Een kijkje ia Chiaa. Wieuwerd en zijn doden* W. N. NIEUWENHUÏS LENSSEN! VOOR ONZE DAMÈS^ Hel lied van de voorzichtigheid. Loodgieter - Electriciën Plaatselijk nieuws. Heeft U toekomst-wensen? Sluit dan een Levensverzekering bij Waarom wij maar weinig vernemen. De nieuwe opperbevelhebber als oude bekende. Geen „wasechte" commu nisten. Het is altijd min of meer een veeg teken dat landen, die een traditie hebben op te houden als „haarden van onrust" of als „kruitvaten met een brandende lont", uit de schijnwer pers van de grote internationale persbureaux verdwijnen. In de regel is er dan iets aan de hand met de „beschaafde landen". Die beschaafde streken, daar behoren wij dan toe. Wie twijfelt daar nog aan? En die anderen dat waren dan b.v. de Balkan, waar je tegenwoordig helemaal niets meer van hoort en b.v. China, waarvan nu sporadisch een berichtje in de bladen voorkomt. Over acties van communisten of van een generaal of zo. Neen, het deugt eigenlijk helemaal niet, dat er zo weinig uit die landen in de kranten staat. Meestal is dat een teken, dat er in de naaste omgeving tè veel gebeurt, dat heel veel lijkt op wat het privilege van die brandhaarden moest zijn. En daarom is het eigenlijk een opluchting dat je weer eens iets uit China hoort. Natuurlijk over commu nisten en generaals. Of eigenlijk maar over één generaal: Koe-Tsjoe-Toeng. Het maatschappelijke leven in China is haast even rijk gelardeerd met generaals als het Duitsland van Wilhelm en Hitier. En niet alleen dat ze in beide landen alleen maar generaal waren en zijn op de ontwik keling van het maatschappelijke leven, op de dagelijkse politiek hebben ze, evenals eer tijds in Duitsland, een grote invloed. Ze overschaduwen de politici, je we kunnen wel zeggen, dat ze nagenoeg de plaats innemen, die in het Westen wordt vervuld door Ka merleden en andere vertegenwoordigers van de volkswil. Voor China kunnen we de ver gelijking zelfs zo doortrekken, dat de oppo sitie er eveneens zijn eigen generaals op na houdt. En dus vliegen er daar, in plaats van argumenten en propaganda-speeches, kogels en granaten heen en weer. Een kostbare wij ze van vergaderen, maar die arme landen zich schijnen te kunnen permitteren. Heeft het arme Europa niet net een internationaal congres van dezelfde orde achter de rug? Welaan dan de generaal Koe-Tsjoe-Toeng is de nieuwe opperbevelhebber van het Chi nese regeringsleger. Onder de oude was dat zelfde leger zo geteisterd, dat het opnieuw moest worden georganiseerd. Geteisterd door de communisten, die na een pauze van enkele maanden weer de regeringstroepen terug dringen, iets waar Koe-Tsjoe-Toeng een eind aan moet maken. De communisten zullen in hem een oude bekende zien. Tijdens de jong ste wereldoorlog vochten ze eendrachtig tegen de Japanners, tot onze Koe plotseling een aanval deed op het vierde communisti sche leger. Met de samenwerking was het toen uit en na de nederlaag van de Jappen werd de strijd op eigen houtje tegen de man nen van de Rijzende Zon al gauw weer om gezet in een vechten tegen elkaar. Waarom? Omdat in feite zowel de regering van Tsjang- Kai-Tsjek als de communisten allebei een re volutie vertegenwoordigen. Beide ageren tegen het „oude China", dat met zijn meer dan Middeleeuwse instellingen volgens beide tot de voltooid verleden tijd dient te behoren. De huidige regering wil er een moderne Westerse industriestaat van maken en is daarmee in sommige gebieden al een aardig eind op weg. Uit de aard der zaak zijn daar arbeiders voor nodig, arbei ders die eenzelfde proces doormaken als hun hun collega's in het Westen indertijd hebben doorgemaakt: dat van aaneensluiting, orga nisatie, streven naar betere arbeidsvoorwaar den. En die laatste zijn slecht zeer slecht in China. Het jonge industriekapitaal duldt het arbeiders-streven echter niet omdat ze meent dat dit de industrialisatie zou belem meren. Vandaar radicale maatregelen tegen de arbeiders, die daardoor echter weer gera dicaliseerd worden. Een radicalisme, dat echter gesmoord wordt door een onvervalste dictatuur, wat de huidige Chinese regering zulk een fascistische bijsmaak geeft. Maar van de communisten zélf hoort men niets. Ze zijn monddood. En de communisten waar men wél van hoort? Dat zijn nu eigenlijk geen echte com munisten, maar boeren, die tot een verge- meenschappelijking van de grond willen ko men. Meer een coöperatieve dan een commu nistische gedachte, die echter de positie der met de industriëlen verstrengelde grondbe zitters aantast. Vandaar die wederzijdse over tuigingspogingen. Uiteindelijk is de industrie echter het beste gebaat bij een koopkrachtige, rationeel voortbrengende boerenstand en deze weer bij een veel consumerende, dus goed verdienen de fabrieksbevolking. Er worden dan ook stemmen gehoord om van die beide revolu ties één te maken tot een vergelijk te komen. Maar die stemmen zijn nog zwak zeer zwak. En de benoeming van de nieuwe opperbevelhebber wijst er niet op, dat ze spoedig sterker zullen worden. Lijken, die niet ontbinden. Werking van radiumactieve stralen de oorzaak? Een handjevol huisjes, een oud kerkje en wat bomen, dat is Wieuwerd. Uit de verte lijkt het een speelgoeddorpje, dat de enge len bij hun vlucht over het mooie Friese land naar beneden hebben laten tuimelen en dat daar nu ligt, ergens tussen Leeuwarden en Stavoren, vergeten en schijnbaar zonder dat er iemand ooit naar omkijkt. Wat zou men ook zoeken in Wieuwerd? Wie er echter de moeite van de reis voor over heeft om het antwoord op die vraag te avonturen, zal naar huis terugkeren voorzien van een sterk ver haal, dat bedenkelijk lijkt op een Aprilmop en waarvoor menigeen ongelovig de schou ders zal ophalen. Nochtans is het sterke verhaal over Wieuwerd klinkklare waarheid. In de kelder van het oude kerkje liggen nl. vier mummies: lijken, die er een paar hon derd jaren geleden zijn bijgezet en die nog gaaf zijn. Mummies, waarvan menig be faamd archeoloog heeft verklaard, dat ze mooier zijn dan de beroemde mummies in het land van Egypte. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 Wie enkele jaren geleden naar Wieuwerd kwam om de lijken te zien en hun geschie denis te horen, werd er vriendelijk ontvan gen door een vrouwtje van om en nabij de honderd jaar. Het was de weduwe Jelle Bak ker, die de wijdse titel droeg van conciërge der kerk en zorgde voor het onderhoud van de kelder. Dat stokoude vrouwtje met haar glundere oogjes achter een ijzeren brilletje, het Friese kantmutsje op het ronde, ver schrompelde gezicht kon bpeiend vertellen van Wieuwerd en van de geschiedenis der lijken. Daar ging ze mee om alsof het oude bekenden waren. Ja, ze stofte ze zorgvuldig af in de schoonmaaktijd. De weduwe Jelle Bakker is dood en haar taak is overgenomen door een man, die slager van zijn beroep is en het als een hoge eer beschouwt het won der van Wieuwerd onder zijn hoede te mo gen hebben. Uit oude folianten Eens behoorde de terp van Wieuwerd tot de meer dan 500 woonheuvels, die over de Friese kleistreken verspreid lagen en date ren uit omstreeks 100 na Chr. In het midden der vorige eeuw werd de terp afgegraven. Tot de kostbaarheden, die daarbij te voor schijn kwamen, behoort een goudschat van 39 sieraden, in hoofdzaak deel uitmakend van een zeldzaam rijk halsnoer, terwijl er bovendien een halve gouden mantelspang werd gevonden, die om zijn kunstvolle be werking een unicum ter wereld is. De goud vondst van Wieuwerd geniet in oudheidkun dige kringen wereldvermaardheid en behoort tot de kostbaarste bezittingen van het Rijks museum van Oudheden te Leiden. Uit een en ander valt af te leiden, dat het vandaag de dag zo pietpeuterige Wieuwerd eens een welvarend dorp moet zijn geweest. De geruchtmakende ontdekking van de graf kelder ontrukte het dorpje in 1765 aan de vergetelheid. Sindsdien is Wieuwerd tot ver buiten onze landsgrenzen bekend. Gemid deld immers komen jaarlijks ongeveer 2000 mensen de grafkelder bezoeken en de lijvige registers bevatten de namen van vele we reldbekende geleerden. De kerk van Wieuwerd dateert van om streeks 1200. De grafkelder die vermoe delijk in 1609 is gesticht bevindt zich on der een verhoogde vloer in het koor. De lijken zijn vermoedelijk de lichamen van het roemruchte Friese adellijke geslacht Walta van Juckema. De Labadisten Even merkwaardig als de historie van Wieu werd en zijn grafkelder, even merkwaardig is ook de geschiedenis van de communisti sche secte der Labadisten in de 17e eeuw, genoemd naar haar stichter Jean de Labadie. De Walta's waren bij deze gemeenschap nauw betrokken. De secte had haar hoofd kwartier op het Waltaslot en noemde zich met de wijdse naam: de Gereformeerde en van de wereld afgescheiden gemeente. Wie toetrad had geen eigendom meer. Alle kle ding werd door de z.g. herders in ontvangst genomen. Bezittingen elders werden te gelde gemaakt en de opbrengst aan het beheer der gemeente overgegeven. Ieder gezin had zijn woning, doch alle kamers moesten steeds toe gankelijk blijven voor de z.g. opzieners in naam der herders. De kleding was hoogst eenvoudig. Alle tooi werd geweerd. Kantwerk, linten en strikken waren uit den boze. Had iemand sieraden, dan mochten deze zelfs niet worden ver kocht. Men wilde daarmee voorkomen, dat anderen tot ijdelheid kwamen. De herders gaven elk der leden werk. Men at aan een tafel. Het aantal Labadisten bedroeg in de bloeitijd, dat was omstreeks 1680, ongeveer 400 personen. Ieder was verplicht voor de voltallige ledenvergadering al zijn boze ge dachten, woorden en daden te belijden. De Labadisten hebben tot omstreeks 1725 het Waltaslot bewoond. Het had weinig gescheeld, of de vermaarde stichter der Kwakers, William Penn, had zich bij de secte aangesloten ter gelegenheid van zijn bezoek aan Wieuwerd in 1677. In de grafkelder Om nu weer terug te komen tot de graf kelder, daar ligt o.a. begraven Anna Maria Schuurman, een vrouw die destijds om haar geleerdheid en kunstzin beroemd was. Zij stierf in 1678. Zij werd gebalsemd. Maar ook de niet gebalsemde lijken zijn gaaf. Ze zijn alle uitgedroogd en wegen slechts enkele kilo's. Timmerlieden, die in de kerk herstel werkzaamheden verrichtten, vonden in 1765 elf houten lijkkisten, die op schragen ston den en er als nieuw uitzagen. De lijken zelf waren gaaf ongeschonden. Ook het linnen, waarmede de kisten waren bekleed en de doodsklederen der lijken waren nog in goede staat. In 1864 waren er nog slechts vijf lij ken over en deze dragen nog hoofdhaar, windsels en doeken. Thans zijn er nog slechts vier. Onderzoekers zijn van mening, dat in het kerkgebouw radiumactieve stralen het be derf weren. Ook de kisten in de graven nabij de kerk schijnen tweemaal langer in goede staat te blijven dan overal elders. Er schij nen uit de bodem bederfwerende gassen op te stijgen... Zo vond men in 1858 een geheel gave dode spreeuw in de windladen van het orgel. La tere onderzoekers hebben evenwel verklaard, dat dit niets bijzonders was. Bij opening ontdekte men in een der kisten een prachtig kunstgebit, waarvan de tanden en kiezen alle uit een stuk been zijn vervaar digd. In 1848 heeft men in de kelder verschillende proeven genomen met een dode haas, vlees en vet. Het resultaat was, dat volgens de onderzoeker Dr Ledder de eeuwige wet der ontbinding te Wieuwerd de hoogst be langrijke uitzondering laat zien, dat zij slechts langzaam voortgaat, zodat men een voortdurend bestaan zou durven aannemen. Uiteindelijk echter zal ook te Wieuwerd het Schriftwoord worden bevestigd: „Stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeren". NIEUWE DIRECTEUR GEMEENTEWERKEN. De heer J. Th. A. van Noesel, die reeds jaren hoofd is1 van de dienst ,,Bouw- en Woningtoezicht" en directeur der Nijver- heidsschool in onze gemeente, is door het gemeentebestuur benciemd tot di recteur van gemeente Wcirklen. Deze benoeming heeft ongetwijfeld d>e instemming van^vele gemeeinteuariein, daar het o.i. een verdiende promotie betreft van een zeer bekwaam en gewild ambte naar. ALGEMENE BOND VAN FORENSEN. Het is een onmiskenbaar feit, dat hief aantal Soester forensen de laatste ja ren steeds in stijgende l'Ijfn is gegaan en dat, in verband met de gunstiger ge worden treinverbindingen met Amster dam en Utrecht en de tussenliggende plaatsen, de gemeente Soest voor fonen- sen steeds aantrekkelijker wordt. Even onmiskenbaar is echter het feit, dat de vele verbeteringen dier treinverbindin gen, om alléén maar te noerrjen dö £?|ec- trificatie van het traject Baarn- Amsterdam en de bijna voltooide electri- ficatie Baarn-Utrecht, in niet ger.'mge ma te zijn bespoedigd door de hardnekki ge actie van de Algemene Bond vain Fo rensen. Echter blijven er nog talloze wenden van forensen bestaan, o.a. wonsen voor meer sneltreinen cin gunstiger vertrektijden. Daarom is het zeer vcirheu&end, dat, me de ter behartiging van de belangen der Soester forensen, de afd. Baarn vain de Alg. Bond van Forens.in is omgevormd tot de afdeling Baarn.Soest. Het in de onlangs ge houd: In ledenverga dering nieuw gekozen bestuur is als volgt samengesteld: voorz. C. Visser, Baarn; secr. O. H. W. Krusel, Baarn; penningm- A. Dekker, Soest; commissarissen G- J. Backer Soest en G. C. A. v. d- Mtersch, Baarn. Het streven van d? Algem. Bond van Fo rensen is om de b elan gein uer forensen te behartigen en wensein en klachten te bevoegder plaatse kenbaar te maken (e;n te motiveren. De resultaten kan iecfeir zien en ondervinden. Wat de bond reeds bereikt heeft, is bereikt geworden door de steun der af delingen, die door ledenaantal macht be tekenen. Het is dan ook 't grote btela(ng der Soester forensen, nu die genVeieinte Soest zich bij de forensenplaatsen ge schaard heeft, dit streven te steunen, om uiteindelijk als één sterke afdeling hun wensen te deen bepleiten. Ten slotte verwijzen wij naar de iin dit blad voorkomende advertentie van de afdeling Baarn-Soest van de Alg. Bond van Forensen, welke advertentie die aan dacht der forensen alleszins verdient. GEVONDEN VOORWERPEN. 2 sleutelringen met sleutels, theieldciek, een gulden, autowiel met band 32 x 6, zwarte hond (witte poten), lapje stof, molton deken (geblokt), zilveren broche* schepnet, vulpenhouder, wieldop van au to» bruine kinderpet, slagersmes, groene badhandoek met zwembroekje, Hol landse herder (toef), bruine jonganspieit, sleutel (Metalino 502), capuchon van da mes regenmantel. Inlichtingen a£in het politiebureau. OLYMPIA-NIEUWS. De jonge plaatselijke gymnastiekvereni ging ,,01ympïa", uitgaande van de Herv. en Gcref. Jeugdraden, gaat zich weer verder uitbreiden. JJ. Zaterdag werden in de gymnastiekzaal der o.l.s. Kerke- buurt twee nieuwe afdelingen voor meis jes en jongens vain 7-12 jaar (resp. van 34 uur en van 45 uur) opgericht op verzoek van vele ouders in Soest-Zuid. De korfbalafdeling van „Olympia" heeft op dezelfde dag, spelence op haar ter rein aan de Bosstraat bij hotel „Bosch en Duin"» een wedstrijd gewoinnein van een zustervereniging uit Amersfoort. Ook vernamen wij, dat de voetbalafdeling zich in een behoorlijke belangstelling mag yerheugen. Uit alles blijkt wel, dat men ook bij „OJympia" de zaken goed weet aan te pakken. Van Weedestraat 29 - Soestdijk EEN GOED PASSENDE COMBINATION. Het is maar al te waar, dat onze punten- situatie er ons gemakkelijk toe brengt de onderk'leding min of meer te ver waarlozen. Als wij» om een voorbeeld te noemeni, voor ©en nachthemd 15 punfom moeten geven, vinden wij heit zonde, omdat wij een zelfde puntenaantal voor een zomer jurk moeten besteden. Hier hebben de zelf-werksters weer een groot voordeel: het is geen heksentoer om deze combinatie te maken van af dankertjes, die niet meer als bovenkle ding dienst kunnen doen. Het patroon van dit model is in de ma ten 42, 44, 46 a f0.90 bij het „Patronen- huis''» Middenweg 200, Amsterdam Oost verkrijgbaar. Na ontvangst van een postwissel niet opgave van de gewenste maat en het nummer 4624A, wordt het patroon onze lezeress-en per omgaande toegezonden. „Een heerlijk weertje," zei het heertje dat „animeert je, amuseert je". „Jaja," zo was mijn schielijk antwoord (in 't treintje tussen Haarlem-Zand voort) „een mens voelt zich al nieuw-geboren bij 't sporen in het lentegloren!" „Maar tóch, meneer" (zei hij, gewichtig) „weest u vooral, voorél voorzichtig! de meeste mensen weten niet de vele ziekten en verdriet die door dat zachte weer ont staan en de bron zijn van bloed, zweet en tranenDe zon doet ons bijzonder goed doet zelfs een hypochonder goed maarbeste heerons ondergoed?!" „Want om dat ondergoed juist gaat het! Dat heerlijk Lenteweer, wat baat het wanneer een mens, los en lichtzinnig zijn ondergoed, venijnig, vinnig verwijdert! Dan verbleek, verstijf je bijvoorbeeld t' Jaeger-onderlijfjedat nuttig is en steeds bekoorde bij plotselinge wind uit 't Noor den!" „En wéét u, wat het eind van 't lied is? Een griep, een kou of een bronchitis. Het Ziekenhuis is dan (te laat) het uiterst droevig resultaat. En de Geneesheer-Di recteur is ontdaan van zo'n geval van pleuris. Hij wordt éérst wit, komt tot ver- bléking en zegt tenslotte: „Longontste king!" ,,Nee, nee, meneer, de mensen tarten het noodlot, met hun zwarte harten! De jon gen, en de ouden, grijzen dient men op dit gevaar te wijzen van de ministers tot de klerken moet men op het gewéten wer ken men dient, bij 't eerste jonge groen de borstrok nog niet uit te doen. Van Hogeschool tot 't Kleuterschooltje weer- klinke: „Hoog het camisooltje!" Het wijze heertje had gezegd en gaf mij toen, beleefd, terecht (op het station, dus met 'n vaartje zijn keurige visitekaartje. Ik las daarop „De Vries van Buuren" „te Amsterdam, Manufacturen". WOUTERTJE. WEER MOTORSUCCESSEN. Bij de m oto r-terre in we d s trïjden te Vrie- zevecn, welke Zaterdag plaats vonden dn waaraan tevens de kampioenschappeln van Overijsét waren verbonden, heeft de Mo torclub Soest" haar reputatie weder al- lie eer aangedaan. In de afd. Junioren 350 c.c. klasse beretto Henk Grift de 2e plaats evenals H. van Kooij in de 500 c.c, klasse. Bij de senioren werd Dick Renocty kam pioen in de 125 c.c. klasse, terwijl J Timmer In de 350 c.c. Sen ionen! kïasse ditmaal met de 6e plaats genoegen njoest nemen.

Soester Courant | 1948 | | pagina 2