Tekorten in de Toekomst* Het Soesterbergse Vliegfestijn» IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Uitstekend geslaagde middag. Officiële mededelingen. Disfrlbutledienst. Plaatseltfk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 45. Bureau: Van Weedestraai 35 •Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart 1.50 - Per post f 1.75 DINSDAG 15 JUNI 1948. Het spreekt vanzelf, dat er in een ver armd werelddeel over-tekorten wordt ge sproken, wanneer m :in cr elke dag mee te worstelen heeft. Heligt dan voor de hand, dat zij in het middelpunt der pu blieke belangstelling staan. De manier waarop dat tekort moet ver dwijnen is zelfs niet alleen een louter materiële kwestie, maar is wel zo belang rijk, dat ze in Europa, in alle landen waar verkiezingen worden gehouden, de inzet zijn van politieke strijd. Wellk'e partij zal bij, machte zijn, het te- korf weg te werken en om te zetten in een „genoeg"? Daarbij is nodig een technisch apparaat van wiens leiding men zal verlangen, dat deze het voortgebrachte ter beschikking stelt van allen. De manier waarop dit gebeuren moet is nu het strijdpunt van de voornaamste staatkundige partijen in Europa. Niet in de technische moeilijkhedien om genoeg voor allen te produceren, liggen d.e te korten. In de toekomst zu%n de tekor ten niet liggen op het terrein der voort brenging, maar op dat der verdeling. Naar welke stelsels van verdeling wordt er gestreefd? Noemien we alleen maar die veornaamsten, dan komein we er toch tot vier. Vier wijzen van verdeling van het maatschappelijk product, het ge meenschappelijk voortgebrachte. Dit aan tal is voor de gewone man Rijkelijk vepl cm er zijn keuze uit te doen. Hipr con stateren wij al een tekort aan moed om óf het oude vaarwel te zeggen óf om het nieuwe volstrekt af te wijzien. Om met twee uiteinden te beginnen, is er ten eerste de wil tot continuering van het oude. Alles overlaten aan die „free enterprise", zonder ingrijpen van howeln- af.'Misschien .is dat een natuurlijke reac tie op de papieren economie van de oor log en zijn nasleep, maar die ons toch niet moet doen vergeten dat dat „laissez- faïre" in de tachtiger jaren van de vorige eeuw een groot aantal boeren nagenoeg ials paupers over de Oceaan dreef, in de crisisjaren van 1930 en daarna eein onge kend aantal middenstanders het faillisse ment en de werkverschaffing injoeg. Aldus tekorten aanwijzende, die ©en te rugverlangen naar dat stelsel niet recht vaardigen. En om niet te lang stil te staan bij dat tweede uiterste, het Russische, hst open baart zich tot nu toe alleen in een vorm, waarmee we in de jaren 40- 45 té gron dig hebben kennis gemaakt om er als geneesmiddel voor alle kwalen naar te verlangen. Er blijven dus twee middenpartijen over» waarvan de één slechts het kapitalisti sche kenmerk van Europa wil breidelen aldus een soort verlicht kapitalistisch despotisme vormende, maar niet genoeg Europees georiënteerd om niet nu reeds zijn voornaamste exponent, de generaal de Gauïie in Frankrijk, te laten verra den, dat hij streeft naar een federatie. Europa onder Franse leiding. Alsof de zéér recente geschiedenis niet heeft ge leerd dat het Frankrijk zelf is, dat er zich met hand en tand tegen moet ver- zetten, dat het door gebrek aan in nerlijke kracht ten offer valt aan een vreemde macht van buiten. Mussolinï ein Hitier leerden waar de tekorten zitten wanneer één land, of een zeer bepaalde groep, „leiding'' wil geven aan anderen. Wanneer we het vierde bezien, dat van het aanvaarden van erin plan-economie voor Europa, een economische gebonden heid, maar met de waarborgen voor een volstrekte geestelijke vrijheid, dan valt ook hier een tekort op. Een tekort, dat ons temeer verbaast omdat vóór de oor log juist uit deze hoek de plan-economie zo sterk werd gepropageerd en de natio nale planning, althans theoretisch, daad werkelijk werd beoefend. Maar waar blijft nu een plan om de economische krachten van West-Europa samen ta bundelen en te richten op dat ene doel: een maximum van goederen voort te brengen en zo rechtvaardig mogelijk te verdelen? Aï moét men toegeven, dat hier nationaal wordt gedaan wat de politieke machtsver houdingen toelaten, internationaal, of be ter, in het Europese vlak, schiet men ook hier tekort. De forse schets, die ons een „gepland" Europa doet zien is nog niet gemaakt. Over een zeer bescheiden suggestie om in plaats van alleen maar het Ruhr-gebïed alle centra van zware industrie in Euro pa, onder internationale controle te bren gen, bleek men niet bijster enthousiast En het wil er bij ons niet in, dat zulks alleen maar kwam, omdat de voorsteller een Duitse sociaal-democraat was. Ook hier tekort aan de wil of het kunnen, om Europese zaken Europees aan ie pakken. Een gevarieerd programma, dat duizenden toeschouwers 3 uur lang bezig hield» Soesterberg heeft Zaterdagmiddag weer een vlieg feest giehad als vanouds. Alles heeft meegewerkt om dit vliegfeiest te doen slagen. Een stralend blauwe he mel, afgewisseld door bewolking, die het uitzicht echter ten goede kwam, stond strak gespannen over de uitgestrekte vliegheide. Reeds enkele uren vóór de aanvajng be gon van drie zijden de trek 'naar het vliegveld om omstreeks kwart over drie zijn hoogtepunt té bereiken. Van heinde en ver waren ze gekomen, uit alle de!(e|n des lands 'en zelfs uit het buitenland, per auto, per bus, per tram, per fiets en duizenden voetgangers ter plaatse en uit de omgéving voor een bezoek aan dit unieke vliegtournooi. Uitgebreide maatre gelen waren gjetroffen voor de regeling der te verwachten stroom van bezoekers. Hiertoe werd ook de technische verbin dingsdienst van de Ned. politje met haar radioposten ingeschakeld. Even voor de aanvang was eein speciaal vliegtuig, ©en DCi 4 van de K.L.M» geland met pioniers, van wie velen hier op Soes terberg werden opgeleid en ons land met zijn degelijk geordend vliegwiezen en zijn bekwame vliegers een wereldrtepufatie hebben verschaft. Onder hen bevonden zich de voormalige Soesterbergieirs Mol, Mulder, Van Meel, Versteeg, Rlèsman, Koppen en Wallardt Sacree. Plotseling kwam er beweging en geest drift onder het publiek, toien de vorste lijke auto met Prins Bernhard :en de Prinses-Regentes 't feestterrein opnepd. Zij werden hartelijk toegejuichd en met het Wilhelmus verwelkomd. Precies om half vier wierd door Dr. Ir. M. H. Damme, voorzitter van de Kon. Ned. Ver. van Luchtvaart, een kort ope ningswoord gesproken, waarin hij de Prinses-Regentes alis Beschermvrouwe dér K.N.V.v-L- en Prins Bernhard als Ere.voorzitter, hartelijk w,elkom heette; voorts erop wijzend, dat deze demonstra ties een hoogtepunt vormen iin de viering van het 40-jarig bestaan der K.N.V.v.L- Onmiddellijk daarna steeg dp 600 M3. luchtballon, de „Dr. Cannegieter" op. Deze ballon is de oudste ballon ter we reld, en heeft tijdens de oorlogsjaren inog actieve dienst gedaan. Als bijzonderheid vermelden wij hiervan nog, dat alleefn het vullen van deze ballon met het daar voor benodigde gas, pl.m. f1000.kost. Als ballon-commandante fujngeerde voor de eerste maal Mevrouw Boesman-Vis ser, die slechts kort geleden haar bre vet als ballon-commandante verwierf. In de ballonvaart, waarbij de schipper geheel en al van de luchtstromingen af hankelijk is, zit nog een stukje roman tiek. Met spanning werd de ballon ge volgd, die op enige honderden me/fers hoogte in de lucht blepf hangen en bij eèn haast absolute windstilte bijna on merkbaar naar höt Westen dreef om pas anderhalf uur later uit het gezicht te geraken. cAan de daarna volgende demoinstraties werd door alle bekende luchtvaartinstan ties in Nederland deelgenomen, few. de Luchtstrijdkrachten, de Marine Lucht vaartdienst, de K.L.M., de Rijkslucht vaartschool, de nationale luchtvaart- school. Voor al deze instanties is de K.N.V.v.L- dikwijls van stimulerende invloed geweest. Als tweede nummer kreeg men een de monstratie te zien van een tweefaj zweefvliegtuigen, aanvankelijk voortge trokken door een Tiger-Moth van de N.L.Su Dit nummer kreeg een buiten gewone attractie, toen op een gegevein ogenblik de beide zweefvliegtuigen, be mand met bekende zweefvliegers, wier den losgelaten, om daarna op ;eigejn kracht te bi ij ven voortzweven, waarbij geruisloos sierlijke duikbiewegingien, loo pings en wendingen werden gemaakt, die het zweefvliegen tot ieen der mooiste on derdelen d°r luchtvaart maken. Onderwijl verschenen er een drietal spif- fires, bekend uit de oorlogsjaren '40 en '41. Het zijn jachtvliegtuigen, diie een geweldige snelheid kunnjefn ontwikkelen, waarbij zij bovendien ovér een «groot ma- nouvreervermogen beschikken, waarvan zij enige staaltjes lieten zien, |Coein Zij hun wonderlijke loopings maakten of laag duikend over het paddock kwamen ge vlogen. In een prachtige start waren in tussen ook een drietal Harvards van het commando Luchtvaart opgestegen, rustig en kalm opstijgend tot een 600 M. hoogde. Het zijn Amerikaanse toestellen voor de opleiding van jachtvliegers. In hun prachtige, vaste formatie demonstreerden de piloten een haast absolute beheersing over hun toestellen. Om het zovier te kunnen brengen, is een jarenlange trai ning nodig. Ook voor heit makqn van 'n looping, die schijnbaar zonder moeitla correct m'et elkaar werd uitgevoerd. Men deed met het toesnel wat men wilde. Die bekende Pietje Bakker, die over die drie toestellen het commando voerdiei, lie|fj, na dat de andere toestellen aan de groinid gezet waren, enige gedurfde staaltjes van stuntvliegen bewonderejn, waarbij o.a. de onderbroken roll groot enthousiasme bij de toeschouwers wekte. Een tegenstelling hiermede vormde hief drietal Michells, een Amerikaans type van een tussénsoort bomnne|nwerper, die zwaar te hanteren is, doch haar speciale functie heeft. Ze worden gebruikt bij de Marine-Luchtvaart Dienst en haddejn in Engeland gedurende de donkere oorlogs jaren, een naam, diie klolnk als eejn klok. Middellls kleine parachuten werd gede monstreerd hoe de voedselpakketten aan het front werden uitgeworpen /e(n niet zonder ontroering zal menig toeschou wer hierbij gedacht hebben aan het red dend werk uit de liucht, aan het eind van de hongerperiodie: Dan volgde er weer een verrassing, toen de drie Prinsesjes per auto aankwamen en bij hunne ouders op d|s ere-tribune plaats namen, waar tal van hoge autori teiten zich gevonden, oinder wie wij o.m. opmerkten, de Burgemeester van Soest, Mr. Su P. Baron Bentinck en Mevrouw» Het volgende programmapunt was een goed gerichte bomaanval door een sec tie jachtvliegtuigen op een doel op de grond. Met grote nauwkeurigheid en be hendigheid werden de bommen op hef juiste moment afgeworpen en verschil lende malen Werd het doel ge troffen., Een opvallende vooruitgang op dit ge bied sinds de laatste tijd. Alle aandacht werd hierna opgeeist voor de Skymaster, het prachtige K.L.M.-ver keersvliegtuig met zijn vier motoren» die haar bedrijfszekerheid toondie en de duizenden toeschouwiers, door met driie, twee, ja zelfs miet één motor heel rustig te vliegen, bewees,, dat er bij motorpech geen vuiltje aan de lucht is. Statig zich door de lucht bewegend, liet 't toe stel' zich van alle kanten bekijken' jen hoe wel niet zo manouvreerbaar als een ja ger, is het in hoge mafje solide en be trouwbaar. Met razende snelheid en donderend gje- welld kwam vervolgens leien Sea-furie over het terrein geraasd. Dit is het snelste propeller.jachtvliegtuig met een motori sche kracht van 2230 P.K., wélk vliegtuig bij de Marine in gebruik is. Het is het snelste vliegtuig in ons land en het voer de adembenemend merkwaardige evolu ties uit. Als volgend punt van het gevarieerde programma zagen we een drietal Fire- flies, een type bommenwerper van een vliegtuigmoéderschipZij vlogein in prach tige formaties achter en onder elkaar. De grootste verrassing van deze middag was wel, toen men Prins Bernhard in eeln verkenner ovieir het veld zag cirktejein,. De beheersing der ingehouden snelheid getuigde van een grote bekwaamheid van onze Prins-vlieger. Onderwijl waren ook Sondermajn m|ef een rank sportvliegtuig len v. d. Graff mef een lesvliegtuig gestart. De eerste liet de menigte zien, hoever men 't kan bren gen door voortdurende training. Op (en kele meters hoogte verrichtte 'hij met dit toestel de merkwaardigste handelin gen, het danste, sprong ein wende zich als een lammetje in de wei, terwijl deze vlieger tot slot ë.en landing op 1 wiel de monstreerde. Even voordien was ook de Sikorsky He>- licoptère opgestegen, welk toestel een der grootste attracties van 't program ma werd. Zij hing beurtelings stil, draai- op de plaats, vloog voor en achteruit, daalde, om een passagier op een stellage te laten uitstappen, zonder de grqnd te raken, om even later deze passagier, doch nu als drenkeling op 'n boei, door mid del1 van een takel weier aan boord te ha len. Met haar grote luchtverplaatsing deed zij hierna nog leen ijzeren ton voor zich uitrollen. Kortom, dit vliegtuig is tot bijna alles in staat. Een drietal' Beechcrafts, bestemd voor de opleiding van K.L.M.-vliegers vervolg de het programma met een demonstra tievlucht. De hoogste spanning werd gewekt bij het slotnummer, toen Major Th. Williams,» van de R.A.F., vanuit een Dacota op 'n hoogte van 300 M. zijn parachutesprong waagde, die prachtig verliep. Met grote voldoening kan de K.N.V.v.L- op de viering van dit vfiegfeest terug zien. Hulde aan de gemeentelijke en rijkspo litie voor de accurate uitvoering der ver keersregeling, alsmede aan de brand weier» die op deze dagen altijd paraat is. „Pappie'", zei het ventje voor mij tegen zijn vader, „wanneer komt nou die Spin- neweb''? Hoeveel kieer de door dje hitte rood aangelopen vader z'n schouders nu ai had opgehaald en gezegd, dat het die „Spin"' was en niet „Spinnewpb" weet ik niet, maar zo zoetjes aan had ik ont zag gekregen voor de, man. We, zaten met z'n allen weg te smelten a f2.50 per plaatis en zagen eigenlijk al leen maar, wat er, ten koste van 'n stij ve nek, zich boven onzle hoofden afspieefr de in het kader van bet Vliegfeesf op Soesterberg. Nederlanders zijn bijzondere mielnsen bij dit soort gelegenheden. Niemand houdt rekening met |e,en aimdier en zij, die bij an dere gelegenheden de voorkomendheid zeilve proberen te zijn, klimmien nu op stoelen en banken, benemen hun mede toeschouwers het uitzicht en zijn nog vreselijk verontwaardigd, als ,er wordt gevraagd te blijven zitten, zodaif ook een ander iets kan zien. Als we over 40 jaar weplr qen vliegfe(esf hebben, kan de Vereniging voor Lucht vaart beter alleen staanplaatsen verko pen. Dit is wèï niet zo voordelig, maar dan kan hef ook niet gdbeureln, dat de staanpliaatshouders, door een schuttink je te slopen, op de tribune komien en hef eivolle geval' tot barsten brengen. Intussen bleef dg „Spin" weg ön „pap pie"' kreeg hief al warmer en wanner. Het was ellendig om de man aan te zien, tot onverwacht uitkomst kwam door een flesje bier, dat <ioor aen bereidwillige voor hem werd meegebracht. Wat „pappie'' zei, toen hij hoorde, dat deze koelja dronk hem1 op pen guldein kwam1 te staan, waag ik niet neer te schrijven. Het is ook wel eein beletje schunnig, dat de hitte van Zaterdag zo wierd uitgebuit. Ik wit graag genoegen nieman miet een prijsverhoging bij dit soort gelegjemden, maar een Hesje bier van 30 cent voor een gulden is mie foch te gortig. De verontwaardiging van „pappie" werd intussen danig op peiil' gehouden door de nog steeds aanhoudende vraag „Spim" of „spinneweb'' van zoonlief iem hef zal zo wat bij de 100ste vraag gewieest zijn, dat pappie op de gelukkige gedachte kwam, te zeggen, dat, om, i»i de stijl van het feest te blijven, het ding wel tegen nep fuchtmijn zou zijn gevlogen. Of zou het ding niet op het f|errein heb ben kunnen komen door één dier twee gleufjes in de schutting, waardoor ook, alls derde of vierde controle, die duizen den en duizenden rijksdaalders ien drie guldens offerend|en, onder gevloek en gejoel, het duurste deiel der heide moes ten bereiken, waarbjj vaak de hulp der omstanders nodig was om de diksten er op hun kant door te werken. Voor onze politie heb ik niiets dan Jof. De pessimisten, dip te vorien reeds wissen fe vertellen, dat heit verkeer m,ef de te verwachten grote- drukfe wel' heerlijk in de puree zou raken, kregen in hoge ma te ongelijk. Het klopte als 1 eien bus. Bijna zou ik willen voorstellen, allp po litiemannen nu ook' maar in hef ierebo|eik van de gemepnte tp zetten. H. OEKMAN. Er is maar één Rode Kruis in Nederland. Dat Is UW Rode Kruis. Het is van UW bijdrage albankelijk. Burgemeester en Wjeth oudiers van Soest maken bekend, dat hst verzoek van de Eerste Nederlandse Sigarenpijpjes Indu strie te Soest, om in perceel Eikenlaan 33a het bedrijf te mogen uitbreiden, door hen is ingewilligd op 8 Juni 1948. WERKKLEDING. In het tijdvak van 14 Juni tot ein met 3 Juli 1948, bestaat er gelegenheid tot het dienen van* individuele aanvragen voor werkkleding dragende personen voor werkkleding, wanneer zij werkzaam zijn in een zelfstandig beroep of in ieien be drijf met minder dan 5 werkkleding dra gende arbeidiers, voor zover dieze na 31 Januari 1948 geen werkklieding hebben ontvangen. De aanvragen kunnen worden ingediend op de gewone kantooruren, waarbij de Tweéde Distributiiestamkaart dient te worden overgelegd. EXTRA SUIKERRANTSOEN VOOR DE INMAAK. Voor de inmaak zal dit jaar een extra rantsoen suiker worden verstrekt. In de bonneniijst van 2 Juli zal voor alle leeftijdsgroepen een bon bekend giemaakf worden voor 500 gram suiker.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1