W. N. NIEUWENHUIS PARAPLUIES i Het uitbreidingsplan van Soest* J. HOPPENBROUWERS UIT CROMWELL'S TIJD. „Nikaproba" houdt een grote ver Loodgieter - Electriciën Burgerlijke stand. Plaatselijk nieuws. f 13.50, fl5.~, f 18.50, t 21.50, f24.50 pqT Alle verzekeringen. Laat Fa. v. d. WIJNG AART adviseren Hoe U zich moet assureren! Geldige bonnen. BEZOEKT Paviljoen-Theeschenkerij Peking Predikbeurten. Plaatselijk nieui Het zal onze lezers ongetwijfeld interes seren iets te vernemen over het uitbrei dingsplan voor onze gemeente, hetwelk', nu de termijn van tervisie-ligging is ver streken, aan de raad is voorgelegd. De ontwerper van het plan is de op het gebied van stedenbouwkunde bekende In genieur S. J- van Embden. Wij kunnen zeer begrijpelijk geien oor deel vellen over de technische waarde van het ontwerp en laten dit gaarne over aan de deskundigen, doch menen wel te mogen veronderstellen, dat de naam van de ontwerper, die in ruime mate zijn spo ren op dit gebied heeft verdiend, borg staat voor het resultaat. Wanneer wij een ogenblik hebben ge dacht, dat het ontwerp ons :een volledig inzicht zou geven van de toekomstige ontwikkeling van de gemeente, dan zijn wij op dit punt teleurgesteld. Het plan in hoofzaak beperkt jich, zo als de naam reeds zegt, tot een bestem ming van alle gronden van dat gedeelte der gemieenfe, dat gelegen is ten noor den van de spoorbaan Utrecht-Amers- foort, dus van Soestdijk, Soest en Soest- duinen, met uitsluiting van Soesterberg en alle gronden, welke gelegen zijn tussen Soesterbierg en genoemde spoorlijn. De in diverse kleuren op de kaart aange geven bestemmingen zijn irj hoofdzaak te onderscheiden, in gronden, waarop de bebouwing zich in de toekomst zal kunnen uitbreiden, verder gronden voor larvd- en tuinbouw, voor zware en lich te industrie, voor bosbouw en „gronden bestemd voor natuurreservaat. Behalve deze bestemmingen, zijn in het ontwerp de hoofdvierkeeirswagen duide lijk te onderscheiden. Een nieuwe ver keersader is bovendien ontworpen vanaf het centrum van „Oud Soest" (de Ned. Hervormde Kerk) naar Den Dolder via de Bosstraat. Gezien de onzekerheden inzake de toe komstige ontwikkeling van het militaire vliegveld Soesterberg, is bedoeld vlieg veld met zijn gehele omgeving voors hands buiten het plan gehouden. Bij een nadere beschouwing van het plan valt het direct op, dat de ontwerper zich in de toekomst twee woonkernen heeft giedacht, n.1. het oude Soest met als centraat punt de Ned. Herv. Kerk ien Soesfdijk in haar huidige vorm. Beide kernen zijn door smalle bebouwing langs de rijksstraatweg met elkaar ver bonden. Uitbreiding van deze „lintbe bouwing" is gezocht door het gedeelte van de Eng, gelegen tussen de spoorlijn Utrecht-Baarr, en de Soesterengweg en te niemen. veel omstreden spoorbaan UFpecht- Baarn is in het plan behouden. De toekomstige woongebieden geven voorhands nog geen nadere detaillering. Zoals reeds gezegd, moeten wij voorlopig volstaan met de wetenschap, dat op de met rose kleur aangegeven terreinen in de toekomst een bebouwing kan worden verwacht. Hoe de verdere ontwikkeling van deze gebieden zich zal voltrekken, zal te zijner tijd door een plan in on derdelen nader worden aangegeven. We.1 kan thans reeds worden opgemerkt, dat 'de ontwerper zich voorstelt op enkele punten van de gemeente drastische maat regelen te nemen. Zo ligt een verdere bebouwing van de Stadhouderslaan, de Verlengde Talma- laan, het gedeelte van de Molenstraat waarop de woningen van de bouwver eniging „St. Jozef" staan; de Veldweg en de onevenzijde van de Waldeck Pyr- montlaan niet in zijn bedoeling. Velen zal bet tot grote vreugde strekken, dat ook de mooie „Schapendrift", lo pende in het verlengde van de Midden- laan tot de Van Beuningenlaan voor be bouwing wordt uitgesloten en de natuur hier dus ongerept zal worden bewaard. Langs de Soesterbergsestraat vanaf die Van Beuningenlaan tot Soesfduinen is een zeer beperkte bebouwing ontwcirpe,n. INDUSTRIETERREINEN. Ook aan de voor Soest zo nodige ruim te voor industrie heeft de ontwerper de nodige aandacht besteed. Een terrein voor zware industrie is geprojecteerd tussen de spoorbanen BaarnUtrecht, AmsterdamAmersfoort en de grote Melmweg. Voor lichtere industrie tref fen we terreinen aan nabij het le Hee- zerlaantje. Die laatste terreinen liggen di rect aan de ontworpen verkeersweg naar Den Dolder. LAND- EN TUINBOUW. Het agrarisch bedrijf in onze gemeente, met zijn grote landbouwende bevolking, heeft 'eveneens de volle aandacht van de ontwerper. Zeer grote gebieden zijn voor dit doel bestemd, waarin we bestemmin gen vinden voor bedrijven met 8, 5 en 1 H.A. grond. Vooral door deze bestemmingen is de z.g.n. „burgerbouw" aan tal van wegen waar dit voorheen mogelijk was in de toekomst uitgesloten. BOSGEBIED. De bossen ten Zuid-Westen van da Wiek- sloferweg miet de hierin afwisselend ge legen grote en kleine landgoederen, wor de in het ontwierp ongerept in stand ge houden. Voor het stichten van één wo ning is hier een tetreinopprervlakte van ten minste 10 H.A. vereischt. Met bovenstaande bestemmingen zijn de voornaamste onderdelen van het plan in grote lijnen opgesomd. De toelichtende beschrijving met de bij dit ontwerp be horende Webouwingsvoorschriften zijn ech ter de moeite van het lezen ten vollia waard, waarom wij in onze volgende nummers meer uitvoerig op het plan te rugkomen. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 GEBOREN. Leendert Arend, zoon van J. C. van Ee en S. Keuvelaar, Pelikaan- weg 11. Wilhelmina Johanna Hendrika, dochter van C. J. Vervat ;n A. Bruin, Braamweg 94. Christina Maria Kariger, dochter van A. J. Snel en G. Walet, Heu- velweg 14. Adrianus Antonius Maria, zoon van N. Th. M. Kortekaas en G. A. Jongerïus, Birktstraat 42. Hendrik Cor- nelis, zoon van N. Smit en G. W. H. van de Akker, Schoolweg 2. Elisabeth, dochter van A. Kraaikamp en T. Werk hoven, G. Pelswieg 22. Paulina Irena, dochter van P. van Asself en H. W. Hilhcrst, Molenstraat 53. Hendrika An- inie, d. v. E. L. van Boost en E. Kterks, ;uiwewieg 2. Yvonne Edifh Gilera, d- Schut en G-^A-v. Tol, Braam- Gmelms W Bremer ien L. G, van ion •itiJ, Korte Melmweg 15. ONDERTROUWD. J. G. van Dijk, 24 jr., sergt. inf., Den Haag «n A. A. v. d, La- gemaat, Oude Tempellaan 2. N. Keïjser, 40 jr., makelaar en C. van Herwaarden, 37 jr., Kampweg 70. GEHUWD. J. Jeronimus, 27 jr., werk tuigkundige en A. M. Witkamp, 22 jr., Baarn. G. A- Westerve.ld, 29 jr, chauf feur en G. A. Viarwoerd, 28 jr., Beefz- laan 49. P. Koppen, 32 jr., metselaar en M. M. van Dorresteijn, 24 jr.. Bakkers- weg 6. N. J. Schuijf, 38 jr., garagehouder en W. Zwart, 21 jr., Stationsweg 6. Jhr. A. W. v. d. Brandeler, 26 jr., vliegenier Koninklijke Marine ien M. A. J. L. Traut- wein, Birktstraat 52a. OVERLEDEN. Lambertus A. Kurvink, 21 jr., ongehuwd, Rotterdam. Dina Bud- dingh, 92 jr., weduwe van J. K. Kook- man, Koninginnelaan 78a. Dirk M. van Dam, 23 jr. ongehuwd, Utrecht. DE LANDBOUWDAG. De feesten ter gelegenheid van hef 50-ja- rig regeringsjubil|eum van H. M. de Ko ningin komen nu steeds nader en moer en meer beginnen wij tle merken, dat er hard aan de voorbereidingen wordt ge werkt. De Landbouwdag, die dit jaar in het ka der van deze feesten opgenomen is en andere jaren reeds een hoogtepunt in 't leven van de Soester boerenstand bete kende, belooft pen zeer belangrijk on derdeel en tevens het begin van de fees telijkheden te worden. De namiddag, voor de outsider het belangrijkste die,el, wordt gevuld met concours hippipuie en ruiter feesten, waaraan, behalve door die Pa- leisruiters, "ook doar rijvierenigingen uit andere gemeenten zal worden deelgeno men. Des voormiddags is er leen veetentoon stelling en keuring van fok vee, voor de Soester boier van uitermate groot belang en voor het Soester publiek zeier interes sant. Het is nu maar te wensen, dat de veehouders hun belang inzien ,e,n tijdig hun inschrijvingsbiljetfen inzenden aan de adressen, die in de advertentie in dif nummer opgegeven staan. ZONDER PUNTEN v. Weedestraat 44 naast de Apotheek. HERBILLON knippatronen voorradig. TERUG UIT DE MISSIE. Pater P. Butzelaar, die 11 jaar lang in de missie van Afrika werkzaam was, is deze wieek in onze gemeente terugge keerd. Hij zal een jaar in Holland ver blijven, om daarna weer naar zijn missie gebied terug te keren. BLOEDPLASMA-DIENST. Enkele wieken geleden werd op epn avond met succes van ruim 100 inwoners van onze gemeente blo ad afgenomen te,n behoeve van de Bloed plasma-dienst van het Nederlandse Rode Kruis. Nu zijn ruim 100 bloedgevers voor onze Gemeente met zijn 22.000 inwoners ge ring te noemen. Het Centraal' Laboratorium, Binnengast huis te Amsterdam, schreeft één dezer dagen o.a.: „Help ons zo mogelijk op korte termijn aan Woed, er is een grote behoefte; aan en gezien het succes van de eerste avond en de 22.000 inwoners van Soest, zal het toch wel mogelijk zijn, spoedig nog één of meerdere avonden te organiseren. Die behoefte aan bloed voor Piasmabereiding is thans zeer hoog ge stegen". Moeten wij aan deze hartekiiaef nog meer toevoegen? spoedig mogelijk op aan één van onder^ staande adressen: Verkeershuis, Van Weedestraat 4, Soest dijk. H. de Graaf, Soesferbargsestraat 34, Soest, Dr. Hagedoorn, Amersfoortsestr. 67a, Soesterberg. De bloedafname zal op een avond ge schieden in het Sanatorium Zonnegloren, vanaf 20 uur. Bloedgevers ontvangen bonnen voor 8 eieriein en 5 ons vlees. Laat anderen ook lieven, door zelf uw Moed te gleven. De plaatselijke afd. van het Nederlandse Rode Kruis. GESLAAGD. De heer J. Rijk, onderwijzer aan de Ma- riaschoo.1 alhier, slaagde voor de acte Frans M. O. ONGEVAL DAT GOED AFLIEP. Dinsdagmiddag deed zich op de Konin ginnelaan een ongeval voor, dat wonder boven wonder goed is afgelopen. Op die middag reed op de Koninginne laan een vrachtauto, waarvan, ter hoogte van het manufacturenmagazijn van da firma v. d. Hoven, de rechter voorband sprong. De bestuurder remde uit alle macht, maar kon niet verhinderen, dat hij een kinderwagen aanreed, welke door een moeder op de rijweg naast het trot toir even was achtergelaten om gielegen- he/oeweg 29 - Soest Telefoon 2064 i Voor hef tijdvak van 15 tot en miet 28 Augustus 1948 zijn de navolgende bonnen aangewezen Bonnen voor brood: 127-1 Brood 800 gram brood. (Geldig tot en miet 21 Augustus.) 128-1 Brood 200 gram brood. (Geldig tot en met 21 Augustus.) Alle bonkaarten: 133 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 132 Algemeen 750 gram suiker, bo- ferhamstrooisel 'enz. of 1500 gram jam, stroop enz. op 750 gram ver snaperingen. 131 Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. 130 Algemeen 1 ei. Bonkaarten KA, KB, KC 808: 136 Algemeien 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. 137 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korsfioze kaas. 138 Algemeen 50 gram thee. 139 Algemeen 125 gram koffie. 140 Algemeen 375 gram zachte zeep en 250 gram soda. B 147 800 gram brood. (Geldig tot en miet 21 Augustus.) B 148 200 gram kaas of 250 gram korsfioze kaas. C 149 400 gram brood. (Geldig tot en met 21 Augustus.) Bonkaarten KD, KE 808: 151 Algemeen 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet. 152 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korsfioze kaas. 153 Algemeen 750 gram zachte zeep en 500 gram soda. D 157 800 gram brood. (Geldig tot en miet 21 Augustus.) E 159 500 gram bloem of zelfrijzend Ibakmeel of kindermeel of kinder- 'biscuits. Tabak- en versnaperïngenkaarten: 93 Versnaperingen 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, bofeir- hamstrooise.1 enz. of 400 gram jam, stroop enz. 96 Versnaperingen 100 gram versna peringen .of 100 gram suikleir, bofer- hamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bonkaarten voor bijzondere arbeid, a.s. Geldig zijn de bonnen van strook N. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. in de Pekingtuin. (Centrum van Baarn). Heerlijk zitje. Koffie als thuis. Morgenavond Openlucht Bioscoopvoorstel ling in de tuin. Aanvang 8.30 uur. Tel. 2317 P. Faasse. heid te hebben de etalage van genoemd magazijn te bezichtigen. De kinderwagen, waarin zich een baby van circa 7 maanden bevond, werd totaal vernield ien het kindje kwam een tiental meters van de, plaats des onheils op het trottoir terecht, zonder daarbij gelukkig' noemenswaardig 'lletsel op te lbpen. Twee kinderen van 3 en 4 iaar, die bij dje kinderwagen stonden, kwamen er miet enige schrammen en de schrik af. BENOEMD. In de plaats van de heer B. Leliefeld, dia benoemd werd tot onderwijzer aan de R.K. Ulo-school, is als onderwijzer aan de R.K. Jongensschool benoemd de heer J. Vrakkïng, thans onderwijzer aan de school voor Voortgezet Lager Onderwijs. Ten bate van 't werk fot welzij Soester militairen in de trope werkzaamheden als plaatselijk satie-comité werd door Burgen Wethouders onzer gemeente, 1 van 29 Juni 1.1., aan Nikaprob ning verleend tot het houden grote verloting ,en hoewel hef voornemen lag deze verloting maand eerder in te zetten, bi bestuur van Nikaproba hiern» wachten tot de vacanties voor deel achter de rug zouden zijn. Als we bedenken, dat regelmal deld 250 Soester jongens en r de tropen verblijven en dat n rugkeer in Soest nog veel w worden verzet, zal het een ied lijk zijn, dat voor dit werk vee dig is. Voor het zenden van een Sint pakket, couranten, boeken en: demobilisatiewerk is minstens I persoon per jaar benodigd, heb komt op f6250.— per jaar. Zoals bekend hebben de gehoui proba-feestavonden een bedrag f1500.opgebracht en ook loting zal weer een gedeelte v nodigde gelden bijeen moeten Het bestuur van Nikaproba is dat ook deze actie zal slagen, c gemeentenaren het toejuichen, als slechts in weinig gemeenten is, in Soest alle gezindten in i monie samenwerken, om het onze jongens en mannen overzi gelijk mogelijk te maken. Als hoofdprijs in deze verlotin! prima dames- of herenrijwiel ze, maar dan volgen er nog 99 prachtige prijzen als Phili-shave zilveren voorwerpen, rijwieltas U weet, als Nikaproba iets t zij het goed. In de komende week zullen v koopsters en verkopers uitzw huis aan huis de loten aanbiedf Houdt dus uw guldens en irijl gereed. Voor een gulden onfvai loten, voor een rijksdaalder 5 u een boekje van 50 loten we wordt u dit, voorzien van eei oranje lintje, persoonlijk thuisl Een berichtje aan hef secretat Weedestraat 35, Tel. 2566, is voldoende. 160. De cipier zag in dat hij moest ge hoorzamen. Hij was slechts alleen in 't gebouw, met zijn gevangenen, die hem vast niet zouden helpen. Het pistool, dat de kapitein hem zo nu en dan tussen zijn schouders duwde, deed wonderen. 161. Eerst werd de buitendeur geopend, zodat een spoedige vlucht verzekerd was. De sneeuwjacht was nog in hevigheid toe genomen, de wind gierde door de straten en de armie cipier begreep, dat niemand hem te huip zou komen. Aarzelend open de hij de celdeur. 162. Hall was klaar wakker en zag ver baasd en verblijd zijn vader de cel bin nen stappen. „Vlug jongen", riep de ka pitein, „gauw mee, deze cel is te be nauwd voor je. Hier is een opvolger." SOEST. NED. HERV. KERKEN. 5 uur Ds. M. Verkerk. Emmakerk. 10 uur Ds. J. Ve: Baarn (Jeugddienst). 5 uur D: neveld. Heeskapel. 10 uur Ds. E. G Zonnegloren 10 uur Ds. M. V; E vangelisatiesamenkomsfen Dinsdag, 17 Aug., 20 uur, z Broek. Spr. Eerw. Heer S. v GEREF. KERKEN. Julianakerk. 8.30, 10.15 en 5 van Wijngaarden van Groóteg Ds. H. Buitink uit Laren. Wilhelminakerk. 10 len 5 uur Mcijers van Baarn. Zaterdagavond, 8 uur, sfraatpi het pleintje Soesterbergsestraa GEREF. KERK. Gebouw ,,Rehobofh'\ Buntwe: 10.30 en 3.30 uur Ds. R. Bran gentheim. CHR. GEREF. KERK. 10 en 4 uur Ds. L. de Bruijnie GEREF. GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaal. 10 en 5 uur leesdiensf. VER. VRIJZ. GODSD. (NP. Rembrandtlaan. 10.30 uur Ds C. W. B. A. T Velzen, van Zeist- DOOPSGEZINDE GEMEEN! Kerkgebouw Eemnesserweg C 10.15 uur Ds. A. J- Meerdinl LAGE VUURSCHE. NED- HERV. KERK. 10 en 6.30 uur Ds. A. G- Hari KINDEREN VOOR DE ELEC Dezer dagen moest ter hoos Veldweg de elecfrïsche trein daar enige kinderen bij geno, weg op de spoorlijn aan bet ren. Door oplettendheid van der werd een ongeluk voorko Ook de groteren ontzien zi spoorbaan te gerbuiken, veel weg te bekorten. Terzake v moest de politie dezer dagen ge persomen verbaliseren. AUTOBOTSING. Doordat H. de W. uit Apel zijn vrachtauto rijdende op Weedestraat in de richting plotseling moest rammen voc hem rijdende auto, botste rijdende luxe. aufo, bestuurd uit Dalen, tegein de achterzi vrachtwagen. De luxie wagen ge averij op, terwijl procesvi opgemaakt.

Soester Courant | 1948 | | pagina 2