Het Westen monstert zijn voorraden. Het uitbreidingsplan van Soest* IN DE HOEK. Officiële mededelingen. Voetbal. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE t DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. p. kwart, fl.50 - p. post f 1*75 24e JAARGANG No. 66. Bureau: Van Weedeslraal 35 Telefloon 2566 - Giro 126156 DINSDAG 14 SEPTEMBER 1948. De betekenis van het bezoek van Evan Just aan Den Haag. De vorige week is in Den Haag aangekomen Evan Just, een Amerikaanse mijningenieur, die een zeer bijzondere plaats inneemt bij de uitvoering van het Marshall-plan. Hij is n.1. belast met het oppertoezicht over de „stra tegie materials", dat zijn de grondstoffen, die van belang zijn voor oorlogsvoering. Met het oog op de spanning tussen Rusland en de Westerse wereld hebben de Amerikanen bedongen, dat de lan'den, die aan de Mars hall-hulp meedoen, alle grondstoffen van mi litaire betekenis zoveel mogelijk ter beschik king van de Verenigde Staten zullen stellen. Zij hebben de verplichting op zich genomen 5 pet. van de waarde der Marshall-goederen terug te betalen in de vorm van militair be langrijke grondstoffen. Daar echter vrijwel iedere grondstof van belang is bij oorlogs voering, betekent dit, dat de Amerikanen automatisch de controle gekregen hebben over vrijwel alle wereldvoorraden buiten het gebied, dat door de Russen wordt beheerst. Die controle hadden zij, dank zij hun over vloed aan dollars toch wel, maar de betrok ken bepaling, artikel 5 van het Verdrag tot Economische Samenwerking, waarin de Marshall-hulp is vastgelegd, maakt het voor Amerika nog wat eenvoudiger. Op het ogen blik gaat het in het bijzonder om zulke spe ciale stoffen als chroomerts, antimonium, tin, rubber, kinine, nikkel grafiet, uranium erts, zink, wolfram, koper, lood, mangaan- erts, industrie-diamanten en bepaalde plant aardige oliën voor technische doeleinden, zo als ricinusolie. Het bijzondere van deze ma terialen is, dat zij door Engeland, Frankrijk, België en Nederland gewonnen kunnen wor den in hun koloniën of voormalige koloniën. Zo levert Nederlands-Indië op zijn plantages rubber en kinine, op Banka en Billiton tin, op Celebes chroom en nikkel. De Belgische Congo levert uranium; het Britse Rijk levert industrie-diamanten, enz. Behalve de be staande plantages en mijnen zijn er echter in die tropische landen nog tal van onaan geboorde rijkdommen, zowel aan mineralen, als aan gebieden, die voor de aanleg van plantages geschikt zijn. De bedoeling van Amerika is nu ook deze slapende bodem schatten zo snel mogelijk in exploitatie te brengen, teneinde bij iedere gebeurlijkheid opgewassen te zijn tegen de situatie. Moeilijkheden. Evan Just stuit daarbij in Europa op twee bezwaren. Het eerste is, dat de Europese landen toch reeds 5 pet. van de Marshall hulp in dergelijke artikelen moeten terug leveren en dat zij dus pas contante dollars ontvangen, wanneer zij boven dat bedrag uitkomen. Zij hebben echter al hun kapitaal momenteel nodig voor eigen herstel en zijn daardoor niet in staat de tropische gebieden in snel tempo verder te ontsluiten. Het twee de bezwaar is, dat de Europese landen vre zen voor een overproductie, wanneer met behulp van Amerikaans kapitaal de winning van de bovengenoemde stoffen op gefor ceerde wijze wordt opgedreven. Men zal ech ter beide bezwaren moeten overwinnen. De behoeften van het Amerikaanse defensie-pro gram zijn zo groet, dat veel meer nodig is dan de bovengenoemde 5 pet., zodat voor de Europese landen inderdaad een ontvangst aan dollars in het veeschiet komt, wanneer zij Evan Just krachtig helpen bij de uitvoe ring van zijn plan. Ook de vrees van over productie schijnt voorbarig, nu de gehele wereld nog zo van de schaarste te lijden heeft. Het kan zelfs heel goed zijn, dat het tot ontwikkeling brengen van nieuwe pro ductiemiddelen in de Indische Archipel, in Afrika en elders, de mogelijkheid schept om overal de welvaart te verhogen. Daardoor zouden de sociale spanningen afnemen en het oorlogsgevaar op de achtergrond ge drukt worden. Het bezoek van Evan Just aan Den Haag betrof in de eerste plaats het aandeel, dat Nederlands Indië in dit plan, kan leveren. Het betekent waarschijnlijk belegging van Amerikaans kapitaal in Nederlands-Indische ondernemingen en daardoor vergroting van het Nederlandse arbeidsterrein overzee. Zo ziet men, dat het Marshall-plan'juist door deze nevencondities een diepgaande invloed zal hebben op het totaal van de wereld-eco nomie. Mocht er onverhoopt oorlog komen, dan zullen wij er krachtiger door staan tegenover Rusland en wanneer de vrede be waard mocht blijven, zal het economisch her stel erdoor bespoedigd worden. Burgemöeisfer 'en Wethouders van Soest brengen ter algemene hennis, dat de raad dier gemeente in zijn vergadering van 16 Juïi 1948 heeft vastgesteld e'en ver ordening tot wijziging der bouwverorde ning. De verordening ligt gedurende drie maan den op de secretarie ter inzage voor den ieder. ANDERE MET EEN BESTEMMING IN HOOFDZAAK OPGENOMEN GEBIEDEN. Behalve de terreinen waarop dte gecon centreerde bebouwing zich zal uitbrei den, zijn nog enige andere gebieden voor lopig mef een bestemming in hoofdzaak belegd, in afwachting van een nadere uitwerking in onderdelen. Het betreft hier: le. enige bestaande landgoedei'ein nabij Soestdijk, waarvoor een speciale bestem ming moet worden overwogen; 2e. de bebouwing langs Beukenlaan en Nieuweweg met de daarop uitmondende dwarsstraten, waarover moet worden ge zocht naar een regeling welke terugkeer van het agrarische karakter bevordert; 3e. de buurtschap Hees, alsmede e(en klein- complex langs de Den Blieklaan, waarvoor hetzelfde geldt; 4e. het villakwartier Soiestduinen. Voor al deze terreinen zullen te zijner tijd regelingen moeten worden vastgesteld op grond hetzij van art. 36 e.v., dan wel op grond van art. 43 der Woningwet. BESTEMMINGEN BINNEN HET LANDELIJK GEBIED. 1. De Eemvallei- Zoals reeds werd medegedeeld is de Eiem- vallei in gebruik voor de veehouderij, zij zal daarvoor (behoudens één uitzonde ring) in principe ook in de toekomst be stemd blijven en wiel voor bedrijven met een omvang van tenminste 8 H.A., eten maat, welke gekozien is in verband met de omvang van de kleinste thans in dit gebied voorkomende bedrijven. Eenzelfde bestemming is ook gelegd op de gronden tussen „hef Hart" en de ge meentegrens, en op de gronden tejn Z.W. van de Birktstraat. De uitzondering op de gegeven bestem ming, waarop werd gedoeld, wordt ge vormd door het Industrieterrein, dat ont worpen werd nabij de Grote Me/lm. Te dien aanzien kan het volgende wor den opgemerkt. Voor de levensvatbaarheid van een groei ende agglomeratie als Soest, thans feite lijk nog zonder voldoende werkgelegen heid, is de ontwikkeling van enig bedrijfs leven onontbeerlijk. Een deel hiervan zal ©en plaats kunnen krijgen in „gemengde wijken" binden 't uitbreidingsplan, doch daarnaast zal voor enkele echt industriële bedrijven vesfi- gingsgelegenheïd moeten worden glescha- pen op een behoorlijk geoutilleerd, gun stig gelegen industrieterrein. Een dergelijk terrein moet aan de volgtein- de eisen voldoen. a. Het moet bereikbaar zijn, bij voor keur zowel voor het vervoer langs de weg, als voor dat langs de spoorbaan, evenals voor aan- en afvoler te water. Aan deze eisert voldoet het gekozien ter rein zeer wel, vooral indien mettertijd zou kunnen worden gekomen tot de, na der te bespreken, gedefelfelijkje opheffing van de spoorlijn Soest-Baam. b. Het moet goed bereikbaar zijn uit de arbeiderswoonkwartiieren. Ook hieraan wordt voldaan; de afstand tot „het Hart" bedraagt pl.m- 1500 m- c. Het moet een goede grondslag hebben om op te bouwen. Naar werd medege deeld heeft de Eemvalllei in dit opzicht over het algemeien w<el bezwaren; het ge kozen terrein werd echter o.m. bepaald op grond van daartoe verrichte boringen, welke een goede grondslag aantoond(em op een diepte van 90 a 165 c.M. onder ftel maaiveld. De uitslag van deze grondbo ringen is mede aanleiding géwetest, om de terreinen onmiddellijk 'langs de Eem niet voor industrieterrein te bestemmen, daar benoordoosten de spoorbaan die vaste grond veel dieper bleek te liggen (2 M tot 3,70 M. beneden het maaiveld). d. Woonwijken moeten geen hinder van de bedrijven ondervinden. Het ontworpen industrieterrein ligt vol doende geïsoleerd van de geprojecteer de wooncomplexen om rechtstreekse hin der door lawaai e.d. te voorkomen. Bovendien waarborgt de ligging ten oosfen van de bebouwing, dat bij de nor maal voorkomende Westenwind geen rook of stank naar de woonwijken zal over waaien. e. Latere uitbreiding moet mogelijk zijn. Daar omtrent de toekomstige behoeften aan industrieterreinen geien proglnos|e valt op te stellen mojet gerekend worden met de mogelijkheid van latere expansie. Die- ze is hier aanwezig aan de andere zijde van de MelmWeg, dus in Zuid-aosfelijke richting. f. Het Landschapssehoon moet worden ontzien. In Soest is het niet mogelijk bruikbare terreinen aan te wijzen, waarvan de be stemming voor industrie-doeleinden niet altijd in meerdere of mindere mate een aantasting van het landschapssehoon met zich zou medebrengen. Bij de 'keuze van het onderhavige terrein heeft evenwel de zorg voor bet land schap wel degelijk mede gesprokken. Het ligt tussen twee spoordijken en vormt één van de minder aantrekkelijke delen van het Bemlandschap. Het Oude Gracht je is als (definitieve) noordelijke be grenzing gekozen, ien hier is een groie}n|e beiplantingsstrook ontworpen, teneinde 't uitzicht bij de Gedenknaald tegenover het Paleis „Soestdijk" niet te schaden. Het uitzicht van de Brinkweg over de weilanden wordt evenmin aangetast. Tenslotte zij opgemerkt, dat moderne fa- brieksbebouwing, mits oordeelkundig ont worpen, behoorlijk kan worden aange past bij het landschap. Doeltreffend toe zicht op de uiterlijke verschijning is daarvoor evenwel onontbeerlijk. Behalve deze algemene geldende overwe gingen moet in dit bijzondere geval bo vendien in aanmerking worden ge|nomiein, dat de gekozen situatie tevens van nut kan zijn voor het vestigen van werkgele genheid voor het naburige Baam. Oveir- leg met het Gemeentebestuur van Baarn heeft daartoe plaats gehad. (Wordt vervolgd.) Zondag begon de competitie voor de KNVB en ook gedeeltelijk voor de afd. Utrecht. Voor SEC waren drie wedstrij den vastgesteld» welkte evenveel overwin ningen brachten, zodat deze competitie met succes door de SEC-ers is ingezet. Voor de ontmoeting tussen SEC en Die Zebra's bestond begrijpelijk veel publie ke belangstelling. Iedere SEC-aanhanger was nieuwsgierig hete SEC had overzo- merd, terwijl ook het fraaie weef een be zoek aan de sportvelden aanlokkelijk maakte. SEC heeft het publjek niejt te leurgesteld en waar voor zijn geld ge geven. De Hilversummers liepen direct hard van stapel en met goed samenspel werd de SEC-achterhoede reeds direct uit el kaar gespeeld. Er waren slechts drie mi- minuten gespeeld, toen doelman Horns- veld een laag hard schot kreeg te stop pen, hetgeen hij vallende deed. Dte bal sprong daarbij uit zijn handen en de toe stormende rechtsbinnen van De Zebra's had geen moeite de bal langs de nog op de grond liggende doelman in het SEC-doel te plaatsen. 01. Aangemoe digd door dit succes behielden d|e Hil versummers het beiste van 't spel' en de SEC-achterhoede moest alle krachten in spannen om verder onheil te voorkomen. Langzamerhand kwam SEC er beter in» waarna we een gelijk opgaande strijd te aanschouwen kregen. De druk op het doel' van de Hilversum mers werd stee'ds groter en er waren on geveer 25 minuten gespeeld toen die SEC- linksbuiten Van den Broek snel met de bal op het Zebra-doel afstoof en onhoud baar inschoof. 11. Met deze stand kwam ook de rust. Ook in de tweede speeThelft kregen wie een gelijk opgaande strijd te ziien, doch met gevaarlijker aanvallen van SEC. De achterhoede van De Zebra's beging o.i. echter de fout, te vier op te dringen, waar door zo nu en dan heel gevaarlijke situa ties ontstonden. Na een half uur spelen in de tweede helft was de snelle SEC-Jinkervlieugiel de opgedrongen Hilversumse verdediging weer eens tte| vlug af ietn linksbinnen Maas- sen besloot een fraaie aanval miet een cier- hard schot, waarnaar de Hilversumse doelverdediger Cohien teverglqefs greep en SEC leidde met 21. Na dit succes kwam SEC gevaarlijk op zetten en De Zebra's wenden zo nu lem dan genoodzaakt enige hoekschoppen cadeau fe geven. Bij e'en van dezej corners was doelman Cohen reeds gepasseerd, maar een achferspelier wist nog juist op de doellijn redding fe brengen. In de laatste minuten versterkte SEC door hef terugtrekken van haar binnen- spelérs de verdediging, waardoor de gas ten weer iets mefer in de aanval kwa men, maar hoe enthousiast zij zich ook in de strijd wierpen, om althans nog eidn gelijk spel uit het vuur te sliepen, de SEC-verdediging was niet meer te pas seren en toen tenslotte de correct lei dende arbiter het einde aankondigde, had SEC haar eerste competitiewedstrijd ver diend gewonnen. Ook het 2e elftal zette de competi tie goed in door BVC 2 met een 30 ne derlaag naar Bilthoven terug te zenden. Beide partijen wogen aardig tegen elkaar op en er werd in een snel tempo gespeeld. Voor de rust namen de SEC-reserve's door een goed schot van midvoor Reijer- se de leiding. Na de rust een gelijk op gaande strijd en om beurten moesten de doelverdedigers hun kunnen tomen. Eerst een kwartier voor tijd viel de beslissing, toen een goed genomen hoekschop door de SEC-midvoor in het BVC-doiel werd gelopen en later was het weer midvoor Reijerse, die eien goede aanval miet een hard schot van dichtbij besloot en daar mee de stand voor SEC op 30 bracht. Elders in dit blad zult U, volgens een belofte van de redactie in bet blad van Vrijdag, een verslag aantreffen van de Blijde Inkomste van H. M- Koningin Ju- liana op het Paleis Soestdijk. Als ik dit verslag had moeten schrijven, had het er ongeveer als volgt uitgietzien: Mijn vrouw wilde ergens langs de route gaan staan. Ik stelde voor het door de Radio te beluisteren, dus- gingen we langs de route staan. Dat heb ik gewleten. Ik ben van nature geen vlugge starter en toen we daar kwamen, waar ik meende kans te hebben iets te zien, stonden wie in het 27e gje- lid en zagen nog minder dan niets. Of nee, dat is niet zo,, want vlak voor mij keek ik tegen de nek van 'n mijnbeer, die vier weken gleilieden zijn haar had moeten laten knippen, links zag ik een aardig schooiersjongetje, die met een vet te zuurstok de Zondagse mantel van mijn vrouw sfond te besmeuren; rechts een oud vrouwtje, die mij die tijd bekortte met 'n volledig verslag van de Kronings feesten in 1898 en boven d!e plaats, waar m'n hoofd ergens moest ziften, -een paar oranje lampjes. Om me heien voelde ik alleen maar dringende mensen, die even veel of weinig zagen als ik. Mijn vrouw mocht op een pedaal van een fiets staan ein kon toen in|öt genoeg zien om mij beneden verslag uit te bren gen van hetgeen ler niet te zien was. Hoewel ik de vent, die leien rjjwiel in bet gedrang meenam, elen idioot vond, heb ik toch geprobeerd middels deze fiets in een beetje hogere rlegionien fe komen, maar schaafde alleen maar mijn scheien aan de step. Ik blleef dus maar hangen, mij daarbij verwijtend, dat ik niet thuis was gebleven bij mijn radio en de kof fie. Achteraf bleek, dat ik nolg minstens 2 uur te vroeg van huis was gegaan. Ik had trouwens evengoed in mijn eigen straat kunnen gaan staan. Daar zie ik niets, om dat er geen licht brandt, hier zag ik meif een paar duizend brandende lampen ook niets. Zo zie je» dat het niejt gemakkelijk is Oekman naar de zin te maken. Ineens gejuich, gejoel» hoiera-gercep en...» m'n vrouw stapte van haar pedaal af. Zij had niets gezienEen gesloten auto was langs gereden en op het kritieke mo ment had iemand vóór haar z'n hoed af genomen en daar had 2e ingekeken. Toen hebben we ons naar huis laten du wen. Hoe we langs het Paleis zijn geko men weet ik niet. Wjeil welet ik dat mijn vulpen in andere handen of onder andere voefen is ondergegaan. Als we over 50 jaar, want zo lang hoop ik, dat het moge duren voor H. M- Ju- liana Haar Kroon overdraagt aan Hanr opvolgster, wéér een Blijde Inkomste in het Paleis Soestdijk hebben, zal ik toch zien, dat ik behoor tot de heren met ho ge hoeden. H. OEKMAN. Met deze stand kwam ook het einde. Het derde elftal van SEC» voor het eerst uitkomende in de Reserve le klasse van de afd. Utrecht» heeft uitstekend gedebu teerd. Met 52 werd te Hilversum van Hilversum 5 gewonnen. Een goed begin is het halve werk en wij verwachten nog meerdere successen van dit elftal. BDC-LVV 2—2. BDC heeft het in haar laatste nederlaag- wedstrijd tegen LVV niet tot een over winning kunnen brengen, doch daar La ren slechts een gelijk spel wist te beha len en geen der deelnemende veremijgiinr gen BDC een nederlaag kon toebrengen, bleef de beker in Soiesf. Bij BDC speelde de verdédiging zeer ver dienstelijk. D e backs betrokken nu steeds, wanneer dit nodig was, hun keeper in het spel. De middenlinie van LVV stuw de meer tén aanval dan die der gasthe ren, doch het bekronende schot ontbrak' te vaak in de Soiester voorhoede, uitge zonderd W. Huurdeman, die verscheaidO"' ne keren de LVV-doielman op de proef sfelde en hierbij tweemaal succes boekte. Vooral na rust kreeg BDC 'enige goede kansen, die lechfer niet werden bienut. De wedstrijd was 20 minuten oud, toen de rechtsbinnen van LVV een voorzet van de linksbuiten ineens onhoudbaar in schoot. 01. Nog voor de rust maakte BDC gelijk. 1-1. Direct na de hervatting nam BDC de leiding. 21. Een indirecte vrije trap in het strafschop gebied stelde Laren in de gelegenheid die stand op 22 fe brengen, waarmee het einde kwam. Te voren behaalde BDC 2 e'en 70 over winning op de LVV-reserve'is, terwijlook! BDC 3 hef derde elftal van Laren met een 42 nederlaag naar huis stuurde, BENOEMING. In de vacature van koster bij de R.K. Kerk aan de Sfeen ho f f str aa t, ontstaan door het overlijden van de heer W. Su- kel, is benoemd de heler A. Epskamp.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1