NIKAPROBA huldigt 35 teruggekeerden uit de tropen. Voetbal. Plaatselijk nieuws. Zaterdagavond waren, op uitnodiging van ..Nikaproba", nagenoeg alle tot nu toe uit de tropen teruggjekeerde militairen met hun ouders of echtgenoten, iin de zaal' van Eemland bijeen. Het hoofddoel van deze avond was de uitreiking der certificaten, ten bewijze dat zij in het erebotek der gemeente Sotest werden ingeschreven. Heel begrijpelijk beeft „Nikaproba" de ze gelegenheid aangegrepen om hiep» door middel van een intieme, gezellige avond, een hartelijk welkom ter gelegen heid van hun terugkomst toe te roepen. Naast meerdere genodigden waren aanwezig, het voltallig gemeentebestuur, n.1. de burgemeester, allie wethouders en de gemeente-secretaris. Na een kort openingswoord door d'e voorzitter van „Nikaproba" riep de bur gemeester de pl.m. 35 „jongens" aller eerst een hartelijk wlelkom toe. Niet alleen uw huisgenoten, aldus spr., maar de gehelle Soester gemeenschap is verheugd over uw behouden terugkeer en is u dankbaar voor alles wat door u in de tropen is verricht tijdens de oorlog of werd bijgedragen tot 't herstel van orde en rust aldaar, in 't belang van ons land en volk. Wellicht zullen niet alljen zich direct een goéde plaats in de samenleving kun nen veroveren en moeilijkheden zich voordoen, maar spr. is er van overtuigd, dat de mede inOde tropen verkregen ar- varing en doorzettingsvermogen tof hef slagen van 't beoogde doel zullen leiden. Mochten er zich evenwel moeilijkheden voor doen, aldus de burgemeester, dan staat het gemeentebestuur met 'n uitgestoken hand klaar, om u, waar mo gelijk te helpen. Spr. zegt verheugd te zijn zich heden avond onder de jongens" te mogen ophouden en zij, die mij hedenavond over een ol ander willen spreken, aldus spr., sta ik toe, mij aan mïjln jasje te trekken. Een bijzonder woord wijdt spr. hierna aan de twee Soesters, die het leven in de tropen lieten en niet meer onder ons zullen terugkeren. Als leen stille hulde voor deze plaatsgenoten verzoekt spr. 'n minuut stil'të in acht te nemen, aan welk verzoek staande wordt voldaan. Spr. besloot zijn hartelijke woorden met een dankwoord aan „Nikaproba", voor het werk, dat door dit lichaam voer on ze mannén wordt verricht, zowel tijdens hun verblijf in de tropen als bij hum terugkeer in ons midden. Hierna kregen de heren van Eeden, Ben ny Vreden en Ha'nis Kraai! gelegenheid zich op hun best te laten zien en horen. Veejl is er genoten van en hartelijk ge lachen cm de hoogstaande conferenqe en goede liedjes len uit alles Kriek over duidelijk, dat deze heren d:e mening wa ren toegedaan, dat het beste voor onze jongens maar juist goed genoeg was. Door de burgemeester werden hierna d(e certificaten uitgereikt en door de jongens met een handdruk aanvaard. Men kon hét ze aanzien, dat dit moment voor hen het mooiste deel van de avond was. Zij hadden nu het sluitstuk te pak ken van een periode, 'dat ben nimmer zou loslaten en dat hen steeds aan hun ver blijf en hun werk in de tropen zal her inneren. Dat dit ook door de aanwezigen werd gevoeld, bleek wel uit de woorden van de gemeentesecretaris, wiens zoon ook in de tropen verblijft ein die steeds aan dringt op een goed contact en vol lof is over het werk, dat voor de jongens wordt gedaan. Het werk van „Nikapro ba", aldus spr., is niet genoeg te waarde ren én daarvoor brengt hij alle hulde. Tijdens de hierna volgende pauze werd koffie met gebak geserveerd, terwijl [Oen koude dronk eveneens zeer welkom was. Na de pauze was het weier Benny Vre den, die zich liet horen en, zoals in In- die, wist hij 'ook hier dé jongens niet weinig te pakken met zyn met Malleis doorspekte liedjes, die uit volle borst werden meegezongen. Dan volgde weer een meer ernstig mo ment- Luitenant Kuiperi, eveneens één der teruggekeerden, nam het op voor on ze „jongens" en bestreed in vlotte be woordingen dé bij sommigen iin het land heersende mening, dat de militairen zich in Indië minder juist zouden gedragen. Vooral in de tropen, aldus spr., hebben de jongens zich mannen van karakter getoond. Zelfs zij, die wellicht in eigen land overstag zouden zijn gegaan, wis ten zich in de tropen staande te houden, niettegenstaande 'f gemis vaini vleef, wat aangenaam, nuttig tin nodig is. Spr. dringt aan om het verband met de jongens zo hecht mogelijk te houden, vooral door het zenden van brieven. Verder sprak nog Luitenant van Kerk hof!, die hulde bracht aan „Nikaproba", omdat door haar uitingen de teruggekeer de militair zich erkent weet en weer opgenomen ziet in de gemeenschap, waar van hij steeds deel' heeft uitgemaakt Het slot van de avond kwam met teen nog langdurig optreden van Van Eeden, die, evenals voor de pauze, op verdien stelijke wijze werd begeleid door Hans Kraal. Nog lang hadden we willen blijv.ein, maar de klok gebood een einde te ma ken aan deze avond, waardoor de jon gens zich weer hecht geplant wieten in de Soester samenleving. B.D.C.-ARES 4-2. Voor de demi-finale van heit Jubileum- ïournooi, georganiseerd door de K.N.V.B., afd. Utrecht, werd Zondagnamiddag de wedstrijd B.D.C.Ares gespeeld. Na de aftrap ontwikkelt zich een ge lijk opgaande strijd; er wordt goed ge combineerd en heit spel gaat snel van doel tot doel. De aanvallen van B.D»C. zijn echter gevaarlijker dan die der be zoekers. Na ongeveer 20 minuten spelen geeft de B.D.C.-rechitsbuiten öen goede voorzet en de naar binneln gekomen linksbuiten A. v. d. Berg geeft miet een hard schot de Söesfenaren d© leiding. Reeds 5 minu ten tater vergroot de B.D.C.-linksbuiten Derickx, met Oen schot van dichtbij, de voorsprong tot 20. B.D.C. behoudt het initiatief len het is de B.D.C.-rechtsbuiten Rademaker, die, na goed sam'e'nspel, plotseling alleen voor de Ares-doeïman komt en met een goed gericht schot de stand op 30 brengt. De Utrechtenaren ondermennen dan enige 9nelle aanvallen op het doel der thuis club en hebben bepaald pech wanneer hun rechtsbinnen een voorzet van links ineens inkopt maar de bal rafeielings naast vliegt. De rust kom[t met 30 voor B.D.C. De tweede helft zetten de Utrechtenaren in met enige snelle aanvallen en reeds na 8 minuten verkleint de rechtsbuiten met een goleid schot de achterstand tot 31. De bezoek|ers blijven daarna enig overwicht behouden, maar de trapvaste Soester achterhoede weet verder gevaar te bezweren en met verre trappen hun voorhoede aan 't werk te zetten, voor lopig echter zonder resultaat. De Aïles- achterhoede dringt dan ver naar voren, waardoor het spel nog al eens voor bui tenspel! van B.D.C. moet worden onder broken. Toch wordt dit opdringen de Utrechtenaren noodlottig, want na onge veer éan half uur spelen in de tweede helft, komt de bal bij de ongedekt staan de B.D.C. rechtsbuiten, die op het Aries- doel' afstormt en fraai langs de uitgelo pen doelman de bal in de touwen jaagt. 1 41. Het spelpeil zakt dan iets af. Ares komt weer iets mieer in de aanval en krijgt enige hoekschoppen te nemen, die wej veel verwarring voor het B.D.C,.-doel stichten, maar geen doelpunten opleve ren. Toch weten de bezoekers nog de achterstand te verkleinen, als, |na een snelle aanval over de rechtervleugel, die bal uit een kluwen van spelers in h|et ver laten B.D.C.-doel wordt geplaatst. In de resten efïde minuten komt er geen verandering meer in de stand en als de keurig lleidendie scheidsrechter hef einde aankondigt, heeft B.D.C. een verdiende 42 overwinning behaald en zich in de finale geplaatst van het JubiI|eum-four- nooi. BEKA ZOMERAVONECOMPETITIE. De uitslagen van de vorige week voor bo vengenoemde competitie gespeelde1 wed strijden is als volgt: Politie Soest zag kans aan de kop fe komen door het tweede elftal van W.A.S. te kloppen met 160. Onze geineente-ambfienaren kwamen op de derde plaats te, staan. Zij wonnen) met 21 van het eerste elftal van W.A.Si. De Baarnse politie won van het Baarn- se BéKa met 32. Het programma voor déze week ziet er als volgt uit: Maandag StraboP.T.T. Baam op het- S,trabo..terrëin te Den Dolder. Maandag Politie SoestP.T.T. Soest, op het B.D.C.. terrein alhier. Woensdag W.A.S. 1Politie Baarn, op het W.A.S,.-terrein te Den Dolder. BILJARTWEDSTRIJD. Op uitnodiging van de Biljartvereniging „Zonneheuvel" komen a.s. Donderdag, te 8 uur in genoemd café de heren Vain Locham en Bleiderveld leen grote biljart wedstrijd van 400 caramboles spellen. Eerstgenoemde is de blekende haofdklas- sespeler en kampioen 1947 35/2 cadrie en de heer Bleiderveld de niet min dier bekende eerste klasse speler. Het belooft eein mooie wedstrijd .te wor den, waarnaar van de zijde der Soester biljarters veel belangstelling zal uitgaan. Na afloop zullen kunst- en fantasie-sto ten worden getoond. Men zié de advertentie in dit nummer. GERBRANDY OVER INDIë. Het gaat in eersf|e instantie niet voor of tegen het communisme, nog om het voor en tegen van ieen financieel wanbeheer, nog ook om het voor en tegen valn een inflatie-politiek, het gaalt bij de verkie zingen in 1948 om Indië. Alle andere vraagstukken, hoe belangrijk ook overi gens, zijn min of meer afhankelijk van die ene kwestie. Verliezen wij Indië, dan krijgt Moskou de grote kans, dan storten wij financieel ineen en wordt d|e nekslag toegebracht aan onze rechten lew vrijheden, neerge legd in onze Grondwet. Aldus sprak Prof. P. S. Gerbrandy Don derdagavond in de met 350 personen ge vulde Julianakerk. Spreker had tot onderwerp gekozen:,,De ontreddering van het Koninkrijk der Ne derlanden, tengevolge van de politiek van het Kabinet Beeft-Jonkman". Spr. ging uitvoerig na de wijze, waarop wij in Indië waren gekomen: op een eer lijke manier. Vervolgens toonde hij aan, hoe blank' en bruin elkander hebben gevonden en met elkander zijn saamge- groeid. Gezamenlijk sloeg men de hand aan de ploeg, om in Indië wat gnoots te verrichten. Die oorlog heieft die har monie verstoord en ook na die oorlog bfeef deze verbroken. Hiervoor zorgden de, communisten. Soekarno, door zijn misdadige soortgenoten uit Boviein-Digoel bevrijd, begon aanstonds zijn revolutie- program in te luiden. De Npderlandsie re gering steunde van de beginne deze ria- voiihtionnaire actie. Afschuwelijkje ge beurtenissen volgden elkaar op. Lipga- djatti, politioneel ontreden» erkenning repoebtiek. Onze soldaten achter de de marcatielijn werden een prooi van laffe sffuipmeordenaars. De Grondwet moet worden herzien. Spr. wil! het zijn gehoor inhameren: „Let op uw saeck". Bij de stembus gaat hlet er om, zoveel' mogelijk anti r,evolutionnaire leden in de Kamfer fe krijgen, opdat de mogelijkheid worde vergroot, om de noodlottige geste van hef huidige b'ederf- aanfcrengende Kabinet, ten opzichte van Indië krachtig te bestrijden. Met de bede, dat de souviereiniteilt Gods ook bij de stembus zou worden beleden door het brengen van hum sfeim op de partij, die het koningschap van Jezus Christus uitroept op alle 'terreinen van het leven, besloot spr. zijn gedocumen teerd betoog. Ds. J. Fokkema, lid van de Tweede Ka mer besprak daarna de doorbraak-poging van de predikanten i|n de P.v.d.A., dat afbraakwerk werd. Spr. taakte verder hef feit, dat één op de negen Nederlanders ambtenaar is en dat de distrïbufiemaat- regeïen maar blijven sukkelen. Onze staatsschuld was enorm1 gestegen na de aftocht van de roverhoofdman Rost van Tonningen eb zijn bende. Seher- merhorn Week niet een goed accountant te zijn en Lieftinck bezit heel aparfe waardebegrippen. Na een dankwoord van de voorzitter en het zingen van twee coupletten van hef Wilhelmus besloot Ds. Fokkema mfet 'n dankgebed deze samenkomst. GEVONDEN VOORWERPEN. Tas, inh. paar damesschoenen; bruin kinderschoentje; achter-schot van kaas brik; huissleutelrozenkrans in etui, tank van mïl. auto; luier, tussenleggen en broekje; bruine porfcemonnaie, inh. f 10 en A'damse tramkaart; beertje; lipssleu- teï No. 748; 18 textielpunlffcm; hondein- penning No. 79; wajnt; bruine kinderpor- temennaiê; gonje zandzak; vulpenhouder merk „Evërsharp"rode haarstrik; da- mespclshorloge met band; vulpotlood; grijs visgraat colbertjasje. Inlichtingen aam, het politiebureau. VOLKSPARTIJ VOOR VRIJHEID EN DEMOCRATIE. Donderdagavond hield de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie,, afdeling Soest, in de zaal van Eemland feiqn openbare vergadering, waarin als spre kers optraden de heer G. H. CornieJUssen. voorzitter der Vakgroep kruideniers en de heer G. Ritmeester, burgemeester van Den Hélder. De heer Cornie/Iissen, die de midden standsvraagstukken onder de taupe inam. zette uiteen, dat men onder de midden stand niet ailleen die ineringdoienjden zo als kruideniers, bakkers enz. moet zien. maar ook doktoren, ingenieurs» advoca ten, architecten, onderwijzers enz. Veel', aldus spr., wordt er ^gedaan voor de arbeiders, niets voor de middenstan ders. Spr. besprak ook de wet op het cadeau stelsel. Deze wet behoeft maar eien ar tikel te bevatten, n.1. 't verbod op hief geven van cadeaux, want uiteindelijk be taalt de consument dezle zelf. Volgens spr. kon ook de vestigingswet leen zegen zijn, maar is dit niet. Spr. is geen voor stander van vakgroepen, wel' van organi saties en om iets te bereiken moet die gehéle middenstand zich organiseren. Er is een middenstandspartij, die aan de vefkiezingen deel neemt met ei|n ei gen lijst en spr. geeft allen de raad op deze lijst, de lijst van V.V.D. fe stem men. De heer Ritmeester besprak daarna het onderwerp „Niet achteruit, maar voor uit''. Allereerst 'behandelde spr. de moeilijkheden miet de huidige regering. 1 Januari 1940 waren er 40200 rijksamb tenaren en op 1 Jato. 1948 141500. Gere kend naar de vooruitgang der bevolking zijn er 80.000 ambtenaren fe veel. Over 'f algemeen worden deze ambtenaren slécht betaald, hetgeen de corruptie' in de hand werkt. Een veel' kleiner corps ambtenaren, maar dan met goede sala rissen, zou zeker mieer presteren. De Rijksuitgaven bedroegen op 1 Jan. 1940 f 576.000.000 en op 1 Jan. '47 2 milliard 818.000.000 gld. De begroting' in 1939 teverde een tekort van f f5.000.000 maar die van 1947 een van fwiee en 'n half milliard gild. De staatsschuld bedroeg in 1939 6.2 mil liard, in 1945 22.3 milliard en in 1948 25.6 milliard. Daar komt de Indische staatsschuld nog bij, die door Mr. Stik ker wordt geschat óp 11 milliard, maar door de minister op 6 'milliard. Amerika zegt, dat we alleen krijgen» wat we hoog nodig hebben. In 1945 en 1946 is voor één milliard aan voedsel in gevoerd en in 1947 ien 1948 voor 550 mil- Ijoen. Minister Lieftinck is aan het bezuinigen, alleen merkt mien er nileits va|n. Minis ter Mansholt heeft teen wiet in voorbe reiding voor steun aan de kleine boieren, ten behoeve waarvan de belastingen nog hoger moéten worden opgevoerd. Met de wederopbouw is het zo gesteld, dat we nog steeds achteruit gaan. Ook besprak spreker die Indische kwes tie. 60.000 jongemannen waren direct na de bevrijding bereid naar Indië fe gaa|n. Het ontbrak ons aan uitrustingstukken en behoorlijke verscheping en daarom zouden de Amerikanen oinze biétangep in Indië behartigen. Daarvan kwam echter niets en toen dbdén het de Engeltaepi. Als we op tijd hadden kunnen zijn, dan was nu alles in orde geweest. Wijzende op het stemmen door de V.V.D. vóór de grondwetsherziening, verklaarde spr., dat dit is gedaan om die mogelijkheid open fe laten uitbreiding fe geven aan leen regering op bredere grondslag. TENNISSEN. In hef Van Lehniep's Sportpark te Soest vond Zondag voor de K.N.L.T.B- de pro motie. 'degradatiewedstrijd, 4e-3ie klasse West p'faats tussen Soes® 2 «n H.C.T.C. 4- Hef is de Soesters niet mogen gelukken deze wedstrijd te winnen. H.C.T.C- won met 35. Door deze nederlaag is promotie voor de L.T.C. „Soest" uitgesloten ie.n zal het volgende jaar in de 4e klasse opnieuw een poging moeten worden gedaan. WIELRENSUCCES. Zondag j.lL werden in Limburg, op de Caubesb ide kam pioen scha pp© n van Nederland voor amateurs en professio nals verreden. Onze plaatsgenoot E. Grift, uj-fkóménda in de afdélling amateurs, wist, nïetfegienr staande bandanpech e|nj het niet kujinen gebruiken van het versnellings-apparaaf op zijn rijwiel, daarin de 5e plaats te bezetten. BYZANTIJNS-SLAVISCHE LITURGIE EN PLECHTIGE PROCESSIE. Zondagmorgen werd in de R.K. Kerk te Soestdijk een plechtige H. Mis opgedra gen volgens dé Byzantijns-Slavische ri tus door de Hoogeerwaarde Regens van het Oekraicns groot-seminarie. Ook' waren aanwezig meerdere geestelij ken en een groot aantal priesterstuden ten, die Oekrainie zijn ontvlucht en thans te Culemborg hun studies voortzetten. De gezangen werden verricht door een koor dezer studenten, onder leiding van chor-directer Miroslav Anfonawysz. Ietwat vreemd deed het aan, fe zien hoe de verschillende delen der Mis vergpzfeld gingen van geheel andere ceremonicm. Dit was ook het géval met de gebieden en de zang, wélk, in tegenstelling met hef gebruik over nagenoeg de gehele wieneld, niet in 't Latijn, maar in de Oekraïense taal worden gehouden. Er was voor deze plechtigheid Zeer veel belangstelling, terwijl' wij onder de aanwe zigen de burgermeester en zijn echtgenote opmerkten., Des middags had in de tuin van „Nieuw- Mariënburg" de jaarlijkse Sacraments processie plaats, waaraan ook door de Oekraïense studenten iep geestelijkheid werd deelgenomen. Als celebrans fungeerde Mgr. F. Ae. H- v. d. Loó, officiaal van het Aartsbisdom» terwijl dé predicatie bij het rusfaltaar werd gehouden door Pater S. van Nue- nen, provinciaal' der Paters Augustijnen. Ook' nu trokken w§er grote groepen bruidjes in de processie mee, terwijl de gezangen, welk e werdien uitgevoerd' door de gezamenlijkie Soester Kerkkoren en het Oekraiens Theologenkoor werden ondersteund door de harmonie „St. Cae- cïliia'' te Utrecht. Nadat de processie naar de kerk was te ruggekeerd, werd aldaar de plechtigheid beëindigd. ORATORIUM „ELIAS". Men verzoekt ons mede te delen, dat die toegangsprijs voor leerlingen vain U.L.O.- en Middefflbaaronderwijs is gesteld op f 1.50. MOTORSUCESSEN. Zaterdag werden te Marum (Gr.) de pro vinciale kampioenschappen vain die pro vincie Groningen verraden. Door de Soester cracks werden daar de volgende successen behaald: Dick Rienooij Ie prijs 125 c.c., Henk van Kooij 2e prijs 500 c.c. en Jan Timmer 2e prijs 350 c.c. VOLKSWAGENS BLIJVEN SCHAAKS Hoewel de productie van Volkswagens in Duitsland regelmatig stijgt, kan het uitvoer programma van de fabriek bij lange na niet verwezenlijkt worden. De productie bedroeg in Februari 1108 wagens en in Maart 1200. Van deze 1200 werden er 672 voor de Duitse binnenlandse markt bestemd en 428 gevor derd door de bezettingsautoriteiten. De over blijvende 100 stuks gingen hoofdzakelijk naar Nederland, maar dit was veel minder dan het aantal, dat men gehoopt had uit te voeren. Ook in Februari had men het ge raamde aantal voor de uitvoer niet kunnen vrijmaken.' De fabriek was voornemens in het eerste kwartaal van dit jaar 900 wagens uit te voeren, maar het is bij enkele honder den gebleven. Intussen wordt getracht de productie te verhogen, al zijn de materiaal moeilijkheden bijna onoverkomenlijk.

Soester Courant | 1948 | | pagina 3