De internationale tarwe- overeenkomst mislukt. Onder moeders parapluie. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. Voetbal. Plaatselijk nieuws. DE OPTOCHT EN HET BLOEMENCORSO. T egenstrijdigheden. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag ein Vrijdag. 24e JAARGANG No. 57. De Internationale Tarweovereenkomst, die in Maart van dit jaar door vertegenwoordi gers van 36 landen werd ondertekend en die in Augustus in werking zou treden, is op het laatste ogenblik nog op een misluk king uitgelopen. Het Amerikaanse Congres (parlement) heeft nl. de definitieve goed keuring op de lange baan geschoven en dit was aanleiding voor de Britse landen om hun ondertekening terug te trekken. Toen op 6 Juli jl. de Internationale Tarweraad te Washington bijeen kwam ter bespreking van het op gang brengen van het nieuwe stelsel, deelden de vertegenwoordigers van Engeland mede, dat hun regering zich ge noodzaakt zag niet verder aan het plan deel te nemen. Tegelijk met Engeland tra den elf andere landen uit, waaronder Aus tralië, Canada, Ierland, India en Nieuw- Zeeland, m.a.w. het gehele Britse Rijk maakte zieh los van de overeenkomst. Nu behoorden Rusland en Argentinië, beide zeer belangrijke tarwe producerende lan den, al van het begin af aan niet tot 1e deelnemers, zodat het verdrag zijn waarde ontleende aan de tarwe uitvoer van de Ver enigde Staten en van de Britse Dominions. De Verenigde Staten zijn echter in gebreke gebleven de overeenkpmst op tijd goed te keuren en nu dit aanleiding voor de Brit ten is geworden zich ook terug te trekken, is er geen enkel tarwe exporterend land meer over gebleven. De Britten geven de schuld aan de Amerikanen omdat Amerika ruim jen derde van de geraamde tarwe export zou moeten leveren. Was men niet zeker van deze bijdrage dan wensten ook de Britse landen zich niet te binden aan ga ranties voor lagere prijzen tegenover de niet-Britse landen. Het is waarschijnlijk, dat de hoofdschuld inderdaad ligt bij het Amerikaanse Con gres, want de Amerikaanse Minister van Landbouw, Charles F. Brannan, veroordeel de openlijk, wat hij noemde „het gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel" van de leiders van het congres. En hoe is deze houding van het congres te verklaren? Er zijn sterke aanwijzingen, dat hier de door slag wordt gegeven door de belangen van de grote graanhandelaren op de Ameri kaanse goederenbeurzen. De boeren waren nl. j.;ote Bureau: Van Weedestraat 85 Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwarf. fl.50 - p. post fl«75 DINSDAG 10 AUGUSTUS 1948. komst, die hun gedurentiw vijf jaar een vaste afzet en een vaste prijs zou waar borgen. Maar dit paste niet in de plannen van de speculatieve Amerikaanse graan handel, die er thans in geslaagd is het ge hele plan te doen mislukken, eenvoudig door de goedkeuring van het parlement op te houden. Daartegenover verlangt presi dent Truman, dat deze goedkeuring zo spoedig mogelijk gegeven zal worden. En in plaats van een kwestie van internatio nale markt-ordening is de tarwe-overeen- komst nu een zaak van binnenlandse Ame rikaanse politiek geworden. Want Truman verlangt goedkeuring om de steun van de boeren te krijgen bij de aanstaande presi- dents-verkiezing, terwijl de graanhandel speculeert op de bewapeningswedloop, die alles duurder zal maken. Schadelijk voor Europa Deze mislukking is voor het vasteland van Europa veel onaangenamer, dan voor En geland. Engeland heeft immers langjarige contracten met zijn dominions en daardoor toch verzekerd van voldoende tarwe aan voer tegen matige prijzen. De berooide lan den van het Europese vasteland, zoals Ne derland, België, Frankrijk, Italië, West- Duitsland en Scandinavië worden nu ech ter bedreigd met opnieuw stijgende prijzen op de wereldmarkt. Zelfs de Marshall-hulp komt daardoor in het gedrang, want hoe duurder het Amerikaanse graan wordt, des te minder kan men er met de Marshall- credieten van kopen. Juist onder deze om standigheden is het erg gelukkig, dat onze eigen oogsten er goed voorstaan. Het is zeker niet ondenkbaar, dat de wereldland bouwproductie dit jaar een oogst oplevert, groot genoeg om prijsstijging te voorko men en misschien zelfs om prijsdaling te voorschijn te roepen. Als dit laatste ge beurt, zal het misschien de speeculant zijn, die tenslotte de kous op de kop krijgt. Want een matige geleidelijke daling van de prij zen is tenslotte ook voor de handel gezon der dan een wilde speculatie. Op 5 Juli is in Engeland de Nationale Ver zekering van kracht geworden, waarmee in dat land de meest volledige sociale voorzie ningen zijn ingevoerd van alle landen ter wereld. Deze verzekering omvat alle bur- gers, ondernemers zowel als arbeiders en dus de grootste fabrikant net zo goed als de lift jongen. Iedereen is hierdoor verzekerd tegen werkloosheid, ziekte en ouderdom. De lasten die daarmee op de gemeenschap wor den gelegd, bedragen ongeveer 5 milliard gulden per jaar, n.1. een bedrag van 454 millioen pond. Daarvan betalen de werk gevers 177 millioen pond, de werknemers 118 millioen en de staat 138 millioen. Alle dokters- en ziekenhuiskosten komen nu voor rekening van de verzekering; ziekenhuizen en sanatoria, die in Engeland doorgaans par ticuliere instellingen waren, komen nu in nationaal beheer. Desgewenst kan men par ticulier bijbetalen, zowel bij dokters als bij ziekenhuizen. Bij werkloosheid ontvangt men gedurende het eerste half jaar 26 shil ling per week; is de werkloze getrouwd, dan ontvangt hij voor zijn vrouw 16 sh, voor het eerste kind 7V2 sh. en voor ieder volgend kind 5 sh. erbij. Voor man, vrouw en een kind komt dat op ruim ƒ25.per week. Bij overlijden wordt 20 pond (ruim 200.uit gekeerd, terwijl de weduwe gedurende der tien weken 36 sh. ontvangt en daarna 33 sh., zolang zij kinderen van leerplichtige leef tijd heeft. Voor wezen wordt 12 sh. (ruim 6.per week uitgekeerd. Het ouderdoms pensioen bedraag 26 sh. per week voor al leenwonende personen en 42 sh. voor man en vrouw. De regeling is te ingewikkeld om geheel weer te geven en ook de Engelsen zijn nog hélemaal niet op de hoogte van alle knepen en kneepjes. Maar zij ontmoet toch meer sympathie dan critiek. Hierbij moet men be denken, dat de dokterstarieven in Engeland bijna onbetaalbaar hoog waren en dat het ziekenhuiswezenonder particulier beheer be paald een misstand was. Vroeger, toen de bezittende klasse in Engeland enorm veel verdiende, werkte het systeem dragelijk, maar sinds de vorige wereldoorlog en voor al sinds de crisis van 1929 ging het mis. De grote inkomens verdwenen of werden door de fiscus zwaar besnoeid. Daardoor bleven de. ziekenhuizen met onvoldoende inkomsten achter bij de voortdurende stijging van de uitgaven. Er moest dus wel ingegrepen wor den, hetgeen op radicale wijze is geschied. Intussen hebben van de drie millioen perso nen, die niet in loondienst zijn, doch die ver plicht zijn zich zelf aan te melden, niet min der dan 2.280.000 niet aan die plicht voldaan. Ieder van hen kan daarvoor beboet worden met 10 pond per dag, maar tot dit uiterste zal men wel niet dadelijk overgaan. Opge merkt moet nog worden, dat het begrip „zelfstandigen" nogal ruim getrokken is en dat veroorzaakt moeilijkheden, omdat- deze zelfstandigen geen werklozenuitkering krij gen. Iemand, die een karweitje aanneemt, of een werkvrouw, die het schoonmaken van lokalen verricht, krijgt daardoor geen steun, maar een dienstmeisje wel. Zo zijn er nog wel meer onlogische dingen in deze wet, die wei "zijnaéiinx ccniei in ae ioop aer jaren tive vorm zal krijgen. Intussen kan thans de gehele Britse natie schuilen onder de grote paraplu van de N.I. (National Insurance Nationale Verzekering), zodat men ten minste beschut is tegen de ergste buien van de ongunst, die het leven kan opleveren. Burgemeester en methouders van .Soest besluiten ter algemenie kennis te bren gen, dat de Raad dier gemeente in zijn vergadering van 30 Juli 1948 heeft beslo ten de wettelijk voorgeschreven mede werking te verlenen ten aanzien van de aanvragen van: le. Bestuur der Vereniging een School met de Bijbel te Soest om: a. aanschaffing van 7 stuks 2-pereoons banken voor de Chr. School voor v.g.Lo. aan de Beukenlaan nr. 1; b. aanschaffing van 10 stuks 2-persoons banken en de nodige leermiddelen voor de Chr. School voor g.l.o. aan de Prins Bernhardlaan nr. 11- 2e. R.K. Schoolbestuur te Soust om her stel van bezettingsschade aan de R.K„ Jongensschool, de R.K. Meisjesschool en de R.K. Uloschool aan de Steenhoffstr. S.E.C. UITGESCHAKELD,. Zondag nam S.E.C. met een elftal deel aan de door de vereniging Laren georga niseerde serie-wedstrijden om de „Mau- vepomp". S.E.C., dat uitkwam tegen Baarn, kon het niet verder brengen dan leen 11 gelijk spel. In de eerste spaelhjelft nam Baarn de leiding, maar na de doelwisseling slaagde S.E.C. er in gelijk te rpaken. Door het nemen van strafschoppen werd Baarn tenslotte winnaar, zodat S.E.C. voor verder medespelen is uitgeschakeld. BEKA ZOMERAVONDCOMPETITIE Het spant op het ogenblik in deze com petitie, daar het naar het eind gaat. Nog twee weken spelen en de beslissing is gevallen. Wie zal de fraaie zilveren beker winnen? Het ziet ler naar uit, dat Politie Soest en P.T.T. Baam met een gelijk aantal punten zuljlrn eindigen. Als dit zo is, dan zullen deze partijen nog een beslissingswedstrijd moeten spelen om de eerste en tweede prijs. Voor de derde prijs zal bet gaan tussen Gem. Soest, K.P.S. en Politie Baarn. Maar dit zijn nog maar gissingen. De komende wedstrijden zullen beslissen, wie de prijzen ontvangen. De uitslag van de in de afgelopen Week gehouden wedstrijden is: P.T.T. Baarn Strabo 21. Politie SoestPolitie Baarn 51. StraboApollo 34. Hierdoor wordt de stand: Politie Si oest 14 punten uit 9 wedstrijden. Gem. Soest 13 uit 10. P.T.T Baarn. 12 uit 8. KPS 12 uit 9. Politie Baarn 11 uit 8. Apollo 9 uit 8. BeKa 8 uit 8. WA'Si I 8 uit 8. PTT Soest 3 uit 7. Strabo 2 uit 10. W.A,.S|. II 2 uit 9. De competitierooster voor deze week ziet er als volgt uit: Maandag 9 Augustus P.T.T. BaarnApol lo, op heit BeKa-terrein. Donderdag 12 Augustus: PTT SoestPolitie Baarn, op het BeKa-terrein; Donderdag 12 Augus tus: WAS IBeKa, op het WAS-terrein. JIINIOREN-TOURNOOI. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van S.E.C. waren Zondag wedstrijden ge organiseerd voor junioren-elftallen. Behalve S.E.C., namen elftallen van A.W.., K.V.V.A. en Zeeburgia aan dit tournooi deel'. Na het spelen van twee wedstrijden trok het elftal van Zeeburgia zich wegens de slechte weersomstandigheden terug. De uitslagen waren: ZeeburgiaS.E.C. 1-1; Zeeburgia—KWA 1—0; S.E.C.— A.W. 0-0; KV VA—A.W. 0—4; SEC— KV VA 2—0. De uitslag werd dus: A.W. Ie prijs; S.E.C. 2e prijs; K.V.V.A. 3e prijs. KNAP RECHERCHEWERK VAN DE SOESTER POLITIE. In de nacht van 22 op 23 Juli 1.1. werd in het sigarenmagazijn van S. aan de Siteenhoffstraat ingebroken, waarbij aen grote partij sigaretten enz. werd ont vreemd. Het is de recherche gelukt de daders van deze inbraak op te sporen. Het ble ken 2 Amsterdammers te zijn, waarvan er één reeds te Zaandam is gearresteerd. In dezelfde, nacht hadden zij te Amers foort ook twee rijwielen gestolen. De vorige wéék werd bij die fam. S, aan de Vredehofstraat ingebroken en een radiotoestel ontvreemd. Ook de dader van deze diefstal werd opgespoord en te Baarn van zijn bed gelicht. Hij legde een volledige bekentenis af, terwijl "hef ra diotoestel in beslag kon worden geno- DRONKEN VOERLIEDEN. Zaterdagnamiddag werden op de Birkt- straat twee dronken voerlieden, beiden afkomstig uit Amersfoort, gearresteerd, die met een paard en wagen de veiligheid van het verkaer in gevaar brachten en zich niet ontzagen hef paard, dat niet hard genoeg liep naar hun zin, te mishan delen. De politie bracht paard ,en wagen in vei ligheid, terwijl de voerlieden ter ontnuch- terug werden ingesloten. Procesverbaal volgde. Paard en wagen werden later door de eigenaar uit Amersfoort, afgehaald. Men zal al wel vernomen hebb]e,n, dat onze gem'eente zich voorbereidt op de komende jubileumfeesten van onze ko ningin. Om deze feesten zo veel mogelijk te doen sllaglen, wordt door de verschil lende sub-commissies hard gewerkt. Van een dipr commissies willen wij op de gemaakfe plannen evlen wijzen ein uw belangstelling vragen. Het is nX de op tocht-commissie, van welkte U in dit nummer ook oen advertentie aantreft. U ziet daarin, wat zij voorstelt: Een alle gorische optocht met bloemencorso; een gelegenheid voor velen om hun beste beentjie eens voor te zetten. Wij kunnen U verzekeren, dat dit nummer zal slagen, mits de medewerking van onze geme,cen tenaren zo groot mogelijk wordt. Dit mag ook verwacht worden, want ,een feest, zoals het gouden regeringsjubileum van onze geliefde vorstin, komt maar hoogst zelden voor. Laat dus Uw .geest drift blijken; laat ze evenaren aan die geestdriftige feestviering toen onzie vor stin de troon besteeg! Ouderen onder ons zullen zich die da gen nog zeer goed herinneren. Welnu, maakt spoedig plannen voor de ze optocht en gieeft u op bij de adressen in de advertentie en op de raambiljetten vermeld. De uitgeloofde prijzen zijn zeer de moeite waard! OPENING TENTOONSTELLING VAN SCHILDERIJEN EN GRAFIEK. In de gezellige expositieruimte van „Die Haverkamp' aan het Kerkpad opende zaterdagmiddag j.1. de heer Zuiderhoek, gemeentearchitect te Amersfoort, de tentoonstelling van schilderijen en gra fiek van de schilder J .Bezaan. In welgekozen bewoordingen gaf spreker de indrukken weer, die diverse werken op hem maakten. Hij vestigde de aandacht o,p hef stoere, mannelijke in deze kunstuitingen. Zelfs bij subtiele onderwerpen, z.a. Moe- Mijn Moeder liep de 100 meter niet in 11 seconden. En ze sprong geen 5Va me ter ver. Ik zeg er meteen bij: gelukkig niet, want dan had ik veel meer op m'n boddy ge had dan ik toch al kreeg. Nu was een flinke sprong of een klein sprintje mlaest- al voldoende om me in veiligheid fe stel len. Ik moet er niet aan denken, wat ier al lemaal had kunnen gebeuren, als .m'n moeder zo kwiek was geweest. Daarom heb ik een heel klein bqetje medelijden met de kinderen van onze 3-4- voudige Olympische kampioene Fanny Blankers-Koen, want bij zo'n Moeder krijg je eenvoudig geen kans jle uit de voeten te maken. Intussen he;eft deze mama miet Net van Vliet, toch maar voor het Nederlandse vlagvertoon gezorgd, want door hen ging onze vlag 5 maal aan de hoogste mast en was Nederland dagen lang op lippen van ontelbaren over de öehele we reld. Onze mannen hebben het er eigentijk een beetje bij laten ziften. Natuurlijk zijn we trots op de prestaties die onze jongens leverden, maar zonder enje vrouwen, laten we eerlijk zijn man nen, was het toch niet je dat gewfeest. Waar of niet? We zijn met voetballen roemvol ten on der gegaan fpgen Engeland, maar dan toch onder. Op andere nummers hetzelfde lied,roem vol, met ene en hoe het meier helet maar we werden er uit geknikketrd. We wanen gelukkig goede verliezers, wat ook niet van iedereen gezegd kan worden. Maar onze vrouwen en meisjes hebben er voor gezorgd, dat we konden juichen om de hoogiste Olympische eer en met een brok in onze keel naar hief Wilhel mus moesten luisteren. We keken elkaar in de huiskamer even aan en waren blij, dat we niet die radio verslaggever waren, omdat we voielden, dat we niets zouden hebben kunnen zeg gen. Hef waren prachtige ogenblikken len we vergaten er even de narigheid Berlijn- Moskou door. Een stommiteit van me was het te z-eg- qj.-.p 1li ..t: I,;.'i„ Vc,./. uC - ,V. derlandse vrouwen en meisjes was geste gen tot boven de hoogste Olympische vlaggemasf. Dit kost me wekelijks f5. huishoudgeld meer. H. ÓEKMAN- men, voelt men, aldus spreker, dat hier een man ons zijn visie op de natuur en het leven geeft. Van overgevoeligheid kan bij hem geen sprake zijn en dit krach tige werk geeft meer ontroering dan ve le uitbeeldingen waarin oppervfakkigle ge voeligheid ons slechts korte tijd kan be koren. Het wezen der boeren uit de omgeving van de schilder, hun arbeid in de im posante natuur, de bloemen en .planten, die trachten zo groot mogelijk en weel derig te worden, beeldt Bezaan voor ons uit. Spreker eindigde met de schilder veel succes met deze expositie toe te wênsien. In een weekblad werd mijn geacht oog ge troffen door een advertentie van iemand, die „Wegens omstandigheden" een „Verantwoor delijke positie" zocht. Welk een heerlijk, on verantwoordelijk leven moet die man geleid hebben, vóór hij die advertentie plaatste! Een leven, zonder verantwoording. Zonder zorgen. Zonder zonde. En nu komen daar opeens die bijzondere omstandigheden, die een verantwoordelijke positie noodzakelijk maken! Het leven kan hard zijn. Mijn neefje (18 jaar) is gezakt voor een examen. Ik begroette hem met de woorden: „Jammer, hè, dat je niet geslaagd bent!" Maar hij antwoordde fier: „Daar hoef ik me niet voor te generen. In alle kranten staat met grote letters: „Dr. Beel Niet Geslaagd!" Nu, als het Dr. Beel niet lukt, moet het dan mij wèl lukken? Hij heeft een her-examen, nèt als ik! (Aldus mijn neefje). De Ned. Anti-Tabaksbond zo lees ik in de dagbladen houdt tegen het najaar een conferentie. De Nederlandse Anti-Tabaks- bond is blijkbaar niet alleen tegen de Tabak, doch ook tegen het Najaar. Dat zijn we eigenlijk allemaal, in deze heerlijk-zomerse dagen. Maar welke actie tegen het Najaar zou succes kunnen hebben? Ik zie er geen kans op. Er is enige ruzie ontstaan tussen de Tram- conducteurs en de Belasting-Autoriteiten. Vanwege de belasting op de fooien. Met de meeste beslistheid kan ik u verzekeren, dat ik gisteren in de tram zat met Minister Lief- tinck. Ik zag, dat hij de conducteur 2% cent fooi gaf. Maar toen de conducteur zich wilde verwijderen, hoorde ik Z.Exc. zeggen: „Een halfje terug, alstublieft!" Ongelooflijk, nietwaar?

Soester Courant | 1948 | | pagina 1