Het Buitengoed „Colenso" aangekocht* IN DE HOEK. De Soester Raad bijeen. De bouw van 45 woningen te Soesterberg gaat nog niet door. Voetbal. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE 1 DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abojin. p. kwart, fl.50 - p. post f 1-75 24e JAARGANG No. 56. Bureau: Van Weedestraat 35 - Teletoon 2566 - Giro 126X56 VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1948. Ter afdoening van pen kleine agenda waarop twee belangrijke punten voor kwamen, n.1. de aankoop van het Buiten goed „Colenso" en de bouw van 45 wo ningen te Soesterberg, kwam de raad Vrijdagavond in openbare zitting bijeen onder leiding van de Burgemeester. Weth. K. de Haan was met kennisgeving afwezig. Na de gebruikelijke opening kwam de agenda in behandeling. fe Mededeling van ingekomen stukken. a. Adres van het comité van Actie Ver- makelijkheids'helasitng, met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. b. Besluit van Ged. Staten tot verdaging van de beslissing op het raadsbesluit d.d. 16 April 1948, tot conversie van een geld lening, aangegaan met de R.V.S. Voor kennisgeving aangenomen. c. Jaarverslag 1947 Staatsbosbeheer be treffende werkzaamheden in de bosspn der gemeente Soest. Voor kennisgeving aangenomen. d. Verslag over 1947 van de Stichting Borcstellingsfonds voor de Gelderse Vallei. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Bezwaarschrift van D. Radstok tegen zijn aanslag in het vergunningsrecht met voorstel van B. en W. afwijzend te be schikken. Conform besloten. 3. Verzoek van J. D. Bouwens te Soest om ontheffing van het verbod om in de kom der gemeente zijn pottenbakkerij te mogen uitbreiden, met voorstel van B. en W. goedgunstig te besluiten. Conform besloten. 4. Crediet-aanvragie voor aanschaffing ener nieuwe taalmethode ten behoeve van de openbare u.Lo.school. B. en W. vragen hiervoor een crediet van f360. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. 5. Voorstel tot het verlenen van mede werking ten aanzien., van tn-n 2-tal aan vragen' van het bestuur der Vereniging „Een School met de Bijbel te Soest" voor aanschaffing van schoolmeubelen en leermiddelen voor de lagere school aan de Prins Bernhardlaan en voor de v.g.l.o.- school. Besloten wordt medewerking te verlenen. 6. Voorstel tot hef bouwen van 45 wo ningwetwoningen te Soesterberg. B. en W. vragen hiervoor een crediet van f436.600.—. De heer NOODER zegt met gemengde gevoelens kennis genomen te hebben van dit voorstel. Naar zyn mening is door de heropbouw te veel beknibbeld op de woonruimte en is nu pen indeling ont worpen, welke deze huizen tot hofjes woningen maakt. Bij normaler woning voorziening In de toekomst kon het wel eens zijn, dat dit soort woningen omver- huurbaar is. Ook de financiële basis be koort hem maar matig. Hij vraagt zich af, of de Raad dan alles maar moief slik ken wat van bovenaf gedecreteerd wordt. 'Andere leden vroeg;en of niet 'n woning type kan worden gebouwd met platte daken, dit zou ruimere" woningen tot ge volg hébben. Ook wenste men, dat een aantal woningen eten groter bouwvolume zou krijgen, met hef oog op grotere ge zinnen. Verder werd bezwaar gemaakt tegen on derhandse aanbesteding. Wethouder Van Zadelhoff zette uiteen, dat het aanvankelijk in clbedoeling lag grotere woningen te bouwen en kleinere voor ouden van dagen. Hij heeft niet de moed gehad met een plan te komen om woningen met platte daken te bou wen, gezien de afwijzende houding van de Raad in een vorige vergadering- Na re- en dupliek werd op voorstel van wethouder Van Zadelhoff het voorstel voorlopig terug genomen. 7 Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen, t.w. a. Aankoop van een strook grond te Soes terberg van de Bouwvereniging Sint Jozeph. Hiervoor wordt een orediet gevraagd groot f 560. Conform besloten. b. tot aankoop van een perceel grond na bij de Lazarusberg van J. Floor. B. en W. vragen hiervoor een crtediet van in totaal f 18.004.17. De heer NOODER vraagt zich af of het wel wenselijk is tot aankoop van deze grond over te gaan. Spr. vreest, dat dit percepl te hoog ligt en te zanderig is. Als er een laag teelaarde opgebracht moet worden, zal het een kostbare geschiede nis worden. Weth. VAN ZADELHOFF spreekt er zijn verbazing over uit, dat de heer Nooder eerst nu met bezwaren komt. Reeds .eerder zijn in de omgeving van dc Lazarusberg voor dit doel gronden aan gekocht, zonder dat dergelijke bezwaren naar voren zijn gebracht. Het voorstel wordt daarna zonder hoof delijke stemming aangenomen. c. Verhuur van een perceel grond aan de Middenlaan aan Mevr. E. E. Visser- Visser. Verhuur h&sft plaats tegen re.'U bedrag van f50.per jaar. Conform besLofen. d. Aankoop van de buitenplaats „Colen so". Hiervoor is in totaal f98.000.benodigd. Dit voorstel ontmoet naast veel in stemming, ook tegenkanting. De heer OOMS wijst er o.a. op, dat de aanleg en bet onderhoud van erin park zeer vaal geld kost ten dat dit weinig zin heeft in pen omgeving als betBaarfii- se bos en het Koninklijk domein. Spr. wil meer ruimte laten aan het particulier initiatief. De heer NOODER voerde zowel zakelij ke als gevoelsargumenten aan, waaruit viel fe concluderen, dat ook hij niet enthousiast is. In verschillende raadsfracties Week bo vendien geen uniformiteit fe bestaan. De heer A. HILHORST protesteert te gen de opmerkingen, die inhouden, dat het natuurschoon van Soest is verknoeid. Als er iets verknoeid is, dan is dit iyiet te wijten aan da boerenbevolking. Spr. wijst ook op een zekere inconsequentie in hef schetsplan van ingenieur Van Embden. Reiads eerder, onder een an der college, is een uitbreidingsplan be handeld en teen had men omtrent „Co lenso"' een geheel andere mening. De VOORZITTER vond in het betoog van de heer A. Hilhorst aanleiding omt over te gaan tot geheime vergadering. Na afloop hiervan wees de heer HIL HORST nogmaals op de financiële ge volgen en de beantwoording valn zijn op- roerkinaen kon hem ^jef tv—Hnin - dat zijn standpunt verkeerd was. Nadat Weth. VAN ZADELHOFF nog dank had gebracht aan de gemeentese cretaris, die zeer veel had bijgedragen tot dit voorstel, door zijn minutieuss uitwerking, werd het voorstel met 13 te gen 5 stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vraagt Mevr. VAN DER SWAN verbetering der rijwielpa den en informleert naar hetgeen de direc tie der Ne d .Spoorwegen zal doien ter be veiliging van de vele onbewaakte overwe gen in onze gemeente ep hoe het staat met de verbreding van de spoorwegover gang bij het station Soesfdijk. De VOORZITTER deelt hierop mede, dat er een beveiligingssysteem voor de overwegen in de maak is. Er zullen z.g. flikkerlichten worden aan gebracht, die de beveiliging dermate! zullen verzekeren, dat ongelukken prac- tisch zijn uitgesloten. De nauwe spoorwegovergang bij station Soesfdijk heeft de volle aandacht van de spoorwegen en het gemeentebestuur. Spr. hoopt, dat hiervoor spoedig een af doende oplossing zal worden gevonden. De heer SCHAAFSMA wijst op een in gezonden stuk in onze Soester Courant van 23 Juli 1.1. Hoewel spr. deze courant steeds met belangstelling feest, heeft hef hem gegriefd, dat op de raad en hef college van B. -en W. een aanval werd gericht, die een insinueerend karakter draagt. Spr. vraagt wat B. en W. hier tegen dienken te doen. De VOORZITTER zegt hierop, dat de Raad een te hoog college is, om zich mlef anonieme kranfenschrijvers in te lat.-n. De vergadering wordt hierna gesloten. DE VOETBAL GAAT WEER ROLLEN. Zondag 12 September a.s. vangt de com petitie weder aan en de nóg resterende weken worden door de clubs benut voor het beproeven van diverse opstellingen, om op genoemde datum zo sterk moge lijk aan de start te verschijnen. Met hef oog op de versterkte degradatie (alle af delingen worden teruggebracht tot 10 clubs) zal in de komende competitie fel om de overwinning worden gestreden, daar elke club alleen al om .zich in haar afdeling te handhaven, zoveel mogelijk winstpunten .zal trachten te vergaren. Reeds a.s. Zondag begint voor S.E.C. de voetbal officieel te rollen. Deelgenomen wordt n.1. aan de door de vereniging Laren uitgeschreven wedstrijden om de Zilveren Mauvepomp. Het programma ziet ler als volgt uit: Zondag 8 Augustus as..: 12.30 uur L.V.V.Hilversum. 1.45 uur BaarnS.E.C. 3 uur Z.SlG.O..Swift. 4.15 uur LarenDe Zebra's. Deze wedstrijden worden gespeeld op hef terrein van -dé V.V. Laren en duren twee maal een half uur. Die verliezer valt af. S.E.C. JUBILEERT. Deze maand herdenkt de voetbalvereni ging S.E.C. het feit, dat de combinatie tussen de verenigingen Soest en Bsvac 10 jaar geleden tot stand kwam. Dit feit wil het bestuur van S.E.C. niet onopge merkt voorbij laten gaan :en er zullen daarom verschillende jubileumwedstrij den worden gespeeld. Als inzet van de feestelijke herdenking heeft de. jeugdcommissie een junioran- journpoi georganiseert, dat a.s. Zondag zal plaats vinden en waaraan sterke elf tallen van Zeeburgia (Amsterdam), UW (Utrecht) en A.W. (Bussum) zullen deelnemen. Prachtige prijzen zijn voor deze wedstrijden ter beschikking gesteld. De wedstrijden duren tweemaal een half uur, o.l.v. bonds-scheidsrechteitls. Na loting ziet het programma ier als volgt uit: A. van 12 tof 1 uur UWAW B van 1.15 tot 2.15 uur ZeeburgiaSEC. C van 2.30 tot 3,30 uur Verliezer AVer liezer B. D. van 3.45 tot 4.45 uur Winnaar A Winnaar B. Inderdaad 'n prachtprogramma en wie $jjn benieuwd hoie de S-.E.C.-junioren,' die 't vorig seizoen kampioen van hun afdeling werden, het er in eien zo Sterk bezet tournooi zullen afbrengen. POLITIE SOESTPOLITIE BAARN. Voor de BeKa Zomeravond-competitie vond Dinsdagavond op hef DBC-terrein aan de Ferd. Huijcklaan een treffen plaats tussen de politie-elftal'Ien van Soest en Baarn. Beide elftallen kwamen in aanmerking voor de 'bezetting van de eerste plaats in deze competitie, zodat voor beiden veel van de uitslag afhing. Reeds vrij spoedig na 'f begin nam Baam na een snelle aanval met erin kopbaL de leiding, doch na een half uur spellen wist de Soester midvoor Hartog even eens met een keurige kopbal die ,parfijen op gelijke voief te brengen. 11. Met deze stand kwam ook de rust. iNa ae'l! üoeiwisseiirig J.Vkm~Baarn geweU- dïg opzetten ,en de Soest-vierdediging moest alle krachten inspannep om opheil te voorkomen. Het verwachte doelpunt kwam echter aan de andere zijde, toen Die Bruin ren vrije schietkans kreeg en inschoot. 21. De Soester voerhoede deed het daarna steeds beter, waardoor Breieschoten de stand op 31 kon brengen. Kort daarna wist een -der Baarn-spefers met de hand een zeker doelpunt te voor komen. 'f Was echter uitstel van exe cutie, want de hierdoor gevolgde straf schop werd benut en Soest leidde met 41. Even voor het einde wist de Soes ter midvoor nog een vijfde doelpunt te scoren, waardoor het einde kwam met 'n verdiende 51 overwinning voor SPSV, die daarmede haar kans op de bezetting van de ereplaats behield. BEKA ZOMERAVONDCOMPETITIE. Nog elf wedstrijden moeten ier in deze competitie gespeeld worden en hoie meier we naar het eind komen, des te feller wordt er gestreden. Momenteel staat de gemeente Soest aan de kop, maar dit zal slechts tijde lijk zijn, want deze club is uitgespeeld en heeft 13 punten behaald uit 10 wied- sfrijden. De stand is momenteel als volgt: Gem. Soest 13 pnt. uit 10 wedstrijden. Politie Soest 12 pnt. uit 8. KPS 12 pnt. uit 9. Politie Baarn 11 pnt. uit 7- PTT Baarn 10 pnt. uit 7. BeKa 8 pnt. uit 8. WAS I 8 pnt. uit 8. Apolio; 8 puf- uit 8. PTT Soest 3 pnt. uit 7. Sfrabo 2 pnt. uit 8. W.A.S. II 2 pnt. uit 9- Hieronder volgen nog enige uitslagen: PTT BaarnGem. Soest 14 Politie BaarnGem. Soest 12 KPS—Strabo .6—2 WAS I—WAS II 5—2 EERSTE ONGEVAL MET DE ELECTRISCHE. Op de onbewaakte overweg aan de Dal- weg heeft zich Woensdagmiddag, om- treeks half vijf, het eerste ongeval met de elecfrische trein voorgedaan. De ruim 60-jarige heer A. Damen, wo nende aan de Mendelssobnlaan, passeer de per rijwiel genoemde overweg juist op 't moment, dat de electrische trein uit de richting Soest naderde. Het rijwiel van de heer D. werd aan het achterwiel geraakt, waardoor D. tegen hef ter plaatse staande hekwerk werd gesmakt. Ongeveer 150 meter verdat, bij de vol gende onbewaakte overweg aan de Tal- malaan, kwam de trein tot stilstand. Het is niet zo verwonderlijk in deze tijd, dat je als gewone kleine man, om mief Louis Davids te spreken, naar je hoofd grijpt en dan doel ik nog niet ec|ns op de politiek, die op het ogenblik door grote mogendheden wordt gevolgd. Nee, ik blijf vlak bij huis. Zo maar mid den in Soest. Bezien wie eens het ruiterpad de Betetz- laan. Mooie brede weg (die zou ler ten minste kunnen zijn) met middenop de restanten van ieen slordig (nelergegooiid plakkaatje asphalt. Mensen miet zwakke enkels of lieden, die nog niet zo héél vast op hun fiets zitten, doen beter een omweg te maken. Dit gfeval dateert niet van vandaag of gis teren, o njee, het is al ettelijke jareji zo'n snertweg. De Buurtvereniging heeft zich het vuur uit de sloffen gelopen en de nodige tie- quesfen naar de gemeenteraad gezonde® om1 op korte termijn verbetering van de weg te verkrijgen. Er .zijn gelden voor aangevraagd, maar de aanvr|aag werd afgewezen. Toen Ged. Staten er hun adem over lie ten gaan, meenden de herefn, dat wie hief te royaal waren. De wethouder zoekt nu in diverse pot jes en oude kousen of daarin nog iets is te vinden, om de weg op te lappen. Nu is dit alles niet zo gek, ails je zoi'n beetje in een toestand van surcealnoe vam betaling verkeert, maar de kleine man en heus niet alléén de kleine maln, wrijft zich toch even de ogen uit, als hij leest dat diezelfde arme gemeente Colenso aankoopt voor een slordige ton en dit alles onder het hoofdargument, dat een behoorlijke lentree van ons dorp verze kerd moet zijn ,en de bouw van villa'a voor beter gesitueerden nodig is. Nu weet ik wel, wat ik op m'n boterham ga krijgen, n.1. dat ik te kortzichtig ben en dat regeren vooruit zien is en al dat fraais meer, maar ik vind het zo gek staan voor de buren, om over uitgaven van een millioien te praten, terwijl b.v. de Beetzlaan ligt te gillen om e'en ver betering, dfe „er niet af kan". Een goede dokter begint toch ook niet met een schoonheidsbehandeling, als de Minde darm van zijn patiënt op sprila- .-yn^sifaafZ i f Pt jAptëMW D. kwam er, wonder boven wonder, met sléchts .een schouderfractuur af. Het rij wiel, dat door de trein was meegesleurd, werd gehieel' vernield. Het uitzicht ,ter plaatse is goed en ver moedelijk is D., in gedachten verdiept, de overweg gepasseerd. VOLKSUNIVERSITEIT. Deze maand zullen de lidmaatschaps kaarten voor het seizoen 1948-49 worden aangeboden. Zaterdag 7 Augustus a.s. zal gelegenheid worden gegeven deze af fe halen, waar voor de volgende regeling is getroffen: Voor Soest-Zuid en Soestduinen ten hui ze van Mevr. Zon, BartoLotfilaan 10, van 14-15 uur. Voor Soest en Soesfdijk, Steenhoffstr. 5, van 16-17 uur. Niet afgehaalde kaarten zullen, verhoogd met incassokosten worden aangeboden. Het bestuur doet een beroep op allen, om zoveel mogelijk van bovenstaande regeling gebruik te maken. Aan de samenstelling van het programma wordt hard gewerkt 'en het bestuur hoopt hierover binnenkort nadere mededeling te doen. Nieuwe leden kunnen zich alsnog op geven bij het secretariaat: Braamweg 32. OPENLUCHTTHEATER. Woensdag 11 Augustus 1948 is het Open luchttheater wleer volop in bedrijf. Des middags te half 3 is (er allereerst een grofle kindervoorstelling, waarin op gevoerd zal worden „Jan Klaassen met vacantie", n Oosters sprookje in drie delen: „Haf gestolen tovertapijf" en men zal genieten van sneltekenem en zang. Des avonds te 8.15 uur gaat v een .geva rieerd Zomeravond-programma; een rus tig programma met zang, declamatie (o.a. het bekende Heksienlied), conference* soetches lenz. Medewerking verlenen die kende artistfn Rob Bogert, Jack Hoog straten, Ria Kat, Wim Lina, Co v. d. Meer, Theo Stein, Mart Verwieij en He- lfen Lou. Men zie verder de advertentie in dit nummer. TENTOONSTELLING IN „DE HAVERKAMP". Van 7 tot en niet 21 Augustus exposeert de schilder J. Bezaan in (.De Haver kamp". Wij kunnen onze plaat&g:®otem en zo mergasten een bezoek aan deze tentoon stelling ten zeerste aanbevefen. De schilderijen en grafieken van deze schilder hebben, zowel hier al® in het bui tenland, sterk de aandacht getrokken. Voor verdena bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1