Wat is goedkoop geld? W. N. NIEUWENHUIS Op hoop van Zegen. Wat de regering er bij legt. Goede oogstvooruitzichten. LENSSEN! VOOR ONZE DAMES. Loodgieter Electriciën Plaatselijk nieuws. Heeft U toekomst-wensen? Sluit dan een Levensverzekering bij Een van de termen, die regelmatig in de kranten terugkeren, is die van „goedkoop geld"' Maar het grote publiek begrijpt totaal niet, wat daarmee wordt bedoeld. Hoe kan men nu spreken van „goedkoop" geld en „duur" geld? Geld kan men immers niet ko pen; want een gulden kost een gulden en daarom begrijpt men er niets van hoe geld goedkoop kan zijn en nog minder hoe het van de regering kan afhangen, dat het goed koop is. Eigenlijk wordt het woord ook ver keerd gebruikt. Bedoeld wordt niet goedkoop geld, maar goedkoop crediet, d.w.z. crediet tegen een betrekkelijk lage rente. En de ge hele beschrijving goedkoop-geldpolitiek wil dus niet anders zeggen, dan dat de regering alles doet om de rentestand zo laag mogelijk te houden. Zij kan dat doen door de rente voet van de staatsleningen niet hoger te stel len dan 3 tot 3Vz en in overeenstemming daarmee ook de rente van de rijkspostspaar bank op het lage peil te houden, dat op het ogenblik wordt betaald, n.1. op goed 2 Vele mensen vinden die rente veel te laag. Daardoor immers is de rente geen prikkel om te sparen, want het gespaarde geld levert toch maar zo weinig op. Het zal echter duidelijk zijn, dat de regering in dit opzicht niet naar willekeur de rente hoog of laag kan stellen. Als het bedrijfs leven in staat en bereid was een hogere ren te te betalen, dan zou men daarin veel liever zijn geld steken en de staat zou dus geen intekeningen op zijn leningen krijgen. Juist, zegt dan weer degeen, die tegen het „goed kope" geld protesteert, dat klopt ook, want de staat dwingt de beleggers min of meer tot inschrijving. Hij houdt steeds een stok achter de deur en met allerlei half-verplichte inschrijvingen, ingewikkelde regelingen bij de deblokkering en vooral door belemmering van de vrije belegging in het buitenland, maakt de staat het wel degelijk onmogelijk om van de hogere rente, die elders gemaakt zou kunnen worden, te profiteren. Wel of geen inflatie? Dit argument klinkt heel aannemelijk en is ook tot op zekere hoogte waar, maar ander zijds is het toch ook weer niet zo, dat de regering tegen het economisch mogelijke van het ogenblik in een te lage rente bepaalt. Dat blijkt ook telkens wanneer er inschrijvingen zijn. De intekening verloopt doorgaans, ook voor vrije leningen met lage rente, uitermate vlot. Kon men elders méér van zijn geld ma ken, dan zou men dit zeker niet nalaten. Nu zegt de „Stichting tot Daadwerkelijke Bestrij ding van het Inflatiegevaar", dat deze goed koop-geldpolitiek eigenlijk geen voordeel voor de staat is. Want wel wordt de rente last, die op de staat drukt, door deze lage rente 186 millioen gulden per jaar lager ge maakt dan wanneer men een interest be taalde, die naar het oordeel van de Stichting thans „normaal" zou zijn, maar daartegen- stabiel zijn gebleven en dat is heel veel waard. Want terwijl Frankrijk, België, Enge land en Amerika telkens weer worden ge teisterd door grote stakingen, treden in ons land geen loonconflicten van betekenis op. De hoofdoorzaak daarvan ik, dat mede dank zij de subsidies, de spanning tussen lonen en prijzen niet zo ondragelijk slecht is als elders. Deze sociale rust is van de grootste beteke nis voor het herstel van de productiviteit in landbouw en industrie en voor een zo groot gemeenschapsbelang mag men wel een zwaar offer over hebben. Dat de subsidies te eniger tijd moeten verdwijnen, is onze stel lige overtuiging, maar het staat ook vast, dat dit niet overhaast kan gebeuren. De tijd moet er eerst rijp voor zijn, d.w.z. de subsi dies kunnen eerst opgeheven worden, wan- naar de schaarste is overwonnen en de we- reldprijzen zich weer in dalende richting gaan bewegen. Van Weedestr. 23 - Tel. 2577 is van uitgeleend geld en door zijn eigen rente-politiek daardoor 18 millioen per jaar minder ontvangt. Daar komt nog bij, dat de belastingplichtigen door die lage rente min der inkomsten hebben en dus ook minder be lasting betalen. Deze belastingderving wordt op, 65 millioen geschat. En zo zijn er nog een paar posten, die buiten het bestek van dit artikel vallen, maar die eveneens het voor deel voor de Staat van de lage rente gerin ger maken, zodat er rechtstreeks weinig of geen voordeel overschiet. Maar we zijn het niet eens met de Stichting, dat daarmee de goedkoop-geld politiek ver oordeeld is. Zou men de rentevoet laten stij gen, dan zouden daarmee allen, die rente moeten berekenen, rekening moeten houden en dus hun kosten verhogen. Automatisch zou de last van huren, hypotheken, pachten en handelscredieten met een ongeveer over eenkomstig percentage stijgen en daarmee zou het zo moeizaam gehandhaafde prijsni veau in beweging komen. Dit nu zou een veel te groot risico onder de gegeven om standigheden zijn, want daarmee zouden we in een algemene prijsstijging vervallen, d.w.z, In een inflationistische beweging van de prij zenen dat is toch wel het laatste wat we zouden mogen verwachten van maatrege len, voorgesteld door een Stichting, die zich ten doel stelt, het inflatiegevaar te bestrij-' den! Wij kunnen het dan ook niet anders zien, dan dat er een tegenstelling bestaat tussen het nuttige streven van deze stich ting en haar pleidooi voor opvoering van de rentevoet. Gemiddeld wordt ieder gezin in Nederland door de regering gesteund met 3.5611 per week en in totaal kost dat de Staat 510 millioen per jaar. Aldus een berekening in het boekje „Lonen en Prijzen", dat onlangs als rapport van de Commissie inzake de Loon- en Prijspolitiek door de regering is uitgegeven. De zwaarste post is de toeslag op brood, die 125 millioen gulden per jaar kost en waarvan het gemiddelde gezin (man, vrouw en twee kinderen) met 85 cent per week profiteert. De toeslag op boter kost 88 millioen, die op melk 75 millioen, op vlees 69, op kaas 33, op andere graanproducten dan brood eveneens 33, op margarine 28, op diverse voedingsmiddelen 17 en tenslotte op zeep 19 millioen gulden. Geheel juist is deze toestand natuurlijk niet. En op de duur wordt het voor de Staat te kostbaar om deze steun aan de verbruikers te blijven betalen. Een regering, die ieder jaar enkele milliarden te kort komt, dan moeilijk een half milliard blijven toeleggen op de bovengenoemde pro ducten. Maar anderzijds mogen we niet ver geten dat door deze subsidies de kosten van levensonderhoud in ons land, althans in vergelijking met het buitenland tamelijk Enkele weken hebben wij in grote bezorgd heid geleefd over de te velde staande oogst. Door de aanhoudende regens dreigde alles te mislukken, maar de laatste dagen heeft het betere weer het mogelijk gemaakt met volle kracht te beginnen aan de rogge- oogst en een groot deel daarvan is dan ook reeds gemaaid. Ondertussen rijpen tarwe en haver geleidelijk af, terwijl de hak vruch ten, bieten en aardappelen een buitenge woon zware oogst beloven. Als wij het weer van de laatste dagen mogen houden zal er een oogst binnengehaald worden, die waar schijnlijk niet zal onderdoen voor het ge middelde van voor de oorlog. Ook in de om ringende landen zijn de vooruitzichten gun stig. De Franse tarwe oogst wordt geschat op hoogstens enkele procenten lager dari voor de oorlog en zelfs in Italië verwacht men een tekort van niet meer dan 10 pet. De verwachtingen uit België, West-Duits- land en Denemarken zijn ook zeer optimis tisch. Dat intussen de invoer-behoefte van Europa toch nog groot blijft wordt ten eer ste veroorzaakt door de toeneming van de bevolking, ondanks de oorlog, ten tweede door de vlucht van millioenen mensen van Oost-Europa naar het westen en ten derde, doordat de West-Europese industriegebie den afgesneden zijn van de Oost-Europese landbouwgewesten, waardoor in het bijzon der de Duitse landen minder dan vroeger in eigen behoeften kunnen voorzien. Ook laat het zich aanzien, dat de veevoeder positie zal verbeteren. Er zijn overal bui tengewoon veel aardappelen geplant, ter wijl de graanoogst, ondanks regenschade, overvloedig is geweest. Bovendien heeft de uitstekend hersteld, zodat veel eetgroen te verwachten is. Tenslotte zijn de voorwaar den voor het verbouwen van stoppelgewas sen bijzonder gunstig, omdat de grond vochtig gebleven is. Daar tegelijkertijd in Noord- en Zuid-Amerika de verbouw van soya en lijnzaad is toegenomen, verwacht men dat het aanbod van eiwitrijke veekoe ken op de internationale markt in het na jaar aanzienlijk zal toenemen. Zowel voor menselijke voeding als voor veevoeder zijn de vooruitzichten op het ogenblik dus zon der twijfel gunstig. MANNENKOOR „APOLLO". Woensdag toog 't Mannenkoor „Apollo'' naar Vaassen ter deelname aan 't grote nationale Zangconcours, uitgeschreven door de Chr. Zangvereniging „Hosanna", aldaar. Gezongen werden 2 nummers, n.L „De Mulder' van René de Clercq-Otto de Vaal, als verplicht nummer uit te voe ren en „Avondlied" van Gerard van En- schot-Otto de Vaal, als vrij nummer. Ons Mannenkoor heeft op dit concours een grofe indruk achtergelaten meit hef zingen der beide nummers en veroverde in haar afdeling Mannenkoren een lo prijs met 342 punten. De beoordeling door de strenge jury was zeer verheugend ©n in de beoordelinglen der jury spreekt men van: „Muzikale voordracht" en „het koor is als geheel voor zijn taak berekend", „zeer goede muzikale opvatting" enz. Ook hiet be schaafde zingen en de goede leiding ko men in de beoordeling tot uiting. Apollo behaalde op deze dag bovendien de twee prijs als dagprijs, na het grote koor „Alsmeer's Koorvereniging", dat 100 zangers sterk is. Bovendien behaalde de dirigent van A„pol- lo de 2e Directeursprijs, zodat ook de heer Albert v. d. Pijl op een vruchtbare dag kan terugzien. Apollo mag tevreden zijn met dit prach tige succes, waarmede wij haar hartelijk gejhik'wensen. SOESTER SCHAAKCLUB. De tournooi-commissie organiseert een grote bridge-drive op Maandag 16 Aug. a.s. in het Asforia Chalet és Baarn, aan vang 7.30 uur, ten bate van het in Oc- tober a.s. te Baarn te houden Interna tionale Schaaktournooi. Er wordt gespoeld volgens het Schieve- nings systeem, terwijl aan deze bridge drive fraaie prijzien zijn verbonden. De wedstrijd staat onder leiding van de heer M. van Loenhout, wedstrijdleider van de Nederlandse Bridgebond en de inschrijving sluit op Zaterdag 14 Aug. Opgave van deelname aan deze wedstrijd kan geschieden bij H. de Graaf, Soester- bergsestraat 34, tel. 2629 en F. C. W. Borcherding, Soesterbergsestraat 102. ORANJE JUBILEUM-CANTATE. Verzoek om medewerking aan de ouders der medezingende kin deren. De studie aan deze cantate meit de le den der zangverenigingen as in volle gang. Met de studie der kinderen gaat hef echter moeilijker. Wat is n.1. het geval? Wanneer er ge woon school was, konden alle medede lingen via de heren onderwijzers geschie den. Ook zou er dan op de school nog aan de cantate gewerkt kunnen worden, Nu de vacanties lopende zijn, zijn wij het directe contact met de kinderen kwijt. Toch is het studeren nog ten zeerste no dig. Begrijpelijkerwijze waren in de eerste vacantiewekien met de toen heersende grote hitte de repetities door de kinde ren minder goed bezocht. Nu de vacan- tie echter al weer begint te vorderen en de temperatuur weer dragelijk is, doen wij een vriendelijk en dringend beroep op de medewerking der ouders. In een hele week vragen wij maar 1 uur van de kinderen. Wanneer de jongelui dat uur, komen, dragen zij het hunne er toe bij, om de uitvoering der cantate tot een massale prestatie te verheffen. Zoals u al weet bestaat de medewerking uit 300 zangeressen en zangers, 500 kin deren en 50 musici. De repetities zijn Donderdagsmiddags en over de volgende lokalen verdeeld: In de Mariaschool van 2 tot 3 uur, de kinderen van de Mariaschool, de o.l. school Beefzlaan en Chr. school Prins Bernhardlaan. In hef Sint Jozefgebouw van 3.30 tot 4.30 uur, de kinderen van de Van der Huchfschool, de R.K. Jongensschool en R.K. Meisjesschool, beide aan de Steen- hoffstraat. In de Openbare school Middelwijkstraat, van 5 tot 6 uur, de kinderen van de o.l. school Middelwijksfraat, de Chr. school aan de Driehoeksweg en de Chr. school aan de Schoolstraat. Ons verzoek aan de ouders is nu: Wilt u met zachte drang de kinderen er aan herinneren, wanneer .te repetitie is en uw medewerking verlenen, dat ze dezê repetitie ook bezoeken. Het verdient aan beveling bovenstaand lijstje uit te knip pen. Bij voorbaat onze hartelijke dank. De commissie voor zang en muziek. R.K. OPENBARE LEESBIBLIOTHEEK. NIEUWE AANWINSTEN. Romans: De familie Frank (N. And-er- sen) Zijn vergissing (R. Ayrss) Bar- ry Wicklou's huwelijk (R. Ayres) Noorderlicht (F. Bordewijk) Het my sterie van bet Veluwehuis (J. v. Cal- 'Tafi'D~^efïïer,örahfr-aair-Hh/-^'f-rEfcl2ïlrT r De Incabruid (Ph. Exel) Een rech ter vermoord (H. van Greben) De kruistocht van de Snark (J. London) Maskerade (W. Macdonald.) Wonder lijke ontmoetingen (H. de Man) Het waren er- zes (A. Neumann) Slechts 'n vrouw (E. Maltzahn) Het goud van de Pharao (G. Priem) He,f ge heim van Adolf Zare (S. Rohnner) - Yu' An Hee See lacht (S. Rohmerj Sylvia's huwelijk (U. Sincfeir) Zouf- waterliefde (M. Stoke) MorelFs mil liarden (H. Ünger) Johanne.s Post (A. de Vries). Jeugd: Vriendinnen om de golfbaan (J. Brinkgreve Enftrop) M. 12-14 j. Toiet's weekend (J. Brinkgreve Entrop) M. 10- 12 j. De pioniers van happy valley (J. van der Klei) J. 16-18 jr. Hef ro versnest (J. Maas) J 16-18 ir. Toch een stadskind (J. Manders) M. 10-12 jr. Heieen heeft vacantie _(H. Meijboom Velitman) M. 16-18 jr. Engeland-vaar- ders (K. Norel) T. 16-18 jr. Strijders (K. Norel) J. 16-18 jr. Verzet en Vic- (ders (K. Norel) J. 16-18 jr. Strijders kasteel (P. Oosóerhoff )M. 12-14 jr. De smokkelaars van Singapore (M. Toft) J. 114-16 jr. JOSEPH IN DOTHAN IN HET OPENLUCHTTHEATER. Zondagmiddag 15 Augustus 1948, te 2.30 uur, brengt hef Zuid-Nederlandse Toneel, onder regie van Pierre BaTLdux, Vo,n- daEs „Joseph in Dothan". De geschiedenis is u bekend om haar verhalen. Scherp staan de figuren gete kend, scherper dan we eigenlijk van Von del gewend zijn: Joseph in z'n dromerige haast mediamieke zachtheid, Ruben in zijn strijd van rijp man tussen aanzien, plicht en broederliefde; Levi in zijn bru tale sliMvheid van rauw; nomade; Simeon in zijn kleingeestige wraakzucht; Judas in zijn lafheid en teerhartigheid. En dan de Arabische koopman, een der weinige Vondel-figuren met een komisch tintje. Engelen rijgen met lyrische intermezzi de bedrijven aaneen. In de opvoering, die Balledux en de zij nen biedt, is er naar gestreefd, het stuk zo dicht mogelijk bij de toeschouwers te brengen. De regie heeft zich niet be geven in de literaire strijdvragen over het „Vers", maar heeft de ©is gesteld .Vondel's weeldekamers van ontroeringen en klanken voor de toeschouwers open te stellen, in de overtuiging, dat hef 's dichters bedoeling is geweest eien speel stuk en niet een leesstuk te maken. Tn de verrukkelijke omgeving van het Openluchttheater zal djt stuk meer dan ooit tot zijn recht komen en zal het een diepe indruk achterlaten. Hef is e©n goede gtreiep geweiesf van hef O bomenloze Talmalaan, 't Verlengd© dan wel te verstaan, Wat is uw leven droevig zeg Met zo veel lijken langs de weg. Waarom die stumpers hier geplant, Terwijl ons mooie S,oester land Toch honderd andere soorten heeft En d' Emmalaan in weeldie leeft. Daar blijft men even stille staan Als knop en bloemen open gaan. En zucht men „aan zo'n weg te wonen Da's ideaal", ik lijk te dromen. Er zit een man hier in de raad, Die 't leven der natuur verstaat, Die weet, dat onze nijvre bijen Op Lindenbomen zich vermijen En dronken, vol van nectar vluchten Naar hunne wel voorziene burchten. Welnu, wij vragen niet hef beste. Maar voelen ook niets voor 't slechtste, Daarom, o Ed'le Soester Raad. Schenk Lindenbomen onze straat. Mevr. M. Bestuur van het Soester Openluchtthea ter dit stuk van Vondel fe doen brengen door het geselschap, dat met de opvoe ring van „Mrrijke van bjimwegen" in dertijd zo'n uitstekende indruk heeft achtergelaten. VERPLAATSING BRIEVENBUS. De Directeur Van het Post- en Telegraaf kantoor te Soest maakt bekend, dat, ingaande heden, 10 Augustus 1948, de brievenbus, zich bevindende bij hst voor malige postagentschap Nilsson, verplaatst wordt naar het tegenwoordige postagent schap Soest-Zuid, G. Pelsweg 9a. Van Weedestraat 29 - Soestdijk JEUGDIG EN ELEGANT. Wij jbebben nog geen zomerstoffan in overvloed. Onze zomergairderobi; zullen we dit seizoen met één, ten hoogste met twee japonnen kunnen uitbreiden. Ook deze zomier zullen we hef met onze over jarige jurken moeten stellen. Het model dat wij hier afbeelden is op onze fextielschaarste ingesteld. Het kan van nieuwe stof Worden gemaakt, die eventueel uit twae verschillende stoften of kleuren kan bestaan. Het model leent er zich ook uitstekend voor, om uit 2 oude zomerjurken te worden gecombi neerd. Vindt u misschien e,n driekwart- mouw niet mooi, maak er dan gerust een korte of gewone lange mouw van. De strik, die jonge meisjes natuurlijk erg aardig staat, kan voor oudere of gezette dames worden vervangen door ean cein tuur. De moderne hals die dit japonne tje he -ft, kan welhaast door ieder fi guur gedragen werden. Het maken van deze japon is al weer eenvoudig. Q; zijnaden van de rok wor den dichtgestikt, die linkerzijnaad blijft aan de bovenkant ongeveer 10 c.m- open voor de sluiting. De linkjerzijnaad van de blouse blijft ongeveer 5 c.m. open. Als de zij- en schoudernaden van de blouse zijn gesloten, wordt de rok aan het lijfje gezet. Daarna wordt de ruimte middenvoor van hef lijfje ingerimpeid. Is de halsopening te klein om ver het hoofd door te steken- dan maken wij middenachter een sluiting. De mouwen worden gesloten, de ruimte boven aan de kop ingehaald. Dan wordt de mouw in het lijfjie gezet. De strik wordt van dubbele stof geknipt en ge stikt. Hals, sluiting on de onderkant van de mouwen werken w,ij met een schuine bies af. De rok werkt men met ie®n rol- zoompje af. Het patroon is in de maten 42-44 en 46 a f0.90 verkrijgbaar bij het Pa fronten- huis", Middenweg 200. Amsterdam-O. Na ontvangst van een postwissel, waarop vermeld No. 4745, maatwordt het patroon omgaand toegezonden.

Soester Courant | 1948 | | pagina 2