Feest-Programma Roodkapje en de Wolf ontbreken nog. Paviljoen-Theeschenkerij Peking Plaatselijk nieuws. Mijnhardtjes Anders was de sprookjestuin volmaakt. Komt U s avonds ook even zitten op het terras van in het Pekmgpark (Centrum Baarn), dan kunt U de fantastische verlich ting in ogenschouw nemen en een kopje KOFFIE ALS THUIS, Tel. 2317 Expl. P. Faasse. ter gelegenheid van de inhuldiging van H. M. Koningin juliana, op Maandag 6 September 1948. KINDERSPELEN. Aanvang 9 uur, op de terreinen aan de Soester Engweg naast het Kaste©lifjia voor de kinderen van Soestdijk en op de Klein Engeldaalweg voor de kinderen van Soesf-Zuid. (Zie de raambiljetten.) Getracht zal worden via de op die terrei nen aanwezige luidsprekers die plechtig heden te Amsterdam door te geven. GYMNASTIEKUITVOERING IN HET OPENLUCHTTHEATER Aanvang 15 uur, einde pLm. 17.30 uur. Een gevarieerd turn-programma zal uit gevoerd worden door de gymnastiekver enigingen Crescendo, Olympïa en Soes- ter Turnciub, o.a. vrije-oefenïngen, rhyt- mische dansen, toesteioefeningien 'enz. Entreeprijs f0.75- Kinderen f0.25. De deememendie gymnastiekverenigingen vertrekken in optocht mlet muziek te 14 uur vanaf de Wilhelminalaan en volgen de route Rijksweg, Soes ter biergseistraaf, Openluchttheater. FEESTCONCERT IN HET ROSARIUM. Aanvang 20 uur, te geven door de Soester Harmonie P.V.O. FEESTCONCERT OP HET PLEIN EIKENLAAN- SOESTERBERGSEsTRAAT. Aanvang 20 uur, te geven door de Chr. Harmonie Hosanna*' uit Amersfoort» on der leiding van de directeur J. A. Reim- houdt. GROTE VOLKSDANSDEMON- STRATIES EN HAWAIAN-OR- KEST IN HET OPENLUCHT THEATER. Aanvang 20.15 uur. De dansen zuilen worden uitgevoerd door leden van de eerste Baarnse Dansschool. Deze demonstraties hadden entóe we ken geleden in de Pekingtuin te Baarn plaats, waar duizenden mensen aanwezig waren en waarmede een davetiend succes werd behaald. Opgevoerd zuilen worden: Boerendansen, Oude dansen, fakkeldans, contradansen tapdans, balletdans, Hawaïandans, bloe- mendans. Eentreeprijs fO-50. Na afloop van de concerten len de feest avond in het openluchttheater zullen en kele buurtverenigingen in hun omgeving diverse feestelijkheden organisteren. PLAATSELIJKE PRIJZENCOMMISSrE. De zitting van de plaatselijke prijzencom- missie zaï plaats hebben op Dinsdag 14 en 28 September, telkens des avonds van 7.30 tot 8.30 uur ten gemeentehuize- Binnenkort zaï een onderzoek worden ingesteld naar de huren, welke door on derhuurders moet worden betaald. Hiervoor zullen aan belanghebbenden vra genlijsten worden toegezonden. Zij die geen vragenlijst hebben ontvangen, kun nen deze afhalen op Steienhoffstraat 5- FEEST OP SCHOOL. Alle leerlingen van de Christelijke school aan de Prins Bernhardlaan, (niet die nieuw-aangegevenen) ©n die van die Chr. Kleuterscholen te Soestdijk, moeten Vrij dag a.s- om 9 uur op school komen voor de feestviering. SIMAVI TE SOEST. De Vereniging Simavi te Haarllem (Steun In Medische Aangelegenheden Voor In heemsen) verleende in 1947 voor bijna f 300.000 hulp. Zij subsidieerde die opbouw van zieken huizen, verstrekte demïcamenfjen, instru menten etc. aan de instanties in Itidoimesië en Suriname, die zich die leniging van de medische nood in de Tropenlanden ten doel stellen. Zij let daarbij niet op de godsdienstige richting of huidskleur der hulpbehoeven den, maar zij helpt, waar geleden wordt. H.K-H. Prinses Juliana deed in 1947 tot tweemaal toe een beroep op ons volk om te helpen. In aansluiting daarop houdt Simavi in een groot aantal plaatsen in ons land een inzameling, teneinde in die schrikkelijke nood te voorzien. Zo wordt ook in onze gemeente de nood klok geluid en tijdens die feestelijkheden van 31 Augustus tot en meft 6 September een collecte gehouden ondier leiding van Mevr. A. C. Baronesse Bentinck, Vosse- veMlaan 56; Mevr. Batenburg, WMielmi- nalaam 6; Mevr. Dammers, Van Weede- desfraat 27; Mevr. Oosterveen, Soester- bergsestraat 21; Mevr. Van der Svvan, Voaseveldlaan 21c; Mevr. De Graaf, Soesfetbergsestraat 34; Mevr. Tahernal, Van Lijndemaan 20; de heer W. Herlé, Hartmanlaan 52; Mevr. Hirschfeld, A- mersfoortsestraat 45; Mej. Wegman, Ge neraal Winkelmanstraat; Mej. Dorlas, Ven. Schoolweg 63. Om deze inzameiling te doen slagen zijn er collectanten nodig. Wij wekken onze lezers dringend op zich te melden aan bovengenoemde adressen. Laat de burgerij zich op de coilecteda- gen niet onbetuigd laten en met gullje hand offeren. Naastenliefde is ©en mooi woord, maar daadwerkelijke naasten liefde betrachten is meier. Simavi luidt de noodklok. Want er staan duizenden levens op het spel. OPENING VAN DE HISTORISCHE TENTOONSTELLING. Voor tal van genodigden, waarbij vele voor aanstaande personen uit de gemeente, had Zaterdagmiddag de officiële opening plaats van de Historische Tentoonstelling van Soest, welke in diverse zalen van het Gemeentehuis, ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsju bileum van H.M. de Koningin wordt gehouden. Door ongesteldheid van de burgemeester ver richtte wethouder W. G. van Zadelhoff de openinigsplechigheid. Spreker heette alle aan wezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder zijn collega De Haan, de dames en heren raadsle den, de gemeentesecretaris, degenen, die voor werpen hebben afgestaan, Dr. Bouvy, het be stuur van de Volksuniversiteit, de ambtena ren van Gemeente-Werken, de opzichter en de werklieden, en sprak daarbij de wens uit, dat de burgemeester spoedig hersteld moge zijn. 't Plan om een tentoonstelling te organiseren, aldus spr., is van betrekkelijk recente datum. Oorspronkelijk heeft de idee geleefd om le zingen te organiseren over het uitbreidings plan, voorafgegaan door historische voordrach ten. De jubileumfeesten ter ere van onze geëerbie digde Koningin, alsmede de kroningsfeesten van Haar Dochter Prmses Juliana, hebben ons hiervan voorlopig doen alzien en ons doen besluiten een tentoonstelling van verleden, he den en toekomst vari Soest te organiseren. Ook in dit plan is nog weer een wijziging ge komen, zodat 't nu in hoofdzaak is geworden een historische tentoonstelling met enkele toe komstplannen. De reden was, dat de opzet te groot zou worden, terwijl ook gebrek aan ruimte zich hierbij liet gelden. Allereerst was gedacht aan de Van der Hucht- school, maar aangezien het onderwijs te zeer zou worden belemmerd, is besloten het Ge meentehuis hiervoor te bestemmen. De organi satie is door ons gevraagd aan de Volksuni versiteit, een instituut, dat de diverse stro mingen in ons dorp 't. best vertegenwoordigt, 't Bestuur hiervan zegde onmiddellijk zijn vol le medewerking toe. Met de inrichting van de tentoonstelling werd belast, de glazenier, de heer Stokhof de Jong, geassisteerd door enige leden van de Volks universiteit en spr. wil daarbij speciaal noe men en tevens dank zeggen de heer Vlaming, alsmede verder de heren Oostelaar en Uiter- wijk, voor het opsporen van diverse voorwer pen. De vertrekken in het gemeentehuis moesten voor het doel eerst in orde en bewoonbaar gemaakt worden, hetwelk door de Techn. amb tenaar Schneider, de hulpopzichter de Rijk, geholpen door de heren Swart, Koppen en Huurdeman is geschied. Spr. sprak daarvoor zijn erkentelijkheid uit, daar dit werk meest in de avonduren is volbracht. Wat de inzendingen betreft, brengt spr. dank aan Dr. Bouvy, conservator van het Aarts bisschoppelijk Museum te Utrecht, het Rijks museum, het Rijksarchief te Utrecht, Van Looy Museum te Haarlem, Paleis Soestdijk, de heer Insinger te Baarn, Wortel te Eemnes, v. Leer- 'sum te Baarn, de gemeente-fotograaf van Am sterdam, de heer van Brummelen, antiqair te Soest en verder vele Soester inwoners. Door de spontaniteit van alle inzenders is 't de heer Stokhof de Jong, met behulp van de heer Zwier uit Amsterdam, mogelijk gewor den een tentoonstelling te formeren, die met recht gezien mag worden.. Namens het college brengt spr. een speciaal woord van dank aan de heer Stokhof de Jong voor de voortreffelijke wijze, waarop deze de expositie in elkaar heeft gezet en voor de ge geven moeite, tijd en arbeid welke is verzet om op tijd klaar te komen. Mocht spr. iemand hebben vergeten, dari vraagt hij daarvoor ex cuus. Met de wens, dat de tentoonstelling een rust punt moge worden in onze snel voortvlieden- de tijd en allen de gelegenheid zal geven eens achterom te zien en te ervaren, dat wij tech nisch en materieel vooruitgegaan zijn, maar wat 't geestelijke en kunstzinnige betreft, heus wel eens moge terug blikken, geloofde spr., dat. de tentoonstelling aan zijn doel zal beant woorden. Spr. hoopte, dat de tentoonstelling druk be zocht zal worden, hetgeen tevens een hulde in houdt voor allen, die meegewerkt hebben en speciaal voor de heer Stokhof de Jong. Spr. verklaarde daarna de tentoonstelling voor ge opend. Onder leiding van Dr. Bouvy maakten de ge nodigden daarna een rondgang door de ten toonstelling. Onder het tentoongestelde in de raadszaal val len op enige zeer oude beeldgroepen. Deze vor men een gedeelte van een collectie, die bij her stellingswerken van de Oude Kerk aan de To renstraat in 1905 te voorschijn zijn gebracht. Deze beelden zijn min of meer beschadigd. Dit is niet het gevolg van ouderdom, maar van de beeldenstorm. Nadat de beeldenstormers in de kerk hadden huisgehóuden, Ihebben piëteit volle handen het overschot verzameld en in gemetseld. Het beeldhouwwerk dateert uit rond 1500. Ook valt te bewonderen een zilveren avond- maaistel, daterend uit het midden van de J9e eeuw, maar in zijn uitvoering draagt het een ouder accent. Ook een zeer oud doopregister van de R.K. Kerk is aanwezig. De wanden zijn rijk versierd met schilderstuk ken van Jac. van Looy, Soester van afkomst. Zijn schilderijen beelden taferelen uit. die Soes- ters van oorsprong zijn. Het bloemen plukkend meisje is wel het mooiste, wat van hem te be wonderen valt. Het meisje hier uitgebeeld, leeft nog in onze Gemeente en is inmiddels een bejaarde vrouw geworden. In een andere bovenzaal vormt een zeer oude boerendisselwagen, met fijn gestileerd beeld houwwerk, het middelpunt. Hoewel de wagen dateert uit het eind van de vorige eeuw, gaat de sculpture terug tot de 17e of 18e eeuw. Het zou te ver voeren al het tentoongestelde te beschrijven. Het oud boereninterieur dient echter nog te worden vermeld. Veel kostbaar materiaal is hier bijeengebracht, zoals fraaie tegeltableaux, antieke kasten, boerenkleder- dracht, koperen gebruiksvoorwerpen enz. Wie zich de moeite geeft deze historische ten toonstelling te gaan zien, zal er zeker genieten. RONDLEIDING OP DE TENTOONSTELLING. Aan belangstellenden kan tnog worden ge meld. dat op de Woensdagen 1 en 8 Sep tember, dies avonds te 7.30 uur, eien des kundige rondleiding zal plaats hebben, onder leiding van de beer Stokhof de Jong. OPENING SPEELTUIN IN „WEST". Zaterdagmiddag werd aan de Klaarwaterweg een speeltuin geopend, die op initiatief van de buurtvereniging ,,West'' is tot stand gekomen. Verscheidene speelwerktuigen, w.o. een uit beton vervaardigde glijbaan, stellen de kinde ren uit deze omgeving in staat er hun vertier te vinden. Dat het werk, ,,de jeugd van de straat" ook door de gemeente-autoriteiten op prijs wordt gesteld, bewees de belangstelling van de wet houder van sociale zaken K. de Haan, de ge meentesecretaris J. Batenburg, de directeur van gemeentewerken J. Th. A. van Noesel, de hoofdinspecteur van politie Van Es, terwijl ook vertegenwoordigers van de V.V.V. „Soest- Vooruit", de Federatie vari Buurtverenigingen en de rentmeester van het landgoed „Pijnen burg" aanwezig waren. De heer F. Sonders, voorzitter van de speel tuincommissie, sprak een kort welkomstwoord en uitte zijn grote voldoening met de tot standkoming van deze speeltuin. De actie, „de 'jeugd van de straat'' had bij de buurtvereni ging de volle belangstelling en een reeds lang gekoesterde wens is nu in vervulling gegaan. -Spreker deelde nog mede, dat het voor de speeltuin benodigde hout door de heer Insin ger, eigenaar van het landgoed „Pijnenburg", gratis ter beschikking was gesteld. De heer Priem sprak namens de Federatie van buurtverenigingen en noemde het een geluk kige gedachte juist aan de vooravond van het jubileum van H.M. de Koningin, deze speeltuin in gebruik te stellen. Nadat wethouder De Haan, met behulp vari een meisje, een oranje lint had doorgeknipt en daar mede de symbolische opening had verricht, stormde enige honderden wachtende kinderen de speeltuin binnen en namen onder gejuich bezit van de fraaie en degelijke speelwerktui gen. De plechtigheid werd met uitstekende gramo- foonmuziek, verzorgd door de heer Jac. de Vries, Radio-Electr. Bureau, opgeluisterd. De overwinnaars van moeheid en^gede£rimeerdheicL_Doos_30_ct. ZOMERAVOND-IDyLLR Een waas van geheimzinnigheid hangt over de „Zomeravond-idylle, welke op Koninginnedag-avond plaats grijpt ïin het Baarnse bos. Wel is een tipje van de wazige sluier op gelicht en zien wie b.v. in het Baarnse pro gramma, dat een sprookjesachtige ver lichting wordt aangebracht. Dit is maar een klein onderdeeltje van het program ma, maar het staat vast, dat deze verlich ting midden in het Baarnse bos bij die grote kom het absoluut prachtig moet doen. Er zijn nog meer kleine détails bekend. Men spreekt o.m. van een feeërieke cos- tumering en harmonische muziek. We zouden geen persmuskieten zijn, als wij niet te weten gekomen waren, waf dezie aanduidingen nu juist inhielden1. Maar ook wij gaan nu zwijgen en willen niet verder uitweiden over wat dit allemaal inhoudt. We kunnen ons indenken, dat de leden van het Baarnse comité avond aan avond hun gedachten hebben laten gaan over de benaming, waarmede de viering van dit onderdeel van bet feestprogramma moest worden aangekondigd en waar schijnlijk is de naam „Bonte. Avond" ook wel naar voren gekomen. We zijn ook met hen overtuigd, dat een dergelijke benaming te goed koop is en hef karakteristieke ervan niet uitdrukt. De naam „Zom era vond-idyilie" dekt dan ook volkomen het gehele, uit 18 delen bestaande programma van deze avond. Er zijn ook enige bijzondere vindingqri gedaan, die bijzonder aanpassen aan de omgeving van bos en waterpartij. Nogmaals we kunnen ons indenken, waar om men zich in dit waas van geheimzin nigheid huif. Hef is te hopen," daf de zo meravond er Dinsdag zal zijn, dan komt de idylle vanzelf, hiervan zijn we ten volle overtuigd. EXTRA BON VOOR VOEDINGSVETTEN. Hef Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt medfe,, dat in de bonnenlijst van a.s. Donderdag isein extra rantsoen voedingsvetten zal worden opgenomen, bestaande uit: 250 gram voor volwassenen en d'e twee oudste leef tijdsgroepen der jeugdigen (A, B en C) en 125 gram voor beide jongste groepen. DE WEDSTRIJD GING NIET DOOR. In het kader van de a.s. jubileumfeesten zou Zondagmiddag de voetbalvereniging SEC een voetbalwedstrijd op haar ter rein spelen feg'en de Haagse 4e klasser Terlaak. De baten van deze wedstrijd waren bestemd voor bef comité, dat met de regeling en uitvoering der fetesten be last is. Vete belangstellenden en teen volledig SEC waren aanwezig, maar wie er kwam, geen Terlaak. Na lang wachten keerden allen teleurgesteld en niet in hief minsit het feestcomité, huiswaarts. FAKKELOPTOCHT. Het feestcomité dieelf ons nog miede, dat het de bedoeling is, dat de fakkeldragers zullen defileren voor hef gemeentebestuur, dat zich daartoe te pl.m. 23 uur zal bevin den voor het Koningin Emma-monument aan de Torenstraat. Men hoopt, dat in grote gefalie aan deze fakkeloptocht (ook lampions zijn verkrijg baar) zal worden deelgenomen en dit pro gramma-onderdeel ten volle zal slagen. Hiertoe is aller medewerking nodig. Mie® kope dus fakkels en lampions en men rekent er zeker op, dat alle jeugd vietfeni- gngien spontaan hun medewerking zullen verlenen. Kaaartjes voor de fakkels zijn verkrijg baar bij alle commissieleden, terwijl U deze tevens te koop worden aangjebodipn bij de diverse feestelijkheden en op de plaats van vertrek, voor zover dan nog voorradig. Prijs f0-50. Plaats van vertrek Wilhelminaboom, te genover autokluis. Overal slagen deze fakkeloptochten, laat Soest dus tonen, dat het ook hier kan. DANKDIENSTEN. Wij wijzen onze lezers er nog even op, dat morgenochtend (Dinsdag) in ver schillende kerken dankdiensten zullen worden gehouden. De diensten in R.K. kerken vangein' aan te 8 uur en in de andere kerken te 9 uur. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar hef in dit nummer opgenomen pro gramma der feestelijkheden. GRÖTE TOEVALLIGHEID. Nu hef grootste aller Oranjefeesten op het punt staat te beginnen en de bladgn zich beijveren veib bijzonderheden rond het Oranjehuis te melden, willen wij wij zen op een zeer grote bijzonderheid met betrekking tof hef Vorstenhuis en de fam. v. d. Velden, wonende Bosstraat 66, al hier. De echtgenote van de heier G. C. v. d. Velden werd op dezelfde dag gebonen ais onze Koningin, evenals onze vorstin viert zij dus morgen haar 68e verjaar dag. Haar echtgenoot, de heer v. d. Velden, werd geboren op 19 April, alzo de ge boortedag van Prins Hendrik en alsof dit nog niet genoeg is kan nog worden gemeld, dat de vader van mevrouw v. d- Vci.den werd géboren op 19 Februari, de geboortedag van Koning Willem IIL de Vader van onze Koningin. Zowei in de Koninklijke familie als de familie v. d. Velden, vallen de geboorte data der vaders, dochters en echtgenoten dus gelijktijdig. SOESTERBERG. O.K. BOY WAS ALLERMINST O.K. In November van het vorig jaar kreeg de sigarenwinkelier J. H. S. alhiier bezoek van iemand uit Heukelom, die hem si garen, merk „O.K. Boy" te koop aanbood a 22 et- per stuk. Van de kistjes in zijn aufo maakte hij er eten open en presen teerde de winkelier een proiefsigaartje. De winkelier had er wel zin in en be stelde 3000 stuks, afgaand op de verzeke ring van de reiziger, dat de sigaren gro tendeels van inheemse en voor hief ove rige van overzeese tabak waren vervaar digd. Toen de sigaren aan de winkelklanteq werden verkocht kwamien er klachten, dat ze voor de prijs te slecht van kwa liteit waren. Een onderzoek wees uit, dat de sigaren voorzien waren van eten pa pieren binnendek en de daarin verwerk te tabak van slechte kwaliteit was. De winkelier liet hief er niiet bij en di|end|e een aanklacht tegen de reiziger in, zodat de zaak Vrijdagmiddag voor de Utr. Po litierechter diende. Ter zitting waren vijf getuigen gedag vaard, n.1. de bedrogen winkelier, de fa brikant zekere L. v. d. H. uit Den Bosch en drie van diens sigarenmakers, diie al le vier verklaarden, dat verdachte zelf ge vraagd had papier in de sigaren te ver werken, daar ze anders te duur warden. De Officier van Justitie eiste tegen dia reiziger f60.boete subs. 30 dagen hechtenis, waarop lde politierechter mede deelde in deze zaak schriftelijk vonnis te zullen wijzen. SPREEKUUR De Burgemeester is verhinderd om op Woensdag 1 September zijn spreekuur op Soesferberg te houden. Het e.v. spreek uur is vastgesteld op Woensdag 8 Step- fember. ORANJE FEESTEN. In het voorlopig programma der feeste lijkheden is enige wijziging gekomen. Hierbij volgt alsnog in 't kort het pro- ma voor de komende dagen. Woensdag: 4 uur vliegerwedstrijd. 6 uur Gecostumeerdie voetbalwedstrijd (Kamp weg). Donderdag: half negen n.m. Opvoering „Om de Koningsmacht" in Huis ten Hal ve. Vrijdag: half vijf wielerwedstrijden voor de jeugd en gecostumeerdie wielerwed strijd voor dames en heren. Terrein aan de Kampweg. 19.30 uur Mars door de Amersfoortse Postharmonie. Varfrek van „Ons Belang". Daarna concert ito de muziektent. Zaterdag: 15.30 uur Demonstratie door d'e Brandweer en EHBO, op „Groot Ster- renberg". 20.30 uur heropvoering „Om de Koningsmacht' Maandag 6 September: 14 uur grote volksoptocht met versierde wagens. 19 u. Volksdansen. 20 uur Lichtstoet.

Soester Courant | 1948 | | pagina 3