Colenzo, Braamhage cn villapark Noord-West. W. N. NIEUWENHUIS J. HOPPENBROUWERS VOOR ONZE DAMES. Het uitbreidingsplan van Soest. LENSSEN! Loodgieter Electriciën JONGENS- OVERHEMDJES in Heeft U toekomst-wensen? Sluit dan een Levensverzekering bij Plaatselijk nieuws. Met alle eerbied voor ons voortvarend en doortastend gemeentebestuur, dat in deze moeilijke tijden een zo groots plan als het Villapark Noord-West aandurft, een geprojecteerde uitbreiding, düe er zijn mag, voor grote steden om jaloers op te zijn, schuilen er toch bij nadere be schouwing grotere risico's in dit ontwor pen plan dan .men zo oppervlakkig be schouwd denken zou. Op de voorgrond wordt gesteld, dat de details der ontwerpen mij totaal onbe kend zijn en hier een eigen zienswijze volgaarne voor een andere gegeven wordt. Het mag dan overbekend zijn, dat Braam hage, Colenzo en andere aangrenze,nda gebieden zeer waterrijk zijn (water van de Eng) met vijvers, duikers, watergan gen, tochten en sloten. Nog slechts kort geleden stroomde het water wegens ver stopte duiker over de Noorderweg eien huis binnen. Deze feiten zijn op zichzelf beschouwd nietszeggend, ware bet niet. dat mij een soortgelijk uitbreidingsplan te Bloemendaal-Oviervaen bekend is, niief zo waterrijk, waar een buitenplaats en aangrenzend bollenland tot bouwterrein getransformeerd werden. Tijdens bouw en rioleringswerkzaamheden werd zoveiel overlast van water ondervonden, dat eien grote diepe vijver gegraven moest wor den (post onvoorziene uitgaven), die toch met brug er over isn plantsoenaan- leg tot resultaat had een sieraad dttf omgeving te zijn en tevens als reservoir van overtollig water uitstekende dien sten bewees. Het villapark Noord-West vertoont eenzelfde beeld, die waterstand vooral in regenperiode kan niet veron achtzaamd worden, waarom, getoetst aan bovenstaande gegevens wiel degelijk met een post onvoorziene uitgaven re kening mag worden gehouden, tenzij de ze werkmethode in het plan verdiscon teerd is. Het kardinale punt echter bij moderne vlllabouw is als eerste vereiste een degelijk rioleringssysteem, waarop alle percellen zijn aangesloten. Het toe passen van het zo gewraakte puttenstel- sel zou hier een fiasco blijken te zijn en een aanfluiting van moderne opvattingein der toekomstige beter gesitueerde bewo ners. De klachten tegen dit putten- stelsel zijn legio. Het grondwater komt op vele plaatsen in de stapelputten, de bodem raakt oververzadigd, stinkend vocht zakt in watermeterput- ten, er is geen plaats moer voor nieu we putten en aan die Stadhouderslaan, goed voorbeeld, loopt bet afvalwater in de sloot langs de weg, hoewiel er putten ge maakt zijn. Daarom is een goed riole ringssysteem geen overbodige luxe en zeer zeker niet voor een nieuw aan te leg gen villapark zoals het bovengenoemde, waarvan de kosten met buizen van flin ke capaciteit niet gering zullen zijn. De rioolleiding kan niet in teen sloot, vijver of gracht uitmonden, maar zal, zoals te Baarn, met of zonder zuive ringsinstallatie onder twee spoordijken dcor naar de. Eem gebracht moeten worden. Alvorens zo'n leiding te leggen zullen er grondboringen moeten worden verricht, immers veronderstel, dat men juist boven een veenlaag terecht komt en de zaak later verzakt. Het rioolstelsel van Amsterdam bijvoorbeeld ligt in zijn geheel op een paalfondering. Met die hier bedoelde riolering zal hef zo'n vaart niet lopen, toch kunnen er plaatsen tus sen liggen, die een stevige fondlering no dig hebben. Het zijn veronderstellingen, die niet over het hoofd mogen worden gezien, waarom thans de totale kosten l bekeken worden, die vermoedelijk nnef riolering naar de Eem de raming ver re zullen overtreffen. Sloopwerk, opho- gingszand, beharding, aanleg straten, de gelijke riolering naar de Eem, aanleg plantsoen met plantmateriaal, vangreser- voir, drainering, egalisatie, aankoop bui tenplaatsen, honoraria, rente kapitaal, so ciale lasten, onvoorziene uitgaven ienz., een opsomming van werkzaamheden met stijgende materiaalprijzen, hoge lonen en goedkoop geld politiek, die (mijn wens is, dat het andersom moge zijn), het geraam de bedrag verre zal overschrijden, want een riolering naar de Eem kost in deze tijdsomstandigheden handen vol geld. Natuurlijk worden de tofaalkosten en rente geheel of gedeeltelijk gedekt door straatheffingen en verkoop bouwterrei nen, maar zullen deze dure terireinien verkocht worden, immers in Bussum, Hil versum, Naarden, Huizen, Baarn, Amers foort, Bilthoven en vooral niet te ver- ge .en Soest-Zuid; liggen prachtige bouw rijpe terreinen te kust en te keur voor biet grijpen tegen redelijke prijzen en waar om geen villapark te Scestduinen, goed koper en mooier bestaat er in de gehele omgeving niet en wat zouden mijn geach te fezers zeggen van het prachtige terrein naast de waterleiding tegenover het na tuurbad, toch zeker geen industrieter rein. Deze mooie omgeving, zou tot een miniatuur Zwitsers landschap kunnen herschapen worden met ten zacht glooi ende terrasfcebouwing vanaf de Stom port Daar liggen alle mogelijkheden met als voordeel geen last van water, gezond, goedkoop bouwen, met lagere riolerings- kesten, vloeivelden zoals te Hilversum. Daarom, gezien bovenstaande gegevens en risico's, ware het dan niet beter dit ja renlange renteloze kapitaal te bestedien aan datgene wat in dezie vooruitgaande gemeente door particulier initiatief reeds bereikt werd. Colenzo restaureren, het een andere be stemming geven, de glasrommel oprui men en de landerijen van Braamhage en Colenzo verenigen tot een groot park met attracties, theehuis; misschien zou dit 'n oplossing kunnen zijn. Het geraamde ka pitaal besteden aan het opheffen van misstanden en aan een degelijk riole ringssysteem voor geheel Soest, te begin nen met het laagste gedeelte van het dorp het dichtst bij de Eem len successievelijk de dichtst bevolkte buurten en hoger ge legen gedeelten aansluiten, tenneer nog waar men hier een open oog voor te ves tigen industrieën heieft. Een lage rioolbe- la'sting zou de rente van het verwerkte kapitaal geheel of gedeeltelijk kunnen compenseren. Zulk iaën plan zou de goed keuring van de Soester bevolking weg dragen. Zolang het ^echter in deze ge meente heus niet goedkoop is, zolang het water 55 cent per kubieke meter kost (bij de concessieverlening had voor Soest een lager tarief bedongen kunnen wor den), zolang de gasprijs hoger ligt dan in andere gemeenten, zolang f 2.50 betaald moet worden voor het ophalen van vuil nis, zolang f3.betaald wordt voor het ledigen van putten, zolang het afvalwa ter komt in sloten, binnenwegen en straten, zolang de bodem der erfschei- dingen oververzadigd is, zolang het riool water langs Noorderweg en Stadhouders- laan stroomt, zolang een onbillijke aan- legbelastïng geheven wordt van Braam- weg en Kolonieweg, (zie gemeienteraads- verslag Soester, Noviember 1938), zolang er wegen zijn, die dringend verbetering eisen;'ware hef dan niet beter diezie 800 duizend gulden te besteden ten gerieve van de tegenwoordige belastingbetalende Soestenaren, dan aan die toekomstige be ter gesitueerden, die zich hier heus niet zullen vestigen, indien geien service ge boden wordt. Maar ja, de buitenplaatsen zijn gekocht, wie A zegt moet B zeggen. Worden deze plannen doorgezet, dan zullen deze ter reinen onderzocht moeten worden, wanfc dit gebied, hoewiel klejnier, vertoont veiel overeenkomst miet hef aan de andere zij de van de Eng gelegen Soester veen. Met de wens, dat het gemeentebestuur, zomede de voorstemmende raadsleden, deze mijne aan de publiciteit prijsgege ven zienswijze niet als kritiek zullen op vatten, immers de detail-tekeningen zijn mij onbekend, maar als een inzicht, niet alleen van mij, maar ook van vele ge- meentenarem, die het goed miet die ge meente menen en ciat deze mijn publica tie tevens de tolk moge zijn van diegenen, hoewel onbekend, die mijn zienswijze de len en de gemeente in groei, blqei en voorspoed willen zien fdenemen en nog van vele anderen, die het spreekwoord huldigen: „Beter ten halve .gekeerd dan ten hs1e gedwaald", wordt ten sloffe de hoop uitgesproken, dat de exploitatiekos ten der bouwterreinen in de toekomst een batig saldo mogen afwerpen en deze villa- en plantsoengordel zich moge slin geren om Colenzo en Braamhage tot sie raad. groei en bloei der gemeente en geen desillusie moge verwekken, zoals de gordel van smaragd, die zich om de eve naar slingert. Met dank voor de plaatsruimte. C. HOFMAN. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 Een verder realiseren van de hkir in beginsel reeds liggende bebouwingsmoge- lïjkheden zal voor geruimen tijd vol doende in alle behoeften kunnen voor zien. Met zorg dient er evenwel tegen ,Ée worden gewaakt, dat het nog aanwe zige fraaie boslandschap wordt aange- tast. Het plan in Hoofdzaak zal niet in de laatste plaats ails beschermer van dit laatste dienen op te treden. SOEST-CENTRUM. Voor de ontwikkeling van het eigenlij.- kb Soest, de agglomeratie langs de Noord-jo.ost-helling van de Eng, deden zich twee mogelijkheden voor: uitbrei ding van de Eemvallei of uitbreiding op de Eng. De laatste vorm is tenslotte gekozen, hoewel verschillende argumenten aan vankelijk daartegen schenen te pleiten. Met name heeft bij de beslissing een be schouwing van de landschappelijke waarde veel gewicht in de schaal ge legd. De voor- en nadelen kunnen als volgt tegenover elkaar worden gesteld: a. Landschapsschoon. Zowel de Eemvallei als de Eng munten uit elk door een geheel eigen schoon heid, waaromtrent slechts kan worden gezegd, dat de Eng, met zijn golvjende graanvelden, een meer bijzonder karakter vertoont dan de ais weiland in gebruik zijnde Eemlanden. Daar staat evenwel tegenover, dat de schoonheid van de Eng reeds lang niiat meer ongeschonden is; op viale plaat sen is ontsierende bebouwing tot stand gekomen en bovendien is er aanleiding te verwachten, dat de korenvelden op de duur vervangen zullen worden door tuinbouw. Ontwerpers hebben gemeend, dat opoffering van de Noord-oost-helling van de Eng, begrensd door de spoorlijn Baarn-Utrecht en de Soester Engweg en Molenweg, gerechtvaardigd zou kunnen worden, wanneer daartegenover zou kun nen worden gesteld een herstel van de ongereptheid van de Zuid-wiest-hejling, welke dan het voorterrein zou kunnen vormen voor de- op en achter de kruin gelegen „stad" Soest. v. Weedestraat 44 naast de Apotheek. HERBILLON knippatronen voorradig. „HET HART-'. Voor de Kern „het Hart' lïgt de ver dere ontwikkeling reeds min of meier vast. Hier kan immers worden volstaan met een opvullen van nog onvolledig tot ontwikkeling gebrachte terreinen, wielke nog slechts'ten dele met bebouwing zijn bezet. Al deze terreinen liggen tegen de noordwestelijke helling van die Eng, er is in het plan op gerekend, dat de groei van „het Hart" voorlopig voltooid zal zijn na het volbouwen dezer terreinen. Het fraaie weiland ten Noordwesten van deze wijk, aansluitende op het park van het paleis Soestdijk, is onaangetast ge laten. Omtrent de interne indeling van dit deiel van het plan zullen nadere voorstellen worden uitgewerkt in het desbetreffen de uitbreidingsplan in onderdellen. Slechts kan nu reeds worden medege deeld, dat het in het voornemen ligt de nog aanwezige aantrekkelijke landschaps elementen, miet name het uitzicht van de Lazarusberg af, intact te houden ien waar mogelijk te verbeteren. Volledigheidshalve zij gememoreerd,^ dat voor enkele terreinen ter wiierrszijde.n van de Hartweg reeds eien beperkt par tieel uitbreidingsplannetjie werd uitge werkt, teneinde tegemoet te komian aan de eerste behoiefte aan bouwterreinen voor de naoorlogse woningbouw. SOEST-ZUID, Voor „Soest-Zuid" is de voor de hand liggende vorm van uitbreiding eveneens af bij voorbaat gegeven. Ook hier is reeds een omvangrijk wegennet aanwe zig, dat nog slechts ten dele bebouwd is. b. Agrarische waarde van de grond. De Eng is vrijwel geheel eigendom van de boeren, welkte wonen langs de Brink- weg en wier overige (en voornaamste) gronden gelegen zijn in de Eemvallei. Voor deze boeren hebben de Eemgron- den in normale tijden belangrijk méér waarde dan die op de Eng, zodat het in hoge mate ongewenst zou zijn, indien eerstgenoemde terreinen werden aange wezen voor tebouwingsuittreiding. Daardoor zou bovendien de oppervlak te aan weiland worden verkleind, het geen de bestaansmogelijkheid der vee houderij-bedrijven rechtstreeks zou aan tasten. Dit behoeft niet te worden gevreesd bij bebouwing van de Eng, waar slechts aan vullend veevoeder enz. wordt verbouwd, dat ïn normale tijden ook van elders, kan worden beirokken. Tenslotte verdii»nt het overweging, dat bij de bebouwing van de Eemvallei alle ten dele kapitale le boerderijen langs de Brinkweg oen eindweegs in Noordwestelijke richting verplaatst zouden moeten worden. c. Bruikbaarheid en aantrekkelijkheid als bouwterrein. De Eng is beter geschikt voer bebouwing én wat samenstelling én wat hoogfelig- ging en grondwaterstand betreft, dan de Eemvallei. De sléchte ervaring bij de bebouwing; langs de Stadhouderslaan opgedaan strek ken hier als waarschuwend voorbeeld. De kosten van de bebouwing zouden ten gevolge van de duurdere funderingen bij een uitbreiding op de lage gronden be langrijk hoger zijn dan bij bebouwing op de Eng, ook de riolering zou zwaardere eisen stellen -ein kostbaarder in uitvoering zijn. Tenslotte biedt de ligging van de agglo meratie op een flauw hellend terrein mo gelijkheden tot het scheppen van aan trekkelijke straatbeelden, wielke in he,t vlakke land zouden ontbreken. Boven dien kan aan de Zuid-wast-rand van de agglomeratie ten bijzonder aantrekkelij ke bebouwingsgelegenheïd worden ge schapen, hoog gelegen, met fraai uitzicht over het te sparen Eng-gede|elts. Resumerend kan worden gezegd, dat het uit een oogpunt van landschapsbescher ming slechts gaat om de keuze tussen de opoffering van twee waardevolle ob jecten, terwijl' zowel de belangien van het landbouwende en velehoudende bevol kingsdeel als van de toekomstige bewo ners van het stedelijk deel van Soest sterk pleiten vócr bebouwing op de Eng en tegen uitbreiding op de weilanden aan de Eemzijde. Op grond van vorenstaande overwegin gen is de keus dan ook bepaald op een oplossing in eerstgenoemde zin, waarbij evenwel een waardevol dee'l van die Eng kan worden behouden. EEN GEZELLIGE PEIGNOIR. Hat is heerlijk een ochtendjas te bezit ten, die je kunt aanschieten, zodra je des ochtends uit bed stapt. Het zijn waar lijk niet alleen herstellenden en zieken, voor wie zulk een kledingstuk onmisbaar is. Ook jonge en aanstaande moeders zullen van zulk een peignoir veel ple zier beleven. Het aardige van het model, dat wij hierbij afbeelden is wel de zeer aparte garnering, die van een andere kleur stof dient te worden gemaakt. Alvorens deze garnering op te stikken, haalt men eerst de ruimte aan boven kant en taile van de japon in. Daarna de garnering op de mouwen bevestigen, vervolgens de mouwen dichtstikken en de mouwen in het armsgat zetten. Is de garnering op de zak gestikt, dan knoop en knoopsgat maken en de japon op de juiste lengte afzomen. Het geheel geknipte patroon van dit mo del is in de maten 40, 42. 44 en 46 a f 1.25 verkrijgbaar bij hef „Patronenhuis", Middenweg 200, Amsterdam-Oost. Toezending geschiedt omgaand na ont vangst van postwissel waarop vermeld No. 4793, alsmede de verlangde maat. Van Weedestraat 29 - Soestdijk LANDBOUW-EXCURSIE. Op het voorbeeldbedrijf van de heer W. Roest aan het Oude Grachtje werd een excursie gehouden voor de leden van d'e vereniging voor bedrijfsvoorlichting al hier. Dit bedrijf staat mede onder leiding van de Rijks-Landbouw-Voorlichtingsdienst en heeft ten doel' een leconomisch ver antwoorde bedrijfsvoering aan te hou den, om zodoende de productiviteit en het rendement op eien hoger pieiil Ce bren gen. Hier werden dan ook die rantsoenbewiei- ding met e'ectrische afrastering, de in tensieve teelten, als bessten en aardbeien, het ruiteren van' hooi, het winnen vaml kuilvoer, ge'droogd gras, kunsfweide en een goed verdeeld bouwplan bektekpn en besproken. De belangstelling was zeer groot. Onder de aanwezigen markten wij o.a. op de burgemeester, Mr. S. P. Baron Bent inck en de gemeentesecretaris, de heer J. Ba tenburg, die met de meeste interesse de goed geleide bedrijfsvoering gade slee- gen. VESTIGING NUTSSPAARBANK. Naar wij vernemen heeft de Nutsspaar- bank aan de Steenhoffstraat een pand aangekocht met de bedoeling er binnen afzienbare tijd een agentschap te vesti gen. ZWIJNTJESJAGERS OP PAD. Van J. B. werd, toen hij zich een ogen blik bij een kapper aan de Steenhoff straat ophield, zijn rijwiel gestolein, ter wijl van J. v. d. B., wonende aan de Nieu- weweg, een damesrijwiel werd ont vreemd. dat hij in een schuur van een perceel aan de Birktstraat had geplaatst. BEKROOND. Op het concours te Hoogland, behaalden de heren P. Hilhorst en A. v. d. Hengel met hun concourspaarden 3 eerste prij zen, het kampioenschap, het reserve kampioenschap en tweie wisselbekers. Een mooi succes.

Soester Courant | 1948 | | pagina 2