Voor de Verkiezingen. De Volksuniversiteit op mars. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. Ingezonden stukken. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT BureauVan Weedestraal 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 48. Weinig verheffende propaganda* Nog korte tijd en we zullen weer ter stembus moeten gaan om onze belang rijkste taak als burger van een demo- fisch geregeerd land te vervu3;l(en» om mede door onze stem uit te ma ken, hoe en in welke richting in die nabije toekomst het schip van staat zal worden bestuurd. Grote gebeurtenissen werpen hun scha duwen vooruit. Als wij hier diep-zwarte schaduwen opmerken, dan ka(n men vaststellen, dat de Twnece Kam er vlerk i,e- zing van 7 Juli wel een gebeurtenis van geweldig formaat moet zijn. Dat is zij inderdaad. Reeds vele wieken zijn de voormannen vain verschillende politieke partijen druk ïn de weeir, om de gewone burger het belang der verkiezingen on der het oog te brengen. Er wordt ech ter in Nederland door sommigen een ver kiezingsstrijd gevoerd, die verre van fraai moet worden genoemd. Met geheimzin nige ontnullingcin met verdachtmakin gen met veel lawaai en drukte wordt aan deze verkiezingen der nieuwe volks vertegenwoordigers een persoonlijk ca chet gegeven. De aandacht der goe-gemeente wordt hierdoor van de hoofdzaken afgeleid. Het is gelukkig niet nodig, dat de U.N.O. waarnemers zendt, om te controleren of de verkiezingen te onzent wel naar de eis worden gehouden. Daar zijn wij alle in Nederland van overtuigd: het gaat bij onze verkiezingen zélf eerlijk toe. Zon der dwang, in het diepste geheim kan de kiezer zich van zijn plicht kwijten. Maar als wij zien en constateren, hoe daarom heen soms de propaganda voor de stem- menwinnarij wordt gevoerd, dan zeggen wij: dat is dan het enige goede ook. Een waarnemer van de U.N.O. ge steld, dat zo iemand er was zou tot de gedachte komen, dat sommige poli tieke partijen de laagste elementen had den uitgezocht om haar in de Kamer te vertegenwoordigen. Er wordt om hef platweg te zeggen: met modder gegooid. De ene verkiezingsstunt hebben wij nog niet achter de rug, of ze wordt door een andere gevolgd. De gewone kiezer is al lang vergeten, waarom hij ditmaal ter stembus werd geroepen. Wie analyseert zich nog, dat deze verkiezingen in de p.erste plaats 't gevolg zijn van de nodig-gebliekein wijzi ging der Grondwet dat zij in verband staan met het vastleggen van de grond trekken der nieuwe staatkundige struc tuur van ons koninkrijk? De verhouding tussen ons land en da overzeese gebiedsdelen is gewijzigd en reeds vóór deze verkiezingen, op 27 De cember 1946, moest art. 192 der Grond wet worden gewijzigd om het mogelijk te maken, dienstplichtigen naar Ned. Indië, Suriname en Curacao uit te zenden ook indien zij hiertegen bezwaar zouden kunnen hebben. Nu is punt 2 der agenda aan de orde. De nieuwe te kiezen kamer zal, evenals de nu vertrekkende deed, leen wijziging der grondwet met 2 3 meerderheid moe ten aannemen. Doch er is meer: al moge ons volk dan niet nauwkeurig meer weten, welktq de aanleiding voor de verkiezingen precies is, men voelt zeer goed aan, dat er hier grote belangen op het spel staan. Elk volk heeft de regering, die het verdient en men begrijpt, dat het niet meer om Indonesië alléén gaat. Hier wordt een verkiezingsstrijd gevoerd tussen Oost en West, een strijd, die jOost" mogelijk wordt gemaakt door de democratischs vrijheden, die „West" hun biedt. Laten we ons niet aan voorspellingen wagen. Na de bevrijding zijn er nog ve le wensen onvervuld gebleven. Enierzjjds: er is veel bereikt, als men voor ogen houdt» dat men geen ijzer met handein kan breken; anderzijds: er 2jjn dingen op té noemen, die anders en beter had den gekund. Meier en meer gaat m£|n in ons Tand gevoelen, dat ier vijf jaar lang roofbouw werd gepleegd de belasfin- gen zijn voor velen zwaar en nauwelijks OP te brengen, de ambtenarij is i,n ve ler oog een belemmering voor de we deropbouw, de woningnood heeft in de steden ongekende vormen aangenomen. Ja, er is veel' te klagen, al zij het vertte van ons, van al' dje klachten de tegen woordige regering die schuld te geven! Het is nu eenmaal nijet mogelijk, iin drie jaar te herstellen, wat in vjjf voorgaande jaren met man en macht werd vernield en stuk gemaakt.óók in geestelijk op zicht. Hef behoeft echter niet te verwonderen, dat de massa iets anders, een sneller tempo, maar vooral: iets beters wenst. Zal men in Nederland dit betere va,n ui terst links óf van uiterst rechts verwach ten? Een opschuiving is te voorziien, doch naar welke kant die opschuiving zal zijn, is eerst na de 7ie Juli vast te stellen. Brief aan de bevolking van Soest. U weet het natuurlijk al uit de mede delingen in de voor iedere inwoner vain Soest onmisbare Soester Courant: 1948... Soest krijgt een Volksuniversi teit. En indien u de berichtieln niet hebt ge lezen, dan hebt u zeker oen d|ezer da gen een circulaire ontvangen, welke huis aan huis bezorgd heet te zijn. Tenminste, indien het u niet gegaan is alis mij. Ik zit n.ll nog steeds te wachten tot ik da postbeambte eens aan zijn jasje kan trek ken. Want die heeft waarschijnlijk ge dacht: „Dat ding moet ikzelf eerst eens goed bestuderen." Ik moet er gauw bij zijn, want anders is het zo verfomfaaid, dat hij het me niet meer durft Je gev(e;n. Tenzij hij zelf het biljet gauw heeft in gevuld en hij dus als lid staat ingeschre ven. Dan vergeef ik hem die nonchalance gaarne. Bent u ook zo gepakt door de circulai re als die postbeambte? Of hebt u ge dacht: „Daar is nog geen haast bij."? In zekere zin hebt u gelijk, want ook wan neer u zich laat opgeeft, zult u niet ge weigerd worden wegens te groot aantal leden. Integendeel,"het bestuur zal u gaarne noteren, al waren het -er 5000. Maar er is een andere kant aan de zaak, waar u misschien niet aan hebt gedacht. Hoe zal de V.IL met haar werkzaamhe den kunnen aanvangen, zonder de zeker heid van een groot aantal lidmaatschap pen? Zonder uw hulp? Wie zal de sprekers en kunstenaars, be talen, die voor de V.U. zullen optreden, indien niet van te voren reeds vast staat, dat het ledental daarvoor voldoen de is? Daarom rekent de V.U- op U. Stellig hebt u reeds gezegd: „Ja, daar voel ik veel voor, voor zo'n V.U. Er staan on derwerpen op het program, waar ik wél wat meer van zou willen weten. En de lidmaatschapskosten zijn inderdaad laag gehouden. Voor mij en mijn vrouw eïn m'n kinderen van 16 tot 21 jaar, voor allemaal samen f4.per jaar. Wacht u dan ook niet. De V.U. vheeff de steun van alle bevolkingsgroepen; alle richtingen zijn er in vertegenwoordigfd. Ook voor u zal er dus te genieten en te leren zijn. Bent u het adres van de secretaris kwijt, dan vindt u dit nog eens onder deze brief vermeld. Hoewel dus omtrent een voldoende le dental' nog geen zekerheid bestaat, hipeft het bestuur de gelegenheid aangegrepen om reeds nu iets ten genoieige vain die ge meenschap tot stand te brengen. Toen bekend werd, dat het Gemeten te- best uur het voornemen had in hef ka der van de a.s. jubileumfeesten e(en ten toonstelling te doen houden over die ont wikkeling der gemeente Soest, fyejeft hef Bestuur der V.U- zich tot het Gemieienfe- bestuur gericht met het verzoek dezte ten toonstelling te mogen organiseren, het geen door B. en W. is ingewilligd. Hoewel door deze mededeling 'n klein geheim wordt verklapt, meent de ten toonstellingscommissie de bevolking hier van in kennis te moeten stóllefti. Immers ook het slagen van zo'n tentoonstelling hangt voor een niet gering dqel van uw medewerking af. De commissie richt zich daarom recht streeks tot'u met het verzoek, waar u zulks gevraagd wordt, uw medewerking te verlenen. U kunt dit doen, door na te gaan, of u nog iets in uw bezit hebt, waf van belang ïs voor het verkrijgen van een zo volledig mogelijk overzicht van de geschiedenis van Soest. U zou de commissie het werk zeer ver lichten, wanneer u haar mededeling zoudf willen doen omtrent voorwerpen, diie u voor deze bijzondere gedegenheid in bruikleen wilt afstaan, zoals schilderijen of tekeningen over oud-Soest, klieder- drachten en andere voorwerpen van his torische betekenis. Een mededeling aan het adres vain de heer J. Vlaming, Molenstraat 29, of aan het .gemeentehuis, is voldoende. De Volksuniversiteit is op mars. Sluif u zich bij haar aan? Geeft u nu op aan de secretaris, Braam- weg 32. J. DE VRIES. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Soiest brengen ter kennis van belatnghebben dien, dat gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken wordt gegeven op Woefns- dag 30 Juni 1948; te SOEST van 14 tot 14.30 uur, in een leslokaal der o.l. school Kerkebuurt aan de Middelwjjkstraat en van 15 tof 15,^0 uur, ïn een leslokaal van de Mariaschool aan de Mariastraat (hoofdingang); te SOESTERBEPG van 14 tot 14.30 uur, ten huize van dokter A. Th. M. Splinter, gemeenflegeneeshieier, Amersfoortsiasfiraat 3. Een week later zal op dezelfde plaatsien en tijden gelegenheid worden gegeven to^ het nazien der inentingen. Aan belanghebbende ouders wordt ver zocht het trouwboekje m'ede te brengen en de armen der in te enten kinderen vooraf goed te wassen. Tevens wordt herinnerd aaln de bepalin gen der Inenfingswet, welke de verplich ting bevatten van de inenting vóór de eerste verjaardag der kinderen óf indie ning van een bezwaarschrift volgens vastgesteld model, ten gemeentehuizie verkrijgbaar. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soiest maken bekend, dat het verzoek van firma de Jong, Amersfoortsestraaf 4, Soiester- berg, om in pérceel Amersfoortsestraat 4 een autogenisch en eliectrisch lasfcledrijf alsmede vervaardigingsbledrijf voor me talen garneringen fie mogen oprichten» door hen is verdaagd. Hooggeachte Redactie. Nimmer heb ik met meer belangstelling kennis genomen van de stukjes „In de Hoek'% dan in uw Courant van Dinsdag 22 Juni j.1.: Melkboeren". Ik breng dan ook hiermede mijn bijzon dere hulde aan de Heer H. Oek'man voor zijn uiteenzetting :ein hoop van harte, dat hij ook nog eens zal' aangeven hoe wij deze eerste stap naar de heilstaat kunniönl ontlopen. Waarheen gaan wij? En wat is U de VRIJHEID waard? Vrijheid.al' kost het goed en bloed, Nederlanders willen vrij zijn en een ieigen melkboer kiezen. Uw abonné» J. H. VAN TOUR. Laanstraat 34. WelEd. Heer Oekman. Hiermede neem ik die gelegenheid te baat mijn sympathie te betuigen met uw schrijven „In de hoek" van Dinsdag 22 Tunï. U heeft het dan n.1. over de mlelk- boeren. Nu» daar valt waarachtig genoeg over te zeggen, vooral wat de hygiëne aangaat. Op de allereerste plaats zou het ons dus niet meer vrij staan een melkboer te bedanken, die steeds loopt fie pruimen en te spuwen en bovendien bij het uit meten steeds eien druppel aan zijn neus heeft. .Ten tweede: 't Is toch allesbehalve pret tig een leverancier toieg<ew:ezen te krijgen, die men juist niet hebben wil vanwiege zijn brutaliteit of anderszins. Zo zijn er motieven te over, waarom wij huisvrouwen vrij willen blijven iin de keuze van een leverancier. Een Soester ingezetene. ANJERDAG 1948. De vlaggetjes voor de Anjerdag op 29 Juni a.s. zijn, naast de reeds genoemde adressen, ook te bekomen bij de navol gende winkeliers: F. W. Jansen, Vinkeimweg 17a. E. J. Geurfs» Sfeenhoffstraat 27. C. van Paddenburg, Burg. Grothestr. 45- Albert Heijn, Van We edestraat 22. CONCERT. A.s- Dinsdagavond, te 8 uur, geeft de Harmonie „P.V.O.'', ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bern- hard, een concert in de muziektent in het rosarium, waarin het navolgende pro gramma ten gehore zal worden gebracht. Wilhelmus. Con BriOj mars, P. B. Bïsselink. Jubel-Ouverture, Ant. van Leest. Atilla, fantaissie, Verdi - De Kort. Carmen Silva, Wals, Ivatiovici-Moienaar. The Gladiatoren farewel, Blankenburg. Lustspiel.Ouverture, Keler Bela, Kessels. Feestklanken, mars, Alb. Meijns- Wilhelmus. BUITENKANSJE VOOR SCHOOLJEUGD. De inzameling van oud papier door de jeugd, een actie bekend onder de naam „Japi'', heeft de leerlingen van de R.K. v.g.llo.-school alhier, een mooi buiten kansje bezorgd. Dinsdagmorgen kwam n.1. het verheugend bericht, dat de jongens van genoemde school een prijs hadden gewonnen vain f 1000.—. Per leerling werd over de maand April ruim 182 k.g. oud papier ingezameld. Woensdag a.s. gaat een deputatie van leerlingen met het hoofd der school, de heer J. de Jong, naar Den H^ag, alwaat* Abonn. p. kwart, f 1.50 Per post f 1.75 VRIJDAG 25 JUNI 1948. Onze Burgemeester heeft het in de laat ste gemeenteraadszitting duidelijk gezegd: ,,de inwoners en groepen van Soest staan veel te los van elkaar". Het nieuwe culturele centrum ziet de Burgemeester als een plaats van samen- binding. Nu bestaat de kans, dat tegen de tijd, dat dit culturele centrum op zijn bene» staat of gaat lopen, u en ik deze uitge sproken verwachting van oinze Burgerva der alweer vergeten zijn, want het wordt wél' 1952, als het niet nog later wordt. Maar het is toch prettig en goed, dat de Burgemeester dit gezegd heeft, emdat da terechtwijzing er in opgesloten zit, dat we ons dorp te veel' ;in hokjes hebben vier de eïd. De wil' tot begrijpen schijnt in ons dorp soms ver te zoeken. Natuurlijk, dit is geen verschijnsel, dat alleen in Soest voorkomt. Het is in de meeste gemeen ten in ons land ;het geval. Maar daarom deugt het nog niet. Daarom vraag ik: moeten we nu wachten met een poging tot ieen beter verstaan van elkaar, tot het culturele oenfrum klaar is? Wanneer we tot dit tijdstip wachten, kan er nog veel verprutst wor den door kortzichtigheid. Laten we daarom, los van het culturele centrum, dat over ©:n paar jaar misschien werkelijkheid wordt, leens een écht ge meende poging doien, tnader tot elkaar te komen en begrip te tonqn voor elkan ders mening. Waar is de saamhorigheid van 1940-1945? Moet er dan persé een vreemde bezetting zijn om niet los van elkaar te staaln? H. OEKMAN. Wegens vacantie van ons personeel zal de „Soester Courant" a.s. Dins dag niet verschijnen. zij uit handen van minister Gieten, dit bedrag, beschikbaar gesteld door de dies- betreffende vakgroep, in ontvangst zul ten nemen. Het geld zal vanzelfsprekend goed wor den besteed. Het ligt in de bedofeling leï- ke leerling een spaarbankboekje te ver strekken, waarop een bedrag zal wor den gestort en tevens biedt dit bui tenkansje voor de jongens het perspec tief, dat zij onder leiding van de onder wijzer een week ergens kunmlan gaan kam peren. Een mooie geste van de jongens is> dat zij anderen in hun geluk willen laten delen. Daarom hebben zij per hoofd een iubilieumpakket voor de N.I.W.I.N- be schikbaar gesteld. GESLAAGD. De teerlingen van de Van der Huchf- schcol, Hannéke van Leeuwen, Henk Haan en René Wieriink, zijn toegelaten tot de eerste klas van het Baarns Ly ceum. TARZAN IN DE WOESTIJN. Het City-Theater vertoont deze weiek ,,Tarzan in de woestijn", eein film1, waar van de Tarzan-Iiefhebbiers en dat zijn er vele, met volle teugen genieten zullep. Afe Tarzan, die in de Sahara-woestijni aan hef kruiden zoeken is, verneemt, dat geheime agenten bezig' zijn tweedracht te 'zaaien in de llandtn van twee vooraan staande Sheiks, volgt hij onverschrokken' de stem van zijn hart en bindt de strij'd aan met de samenzweerders. In deze ongerepte natuur belieiefd de strij der tussen recht en onrecht, te samjeui met Boy en hun trouwe chimpansee Tjsiiet- fa weer een avontuur, dat de toeschou wer van begin tot einde in adembene mende spanning houdt. Een luchtige ont- spanningsfitm, waarin Tjsieta voor de vrolijke noot zorgt en, die vele ouderen zich weer jong doet voeten. HOGER BEROEP BAATTE NIET. G. v. d. H. alhier, die door de Kanton rechter te Amersfoort wegens stroperijietn verpordeeld was tot 5 maal f 60.boete subs. 2 dagen hechtenis en hiervan in hoger beroep ging bij de Ufr. Meervou dige Kanner, is Woensdag door deze Rechtbank veroordeeld tot 3 maal 5 da gen hechtenis. 25 NIEUWE PUNTEN. Het C.D.K. deelt miede. dat wederom 25 punten van de texfielkaarf VA 804 worden geldig verklaard. Ook thans wordt er op gewezen, dat van deze 25 punten er vijf als extra-beschikbaarstel ling zijn te beschouwen. Met ingang van 1 Juli 1948 worden gel dig de bonnen, gemerkt: ..Textiel K vijf punten'', „Textiel K reserve" ter waar de van tien punten, Textiel L ééin punt'' en Textiel M één puinit". De. bonnen gemerkt:: „L vijf punten", „M vijf punten''. „Reserve L" en "Re serve M" zijn derhalve voorlopig niet aangewezen voor den aankoop van fex- tielgoederen.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1