LEVE KONINGIN JULIANA. SOEST VIERT HET JUBILEUMFEEST. De nieuwe Koningin, IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële 'mededelingen. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 64. BureauVan Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 De welhaast ongekende feestvreugde, on der ver-vooroorlogse belichting is nog niet uitgedoofd. Muziekcorpsen bliezen daverend© feest- marsen door de kwistig met Oranje en groen versierde en verlicht© straten. Sprekers hebben in de meest welgekozen woorden redevoeringen uitgesproken en overal in den lande wapperde het dun doek. Er was feest groot feest. Op een enbeil;e bittere uitzondlering na, die wij thans onbesproken willen laten, riep één volk van Nederland ook zijn jonge Vorstin Juliana een schallend wel kom toe! Zo is hef goed geweest ©n zo is hef Haar Vorstelijke Moeder misschien ook gemakkelijker gevallen zich in de Haar wachtende rust terug ie trekken. Tegelijk ook is het een Moeder van vier jonge kinderen aan wiar opvoeding Zij zo voorbeeldig veel persoonlijke zorg be steedde gemakkelijker gevalllgn te besef fen, dat zij deze opvoeding van stonde af aan in belangrijker mate aan ande ren zal moeten overlaten. Immers die liefde en tciegenieglenhjeid, die als even zo veel symbolen van vaderlanderschap en trouw hóóg oplaaiden, kunnen en zullen de hoofdpersonen van dit sprookjesspel der afgelopen week niet onberciprd heb ben gelaten. Juliana beeft van Haar ge- geboortefeest op 30 April 1909 af tot op de plechtige feestdag der eedsafleg- ging in de Nieuwe Kerk fe Amsterdam toe staat kunnen maken op de morele hulp en op de krachtige steun van Ne derlanders hier "en overzele. „Het buitenland'' heeft zich de achter liggende dagen vergaapt aan de manifes taties van trouw aan Oranje. Wereldom roep en internationale pers kondein glimp jes van jaloerheid niet onderdrukken om zulk een geliefde, centrale figuur in een volksbestaan. Onder ons gezegd: Laat ze zo wijs. La ten Londen, Parijs, New y"ork en Rome niet dringen achter de intimiteit van ons nationale gezinsleven. Zouden zij zulks wel doen, zij zouden merken,, dat er óók onder die deftige w'alhespraakten, ook onder die juichende menigte velen zijn, die het begrip Vaderland trachten tot ©en grap te maken, tot een begrip, dat uit de kast wordt gehaald op door hen gewenste ogenblikken, om er den weekje lang onder serpentines en illuminaties mee rond te sollen. Koningin Juliana js meer waard dan het aanheffen van een lallend: „Lang zal zij leven". Natuurlijk, dit pretentieloos kinderfaest- liedje, laat het gezongen worden, maar dan als een wens, diep doordacht en weldoorleefd, dat Zij een lang leven mo ge hebben! Niet als aanleiding van iaën welkome feiesfweek, om daarna dan waer, met het bewuste vadarl'anderschap, de kast in fe worden gestopt. Lang leve Koningin Juliana! Als bundelingspunt voor de samenwer king van ons volk als geheel. Als een in hoogheid geplaatste, door een voud gesierde Moeder, die dóór haar hoogte, in haar eenvoud, duizenden ont wrichte „moderne" niiet voor hun taak berekende ouders tot lichtend voorbeeld is geweest en zal zijn. Als overneemsfer der diepste ne.specfen voor de waarde van de enkelvoudig;: mens, waarin zij op tal van manieren, jni haar sociale werk, blijk gaf het voorbeeld 3 uliana Koningin, Vorstin der lage landen, Hoe hecht zijn reeds de banden, Juliana Koningin! U w volk werd door een Vrouw Bestuurd in 50 jaren; 't Zal ook om U zich scharen In onverbreekb'ne trouw. L uidt nu in heel het land De bronzen vreugde-klokken. De vlaggen aan de stokkien Van grens tot aan het strand. I n dorp, in stad, gehucht, Van Dollard tot de Schelde, Van Middelburg tot Delden, Hoort men een blij gerucht. A ls 't stormd Oranje hield stand, Juliana van Nassauwe, Daarom geeft met vertrouwen Men li het roer in hand. N eem dan, O Koningin Hef roer in Uwe handen, Tot heil der Nederlanden, Juliana Koningin! A ils door de eeuwien heien, Bij vreugde en gevaren; Zo blijv' het al Uw jaren: Oranje en Neerland één. van Haar Moeder te hebben ingedron ken. Als een der eersten, die op die bres ston den en zullen staan om de eer van Ne derland hoog fe houden! Zien wij zó de figuur van onze .jonge vorstin, geen plaats latend aan crïtieikloos gedweep, noch aan afbrekend cynisme, de Keizer gevend wat des Keizers en Go- de wat God toekomt, dan is er slechts plaafs voor diepe vreugde om het in ons midden weten van een mens. waaraan ons volk en de wereld er zo dringend meer behoeven. Daarom ieien wplgemaend Leve Koningin Juliana! HINDERWET. Burgemeester en wiethou diers van Soest maken bekend, dat biet verzoek van firma Ge'brs. Wildenburg, Kerkpad Z.Z. 80> Soest, om in perceel Klein Eng,endaalwieg 36, kadastraal bekend in sectie G nr. 4029, een houtzagerij te mogen oprichten door hen is verdaagd. BEKENDMAKING. De Burgemeester dier g|em(eienlie Soest maakt bekend, dat alle oproepingen voor <le keuring van de lichting 1949 zijn ver zonden. De in 1929 geboren mannelijke personen die hier te lande wonen of geacht wor den te wonen en de oproeping voor de keuring, dan wel een bericht van niet-in schrijving nog niet hebben ontvangen, moeten zich vóór 15 September a.s. ter gemeentesecretarie^ afd. Militaire, Zaken, aanmelden. De feestelijkheden ter gelegenheid van het 50-jarig Regeringsjubileum van H.M- Koningin Wilhelmtna, werden Maandag morgen geopend met een landbouwdag en een daaraan verbonden concours hip- pique en ruiterdemonstraties. Het aantal inzendingen op deze Soester Landbouwdag, de vierde, die sinds 1938 is georganiseerd, overtrof alle voorgaande landbouw dagen, terwijl tevens bleek, dat de kwaliteit van paarden en fokvee, het vooroorlogse peil weer bereikte. De prijzen werden als volgt toegekend: Merrie's met veulen: le prijs Joh. van den Bremer Jzn. 2e prijs Joh. van den Breemer Pzn. Landbouwpaarden van 6 jaar en ouder: le prijs A. C. van Logsfenstein. 2e prijs F. Verwoerd. Landbouwpaarden van 6 jaar en ouder: le prijs Wed. W. Hartman. 2e prijs A. van den Hengel. 3ie prijs P. A. Hilhorst Pzn. 4e prijs J. Altena. 2-Jarige landbouwpaarden: 2e prijs P. A. Hilhorst Pzn. Jaarlingen: le prijs Joh. Kok. Handel spaar den: le prijs J. J. Brouwler. Mel'kgevendle koeien boven 3 jaar: l|e en 2e prijs P. A. Hilhorst Pzn. Eervolle ver melding G. van Logtenstein. Drachtige koeien boven 3 jaar: le prijs G. van Logtenstein. 2e prijs P- A. Hil horst Pzn. Eerv. verm. G. Hartman. Melkgevende schotten: le prijs K. Lam. 2e prijs H. Verwoerd. Eerv. verm. P. A, Hilhorst Pzn. Drachtige schotten, le prijs P. A. Hil horst Pzn. Melkgevende Vaarsen: le prijs Joh. van den Breemer Pzn. 2e prijs J. J. Brou wer. 3e prijs P. A- Hilhorst Pzn,. Eerv. vermelding Joh. van den Breemer Pzn. Drachtige Vaarsen. le prijs J. J. Brou wer. 2e prijs en eerv. verm. P. A, Hil horst Azn. Pinken: le prijs en eerv. verm. Wed. Wantenaar. 2e prijs A. J. van den Hen- gel- Kalveren: le prijs W. van Logtenstein. 2e prijs K. Lam. Eerv. verm. W, van Logtenstein. Hanidelsvee: le en lp prijs P. A- Hilhorst Pzn. Eerv. verm. P. A. Hilhorst Pzn. Dekstieren, geboren voor 1 Oct. 1946: le prijs K. Lam. 2e prijs Wed. H. Schim mel. Eerv. verm. A. W. Kuijer en G. Hofslot. Dekstieren gieboren na 1 October 1946: le prijs Joh. v. d. Breemer. 2e prijs A. J. van den Breemier. Eerv. verin. A. K, Kuyper. Koeien geboren voor 1 October 1943: le prijs G. Hofslot- 2e prijs P- A. Hil horst Pzn. 3e prijs L- Dooper. Eerv. ver meldingen P. A. Kuijer, P. A. Hilhorst Pzn. en G. Logtenstein. Koeien, geboren na 1 October 1943 en voor 1 Öct. 1944: le prijs P. A- Hilhorst Pzn. 2e prijs P. A. Hilhorst Pzn. Eervol le vermelding K. Lam. Schotten geboren na 1 Oef. 1944: 1» prijs G. Logtelnsfein. 2e prijs A. F. Kuijper. Eerv. verm. G. Hofslot en K. Lam. Vaarsen melkgevend: le prijs Joh. van den Breemer. 2e prijs K. Lam- Drachfige Vaarsen. le prijs G. van Log tenstein. 2e prijs Anf. Schothorst. Ex tra 2e prijs G. van Logtenstein. Eerv. ver melding A. W. Kuijer en Anf. Schothorst. Pinken, geboren ha 1 October 1946: le prijs I.. Dooper. 2e prijs G. van Logten stein. 3e prijs P. A. Kuijer. 4ie prijs Ant. Schothorst Eervolle vermeldingen K. Lam, L. Dooper, Anf. van 't Klooster, J. van den Breemer. Kalveren geboren, na 1 Oct. 1947 en voor 1 Maart 1948: le prijs, 2e prijs en eerv. vermelding K. Lam. Kalveren géboren na 1 Maart 1947: Ie en 2e prijs K. Lam. 3e prijs P. A. Hil horst Pzn. Eerv, verm. P. A. Hilhorst Pzn, 3 Koeien van één eigenaar: le prijs G. Hofslot. 2e prijs P. A. Hilhorst Pzn. 3e prijs G. van Logtenstein. Eerv. verm. K. Lam en P. A. Hilhorst Pzn. 4 Pinken, afstammelingen van één stier, le prijs K. Lam. 2e prijs L- Dooper en W. Roest. Eerv. verm. Anf. van 'f Kloos ter en Joh. v. d. Breemer. Vier kalveren van één stier: le prijs K. Lam. 2e prijs K. Lam en P. A. Hilhorst Pzn. Eerv. vermeldingen A. W. van den Breemer en P. J- van Wegen. Ant. van 't Klooster en Joh. van den Breemier. Eenspannen tot 5 jaar: le prijs P. A. Hiihorsf Pzn. met Imona. 2e prijs A. J. v. d. Hengel met Irona. Eenspannen van 5 jaar en ouder: le prijs G. C. van Dijk met Sonja Henie- 2ie prijs A. J. Stalenhoef met Wyluci. 3ie prijs Joh. Kok met Corry. 4e prijs Wed- W. Hart man met St. Helise- Eerv. verm. F. Vier- w.oerd. Tweespannen: le prijs P. A. Hilhorst Pzn. en A. J- van den Hengel met Imcinia en Irona. 2e prijs A. C. van Logtenstein en Wed. W. Hartman. 3e prijs Joh. Kok en P. A. Hilhorst Pzn. met Corry en Ka- lies. 4e prijs A. J. Stalenhoef en St. Jo- sephgesficht met Wyluci lem Bertha.' Kampioen, medaille uitgeloofd door Ge meentebestuur, P. A. Hilhorst Pzn. met Imona. Hef meel" sportieve gedeelte van de Landbouwdag vond des middags plaafs met een Concours Hippique en Ruiter demonstraties door de rijverenigingem „De Paleisruiters'' fe Soest en „Die Ade laar", Spakenburg. Het talrijke publiek, w.o. véle deskundi gen op paardensportgebïied, heeft geno ten van een mooie sportieve middag. Da dressuur-sfaaltjes, uitgevoerd door de Spakenburgse rïjveneniging, vielen bijzon der in de smaak', terwijl bij het spring concours de behendigheid der ruiters be wondering afdwong. De uitslag van het springconcours is alih volgt: le prijs Beemer, Soest. 2e prijs v. d. Zou- wen, Soest. 3e prijs Van Halteren, Spa kenburg. 4e prijs Voorthuizen, So,esf. De jubileumfeesten werden Maandag avond voortgezet met een concert in het rosarium door de Chr. Harmonie „Ho sanna" uit Amersfoort. Het prog'ramma was rijk' gevarieerd en de talloze aanwe zigen hébben van zeer goedle muziek ge noten. Tegelijkertijd vond in het Openluchtthea ter een fiasstconcert plaats, dat gegeven werd door meerdere Soesfer Zangvereni gingen, onder leiding van de heer J. Bar- telisman en het Mannenkoor „A polio", on der leiding van de beer Alb. v. d. Pijl, terwijl na de pauze door meerdepe plaat selijke zangverenigingen, eien kïnidlërkoor en symphonieorkesf de uitvoering plaats had van de Oranje Jubileum-cantate, on der leiding van de heer J. Bartelsman, welke cantate werd gedicht door onze plaatsgenoot E. van Eeden. De zang van deze avond stond op een hoog peil, hetgeen niet steeds gezegd kon worden van de orkestbegeleiding. De heer J. Batenburg bracht aan het stof van de avond hulde aan beide directeu ren en de velte medewerkenden voor het geen ten gehore was gébracht. Hij liet de dichter der cantate, de beier E. van Eeden, niet in de hulde delen, doch deze zal zich door de succesvolle uitvoering genoeg beloond weten. Klokgelui, koraal-muziek en kerkdiensten in meerdere Soester kerkgebouwen vorm den Dinsdag het begin van de stralende nationale feestdag. Onder aanwezigheid van zeer vielte plaats genoten had daarna de zanghulcle voor het gemeentehuis plaats, waarna een plechtige raadszitting volgde, waarop de beide CPN-leden niet aanwezig wanen. Voor hef eerst werd bet publiek in de ge legenheid gesteld via eien geluidsinstalla tie de toespraak van die loco-burgemeies- ter Van Zadélhoff de burgemeester was wegens ziekte verhinderd aan te horen. Spr. wees er op, dat sinds meer dan eien halve eeuw deze dag tot eien bijzondere in ons volksleven is geworden. Het feit van het gouden regeringsjubileum en m(e- de het feit, dat H.M. de Koningin heden voor de laatste maal als regerend vorstin haar verjaardag viert, waren aanleiding !de raad in plechtige® zitting bijeen te roe pen. Spr. memoreerde de eieirstte proclamatie, waarbij H.M. de richtlijnen uitstippelde, volgens welke zij zich voorstelde te na- Abomn. p. kwart, f 1.50 - p. post f 1-75 VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1948. In volle ernst heb ik, nog niet zolang ge- den, e©n van onze jongereln horen bewe ren, dat hij hef, nu de oorlog was afge lopen, maar een saaie, vervelende boel vond. De spanning was er uit. Je behoef de niet meer van minuut tot minuut op je qui vive te zijn voor dia moffen en waf hem betrof, kon het hele geval, waar wij ouderen vol afschuw aan terugdenken, best weer een keer van voren af aan beginnen. De tijden zijn er momenteel w!el wieer naar, dat mensen met dergelijke afwijkin gen, zich vermoedelijk wat prettiger gaan gevoelen. In de hedendaagse: politiek zitten wlelér voldoende elementen, dile d|e spanning er in weten te houden en maling hebbpn aam het goedwillende de|él' der wlerejld, iele- menten, die iedere gelegenheid fe baat nemen ,om alle kleine mensjes op deze wereld, die naar rust en vrede snakken, de stuipen op het lijf te jagen. Een poosje geleiden had ik bet lefens over zwarte pieten. Ook in dit gilde zit de oude garde op het vinkentouw. Ik ken ze, die zitten fe trappelen om wiejer te kunnen beginnen ie(ni im gedachten alweter dikke, gevulde portefeuille® voor zich zien, zoals ze in de jaren 1940-45 mee torsten. Ze hebben een pracht ervaring opge,daan in de achter ons liggende oorlog en weten nu waar ze mee komen moeten en ook, hoe ze aanstonds een andere „Lieftinck" kunnen ontwijken. Zo sukkelen we verder. Het goedwillende deel der mensheid tegetn het dqel, dat bejf niet zo nauw neemt ein desnoods door een oorlog tot zijn doel wil geraken, i.c. een vette geldbuidel of wiel het met geweld opleggen van e,en politieke over tuiging, die als hoofdpeiler een giehteimle politie heeft,' doch die het overgrote deel der wereld niet wil en kan aanvaar den. Het is een rare toestand. In Lake Success zegt die Russische ver tegenwoordiger voor de 27e kieier néé, Engeland wordt een Amerikaanse lucht haven. De atoombomvoorraad groeit enz. Zwarte pieten berekenen hun kansejn. Ik maak m'n voortuinje schoon voor hef feest. H. OEKMAN geren. In de groots!» beproeving is zij hiervan niet afgeweken. Spr. noemde het niet eien van dp mooist© trekken van het Nederlandse volk, dat het in tijden, waarin geen grote rampen hef volksbestaan bedreigen, zich de band, die Nederland met Oranje verbindt, min der bewust is. Rampspoed en verdrukking daarentegen doet het des te nauwer om de troon scharen. In de zwarte nacht der bezet tingsjaren 'bleek wat in dit opzicht echt en onecht was. Onder de druk der over weldigers hebben wij elkander opmjeuw gevonden en is onze volkskracht opnieuw ontwaakt. Het volgende telegram van hulde werd aan H. M. de Koningin gezonden1: ,,De raad der gemeente Soest, in buitengewone vergadering bijeen, mo ge Uwe Majesteit zijn ©erbiadigla hulide brengen ter gelegenheid van Uwer Majesteits gouden regeringsju bileum. Met grote dankbaarheid herdenkt d;e Raad Uwer Majesteits wijs beleid en onverdeelde zorg gedurende elan halve eeuw aan het Nederlandse volk gewijd. Moge de almachtige, Die ieders lot in handen heeft, Uwe Majesteit in de komende jaren blijven behoeden pn rijkelijk zegenien." Honderden schoolkinderen zongen daar na onder leiding van de heer Bartelsman vaderlandse liederen voor pen overweldi gende publieke belangstelling. Vervolgens richtte Wethouder Van Zadélhoff zich tof de jeugd en in een gloedvolle speech stelde hij de jubilerende Vorstin als lich tend voorbeeld op hun levensweg. Voor de grote optocht, welkle 's middags plaafs vond. bestond een buitengewoon grote belangstelling. Hef was een grof» kleurige .en fleurige stoet en langs de gehele route stonden talrijke belangstellenden geschaard. Vele voertuigen waren met smaak ver sierd en de jury had bij de beoordeling lang geien gemakkelijke taak. De prijzen werden als volgt toegekend: Bloemencorso: le prijs Taxibedrijf „Fu- tax". 2e prijs Autohandel Van Mill. 3e prijs H. Butsclaar. Allegorisch gedeelte: le prijs niet toege kend. 2e prijs Boerenbruiloft. 3e .prijs Ni- ka,proba. Verenigingen: l,e prijs R.K. Arbeideirs- Bonid. 2e prijs Voetbalvereniging DVV. 3e prijs Buurtvereniging „Nieuweweg". Reclame: le prijs J. v. d. Kant. 2e prijs Garage Van Mill. 3e prijs Kruideniersbe- drjjf „De Spar". Des avonds trokken zeer velen naar bet rosarium, waar de harmonie P.V.O. ©en

Soester Courant | 1948 | | pagina 1