Jubileum-feesten te Soest. Voetbal. beker-wedstrijd. Plaatselijk nieuws. voorlopig programma der te houden feestelijkheden Aanvang der vergadering, in de zaal van „Eemland", Vrijdag 25 Juni a.s„ des avonds 8 uur. Cornelis van Erk, Zaterdagmiddag vond op het fraaie sport terrein aan de Utrechtsewteg de jaarlijkse voetbalwedstrijd tussen K.P.S. (Kon. Pa leis Soestdijk) en K.D.S. (Kon. Stallen Departement) uit Den Haag plaats. Vorig jaar wisten de Hagenaars voor de eerste maal op de fraaie wissielbekier be slag te leggen, maar Zaterdagmiddag na men de Soesfdijkers revanche en zonden K.S.D. met een gedecideerde nederlaag naar de Residentie terug. De eerste helft van deze ontmoeting kqn- merkfe zich door een gelijk opgaande strijd. De voorhoede van K.P.S. was ech ter productiever dan die van K.S.D. De rust kwam met 31 voor de thuisclub.- Na de doetwisseling verkleinde de Hage naars de achterstand tot 32, door mid del van een vrije trap, maar toen korf daarop de K.P.S. midvoor de stand op 4—2 bracht, was het met de tegenstand van K.SvD. gedaan en voerde de thuis club met' regelmatige tussenpozen de voorsprong op tot 92, met welke stand ook het einde kwam. De achterspelers Jurriens en Hoogeveien, spil Duiser en midvoor Roland, allen van K.P.S., droegen veel' tot deze schitteren de overwinning bij. Deze ontmoeting werd voorafgegaan door een wedstrijd tussen de reserve-elftallen, welke door K.P.S. werd gewonnen miet 7-1. D.V.V.—VIOS 8—0. De voetbalvereniging van D.V.V., die Zondag j.1. te Hooglanderveen bij Vios op bezoek was, wist deze wedstrijd met een klinkende 8O-overwinning te be ëindigen. FRAAI SUCCES VOOR EVERT GRIFT. Dat onze plaatsgenoot, de amate'ur-wiel- renner Evert Grift, momenteel in uit stekende vorm is, bewees hij reeds met zijn overwinningen ïm de afgelopen weken en met zijn 5e plaats in het Ned. weg- kampioenschap op de Cauberg. Dit werd thans nog eens bevestigd met zijn rijden op j.!. Zondag in de Ronde van Limburg. In deze wedstrijd over 165 K.M., waaraan verscheidene Belgische en promtoewfla Hollandse renners deelnamen, wist Evert Grift als eerste dooir de finish te gaan, in de tijd van 4 uur 27 minn. ein 41 sec. De tweede plaats werd bezet door cfa renner Van Drief (België). AUTO-ONGEVAL. Wegens het rijden met een al tie grote snelheid en plotseling remmein voor het nemen van de bocht in de rijksweg, waar de Van Weedestraat in de B. Grotbestr. overgaaf, maakte Zondagnacht een luxe auto aldaar een „grote buiteling. De auto, rijdende in de richting Amster dam, kwam daarbij op de rechter zijde te liggen en schoof daarbij zó over de straat, dat zij precies in de richting Amersfoort lag. Hoewel vooral dé zijkant van de wagen onherstelbaar werd beschadigd, liepen de inzittenden geen verwondingen op en daar bij het onderzoek bleek, dat de remmen en hef stuur in orde waren en de motor geen schade had bekomen, werd nadat de auto weer op de wielen was ge zet, de weg door de inzittenden vervolgd. OP DE BON. Precesverbaal werd opgemaakt terzake hef met een rijwiel berijden van de rij weg der Soesterbergs'estraaf, venten zon der vergunning, overtreding der arbeids wet en het rijden met een rijwiel op e;:in trottoir. ONWILLIGE AARDAPPELTELERS, Herhaalde malen hebben v/ij letr op ge- gewezen, dat aardappeltelers verplicht zijn hun aardappelgewassen tegen de Coloradokever te doen bespuiten. Niet allen hebben hieraan gevolg gege ven, als gevolg waarvan rezds 8 perso nen werden bekeurd. Ongetwijfeld zul len nog meerdere prociessenvierbaal vol- valgen, daar alle velden zullen wordieln gecontroleerd. In Laren gingen dezer da.gen voor de zelfde nalatigheid niet minder dam 60 aardappeltelers op die bon. VERLOTING B.D.C. Naar wij vernemen zal de trekking vam de verloting, georganiseerd ten bate van de voetbalvereniging B.D.C., welke inder tijd uitgesteld werd, Zaterdag 26 Juni a.s. 8 uur, in bet Sint Jczefgebouw plaats hefa- be*. Bjj de bestuursleden zijn nog enkele loten verkrijgbaar. BAZAR N.P.G. Ten/einde aan de benodigde gelden voor aanschaffing van kampeermateriaal te komen, hield het Nederl. Padvindsters Gilde Zaterdag j.1. de lang voorbereide bezar in het Wijkgebouw ,,Eltheto". De artikelen waren bijna geheel door dia padvindsters en kabouters bijeen ge bracht en boden een gezellige aanblik. Bovendien waren diverse attractias aan wezig voor groten en kleinen. Te half drie opende de Burgemeester met een geesfcge toespraak dje bazar, er Qp wijzende, dat de Padvinderij voor de jopgd van Soest heel veel goeds kan be- tekte-nen. Daarna voerden enkele kabou ters, in rood, wit en blauw gekleed, een Het Comité ..Jubileum-Feesten 1948" nodigt bij deze alle verenigen, corporaties en verdere belangstellenden uit, tot bijwoning van de bespreking en de gedachte wisseling over het ter gelegenheid van het 50-jarig Regerings-jubileum van H. M. de Koningin. zangspelletje op, waarna de verkoop van allerlei artikelen een aanvang nam. Vele fraaie handwerken en inuttige voor" werpen werden verkocht, terwijl de diver se stands drukke nering haddlein. Debal- lengooierij en hiet rad van avontuur maak ten eveneens goede zakten. Tot tien uur was het een druk va et vient van vete vrienden en belangsteOleffliden in het werk van de padvindsters, zodat het resultaat een bruto opbrengst van f 681.37 was. Over dit resultaat zijn de Padvind sters zeer in hun schik. Een aantal goederen, welke nog zijn over gebleven, zullen binnenkort worden ver loot. Niet afgehaald werd een wasmand- je, dat bij loting toeviel aan H. Kat, Niieu- weweg 17a. Ons werd gevraagd allen te bedanke(n> die tot het welslagen van de bazar heb ben bijgedragen. SCHOORSTEENBRAND. Maandagavond werd de brandweer gea larmeerd voor een brand in perooel Mo lenstraat 57. Het bleek een zware schoor steenbrand te zijn, waarbij de vloer Sn de huiskamer en enigie meubelstukken reeds hadden vlam gevat. Door spoedig ingrijpen van de brandweer werd erger voorkomen. VOETBALLEN VOOR DE NIWIN. Maandagavond speelde hef eerste elftal van de Voetbalvereniging ,,Soestarberg", op haar terrein aan de Kampweg, eien wedstrijd tegen een elftal van de Soester politie, ten bate van de Niwin. Soesterberg won deze ontmoeting met 42, nadat de rust met 10 voorsprong voor haar was ingegaan. GOUDEN ZAKENJUBILEUM. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van café-restaurant Cent,raai" had Maan dagmiddag een druk bezochte repeptie plaats. Vele vrienden en zakenrelaties kwamen de eigenaar, de heer A. J. Vier kerk, hun gelukwensen aanbieden, ter wijl ook vele afgevaardigden van verepi- gingen hun opwachting kwamen maken. Namens het gemeentebestuur sprak die heer J. Batenburg, gienteiemta-aeorataris,, tfie cok als voorzifter van de V.V.V. „Soest-Vooruit'' zijn erkentelijkheid uit sprak voor de goede samenwerking. Verder voerden het woord vertegenwoor digers van de Sociëteit „De Soester Kring", Vrijwillige Brandweer, Buurfver. „Van Weedestraat", Biljarfvir. „Cen traal", S.E.C., B.DC., Postduivenvereni ging ,,De Vriendschap", Bond van hotel-, café- en restauranthouders en slijters. Horeca-bedrijven, Biljartv:r. „Tavenu", AmsteTbrouwerij enz. Daar de meeste sprekers hun gelukwen sen met bloemen lieten vergezeld gaan, was de zaal van „Centraal" spoedig in 'in bloementuin herschapen. ONEERBARE HANDELINGEN. Zondag hielden zich in de bossen achter Zonnegloren twee personen op, die otnieleir- bare handelingen pleegden. Hoewel aangifte bij de politie wierd ge daan, konden ze niet worden opgespoord. Daar bedoelde aangiften gewoonlijk te laat inkomen, verzoekt de politie derge lijke gevallen dinect telefonisch te irJekfen. TREURIG MOTOR-ONGEVAL. Maandagmiddag reed de beer C. van Erk, auto-handelaar alhier, wegens slecht uitzicht ter plaatse, in Amersfoort, in de Westerstraat, tegen een luxe auto. Met een ernstige hoofdwond werd v. E. naar het St. Elisabeth Ziekenhuis al daar overgebracht, alwaar hij kort na aankomst is overleden. JUBILEUM-FEESTEN 1948. Dames en heren bestuursleden van alle plaatselijke verenigingen, corporaties enz. en verdere belangstellendiein verwijzen wij naar een advertentie in dit blad, betref fende de op a.s. Vrijdagavond, 8 uur, in de zaal van „Kernland'', te houden alge mene vergadering, met als punt vain be spreking „De komende jubileumfeesten". Wij kunnen niet genoeg op een massale opkomst aandringen, daar voor het slagen van deze feesten dei medewerking van een ieder nodig is. Men blijve niet wieg met de gedachtes: „Dat knapt een ander wel op". Het moet een groots feest worden voor een ieder en door een ieder. SOESTERBERG. UITBREIDING VAN DE INDUSTRIE. Het is zeker geen geheim mieer, dat ons voor (varend gemeentebestuur pogingen in het werk stelt voor de uitbreiding van Soesterberg als industrieplaats. De ligging van 't dorp aan 'n grote verkeersweg, niet ver van een tweetal belangrijke spoor wegstations, biedt hiervoor wel dé ge schiktheid. Ook is het bouwen in zijn ge heel genomen er nog |nje|t zo duur als jn de grote wooncentra. Wanneer daarbjj de overheid haar best doet om de ves tiging van industritim hier aantrekkelijk te maken, dan bestaat er te dien opzich te wel kans van slagen. Tevens zal er angstvallig op gelet worden, dat het aan zien van Soesterberg als woonoord iin geen enkel opzicht wordt verstoord. De bedrijven komen dan ook op 'n on opvallende plaats, apart te liggen. Zo is dan, behalve de reieds bestaande enkele industriën, thans hier bij wijze van proef aan de stille School'weg geves tigd het lingerie-atelier „Riwo", dat reeds een aanvang heeft gemaakt met haar be drijf en binnon niet al te lange tijd op volle toeren hoopt te draalen. Het ge bouw, bestaande uit een grote hall mieif appartementen, volgens de nieuwste eisen ingericht, biedt ruimte voor leien dertigtal meisjes, die, behalvie de ont werpsters, aan electrisch gedreven machi nes zijn gezeten. Hier worden lingeriegoederen vanuit de grondstoffen katoen ein kunstzijde ver werkt tot nachthemden, pyama's, onder jurken en andere lingerie artikelen. Bein groot deel', waarbij nauwlettend toegezien zal worden op de afwerking, is bestemd voor binnenlands gebruik, het overige voor de export. Mocht dit bedrijf kans pp succes Jebbcn, dan kan er uitbreiding volgen, daar men optie heeft op de aanliggende grond. Een vraagstuk, dat intussen voor Soester berg van zeer grote betekenis is, is de plaatsing van geschikte werkkrachten. Nu is het zo, dat vele jongeren pp andere plaatsen arbeiden. Voor jonge meisjes, al komen zij pas van school', bestaat er gelegenheid in dit lingerie-bedrijf geplaatst te worden. Het volgen van een industrie- of huishoud school is hiervoor niet nodig, daar men in het bedrijf zelf wordt opgeleid en on derwijl reeds loon ontvangt. Mochten er meerdere industrieën volger, dan zal dit zeker de welvaart en beteke nis van ons plaats kuinncm verhogen. TER INZAGE. De passagierslijst van het troepentrans portschip „Kota Baroe" ligt ter inzage op de tiulp.„secretarie. Aankomst te Rot terdam. vermoedelijk 30 Juni. Aan boord bevinden zich o.m. de militairen W. F. Stomp, Van Maarenstraat 7 en H. Veem- stra, Luit. Koppenlaan 6. ERNSTIGE AANRIJDING. Zaterdagmiddag vond op het kruispunt bij„ 't Zwaantje'' te Soesterberg een (ern stige aanrijding plaats. Op hetzelfde moment, dat uit de Monf- gomerywég een personenauto naderde, kwam uit de richting Amersfoort met zeer grote snelheid eveneens ëiein luxie auto. Daar de chauffeur van eerstgenoem de auto geen voorrang verleemde, vloog zijn wagen met een geweldige klap tegie|n< de rechterzijde van de andere wagen, waardoor beide auto's zwaar werden be schadigd. In de auto uit Amersfoort werden twee personen licht gewond. Bein dame «n 'tri heer in de auto, die geen voorrang ver leende, werden vrij ernstig gewoind. Pier ziekenauto werden deze personiein naar hun woonplaatsen Bussum en Tfilligers- berg vervoerd. Dr. Splinter verleend» de eerste hulp. Tegen beide automobilisten werd proces- verbaat opgemaakt. Heden nam God, door een droevig ongievaf, van onze zijde weg, onze lieve Man, Va der, Broeder, Behuwd- Broeder en Oom, in de leeftijd van 35 jaar. Soest, M. C. van Erk- Maaswinkel'. Willem. Rotterdam, W. van Erk. N. van Erk- Groenendaal. Den Helder, A. van Erk. Soest, 21 Juni 1948. Torenstraat 7. Liever geen bloemen. De teraardebestelling vindt plaats Vrijdag 25 Juni a.s., te 1 uur, op de Ned. Herv. Be graafplaats te Soest. ONZE SCHULD AAN HET BUITENLAND NEEMT TOE In de eerste vier maanden van het jaar be liep de Nederlandse uitvoer 715 millioen gulden. Dat is een mooi resultaat, als men daarnaast zet, dat de uitvoer over dezelfde periode van het vorige jaar 486,1 millioen op bracht. De voldoening over die vooruitgang wordt echter verduisterd als men er de cij fers van de invoer tegenover stelt. Deze be droeg n.1. in de eerste vier maanden van 1947 1109,8 millioen en dit jaar 1547,1 mil lioen gulden. Het nadelig verschil tussen in voer en uitvoer beddoeg dus in de eerste vier maanden van 1947 623,7 millioen en dit jaar over hetzelfde tijdvak 832,1 millioen gulden. Als dat zo doorgaat zullen we dit jaar voon 2% milliard meer invoeren dan we kunnen uitvoeren, wat alle ramingen ver overtreft. Percentsgewijs is er weliswaar een kleine verbetering, want vorig jaar dek te de uitvoer bijna 44% van de invoer en dit jaar 46%%. Maar deze verbetering is zo ge ring en er staat een zo grote toeneming van de schuld aan het buitenland tegenover, dat wij ons daarover niet verheugen mogen. Wel zijn er nog andere inkomsten, die het tekort verminderen, n.1. de verdiensten, die onze scheepvaart, luchtvaart, toerisme en beleg gingen in het buitenland aan deviezen ople veren. Jammer genoeg vermindert de laatste post voortdurend door het verkopen van buitenlandse aandelen. Hoe groot deze laat ste groep van inkomsten is, kunnen wij ech ter niet nagaan, maar in ieder geval loopt onze schuld aan het buitenland in snel tem po op. Het kan op deze wijze niet doorgaan, want ook de Marshall-hulp voorziet slechts in een deel van het invoertekort. Over de eerste drie maanden geeft het Marshall-plan ons de beschikking over een waarde van 200 millioen gulden en dat is net zo ongeveer wat wij in één maand tekort komen. Er zul len dus heel wat ingrijpende maatregelen nodig zijn om een gezonde staathuishouding te krijgen. De invoer zal zich moeten richten op grondstoffen, terwijl wij fabrikaten en veredelde landbouwproducten zullen moeten uitvoeren. Het is nu eenmaal onmogelijk tot in het oneindige ,,op de pof" te leven, want het buitenland gaat steeds meer op contante betaling aandringen en die contanten hebben we nu eenmaal niet. DE WERELD OP DE VERKEERDE WEG „Alle volken van de wereld schijnen op het ogenblik verdwaasd te zijn. Zij besteden een derde van hun nationale inkomens aan oor logsvoorbereidingen zij richten hun werk kracht en energie op de bouw van een alles verpletterende oorlogsmachine, terwijl het staal, de machines, de brandstoffen en de chemische producten gebruikt zouden moe ten worden voor het herstel van de bestaans- bronnen. In het bijzonder is aller inspanning nodig om de vruchtbaarheid van de aarde te beschermen tegen de roofbouw en de kli maatverwoesting, die het gevolg is van de ontginning van vele nieuwe landen. En toch is de zorg voor de vruchtbaarheid van de cul tuurgrond de grondslag voor de beschaving". Deze bittere woorden uitte de aftredende di recteur-generaal van de F.A.O. (Wereld voedselorganisatie) Sir John B. Orr, bij zijn terugkeer in Engeland, waar hij van plan is zich op zijn boerderij in Schotland terug te trekken. Hij vervolgde, dat de bevolking van de wereld ieder jaar met 20 millioen toe neemt, doch dat niet voldoende maagdelijke grond in cultuur kan worden genomen om de voedselproductie snel te vergroten. Oude re gronden worden uitgebouwd en verliezen hun vruchtbaarheid. Daardoor en door de oorlogswaanzin gaat het gehele menselijke ras zijn vernietiging tegemoet. Het is een dubbeltje op zijn kant of wij in staat zullen zijn het voedselvraagstuk op te lossen. Sla gen wij daar niet in, dan zal de wereld bin nen een halve eeuw in een chaos ten onder gaan. Waarschijnlijk is Sir John door de teleurstel ling, die hij heeft ondervonden bij het on machtig blijken van de F.A.O. bitterder dan de werkelijkheid noodzakelijk maakt, zo als hij vlak na de oorlog optimistischer was dan de werkelijkheid toestond. Maar dat neemt niet weg, dat zijn opmerkingen ten aanzien van de ontwrichtende militaire uit gaven en van de verwaarlozing van de vruchtbaarheid van de grond in vele streken van de wereld voor een zeer groot deel vol komen juist zijn. ZWITSERSE LOCOMOTIEVEN VOOR NEDERLAND De internationale pers is onlangs in de Zwit serse Oerlikon Machinefabriek uitgenodigd, de nieuwe electrische locomotieven te komen bezichtigen, die daar in een serie van tien voor ^TJederland gebouwd worden. Een van deze locomotieven is reeds afgeleverd, twee andere zijn zo goed als klaar. De zeven an dere zullen in Nederland verder afgemon teerd worden met Zwitser» materiaal. Het zijn locomotieven van 4500 pk, die een maxi mum snelheid van 160 km kunnen bereiken. Intussen hebben de Franse Spoorwegen bij dezelfde fabriek opdracht gegeven voor het bouwen van een proefmachine van een weer verbeterd type. Men verwacht, dat deze nieuwe constructie bij de uitvoering eenvou diger en economischer zal blijken, doch dit zal eerst blijken tijdens de bouw en de proef ritten. Zwitserland neemt op het ogenblik wel een zeer vooraanstaande plaats in op het gebied van electrische tractie. In dit op zicht kan het land met de beste Amerikaan se constructies wedijveren. De oorzaak van deze ontwikkeling in Zwitserland is de over vloed van goedkope electriciteit, die door de watervallen in dit bergland wordt opgewekt, waardoor de spoorwegen sinds jaren geheel geëlectrificeerd zijn.

Soester Courant | 1948 | | pagina 3