De Tentooastellingsplaag. Ook Frankrijk haalt op. W. N. NIEUWENHUIS LENSSEN! Loodgieter - Eiectriciën Plaatselijk nieuws. Heeft U toekomst-wensen? Sluit dan een Levensverzekering bij Wij zijn waarschijnlijk niet de enigen, die ons verbazen over het aantal tentoonstellin gen, dat er na de bevrijding wordt gehouden. Er is haast geen plaats van enige betekenis in Nederland, of er is een tentoonstelling ge weest of een in voorbereiding. Het aantal is reeds zo groot, dat het Ministerie van Eco nomische Zaken een coördinatie-commissie heeft ingesteld, die moet trachten enige orde in deze tentoonstellerij te brengen. Als we ons afvragen waartoe al die meer of minder sympathieke ondernemingen dienen, dan worden ons velerlei idealistische doel stellingen onder ogen gebracht; het gaat er om te laten zien wat een gemeente, een pro vincie, een beroep of een vereniging pres teert. Het gaat om verlevendiging van de handel, om verdieping van culturele waar den en om vele andere schone zaken, die moeten bewijzen, dat de tentoonstelling een algemeen belang dient. Nu zijn wij er grote voorstanders van, dat het land zich in ieder opzicht inspant en dat men zijn krachten meet met anderen, maar wij zouden er toch de voorkeur aan geven dit op normale wijze te doen, n.1. door het beste te produceren en in de handel te bren gen. Het is ons bekend, dat verreweg de meeste deelnemers aan tentoonstellingen er net zo over denken. De ondernemers vinden deze tentoonstellingen ronduit gezegd een plaag. Zij komen er alleen, omdat de concur rent, of netter gezegd, collega, er ook komt. Maar deze laatste verschijnt evenmin uit enthousiasme, doch ook slechts om dezelfde reden als de eerstgenoemde bedrijfsgenoot. Niemand wil de kans lopen, dat hij een vorm van publiciteit aan zijn vakgenoten prijs geeft en zo wordt de tentoonstelling niet ge boren uit noodzaak en niet omdat er werke lijk aanleiding toe is, maar alleen omdat de organisatoren om redenen, die door het be drijfsleven in het geheel niet gedeeld worden, met een tentoonstelling beginnen en deze vervolgens opdringen aan de standhouders. Alleen bij klemmende redenen. Wij huldigen nog steeds de ouderwetse op vatting, dat een tentoonstelling slechts zin heeft bij zeer bijzondere gelegenheden. B.v. bij jubilea, die een periode van belangrijke werkzaamheid afsluiten of indien er ergens een achterstand is om aan het bedrijfsleven duidelijk te maken in welk opzicht verbete ringen binnen Het bereik liggen. Wij zouden deze twee groepen willen onderscheiden als feestelijke en opvoedende tentoonstellingen. Op een enkele uitzondering na voldoet geen enkele van de tentoonstellingen, die men thans links en rechts in het land organiseert, aan een van deze eisen. Er moet natuurlijk een onderscheid gemaakt worden voor de Jaarbeurs en soortgelijke verkoopsinstituten, die geen andere pretentie hebben dan zaken doen. De tentoonstellin gen, die wij op het ogenblik zien, hebben echter zo weinig reden van bestaan, dat men ze alleen kan doen slagen door er half en half een beurs van te maken. Daarvoor zijn zij echter niet bijster geschikt en zo zijn ze meer een belemmering voor de goede gang van zaken dan een bevordering. Want zij kosten honderdduizenden guldens aan mate riaal voor standopbouw en aan arbeidsloon. Deze arbeidstijd en dit materiaal wordt in de eerste plaats onttrokken aan de bouwvakken en daar staat vrijwel geen practisch resul taat tegenover. De meeste firma's immers hebben er geen enkel belang bij de kooplust aan te wakkeren, omdat aan de vraag toch niet voldaan kan worden. In de eerste jaren na de bevrijding stroomde het geld nog vlot binnen. Er werd flink ver diend en men nam dus gemakkelijk deel aan dergelijke overigens overbodige festiviteiten. Doch langzamerhand gaat het geld wat tra ger stromen. De facturen worden moeilijker voldaan en firma's van naam verzoeken nu reeds dikwijls om tegemoetkoming bij de be taling. De tegenzin tegen de tentoonstellin gen wordt dan ook voortdurend groter en het wordt tijd, dat dit gaat doordringen tot de organiserende comité's. Wij dringen daar om met kracht aan op een zo groot moge lijke matiging en geven de coördinatie-com missie het advies alleen die tentoonstellingen te erkennen, die werkelijk reden hebben. Al dat overbodig economisch exhibitionisme moet opgeruimd worden en voor het organi seren van feesten hebben we werkelijk nog geen reden. De productie moet voorgaan. Laten we over 25 jaar weer eens een ten toonstelling houden, als we dan tenminste mogen zeggen, dat er in een kwart eeuw wat bereikt is. De economische toestand van Frankrijk verbetert onmiskenbaar. Niet alleen is de voortdurende stijging van de prijzen voor de meeste producten tot staan ge komen, maar zelfs zijn verschillende da lingen opgetreden. Dit is niet uitsluitend een gevolg van handige maatregelen van de regering, doch wel degelijk van een gezond herstel der productie. Zoals wij enkele weken geleden reeds bericht ten, is de eleetriciteitsvoorziening be langrijk verbeterd door het in gebruik nemen van nieuwe waterkrachtinstalla ties, terwijl bovendien de opneming van het Saargebied in het Franse economi sche leven de kolenvoorziening veilig ge steld heeft. Bovendien kunnen deze Saarkolen thans met francs worden be taald, zodat dit geen deviezen meer kost. Van bijzonder grote invloed schijnt het gunstige voorjaar te zijn. Het Franse volk is sterk onderhevig aan stemmin gen en daar de meeste Franse families relaties op het platteland hebben, wordt de algemene stemming optimistisch be- invloed door de voorspoedige voorjaars maanden. Op de zachte winter is een groeizame lente gevolgd en nu komen van alle kanten berichten binnen over de uitstekende vooruitzichten van de oogst en over een zeer vroege en over vloedige grasgroei, waardoor de melk productie snel omhoog gaat en het aan bod van slachtvee toeneemt. Ook de groentenvoorziening ondervindt reeds de gunstige gevolgen. De winkels in de steden zijn dan ook veel beter voorzien en daardoor wordt het leven reeds iets goedkoper, althans niet duurder. Naar mate het jaar vordert, verwacht men een snel toenemend aanbod met da lende prijzen. Nu bovendien het Mars hall-plan binnenkort voldoende graan aanvoert en door het afsluiten van de intërnationale Tarweovereenkomst niet meer behoeft te worden gevreesd voor een stijging van het broodgraan, begin nen de Fransen weer vertrouwen te krij gen in de mogelijkheid, dat tenslotte toch nog een keer ten goede zal optre den. Men gevoelt daarvan reeds de te rugslag in de dalende invloed der com munisten. Ook heeft de economische overeenkomst met Italië een gunstige indruk gemaakt, vooral omdat daarbij Italië op zich ge nomen heeft geschoolde werkkrachten aan Frankrijk af te staan. Het zijn deze keer geen ongeschoolde Italianen, die als landarbeiders naar Frankrijk zullen trekken, doch grote troepen voltallig personeel voor industriële bedrijven. Zo wordt bijv. de gehele arbeidsbezetting van de stilliggende scheepswerven te Genua naar Frankrijk overgebracht. De Italianen konden niet werken door ge brek aan staal en de Franse werven la gen stil door gebrek aan arbeidskrach ten. Bij de thans getroffen regeling zijn beide landen gebaat, hetgeen nogmaals een stap in de goede richting is. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 PARKEERPLAATSEN VOOR VLIEGTOURNOOI. Op Zaterdag 12 Juni a.s. zullen, ter gele genheid van het te houden vlieg feest, op heit vliegveld „Soesterfcierg", op yerschil- lende plaatsen in de. gemeente grote par keerplaatsen is een aantal bewakers no- wïélen worden ingericht. Voor dezie par keerplaatsen in een aantal bewakers no dig, die tevens dienst doen als contro leur. Gegadigden voor deze functie dienem zich voor Donderdagavond, 10 Juni a.s., op te geven aan het politiebureau te Soest of Soest er berg, waar tevens inlichtingen worden verstrekt over het fce ontvangen loon. VAN EEN „HONDENLEVEN" GESPROKEN... Het verslag van de inspecteur der dieren bescherming over die maand Mei ver- me ljdt o.m.: Met het verantwoordelijkheidsgevcei van hondeneigenareln is het, helaas,, dikwijls treurig gesteld! Wat dunkt u hiervan? Een bouvier werd aangetroffen in een donkere schuur aan de ketting; hei dïier had tot ligplaats een natte zak, door drenkt van de urine van konijnen, die eveneens in die duistere verblijfplaats huisden. Een andere hond had tot schuil plaats een kapot hok en in zijn etens bakje beschimmeld brood, dat door „de baas'' medegebracht werd van de vuilnis- bellt te Soesit'rberg. Elders bleek jeen kettinghond hef zon der drinkbak te moeten stel'iien; het dier tje smachtte van de dorst. We spreken nog niet eens over de ver vuilde iooprennen, <je korte kettingen, te kleine hokken enz. Is het wonder, dat de uitdrukking: „een hondenleven" betekent „een ellendig lie ven"? De goede bazlen niet Ie na gesproken'. Een boer, wiens jonge hond kuikens had dood gebeten, nam het dier bjj de ach terpoten en sloeg het dood tegen de muur van zijn huis. Een schooljongen van 12 jaar gooide „voor de aardigheid" niet een flinke steen van dichtbij naar de kop van een slapend hondje; de jonge, held bezorgde hef dier een zware hersenschudding. Procesverbaal werd opgemaakt tegen iemand, die op 'n rijwiel gezeten,, een paard geleidde aan een touw, hetgeen verboden is. Evenmin mogejn honden op die wijze medegenomen worden en ook hiertegen wordt herhaaldelijk gezondigd. Een slimme poes, die in een gesloten kistje per verhuiswagen vervoerd was» wist niettemin de weg naar het oudje huis te vinden. VERZOEK OM HULP VOOR EEN NATIONAAL BELANG. Mag de grote inzamelingscampagne van het Ned. Rode Kruis, die dit jaar in de week van 14-20 Juni gehouden zal wor den, door gpbrek aan medewerkers mis lukken? Die schande zal geen rechtge aard Soester willen. Uw Rode Kruis is paraat. Helpt het paraat te blijven! Dames en Heren, geeft u spoedig op als medewerkers bij de Campagneleider, W. Herlé, Hartmanlaan 52. WEER GEVAARLIJK GOED. Wederom werden, nu*op de P. v. d. Bre- merweg, ee,n aantal mortiergranafetn ge vonden. Ook nu werd het gevaarlijke goedje door de mijnenopruimings-dienst onschadelijk gemaakt. ELIAS. De Koorvereniging Excelsior" biedt ons, onder leiding van Jsm Barfclsman, u eder- om een concert aan. Ditmaal' is het de ,,Elias" van Felix Men- delssohn Barfhoidy, welke uitgevoerd zal worden. Dit Oratorium, waaraan een jaar hard i9 gestudeerd, heeft te mieer aantrekking, doordat de werken van Mepdelssobn in de bezettingstijd niet mochten worden ujtgevoerd. De verkoop van loten ten bate van het orkestfonds van „Excelsior" heeft het mogelijk gemaakt dit werk met orkestbegeleiding uit te voeren, zonder dat hierdoor te toegangsprijs een be zwaar zou worden voor de liefhebbers. sVe twijfelen er dan ook niet aan of vele plaatsgenoten zuilen van dit prachtige werk gaan genieten. RANTSOENBONNEN VOOR BOTER OF» MARGARINE. In den vervolge zullen uitsluitend rant- soenbonncin voor boter of uitsluitend rantsoenbonin-en voor margarine wórden- uitgereikt. Zowel op de rantsoenbomnien voor boter als op die voor margarine is n.1. naar keuze boter, margarine of vet verkrijg baar. GROTE MOTORWEDSTRIJDEN BIJ DE BLOKHUT TE SOEST. DICK RENOOY KREEG MOTORPECH. J. C. v. HEÜKELOM TE HILVERSUM KAMPIOEN 350 c.c.- Op het mooie circuit te Soestduinen von den Zaterdagmiddag de motor^terorein- wedstrijaen voor junioren iein senioren, georganiseerd door de Motorclub „Soest", plaats, waaraan tevens hef kampioen schap van de provincie Utrecht verbon den was. Verscheidene prominente rijders, alte Dick Rencoy, Mobi Vierdag, J. van Heu- kelbm, de Soest)er cracks Henk van Kooij» en Jan Timmer namen aan dit sporteve nement deel en wisteen tot de laatste me ters de spanning er in te houden. De organisatie was perfect; er werd op tijd gestart, de wedstrijden waren goed te volgen, terwijl die opgespelde luidspre kers het talrijke pubiiek met bet verloop der races op de hoogte hielden. Een der spannendste races was wiel die der junioren 500 c.c. klasse, waarin de Soester crack H. van Kooij tot in de laatste ronde in een zwaar duel met Wil- ke uit Hoerde gewikkeld was, doch ten slotte als eerste de finish wist te be reiken. Dick Renooy, in de 125 c.c. klasse, had in de eerste ronde reeds met motorsto ring te kampen, waardoor de overige rij ders gelegenheid kregen uit te lopen. In een feüiie race kwam hij daarna nog op zetten en wist nog op de 3e plaats beslag te leggen. Bij de Senioren 350 c.c. wist (Je zo juist uit Italië teruggekeerde J. C. v. Heu- kelcm uit Hiiversum beslag te leggen op de le plaats en daarmede (evens op het kampioenseftap van de provincie Utrecht. Jammer was het, dat de Soester renner J. Timmer in deze klasse, door motor- pech, gten strijd kon leveren. In e,:n spannende race werd H. Rietman uit Doetinchem eersfe in de senioren 500 c.c. voor Jansema en Konïing. De volledige uitslagen zijn: Junioren 125 c.c.: 1. H. J- Meijnein, Utrecht, op Eysink. 2. G. H. v- d. Kley, Rotterdam, op D.K.W. 3. J- van de Marei, Pijnacker, op Sparta. Junioren 250 c.c.: 1. A- de Veer, Tilburg op Matchiess. 2. W. ter Avest, Doetin chem. 3. J. L. van Vliet, Bodegraven, op Velocetle. Junioren 350 c.c.: 1. W. de Haas, Amers foort op Matchiess. 2. A. Ledeacker op Triumph. 3. J. Hilbrandie, Den Haag op Triumph. Junioren 500 c.c.: 1. H. van Kooij, Soest, op Velocetie. 2. C. Wilke, Heerde, op Matchiess. 3. B. P. Emmichkamp, Apel doorn, op Triumph. Senioren 125 c.c.: 1. Visbach, Amsterdam, op Eysink, kampioen. 2. D. v. d- Waard, Doorn, op Eysink. 3. D. Renooij, Soest op Eysink. Senioren 250 c.c.: 1. J- Lent, Maassluis op Eysink, kampioen. 2. J. van Breuke- len, Soesferberg op Veïocette. 3. J. Gij- bels, Amst:rdam, op Velocette. Senioren 350 c.c.: 1. J. C- v. Heukelom, Hilversum, Matchiess, kampioen; 2. B. bi Vierdag, Amersfoort op Veïocette. 3. A. H. Eifeersen. Soest°rberg, op Match iess. Senioren 500 c.c.: 1. H. Rietman, Doe tinchem, op Matchiess, kampioen; 2: B. L. Jansema, Her,geld op Matchiess. 3. A. Koning, Oostenwolde op Triumph. 's Avonds vond in hef clublokaal vain« de M.C.Si., „Zonneheuvel", de prijsuitrei king plaats dcor de voorzitter P. Oly- stager. Prachtige prijzen, geleverd door <$e Ea. Spijker, SporfprijzenhandeL So ester berg- sestraat alhier, vielen de winnaars ter» deel'. Ook de „Ritz Handel Mij", die op i zulk een voortreffelijke wijzte haar me dewerking tot het sÉagem van dezto mo* torwedstrijden .had verleend, had enige fraaie prijzen ter beschikking gesteld. Van Weedestraat 29 - Soestdijk GEVONDEN VOORWERPEN. Bruin lederen portemonmaie met f 12. huissleutel, kinderjasje, dubbeltjes arm band, witte haan, blauwe ceintuur, zil veren oorbel mlet hanger, kindierjasje (batfledress), zeemledieren handschoen., bruin jasje, fietspompje, linker glacé handschoen, lepeltje in etui, bruine hond met wit dek, boord no2156, porfemon- naie met f6.schakelarmband, paar glacé handschoenen, bruine portemon®., windjack, kinderpet, portemonnaie inh. f3.50, herdershond (reu), dop van auto- wiel'. Inlichtingen aan het politiebureau. DIEFSTAL IN DRONKENSCHAP. L. van G. en P. V- alhier hadden zich Vrijdag j.L voor de Utr. Politierechter te verantwoorden wegens diefstal van kisten met limonadefiessen en een kist met spinazie. De eerste verdachte, v. G., gaf het feit grif toe, maar verklaarde niet goed te begrijpen, hoe hij tot dit misdrijf ge komen was. De enigie verklaring, di|e hij geven kon, „was dat hij de diefstal in dronkenschap had begaan. ,,Dat zou men nog kunnen aannemen, wanneer u niet de volgende dag, topn u nuchter was, het gestolen goed verkocht had'', merkte de Polifierecntier op. ,,Ja, maar hef was toen al gebeurd en wij moesten toen maar doorzitten. Maar ik. begrijp- nog niet hoe ik -er toe gekomen ben. Ik het veel spijt van hef geb eurde en het zal mij niet meer overkomen 1" Gelet op het blanco strafregister van de man liet de Politierechter bet voor v. G. bij de door de: Officier van Justitie ge- eiste boete van f30.subs. dertig dagen hechtenis. De tweede verdachte, P.V., nam 'n nogal' brutale houding aan en ontkende hard nekkig. Ze hadden hem in de krant ook al in het zonnetje gezet, reide hij, t-ven het bericht van de diefstal gepubliceerd werd. Maar hij had ze gedwongen de me dedeling van zijn daderschap terug te trekken. Noch de rechter, noch de Officier van Justitie l'iefen zich door verdachte's bra- vour intimideren. Zoiets moet men ook. niet proberen, als mien zeven vonnissen achter de rug heeft. Veertien dagen gevangenisstraf luidden eis en vonnis tegein V. TENNISSEN. Het eerste team van de Soester Tennis club heeft, na spannende strijd, de meer derheid van Aemstelspeiers 2 moeten er kennen en verspeelde door deze neder laag nog de tweede plaats. Soest 2 ideed wat wij van haar verwachtte en zond Chandelle 3 met een gjedecideor- de nederlaag huiswaarts. Door deze over winning kon tevens de vlag in top, daar hiermede op fraaie wijze het kampioen schap van de 4e klasse West werd ver overd. Soest 3, op bezoek bij H.B.M. 2, bracht het tot een gelijk spel. HET BLOED VLOEIDE BIJ STROMEN VOOR DE BLOEDPLASMADIENST. VAN HET NED. RODE KRUIS, Enige tijd geleden deied de plaatselijke afdeling van het fyed. Rode Kruis een beroep op de bevolking van Soest, zich beschikbaar te stellen voor de fcloedplas- madienst, een eenmalige afinamie van e;u halve liter bloed, ten behceve van de lijdendp mensheid. Het is echter te betreuren, dat aan deze oproep geen groter gehoor is gegeven. Slechts 125 personen hadden zich aange meld en waren geschikt bevonden om als donor te fungeren. Dit aantal is wel aan de zeer lage kant als men, bedenkt, dat in gemeenten van geringeie omvang dan Soest, 500 p ersonen en meier zich haddiqri gèmeild voor deze menslievende daad. Vrijdagavond woorden zij, die zich in op- ze gemeente haddien opgegeven, ï|n die ge legenheid gesteld hun bloed te geven. Deze gelegenheid werd geboden in het sanatorium „Zonnegloren", waarvan de directie belangloos haar verplegend per soneel en enige lokaliteiten beschikbaar had gesteüd, terwijl ook de plaatselijke hulpcolonne van het Rode Kruis zich daarbij zeer actief toonde. Drie doktoren van het Centraal Labora torium van de 'bloedtransfusiedienst te Amsterdam namen de bloedgevers het bloed af. De eerste burger van Soiest, Mr. S. P. baron Bentinck, gaf zijn gemeentqnarien het goede voorbeeld ,en was dan ook da eersfe, die werd geholpen. Opvallend was, dat het vrouwelijk ele ment in de meerderheid was. Wellicht worden velen nog weerhouden zich voor deze behandeling op te gevjen uit vrees voor nadelige gevolgen; wat dit betreft kunnen we echter ieder gerust stellen, alles voltrok zich in een opge wekte stemming en van enig physisch na deel viel niets te bespeuren. De mogelijkheid om zich voor de bloed- p'lasimadienst beschikbaar te stellen staat nog steeds open, mei\ behoeft zich maar op te geven bij het secretariaat van hef Rode Kruis, Soesterbecrgsestraat 34 of bij V.V.V. „Soest-vooruit", van We&de- sfcraat 4.

Soester Courant | 1948 | | pagina 2