Indrukken over het Soester Natuurreservaat, IN DE HOEK. Officiële mededelingen. Voetbal. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE t BKUKKERIJ SMIT SOESTDIJK Abonn. p. kwart, f 1.50 - Per post f 1.75 24e JAARGANG No. 46- Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 VRIJDAG 18 JUNI 1948 Nu het mooie zomerweer weer vele na tuurliefhebbers naar de bossen lokt, veie stedelingen hun geliefde, in de greiep der zonnewarmte liggende stad voor korter of langere tijd ontvluchten om buiten gezondheid en levenskracht op te doen. verpozing te zoeken, zich te laien zonne branden en te genieten van het buitenle ven, nu juist ook Soest een gedeelte van de stroom van trekkers en vacantiegan- gers te verwerken krijgt, juist nu zou ik de aandacht willen vestigen op de ei genaardige opvattingen die sommige men sen ten opzichte van de mooie Soester bos., neide- en duincomplexen koestcran. In plaats van het als een voorrecht te beschouwen, dat de gemeentelijke auto riteiten vrije wandeling toestaan, wordt deze gunst maar al te vaak veronacht zaamd en met voeten getreden. Dikwijls het gemeentelijk natuurreservaat (als ik het zo noemen mag) doorkruisend soms tot onder de rook van Amersfoort, Soes- terberg en Soestduinen, zie ik op vele plaatsen oude rommel liggen, schril af stekend tegen mostapijt en maagdelijk groen; oud roest, dat nu eenmaal ijn een bos niet thuis hoort in disharmonie met de omgeving, waarom een woord van protest daartegen werkelijk niet mis plaatst ïs. Langs boschranden em tussen heesters ligt de inhoud van vuilnisbakken, tuinafval en kolengruis. Oude messen, vorken, lepels, schoenen, fietsen, hak messen, prikkeldraad, glas, flessen, scher ven, medicijnflesjes, kartonnen dozen, oud blik, kortom de onmogelijkste din gen kan men er aantreffen; vooral in schoonmaaktijd en zolang dë jeugd zich niet over het bruikbare gedeelte daar van ontfermt heeft. Een stilleven van: Een oud gascomfoor, oude damestas, ka chelpijp, paar oude schoenen, schoene®- ieëst, lege flessen, behangselpapier len nog wat oude rommel' lag nog slechts kortge leden keurig langs een bosrand gevleid. Iemand, die de f 2.50 voor de ophaal dienst te machtig wordt, de berg huisvuil achter zijn schuurtje te groot ziet wor den, zijn buurman niet meer kan foppen, c*c.-nf ./^f>odV,,k tvof yjiilrïisbsï". c*~* c fiets en deponeert die inhoud, liefst niet te dicht "bij huis, in bos of bosrand. Het wi! mij voorkomen, dat voor deze hals starrige vuilnisstcrcers (ze leggen er geen visitekaartje bij), die de f2.50 niet kun nen of willen betalen oen oplossing ge vonden kan wordtin. Op geschikte plaat sen worden met slieten omheide kuilen gegraven. Daarin wordt de vuilnis gestort, afgedekt en in voor of najaar met een boom beplant. Een douglasspar in mijn tuin op zulk een kuil geplant, beeft ï.n pllm. 8 jaar tijd de respectabele hoogte van bijna 14 M. bereikt. Zou het zelfs geen aanbeveling verdienen om des win ters, let wel des winters, het overtollige vuilnis op dezelfde wijze in de bossen te verwerken. Er zouden in korte tijd prachtige lanen en bospartijc'n ontstaan. In de Middenlaan zouden beuken, eiken of kastanjes geplant kunnen wordrm, over welker formidabele omvang ons na geslacht versteld zou staan. De verbazing onzer nazaten zou ten top stijgen, wan neer ze vanuit het wortelgat van zo'n ge velde reus, een fietswiel, e£n Halfljer pe troleumstel, een blauwbrander, een bord je van Regouf, een Duitse menageketel?:, tegels en nog meer antiquiteiten te voor schijn haalden, welke kostbare vondsten in triomf naar de historische afdeling van het inmiddels uitgegroeide Culturele Centrum „Braamhage" zouden worden gebracht. Een volgend euvel, dat de vrije wande ling met zich meebrengt, is de ergerlijke vernieling van het opgaande hout. Werd het bos tijdens de oorlog deerlijk ge havend, vielen de mooie „Zeven Spar ren'' ten offer en werdietn ze in de vorm van kacheTblokjes verast, nog stzeds duurt het boompje halen, mogelijk voor andere doeleinden, voort. Op mijn wan delingen kom ik vaak jongens len meisjes zingend tegen met armein vol pas ontlo ken groen, katjes en bloemtakken, waar van het merendeel' vertrapt wordt. Maar ook ouderen scheppen er behagen in het bos van zijn overtollige pracht en luis ter te ontdoen, ze zijn echter meer se lect, ze doen veen keuze naar smaak, eön takje zus, een twijgjie zo, wat groen en wat bloemen. Vooral de Rhoaodendron, Koningin der voorjaarsbloemen, hef ju weeltje in bloemenvaas en drijfschaal knoet het ontgelden. Het is een zeer ge wild artikel, in feite te gewild, want juist deze bloemtakken kunnen njjet geplukt worden zonder de beestier zelf te schaden en in dè groei soms fnuikend te benade len. Aardige momenten kaïn men intus sen beleven. Een lieftallige schone van om en nabij de twintig lentes, tussen de Rhododendronszich niet bespied wa nend, een arm vol1 bloemtakken, bloe men in het haar, een blos van opwinding op de wangen, naarstig plukkend, een aardig taferceftje voor een Cameraman. Plotseling roept ze: Vader (die blijkbaar ligt te dutten) ik zal er pok maar voor tante Sien in het koffertje bijpakken» ze zijn zo mooi in de drijfschaal. Ga je gang, kindlief, mompelt papa. ,,Daar zou ik nu toch maar eens mee ophouden" is het antwoord, dat desillusie zaait in het verhitte, op plukken inge stelde brein van deze aanvallige schone. Ze kijkt op en zegt laconiek: „Ach gut Mijnheer, mag dat niet?" „Wel nee, dat weet u toch wel beter", waarop papa reageert -:n woedend opspringt, liefelijk heden loslaat en te kennen geeft, dat ik me met mijn eigen zaken meet bemoeien en dat het bos mij niet toebehoort, een suggestie, die ik natuurlijk nog niet wist. Echter dit zijn toch van die momenfjen, waarop een z.g. bonnetje" niet direct af te keuren zou zijn, maar ja onbezol digd ben ik niet, natuurwachfer evenmin en indien ik mij een kwalificatie zou wil len toekennen, zou ik mij hoogstens ama teur bos- en natuurwachter zonder fiets willen noemen. Zondag 23 Mei, 's middags ongeveer 4 uur, terugkerend langs die Soesferbergse- sestraat, zag ik achtereenvolgens: drie dames van middelbare Xe-eftijd, elk met eén flink bouquet Phododiendrons; een aardig verpleegstertje met een bescheiden ruikertje; een meisje met kinderwagen de baby bedolven onder de bloemen en een verloofd paartje met hij een grof(e bloem in het knoopsgat, zij een viertal bloemtakken in de hand. Eejn heer stapt van zijn fiets, plukt een bloemtak. Een klein ventje merkt op: „Pappie zegt, da(É dat verboden is". Och joch, ik heb met je pappie niets te maken. Zelfvoldaan stapt hij op zijn stalen ros en peddelt verder. Deze illustratie geef ik u om te lafen uitkomen, dat niet alleein kinde ren, maar ook ouderen meedoen ein vaak behulpzaam zijn om de bossen van hun luister en bloementooi te ontdoen. Ten slotte zou ik nog even willen wijzen op het fietspad door het bos naar Soest duinen. Dit pad dat zeer geaccidenteerd is met vele bochten en slecht uitzicht, is voor voetgangers min of meer gevaarlijk. Jongens houden er fiietsraces en ouderen van een helling komend, krijgen te ve^l vaart. De veie freesters belemhuérjeii net uitzicht, waardoor vaak aanrijdingen ont staan. Nu weten we allen wel, dat dit fietspad geen wandelpad is, maar voet gangers, van een lange wandeling huis waarts kerend, hebben graa.g iets hards onder de voeten en kunnen nu eenmaal de verleiding niet weerstaan. Ditzelfde fietspad is zo bij uitstek geschikt voor wandelpad, al was het alleen maar om de mooie bos- en heesterpartïjen, die van daaruit zichtbaar zijn. Beleefd vestig ik daarom de aandacht van de betrokken instanties op de moge lijkheid een nieuw, beter en doelmatigier fietspad aan te leggen, niet geringe kos ten, langs de zo goed als op niveau lig gende Middenlaan, die lijnea recta naar het station Soestduinen voiert, veellal het einddoel van de tocht. We zouden dan in het bezit komen vafn een mooi gelegen wandelpad en een kort, doelma tig, Gp gelijke hoogte liggend fietspad. Met dank voor de plaatsruimte. C. HOFMAN. STEMMEN DOOR KIEZERS DIE OPGENOMEN ZIJN IN HET CENTRALE BEVOLKINGSREGISTER. De burgemeester van Soest maakt in ver band met de op 7 Juli a.s. te houden ver kiezingen van de lbdein van de X weedie kamer der staten.generaal bekend, dat in deze gemeente het volgende stembu reau is aangewezen, waar de kiezers, die in het bezit zijn van een machtiging, als in artikel 57k der kieswet bedoeld, zich moeten melden ter uitoefening van hun stemrecht: Stembureau X, gebouw „Trein 8.28" aan de Birktstraat. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken békend, dat het verzoek van J. H. van Velzen, Beukenlaan 24 te Soest, om in perceel Beukenlaan 24 een houtzage rij te mogen oprichten, door hen is ver daagd. K.P.S.—K.SD. Zaterdagmiddag vindt op het sportter rein aan de betonweg de jaarlijkse ont moeting tussen K.P.S. (Koninklijk Paleis Soestdijk) en K.S.D. (Koninklijke Stallen Departement Den Haag) plaats. De voor deze wedstrijden beschikbaar gestelde wisselbeker werd het vorig jaar door de Hagenaars gewonnen. Het programma is als volgt vastgesteld: K.P.S. 2K.SD. 2, aanvang 4 uur K.P.S. 1-K.S D. 1, aanvang 5,45 uur ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soest dijk'', Van Weedestraat 46. ANJERDAG 1948. In aansluiting aan het reeds gepubliceer de bericht betreffend© de Anjerdag 1948, deelt dé burgemeester nog medle, dat de verkoop van de wimpeltjes bij de win keliers plaats vindt vanaf 22 Juni a.s. Winkeliers, welk'e bereid zijn hun mede werking te verlenen, kunnen zich tof uiterlijk 19 Juni opgeven bij de afdeling Sociale Zaken, Sfeenhoffstraat 5, tele foon 2643. De kantooruren zijn van 8.30- 12.30 en van 14-17 uur. TERUG UIT DE TROPEN. Met het s.s. ,,Kota Baroe", dat thans op weg is naar ons land ein 30 Juni a.s. te Rotterdam wordt verwacht, kienen de navolgende plaatsgenoten uit de tropen terug. M. Beyen, P. Potterlaan 8. A. Boe klagen, Korte Hartweg 7. J. W. F. Boeklagen, Korte Hartweg 7. L. Borg, Buntweg 14. S. Fraai, Klaarwaterweg 81. J. M. M. Geerders, Dorresfeinwieg 28. J. van Ginkél, Nachfegaalweg 4. G. J. de Haan, Vinkenweg 39. A. v .d. Hoed, Korte Brinkweg 16a. L. v. d. Hoek, Oude Utrechtseweg 27. A. H. Koehof, Ericaweg 12. J. Kraay, Veenpad 2. A. Koopmans, Kerk dwarsstraat 19. A. Kraaijenbrjnk, Oude Ufrechtseweg 2b. G. C. Kuyper, Schoolstraat 44. J. W. de Lange, Van Sfraelenlaa® 27. P. J. van Leer, Dorresfcinweg 14. G. van Ooyen, Braamweg 80a. N. van Ooyen, Braamweg 80a. W. J. H. Pol, Braamweg 69. W. G. M. Rasch- B. Grothestraat 53- H. J. de Ruygf, Blieklaan 66. H. F. M. Sloothaak, Lange Brinkweg 62. T. Spelt, Beetzlaan 10b. H. A. Sfeman, Koninginnelaa® 56. W. F. Stomp, v. Maarensfr. 7, S'faerg- J. W. Tavenier, Dorresteinweg 33. N. Tolboom, Klaarwaterweg 60. H. Veensitra, Luit. Koppenlaan 6, S'bérg. S„ de Zoete, Burg. Grothestraat 41. De passagierslijst van dc ,,Kof-; Baroe" ligt op ons bureau ter inzage. GESLAAGD. Te Amersfoort slaagde voor onderwijze res de dames L. Grijze en A. Nijhoff al hier. FILMAVOND R.K. THUISFRONT. Dinsdagavond organiseerde R.K. Thuis front 'n grote filmavond iln 't Sf. Jozefge bouw. De voorzitter, de heer A. Klop penburg, heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. De luitenant ter zee Poes, van het hoofd bureau van Kath. Thuisfront, gaf een toe lichting op het programma, dat bestond uit een aantal films, die een duidelijk beeld gaven van de omstandighedle®, w.o. onze jongens ijn Indië hu® vaak zeer zwa re plicht voor het vaderland vervullen. Ze zijn er niet om oorlog te voertein. doch om de vrede te herstellen, de noodlijden de bevolking te halpen iem de inlanders te verlossen van de terroristen. Een mandolineclub o.l.v. de heer Van Boxél en zang van Ans Schalkx, zorgde voor een passends entourage. LAATSTE BEROEP VAN HET NED. RODE KRUIS OP DE SOESTER BEVOLKING. Morgen is de laatste dag van de grote inzamelingscampagne va® het Rode Kruis, die besloten zal worden met een straat- collecte. Hébben wij u niet thuisgetroffen bij de huis aan huis collecte, geef dan met mil de hand aan de straatcollecte of stort uw bijdrage op gironummer 199476 ten name van de campagneleider W. Herlé, Hartmanlaan 52, onder Vermelding: Rode Kruis Actie 1948. Iedere dag is het Rode K'uis paraaf om de hoge plicht der menselijkheid fe vervullen, iediere dag kan er op het Rode Kruis een beroep worden gedaan. Het is daarbij echter aangewezen op de hulp van het Nederfands; volk, want andere inkomsten geniet uw Rode Kruis niet. Helpt ons, opdat wij kunndn helpen! CONTACTAVOND BAND NED.-INDL Dinsdagavond gaf de Band Nederla|nö- Indië, afdeling Soest, in de grote zaal van Eemlar.d, voor haar leden en be langstellenden een feestavond met san bijzonder programma. Het programma van déze avond wierd n.1. verzorgd door het welbekende en gevier de kunstenaarspaar, de heer en Mevrouw Clinge Doorenbos. In zijn openingswoord sprak' de voorzif ter, dfc heer N. L. Berlijn, er zijn teleur stelling over uit, dat zo weinigen aan de oproep om deze avond bij f© wonen., ge volg hadden gegeven. De zaal was dan ook maar half bezet, Wij hebben in Soest miet ons prachtige Soester Natuurbad een instelling, die ons door veile gemeenten wordt benijd. De ligging is schitterend, midden in bos en hei en de prijzen bij abo|n®emJe®t zó laag, dat wel haast iedereen gebruik kan maken van dit prachtige recreatie oord. Voor onze kinderen is de cnireeitrijs wel heel erg laag gehouden, namelijk f 3. voor het gehele seizoen. Het is alleen maar jammer, dat, door de nogal verre ligging, de kinderen ér met de fiets heen moeten en dan gebruik moeten maken van de fietsenstalling, want de fietsenstalling kost, als zij een stalabonnement nemen a f2.50, haast evenveel als het zwemabonnement. Nu snap ik wel, dat de man van de stal ling er ook niet zit om vliegen te van gen, maar toch vind ik, dat hier een an dere regeling voor moest worden getrof fen, b.v. door in het zwemabonnement 'n vrije rijwielstalling te betekenen. We zouden voorlopig kunnein volstaan dit alleen met de kinderabonnementen tje doen. Voor heel veel ouders is de fiet senstalling nu een fe grote extra uitgave, waardoor het gehele geval niet doorgaaf en hét kind ook zijn zwemabonnement mist. Nu ik hef toch over de stalling heb, die is omgekeerd evenredig aan hef ideale zwemoord. Dé vaak met veel zuinigheid bij elkaar gespaarde karretjes, staan te blakeren in de zon of spoelen wieg als het regent. Hef js nu geen tijd om te vragen daar een passende stalling fe bouwen, maar niet tent. of dekzeilen zou hier al een verbetering bereikt kunne® worden. Zei len^ zijn wel uit oude leger voorraden te krijgen en kunnen na hef zwemspizoen opgeborgen worden. Of de sfallingsprijs a 10 cent per rijwiel juist is, wiill ik in het midden laten, al zijn er ook mensen, die dit teveel vïindien en bij deze sociale instelling leejn prijs van 5 cent voldoende achten. Het zou bovendien geen overdaad zijn, als de pachter een klein beetje meer sep- vice gaf. Niet de klanten zelf al!le,s lafen doen, waardoor onaangenaamheden en er ger in de hand gewerkt worden ©in aan de hand van de uitgegeven nummers con troleren of de bezoekers hun eigen kar retje wel meenemen. We moeten beseffen, dat voor de mees te fietseigenaren hun karretje «e|n méér kostbaar bezit is, dan voor menig autobe zitter zijn Packard. H. OEKMAN. toen de heer en mevrouw Doorenbos, na hef gezamenlijk zingen van het bandlied, eten aanvang maakte met hu® rijk Ge varieerd repertoire. Hetgeen Clingie Dorenbos daarna ten ge hore bracht, daarbij uitstekend begefeid door zijn vrouw, is te zeer bekend, om daarover uit te weiden. Op geestige en onderhoudende wijze heieft deze kunste naar de aanwezigen met zijin liedjes en een praatje een genotvolle avond bezorgd, een avond van op hoog peil staande kunst, welke nog lang iin herinnering zal blijven. Aan het slot dankte de voorzifter voor hef geboden© en bood mevr. Doorenbos een tuil fraaie bloemen aan. Mef een tombola werd deze goed ge slaagde avond besloten. SOESTER SCHAAKCLUB. De resultaten van de wedstrijden voor de promotie-degradatie zijn: G. ReicheB. Kanforowisz 10. J. van Em'denG. Kleisen 0—1 C. Sieldenrijk J. Blom 1—0. H. de Regt—J. Hoek 10. A. Luijpcn—G. Roose 10. J- v. d. WalF. van der Schoot 10. D. Reef- manH. van Noesel 10 L. de Regt F. Borcherding 0—1. B. Kanforowisz—J. van Emden 1—0. J. Spijker—H. Horris 1—0. SCHOUTEN SPREEKT TN AMERSFOORT. Belangstellenden maken wij opmerkzaam op een 'in deze editie voorkomende ad vertentie van de Anti Rev. Kies Ver., waarin een vergadering wordt aangekon digd te Amersfoort op Donderdag 24 Ju ni a.s., waarin de heer J. Schouten "zal spreken. MINISTER LIEFTiNCK OP VERKIEZINGSPAD. A.s. Dinsdagavond spreken voor de Partij van de Arbeid in de zaal van „Eem- land'' Prof. Mr. P. Lieftinck en dc heer J. C. Deering, lid van de Tweedie Kamer. Voor bijzonderheden zie men de adver tentie in dit nummer. CACAO IN JULI. In de bonnenl'ijsf van 2 Juli zal voor de leeftijdsgroepen A, B en C een bon worden aangewezen voor 50 gram cacao. Voor de D- en E-groeppn wordt een rantsoen van 100 gram verstrekt.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1