Naar een sluitende begroting. 50-jarig Regerings - Jubileum V.v Berichten van het Feestcomité, IN DE HOEK. Officiële mededelingen. f A H. M» de Koningin. VREUGDEVUUR. Voetbal. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE! DRUKKERIJ SMIT - SOESTDUK Abonn. p. kwart, fl.50 - p. post f 1-75 24e JAARGANG No. 61. Bureau: Van Weedestraat 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 DINSDAG 24 AUGUSTUS 1948. Het belangrijkste gedeelte van de regerings verklaring was niet de passage over Indië •en waren nog minder de woorden, die de -Minister-president sprak over de kabinets formatie, doch de korte passage betreffende «de komende begroting. Minister Drees zei n.1., dat voor 1949 een nagenoeg sluitende begroting zal worden voorgelegd, afgezien van de noodzakelijke aanschaffing van kapi taalsgoederen en afgezien van het landbouw egalisatiefonds. In begrijpelijker termen wil dit zeggen, dat de staatsuitgaven en inkom sten meer met elkander in overeenstemming zullen worden gebracht, maar dat de rege ring nog machines en "grondstoffen op cre- diet moet blijven kopen en dat de prijzen der levensmiddelen door middel van toesla gen beneden kostprijs zullen worden gehou den. Het doel van deze uitgaven is duidelijk: van de aankoop van -verdere bedrijfsmidde len kunnen wij niet afzien, omdat zij het uitgangspunt zijn voor verhoging van de productie en de subsidies op levensmiddelen kunnen nog niet worden gemist, omdat an ders de lonen zouden moeten stijgen. Deze onvermijdelijke posten in aanmerking genomen wil men de overige staatsuitgaven krachtig omlaag drukken; m.a.w. het tijd perk der bezuiniging is aangebroken. In Den Haag wordt deze nieuwe koers reeds goed gevoeld. Op vele 'departementen wordt aan alle kanten bezuinigd; overal worden men sen ontslagen, diensten ingekrompen, oor logsmaatregelen beëindigd en zelfs dienst auto's afgeschaft. Dit is nog maar het eerste begin, want zonder twijfel staan wij voor een sterke inkrimping van het* staatsappa raat. En dit zal niet -alleen in het regerings centrum geschieden, want ook de vertakkin gen in het land zullen de gevolgen ondervin den. Zo heeft b.v. .de prijsbeheersing in een ressort van drie provincies, waar 88 ambte naren werken, er reeds 38 ontslagen. De overigen zullen hun werkmethoden daardoor moeten veranderen en dit zal geschieden door de prijscontrole voornamelijk uit te oefenen bij de fabrikant. Men vertrouwt erop, dat de toenemende con currentie in de kleinhandel voldoende prijs- regelend zal werken om de kleinhandelsprij zen minder scherp in het oog te kunnen hou den. Voorts is van Minister van den Brink be kend, dat hij zo spoedig mogelijk op het einde van de distributie van gebruiksgoede ren aanstuurt. Dat wü zeggen, dat bijv. het einde van de textiel-distributie in zicht komt met uitzondering van goede katoenen en vele wollen stoffen. Lakens, handdoeken en de betere kwaliteiten herenkleding zullen daardoor op punten blij ven, doch de rest zal binnenkort vrij zijn. De fabrikanten hebben aan de Minister de verzekering gegeven, dat aan de vraag vol doende kan worden voldaan. Ook in de .woningbouw. Ook Minister in 't Veld volgt een nuchter realistische politiek. Door het loonplafond voor de bouwvakken minder _star te maken (wat een gevolg is van overleg tussen So- «ciale Zaken en Wederopbouw) is een goede .prikkel verkregen voor versnelling van de i bouwwerken. Tegelijk is de minister zo ver- istandig geweest maatregelen te nemen, waardoor meer huizen worden afgebouwd, (eer men aan nieuwe begint. Het werd n.1. meer en meer systeem bij de aannemers en .•architecten grote series huizen te beginnen, idoch niet te voltooien. Tien&uizenden wo ningen waren daardoor onderhanden, maar •slechts naar verhouding geringe aantallen werden voor bewoning afgeleverd. Dit euvel wordt thans beperkt. Snel afbouwen wordt bevorderd en over enkele maanden zullen de naar een eigen huis smachtende® daarvan de goede gevolgen ondervinden. Hoe het met de levensmiddelen zal gaan is minder overzichtelijk, maar toch zijn wel en kele verwachtingen gewettigd. Amerika heeft reeds aangekondigd, dat er zeer veel graan voor export beschikbaar is en dit ge voegd bij de rijke oogst in Europa, maakt het mogelijk de brooddistributie binnenkort op te heffen. Ook de wereldproductie van suiker is meer dan voldoende en daarvan zal men na de oogst wel de consequenties trekken. In ambtelijke kringen verwacht men dan ook, dat voor het einde van het jaar brood, meelproducten. suiker, jam, snoep en misschien thee vrij zullen komen. Vlees en vetten zullen voorlopig nog gedis tribueerd moeten worden. Wanneer deze verbeteringen in het dagelijks leven samenvallen met het tot stand bren gen van een sluitende begroting, zullen land en volk zich over enige tijd behagelijker kunnen voelen dan in lange jaren het geval is geweest. DRANKWET. Burgemeester :an Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op Augustus 1948 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van J. J. Stalenhoef- van van Nu de viering van het 50-jarig re geringsjubileum van onze beminde Koningin „Wühelmina" nadert, zij het mij geoorlooft de bevolking van Soest op te wekken door aljgemiene deelneming aan de komende fees telijkheden te getuigen van groot medelevten bij de herdenking van dit bijzondere jubileum. Er is alle reden aanw ezig Go de dankbaar te zijn, voor het ondervon den voorrecht Hare Mqjesteit als Koningin van het Nederlandse Volk gedurende leen halve eeuw t|e hebben mogen volgen in Haar wijs beleid en bestuur. Ook past het die herden king van dit bijzonder feit op fees telijke .en passende wijze te gaan vie ren. Nu daartoe ruimschooots geHegem- heid zal bestaan door deelneming aan de festiviteiten, moeizaam en met persoonlijke opoffering door drc leden van de feesfcomité's (Spiest en Scestaberg) samengesteld en voor bereid, moge ik allie verenigingen ter plaatse en allie inwoners, voor zo veel nodig uitnodigen, in spontane, opgewekte en dankbare stemming mede te werken tot verwezenlijking van üe feestprogramma's. Door algemene samenwerking ien door zoveel als mogelijk is aan de programmapunten deel te nemien en uitvoering te geven, zal het jubileum feest 1898-1948 slagen. Moge allen daartoe medewerken Gedenk daarbij, dat de jubilerende Vorstinne niet alleen is geweest on ze Koningin, doch ook onze Be schermvrouwe, een bijzonder voor recht, waarvoor Soest op Haar gou den feest grofje dank tot uiting kan brengen. De Burgemeester Mr. S. P. BARON BENTINCK. 19 Augustus 1948. beroep slager, wonende te Soest, om oen verlof B in de ben eden voor 1 ocalite i t van het perceel, plaatselijk gemierkt nr. 101 en gelegen aan de Koningipnelaan aldaar. Binnen twee weken na dagtekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen hef verlenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij B. en W. inbrengen. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat bet verzoek van J. D. Bouwens alhier, om in perceel Kerk- pad Z.Z. 37, kadastraal bekend in sectie A no. 1776 een pottenbakkerij te mogen uitbreiden, door hen voorwaardelijk is ingewilligd op 17 Augustus 1948. UITVOERING OPENLUCHTSPEL „ORANJE-BRUILOFT' Wij vestigen er de aandacht op. dat het van groot belang is, de kaarten voor het Openluchtspel „Oranje-bruiloft", op de Nationale Feestdag (31 Aug.) te gevten in het openluchttheater, des avonds te 8.15 uur, zo spoedig mogelijk bij de voorverkoopadressen 1ie kopen. Hiervoor is gelegenheid vanaf Woensdag 25 Aug. t.m. 30 Aug. Er bestaat vanzelfsprekend voor dit spel, waarin een overzicht ge geven wordt van het wel en w;ee gedunen- de de regeringsperiode van Hare Majes teit de Koningin, afgewisseld door zang en dans enz. (totaal1 aantal medewerken den pLm. 60), grote belangstelling. Met een speciaal ontworpen decor, alles zoveel mogelijk in boeren klederdracht, zal het bij de fe'inrieke verlichting eien goede voorstelling kunnen worden, waar bij men zich wel zal kunnen amuseren. Het is echt een spel met een volksfcos- felijk karakter. Om teleurstelling 's avonds te voorko men, wegens uitverkocht zijn, is voorver koop ingesteld, daar er niet meer kaarten worden verkocht dan er zitplaatsen zijn en voor slechts 'n beperkt aantal staan plaatsen. Wanneer deze zijn uitverkocht kan onder geen beding nog toegang wor den verleend. Mochten bij voorverkoop de beschikba re plaatsen verkocht zijn, dan zal een herhaling van het spel onder het oog worden gezien. Wil metn echter zeker zijn van een plaats, dan zorgt men zo spoedig mogelijk de kaarten te halen. Voorver koopadressen: Verk'eershuis „Soest-Voor- uit'' en L. Mook, §oesterbergsesfraat 24. UITVOERING VAN DE FEEST CANTATE EN UITVOERING MANNENZANGVER. APOLLO. Ook voor dit speciale gebeuren, op Maan dagavond 30 Augustus in het Openlucht theater, waar, naast hef Mannenkoor „Apollo" een groot gemengd koor met orkest en kinderkoor een feestcantate fle)n gehore zal brengen, gedicht door E. van Eeden en getoonzet door J. Bartelsman, geldt hetzelfde als hfervoren medegedeeld omtrent de 'beschikbare plaatsen. Ook deze zangavond belooft iets buitenge woons te worden. Men kan hiervoor van 25 Augustus tot 30 Augustus bij de voorverkoopadressen de kaarten verkrijgen. Ook voor deze uitvoering geldt, dat, bij uitverkocht zijn van de uitvoerig van 30 Augustus, zo mogelijk op een andere avond in de feestwleek een herhaling zal plaats vinden. Voorziet u dus Zo spoedig mogelijk van kaarten, waardoor ook het feestcomité tijdig een overzicht heeft en zo nodig maatregelen kan treffen voor herhaling van de uitvoering. De eventuele baten van deze avonden, waaraan vanzelfsprekend nogal kosten zijn verbonden, zijn bestemd om tege moet te komen in de kosten van de rondrit voor ouden van dagen, kinder spelen op 6 Siept., kindervoorstelling enz. In de meeste gemeenten zijn voor die feesten collecten gehouden, doch dit is in Soest niet gebeurd en het comité hoopt nu maar,, dat beide voorstellingien een flink batig saldo zullen afwerpen en daar kan men aan medewerken door een massale opkomst, zodat herhalingen no dig zijn. FAKKELOPTOCHT. Het behoeft geien betoog, dat slechts oen grote deelname dit programmapunt kan doen slagen. Het comité heeft pl.rn. 50G fakkels gekocht en deze zijn a f0.50 per stuk (ver beneden de kostende prijs) ver krijgbaar. Voor een goede organisatie zijn er kaart jes gedrukt die a f 0.50 per stuk ver krijgbaar zijn bij het Verkeershuis en L- Mook en zullen u ook bij diverse an dere gelegenheden t|a koop worden aange boden. Op de avond ontvangt u dan een fakkel tegen afgifte van het gekochte kaartje. Jeugdverenigingen worden aan geraden enbloc kaartjes te kopen bij de voorverkoopadressen. Ook hier geldt, wie het eerst komt het eerst maalt. Maar die 500 fakkels moeten zo spoedig mogelijk verkocht zijn. Het comité rekent in deze op aller mede werking. Plaats van vertrek, route en plaats vreugdevuur vindt U in het pro gramma. PROGRAMMABOEKJE DER FEESTELIJKHEDEN. Een programmaboekje miet alle bijzon derheden van de fcesfelijkhedien van 30 Aug. tot en met 4 SePt. is in de boek handel, bij het Verkeershuis ien bij L. Mook, Soesterbergsestraat 24 a f 0.15 ver krijgbaar. De directeur van Gemeentewerken ver zoekt allen, die voor het vreugdevuur beschikken over geschikte afvalstoffen, al» oude benden, afgewerkte olie enz, hem telefonisch (tel. 2450) of op andere wijze ten kantore van GemoenTeW(erkJen even in kennis te stellen, liefst zo spoes dig mogelijk. Door de zorg van Ge meentewerken zullen deze afvalstoffen dan worden afgehaald. Werkt allen hier aan mede en ruim uw oude brandbare rommel op. JUBILEUMWEDSTRIJDEN SEC. De wedstrijden, die SEC j.L Zondag ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan had georganiseerd hebben geheiel aan de verwachtingen voldaan. Die wedstrijden verliepen uiterst sportief, teirwijl ook de komische noot, de veteranenwiedstrijd, niet ontbrak. De talHjke bezoekers heb ben van goed voetbal kunnen getiietuni. Hoewel in de eerstie we|dstrijd, SEC 2 t Gooi-comirinatie, de Hilversummers technisch beter spal te zien gaven, mo|es- ten zij toch met 21 in de enthousiast spelende SEOers hun mejgrdere qrken- nen. In de hierop volgende voteranenwledstrijd tussen oud-spelers van de vroegere ver enigingen Soest ©n Esvac, gaven nog ver schillende spel'ers van hun kunnen blijk en hun verrichtingen wierden met be langstelling door de aanwezigen gevolgd. Esvac was hier iets beter op schot dan Soest en het resultaat was 32. Hierna bonden S.E.C. en 's-Grayeland de strijd aan. Voor de aanvang van de ze ontmoeting complimenteerde de voor zitter van 's-Graveland in welglekozen bewoordingen het bestuur en leden van SEC met het 2e lustrum ie,n bood de aanvoerder van SEC een fraaie b'loemen- Daar ziften we dan. In de kou. Voor ons plezier notaberae. En voor, wat Oek- man nog altijd moet noemen, een hoop geld. Thuis staat m'n makkelijke stoel, mat links m'n boekenmolen en rechts, direct onder mijn bereik, m'n tabaksdoos. In mijn tuin lopen m'n kippen, door een fa milielid verzorgd, die altijd toch nog goed zijn voor een paar eieren per dag; die kippen natuurlijk. Eieren mogen niet meer aan het ontbijt worden gegeven. Toen wij dit pension in een vlaag van verstandsverbijstering bespraken, is er evenwel afgemaakt, dat we 's morgens een ei zouden kijjgen, maar een of andere commissie hiaeft g|e- zegd, dat dit niet mag en m'n gastheer gnuift. Zo ontbijt ik iedere ochtend weer met appelstroop en één plakje kaas voor elk. We krijgen ©en héle pot thee, die me sterk aan het SoesterNatuurbad doet denken en per man 2 klontjes suiker. Thuis heb ik een heerlijk bied; hier wordt ik iedere ochtend met een gaatje in m'n rug wakker, vanwege het patanfbed. In m'n kamer heb ik geen stopcontact, waardoor ik iedere ochtend een demon stratie droogscheren moief gewen op de overloop bij de trap en schimpende op merkingen moet horen. Ons allen tegelijk aankleden gaat niet, dan is het gedrang te groot in m'n salon. Dus heb ik er grootmoedig in toegestemd het laatst op te staan. Enfin, aan alles komt een einde, ook aan deze kwelling. Ik zal 'de dag prijzen» dat ik geen vleesjus van butaroma meer krijg en iedere dag maar weer het den of ander giftig gekleurd vlaatjie na het eten, dat notaben© nog als de specialiteit van het huis wordt opgediend. „Ja'' zei m'n gastheer „U moiat begrij pen, dat wij het van een paar Zomermaan den moeten hebben, 's Winters is het in deze bergstreek niets gedaan". Ik voelde me zó miserabel, dat ik niet eens kon zeggen: ,,Ja vriend ien 's zo mers ook niet, omdat het gtevil en ge schraap van „gastheren" van jo'u slag een verblijf tot iets gruwelijks maken".. Geef mij volgend jaar maar wleier de Soester duinen. H. OEKMAN. mand aan. De ontmoeting tussen beide clubs, was er een van het goede soort. Er werd enthousiast en met owerlleg gespoeld en 1 de aanwezigen kragen zo nu en dan ook, aardige staaltjes van goed combinati|e- spel te zien. De rust kwam met 21 voor SEC. In de tweede helft waren de aanvallen var, I de thuisclub veel gevaarlijker en de doel man (der gasten heeft door zijn uitstekend spel zijn club voor een grot© nederlaag behoed. Nu bleef het bij 2 doelpunten ©n daar de SEC-verdediging zich niet meier liet passeren kwam het pinde met qan ver diende 41 overwinning voor SEC. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN. BDC—BAARN 3—2. In het kader van de door BDC georga niseerde npdexlaagwedstrijdein vond Zon dagmiddag op haar terrein aan de Fieftd. Huycklaan de wedstrijd BDC—Baarn plaats, waarvoor grote belangstelling be stond. Wist BDC de vorige week Amersf. Boys met een nederlaag naar de Keistad terug te sturen, ook nu slaagde zij ©r in, al was hef dan na spannende strijd, Baarn, dat vrijwel volledig in 't veld verschelen, de winstpunten afhandig te maklen. Na enig verkennen kregen we den gelijk opgaande strijd te zien. G. v. d. Berg en B. Rademakier waren 'het die voor de rust voor BDC wisten te doelpunten, terwijl Baarn het BDC-doel ni©f kon benaderen. Da ruststand kwam met 20 voor BDC. Na de rust kwam Baarn meer opzetten, met het gevolg, dat, telen de wedstrijd al vrijwel naar het einde liep, de stand gelijk was. 22. Maar toen zag v. d. Berg nog kans het derde doelpunt voor BDC te, scoren, zodat het eind© kwam met ©en 3—2 overwinning voor BDC. EEN PAAR GEVAARLIJKE HEERSCHAPPEN ACHTER SLOT. Door de directie van de Sintel Cokies Centrale bij Den Dolder werd- k'ennïs ge geven, dat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.I. was ingebroken. In verband met deze inbraak kon de Soester politie, in samenwerking met die van Utrecht, aldaar twee personen arres teren, die in dezelfde nacht uit hef Rijks Opvoedings Gesticht te Amersfoort wa ren ontvlucht. Een van hen had met aan derde per soon reeds eerder in Soest geopereerd. In de nacht van 23 op 24 Juli hadden zij n.1. eveneens ingebroken bij de Sin tel Cokes Centrale en in de consumptie- tent van v. B. aan de Soesterbergsie-straaf te Soestduinen.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1