U bent...twee mensen. VACANTIE-TIJD. r Opnieuw stijgende prijzen in Amerika* IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. Plaatselijk nieuws. .J SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 47. BureauVan Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, f 1.50 - Per post f 1.75 DINSDAG 22 JUNI 1948. Ten eerste de werker, ten tweede de eter. Het geld vliegt de deur uit, verzucht de huis moeder en ze heeft gelijk. Alles is te duur naar verhouding van de inkomsten en daar door is het onmogelijk van ons inkomen iets over te houden. Hoe kan het ook anders als een schamele noodwoning tienduizend gul den van het bouwen kost. Tienduizend gul den, want de regering bouwt er een negen duizend en dat grapje kost bijna tien mil- lioen gulden. Die noodwoning van tien mille is als het ware een symbool van deze tijd: bar duur en van onvoldoende kwaliteit. Wij hebben allen het gevoel geen waar voor ons geld te krijgen en dat geeft weinig voldoe ning. Waar de kneep zit, hebben wij reeds her haaldelijk beschreven; de oorzaak zit in de te geringe waardeproductie tengevolge van onderbezetting der bedrijven, de te dure grondstofen en de te hoge administratieve uitgaven. Bovendien maken al die officiële prijsberekeningen de dingen nog duurder, omdat het concurrentie-element er uit wordt gehaald en integendeel wordt gezocht naar ieder postje, dat óók nog op de kostenrekening gezet kan worden. Komt er weer concurrentie, dan zoekt iedere onder nemer naar middelen om het goedkoper te doen en dan dalen de prijzen in hetzelfde tempo als waarin de productie stijgt. Het be vriezen echter van de grondstoffentoewij- zingen en van afzetkansen is moordend voor het economisch exploiteren van een bedrijf. Op die wijze komen we er niet uit. Langs de trage weg van de ambtenaarsleiding herstelt zich de productie in veel te langzaam tempo, worden er tal van onnutte uitgaven gedaan en zijn massa's mensen bezig met het ver vaardigen van overbodige rommel, die alleen verkocht wordt, omdat er geen betere waar te krijgen is. Op de duur wreekt zich dat, want ten slotte hebben we geen geld meer om die dingen te kopen en zo komt Holland in last. Net zo hard als wij onze buitenlandse beleggingen opteren, eten we ook onze bin nenlandse spaargelden op, want iedere maand betalen de spaarbanken veel meer geld terug dan er nieuw ingelegd wordt. Dat is echter geen proces, dat zich tot in het oneindige kan voortzetten. Als de spaar bankboekjes „op" zijn, zal men moeten uit komen met de iveekinkomsien, ta■- ",-,1 zeg gen. dat men zal moeten besparen op het strikt nodige. Het gevolg daarvan zal zijn, dat er minder geld in omloop komt, dat al lerlei uitgaven worden nagelaten, die men op het ogenblik nog wel doet en dat daarvan tal van bedrijven de terugslag zullen onder vinden. Deze zullen dan weer personeel moe ten ontslaan of in financiële moeilijkheden geraken en zo vreet een dergelijke achteruit gang van de koopkracht door in alle lagen van de bevolking. De kringloop. Want zo is de kringloop van het geld. Men ontvangt het en men geeft het weer uit. Ieder van ons heeft daardoor in de samen leving een dubbele functie en de een is net zo belangrijk als de ander: nl. die van pro ducent en van consument, of, om het popu lairder te zeggen, van werker en verbruiker. Men kan niet méér uitgeven dan men ver dient en dat betekent, dat de welvaart van het volk net zo groot is als hetgeen wij met ons allen voortbrengen. Vandaag ontvangt U Uw salaris en morgen geeft moeder de vrouw het weer uit aan de bakker, de slager, de kruidenier, de huiseigenaar, de verzeke ringsagent enniet te vergeten aan de belastingambtenaar! Dat laatste blijft nu eenmaal altijd een bittere pil. Natuurlijk krij gen we daarvoor vele nuttige en onmisbare diensten terug, die ieder van komen. Maar het bezwaar is, dat we allen het gevoel hebben, dat thans een te groot deel van ons inkomen wordt weggezogen voor uitgaven, die vermeden zouden kunnen worden. Als daar dan nog bijkomt, dat vele bedrijven minder goede kwaliteiten aflev- ren dan vroeger, dan hebben we de twee oorzaken, die maken, dat wij als werkers nie voldoende kunnen produceren om ^tgeen wij als verbruiker nodig hebben, te kunnen Dé? economie van een land berust op de in principe eenvoudige werking van vraag en aanbod, van productie en consumptie en dat kan men met politieke theorieen wel beman telen, maar niet veranderen. Bedenkelijke verschijnselen in Wallstreet Nadat gedurende 21 maanden de kpersen op de Amerikaanse beurs een tamelijk onver schillig verloop te zien hadden gegeven is in de loop van Mei een algemene stijging be gonnen. Dat is daarom zo merkwaardig, om dat gedurende de voortdurende stijging van de prijzen der verbruiksartikelen in het vo rig jaar de aandelenkoersen weinig veran dering vertoonden. Dat betekent, dat de beurs een prijsdaling verwachtte en bang De tijd voor de vacantie is wederom aan gebroken, hetgeen wil' zeggen, dat winkels en bedoven voor korter of langer tijd hun deuren sluiten. Ook ons personeel, zowel van de druk kerij als administratie en redactie van onze ,,Soester Courant" heeft recht op 2 weken vacantie, maar als het, zoals ge bruikelijk, deze vacantie aaneensluitcind zou genieten, zou onze courant geduren de deze wieken njet kunnen v/erschijfnfein, hetgeen wij, met het oog op het Soestier meenschapsleven, niet toelaatbaar achten. Op ons verzoek heeft ons personeel ier daarom weer in toegestemd, evenals vo rige jaren, de vacantie bij gedeelten ein nieten. steeds in het begin van een we&k te ge- Als gevolg hiervan zal in de komiende maanden de ,,Soester Courant" enige malen, waarschijnlijk éénmaal per 2 we ken, allten op Dinsdag iniet verschijmein; hetgeen voor de eerste maal op a.s. Dins dag het geval zal zijn. Hoewel wij het niet verschijnen van ons blad steeds vroegtijdig zullen aankondi gen, verzoeken wij H. H. ad verteer diers hiermede thans reeds rekening tg houdiein. was te speculeren op een algemene en blij vende lage koopkracht van het geld. Deze toestand van afwachten was ingetreden na de beursdaling van September 1946. Sinds dien werden de omzetten en winsten van landbouw en industrie van maand tot maand hoger, maar de aandelen bleven aan de beurs 10 tot 25 pet beneden hun topkoersen van 1946 noteren. In April jl. vertoonden plotseling de spoor wegaandelen een stijging en enkele weken later gingen de industrieële waarden de zelfde weg op. Spoedig stonden ze boven de hoogste koersen van 1946. In de eerste maanden van dit jaar werden wekelijks 5.600.000 aandelen op de New-Yorkse beurs verhandeld, in de eerste week van Mei reeds, 7.463.000 en in de tweede week 13.164.000. De derde week gaf een nog groter totaal te zien, al ging de omzetvergroting niet meer met hetzelfde tempo. Dit betekent, dat het publiek opnieuw aan delen begint te kopen, of, met andere woor den, de beursspeculatie rekent op stijgende prijzen. Waar dit niet alleen voor Amerika een bedenkelijke ontwikkeling is, maar in niet mindere mate voor Europa, moeten wij enige aandacht aan dit verschijnsel besteden. Stijgende prijzen is juist wat wij allerminst nodig hebben. Wij moeten ons in de eerste plaats de vraag stellen: is er reden voor een hernieuwde prijsstijging. In weinige woorden samengevat is ons oordeel het vol gende: er zijn in de toestand in Amerika enkele redenen voor de stijging aan te wij zen, maar er is geen reden te veronderstel len, dat deze blijvend zullen zijn. Wij ver wachten dan ook geen stijging van lange duur doch een vrij spoedige terugval tot een peil lager dan het uitgangspunt in April. En ziehier waarop wij deze mening baseren. Drie redenen Drie redenen voor de stijging liggen voor de hand. De eerste is de vermindering van de inkomstenbelasting in Amerika (tegen het nadrukkelijke advies van Truman in), waardoor het publiek geld vrij gekregen heeft voor belegging in aandelen, dat wil in dit geval zeggen voor speculatie. De tweede reden is het wegzuigen van goederen van de Amerikaanse markt door het Marshall plan, waardoor een overvoering van de bin nenlandse markt in Amerika is voorkomen. De derde en misschien machtigste impuls is ten slotte de aanwakkerende bewapenings campagne. De staat moet daarvoor milliar- den uitgeven, waardoor de schaarste aan grondstoffen opnieuw toeneemt en de fabrie ken weer overbezet raken met orders. De spanning met Rusland, de burgeroorlog in China, de Joods-Arabische oorlog, dat alles is koren op de molen van de speculatie, daar immers door deze oorlogsvoorbereiding de omzet van het bedrijfsleven niet meer uit sluitend afhangt van de koopkracht van het grote publiek. Geen paniek Hoe gespannen de internationale toestand ook is, er is nog steeds geen oorlog en zo- we. Europa als Rusland zijn te gehavend om reeds thans een oorlog op grote schaal te kunnen verdragen. Niemand weet of het ten slotte op een oorlog zal uitlopen. Maar in ieder geval is speculeren op een nieuwe oorlog volkomen fout. Nu weten wij wel, dat beursspeculaties niet met morele middelen kunnen worden beteugeld, doch wij weten ook heel zeker, dat de beurs onfeilbaar rea- gert, als de schadelijke verwachtingen niet uitkomen en dit is wat ons het meest waar schijnlijk lijkt. Want zowel landbouw als in dustrie herstellen zich in de gehele wereld en dit herstel gaat in toenemend tempo. Het ziet er naar uit, dat dit jaar een eind zal maken aan de echte voedselnood en dat er na de oogst alleen nog maar een zekere schaarste zal zijn aan vetten en vlees. Graan, zuivel en groenten zullen, behoudens natuur rampen, binnenkort weer overvloedig voor handen zijn, terwijl de productie van steen kool, electriciteit, textiel en tropische waren regelmatig groter wordt. Dit toenemende aanbod zal zelfs door de bewapeningscam pagne maar matig geremd worden en daar om wagen wij te veronderstellen, dat de beursstijging in Amerika geen blijvertje zal zijn. Daarvoor worden de voorraden goede ren te groot en die zijn zelfs met Marshall export en oorlogsvoorbereiding niet weg te werken. Noch de Staten, noch de bevolkin gen hebben de koopkracht om de aanzwellen de productie snel genoeg te verwerken. Het gezaghebbende Amerikaanse beursblad de „New-York Journal of Commerce" schreef dezer dagen: ,,De toenemende uit gaven voor militaire doeleinden voor hulp aan het buitenland hebben de vrees voor een spoedige economische crisis verzwakt". Dat is inderdaad de oorzaak van de beursstijging. Spoedig zal men ervaren, dat de wereld ge zonder is dan zij lijkt, want alle redenen voor een geleidelijke daling van de prijzen zijn nog aanwezig, zij het in meer getem perde vorm dan enkele maanden geleden. GEEN SPREEKUUR. De Burgemeester van Soest brengt t©r kennis van belainghebbendep, dat hij ver hinderd is om op de Woensdagen 23 en 30 Juni a.s. zijn gewone wekelijkse spreekuur fe houden. In plaats daaryan zal hij op Donderdag 1 Juli a.s. spreekuur houden. UITVOERING VAN MENDELSSOHN'S „ELIAS" DOOR „EXCELSIOR' De afwezigen hebben veel glemisf. Dit zal ieder, die j.ll Donderdag in de Oudiekerk aanwezig was volmondig onderschrijven. Van het begin fof het einde hebbein dte uitvoerenden ons weten f,e boeien. Mep voelde hoe er de gehele winter met gro te toewijding en volharding is gewerkt. Deze innerlijke bezieling wist men tót in wijde kring uit te dragen. Prachtig klonken de koren ip goede ver houdingen, zuiver en warm van toon. Vooral de tenoren zong® op sommige momenten piet grote expressie hun partij. Zo was er naast een zeer harmonieus ein1- semble, ©en volledig tot zijn recht komen van de verschillende stemmen, waardoor een sterk beheerste en evenwichtige in druk werd gemaakt. Bewonderenswaardig wist het koor de verschillende gtemoeds- stemmingen weer te geven. Die krieiet van het volk om regen, als het gras ver schroeit; de klacht, dat God zich door geen bedie laat vermurwen en dan hef harde woord Gods: „Ich bin ein eifrigler Gott, der da heimsuchf der Vater Mis- setal1 an den Kinder bis iins dritje und vierte Glied". Hoe meeslepend was cte vertolking van de geëxalteerde Baalpriiesteirs, die in steeds dwingender woord en klapk hun god Willen verbidden water van dein he mel fe zendien. Maar oneindig aangrijpclnder is toch de bede van het Volk Israëls: „Oeffne den Himmel und fahre herab. Hilf deinem Knecht, o du, mein Gott!" Het moet voor de dirigent Jan Bartels man een vreugde zijn met zuïkle goede stemmen te kunnein werken, doch nog heerlijker voor de koorleden, onder zijn bezielende leiding te mogen studerlen. Een kleine bedenking moge worden .gpuit. Zou de gehele, uitvoering niet op nog hoger pe'il staan, wanneer het klankvo lume iets minder sterk was. Men kan zich niet aldoor aan de indruk onttrek ken, dat het enthousiasme ook te groot kan zijn en mep te vsel van zijin krachten vergt. Het fortissimo mag niet steeds overheersen, dit kan de vrij heperkfp ruimte niet verdragen. En tevieps zou het minder vermoeiend zijn, wamt na de pauze meende ik hiervan soms ,een spoor waar te nemen, waardoor een ©Inkelle keer de zuiverheid even dreigde ver stoord te worden. Ook voor de solisten niets dan lof. Met grote zuiverheid ien toewijding zong Ain- kie van Wickevoort Crommèlin haar par tij, afgewisseld door de warme altstem van Riek van Veen. Ontroerend mooi klonk „Hebc deime Au- p>n auf zu den Bergen," evenals het kwar tet: Heilig, heilig, heilig ist Gott, der Herr." Lies de Wilde, als mezzo-sopraan, ver vulde met haar jonge heldere stem ©en mooie middenpartij. De bas Theo Baylé vertolkte zeer indrukwekkend de Elias partij. Aangrijpend klonk de bed,e:„Oeff- ne den Himmel und fahre herab. Hilf deinem Knecht, o du, mein Gott!" even als de aria: ,,Es ist genug! So nimm nutn. Hcrr, meine Seelle". Ook Jan van Mantgem zong zijn tenor partij met innerlijke overgave. Met in dringende blijdschap klonk het: „Dann werden die Gerechten leuchfian wie die Sonne in ihres Vaters Reich." Men krijgt sterk den indruk, dat Melkboeren!! Met belangstelling heb ik al een poosje horen mompelen over de „sanejring" in jullie bedrijven. Iedereen leen eigen wijk en ie'dere inwoner van onze gemeejpte iepn „aangewezen" m'eikbtier. Maar dat manen jullie toch niet? In het begin heb ik ler mijn schouders voor opgehaald, want ik vond het een té dwaas idee, me te laten voorschrijven, Wie bij mij thuis de melk zou leveren. In meende, dat cla wens wei de vadier van de gedachte zou zijn ie,n liet het er maar bij. Maar nu blijkt het waarachtig ernst te worden en ik voel' niets voor die dwa|ng- maatregel. Mijn melkboer is ©en ,,mélk"boer Hij vergist zich nooit in de kraan, is altijd in een goed humeur en liet me nooit in de steek als er eens iets bijzonders was. Bij sanering loop ik misschien de kanis, deze pracht-melkboer geruild fe krijgen tegen zijn collega, dia bij mij in de buurt komt, terwijl ik deze niet eens graag als waterleverancier zou willen .hebben. Nee melkboeren, alvorens over te gaan tot dit besluit, zou ik eerst eens een pei ling houden onder de klanten. Per slof gaat het die mensen toch ook wel een beetje aan.... Willen we eens wedden, dat het geval dan niet doorgaat? Waar moet het heen, als aanstonds de bakkers, de kruideniers, de groenteboe ren, enfin, iedere winkelier, onverschillig in welke branche, óók wijkindelipg en klantenbinding gaan eisep? Nee broeders, dit gaat mij te ver. De re volutie, die jullie hier, zonder het mis schien te beseffen, aan het oproepeP zijn, voert mij te veel en te zeker naar ©en „heilstaat" en daarvan heb ik voorlopig mijn bekomst. H. OEKMAN. HERDERSHOND PLEEGT MASSAMOORD. Toen Zaterdagmorgen een knecht van de heer De Koning, pluimveie- houder aan de Bïrktstjraat alhier, of> zijn werk kwam, hoorde hjj in het park een geweldig kabaal. Bij nader onderzoek betrapte hij 'n herdershond, die in het ganzenpark een ware slachting aanrichtte, maar bij de komst van de knecht de vlucht nam. Een en twintig ganzen bleken te zijn doodgebeten en verscheurd, ter wijl nog een aantal ganzen ernstig gewond waren. Een en ander betekiejnt voor de (eige naar een schadepost je van ruim f500.-. De politie stelt een onderzoek in naar de massamoordenaar. de Oude Kerk makkelijk zingt, want alle stemmen kwamen als op gouden vleuge len tot het gehoor. Het instrumentaal koor begeleidde naar beste krachten. Hier en daar Üiet de klank nog wel iets te wensefn over en was het of zij niet steeds door dezelfde bezieling werden gedreven als kooir <en dirigent. Zo is deze uitvoering een g!ebeurf]einis vam betekenis geworden, zowied op muzikaal als op cultureel gebied. Nogmaals, de afwezigen hebben veie! gemist iep hef moge een aansporing voor hein zijn zich het volgend jaar onder de toehoorders te scharen, opdat het kerkgebouw tof de laatste plaats gevuld zij en Excelsior" niet door financiële zorgen wordt ge kweld. DE ANJERDAG. Ten vervolge op de publicaties betref fende de anjeractie voor het Prins Berin- hardfonds kan nog wordein medegiedeielld, dat de wimpeltjes behorende bij de huis aan huis bezorgde anjers in de genree,ritje Soest verkrijgbaar zullen zijn bij de na volgende winkeliers: W. v. Hall, Bazar de Luxe, v. Weedestr. G. Rouwendal, Torenstraat 10. (31. Drogisterij Van Veen. Molenstraat 4. E. van Brummelen, Kerkstraat 13. R. J. Stempvoort, Birktsfraat 24a. A. Zunneberg, Soestierbergsestraat 56. J. W. J. Smit. Steenhoffstraat 15a. B. Niehoff Werning, Steenhoffstraat 15. A. Reehorst» Koningininelaan 27- A. Reehorst, Torenstraat 17. N. C. Adriaansen, Burg. Grothestraat 32. C. Ald'ers, Steenhoffstraat 13. Bloemenhuis Oranjezon, Toreinstraat 15a. Bloemenhuis Oranjezon, Nieuwerhoekpl. B. v. d. Breemer, Beukenlaan 31a. (7- A. v. Brummelen, Soestierbergsestraat 184. B. Buxtorff, v. Weedestraat 9c. W. Hogeboom, Van Weedestraat 9d. J. P. Mets, Van Weedestraat 46. Te Soesterberg: Wed. C. van Luyn, Rademakerstraat 6b. P. M. van Angeren, Rademakerstraat 25. J. H. Struvé, Rademakerstraat 4.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1