miSmmm WÉp APPEL. ANJERDAG 1948. Nog eens het grote ptournooi. Vlieg- IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK 7ATERBAQf2JUKI 330 2JÜ Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 44. Bureau: Vac Weedestraat 35 Teleloon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, f 1.50 - Per post f 1.75 VRIJDAG 11 JUNI 1948. Vanmorgen kwam de post mij breng :ji Een brief in vriendelijke traint. Of ik een rijmpje wilde schrijven, Ter plaatsing in de Soester krant. Heel dikwijls worden die verzoeken Voor mij als rijmelaar een kruis En moet ik dikwijls, zij 't ook node, Die vraag beantwoorden „niet thuis". Doch deze keer moet ik wei zwichten Voor het verzoek, dat is gebracht; Al zou ik er voor moeten „zweten" Tot in hef holste, van de nacht. Al is de vraag schier overbodig, Het doel zo algemeen bekend, Volgaarne m3ak ik alle lezers, Hier op het Rode Kruis attent. Onnodig is het om te zeggen: „Het Rode Kruis is ook Uw zaak", Omdat het immer had en nog heeft Een vredes- en een oorlogstaak. De Bloedtransfusiedienst brengt redding Aan velen in de grootste nood; Dank zij de Moederm/elkcenfrale Werd 't zwakke kindje sterk en groot. Bedenk eens, dat de Röntgqn-auto Toch steeds prachtig werk verricht; In 6 uur zijn 300 mensen Met Röntgenstralen doorgelicht. Het Rode Kruis heeft ziekenhuizen, Twee hospitalen op een schip, Die de geteisterde gebieden Te hulpe snellen in eiein wip. Vergeet U niet, geachte lezer, De vele Sanatoria, Achthonderd hulpposten langs wegen, En wat het Rode Kruis speurt na! De Boekenactie brengt verpozing In ziekenhuis en hospitaal; Her Nederlandse Rode Kruis is Voor Nederland „het ideaal". Bedenk wat 't Rode Kruis verzachtte Voor onze jongens overzee. Is het nog nodig om te zeggen: „>Daar doen we allemaal aan mee!" U krijgt de kans, geachte lezer, Het Nederlandse Rode Kruis Voert thans in Soest een grote actie En komt dus ook. bij u aan huis. U hebt toch óók zoveel waardering Voor wat het Rode Kruis verricht? Conclusie: - Elke Nederlander Beschouwt die hulp als Christenplicht! E. VAN EEDEN. Morgen is hef de grote dag voor Soester berg, de dag van hef grote vl'ieg-tournooi. Naast de veie bijzonderheden, weike door ons over dit festijn reeds werdien medege deeld, kan nog worden gemeld, dat Dr. Ir. M. H. Damme, voorzitter van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart, dit tour- nooi zal openen. Direct na de opening stijgt de 600 M3. grote luchtballon, de „Dr Cannegie- ter'', op. Als ballon.commandante fun geert, zoals reeds gemeld, Mevr. Boes man-Visser, de echtgenote van de be kende balionvaarder Boesman. Verder zal een der eerste vlieg-toestel len, die Anthony Fokker als scholier bouwde, genaamd „De Spin", gedemon streerd worden. „De Spin" zal worden voorgereden door een auto uit 1898, een Dion Bouton. Een der grootste attracties zal ongetwij feld zijn het parachute-springen door de Engelse Major van de Royal Air Force- Parachufe-troepen, Mr. Th. - Williams, met de zelf-openende parachute van de Irving fabrieken. Van de Marine Luchtvaart Dienst is be richt gekomen, dat zij met 5 fire-flies dekhan dingen zal uitvoeren op denkbeel dige vSiegtuigmoeder schepen Q PADDDCK Q PROriEtlAPE Düinm Bovenstaand kaartje geeft de verkeersregeling aan zoals deze door de politie-autoriteiten is bepaald. Naast nog verschillende andere attrac ties en nog niet te noem/en verrassin gen zijn de pioniers van de Nederlandse Aviatiek uitgenodigd deel te nemen aan een Eerervlucht. Deze Ere-vluchf zal plaats hebben per K.L.M.-Douglas, die op Schiphol zal starten, en 3 minuten voor de aanvang van hef grote Vlieg-Tournooi op Soester berg vlak voor de tribunes zal landen. De K.N.V.v.L- heeft de navolgende be kende figuren uit de Nederlandse Avia tiek uitgenodigd om aan deze Ere-vluchf déél te nemen. Het zijn de heren: Jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, Dien Haag. E Fuld', Amsterdam. Chr. H. C. Nell, Voorschoten; Lt.-Gen: bi. d. H- ter Poorten, Den Haag. Kol. H. Walaardt Sacre, Den Haag. A. F. R. Mulder, Breda- H. Sw Thomson, Schiphol. G. A- Koppen, Haarlem; A. K. SteupBreda; J. W- v- d, Drift, Leidschendam. Rinus van Meel, Den Haag. W. C. J. Versteegh, Scheve- ningen. \V. W. E. voin Hemerf, Wasse naar. J. Carloy, Monster. H- Ch- F- van Ede van der Plas, Den Haag; Dr. A. Plesman, Den Haag en Mevr. Beatrix de Rijk, Den Haag, de eerste Nederlandse vrouw, die het vliegbrevet behaalde. Te ongeveer 6.15 uur zal het vliegfeest geëindigd zijn. Ten slofte bieden wij elders op deze bladzijde nog een foto aan uit de be ginperiode der Nederlandse Aviatiek, als mede een kaartje, aangevende de plainmefn waarop het te verwachten drukke ver keer zal worden geregeld. Uit dit k aartje kan men lezen, dat het verkeer uit de richting Amsterdam wordt geleid door Soest en over de Soester- bergsestraaf. Deze weg moeten ook alle Soesters vol gen, ongeacht of zij zich per auto, motor, rijwiel of te voet naar het vliegfeest be geven. Men moet er rekening mee houden, dat men vanaf het natuurbad lopende de weg naar hef vliegterrein meet vervol- De autobus van Tensen rijdt [niet verder dan de overweg bij Soestduinen; wielrij ders stallen hun rijwiel' in de stalling van het Natuurbad; auto's worden geparkeerd in de Paltz, terwijl de autobussen een plaats krijgen op dè hoofdweg tussen hef natuurbad en de Paltz. De genodigden uit onze .gemeente gaan via Bïrkfstraaf, Amersfoort en Amers- 7>r gelegenheid van het 40-J4R1G JUBII.El M van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart, hetwelk a.s. ZaterdaK 12Juni met een aroot Vlictoarnooi op Soesferberg wordt gevierd, zij bovenstaande foto in herinnering gebracht. Het is £rïqt I de start vanliet bekende Farman Toestel van Marinus van Meel genaamd „De Brik", en het is Van Meel d?e aan de stuurknuppel zit. De hangar die achter het toestel staat, is thans nog op Soesterberg aanwezig, rif heeft Sinds haar oprichting in 1909 geen wijzigingen ondergaan en zij is de enige hangar op Soesterberg, die u de overigens alles vernietigende bombardementen heeft overleefd. foorfse straatweg naar de aan laatstge noemde wég geleg/en ingang. Verder wijzen wij er op, dat, in tegenstel ling met de aanduiding op het kaartje» het verkeer uit de richting Amersfoort niet over de Birktstraaf en S oes torberg - sestraat gaat, doch over de Amersfooarfcse- weg (weg Amersfoort.Utrecht) zal wor den geleid. Kaarten voor het Vlieg.tournooi zijn tof Zaterdagmorgen 11 uur nog verkrijgbaar aan het Verkeci-shuis van „Soest-Voor uit'', Van Weedestraat 4. Voor wat het vervoer per autobus van de fa. Tensen betreft, kan worden me degedeeld, dat met meerdere bussen, buiten de dienstregeling' om, vanaf onge veer 12 uur, een snelle dienst vanaf sta tion Baarn naar Soestduinen em terug zal worden gereden, waarbij de haltes langs de hoofdweg en de route Beetzlaan- Beukenlaan zullen worden aangedaan. In aansluiting aan de berichten in de pers en door de radio over de organisatie van de Anjerdag 1948, roept de Burge meester van Soest de medewerking in van alle winkeliers hier ter plaatse. Hef doel van hef „Prins Bernhard Fonds" mag geacht algemeen bekend te zijn. De actie,, welke dit jaar gevoerd wordt, wijkt echter enigszins af van de gebrui kelijke, zodat deze in het kort dient te worden toegelicht. Op 21 en 22 Juni a.s. ontvangt iedere inwoner gratis per post een kaart, waar op een zestal anjers staan afgebeeld. Een van deze anjers kajn gedragen wor den indien rnön bij de winkelier een bij behorend wimpeltje koopt en dit aan de anjer bevestigt. Zoals u ziet hangt het slagen van 'deze actie grotendeels af van de activiteit van de plaatselijke middenstand. Iedere zakenman, welke bierejd is aan deze actie melde te werken, wordt ver zocht zich zo spoedig mogelijk te melden bij de afdeling Sociale Zaken, Steenhoff- straat 5, telefoon 2643. Het kanfoor is geopend van 8.3012.30 en vain 14-17 uur. BAND NED.-INDIë. De verschillende plaatselijke verenigin gen, welke zich inzetten voor onze jon gens in Indië, zijin, zoals bekend, bij zonder actief. Nu is hef weer de Band Nederland-Indië die a.s. Dinsdag in de zaal van „Eemr Tand'' een grote feestavond organiseert. Ditmaal1 niet alleen voor leden ein dona teurs, daar deze avond voor een ieder toegankelijk is. De belangstelling zal ook nu weer groot zijn, omdat niemand minder dan de Heer en Mevrouw Clinge Doorenbos zich op deze avond zullen doen horqn. ADOPTIE AMMERZODEN. Nu de aanbesteding van de restauratie van de Herv. Kerk te Ammerzoden heeft plaats gehad, komt Soest geheel in hef teken van de adoptie,-actie fe staan. Om de aandacht van de gehele gemeente hierop te vestigen en die geldmiddelen te verstrekken, zal op Zaterdag 3 Juli a.s. een Muziekfeest worden jjiahouden op het daartoe door Burgemeester en Wethou ders der gemeente welwillend afgestane landgoed „Braamhage". Op de avond van die 3e Juli zal hef Tamboer- en Pijperkorps „Juliana" uit Amersfoort een concert gevien, (nadat een muzikale rondgang zal zijn gemaakt door een gedeelte van de gemeente* Dit corps, Ik weef wel, dat ik wind zaai, door over het ondervojgende onderwerp te schrij ven, maar ik doe het toch. Het nadelig saldo op de exploitatiere kening van de Nederlandse Opera be draagt volgens een krantenbericht, ruim f850.000.over het afgelopen seizoen. Een peulenschil waarschijnlijk iin deze tijd, waarin er met miliïarden gesmeten wordt, maar toch altijd maar weer een klein millioen, dat de belastingbetalers hebben op te brengen. Ein dit is maar één van dit soort insfellingein, waar zoveel geld bij moet. Iedereen in den laindie, tot in de uiterste uithoek, betaalt mee voor iets, dat hij noch zijn kinderein, waarschijnlijk nooit van hun leven te zietn of te horen zullem krijgen. Ik weet wel, dat het verhogen van hef culturele peil van ons volk geld kost, maar ik vind deze uitgaven, waaraan zo'n heeL héél klein groepje mensen in ons land maar iets heeft, gedaan in een tijd, dat de Regering zit te knibbelen en fe zeuren over uitgaven, die broodnodig zijn voor heus méér urgente dingein als de Nederlandse Opera, niet verantwoord. Ik zou zeggen, laten, zolang de tijden voor ons land zo slecht zijn, die men sen de tekorten opbrengen, die van der gelijke ensemble's kunme(n genieten en ze met alle geweld in stand willen houden. Ik had hef net over het culturele peil van een Volk, maar zouden wie daar, met de ze tweede wereldoorlog net achter ons» maar niet liever over zwijgen? Heeft niet een land, dat in de wereld een goede naam had op cultureel gebied als hier bedoeld, zich niet als een beest gedragen, ondanks de millioenen, die waarschijnlijk voor het „culturele peil" van dat volk zijn uitgegeven? Zouden we niet even met schaamte kij ken naar wat wij nog niet gecultiveerde volken plachten te noemen, die nog geen millioenen uitgeven om het peil te ver beteren, maar waar ze elkaar dan ook niet met V I's en 2's, atoombommen en meer van dat tuig tot insecfanpocder proberen te splitsen? Nu zal er wel een „ingezonden" komen, waarin ik als een soort barbaar wordf afgeschilderd. Mis lezer, zo erg is bef niet met me. Oekman drinkt geen bier uit mensen- schedels. Hij hoort zelfs graag goede muziek en is er pal vóór bet peil van ons volk omhoog fe helpen. Maar ik ben niet zó gek, om van m'ini buurman, die nooit naar een concert gaat, te eisen aan mijn entreekaartje mee te betalen, omdat ik toevallig wél graag ga. H. OEKMAN: bestaande uit ongeveer 100 piersonejn, is een der weinige Pijpercorpsien va|n ons land en geniet in Amersfoort en ver daarbuiten een buitengewoon goede re putatie. Een mooi programma, waarin ook Volkszang voorkomt, zal worden ten gehore gebracht. MUZIKALE'MARS. Maandagavond 14 Juni zal de Soester Muziekvereniging „Pafiëntia Vi|ncit Qm- nia'' een mars door Soest maken ter in leiding van de grote Rode Kruis inza melingscampagne, die in de week van 14-20 Juni zal worden gehouden. De route is: Korenweg (vertrek 7 uur), Burg. Grofhestraat, Koning innelaan9 Beefzlaan, Beukenlaan, Nïeuwewieg, Ei kenlaan, Soesferb.str., Kerkstraat Toren straat, Middelwijkstraaf, Siteenhoffstr., Van Weedestraat, Korenweg. HEI HEMGEBIED ONTDEKT. Een twintigtal onderwijzeressen ien on derwijzers uit Soest en Baarn namien deel aan de excursie door het Eemgebïed, welke, staande onder leiding va,n die heer Rinke Tolman, was uitgeschreven door het comité Soesf-Baarn voor Natuurbe scherming. Bepaald gunstig waren de weersomstan digheden niet tie noemlem, maar dit kon de goéde stemming niet beïnvloeden. Er was zoveel moois te zien, waardoor de aan dacht steeds geboeid bleief. Op weg naar de Eem trokken al' dadelijk fluitekruid en zevenblad de aandacht. Langs de Eem was een overdadig wilde vegetatie le be wonderen. Behalve de flora had ook die fauna de verdiende belangstelling. De waterplas bij de Grote Melm was één vogelweel de. Ook de aalscholver was op dit vogelappèl. Het landschap zelf had evenzeier een bij zondere bekoring, vooral toen de zoln door de grauwe wolken boorde en prach tige vergezichten accentueerde. Er is zoveel, wat men dagelijks ziet, maar achteloos voorbij gaat, omdat de aandacht er niet op gevestigd is. Daarom was deze excursie, onder deskundige lei ding, dubbel leerzaam. De kennis van de levende natuur in eigen omgeving werd ten zeerste verrijkt. Q

Soester Courant | 1948 | | pagina 1