De electrische wordt feestelijk ingehaald. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 52- Bureaus Van We edestra at 35 - Telefoon 2565 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, f 1.50 - Per post f 1.75 VRIJDAG ld JULI 1948. Hoewel Bello Zaterdag 24 Juli nog de gehele dag blijft rijden, zal de eiectri- sche op die dag toch reeds zijn werk aanvangen. Dan zal n.1. ecta openingsrit worden ge reden door een electrische trein, welkie te 11.40 vanaf Utrecht vertrekt. Deze trein zal te 12.06 uur arriveren fe Soest-Zuïd en zal daar worden opgewacht door het gemeentebestuur, het bestuur van „Soest-Vooruit", de be sturen van die Buurtverenigingen, waar van de leden als regel van dit station ge bruik maken, alsmede van andere ver enigingen, welke in Soest-Zuid zijn ge vestigd. Onze burgemeester en vertegenwoordi gers van verschillende verenigingen zul len daar de hoofddirectie der Ne der!. Spoorwegen toespreken en bloe men aanbieden. Ook particulieren zulten gelegenheid hebben bloemen enz. aan te bieden. Daar deze trein alleen bestemd is voor genodigden, is er voor het publisk geen gelegenheid zich met deze trein naar Soest, Soestdijk of Baarn te" begeven. Te 12.20 uur zal de trein aan station Soest arriveren, alwaar de aldaar geves tigde Buurt- en andere verenigingen ©n particulieren eveneens de directie hun ge lukwensen en bloemen kunnen aanbie den, hetgeen even later ook het geval zal zijn op het station Soestdijk, waar de trein te 12.30 uur arriveert. Na de ontvangst aan het sta tion Baarn zal de directie der spoor wegen in het naast het station gelegen restaurant de genodigden ontvangen en toespreken. De trein vertrekt te 1.35 uur weer van Baarn om dan te 2.09 in Utrecht te arriveren. Zoals reeds gemeld, zal de dienst Zater dag nog door Bello worden gereden, waarna de volgende dag, Zondag 25 Juli, de electrischie definitief zijn intrede doet en de reeds in het spoorboekje opgeno men nieuwe dienstregeling van kracht wordt. Vijftig jaar lang heeft Bello ons zijr. goede diensten bewezen en het zou on dankbaar zijn, wanneer we hem met stille trom zouden laten vertrekken. De Federatie van Buurtverenigingen hoeft daarom besloten de laatste reis van Bello tot een bijzondere reis te maken. De laatste trein, welke te 12.15 uur in de nacht te Baarn vertrekt, zal aan de stations Soestdijk, Soest en bij de halte Soest-Zuid worden opgewacht. Er zal dan weer worden gesproken en er zullen weer bloemen worden aangeboden, maar ditmaal zullen de bloemien tot een soort grafkrans zijn geschikt, die Bello zal worden omgehangen. Ook ligt het in de bedoeling, da't onze Harmonie „Bello" dan de laatste eer zal bewijzen, maar of het wel allemaal treur muziek zal zijn, dat ,P.V.O." Bello zal toeblazen, menen wij te moeten betwij felen. Lang heeft Bello zich voor ons giegeven en hij is 'n belangrijk deel van onze Soester samenleving geworden. We zullen hem niet vergeten, maar ho pen hem toch niet meer in Soest te zien. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 12 Juli 1948 bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van W. Schwartz, van beroep hotelier, wonende te Hillegom, om «en volledige vergunning én de beneden-voor- localiteit en achterzaaltje van het per- oeel, plaatselijk gemerkt nr. 17 en ge legen aan de Birktstraat aldaar. Binnen twee weken na dagtekening dezer bekendmaking kan ieder teg„m het ver lenen van deze.vergunning schriftelijk be zwaren bij B .en W. inbrengen. JUBILEUM-TENTOONSTELLING. Naar al eerder werd medegedeeld, zal er, op initiatief van het gemeentebestuur, tijdens de Jubileum- en Inhuldigimgsfees- ten in Augustus en September a.s., te Soest een tentoonstelling gehouden wor den over „Het verleder, het heden en de toekomst van Soest". De organisatie daarvan is in handen gelegd van de Volksuniversiteit, met als artistiek leider de kunstschilder-glazenier A .P. Stokhof de Jong. Hef zwaartepunt zal uiteraard komeh fe liggen op de eeuwenoude historie van Soest. Dit tracht men te bereiken dooi het bijeenbrengen va,n een uitgebreide verzameling historisch materiaal als: Schilderwerken, gravures, beeldhouw werken, bouwfragmenten, prenten, foto's, klederdrachten enz. Reeds heeft men zich daarvoor gewend tot de beste openbare kunsf- en histori sche verzamelingen in ons land, met het verzoek om1 specifiek Soester voorwer pen voor deze tentoonstelling in bruik- laen te willen afstaan. Maar ook bevinden zich zulke specifiek Soester kunst- ên historische voorwer pen in particulier bezit. Op deze bezit ters wordt langs deze weg nogmaals een dringend beroep gedaan om deze voor werpen ter beschikking van de tentoon stellingscommissie te willen stel len. Meent niet, dat hetgeen U be zit, niet van belang is. Laat de tentoon stellingscommissie daarover beslissen en stuur een berichtje aan de heer J. Vla ming, Molenstraat 29, en deze komt bjj U kijken. Helpt ons deze tentoonstelling te doen slagen. T OELATINGS-EXAMEN. Uit de zesde klas van de Chr. Nat. School aan de Driehoeksweg, deden met gunstig gevolg toelatings-examen voor hef Baarns Lyceum: Kees Bakker, Kees Buïj- nink en Piet Slingerland; voor het Chr. Lyoeum fe 11 lyersumWim Doelen; voor de Chr. H.B.S. te Utrecht: Hans Muis- Een van deze leerlingen, n-l- Wim Poe len, doorliep de zes klassen van de L.S. in vijf jaar. MOTORSUCCESSEN. Aan de Brabantse motorkampioenschap pen te Aalst werd ook deelgenomen door Dick Renooy uit Soest. Op het moeilijke circuit had RenoSy het niet gemakkelijk. De D.K.W.-rijder M- de Haan uit Strijen zat de Eysink-cou reur van het begin tof hef einde op die hielen. Met een verschil van 10 sec. wist de winnaar van de T.T.-Zaces ook dit nummer op zijn naam te brengen. H. van Kooïj werd 3e in de 500 c.c. klasse en J. van Breukelen uit Soester- berg 3e in de 250 c.c- klasse.' DISTRICTSWEDSTRIJDEN NED. RODE KRUIS. Bij de dezer dagen gehouden districts wedstrijden van de kring Utrecht van het Ned. Rode Kruis, slaagde de helpsters colonne van de afdeling Soest-Soester- berg van het Ned. Rode Kruis er in van de acht meaedinglende afdelingen te winnen t n daarmede beslag fe leggen op de eerste prijs. Ook de leidster van de afd. Soest-Soes- terberg verzamelde als leidster de moes te punten op haar naam en verwierf daarmede de le persone-el-prijs. De totale uitslag is als volgt: Afdeling Groepen: 1. Soest 454 pnt. 2. Rhenen 351 pnf. 3. Baam 328 pnt. 4. Zeist 299 pnt. 5. Bilfhoven 235 pnt. 6. Veenendaal 181 pnf. 7. Utrecht 87 pnt. 8. Driebergen 57 pnf. Afdeling Leidsters: 1. Soest 110 pnt- 2. Rhenen 99 pnt. 3. Zeist 93 pnf. 4. Baarn 60 pnt. 5. Bilthoven 33 pnf. 6. Veenen daal 28 pnt. 7. Utrecht 26 pnt. 8. Drie bergen 19 pnf. RIJWIELDIEFSTAL. Tijdens een kerkdienst in de Emmakerk aan de Regentesselaan werd van oen der kerkgangers een damesrijwiel ontvreemd. TENTOONSTELLING RELIGIEUZE KUNST. Morgen, 17 Juli a.s., zal het Museum van Nieuwe Religieuze Kunst, gevestigd Lan ge Nieuwstraat 38 te Utrecht, weer zijn poorten openen vooa een tentoonstelling van werken van jenge Nederlandse kun stenaars en daarmee een waardevolle vooroorlogse traditie voortzetten. De tentoonstelling, diie tot 29 Augus tus geopend zal blijven, omvat het werk van Aad de Haas en onze plaatsgenoot A. P. Stokhof de Jong, Zij, die de op zienbarende muurschilderingen van Aad de Haas in het Limburgse dorpskerkje van Wahlwil'ter gezien hebben, zullen on getwijfeld gaarne kennis maken met de schilderijen en het etswerk van deze boeiende ;en zeer persoonlijke kunstenaar. Van de belangrijke glazenier Stokhof de Jong kan men een aantal gebrandschil derde. ramen zien. „DE SCHOUW'- HEROPEND. Zaterdagmiddag had de heropening plaats van het geheel gerestaureerde ho tel, café, restaurant »,De Schouw" aan de, Birktstraat 17. De zich voor het gebouw btevindendte serre is verdwenen, hetgeen het front een beter aanzien geeft. Achter het café is 'n zaal aangebouwd, welke dienst doiet als eetzaal voor de gasten, maar ook uitstekend gjeschikt is voor het houden van vergaderingen, brui loften en partijtjes. De mooie stoffering, hef prachtige meu bilair, nieuw biljart en de doelmatige verlichting scheppen te samen bovendien een gezellig inferieur. Het geheel is een prachtige aanwinst voor Soest-Zuid c-n omgeving. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot C. Dekking slaagcfe voor het eindexamen 5-jarige H.B.S, OPENLUCHTTHEATER. A.s. Maandagavond zal de opening plaats vinden van het geheel gerestaureerde openluchttheater. HeMbestuur heeft voor de openingsvoor stelling gekozen „De Barbier van Scvijla". blijspel in 4 bedrijven van B.eaucmar- chais. Het is één van die meesterwerken van het Franse theater, welke nog steeds tot ons spreken, omdat zij 'n algemeen menselijke gedachte, verzet van de mens tegen het inperken van zijn vrijheid, verzet van de jeugd tegen de inhalige ouderdom in een vorm vol spran kelende geest en rijpe kennis van het toneeleffect over het voetlicht brengen. Alles is hier licht, puntig en goed ge humeurd, de handeling is direct „op gang". In een duistere tijd, vol pessimisme en angstcomplexen, kan een dergelijk to neelwerk, luchtig -en snaaks, helder en geestig wellicht een welkome verstrooi ing bieden. Het bezit een niet te doden vitali teit en bovendien vervult het een taak in de maatschappelijke moraa], zolang de algehele eenheid der miensien_ geen voldongen feit is. Hef stuk wordt gebracht door het Zuid- Nederlandse Toneel, met Pterte Balle- dux, Herman Sternheim, Doreen van Oven, Pierre Myin, Bernard Droog e.a.> u alten nog wel bekend uit „Oranje Hotel". U mag dit stuk zeker niet missiën, te meer daar de toegangsprijs, vergeleken met de prijzen in andere openluchtthea ters zeer laag is gehouden en niet in ver houding is tot het bedrag, hetwelk men gewoonlijk voor de bijwoning van een dergelijk goed stuk moet betalen. Naast de voorverkoop-adressen Verkeers- huis, Van Weedestraaf 4 jen C. J. S.chad- delee, Torenstraat 6, kan men thans ook kaarten verkrijgen bij het stationskoffie- huis te Soestduinen. Men zie verder de advertentie in dit nummer en de aanplakbiljetten. Er rijden autobussen te 8 uur vanaf Nieuwerhoek. Na afloop zijn er eveneens autobussen. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soest", Soesterbergsiestraat 8. BEZWAREN TEGEN UITBREIDINGSPLAN. Tegen het ontwierp-uitbreidingsplan van Soest, is een 20-tal bezwaarschriften in gebracht. Over het plan moet binnen drie maan den na de ter inzage legging een beslis sing worden genomen, welke echter één maal' voor ten hoogste drie maanden kan worden verdaagd. Voorgesteld wordt te besluiten tot een jjérdaging tot uiterlijk 6 Decem ber a.s- Aan de ontwerper van hef uitbreidings plan is verzocht omtrent de bezwaar schriften van advies te dienen. BORD GESNEUVELD. Op de drukke overwieg nabij station Soestdijk werd door een vrachtauto hef waarschuwingsbord „Aanraken der dra den is levensgevaarlijk" er af gereden. Gelukkig passeerde op dat moment geen voorbijgangers, zodat het voorval zonder ongelukken afliep. VRAAGBAAK VOOR SOEST. Dezer dagen is de „Vraagbaak" voor Soest verschenen. Met dit werkjie, dat aanspraak maakt op een zo groot moge lijke volledigheid, wordt een zaak van al gemeen belang gediend. Na een in 't kort samengevatte beschrij ving van de gemeente, omvattend Soest. Soestdijk, Soestduinen rn Soesterberg, worden alle instellingen op burgerlijk, kerkelijk, sociaal en cultureel terrein ver meld. Ook de overheidsinstellingen nemen om belangrijke plaats in. De plattegronden van Soest en Soesterberg mochten na tuurlijk evenmin ontbreken. Een regis ter van straatnam.n completeert het geheel. Dat deze vraagbaak inderdaad aan het gestelde doel zal beantwoorden lijdt g8en twijfel, daar met deze uitgave vol daan is aan een reeds lang gevoelde be hoefte. De „Vraagbaak" voor Soest is verkrijg baar bij Boekhandel Alders. Men zie de advertentie in dit nummer. DUIVENSPORT. De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield Zondag een wedvlucht vanaf Pont Sf. Maxenoe, afstand 372 k.m. In con cours waren 112 duiven, die te 11.20 uur mef N.W.-wind werden gelost. Aankomst le duif 4 uur 21 min. 10 sec. De gedailieerde uitslag is: Sj. Rijksen 1. H. Gorissen 211- C. van Soest 321. Jac. Rijksen 4—15—19. Joh. Vink 5. H- Onwezen 6. J- Rausch 7. H. Kriek 8- A. Snijders 9. Brakel en Grift 10. Jac. Kamerbeek 122425. A. Waaijenberg 13. A. Logtenstein 14. H. Elschot 1617* De Heer uit de Rimboe heeft mij, on danks zijn lange ingezonden stuk, niet kunnen overtuigen: Als hij aan het slot van zijn ontboezeming schrijft: „Leve de Vrijheid", zeg ik: „Waarde Heer, wij hebben omtrent „Vrijheid" een gans andere opvattiirg." Het gaat mij niet in de allereerste plaats om dat litertje melk, dat wij sedert kor ten tijd weer zonder bon kunnen krijgen, maar wél om die Vrijheid waar het over heeft. Wanneer U zo terloops de oplossing aan de hand doet om, wanneer de aangewezen melkboer niet naar zin is, de melk zélf te gaan halen bij een an dere melkboer, maakt u natuurljjk maar een cynisch grapje, want dat is de op lossing niet. U zoudt met evenveel zin voor logica kunnen adviseren maar naar Maastricht te gaan lopen, wanneer iemand iets hoeft tegen de monopolie-positie van de Ner derlandse Spoorwegen. Ik vroeg mij af, waar we naar toe gin gen met die melkboerendwang ien het moet mij van het hart, dat, als iedereen er net zo met vlag en wimpel belieft in te trappen, als U doet, we inderdaad daór komen, waar ik bang voor ben en waartegen ik zal blijven ageren, zolang ik de kans heb. Het waren in dit geval toevallig de melk boeren. Ik haalde er'als voorbeeld bak kers, kruideniers en broerateboeren bij. Maar, Heer in dp Rimboe, peins er nog eens over. Denk eens waar we heen gaan, als we onder hef mom van arbeidsever- spilling, straks allen dezelfde krant in de brievenbus zouden krijgen. Als we dan tóch tegen arbeidsverspilling van leer gaan trekken, moeten we consequent zijn. Hoeveel krantenbezorgers komen er zo 's avonds langs Uw deur? Met allemaal verschillende kranten? Het zou toch veel economischer zijn, als we allemaal de zelfde l'oper hadden en dezelfde krant lazen? Met allemaal hetzelfde nieuws of dezelfde leugens? Zoek ik het te ver? Ik hoop het, maar ik houd het er voor lopig maar liever o-p, U nogmaals te waar schuwen tégen dit ogenschijnlijk on schuldige begin. Als de Bond van Melkboeren zegt contact fe willen opnemen met de Huisvrouwien- vereniging, verzoek ik hen beleefd er iets méér werk van te willen maken efi een enqurte te houden onder die klanten. M.i. is n.1. de Huisvrouwenvereniging niet representatief genoeg, daar het aller grootste aantal huisvrouwen er geen lid van is. En aan het Gemeentebestuur zeg ik: „WEEST OP UW HOEDE". H. OEKMAN. J. Kruzeman 18. J. Gaasbeek 20—22. G- van Geijtenbeek 23. Jac Stalenhoef 26— 29. J. C. van Breukelen 27. J- A. van Breukelen 28. De uitslag van de Soester concourscoim- missie voor de beide vereniginglen „De Zwaluw" en „De Vriendschapte samen, over dezelfde afstand vanaf Pont Sint Maxence op Zondag 11 Juli, is als volgt: Sj. Rijksen 1. J. Rijnders 251722 313336. H. Spïkman 349—1015, H. Gorissen 6—23. C. van Soest 735. C. Dijkman 816. E. Daafselaar 12. J- Vink 11. Th. de Muijnck 13. H- Onwezen 14. J. Rausch 18. H. Kriek IQ- A. Snij ders 20. Brakel en Grift 21. G. Sukkel 24-27. Jac. Kamerbeek 2540. H- Pohl- man 26. A. Waaijenberg 28. A. Logten stein 29. A. Verkerk 30. J. Kruseman 32- J. Gaasbeek 34-39. INSTELLING VAN GRONDBEDRIJF. In het belang van pen doelmatige uit breiding van de bebouwing ten het schep pen van woongelegenheid, werd door bet gemeentebestuur in de laatste tijd meer malen aan de Raad een voorstel gedaan tot aankoop van onroerende goederen. Reeds werd „Braamhage" aangekocht en in dit opzicht zijn nog meerdere voorstel len fe verwachten. Deze aankopen vra gen grote kapitaalinvestering, welke nog verhoogd moeten worden door de kosten van wegenaanleg jen het bouwrijp maken van de grond. Daarom is het noodzakelijk, dat oen af zonderlijke financiëelie administratie ge voerd wordt. Ten einde voor aangekochte gromden een afzonderlijke boekhouding te kunnen voe ren, ïs het noodzakelijk een afzonderlijke tak van dienst, n.1. eein Grondbedrijf in te stellen. De gewone dienst der gemeentebegroting wordt aldus ontlast. Voorgesteld wordt tot de instelling van een grondbedrijf over te gaan en oen beheersviercrdening vast fe stellen. FOEI.... Door de politie werd de 77jarige H. O. uit H Iversum gearresteerd, wegens het plegen van onzedelijke handelingen mief minderjarigen.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1