De landbouw voor een moeilijke keus» Het uitbreidingsplan van Soest» IN DE HOEK. Voetbal. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag ein Vrijdag. UITGAVE t DRUKKERIJ SMIT SOEST DIJK Abonn. p. kwart, fl.50 - p. post fl-75 24e JAARGANG No. 62. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1948. Het Gelders Landbouwblad heeft er dezer dagen terecht op gewezen, dat de taak van de Minister van Landbouw langzamerhand minder op het terrein van de voedselvoorzie ning komt te liggen en meer op het zuiver landbouwgebied. De voedselzorgen zijn ge lukkig grotendeels voorbij en zelfs de vlees- schaarste van het ogenblik is niet meer dan een tijdelijk verschijnsel. De voeding van het Nederlandse volk zal de minister dus geen slapeloze nachten bezorgen. Daartegenover wordt zijn taak ten opzichte van de boeren verzwaard. Want wat voor de burgers goed is, nl. overvloed van goedkope levensmidde len, is voor de landbouw een voortdurende zorg. De boeren vrezen, dat zij straks weer het kind van de rekening zulen worden en dat zij hun inspanning om meer te produ ceren „beloond" zullen zien met prijzen, die nauwelijks een armoedig bestaan toelaten. Zonder twijfel is het de taak van de minis ter van landbouw dat te voorkomen. Hij moet ervoor zorgen, dat de boer niet weer in de hoek komt waar de slagen vallen. Maar ook is het de taak van de landbouw zelf zich uit te spreken over de wijze, waar op dit doel kan worden bereikt. Want het gaat hier om de aanvaarding van een prin cipe. Er dient nl. gekozen te worden tussen beheerste prijzen en vrije handel. En dat is een keuze, waar nog wel het een en ander aan vast zit. Tussen twee kwaden Met beide systemen hebben wij in de jaren, die achter ons liggen onplezierige ervarin gen opgedaan en dat maakt de keus niet ge makkelijker. De volkomen vrije handel heb ben wij geleerd te vrezen in de jaren rond om 1930, toen een volkomen onbeheerst aan bod van landbouwproducten de gehele we reld meesleepte in een economische crisis van ongekende omvang. Toen zeiden de boe ren: dat nooit weer! Met behulp van de landbouvverisiswetten werden we zo goed en zo kwaad als het ging uit die ellende geloodst en we waren er nog maar pas doorheen, toen de oorlog nog heel andere eisen aan de landbouw ging stellen. Toen was het met de bedrijfsvrijheid van de boeren geheel gedaan en werden ze om zwermd door een leger van controleurs, even hinderlijk als de horzels, die op de ruggen van het vee neerstrijken. Daarop zeiden de boeren: verlos ons van die plaag! Het liefst zou men dus een stelsel hebben dat tegelijk bedrijfsvrijheid brengt en goede prijzen garandeert, doch dat is het onmoge lijke verlangd. En men zal dus moeten kie zen. Het is de Stichting voor de Landbouw, die zich op het ogenblik met deze vraag bezig houdt. In het begin van deze maand is het overleg begonnen met Belgische en Luxemburgsche landbouworganisaties om zo mogelijk eenstemmigheid te bereiken over de landbouwpolitiek, die in de drie landen gevoerd zal moeten worden. Deze overeen stemming is onmisbaar wil er van de Bene lux samenwerking ooit iets terechtkomen, want het is duidelijk, dat men niet in Neder land een zekere ordening zal kunnen hand haven, terwijl in België een volkomen vrij bedrijf wordt toegestaan. Het hoofdbestuur van de Stichting heeft inmiddels reeds ver klaard, dat men bestaanszekerheid moet verkiezen boven het risico van volledige vrij heid. Men wil daarmee voorkomen, dat in een tijd van overproductie wederom naar noodmaatregelen zal moeten worden gegre pen. Deze worden immers eerst genomen als de toestand al heel slecht is geworden. Bo vendien wordt dan nooit een goed sluitend samenstel van maatregelen verkregen, doch een tamelijk rammelend geheel van regel in-, gen, zoals het in de crisisjaren het geval is geweest. In het mededelingenblad van de Stichting zegt men hierover: „De landbouw zal zich er zeer goed van moeten doordrin gen, dat de keuze van gebondenheid mee-* brengt onderwerping aan beperking en maatregelen, ook als deze voor het individu ele bedrijf onaangenaam mochten zijn". Het zal inderdaad een moeilijke keus wor den! IV AARD EN OMVANG DER NIEUWE UITBREIDINGEN. Ten aanzien van de structuur der drie agglomeraties (Het Hart, Soiest-Zuid en Soest-Centrum), zullen nadere voorstellen worden gedaan in de nog op te stellen uitbreidingsplannen in onderdelen voor deze gebieden. Omtrent de hoofdlijnien kan reeds thans het volgende worden op gemerkt. Het is de bedoeling, de aantrekkelijk van Soest als wo ongemeen te te behouden en te vergrote^. Daartoe zullen ruimie groen voorzieningen moeten worden geprojec teerd, waartoe een dankbaar gebruik zal worden gemaakt van reeds aanwezige groene elementen. Speciaal zal er naar gestreefd worden de drie kernen onder- I ling door groenpartijen te scheiden. De ontwikkeling van „het Hart' en van het noordelijk deel van - Soest-Zuid is gedacht in de richting van arbeiders- tuin)-wijken, het zuidelijke deel van Soest-Zuid is al!s aangewezen voor ruimere villa-bebouwing, terwijl „Soest- Centrum''* het complex reikende van het oude Soest (tot ongeveer ter hoogte van de verlengde Nassaulaan) aangewezen is voor een meer „stedelijke" gedaante. De door dr. Vlak voor Soest opgestel de bevolkingsprognose voert tot 'n waar schijnlijke bevolkingsvermeerdering met rond 10.000 zielen in de eerstkomende 30 jaar. Een globale raming van het in de toekomst benodigde aantal woningen kan als volgt worden opgezet. De gemiddelde woninguitzetting was in Soest voor de oorlog reeds abnormaal laag (3.76), hetgeen in overeenstemming is met de algemene indruk omtrent de bevolkingssamenstelling (veel ge pension neerden). Wordt ervan uitgegaan dat op de duur de bevolkingssamenstelling ©en normaler karakter zal verkrijgen, dan behoeft niet alis in andere gemeenten, gerekend te worden met een belangrijkie woningbe hoefte tengevolge van heit kleiner worden der gezinnen. Voor een verdere toekomst wordt immers de gemiddelde woningbezetting voor ge heel Nederland door verschillende des- kundigein geraamd op 3.3 a 3.7 (voor de oorlog 4,1). Voor de toekomstige totalie bevolking van Soest, gesteld op rond 29.000 inwoners, ware derhalve bij een gemiddelde be zetting van 3,3 te rekenen op een totaal aantal van rond 8.300 benodigde woniinr gen. Thans zijn aanwezig rond 4.700 wonin gen, zodat met een behotefte van 3.600 nieuwe woningen zou moeten worden1 ge rekend, waarbij nog moet worden ge voegd een aantal ter vervanging van door de z.g. city-vorming aan hun woonbe stemming te onttrekken panden. Eetn ra ming voor dit laatste aantal is zeer moleï- iijk op te stellen. Bij een schetsmatige detaillering van 't voorlopig in hoofdzaak voor bebouwing aan te wijzen gebied werd bevonden, dat daarin waarschijnlijk 65 H.A- bestemd zal kunnen worden voor min of meer ge concentreerde bebouwing, 43 H.A. voor middelmatig open bebouwing en 47 H.A. voor open bebouwing. Het aannemen van gemiddelde bebou wingsdichtheden is over het algemeen niet gemakkelijk, vooral niet in dit ge val, waar de onregelmatige vorm van de nieuwe bebouwingsgebieden (gevolg van de noodzakelijke aansluitingen bij de be staande toestand) een raming nog be moeilijken. Wordt uitgegaan van 35 woningen per H.A. voor de dichtst bebouwde gedeel ten., van 25 voor die middencategorie en van 15 voor de ruimste gedeelten, dan voert dit naar rond 4100 woningen in totaal. Deze uitkomst laat een voldoende marge met het cijfer voor de geraamde behoef te om de verwachting te rechtvaardigen, dat het voor uitbreiding van de agglome raties bestemde gebied in het plian vol doende ruim is gekozen om de toekom stige ontwikkeling op te vangen. (Wordt vervolgd.) ZOMERAVOND COMPETITIE. Dinsdagavond vond voor de BeKa Zomer avond-competitie de wedstrijd Politie BaarnPTT Soest plaats. De Baamaars wisten deze ontmoeting met 81 te win nen; ruststand 30. Door deze overwinning biezet de Politie Baarn definitief de 2e plaats in genoemde competitie. De politie Soest heeft de eerste prijs en de politie Baarn de tweede prijs in de wacht gesleept. A.s- Zaterdagmiddag, 28 Augustus, om half vier, wordt de slotwedstrijd van de ze competitie gespeeld op het BeKa-ter rein fe Baarn, tussen twee elftallen, sa mengesteld uit de beste spelers van de aan de competitie deelgenomen hebben de clubs. Aan het einde van deze wed strijd zullen de prijzen worden uitge deeld. VOETBALWEDSTRIJD TEN BATE VAN HET FEESTCOMITé. Zondag a.s. krijgt SEC bezoek van de Haagse Voetbalvereniging „Terlaak". Deze vereniging, eveneens spelende in de 4e klasse van de KNVB, komt mjet drie elftallen naar Soest, zodat dit Weer een aaardige sportmiddag op het SEC-veld belooft te worden lem teviens voor het eerste elftal van SEC een nuttige oefe ning is. De baten van dezie wedstrijden komen ten goede aan het Soesfer Feiest-comité, zodat wij ook hierom een ieder het be zoek aan deze wedstrijden kunnen aan bevelen, gij doet er tevens een goed werk mee. Het programma ziet er als volgt uit: SEC 2Terlaak 2, aanvang 12 uur. SEC 1Terlaak 1, aanvang 2 uur. SEC 3Terlaak 3, aanvang 4 uur. „DE ZWARTE RIDDER VAN RHIJNLANDT*'. Dinsdagavond vond in het Openlucht theater de laatste uitvoering van dit zomerseizoen plaats iwet de opvoering van het middeleeuwse spel in 3 bedrij ven van Jan Meyendel ,>De Zwarte Rid der van Rhijnlandf door het Zuid-Ne derlands Toneel o.lv. Pierre Balledux. In de tweede helft van de 15e iqeuw, de herfsttijd der middeleeuwien, terwijl de hoofse ridderschap in een late nabloei ondergaat, leeft op de Burcht Rhijnsate de Ridder Diedric, Heer van Rhijnilandt, met zijn dochter Godewinie en zijn zoon Boudewïjn. Diedric, een knorrige en eerzuchtige ty- ran, wie de opkomst van de derde stand de poorters, eien doorn in het oog is, tracht, vooral onder de invloed van Don Lorenzo, Italiaans gezant aan den Hovie van Hollanf, een elegante en sluwe intri gant, huwelijken tot stand te briengen tussen zijn dochter Godewine en Ridder Reynout, een jong en vermogend edel man en tussen zijn zoon Boudewijin en Beatrix, zijn pupil', 'n schatrijke adellijke erfdochter. Aan het slot van een op Rhijnsatle ge houden tournooi waarin Reijnout winnaar van de tweekamp wordt, verschijnt plot seling een onbekend ridder, gehuld in ;epi zwarte peller ine, die met geslof len vizier Reijnout voor de eindstrijd uitdaagt, hem verslaat en als prijs de halsdoek van Go dewine eist iem verwerft. Tot grote erger nis van de slotheer Diedric blijkt deze zwarte Ridder te zijn, Ridder Everard, een overmoedig en onbesuisd edelman, die wijd en zijd berucht is om zijn dolle streken. Tussen Godewine eti Everard bloeit ©en grote liefde op, diie echter stuit op de onverzettelijke wqerstand van de in zijn plannen gedwarsboomde Diedric. Everard overwint deze weerstand op zijn manier en in de nacht na het tourinooi schaakt hij Godewine en ontvoert haar op zijn paard, de vader in smart en ver twijfeling nalatend. De sluwe Lorenzo, de bondgenoot van heb- en eerzucht, zet zijn intriges voort. vOp slinkse wijze raakt hij in het bezit van een wisselbrief, die door Ridder Diedric op Sinte Margriet moet worden betaald. Doch alis evenwaardig tegenspeler vindt hij de wereldwijze minstreel meester Va- lentijn, de dichterlijke vazal van de liefde, tegenover zich. En de liefde wint- Beatrix en Reijnout vinden elkaar in we derzijdse liefde, Boudewijn verwerft bet hart en het vermogen van Klaertj/e, doch ter van een aanzienlijk poorter van de stad Leijden en de dolle Everard keiert terug op de dwalingen zijns w'eiegs en voert Godewine huiswaarts, waarna hij boefe doet voor zijn vrouwienschaeck. De liederen en ballade van de minstreel doorweven het spel' met de kleurige dra dien van romantiek en spotternij, maar zelf blijft hij eenzaam achter bij Vader Theodoor, de vrome en goedmoedige monnik. De medespelen den hebben dit middel eeuws stuk op fraaie wijze vertolkt met Ridder Diedric (Pierctle Balledux) en Meester Vallentijn (Ceies Pijpers) als uit blinkers. Het romantische décor en de schitterende middeleeuwse klederdrachten droegen veel tot het welslagen van deze uitvoering bij. De toegevoegde slofbaliade, uitgevoerd door Cees Pijpers, liet niet na ©en ge weldige indruk op de aanwezigen fe ma ken en bij de gebrachte hulde aan onze jubilerende Vorstin, wierd ons Volkslied uit volle borst meegezongen. Onder daverend applaus namen de ar- tïsten voor dit seizoen afscheid. GEEN SPREEKUUR. De burgemeester van Soest zal Woensdag 1 September a.s. verhinderd zijn het we kelijkse spreekuur te houden. SPEELTUIN IN „WEST". Morgen, Zaterdag 28 Augustus, fe 2 uur, wordt aan de Klaarwaterweg 'n nieuwe speeltuin geopend. Deze speeltuin is ge heel door leden van de buurtvereniging „West'' opgebouwd en bevat o.a. e'en be tonnen glijbaan van 16 meter lang. Ver dei- vele grote en kleine schommels, enkele wipplanken en een grote zandbak. Het is begrijpelijk, dat een dergelijk ob ject in een grote behoefte voorziet, aan gezien onze gemeente, vooral in de zo mer, als elk beschikbaar stuk grond bie- poof, beplant of bezaaid is, heel weinig speelterreinen voor de jeugd bevat. De Buurtver. „West" beoogt met deze speeltuin de jeugd uit de omgeving van de straat te houden en zodoende de buurtbewoners tegen de baldadige jeugd te beschermen. Als een deemoedig man komt Qekman aanstonds weer in Soest terug. Ik ben een weekje met vacantie in een oord, dat aiom in den lande ais hét vacantieoord wordt bestempeld. Ik kwam hier met nog een iaatste natril ling in mijn hoofd, veroorzaakt door een haastige fietstocht over die Eng en Beetz- laan. Zoiets schandelijks zal toch in eein andere gemeende niet te vinden zijn, dacht ik. Wij Soesfers mopperen vlug en heftig. Zolang we mopperen en vermoeiden, dat anderen het beter ,en gemakkleilïjkler heb ben, zijn we blijkbaar gezond. Het had er alle schijn van, dat in de ge meente waar ik nu was aaangdlanid, de toestand beter was. Ben prachtige hoofd weg bracht ons naar het einddoel, maar daar was dan ook alle kruit mee ver schoten. Nu ik een beletje ingeburgerd blen |en er weer haast weg moief, w-eieif ik en ken ik het bedrog van deze mooie wieg. Iedere andere zijstraat of weg, die je inslaat, is een poging tot zelfmoord. Wij maken in Soest wel eens lolletjes door te spreken over polsstokken. die we mee moeten nemen voor sonxmigie sfraten, maar hier helpen zelfs geen pols stokken meer. En als u dacht, dat wij' in S,oest erg kan keren, zit u er zielig ver naast. Waf wij in Soest zeggen over onze wegen enzo, is taal uit de kinderkamer, vergeleken bij wat ik hier van de inboorlingen hoor. Wij zouden er in Soest ietwat huiverig van worden. Kijk, zegt men daar, wij legden er ons bij neer, toen ons wlerd gezegd, dat hef land de gelden niet kon missen voor hjet herstel der wiegen. Ieder weldenkend mens kon dit billijken. Maar, als we nu zien, hoe uit diezelfde berooide kassa worldf gesmeten niielt gelden voor de a.s. regeringswisseling, dan zeggen wij, dat heit niet klopt. Onze, Koningin en ook onze Prinses Re genfes; hebben te kennen giegleve®, dat Zij hef op prijs zouden stellen, indien de fes tiviteiten sober zouden verlopen. Wellicht noemen Velen datgene wat nu gébeurt sober, maar daarover hebben wij toch een ander oordeel en hef griieft ons dat wij jpef deze snertwegen blijven zit ten, r.g. wegens geldgebrek. Ik: heb maar nïefe gezegd en alleen maar aan ons eigen dorp gedacht, waar ook veel blijft liggen, dat nodig verbeterd en vernieuwd moet worden, maar niet kan geschieden omdat de bodem van de kas te zien is. H. OEKMAN. BLOEDPLASMADIENST. We willen nogmaals uw aandacht op bo vengenoemde dienst vestigen. Door de plaatselijke afdeling zijn 4600 formulie ren (huis aan huis) verspreid, doch tot nog toe hebben zich slechts ruim 100 do nors (bloedgevers) beschikbaar gelsifeld, dus 2 procent van de plm. 4600 gezin nen in deze gemeente. Is het niet een beetje beschamend, zacht uitgedrukt? Kom, zoekt u het formulier nog leens op en vul het in of kom u opgeven bij hef Verkeershuis, Soestdijk, of bij H. de Graaf, Soesterbergsestraat 34. Doe het nu meteen! WONDERMAN. Danny Kaye is op het ogenblik één der meest populaire mannen van de Verenig de Staten. Zowel door het foneiel als door de film heeft hij naam wieten te maken als komisch acteur. In ons land was hij tot dusver onbekend, maar na die verto ning van „Wonderman", de film welkie deze week in City vertoond wordt, zal Kaye ongetwijfeld ook hier een graag gezien acteur zijn. Deze film is een vlot en vrolijk geval uitstekend geschikt voor een luchtig ein aantrekkelijk vacantie-pregramma. Zij be gint met muziek en dans en onwillekeu rig krijgt»men het idee maf 'n groots opgezette muzikale rolprent te doen te hebben. Weldra verandert de film van karakter en krijgt men een amusante geschiedenis fiei aanschouwen, welke rijk is aan geestige vondsten en dolle situa ties. Kaye speelt oen dubbelrol; hij is Buzzy, de luidruchtige komiek uit een nachtclub', die door enige gangsters wordt vermoord, maar ook Edwin, het verlegen jongmens, dat ijverig studeert en zich slechts gelukkig voelt met zijn boeken tot hij plotseling in zijn onderbewustzijn gedreven wordt naar die plek waar zijn levenslustige twiedingbroer is vermoord. Hij heeft daar geestelijk contact met zijn broer, die hem de boekenwurm opdraagt zijn plaats in de nachtclub in te nemen en zijn moordenaars fe ont maskeren. Dan moet de bedeesde jonge man grollen voor het publiek verkopen, bedreigd door de moordenaars van zijn broer! Na vele vermakelijke verwikkelin gen, met een kostelijke opera-scène als climax, slaagt hij er in, de opdracht met succes te volbrengen.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1