Dc slag om Berlijn. IN DE HOEK. Ingezonden stukken. Officiële mededelingen. SOESTER COURANT (Verschijnt Iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. p. kwart f 1.50 - Per post f 1.75 24e JAARGANG No. 50. Bnreau: Van Weedestraat 85 - Telefoon 2566 - Giro 126156 DINSDAG 6 JUJI 1948. Het schaaktournooi, dat onlangs te Moskou werd gehouden en eindigde met een Russi sche overwinning, was kinderspel vergeleken bij de reuzen schaakpartij, die thans te Ber lijn wordt gespeeld tussen de Russische auto riteiten enerzijds en de geallieerden ander zijds. Van beide zijden tracht men elkan'der schaakmat te zetten onder ademloze span ning van het toekijkende Duitse volk. Er wordt hier een diplomatieke slag om Berlijn geleverd en uitgevochten met economische wapenen, die beslissend zal zijn niet alleen voor Berlijn, maar voor de gehele wereld. Want de inzet van het spel is de greep op het Europese vasteland; het gaat er om of de Russische dictatuur, dan wel de Westerse democratie Europa naar zich toe zal trekken en daarmee de grootste macht ter wereld worden. De sanering van het Duitse geld is daarbij slechts één zet, zij het een zet, die de opening van het hele spel beheerst. Het vervangen van de „Reichsmark" door de „Deutsche Mark" zou als op zichzelf staande maatregel niet die geweldige opschudding hebben ver oorzaakt. Het feit echter, dat tegelijkertijd diepgaande economische veranderingen tot stand zijn gebracht, maakt deze maatregel tot grondslag van een plan tot wederoprich ting van Duitsland als zelfstandig werkende statenfederatie. Wat toch is het geval? De „Bank deutscher Lander", die in de plaats van de Reichsbank is getreden, heeft de bevoegdheid gekregen maximaal tien milliard nieuwe marken uit te geven. Deze biljettencirculatie mag alleen worden verhoogd, wanneer zes landen en driekwart van de leden van het bankbestuur daartoe machtiging verlenen. Bovendien mag telkens slechts een circulatie-vergroting met maximaal één milliard worden toegestaan. De bedoeling daarvan is inflatie te voorko men en het geld schaars te houden, wat zal leiden tot lage prijzen. Om dit verder in de hand te werken is de distributie van een aantal grondstoffen voor de landbouw geheel opgeheven, evenals die van een aantal voedingsmiddelen. Dit be treft voor de landbouw: kalk, kali, zaaizaad, paarden, hooi en stro; voor de levensmidde len groenten, fruit, gevogelte, honing, wijn en andere alcoholische dranken en binnen kort wellicht ook eieren. Voor de zeer schaarse artikelen als textiel en schoenen is het aankoop-vergunningstelsel vervangen door eenvoudige rantsoenering, waardoor een geweldige massa bureaucratie verdwijnt. Zo heeft men berekend, dat het vervaardigen van een hemd vijf arbeidsuren vergt, maar dat aan de distributie van dat hemd volgens het oude stelsel niet minder dan 2000 uren moesten worden besteed, eer alle formalitei ten waren vervuld. (In ons eigen land weten we daarvan ook mee te praten). De ophef fing van dit stelsel heeft een grote druk van het publiek afgenomen en bovendien duizen den mensen vrijgemaakt voor productieve arbeid. In de zelfde lijn ligt de opheffing van de beperking van de vestigingsvergunningen. West Duitsland zit vol met vluchtelingen uit het oosten, die geen recht hebben in hun nieuwe woonplaats een bedrijf te beginnen. Dit was geschied ter bescherming van de bestaande bedrijven. Deze beperking is thans ook vervallen, zodat de verplaatste personen in hun nieuwe woonplaats weer een bestaan kunnen opbouwen. Er is méér te koop. De eerste dagen van de geldsanering bracht vele voorraden in de winkels, die tot nu toe waren achtergehouden. De winkeliers had den door het van onwaarde verklaren van het oude geld een dringende behoefte aan contanten en brachten dus zoveel mogelijk waren in de verkoop. Daardoor is een goede renstroom ontstaan, die zoals begrijpelijk is een goede indruk heeft gemaakt. Het blijft echter de vraag of de aanvulling in voldoen de snel tempo kan geschieden. Hierbij rekent men op de resultaten van de Marshall hulp en het is dan ook geen wonder, aat de Duit se geldsanering eerst is ingevoerd, nadat het Amerikaanse parlement de definitieve om vang van deze hulp had vastgesteld. In ieder geval maakt het Duitse volk weer kennis met een poging het leven dragelijker en de productie vlotter te maken. Slaagt deze poging, dan zullen de geallieerden een grote stap hebben gemaakt tot herwinning van het vertrouwen der Duitsers. En daarom is het tenslotte begonnen, want de paradox van deze tijd is, dat beide overwinnaars dingen naar de gunst der overwonnenen. Zowel de geallieerden als de Russen begrijpen heel goed, dat de steun van Duitsland beslissend is bij de machtsverhoudingen in de naaste toekomst. Vandaar dan ook, dat de Russen voor geen enkele sabotage, hoe grof ook, terugschrikken om de Engelse en Ameri kaanse plannen te laten mislukken. Tot nu toe is de winst geheel aan de geallieerde kant, want de Russen zullen, zoals wij reeds eerder schreven, een openlijke oorlog willen vermijden. Turkije als bruggehoofd ter be schikking van de Amerikaansche luchtmacht houdt Moskou wel in bedwang. Daarom kun nen de geallieerden het geschreeuw en de chicanes van de Russen van zich af laten glijden en voet bij stuk laten houden. Iets anders is echter hoe het tenslotte aan gelegd moet worden om Duitsland van de Russen bevrijd te krijgen, tenminste tot de huidige Poolsche grens die overigens wel niet definitief zal blijken te zijn). Alle in - spanningen van het westen zijn tevergeefs als de Russen half Duitsland in hun greep houden en daardoor hun schaduw over ge heel Europa werpen. Vroeg of laat zal Duits land weer een eenheid moeten worden, het zij onder Russisch, hetzij onder geallieerd toezicht. Iedere voorspelling daarover is ijdel, maar wel weten we, dat alles wat thans ge beurt, dit veel groter doel aan de horizon heeft. Het zal groot meesterschap in de di plomatie, enorme zelfbeheersing en een zeer doeltreffende economische politiek vergen om het rechts-omkeert van de Russen, dat door nagenoeg alle Europeanen aan deze kant van de Russische grens wordt gewenst, zonder kleerscheuren tot stand te brengen. Dat intussen de geldsanering, gecombineerd met de reeds genoemde maatregelen en de Marshall hulp een fikse stap in de goede richting is, wojjdt afdoende bewezen door het kabaal, dat de Russen erover maken. OVER DE NIEUWE REGELING IN DE BEZORGING DOOR DE MELKHANDEL. Geachte Redactie. Kunnen de Heren H. Oekman en J. H. van Tour, alsmede de Dame-Soester in gezetene zich soms ook eens voorsitej- ïen, of zij er niet vlak naast zjjin? Men kan, als de heer H°. Oekman, mis schien wel eens erg leuk zijn op zin tijd. doch deze melkbo eren-sanering, althans wat hun voorgenomen bezorging betreft, is heus zo gek nog niet. En daarom, da me en heren, laten we de kwiestite eens serieus onder de loupe nemen. Orde en regel moet er nu eenmaal zijn en is ook gewenst in de bezorging door de leveranciers. Ook kan het geen kwaad, dat de clientè le zich eens 'n beetje zelfdiscipline weet op te leggen. Dusdoende maakt men zich met een grap en een grol of ook een schimpscheut, die allle wel zeer misplaatst zijn, nu maar niet zo in eens van ds zaak af. Wat toch is het geval? Bezorging rayons- gewïjs, zoals de melkhandelaren willen, is helemaal geien bijzondere nieuwigheid. Die ligt zo vanzelfsprekend voor de hand, dat er bijna geen woorden over vuil ge maakt behoeven te worden. Zij benade ren daarmee een vrijwel huis-aan-huis bezorging door één man eln die komt veel vroeger dan anders aan uw deur. Natuur lijk moet een heel enkele klant, die tof nog toe de gelukkige was, het eerst be diend te worden, nu misschien enige plaatsen opschuiven, doch over de hele linie is er beduidend voordeel in tijd van bezorging (d.w.z. vroeger uw melk in huis) en werkwijze door de le verancier, die niet meer de gehele plaats behoeft te doorkruisen; verder ook eco nomischer werkt: het schéélt hem per soneel, dat zeer moeilijk te krijgen is voor dit werk en zijn vrouw en kinde ren kunnen ook thuis blijven en hijzelf is na de middag klaar. U kunt er van op aan, dat allen voor 12 uur hun melk in huis hebben. Er is een meer serieu ze bediening van de klanten mogelijk; er kan meer aandacht aan hun speciale wensen worden geschonken, vooral wat de zuivelproducten betreft. U krijgt over al in de gemeente elke dag versie melk. Het is geheel niet denkbeeldig, dat dan de melk een cent goedkoper gaat wor den door economischer werkwijze; het het radicaal tegen gaan van de vele ver loren tijd met het transport naar af gelegen klanten. Wenst u een bepaalde mtelklieverancilelr niet, omdat u hem een akelige vient vindt of hem vroeger al eens de deur uitgetrapt hebt, dan is er een probate oplossing: haalt u de melk bij de ge wenste man aan huis. Dan is alle sacha- rijn voor u verdwenen. Insinuaties alk over waterleveranciers (ziie art. van H. Oekman) en pruimen en spuwen (waarvan de dame zo gruwt) zijn wel heel dunnetjes aan critiek. Im mers, hebt u daarover klachten, dan wende u zich tof de politie of nog be ter regelrecht tot de inspectie voor de volksgezondheid. U behoeft zo'n vieze melkboer niet te tolereren, mevrouw; maar doet u dan ook niet zo „vies" te gen al de anderen, die Zich schoon we ten van uw aantijging. Het is geen moffensysfeem, u dergelijke regeling op te leggen, het is ordening van de beste soort, die volkomen in ons na oorlogs economisch bestel past. Beseft u wel, wat het een leverancier aan bezorging kost, d.w.z. aan personeel, materiaal, vervoermiddelen en hun re paratie (die schreeuwend duur is), als mede aan kostbare tijd, hetgeen alles economisch totaal niet verantwoord is. U moet ook eens denken aan de omstan digheden, waaronder uw leveranciers moeten werken en zij hebben ook recht op huiselijk en geestelijk leven in hun kring en behoeven heus wiet onze slaven te zijn. Ze zijn onze zeer gewaardeerde medeburgers, onze distribuanten van zuivel en daarom: geen gezanik meier en geen gekanker; kop op! De melk is van de bon! Roep morgen maar eens uit uw raam of deur,- overal waar u woont en allemaal: „Melkboer, een liter melk"! ien u krijgt zelfs wel vóel meer er bij. Leve de vrijheid! 'n Consument uit de rimboe, die altijd prompt bediend wordt. Zeer Geachte Redactie. Met enige verwondering heb ik kennis genomen van het stukje „In de Hoek" van 22 Juni j.ll „Melkboeren". Tot dusverre kraeg ik de indruk, dat de heer Oekman hef algemeen belang voor staat en afbeidsverspil'ling laakt. Als de nieuwe regeling tot stand komt kan iedere klant vlotter bediend wor den en elkle melkslijter krijgt vrije tijd beschikbaar, hetgeen ik hem gun alk ie der ander nuttig mens. Onhygiënische of anderszins ongeschikte slijters (waarover bij het klachtenbureau vanzelf veel) klachten binnen komen) kun nen op andere wijze te werk worden jge- steld. In Hilversum b.v. is de nieuwto regeling een succes gphleken en wij kunnen ons daaraan spiegelen. S. DETMERS, BESTEMMING TOT BUITENGEWOON DIENSTPLICHTIGE EN VRIJSTELLING WEGENS BROED ERDIENST. Voor ingeschrevenen voor de lichting 1949, die reeds twee broeders in militaire dienst hebben of gehad hebben, bestaat de mogelijkheid om tot buiten gewoon dienstplichtige bestemd te wor den. Aangezien het aantal van de tot buiten gewoon dienstplichtigen te bestemmen in geschrevenen afhangt vap de behoefte van leger en vloot, moet degene, die van de bovenbedoelde mogelijkheid gebruik wil maken, er rekening mee houden, dat de kans bestaat, toch als gewoon dienst plichtige te worden opgeroepen. Om te kunnen mededingen naar bestem ming tot buitengewoon dienstplichtige, moet dc ingeschrevene ten minste twee broeders hebben of gehad heb ben, die dienen of gediend hlebben bij de landmacht, bij de zeemacht of bij overzese strijdmacht. Vrijstelling wegens Bro'ederdienst wordt verleend aan de ingeschrevenen voor de lichting 1949, die tenminste dri,e broe ders heeft of gehad heeft, die dienien of gediend hebben bij de landmacht, bij de zeemacht of bij de overzese krijgsmacht. In één van deze gevallen wordt geacht te verkeren de broeder, die vóór 31 Oc- tober 1948: a. ten minste 30 dagen in werkelijke dienst is geweest of b. tengevolge van leen na 31 December 1945 verleend uitstel van eerste oefening nog niet of nog geen 30 dagen in werke lijke dienst is geweest, of c. in het genot van militair pensioen is gesteld, of d. gedurende zijn verblijf in werkelijke dienst is overleden. Onder broeders worden verstaaan wet tige broeders en wettige halfbroeders. Als werkelijke dienst wordt ook be schouwd de dienst van hem, die op grond van gewetensbezwaren is te we,rk gesteld bij een burgerlijke tak van staats dienst. De aanvraag moet door of vanwege de ingeschrevene, vóór 1 Augustus 1948 wor den gedaan bij de burgemeester der ge meente, voor wélke hij voor de dienst plicht is ingeschreven. Ontstaat eerst na 31 Juli 1948 het recht op vrijstelling, dan moet de aan vraag binnen 14 dagen na hef ontstaan worden gedaan. Bewijsstukken betreffende de vervulde dienst moeten bij de aanvrage, voor zo veel mogelijk, worden getoond. Indien twee of meer broeders bestemd zijn om ongeveer in dezelfde tijd in dienst te treden en twee an dere broeders reeds dienen of ge diend hebben, kunnen belangstellenden aan de Minister van porlog een verzoek richten om vrijstelling van de dienst plicht wegens aanwezigheid van een Jïlj- zonder geval van één of méér hunner, teneinde te voorkomen, dat meer dan drie broeders zouden behoeven te die nen. Dit verzoek moet worden gedaan via de .burgemeester der gemeente van inschrij ving voor de dienstplicht. Morgen gaan u en ik stemmen. Ik zal me er niet aan wagian u een lijst of een voorman aan te bevelen. Ten eerste niet, omdat onze redacteur dat natuurlijk niet wil hebben in z'n krant, maar niet minder, omdat ik niet de kans wil lopen later „te kijk" te staan, als blijkt, dat de knaap, die ik bij u aanbeval, helemaal niet de broeder is, die hij nu voorgeeft te zijn. Er zijn op dit gebied al te véél vergissingen begaan. Toch wil ik aan dè vooravond van deze, voor iedere Nederlander zo belangrijke dag, er iets over Zeggen. Kies morgen, al naar gelang vajn uw «e.- ligieuse of politieke overtuiging zó, dat u in uw allerdiepste overtuiging weet, geen partij te steunen, waarbij wij eetp grote kans lopen op 'n ochtend niet de Zon in vrijheid te zien opgaan. Herinnert u morgen hoe het was vam 1940 tot 1945. Hoe mens-onterend dit le ven was, waarbij de opzet voorzat, alles en iedereen gelijk te schakelen. Om' mle- ningen werd niet gevraagd, laat staan, dat ergens over fa stemmen viel. Dat wij dit morgen, in volle vrijheid, voor de derde keeir sedelrf 1945 mogen doen, moeten wij op hoge waarde we ten te schatten. O zeker, ik weet het wel, het is bij lange nog niet dat, wat wij ons er in de be zettingstijd graag van voorstelden pin er is nog heel veel' wat veranderen isn, ook verdwijnen moet. Maar motfgen vergelij ken we alleien maar, zo stil voor ons zelf, de toestand 1940-45 en hoe het nu is. We léven, door de wereldoorlog, eigen lijk in een failliete boedel en het zal moeite kosten daar uit te komen. Wij Nederlanders kankeren vlug ein veel, maar morgen laten we het kankeren even achterwege ;en brengen wie, miet ons nuch tere Nederlandse verstand, onze sfern uit iip dié partij, waarbij wij onze Vrjjheid en de tóekomst van Nederland en onze kinderen verzekerd weten. H. OEKMAN. BESTRIJDING COLORADOKEVER. De Burgemeester van Soest bevetelt aan alle verbruikers van met aardappelen fae- tee'ide percelen in die gemeente Soest, dit gewas ten minste eenmaal cp één der navolgende wijzen te behandelen of te doen behandelen. a. een bespuit!ng van het gewas met leem oplossing van calciumarsenaat ïln water, ter sterkte van 1/2 °o in /een hoeveelheid overeenkomende met 10 liter oplossing per are (1/2 k.g. pe,r 100 liter water); b. een bespuiting van het gewas met éem oplossing van een D.D.T. bevatfetod mid del in een zpdanige sterkte, dat de op lossing 1 deel D.D.T. op 1000 dellen water bévat, in een hoeveelheid, overeenkomt® de met 10 liter oplossii\g per are (dus b.v. 1 k.g. van een 10 D-D.T,-producf| of 1/2 k.g. van een 20 °/o DIVf-producf enz. per 100 liter water); c. een bestuiving van het gewas met eefl 5 °/o D.D.T. bevattend stuifpoedler, in een hoeveelheid, overeenkomende met 0.35 kg., per are. De bespuiting onder a en b vermeld, moet zodanig worden uitgevoerd, dat: le. 'a hoeveelheid, overeenkomen de met ongeveer 800 liter per hectare, gelijkma tig over het gewas wordt verdeeld; 2e. alle bladeren van de aardappelplanten met de vdoeistof worden bevochtigd; 3e. op zodanig uur en bij zodanige weers gesteldheid gespoten wordt, dat het nog dezelfde dag kan opdrogen. De bestuiving onder c vermeld, dient zodanig te geschieden, dat: le. ten minste 25 k.g. per h.a- wordt ver- verstoven 2e. alle bladeren van de aardappelplan ten mét het stuifmeel worden geraakt. Verder moet er voor worden zorg ge dragen, dat de giftige stoften uitsluitend op het aardappelloof en niet op andere, tussen of naast de aardappels grojeiende gewassen, weiden of slootkanten terecht komen. Met de wind mojet dus bij de be handeling terdege rekening worden ge houden. De behandeling motat worden uitgevoerd uiterlijk 10 Juli 1948. Indien de gebruiker van een perceel na latig blijft de voorgeschreven maatrege len ten uitvoer te leggen, worden deze op kosten van de gebruiker van het per ceel uitgevoerd. De kosten hiervan worden ingevorderd op de wijze, bij artikel 155 der gemeen tewet voorgeschreven. Bovenvermeld^ verplichting geldt voor ALLE mej: aardappelen bleteelde peroeltqm ongeacht de grootte prvan, ook al zijn er tot op heden nog geen coloradokevers of larven gevonden. Het niet voldoen aan dleze spuitverplich- ting kan gestraft worden met een geld boete van ten hoogste f500.of hech tenis van een maand. Na 10 Juli a.s. zal bij geconstateerda overtreding onherroepelijk proces-verbaal worden opgemaakt.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1