Wat onze jongens gaan doen. 9 Met B.D.C. naar Utrecht op Maandagavond 30 Aug. J. DRISSEN. Schilders gevraagd. De uit Indië terugkerende soldaat en de burgermaatschappij. Plaatselijk nieuws. Finale van het Jubileum-tournooi Coöperatieve Boerenleenbank te Soest. Wegens vacantie is het kantoor gesloten van 16 tot en met 21 Aug. a.s. VAN BREUKELEN Verhuizingen en Transporten Transporten in binnen- en buiten land en overzeese verpakkingen. Verzorg- Uw linid! ESPERANTO. Ziedaar een vraag, die velen der uit Indië terugkerende soldaten, vrijwilligers en dienstplichtigen, zichzelf stellen; een vraag ook, die anderen hen voorleggen. Gelukkig zijn er minstens even zo velen voor wie dat alles geen vraagstuk is geworden, dat zijn degenen, die, met opgewekte herin nering aan de goede en kwade dagen hunner Indische tijd en een gevoel van voldoening over alles wat zij van de wereld mochten aanschouwen, vol ambitie hun taak in de burgermaatschappij weder opnemen, vol daan over wat voorbij ging, blijmoedig over wat komen gaat. Er zijn er echter ook, die met onrust en ge brek aan vastheid van wil in de samenleving der burgerij terugkeren. En hoe komt dat? Het kan niet slechts een gevolg van de mili taire dienst zijn, want dan zou dat vraagstuk ook vroeger na het vervullen der dienst plicht in Nederland aan de orde moeten zijn geweest. Neen, voornamelijk ligt de oorzaak in het huidige soldatenleven in de tropen. Afgezien van de bestaande risico's heeft dat overigens vrije, onbezorgde leven in de rijke prachtige Indische natuur, ondanks de ogen blikken van verveling en een zich luchtende ontevredenheid, voor een ieder grote aan trekkingskracht, een bekoring, waarvan men zich vaak pas bij het verlaten der keerkrin gen goed bewust wordt. Dit besef drong dikwijls eerst duidelijk door bij planters, bestuursambtenaren e.a., als'zij na een twintigjarig of langer verblijf onder de tropenzon voorgoed naar het oude Vader land terugkeerden. Dit bewustzijn nemen ook onze Nederlandse soldaten na een kort verblijf van twee jaren bij hun vertrek uit Indië met zich mede. En hoe hevig ook naar de terugkeer verlangd, zij. allen maakten en maken de zo fel ver beide thuisreis met gemengde gevoelens. Dit alles komt tot uiting in een artikel van een journalist, die aan boord van een troe pentransportschip de thuisreis mede maakte en waaruit wij navolgende passages over nemen: Behalve het scepticisme omtrent een voor spoedig verloop van deze reis leeft bij vele soldaten de twijfel, of de vertrouwde om geving, waarin zij terugkeren, inderdaad nog wel zo vertrouwd zal blijken. Er is in de af gelopen jaren veel gebeurd, wat hen inner lijk veranderd heeft. Zullen zij passen op de plaats, die 'fcij voor de oorlog innamen, kun nen zij het werk, dat zij deden, weer aan vatten? Er zijn mijnwerkers bij. Het is be grijpelijk, dat zij, na dezé periode onder de het Oosterse landschap, er Weinig voor voe len opnieuw in het donker en de benauwd heid van de pit af te dalen. Anderen zullen moeten beginnen met in de burgermaatschappij een plaats te zoeken, welke hun een behoorlijk bestaan verschaft. Dat zal voor velen niet gemakkelijk zijn. Eén van de soldaten zei, toen ik hem vroeg- wat hij in Nederland het eerst ging doen: „Om te beginnen ga ik zes weken op m'n gemak een pijpje roken. Dan stap ik naar de loerah (burgemeester) van mijn kampong (gemeen te) om te vragen of hij een baantje voor me heeft. En de hemel zij hem genadig als hij probeert me af te poeieren. Want dat neem ik niet." Maar gesteld al dat het al die kerels, die er met recht aanspraak op kunnen maken,.ge holpen te worden, lukt een baantje te krij gen zullen zij, gewend aan het vrije sol daten leven, dat bestaan vol risico, maar met de sterke bekoring van het wisselende en altijd nieuwe, zich weer kunnen schikken in de tredmolen van het burgerbestaan met zijn rustig doch voor wie het ontwend is spoedig vervelende regelmaat? Wij namen dit stuk over, omdat er veel waars in schuilt, maar ook omdat er een geestesgesteldheid uit spreekt waarvoor èn in het belang der jongens zelf èn in het be lang van ons volk, niet genoeg gewaar schuwd kan worden. Wij kunnen ons de jonge mijnwerker begrij pen, die er tegen op ziet in de mijnschacht af te dalen en beseffen, dat hij zo mogelijk een ander beroep zal kiezen. En het is vader landse plicht die jongen te helpen, opdat zijn redelijke wens vervuld worde. Overigens is er echter veel in dat stukje, waarmede wij het niet eens zijn. Zo b.v. de praatjes van die flinke jongeman, die het de burgemeester van zijn gemeente eens duide lijk zal vertellen waar 't op staat. Wij hopen, dat die burgemeester voor hem een plaats zal weten te vinden, maar dan hopen wij ook, dat deze jongen in zijn nieu we werkkring even flink zal weten aan te pakken en door te zetten als zijn gesprek met die journalist ogenschijnlijk zou mogen doen verwachten. Edoch, dat is nu juist wat wij betwijfelen.. Die jongen behoort waarschijnlijk tot de ge lukkig kleine categorie, welke uit Indië te rugkeert met de waanidee, dat zijn tweejari ge diensttijd hem boven de Wet plaatst en hem recht geeft op zijn prestaties overzee verder te vegeteren. Een kleine categorie, die tegen zichzelf moet worden beschermd. Inderdaad, onze uit Indië weerkerende jon gens moeten bij het zoeken naar een betrek king worden geholpen, zo mogelijk moet hun bij het vergeven dier werkkring voorrang worden verleend, dat is een plicht van het „thuisfront". Maar hebben zy eenmaal in de burgermaat schappij hun plaats gekregen, dan mag niet langer de slappe vraag van de journalistieke briefschrijver gelden of hij zich wel zal kun nen schikken in de tredmolen van het bur gerbestaan met zijn rustige doch vervelende regelmaat. Dit laatste geldt voor iedere jonge levens lustige kerel, ook al was hij nimmer soldaat! Een soldatenleven van twee jaren is tenslotte de eeuwigheid niet en zeker niet te lang om zich met enige goede wil wederom aan de regelmaat van het leven zijner medeburgers aan te passen. Hoe, in hemelsnaam, zouden het die millioe- nen jonge kerels moeten stellen, die de ge heel wereldoorlog hebben dienst gedaan? JUBILEUMSPEL IN HET OLYMPISCH STADION. Onder auspiciën van het Comité Kro- ningsstad 1948 wordt op 31 Augustus van 3 tot 5 uur een jubilleumspel opgevoierd in het Olympisch Stadion. Hiervoor bestaat van de zijde der Am sterdammers zeer veeil belangstelling. In verband met het nationale karakter van deze manifestatie heeft hef comité echter besloten, voor de inwprters van elke gemeente eien aantal pteatsien te re serveren. Voor Soest bedraagt dit aantal 20, ver deeld over verschillende rangen van f 0.85 tot f 7.60 per persoon. Zij, die .hiervoor in aanmerking wensen fe komen, moeten zich yóór Vrijdag 13 Augustus daarvoor opgeven aan het bu reau van de V.V.V., v. Weed astraal 4. GEVONDEN VOORWERPEN. Portefeuille inh. foto's en pers-bewijs. Paar bruine jongensschoienen. Reserve autowiel, 19 inch. Band, merk Engelbert. Boodschappentas.Vulpenhouder (Water man). Huissleutel. Bankbiljet f25. Stuk touw. Zilveren horloge. Groene vulpen houder. Gebloemde sjaal. Blauw plastic regenkapje. Bouvier. Beige damesjasje. Witte kindercape. Kinderpop. Rode haar- strik. Zilveren broche. Militaire regen jas. Portemonnaie inh. texfielkaart en halve tabakskaart. Inlichtingen politiebureau v. Weedestr. TENTOONSTELLING BAARN'S KUNSTBEZIT. Ter gelegenheid van hst gouden rege ringsjubileum van H. M. de Koningin is in het schoolgebouw „DieOorsprong" aan de Eemniesserweg te Baarn een tan toonstelling georganiseerd van Baarn's Kunstbezit. Wat hier aan kunstwerken is bijeen ge bracht is werkelijk verrassend en de aantrekkelijkheid van deze tentoonstel ling is, dat deze wierken nooit te voren werden geëxposeerd. Viele ingezstienien van Baarn stelden voor deze tenfoonsflel- piTO^Bnn kunstschatten^^^MKaar, ter* wijt ook verschillende historische schil derijen, batrekking hebbende op de ge schiedenis van ons vorstenhuis, door de Prinselijke familip werden afgestaan. De schoollokalen zijn omgetoverd in smaakvolle expositieruimten, verkregen, door de schilderijen op te hangen in ;een entourage van prachtige oude meubelen. De schilderkunst neemt, in het hier bij een gebrachte, een grote plaats in en men treft er verscheidene opmerkelijke stukken aan van tal van onbekende Ne derlandse meesters uit d:e 16e, 17e en 18e eeuw. De prentkunst, een serile prenten, hoofd zakelijk Engels, is ook vertegenwoordigd en zal ook voor de liefhebbers en ken ners valt ook hierin veel te genieten. Onder de inzending miniaturen bevinden zich kostelijke 'exemplaren. Het zijn Franse en Italiaanse voortbrengselen, die zoveel' verfijnde schoonheid in kleine vormen toont, dat het ons met bewonde ring vervult. Twee Grisailles uit de Brugse school van circa 1450 geven prachtige voorstellingen, uit hef Nieuwie en Oude Testament. Niet mnder fraai is de collectie oude meubelten: prachtige balpoottafels uit de zeventiende eeuw, kussenkasten, Holland se kolommenkasten, meubilair Lodewjjk XV en XVI stijl, stoelen met en zondier armleuningen uit de 17e eeuw, mooié oude Friese klokken, versiepde haardpla ten, terwijl voorts de collecties aalrdewiefk en porcelein veel voldoening schenken. Er is Delfts blauw, polychroom Delfts aardewerk len Russisch porcelein. Ook een vitrinie met zilverwerk vraagt bijzondere aandacht waaruit we speciaal willen noemen de „Avondmaailbek'er" uit 1608. afkomstig van de overlieden van het bakkersgilde, Noord-Nederlands werk en de zilveren tabakspotten uit de acht tiende eeuw. Voor de liefhebbers van geschiedenis zijn ook nog een dertigtal penningen ten toongesteld, w.o. een originele Geuzen penning anno 1566 en i'een bronzen pla quette van „Wilbelmina, Koningin der Nederlanden" eind 19e eeuw. Naar dit model zijn alle muntstukken, die de beeltenis dragen van H. M. de Koningin met hangend haar, vervaardigd is. Verder is er een unieke collectie naald en kloskanfwerk >en niet te vergeten de prachtige gobelins, fijn Frans wieiefwerk' uit de 18e eeuw. Deze tentoonstelling „Baarn's Kunstbe zit" heeft pen veel omvattend karakter en wij kunnen niet nalaten onze plaats genoten te adviseren deze tentoonstelling te bezoeken, welkie geopend is tot 28 Aug. TER INZAGE. Aan ons bureau ligt gratis ter inzage de passagierslijst van het troepentransport- schip Johan van Oldebarnevelt, hetwelk 17 Augustus te Amsterdam wordt ver wacht. Met .dit schip keren uit de tropen terug de militairen J. Dekker, Ufcrechfsew.eg 26, B. van Rootselaar, Noorderwieg 31, J. R. van Rootselaar, Noorderwieg' 31, P. H. Galjart, Gen. Montgomeryweg, Soester- berg en M. Neus (K.N.I.L.), Julianalaan 48B. KAMPIOENSCHAPPEN SOESTER CONCOURS COMMISSIE. De kampioenschappen van de S.C.C. wer den als volgt behaalde Kampioenschap Vitesse Hok: 1. Sj. Rijk- sen met 1242.74 punten; 2. G v. Soest met 1225.80 punten; 3. H. Gorissan roet 1199.21 punten. met 488.55 punten; 2. J- Kamerbeek mlef 405.83 punten; 3. J. Kamerbeek nxef 405.32 punten. Kampioenschap Fond Hok: 1. H. Pohl- man met 607.46 punten; 2. Sj- Rijksfen met 461,30 punten; 3. C. van Soest mlef 441.60 punten. Kampioenschap Fond Duif: 1. G Dijkman met 227.42 punten; 2- J- Kruzeman met 188.39 punten; 3. H- Pohlman met 170.60 punten. Stand Generaal; 1. Sj. Rijksen, 1704.04 punten; 2. G van Soest, 1667.40 punten; 3. H. Gorissen, 1558.59 punten; 4. C. Dijk man, 1304.23 punten; 5. H- Pohlman, 1202.34 punten. Vertrek 6.30 uur vanaf Korte Kerkstraat. Supporters, die wensen mede te gaan naar de lichtwedstrijd. geheven zich ten spoe digste op te geven STEENHOFFSTR. 15. Aangezien het aantal kaarten voor het sta dion beperkt is en de belangstelling voor de ZEER groot, is SPOED gewenst. Aanvragen NA 25 Augustus kunnen NIET meer in behandeling worden genomen. BRAAMWEG 23, SOEST-ZUID, TEL. 2291 HET BESTUUR. Burgemeester Grothestraat 5 Soestdijk - Telefoon 2908 DE WIGWAM. Het vorig jaar heeft het groepscoiuité van de verkenners en gidsen fe Soestdijk de fancy-fair „Wonderland" georgani seerd in h,et St. Ludgardisgjebouw, met hef doel gelden bijeen te brengen voor de bouw van een hoofdkwartier. Dezia fancy-fair slaagde volkomen, maar had, zeer begrijpelijk, niet zo'n resultaat dat alle benodigde gelden direct bijeen kwa men. Voor ditzelfde doel werd door het groepscomifé van Vrijdag- tot en met gisterenavond wederom een fancy-fair gehouden, onder de naam „De Wigwam" welke nog groter van opzet was dan „Wonderland", daar nu ook in de tuin van het gebouw vele stands waren ge plaatst. Alle .stands zagen er keurig uit, de nieuwste attractie waren aanwezig, de fantastische verlichting verhoogde de ge zelligheid niet weinig en versterkte gra- mofoon-muziek, afgewisseld door goede muziek van de verkenners-band, hield de stemming er danig in. Mgr. Smit, bisschop bij het Vaficaan fe Rome en broer van pastoor Smit te Soestdijk, met verlof in ons land vertoe vende, verrichtte Vrijdagavond de ope ningsplechtigheid. Z- Exc. was verheugd deze fancy-fair fe kunnen openen. Het had spreker getrof fen, dat de actie voor de jeugd in Soest zo bloeide en dat er productief wlerk verricht wordt, blijkt wel, aldus spr., dat zoveel jongens en meisjes zich voor de ze fancy-fair hebben beschikbaar ge steld. Met deze enthousiaste hulp moet deze actie slagen. Met de spreuk: „Laaf stralen die gloed, het is de zon diie het doet, de waarheid, de klaarheid, de liefde", verklaarde Mgr. Smit „De Wigwam" voor geopend. Het was Vrijdagavond reeds zeer druk en ook' Zaterdag, Zondag en Maandag hebben zovellen ,„De Wigwam" bezocht, dat men soms geen voet kon verzetten. De financiële uitkomsten zullen wel' evenredig zijn aan dit drukke bezoiek. SOESTBRBERG. SLUITING HULPSECRETARIE. De hulpsecretarie is vanaf heden tof en met 21 Augustus a.s. gesloten. Voor dringende gevallen zich fe vervoegen op het gemeentehuis te Soest. GESLAAGD. Aan de Eerslie Zwolse Modevakschool slaagde dezer dagen voor coupeuse, Di- na Moget, voor costumière, Roeli Roskan en Jopie de, Rijke, allen te Soesterberg. ORANJEVER. „WILHELMINA". Het bestuur der Oranjevereniging „Wil- helmina" deplt het volgende mede: Op 28 Augustus, dus vóór de algemieine feestelijkheden, wordt weier als vanouds een autotocht voor ouden van dagen ge- houden. Oudjes vanaf 65 jaar kunn,e.n Veldm. Montgomeryweg 86. Auto-bezitters, die voor het goede doel hun wagen beschikbaar willen stel len, kunnen d)e heer Baars opbellen einder No. 474. Wat de kroningsdagen betreft, moet Berst nog nader vernomien worden, welkfc voor schriften door de overheid daarvoor ver strekt worden. Die bedoeling is echter om de eerste en da laatste dag van de fees telijkheden tot de belangrijkste te makien. De Oranjevereniging was zo gelukkig Ben feestterrein te verkrijgen, doordat die heer Tammer aan de Postweg een wei land gedurende de feestdagen gratis ter beschikking zal stelllen en de heer Smo- renburg over zijn terrein, vanaf de Post weg, toegang tot 't terrein zal verlenen. Voorts is de kans groot, dat de muziek tent verplaatst wordt van de Kampweg naar de tuin van „Huis ten Halve". Hef bestuur van het Kath. Mil. Tehuis is 'bereid voor de herdenkingssamienkomsl op 31 Augustus, dat terrein beschikbaar te stellen. Het programma wordt nader bekend ge maakt. In geval van kerkdiensten ter gelegenheid van de nationale feestdagen, op uren, die in hief programma reeds een bestemming hebben, wordt het program ma naar bevind van zaken herzien. Tegen zonnebrand, stuklopen, doorzitten, smetten en ter verbetering der huidPurol. Het collegie van B. en W. te Amsterdam heeft aan dp gemeenteraad voorgesteld een subsidie van f 500.toe te kennen aan het dit jaar in Amsterdam fe hou den Weneldcongres van Socialistische Es perantisten. In Japan wordt voor wetenschappelijke publicaties herhaaldelijk gebruik gemaakt van Esperanto en deze taal wordt aan verschillende lycea en hogescholen on derwezen. Na de oorlog Zijn in Nederland weder om gidsjes en of folders in Esperanto verschenen van enige plaatsen, evenals in het buitenland. De titels van de voornaamste artikelen uit het tijdschrift voor Tandheidlfcunde zullen in het vervolg in Esperanto wor den vertaald, opdat buitenlandse lezers, die zich voor een bepaald onderwierp interesseren, een Espepanto-samenvatting van de betreffende artikels kunnen aan vragen. In 'Rotterdam werd leen sfraaf genoemd naar de samensteller van Esperaanto, n.L „Dr. Zamenhof".

Soester Courant | 1948 | | pagina 3