Twintig millioen kinderen verhongeren! Wordt een nieuwe loon- ronde noodzakelijk? IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Ingezonden stukken. Voetbal. Plaatselijk nieuws. VRACHTAUTO MET AANHANGER VELT TWEE BOMEN. SOESTER COURANT Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag ein Vrijdag. 24e JAARGANG No. 54. Op gezette tijden lezen we zo eens van bui tenlanders, die Nederland hebben bezocht en hun bewondering hebben uitgesproken over ons herstel sinds de bevrijding. Over zo'n uitlating zijn we dan eigenlijk wel een beetje trots, maar onze glimlach erover is als van een boer die kiespijn heeft. Wij weten im mers maar al te goed, dat dit de buitenkant is, dat we de wereld een keurig opgeschil derde fagade tonen, omdat onze burgerlijke netheid voor de buren niet wil weten, in elk geval niet wil tonen, dat we eigenlijk zo arm zijn als Job. Een dergelijke armoede hebben we eigenlijk nooit gekend, we hebben er al tijd „netjes van kunnen komen" en in onze goed-Nederlandse stijfkoppigheid durven we die achteruitgang ook nauwelijks te erken nen. We pogen zelfs nog te leven zoals we ons dat herinneren van vóór 1940, maar we kunnen het niet, bij lange na niet. De buitenlander, die zo maar een paar dagen bij ons logeert, wordt ontvangen als de gast waarvoor men gewend is zich uit te sloven. Hij ziet onze herstelde spoorbruggen, hij ziet huizen in opbouw, hij constateert geen sta kingen of relletjes, hij ziet vele auto's op de wegen, hij krijgt goede diners voorgezet en hij zegt: „die Nederlanders doen het reus achtig, ze staken niet maar werken als paar den en alleen hier en daar zie je nog maar wat verwoeste stukken, die intussen ook al weer netjes opgeruimd zijn." We weten niet of die loftuitingen ons cre- diet in het buitenland verhogen. Laten we hopen van wel. Dan zullen de opofferingen, die we ons moeten getroosten om in elk ge val ons huis det „nette" aanzien te geven, waarop wij zo gesteld zijn tegenover onze buren, niet tevergeefs worden gebracht. Mits we dat maar kunnen volhouden. Want de armoede gaan we ons toch dagelijks dieper beseffen, wordt ook schrijnender naar gelang het uiterlijk van ons Nederlandse huis een steeds vlottere aanblik gaat ver tonen. Binnenskamers zien we en worstelen we met de moeilijkheden van uitgeputte lin nen- en klerenkasten, met verslonste .meube len en huisraad, waarvan aanvulling of ver nieuwing noodgedwongen achterwege blijft of geschiedt op een wijze, waar we ons eigen lijk een beetje voor schamen. We hebben het lange tijd niet willen geloven, we hebben ook lange tijd gehoopt op „spoe dig beter", maar laten we elkaar nu maar eerlijk bekennen, dat we er niet meer van kunnen komen." Dat we lang niet meer al tijd lakens op de bedden hebben, dat onze handdoeken langzamerhand vodden worden, dat we niet meer in een pyama kunnen sla pen als we dat gewend waren. Afgezien van het feit of het er wel of niet is. we kunnen een nieuwe aanschaf eigenlijk niet betalen. Het is een eenvoudig reken sommetje. De door de regering voorgestane prijsverla gingsactie is op een fiasco uitgelopen. De statistieken constateren het en even nuchter voelen we het dagelijks in onze portemon- naie. Sinds 1945 is het indexcijfer (vergelij king met de prijzen van 1939) steeds geste gen. Bedroeg het toen nog geen 150, thans staat het indexcijfer voor groothandelsprij- zen op 279, hetgeen dan het gemiddelde is. En dat dan nog dank zij grote drukking van winsten en regeringssubsidies aan landbouw en veeteelt! Een ieder weet, dat de lonen, salarissen en winsten van de middenstand daarmede lang niet op gelijke wijze zijn ge stegen. Waarschijnlijk niemand in dezelfde werkkring als in 1939 verdient nu ook bijna driemaal zoveel als toen! De spaarcenten zijn of worden opgeteerd, waar geen Spaarraad iets aan kan verhelpen. Velen moeten ge makken en luxe dingetjes, waar men aan ge wend was, reeds lang laten varen en vraag er de bakkers, de melkboeren en de slagers naar hoe velen reeds in de schuld steken! Dit alles moet leiden tot nog grotere verso beringen, wat vooral bij de minst draag- krachtigen al nauwelijks meer mogelijk is, of tot een algehele herziening der lonen zon der een even grote verhoging der prijzen. Of de regering tot dit laatste in staat zal zijn, wagen we te betwijfelen, gezien de huidige resultaten der prijzenpolitiek. Laten we dan hopen, dat onze volksgeest zich nog langer en nog meer opofferingen weet te getroos ten, anders is het leed der vicieuze cirkel niet te overzien. Geachte Radactie. Dat we in een malle wereld leven, komt tot uitdrukking door de jongste raads vergadering. Deze openbare zitting begon, evenals 'n vorige, ongeveer twee uur later, omdat men eerst met gesloten deuren bijee,n kwam. Belangstellenden moeten zolang maar op de mat blijven staan. Iets nieuws was, dat aan de hand van „ingekomen stukken" de benoeming plaats vond van twee nieuwe functionarissen. Buiten de gjemeenteraad om waren deze personen dus reeds door B. en W. be noemd. De gemeentewet bepaalt evenwel: dat Raad benoemt Ambtenaren enz. enz. De nieuw benoemden kunnen er zich niet op beroepen, dat zij op voorstel van B. en W. door de Gemeenteraad zijn benoemd, ingevolge een bepaald punt van de agenda. Uw raadsverslag zegt, dat de zitting niet veel om bet lijf had; doch mijns inziens was punt 16, „Instelling van een grond bedrijf" toch wel degelijk belangrijk. Bij de behandeling van dit punt komt nu weer eens naar voren, hoeveel waarde men kam toekennen aan raadsleden, die vele jaren hunne beste krachten gav]en en toestanden kunnen beoordelen naar de juiste waarde. Zij gevoelen, dat het niet alleen gaaf om een goede financiële administratie van reeds gekochte of nog te kopetn gronden. De beide tegenstemmers hadden natuur lijk eens willen horen, hoe het op hef ogenblik staat met bet Privaatrech telijk grondbezit van de gemeente. Ze hadden b.v. eens willen vernemen hoe het gesteld is met de grote achter stand en welke resultaten er zijn be reikt. De stapel van ongeveer, laten we zeggen 15 jaar, zal nog wel niet geheel zijn afgewerkt. Het is een grote verantwoording, welke de raad op zich heeft genomen. Wat we ten de overige raadsleden van de historie van Soest en toqh heeft deze kennis een zeer grote waarde, juist bij punt 16. De stemmen der ouderen werden door de jongeren tot zwijgen gebracht, omdat zij terzake onkundig zijn, hetgeen zeer zieker is te betreuren. Er is nu maar eenvoudig ja geknikt. U dankend voor de verleende plaats ruimte. OPMERKER. Geachte Redactie. Iin één vain de stukjes, geschreven in dit blad over de mielkbezorgimg, stond een voorzichtig zinnetje, waarbij in uitzicht werd gesteld, dat de melk bij de nieu we regeling van bezorgen misschien wel een oerat goedkoper zou kunnen worden. Zou het onu niet zó kuraniein, dat er royaal- weg werd gezegd: de melk wórdt goed koper bij deze meer economische wijze van bezorgen? Ik viermoed, dat dam prac- tisch iedere huisvrouw over haar bezwa ren zal heenstappen' en met plezier zal meewerken aan een regeling, die ook haar voordeel brengt. Voorts nog dit. Wij leven }n een tijd van georganiseerd overleg, van bonden op schier elk ge bied. Is hef dan nSef verwonderlijk, dat als de Bond van Melkboeren in overleg wil treden met de grote groep van huis vrouwen [waf zéér toe te juichen zou zijn) mem zich moet verstaan met de Aan alle fouten van onze generatie heb ben de kinderen geen schuld. Toch lij den zij in grote getale en in vele landen het meest onder de gesel van de oorlog. Zij zijn naakt, hongerig en alleen. In hun grote ogen schittert geen blijde verwach ting, maar vrees en jammer. Zij spelen niet, want vreugde is een gevoel, dat zjj niet kennen. Zij praten niet, want ier is niemand om hun hand te nemen en te luisteren. Wij kunnen hun de Mijdie jaren, waarop zij als kinderen uecht hebben, niet terug geven. Maar wij kunnen wél hun leed verzachten en hun leren wat „hoop" zeg gen wil. Op de gehele wereld is ler waar lijk geen beter doel, waaraan geld kan worden besteed. De actie „Verenigde Naties helpen het Kind" (United Nations Appeal for Child- ren - UNAC) is begonnen. Geef één dag - geef wat U kunt. Het adres is: Nederlands Comité UNAC, Stadhouderslaan 146, Dein Haag. Het gironummer 9600. Huisvrouwenvereiniging, waarvan de 11 oer Oekman eenvoudig zegt „die is mie niet representatief genoeg". Inderdaad, zou het zo langzaam aan niet eens tijd worden, dat men komt tot een bond, waarbij iedere huisvrouw is aangesloten, zodat zij ieen duidelijke en kraéhtige stern kan laten haren, wan neer hief gaat om weer ieieln nieuwie re geling, die hief gebied van de huisvrouw raakt? Zij kan dan ook eens haar wen sen naar voren brengen bij winkelsluiting, vacantie van leveranciers enz. enz. Een huisvrouw, die ook haar wensetn hieieft. S.E.C.—LAREN. Zaterdagavond te half zeven speelt S.E.C. op haar terrein aan de Schrikslaan (jen wedstrijd tegen Laren. De baten van deze wedstrijd komien ge heel ten goede van de NIWIN. Beidie elftallen komen in hun sterkste formatie uit, dus in de opstelling zoals zij ook in de a.s: competitie zullen spelen. Deze wedstrijd is juist op Zaterdagavond vastgesteld om alle gezindten in staaf te stellen de ontmoeting bij fe wonen, om daarmede de sporf-aptikelen-actije van de NIWIN te steunen. Wij wekken de voetballiefhebbers gaarne op tot een bezoek aan deze wedstrijd. Men bevordert daardoor n.1. aan twee kanten van de evenaar ontspanning. Eerstens doordat men zelf van eien ver moedelijk zeer interessante partij voiet- bal getuige zal zijn, tweiedens doordat het geofferde penningske de mogelijkhe den tot ontspanning voor onze jongiems overzee weer iiets dost toenemen. NEDERLAAGWEDSXRIJDEN. B.D.C. organiseert in Augustus en Sep tember niederlaagwedstrijden op haar terrein aan die Ferd. Huijcklaan. Reeds vastgesteld zijn: 15 Augustus: B.D.C.Amersf. Boys 1. 22 Augustus: B.D.C.Baarn 1. 4 Sept. B.D.C.Actif 1. Dinsdagmiddag sprong op de Stadhou derslaan, ter hoogte van de Praamgracht, de linker voorband van oen daar in de richting Baarn rijdende zwary vrachtauto met aanhanger, beladen met ongieveier 15 ton klinkers, toebehorende aan de ex pediteur Willlernse uit Baarn. De bestuurder verloor, daardoor de macht over zijn stuur, waarop de vracht auto naar links over de wieg schoot en met een zware klap tegen een boom Ook te Soest is leen comité gevormd, dat zich als taak stelt de UNAC fe helpen bij haar pogingen om het kind fe helpen. Het ligt in de bedoeling meerdere ac ties te ontplooien om het financieel re sultaat in de gemeente Soest zo gunstig mogelijk te maken. De film „Achter de Wolken" draait van af heden de gehele we©k in 'f City-thea ter. Na afloop van de voorstellingen bestaat er gelegenheid een offer vocir hef noodlij dende kind tje brengen. Plannen voor verdere acties zullen bin nenkort worden bekend gemaakt. Het comité is als volgt samengesteld: Mevrouw A. C- Baronesse Beetinck-Phi- lipse, voorzitster; Mevrouw H. A. E. K. van der Swam-de Kiewit, secretaresse- penningmeesferesseMevr. Th. J. Bun- gener-Ödinot, Mievr. P. J. de Haan-Bim- mel, Mej. C. E. Jolles, Mevr. S. G- Land weer-die Visser, Mevr. J. M. van Kwawie- gen-van Hal, Mevr. J. W. Ooms-Gooscns- Abonn. p. kwart, f 1.50 - p. post f 1-75 VRIJDAG 23 JULI 1948. Morgenmiddag gaan wé, onder aanvoe ring van onze Burgemeester, de eerste elecfrische trein in onze gemeente wel kom heten ien we gaan ook bloemen aan bieden. Ik hoop er bij te zijn, al zal het niet zijn om bloemen weg te geven. O nee, van mij geen bloemen en als 4e burge meester het elecfrische monster welkom toeroept, zal ik zeer beslist opletten wat hij zegt. Ik ben1 erg bang, dat onze Burgervader dan" iets niét zal zeggen, dat ik graag zou hebben dat hij wél zei. Iets in deze trant. „Mijnheer de directeur der Ned. Spoor wegen en andere aanwezige directieleden. Mijn gemeentenaren zijn onbeschrijfelijk blij, als een der eersfie gemeenten na de oorlog, de elecfrische trein voor hun dieur te krijgen'. Waar wie dit aan te danken hebben, wieten we Wiel iijict zo ppecies, maar dat kan ons ook niet zo heel veel schelen. Morgen nemen we allen met aen brok in onze keel, afscheid van Bello, die ons in zijn traagheid, toch een mensenleef tijd lang diende. Hij was wel eens laat, hij was zelfs wel eens te vroeg, maar komen deed-ia. Een nare bijkomstigheid was wel, dat hij Soest vaak in opspraak bracht in de Nederlandse Pers. Maar dat was eigenlijk niet helemaal zijn schuld, want per slot is een trein maar edn trein en onbewaakte overwegen waren géén schepping van hem. Dat er dus af emi toe ongelukken en zeer ernstige ongelukken met Ballo gebeurden, kunnen we niet in de eerste plaats bent ten kwade duiden. Zoals reeds gezegd, geachte directieleden, de S,oester bevol king is zeer en zeer ingenomen met Uw „elecfrische", maar stelt u zich toch' evBn voor, ho,e die stemming wel had kunnen zijn, wanneer U, vóór U ons in deze jubelstemming bracht, zou hebben gezorgd voor bewaakte overwegen, of op z'n minst zóveel voor de veiligheid op die overwiegen had gedaan, dat u had kunnen zeggen: „als er nü nog iets ge beurt, wassen wij onze handen in on schuld". Dan had de Soesfer bevolking en vooral het gedeelte, dat schoolgaande kinder,e|n heeft, U in ieen vergulde (goud kan niet vanwege de deviezenpositie) lijst giezet". Ik ben bang, dat de Burgemeester dit morgen niét zal zeggen. Van mij morgen dus gaetn bloemen. Die houdt de Spoorwegen van mij te goéd. H. OEKMAN. botste en deze ontwortelde, met gevolg, dat de cabine werd ingedrukt. Door de drang van de zwaar beladen aanhanger werd de voorste wagen van achteren opgelicht en vervolgens tegen een twee de boom gedrukt, die, hoewel gedeelte- ontworteld en schuin gpdrukt, het gehele geval tot staan bracht. Als door een wonder kwamen de be stuurder en ieem andere zich in de ca bine bevindend persoon er met wat schrammen af. De zware vrachtauto was zo zwaar be schadigd, dat de sloper er zich wel over zal ontfermen. HOE DE DUIVEN VLOGEN. De vereniging „De Vriendschap" hield Zondag een wedvlucht vanaf Limoges in Frankrijk, afstaind 767 k.m. In concours waren 56 duiven, die te 14.45 uur met Z.W.-wind werden gelost. Aankomst le duif Maartdag i9 Juli te 10 uur, 45 min. 32 sec. De totale uitslag is: H. Pohlman 13; C. Dijkman 2: E. Daatselaar 4; Th. de Muijnck 56. Uitslag kampioenschappen Duif ien Hok Vitesse. Maximum te behalen punten voor Hok 392 punfein. 1. C. Dijkman, 344 pint. 2. H. Spikman, 331 pnf. 3. J. Rijnders, 322 put. 4. H- Pohlman, 313 pnf. 5. E. Daatselaar. 300 puntein. Maximum te behalen punten voor Duif 392 punten. 1. E. Daatselaar, 254 pnf. 2. A. Ver kerk, 206 pnt. 3. C. Dijkman. 191 _pnt. 4. J. Rijnders, 163 prat. 5. W. Nieuwgnhuis, 163 punten. Ook de vereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht vanaf Limoges (Frankrijk). Van deze vereniging waren in concours 39 duiven. Aankomst le duif Maandag 19 Juli fe 10 uur 50 min. De prijzen werden als volgt behaald: Si. Rijkeen 1810. H. Gorissen 211- H. Kriek 3. C. van Soest 4612- J. Kruseman 59. G. Geijtenbeek 7—13. Voor de Soester concours-commissie wa ren de resultaten als volgt: H. Pohl man 1617. Sj. Rijksen 216. H. Go- rissen 3. C. Dijkman 4. H- Kriek 5. C- van Soest 710. J. Kruzeman 8. E- Daat selaar 9. G. Geijtenbeek 11. Til. die Muijnck 12—15. W. Nieuwenhuis 14. H. Spikman 15.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1