Plechtige onthulling van het monument op de vliegheide. IN DE HOEK. Officiële mededelingen. Ingezonden stukken. Plaatseliik nieuws. V. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. p. kwart f 1.50 - Per post f 1.75 24e JAARGANG No. 49. Bureau: Van IVeedestraat 85 - Teleloon 2566 - Giro 126156 VRIJDAG 2 JULI 1948. In verband met de herdenking van het 35-jarig bestaan der Militaire Luchtvaart had Woensdag voormiddag op het vlieg veld te Soesterberg door Z.K.H. Prins Bemhard der Nederlanden de onthulling plaats van het vernieuwde gedenkteken „Aan onze gevallen kameraden". Een bataljon Luchtvaarttroepen, onder commando van Majoor Vemer, stond op enige afstand van het monument opge steld. Onder de genodigden merkten wie ver der op: De Amerikaanse Luchtvaartatta ché, Luit. Kol. Ware; de Engelse Lucht vaartattaché, Gapt. Heber Percy; Gene raal Winkelman en Generaal Reijnders, eisö-opperbevelhebbers van Land- en Zeemacht; Gen.-maj. C. Giebel, chef ïluchtvaartstafLuit.-Gen. Van Voorst tot Voorst; Luit.-Gen. Best, oud-comman dant L.V.A. Soesterberg; Luit-Gen- Wii- son, kwartiermeester-generaal; die heer Plesman, directeur K.L.M.; Kol. Vier- steegh, oud-directeur K.N.I.LeMs Gen- Maioor Droste van de Kon. Landmacht; Kol'. Kalmeijer, chef militair kabinet Oorlog; Frifs Diepen, voorts vertegen woordigers van het K.N.I.L., de Fokker fabrieken en deputaties van alle onder delen der militaire luchtvaart; de Burge meester van Soest; afgevaardigden van Soesterberg's Bloei erg tal van genodigden uit de kringen van de militaire lucht vaart en de burgetij. De Commandant Legerluchtmacht Neder land, de Kolonel-Vlieger I. A. Aler, sprak vooraf een herdenkingsrede uit, waarbij hij memoreerde, dat 25 jaar geleden een gedenkzuil werd opgericht voor 13 ge vallen kameraden. Op 9 Mei 1940 waren heit er reeds meer dan-80. In de vijf oor logsdagen van Mei 1940 werd het getal helaas verdubbeld. De tol in de daarop volgende bewogen jaren betaald, bedroeg ruim1 het dubbele van de intensieve ge- vechtsdagen van Mei 1940. Zo is het^ aan tal dergenen uit de kring der militaire luchtmacht, die hier herdacht worden, tot meer dan 300 gestegen. De Amsterdamse beeldhouwer Stins heeft bij het herstel van het beschadigde mo nument artistieke leiding gegeven. Hiertoe uitgenodigd ging daarop Z.K.H. Prins Bemhard over tot de onthulling van hef vernieuwde gedenkteken. Dan vond de plechtige krans! egging plaats aan de voet van het monummt, waarbij de eerste krans werd gelegd door Prins Bemhard, direct gevolgd door de Ameri kaanse en Engelse Luchtvaartattache en vele der reeds eerdief genoemde autoritri ten, voorts door d'e Burgemeester van Soest namens de gemeente en die heer Luijf, namens Soesterberg's Bloei. Daarna volgde een bloemenhulde van na gelaten betrekkingen der gevalleden. De plechtigheid werd opgeluisterd door de militaire kapel van de Kon. Lucht macht uit Nijmegen, die gedurende da krans,legging het ,,Wilt heden nu treden ten gehore bracht. Onderwijl' bracht een 60-tal legervliegtui gen in onderscheidene formaties een groef aan het monument. Aan hef begin en het eiinde der plechtig heid werd het Wilhelmus" gespeeld en tot slïot de defileermars Soesterberg van de legerluchtmacht Nederland. Onder grote belangstelling van de bur gerij had daarna een défilé van de Lucht vaarttroepen door het dorp plaats, voor afgegaan door de stafmuziek van de LSK. Na afloop der plechtigheid had een ont vangst der genodigden lira het militair Te huis ,1 luis ten Halve" plaats. VERKIEZING TWEEDE KAMER. De Burgemeester van Soest brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag 7 Juli 1948, van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschieden da stemming ter verkiezing van de ieden van de 2e Kamer dier Staten-Generaal Herinnerd wordt aan de verplichting, op gelegd bij artikel 72, tweede lid, der Kieswet, dat ieder, die volgens de kie zerslijst bevoegd is tot die keuze mede te werken, zich binnen die voor de stemming bepaalde tijd ter uitoefening van zijp kiesrecht moet aanmelden bij het stem bureau van hef voor hem op die kiezers lijst aangewezen stamdistrict. De Burgemeester van Soest herinnert per sonen bij wie, en bestuurders van bijzon dere ondernemingen en instellingen, waar bij personen, die die leeftijd van drie en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbe trekking zijn, dat zij, volgens art. 55 der kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zover niet bij algemene maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat iedier van dezen, die bevoegd is tof een te houden stemming medie te werken, gedu rende ten minste twee achtereenvolgende uren, tussen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gele genheid vinde. De Burgemeester van Soest maakt be kend, dat ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is neergelegd een lijst van niet op de kiezerslijst voor komende militairen, die bevoegd zijn bij volmacht te stemmen voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamier der S.taten-generaal in 1948. De Burgemeester van S,oest maakt be kend, dat ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is rredergelegd de lijst van de kiezers aan wie is gezon den de oproepingskaart, bedoeld in art. 53 der kieswet, voor die stemming in deze gemeente, te houden op 7 Juli 1948 aan staande, ter verkiezing van de lieden van de Tweede Kamer der Staten-genexaal en wier naam niet voorkomt op de kie zerslijst dezer gemeente. DE MELKBEZORGING. De melk handelaren van Soest brengen ter kennis, zulks naar aanleiding van het schrijven van de heer H. Oekman, dat er inderdaad planntto bestaan om tot ,een z.g. sector indeling voor de mieilkbezorg- wijken in Soest te komen. Deze plannen zijn echter nog niet zover gevorderd, dat zij aan een bespreking met Huisvrouwenverenigingen enz. kun nen worden onderworpen. Zodra wij zover zijn, ligt het niet alleen in de bedoeling deze plannen met bovien- noemde lichamen t|e bespreken, doch het is tevens een eis van de Bedrijfschap voor Zuivel te 's-Gravenhage, dat zulks éérst plaats vindt. Binnenkort hop® wij de uitgewerkte plannen met h u i s vro u w en veren ig i ng en enz. te bespreken. Inmiddels is een dergelijk shrijven ook aan B. en W. gericht. DE SOESTER MELKHANDELAREN. VERVALSING VAN EEN SPAARBANKBOEKJE. «Wegens valsheid in geschrifte was voor de Utr. Politierechter gedagvaard J. A. v. d. P. ailhier. Verdachte, die in Februari j.1. in geld verlegenheid zat, heeft bij herhaling vals heid in geschrifte gepleegd in zijn Rijks postspaarbankboekje en daardoor dis Staat voor enige honderden guldein® be nadeeld. Hij heeft verschillende malen het bedrag van zijn tegoed verhoogd door een der cijfers te veranderen >etn zo was het hem gehikt in Soest, Arnhem en Tiel geld uitbetaald te krijgen tot hogere be dragen dan zijn werkelijk tegoed be droeg, hetgeen de Officier van Justitie deed opmerken niet te kunnen begrijpen, dat de vervalsingen door de postambte naar niet ontdekt zijn. In Tiel werd verdachte gezegd, dat hij zijn boekje naar Amsterdam voor iren- te-bijschrijving moest opzenden. Dit durfde da man niet aan en daarom wend de hij zich tot de directie om de zaak in orde te maken. Vanaf deze maand zal verdachte, naar hij mededeelde^ f 25. per maand aan het Rijk restitueren, tot dat het gehele wederrechtelijk toegeëi gende bedrag is voldaan. De eis luidde twee maanden gevangenis straf. De politierechter verwees de zaak naar de rechter-commissaris voor 't uit brengen van ecm rapport over beklaagde, reden waarom1 deze zaak voor onbepaal de tijd werd aangehouden. AANRIJDING. Een wielrijder uit Den Haag stak zonder op hef verkeer te letten de Van Wieedé- straat bij de spoorwegovergang te Soest- dïjk van links naar rechts over, met hef gevolg, dat hij door een juist passierende auto werd gegrepen en tegen de grond geslingerd. Wonder boven wonder kwam hij ér slechts met enige ontvellingen af, maar zijn fiets werd vernield. FLORALIA. In de laatst gehouden bestuursvergade ring van Floralia werd de datum van de te houden bloemententoonstelling vastge steld op 15 en 16 September, in het St. Jozefgebouw. Deze tentoonstelling zal im verband met de jubileumfeesten een bij zonder karakter dragen, waarvoor het bestuur een zo groot mogelijke samen werking verzoekt. Reeds gaven die Tuin ders-vereniging en de Ver. van Bijenhou ders blijk van medewerking, door op zich te nemen, ieder elen stand in te richten. Hef bestuur zag echter ook graag, dat vooral ouders der leerlingen actief hier aan deelnamen, door inzending van fraaie of bijzondere planten. Ook nief-ouders mogen van deze geile* genheid gebruik maken. Toont nu eens, dat wij ook in Soest iets groots kunnen verrichten en wlerkt ajlen mee. Hef kost u niets. U geeft tegen diie DE JUBILEUM-FEESTEN.' Afgevaardigden van véle verenigin gen haddein aan de oproiep van hef comité „Jubileum-Feesten 1948" ge hoor gegeven en waren Vrijdagavond j.1. in de zaal van „Eemland" bijeen voor een 'bespreking en gedachten- wisseling over hef voorlopig pro gramma fep te houden feestelijkhe den, ter gelegenheid van hlet 50-ja- rig Regerings-jubileum van H.M. de Koningin. Na uitvoerige 'besprekin gen werd het programma voorlopig als volgt samengesteld: Maandag 30 Augustus. Tentoonstelling en keuring van Fok- vee. Ruiterfeesten mlet concours- hippique. Zwem wedstrijden in het Soester Natuurbad. Kinder feesten. Tentoonstelling; Verleden, Heden en Toekomst van Soest. Massale zanguitvoering in het Open luchttheater. Concert in hef Ro sarium. Dinsdag 31 Augustus. Klokluiden. Kerkdiensten. Ko- raalhiuziek en gewijde koorzang voor het Raadhuis. Openbare Raadszitting. Kinderzang en Zangaubade voor het Raadhuis. Opvoering van hef openluchtspel „De Oranje Bruiloft" in het Open luchttheater. - niuminatie-wledstrïjd. Muzikale rondgang e:n fakkelop tocht. Vreugdevuur. Woensdag 1 September. Vliegerwedstrijden en demonstra tie met model-zweef vliegtuigen. Volksspelen in verschillende buur ten. Herhaling van het Open luchtspel „De Oranje Bruiloft". Donderdag 2 September. Wedstrijd op transporfrijwielen. Tocht voor ouden van dagen. Vrijdag 3 September. Licht-wedstrijd voetbal. Zaterdag 4 September. Kinderfeesten in het Opeïduchffhea- theater. 's Avonds voorstelling in het Openluchttheater. tijd maar even een berichtje af aan ecin van onderstaande adressen en uw plant wordt gehaald en thuisbezorgd. U moogf ze natuurlijk ook zelf brengen. Opgaven s.v.p. aan C. v- d. Schoor, Dor- resteinweg 42; P. H. Siegers, Lange Brink- weg 52B; J. J. W. Blom, Beckeringhstraat 25 of bij de heren hoofden van scholen. OPENING TENTOONSTELLING VAN WERKEN VAN IET EN HANS VLEMING. Veile belangstellenden hadden Zaterdag middag aan de uitnodiging gevolg ge ven om bij de opening van de zomer- expositie van werken van het kunste naars-echtpaar, Iet en Hans Vleming, in "t Planken hu ys aan de Birktstraat, aan wezig te zijn. De heer D. Zuiderhoek, stadsarchitect te Amersfoort, sprak een inleidend woord, waarin hij vertelde, dat Hans Vleming', van beroep kweker, eerst na beëindiging van de oorlog zijn lust tot tekenen ging Bevredigen en nu, buiten de techniek oiq, met rijp werk voor de dag komt en hoe mevrouw lef Vleming, na de fee- bevrijding geen behoorlijke pop voor haar kinderen kunnende kopen, er toe kwam, zelf, uit textielresten poppen te vervaar digen en waf zij met het in haar sluime rende talent gewrocht heeft, kunnen de aanwezigen direct na de opening van de expositie aanschouwen. Met de wens, dat hun werk in de komende jaren nog ver der zal rijpen en het thans tentoongestel de bij het publiek in d'e smaak mag val len, verklaarde spreker de tentoonstelling voor geopend. De genodigden maakten daarop een rondwandeling langs de geëxposeerde te keningen, pastels en karakter-poppen. Iedereen was vol bewondering voor het geen Hans en Iet Vleming aan de open heid hadden prijs gegeven. De tentoonstelling is tedere dag geopend van 11 tot 5 uur. RANTSOENBONNEN ONGELDIG. De rantsoenbonnen van de serie G zullen na 3 Juli niet meer geldig zijn. Na die datum zijn voor voedingsmiddelen, tabak en zeepartikelten uitsluitend dé rantsoenboninen van de Serie H geldig. STRAATCOLLECTE „ZONNEGLOREN"'. Zaterdag 10 Juli a.s. wordt de straat- en huiscotlecte voor de t.b.c.-bestrijding gehouden. Deze collecte wordt gehouden voor de Sanatoria: Zonnegloren, Zonne straal en Sonnevanck. In de oentralie plaatselijke commissie is Zonneglorenvertegenwoordigd door de heren Peters, Van Sloten en Regter. Wij vertrouwen, dat veie collectanten zich zullen opgeven om de 10e Juli een wijk te collecteren. Het adres voor opgave te Soest is: Van Beunïngenlaan 6 en Prins Bernhardl. 52. U moet mij eens eerlijk vertellen lazer, voelt u zich, door vroeger op school uit volle 'bost de liederen uit „Kun je nog zingen"' te hebben meegegalmd, iets te kort gedaan aan uw opvoeding? Voelt u zich door die liedjes bedot? Wat vond u Piet Hein voor een vent? Vond u dat een kerdl1 of niet? En Michiel Adri- aanszoon de Ruyter? En Tromp? Voelt u zich een melig en melancholiek mannetje (of vrouwtjej geworden door het zingen van „lm 't groene dal,, in het stille dal''? Of door „Wie rusten wil' in 't groene voqd' We tippelden langs Neerlands dreven en hadden ons hete repertoire uit „Kun je nog zingen" afgewerkt. We ware® in een stemming, die luolemaal los was van de spanning ïmi de wereld, di'e sommige po- litiekelingen 'er met alle geweld in wil len houden. M'n zoon had niet meegezongen. Hij pro beerde het wel zo goed en zo kwaad als het ging, maar het stelde niet veel voor. We vroegen hem1 toen, maar eens fe la ten horen, wat hij wél kon. En toen kregen we etin akelig droefgees tig liedje fe horen, met erg veel „Koetje Boehoehoe, Koetje Boehoehoie" 'en nog iets over een verdronken kikkertje, als ik het we;I' heb. Maar geen lied uit „Kun je nog zingen". We hebben toen „Makker kom. het speel uur slaat" maar aangeheven en het zaak je marcheerde weer. Met een man van hef onderwijs sprak ik later over het niet meer zingen uit deze overbekende bundel en die heeft het mij haarfijn uit de doeken gedaan. Die liedjes waren niet „echt", hef zijn geen kinderliedjes, té doordrenkt va® valse sentimentaliteit en in paedagogisch opzicht gevaarlijk. In dit verband wees hij op „Piet Hein", waarin eigenlijk „roof"' werd verheerlijkt. Ik heb even sprakeloos gestaan over zo'n uitleg. Pief Hein een roover.Vindt u het niet erg? Voor het eerst in m'n lieven heb ik toen heerlijk met 'een „meester" van mening kunnen verschillen, zonder angst te hebben voor strafwerk of nablijven. Ik ben steeds te vinden voor nieuwe op vattingen, maar dan moeten ze steekhou dend zijn. Voor onze jeugd de bundel „Kun je nog zingen" in 'n hoek te smij ten en daar „Koetje Boehoehoie" en mieer van dat fraais voor in de plaats fe stel len, gaat mij te ver. En er zit meer aan vast, dan u zo op het eerste gezicht wel denkt. H. OEKMAN. GFMFFNTF- SECRETARIE GESLOTEN. In verband met de op Wolensdag 7 Juli te houden verkiezingen zal de gemoqnfe- secretarie die dag voor het publiek ge sloten zijn. GEVONDEN VOORWERPEN. Franse zwarte poedel. Portemonnaie met ritssluiting. Blauwe kinderwant. Glacé da meshandschoen. Textielkaart Witte man telceintuur. Springtouw. Gouden oorbel met steentjes. Blauwe gummi .regenjas. Kindermanteltje. Tabakspijp. Boodschap pentas. Kinderhoêd. Zwarte gymnastiek schoenen. Porfemonmai/e inh. rozenkrans. Hooivork. Paar zilverbons. Bankbiljet a f 10.Rieten rijwiel-kinderzitje. Bruin lederen portemonnaie inh. f40.en tex tielkaart. Witte tennisschoenen. Bruin le deren portemonnaie inh. f6.en een snoepkaart. Zilverbon a f 1.Idem a f2.50. MELKDISTRIBUTIE OPGEHEVEN. Met ingang van 1 Juli is de melkidistribu- tie opgeheven. Als gevolg hiervan zijn in de bonnenlijst ge,e» bonnen voor melk meer opgenomen. KIESVERENIGING DER STAATKUNDIG GEREF. PARTIJ TE SOEST-BAARN. Op Zaterdagavond 3 Juli, half acht, hoopt voor de kiesvereniging der Staatk. Geref. Partij te Soest-Baam in een openbare vergadering te spréken in de kleine Rem- brandtzaal, Rembrandtlaan 11 te Soesf- dijk, de WelEd. Heer J. van Bochove, hoofd ener Christelijke School en voor malig Tweede Kamerlid, waarbij een ie der wordt uitgenodigd. Wekt de belangstellenden ie® geestver wanten in Soest, Baarin en omstreken op tot het bijwonen en geeft zo groot mo gelijke bekendheid aan deze belangrijke samenkomst. Niemand bïijve achferwiege. Allen, die de oude waarheid liefhebben, worden hier verwacht. Men zie de advertentie in dit blad. VERNIELING. Ten nadele van de landbouwer v. D. aan de Vaardchoogtweg wierden pllm. 25 roeden rogge platgetrapt en vernield. Dia daders bleken twee 8-jarige knaplen te zijn.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1