Beslissing inzake uitbreidingsplan verdaagd. W. N. NIEUWENHUIS De Soester Raad bijeen. Verbetering Beetzlaan moet nog wachten. Raadscommissie beijvert zich voor een Soester Gemeenschap. Heeft U toekomst-wensen? Sluit dan een Levensverzekering bij LENSSEN! ESPERANTO. Loodgieter - Eiectriciëa Vrijdagavond kwam de raad onzer ge meente in openbare zitting bijeen, onder leiding van de Burgemeester. De heer Ooms was met kennisgeving af wezig. Doordat tevoren een bijeenkomst van de de raad plaats had. welke niet voor het publiek toegankelijk was en waarin door Ir. S. J. van Embden een toelichting ge geven werd op het uitbreidingsplan, was de aanvang van de openbare zitting vast gesteld op 8.30 uur. Alsof dit nog niet laat genoeg was, begon de openbare zitting eerst te ongeveer 9 uur en tóch kwam het einde der verga dering reeds te half 11, waarmee wie maar willen zeggen, dat deze zitting niet veel om het lijf had. Na de gebruikelijke opening komt dé agenda direct in behandeling. 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering d.d. 28 Mei 1948. Zonder bemerking goedgekeurd. 2. Mededeling van ingekomen stukken. a. Verzoek van de Vereniging „Scholen met de Bijbel te Soest'', inzake medewer king ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920, voor het aanschaffen van schoolbanken, met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. Aldus besloten. b. Rapport van de boswachter betreffen de de in de raadsvergadering van 28 Mei j.1. gemaakte opmerkingen inzake gepleegde baldadigheid in het openlucht theater. Voor kennisgeving aangenomen. c. Schrijven van H. A. Vos, gewezen chauffeur-monteur in gemeentedienst, verzoekende alsnog uitbetaling va,n de helft van zijn salaris van October 1941 tot December 1946; teruggave van ge reedschap en herstel in zijn betrekking met voorstel van B. en W. Conform besloten. d. Bezwaarschrift van D. Radstok tegen zijn aanslag in zijln vergunningsrecht met voorstel dit in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. Aldus besloten. e. Bezwaarschrift van H. Butzelaar tegen aanslag in zijn vergunningsrecht met voor stel van B. en W. om dit niet ontvanke lijk te verklaren. Aldus besloten. f. Mededeling van Gasbedrijf der ge meente Zeist, dat over het jaar 1947 geen uitkering krachtens art. 8 der gasleve ringsovereenkomst wordt gedaan. Voor Kennisgeving aangenomen- g. Mededeling, dat Mej. L. C. B- M. van den Broek door B. ea W- is benoemd tot maatschappelijk werkster met ingang van 1 Juni j.1. De VOORZITTER doef bij dit punt de médedeling, dat de heer J. T. A. van Noesél door B. en W. werd aangesteld tot directeur van Gemeente-Verken. Voor kennisgeving aangenomen. h. Mededeling van gedeputeerde Staten dezer provincie inzake verdaging van de beslissing tot goedkeuring van de raads besluiten van 16-4-1948 nrs. 348 en 350, betreffende wijziging instructie keurings veearts en hulpkeurmeester. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Voorstel tot verlenging van de over eenkomst met de N.V. „Gekro" inzake vernietiging van afgekeurd vee ien vleies. B. en W. stellen voor het bestaande con tract te verlenglen tot 31 Dec. 1949. Conform besloten. 4. Voorstel om de beslissing omtrent het uitbreidingsplan in hoofdzaak te verda- gen. B. en W. stellen voor gebruik te maken van de gelegenheid de beslissing inzake het plan te verdagen tot 6 December a.s- Ccnform besloten. 5. Voorstel inzake wijziging Bouwveror dening. B. en W. wijzen er op, dat op die begro ting voor 1948 geen gelden voor verbe tering van bedoelde weg ?ijn uitgetrok ken. "Hoogstens zou e:« eventueel over schot van de post „onderhoud van we- oen'' voor de hoogst noodzakelijke ver beteringen kunnen worden gebruikt. De heer SCHAAFSMA informeert waar om het bouwen van kamers mat een breedte van 3.50 M. inplaats van 3.75 M- alieen wordt toegestaan aan geméentebe- sturen, bouwverenigingen einz. De VOORZITTER meent, dat dit zijn oorzaak vindt in het feit, dat genoemde lichamen woningen bouwen met rijks- steun. Weth. VAN ZADELHOFF zegt wel iets te voelen voor de gedachte, dat de gede genheid hiertoe ook voor anderen moet open staan en stelt daarom voor aan art. 2 de bepaling toe te voegen, dat B. en W. ontheffing van de voorgeschreven maat kunnen verlenen tot eein minimum van 3.50 M. De heer NOODER heeft hiertegen wel enig bezwaar, omdat hij vreest, dat deze ontheffing te gemakkelijk zal worden verleend. heer A. HILHORST meent, dat deze vrees ongegrond is, omdat de kamer toch een ""net-vlakte moet hebben van 16 M2. De breedtemaat yar, de g; nd kan reeds aanleiding zijn, dat men van de voorgeschreven maat moet afwijken. Het voorstel Van Zadelhoff wordt goed gekeurd. De heer BURGWAL wil de hoogtemaat der kamers houdiEti op 2,70 M. inplaats van 2,55 M. De VOORZITTER zegt, dat deze maat juist is gesteld, omdat men aan leien maxi mum inhoud der woningen is gebcnd'pn. Door deze kleinere hoogtemaat kunnen de kamers en andere delen van die wo ning worden vergroof. Mevr. POLET acht dit van groot belang Vooral keukens worden vaak veel te klein aangehouden. t)e verordening wordt hierna goedge keurd. 6. Adres van het bestuur der Buurtver eniging „Beetzlaan", verzoekende verbe tering van die laa|n met voorstel van B. en W. Dit punt wordt voorlopig door B. en W. teruggenomen en komt dus niet iln behandeling. 7. Voorstel tot het aanstellen van H. J. Stroband als gemeentearts en wijziging van de verordening op de geneeskundige armenverzorging en intrekking van de verordening betreffende het geneeskun dig schooltoezicht. B. en W. stelten voor Dr. Stroband m'e,t ingang van 1 April 1948 aan te stellen tot gemeente-geneesheer in vaste dienst, op een jaarwedde van fl'824.per jaar. Met algetmenie stemmen wordt conform het voorstel besloten. 8. Voorstel tof het verlenen van medewer king inzake het verzoek van enige school besturen betreffende herstel fcleaeftings- schade. Conform besloten. 9. Voorstel tot het verlenen van eep voorschot aan de bijzondere scholen op de gemeentelijke vergoeding van vakon derwijzers. B. en W. stellen voor aan elke school eer- voorschot te verlenen van f 495.05 en aan de Chr. School voor v.g.ko- f468,—. Mevr. v. d. SWAN informeert door hoe veel leerlingen de scholen voor voortgezet lager enderwijs worden bezocht en of hef schoolverzuim groot is. Weth. DE HAAN zegt, daf bedoelde scholen moeten worden gezien als een erfenis van de oorlogstijd, waarin niet voor 1950 verandering zal worden ge bracht. Spr. hoopt, dat dan een beslis sing zal vallen met betrekking tot hef 7e ein 8e Ij eerjaar. Spr. kent het juiste aantal leerlingen op bedoelde scholen niet. Wel weiet hij, dat het niet groot is en dat schoolverzuim veelvuldig voorkomt. Het voorstel wordt goedgekeurd. 10. Voorstel tot toekenning van een sub sidie aan de Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond voor de landbouw-wijnter- cursus 1948-1949. B. en W. stellen voor voor de cursus 1948-49 wederom een bedrag van f 90. beschikbaar te stelten. Conform beslóten. 11. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met R. W. Krcmcr in bet belang van het natuurschoon. Conform besloten. 12. Voorstel tot instelling van een tijde lijke commissie uit de Raad, tot taak hebbende B. en W. te adviseren omtrent oprichting en instandhouding van een Soester gemeenschap. B. en W. stellen voor in deze commissie te benoem:» de heren K. de Haan (voor zitter), G Kruijff, H. J. S. Oermens, R. Hiïhorsf, J. A. Schaafsma, Mevr. H. A- E. K. van der Swan-de Kievit en Mevr- S. G. Landweer-de Visser. Mevr. BUNGENER meent, daf de door B. en W. gegeven vqordracht eenzijdig is samengesteld .en dat de C.P.N. met opzet buikn de commissie is gehouden. Spr. stelt voor de commissie mlet 2 leden uit te breiden en daarin ook te benoe men de henen Burgwal en Npoder. De heer NOODER: Ik bedank voor de eer, U hep.ft nog een groep achter U; ik ben maar een éénling. Mevr. BUNGENER: U bent toch voort gekomen uit de S.D.A.P. en de arbeiders zijn het geweest, die de cultuur hebben opgevoerd. Daarom hebbpm zij ook recht over cultuuraangelegenhed-n m'qe te spre ken. De heer KRUIJFF voi?lf niet veel voor uitbreiding der commissie ©n zou 'deze liever mog kleiner zien dan door B. en W. voorgesteld; dit met hief oog op vlugger werken. De VOORZITTER wijst er op, dat men zich iniet aan de voordracht behoeft te houdein. De aanwijzing geschiedt door 'n geheel vrije stemming. Het voorstel van Mevr. Bungener, om de commissie tot 9 ledein uit te breiden wordt hierna verworpen mlet de stem men van Mevr. Bungenpr ein de beren Burgwal en Nooder vóór. De "heer KRUIJFF doet hierna 'n voor stel om de commissie uit 5 personen te doen bestaan, hetgeen evemaelns wordt verworpen met de stem van de dames Polet en, v. d. Swan en de heren De Haan. Kruijff en Nooder vóór. De heer NOODER informeert hierna of hef in de bedoeling ligt ook de sport in de plannen te betrekken, waarop door de VOORZITTER bevestigend wordt ge antwoord. Deze vraag is voor weth. VAN ZADEL HOFF reden er op tie wijzen, dat B. en W. binnenkort zullen komen met aen voorstel tot vorming van een Stichting voor 't Sportpark, 'n lichaam zoals reeds bestaan voor het Natuurbad en het Open luchttheater. De door B. en. W. voorgestelde personen worden hierna in de commissie gekozen. Aan de hiervoor gehouden stemming, alsmede aan de stemming over hef voor stel Kruijff word door de leden van de C.P.N. niet deelgenomen. 13. Credief-aanvrage verband houdende met de viering van het Regeringsjubileum van H .M. de Koningin. Voor de verstrekking van een blijvend aandenken aan pl'.m. 2600 schoolkinderen vragen B. tti W. f1350.(f0.50 per kind). Voor te houden feesten wordt te vens een verhoogd crediet van f400. gevraagd, zodat hiervocr dein f1000.be schikbaar is. Cc.nform besloten. 14. Vaststelling van een besluit tof in trekking van de verordening inzake afgra ving terreinen. Intrekking der gemeentelijke verordening is gewenst, doordat thans een provinciale verordening van kracht is. De heer NOODER merkt op, dat door dit besluit de bevoegdheid der gempein- te nog meer aan banden wordt gelegd. De VOORZITTER noemt dit een nor male aangelegenheid. Iets, wat het rijk niet régelt, kan d,e provincie regelen .ein dat wat de provincie niet regelt, kan de gemeente doen. Nu de provincie deze zaak ter hand neemt, vervalt de gemeentelijke regeling. Het besluit wordt hieina vastgesteld. 15. Voorstel tot qninbaarvtrklaring vam Van Weedestraat 29 - Soestdijk enige posten betreffende de rekaning '46. Op verzoek van de hieer KRUIJFF wordt dit punt aangehouden ter bespreking in geheim, na afloop der vergadering. 16. Voorstel tot instelling ^an e:in grond bedrijf. Bedoeld bedrijf is nodig voor een goe de financiële administratie van reeds ge kochte era nog aan te kopen grepden, welke voor bouwterreinen zijn bestemd. De heer NOODER zou deze aangelegen heid gaarne meer toegelicht willen zien, omdat hij zich thans nog geep goed beeld kan vormen van de draagkracht en de gevolge». We hébben reeds eercler elan grcpibe(drijf gehad tin de daarbij opgedane ervaringen maken spr. huiverig. Spr. wenst dit vqpr- stel 'aan te houden. De VOORZITTER ontraadt dit, omdat haast moet worden betracht. Die moei lijkheden in het vorige grondbedrijf ont stonden, doordat aile grendtin in het bedrijf werden gebracht. Nu wordtn alleen ingebracht die gron den, die voor exploitatie in aanmerking komen, terwijl over elk geval afzonderlijk door de raad werdt beslist. Voor een gemeente, die een grond poli tiek wil voeren, is een bedrijf noodzake lijk. Ook Weth. VAN ZADELHOFF dringt op behandeling acm. Als we'gronden gaan inbrengen, krijgen we van zelf eten duide lijk beeld. De heer KRUIJFF kan zich met het voorstel wel verenigen, doch verzoekt niet gelijktijdig veef gronden iin te bren gen, zodat een goed overzicht mogelijk is. De heer A. HILHORST informeert of we nu, naast de afd. Grondbezit, nog pen nieuwe dienst krijgqn met eigen ambtena ren. Weth. VAN ZADELHOFF antwoordt hierop, dat het rtleuwe Grondbedrijf plats met de door de heer Hilhorst bedoelde afdeling uitstaande heeft. Het gaaf bij een grondbedrijf alle„m om eoin goied fi nancieel beheer. De he:r A. HILHORST voelt zich door deze mededeling niet gerustgesteld. Die ervaringen met het oude Grondbedrijf zijn teleurstellend geweest. Spr. steunt het voorstel Nooder, om de behandeling uit te steil: n. Dit voorstel wordt verworpen met de stemmen van Mevr. Brpgoner en de he ren Nooder, Burgwal en A. Hilhor^vóór. Het voorstel van B. ©n W. wordt hierpa aangenomen met de stemmen van de he ren Nooder -en A. Hilhcrst tegen. 17. Voorstel tot wijziging van hef raads besluit van 16-4-'48, 4e afd. nr. 347, in zake regeling vergoeding verplaatsings kosten. Conform besloten. 18. Voorstel tot overeenkomstige vantoe- passinesverklaring van het uitkerSngsib;- sluit 1947. Conform besloten. 19. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen, t.w. a. t°t aankoop van een perceel grond nabij de Lazarusberg van J. Floer; Betreft aankoop van een perceel grond nabij de Lazarusberg, benodigd voor aan leg van het sportpark, voor de som van Aan de voorjaarseSLmens in ons land en wel in Amsterdam, Leeuwarden en Den Haag hebben 196 candidafen deel genomen. Het najaarsexamen vindt te Utrecht plaats op 6 November. In Duitsland was door Hitier het Es peranto verboden, wijl het de verbroe dering der vclken nastreeft. Het eerste nationaal congres na de oorlog vond on langs te Münchein plaats, waar ruim 2000 personen bijeen kwamen uit de vier zo nes van Duitsland. Er waren bovendien 50 buitenlanders aanwezig: uit Amerika, Frankrijk, Nederland, Denemarken, Bel gië, Zweden, Italië en Oostenrijk. In tegenstelling met alle andere interna tionale bijeenkomsten waren hier geien tolken nouig, daar allen slechts Esperan to spraken. Uit de mededelingen van de congresvaor- zitter, Dr. Ziegler bleek, dat het leden tal in Duitsland is gestegen tot 7750. Het congres werd toegesproken door eep vertegenwoordig(st)er uit elk der ge noemde landen. De erepresident van het ccpgnes, de egr- ste burgemeester van Münchep, Dra. Karl Scharnagl zei o.m.: De Voorzienig heid eist van de mens, dat deze zij <eigan| talenten aanwendt voor het nut en wel zijn der mensheid. Noodzakelijk is het daarbij, dat de scheiding door de hon derden falen worde overwonnen. Espe ranto heeft in zijn meer dan 60-jarig bestaan bewezieil, dat het een levende taal voor millioemen is geworden. De interna- tionaliteit van Esperanto bewijst, dat het in de gehiele wereld repds vol doende wortel heeft geschoten. Ik be schouw dan ook het Esperanto als e:a cultuurmiddel vep de eerste rang. Als vertegenwoordiger der Beierse Re gering sprak de minister van cultuur Dr. Hundhammer. Hij zei o.a.: HifJ^er trachtte de Esperantofcewe'ging te onderdrukken, omdat fles wat toenadering der volke ren zou kunnen brengen, daar het Derde Rijk onderdrukt werd. De tegenwoordige Regering heeft de vaste wil alles, wat be vorderlijk is voor de vrede tussen de vol keren, te bevorderen »:m dus te steunen. Mijn speciale wens is hef, daf de toe komstige geestelijke leiders der volkeren Esperanto daartoe leren. Wat de intellectuelen nog weerhoudt, dat ook te leren, is allleen het vooroor deel tegen alles wat nog nieuw is, waarbij de een da ander naspreekt. Iedereen heeft zijn oordeel er over klaar, ofschoon hij er niets van weef. Moge dit congres een bijdrage zijn tot nauwere aaneensluiting der volkeren. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 f6277.50. Conform besloten. b. Tot verhuur van het openluchttheater aan de Stichting Openluchttheater; Conform besloten. c. Tot het in schenking aanvaarden van enige stroken grond ter verbreding van wegen; Betreft afstand van grond aan de Dal weiMendelssohiilaan, Kon'inginneilaain en Kerkstraat. Conform besloten. d. tot het wederom onderhands verhuren van de garage bij de buitenplaats Braam- hage'' aan J. G. H. Veenstra; Conform besloten. e. Tot verpachting van .grond, gelagen aan de Schrikslaan, aan A. Mulder. Conform besloten. De VOORZITTER doet hierna nog het voorstel om de gemeente-won'ng te Soies- terberg, tot nu toe bewoond door de Adj. van politie De Raadt, te verhuren tegen f250.per jaar, hetgeen wordt goedgekeurd. t RONDVRAAG. Mevr. Landweer verzoekt B. £n W. er voor te willen zorgen, dat in den vervolge de leden der stembureaux ook iets te drinken krijgen. Tijdens de laatste ver kiezing waren difc ledein in dit opzicht weer aangewezen op de goedheid der hoofden der scholen en de houders des gebouwen. Mevr. BUNGENER wijst B. en W. op het slechte uitzicht door struiken op de hoek van de Den Blieklaan. De heer BURGWAL adviseert B. en W. te bevorderen, dat de autobussen vain de heer Tensen niet meer d:e Parklaan, doch het paralel lopende deel van de Niieuwe- weg zullen bereiden. Dit lijkt hem min der gevaarlijk. De vergadering wordt hierna gesloten. UITSLAG VERLOTING B.D.C. De uitslag van de ten bate van B.D.G. gehouden loterij is als volgt: Het slaapkamerameublement viel op no. 653. De overige prijzen vielen op de ino's- 141 188 302 477 6\\ 980 1228 1250 1373 1497 1585 1589 1886 1969 2267 2278 2312 2330 2396 2439. De prijzen kunnen wor den afgehaald op Kerkpad Z.Z. 5. GESLAAGD. Voor het eindexamen der Midd. Techru School te Amsterdam is als werktuig bouwkundige geslaagd onze plaatsgenoot J. H den Otter.

Soester Courant | 1948 | | pagina 2