Het uitbreidingsplan van Soest. IN DE HOEK. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE I DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. p. kwart, f 1.50 - p. post f 1*75 24e JAARGANG No. 67. Bareau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1947. BESTEMMINGEN BINNEN HET LANDELIJK GEBIED. Voorzover de Eng in de toekomst zal worden bebouwd is daarover in het voorgaande reeds het nodige medege deeld. Het te sparen deel van de Eng is wederom bestemd voor het agrari sche bedrijf. De bebouwingsmogelijkheden zijn hier, mef het oog" op de bijzondere land schappelijke waarden welke in het geding zijn, vrij sferk beperkt. Dit behoeft niet als een bezwaar te worden gezien, daar zoals reeds eerder werd uiteengezet, de Enggronden practisch allen behoren bij elders gevestigde bedrïjvjein. 3. Het Veem. Ook het Veen is, behoudens de uit het plan gelichte, reeds intensief bebouwde stroken, en behoudens een voor die ves tiging van kleine, niet hinderlijke bedrij ven bestemd gebied, geheel bestemd voor agrarische doeleinden. Daarbij is nog onderscheid gemaakt tus sen een gebied (het grootste! deel), waar eten minimum bedrijfsgrootte van 5 H.A. geëist en een ander deeil waar 1 H.A. voldoende wordt geacht. Deze onderscheiding steunt op thans reeds aanwezige verschillen in de eigen domsverhoudingen in deze beide gedeel ten. Over het alg'emleen moet versplinte ring van het grondbezit niet in het bejlang worden geacht van het bedrijf, doch in de gebieden waar het zeer kleine grond bezit reeds aanwezig is, moest het plan daarbij wel worden aangepast teneinde reeds bestaande toestanden ten belangen niet al te zeer aan te tasten. Een klein, langs bestaande wegen goed bereikbaar gebied is gereserveerd voor de vestiging van kleine, niet hinderlijke bedrijven met eiem industrieel karakÉeir. Hiervoor moet gelegenheid worden ge boden voor die bedrijven, dïie enerzijds niet op het speeialle industrieterrein, an derzijds niet in de woonwijken thuis be horen. Gemeend werd dat het aangewie- zen gebied hiervoor goede mogelijkhe den bood en hiet landschapsschoon hier ni„et ontoelaatbaar door dergelijke ves- tigingeii zou worden aangetast. 4. Het Bosgebied. Ten Zuid-westen van de Wiek slof erweg liggen grote landgoederen, waar bossen en bouwland afwisselen. Er is alle aanleiding om dit prachtigfe gebied zo ongerept mogelijk in stand te houden, reden waarom hier een bestem ming voor de bosbouw of het agrarische bedrijf werd ingevoerd, telrwijj voer het stichten van een woning een mitnimum- oppervlakte van 10 H.A. werd geëist. Ook dit cijfer is getoietst aan de bestaan de toestanden en wenselijkheden. Meer Oostelijk ligt eten uitgestrekt ge bied, dat practisch alleen voor de bos bouw in aanmerking komt en waaraan dan ook een bestemming als zodanig is gegeven. In dit gebied liggen tien paar bijzondere terreinsfroken, die afzonderlijke voorzie ningen vroegen. In de elerste, plaats mciet worden geinciemd het terrein van het Sanatorium Zonne gloren, waarop .een speciale bestemming voor sanatorium-gebruik werd gelegd. Verder is aan de grond stroken langs d>e Soesterbsrgsiastraat telen bestemming ge geven voor bebouwing met landhuizen op grote terreinen (minstens 3 H.A.); waar door hier aan deze belangrijke toegangs weg grotere buitens zullen kunnen wor den gesticht, welke, door die omvang van de bijbehorende parken, het landschaps schoon niet zullen schaden. Een enkel woord dient nqg te worden gewijd aan de bestaande bedrijven bij station Soestduinen. Deze liggen uit algemeen-stedebouwkun dig oogpunt niet onverdeeld gunstig. Hun situatie getoetst aan de hierboven ontwikkelde normen zegt, dat zij wél goed bereikbaar zijn (althans voor bet verkeer langs de wieg en per trein), doch niet liggen In de nabijheid van arbeiders- woonwijken, dat zij wél op goede bouw grond zijn opgericht, dat zij echter on gunstig gesitueerd zijn ten opzichte van het woonoord Soestduinen (ligging on der de wind), dat verdere uitbreiding in principe wel mogelijk zou zijn, doch dat het landschapsschoon er op ten eienen- male ontoelaatbare wijze door zou wor den aangetast. Vooral dit laatste bezwaar weegt .ernstig, gegeven ook het materiële belang, dat Soest heeft 'bij eten ongerept behoud der bosoom plexen. Hef scheen dan ook ontoelaatbaar om in hef uitbreidingsplan de aanwezigheid de zer bedrijven te sanctionmeren. Waar hief echter anderzijds niet aanging om de hier eenmaal aanwezige belangen ernstig te schaden is, bij een principiële bestem ming der betreffende gronden voor bos bouw, park of plianfsoenaanleg, in artikel 3 der Algemene Bepalingen het handha ven der bestaande bedrijven toegestaan terwijl tevens voor Burgemeester en Wet houders zelfs da mogelijkheid is geopend om veranderingen, vernieuwingen ein uit breidingen der bedrijven toe te staan. Op deze wijze, wordt het landschap voor verdere aantasting behoed zonder dat evenwell die aanwezige ondernemingen i,n haar bestaansmogelijkheden behoeven te worden aangetast. 5. Bebouwing langs wegien. De op grond van de verschillende be stemmingen toegelaten bebouwing is> voor zover deze bebouwing wordt opge richt op een afstand van 100 M. of min der uit de as van de weg, onderworpen aan nadere voorschriften inzake rooilij nen en onderlinge afstanden tussen de woningen, welkte zijn belichaamd i,n bij de wegien ingeschreven getallen. INBRAAK. Zondagmiddag werd tijdens afwezigheid van de fam. v. <d. B. aan de -Nieifwstraat» alwaar de heer v. d. B. eten zaak in zui velproducten drijft, ingebroken. Door bet raampje van de W.C. had men zich toe gang verschaft. Een bedrag aan geld en een hoe veelheid suiker ble^k verdwenen te zijn. In verband met deze inbraak heeft de politie een 14-jarigie jongen, S. genaamd, aangehouden. AUTOBOTSING. Op de Middel wijkstraat ter hoogte van de zuivelfabriek trachtte die bestuurder van een bestelauto uit Hengelo ©en voor hem rijdendie vrachtauto te passleren, niettegenstaande uit de tegenoverge stelde richting leveneens een vrachtauto naderde. Een botsing wais dan ook onver mijdelijk. De bestelauto werd aan de voorzijde ernstig beschadigd, terwijl twee inzittenden licht gewond werden. INLEVERING BONNEN. In de week van 20 tot en met 25 Sep tember dienen de detaillisten de bonnen voor versnaperingen-suiker, gebak-bloem, vleeswaren» zeep, waspoeder-soda en ta bak in te leveren op de vastgestelde da gen. Des morgens echter vlees- en vlees waren op Maandag 20 September, tus sen 11 en 12.30 uur. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Aanstaande Zondag is geopend Apotheek Soest'Soesterberglsestraat 8. HOE TE DUIVEN VLOGEN. Zondag had een wedvlucht plaats vanaf Vilvoorde, afstand 152 K.M. De duiven werden te 7.45 uur met ZAV.-wind ge lost. De vereniging ,,De Zwaluw" nam deel met 241 duiven. Aankomst ie duif 9 uur, 27 min., 45 sec- De gedetailleerde uit slag is als volgt: G. Haks 1214. C. v. Soest 3-15—16-18—23-30-36-52. G. W. Visser 4- A- Waaijenberg 561117 Sj. Rijksen 7—20—22—28—47- J- C. van Breuk elen 84454. J- van de Brakel 9—10—19—29. Jac- Sfalbnhoef 12—62. H. Kriek 13—49—50—56—59. P. Grift 21-24- H. v. d. Br0ek 25—46—60. J- v, d|, Brink 2643. H. v. d. Kuil 27. H, Gorissen 31 40. A. Rijksen 3257. G. v. Geijfenbeieik 33. N- Baltus 34—35-39—48—55- R. v. de Veer 37. Jac- Kamerbeek 38. A. Priielrri 4142. C. Karstens 4553- Burgstedien 51. De Ver. ,,De Vrie,ndschapp'' nam deel' met 140 duiven. Aankomst Ie duif 9 uur 28 min. 7 isec. Voor deze vereniging is de totale uitslag: G. Sukel 11429- E- Daafselaar 215- G. van de Broek 35 23—28. A- J. Verkerk 4-16—17—19-25. W. Nieuwenhuis 6-7—8—11—13-18-22 24—126—273034—35. Th- de Muijnck 931. H. van Breuk el/en 103233- G. Teeken 12. J- Onwezein 20. S|. Harfogsveld 22. BIJ EEN JUBILEUM. Nieuw-Mariënburg viert Donderdag 23 September de veertigste verjaardag der Professie van d,e Eerwaarde Zuster Ise- dora. Die jubilaressie wierd van hiet Sit. Fran- ciscus Gasthuis te Rotterdam naar hiier overgeplaatst en belaist met z.g. „los se werk''. Wat zij in al die tijd met on verdroten ijver tot stand bracht, sprak uit de Hollandse kraakzindel'ijkheid, waarin hef grote huis steeds heeft uitge munt. Er was geen bereikbare plek van nok tot kelder, welke niet geregeld haar beurt kreeg en deze zware taak werd nog menigmaal afgewisseld met nachte lijk waken bij zieken. Wie mocht menen, dat deze klooster zuster na dit jarenlang handgemeen met hare doodsvijanden stof ien slik de moed heeft laten zinken, kome en over- tuige zich tijdens de receptie in N.-Ma- riënburg a.s. Donderdag, tussen 4 ien 5 uur n.m., dat er nog onopvallende fi guurtjes zijn in 's Heren Wijngaard, die uit bovennatuurlijke bronnen de moed puffen om opgewekt, zelfs lachend, door dit aardse leven te gaan. VLEESVERKOOP. Aan het abattoir aan de Lange Brinkweg heeft morgen (Zaterdag), van 9 tot 9.30 uur wederom vkiesvierkoop plaats. Thans voor de nummers 5701 t.m. 5900. VALSHEID IN GESCHRIFTE. Voor de Utr. Rechtbank stond Dinsdag de 41-jarige koopman A. de V- alhier terecht wegens valsheid in geschrifte. Hij had enige maanden geleden vanuit Rotterdam een tweetal kisten verzonden, één naar Soestdïjk en die andere naar Munsferseveld. In laatstgenoemde plaats was de zending niet aangekomen en ver dachte zou met behulp van de vracht brieven getracht hebben over dieizie z.g. verongelukte zending bij die Ned. Spoor wegen tie reclameren, hoewel volgens de Officier van Justitie vaststond, dat de fwede zending nimmer was vervoerd ge worden. Verdachte ontkende dit echter ten stelligste en bieriep zich op de chauf feur, die de kisten bij die Spoorwegen zou hebben aangebracht. De Officier van Justitie eiste één jaar gevangenisstraf tegen de koopman. Uitspraak volgt 28 September a.s. PASiS AGIERSLIjsT. Aan ons 'bureau ligt gratis ter inzage de passagierslijst van het troepentrans portschip ^Zuiderkruis", Welke boot Vrij dag 24 September te Rotterdam wordt verwacht. Met dit schip keren uit de tropen terug de navolgende militairen: W. van Eek, Beetzlaan 96. W. G. BesSelsen, Beetz- laan 64 en J. W. Pas, Koninginnielaain 126. HAASTIGE SPOED... Op een ogenblik, dat de afsluitbomen van de spoorwegovergang nabij het .sta tion Soestdijk voor een naderende trein omlaag gingen, naderde op de Sfeenhof f- straaf met grote sniellheid (een luxe auto. De haastige chauffeur, die wel .opmerk te, dat de bomen werdjen neergelaten, verkeerde in die mening, dat dei over wegwachter, zijn nadering ziende,, wel! even op hem zou wachten. To(en hij ech ter het tegendeel: blemerkfie., moest hjj plotseling remmen, met h|et gevolg, dat zijn wagien op het natte wegdek slipte en tegen een ijzeren verkeierspaal botste. Aan de voorzijde wierd de auto zwaar beschadigd. CONCERT DOOR P.V.O. Hef zesde en laatste zomerconcerf, te geven door de Soester Harmonie P.V.O. zal worden gegeven op Zaterdag 18 Sep tember, dies avonds 8 uur, in het rosa rium, onder leiding van de heer St. Noom uit Nieuwen dam. Hef navolgende programma zal worden uitgevoerd 1. Kaiser Friedrich, mars, C. Friedemann. 2. Jubel Ouverture, Ant. M- van Leest. 3. Een schone Meimorgen, Fantasiei, P- B. Bisseilink. 4. Atilla, caprice sur 1'opera de Verdi, P. F. de Kort. 5. Officer of the Day, mars, R. B. Hall- 6. Ouverture Joyeuse, Keiler Biela, M. J- H- Kessels. 7. Les Dragons de Villars, fantasie sur 1'opera, Maillard. 8. Marïtana, fantasie sur 1'opera, Jas. Kessiels. 9. Death or Gldry, mars, R. B. Hall. NIEUWE VLEESBONNEN DRIE WEKEN GELDIG. De vleesbonnen, die heden in de bommen- lijst voorkomen, zullen opnieuw een gel digheidsduur hebben van 3 wekien. Hef publiek zal er rekening mee moeten houden, dat in vele gevallen op deze bon nen gedurende de eerste dagen niieit kan worden gekocht, omdat de bevoorrading van de slager slechts in langzaam tempo kan plaats hebben. JAARVERGADERING SPSV. De Soester Politie Sport Vereniging hield Maandagavond in café Verklerk eien druk bezochte jaarvergadering. De voorzitter, de heier H. G- Schol tmeij- er, heette allen hartelijk welkom, in hief bijzonder het lid J. Schalkx, die, na een afwezigheid van twee jaar, uit de tropen is teruggekeerd. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer P. Bergman, bleek, dat het afgje- lopen jaar succesvol voor SPSV is ge weest, vooral voor wat betreft de wan delsport en hiet voetbal Hen. De penningmeester, de heer H. die Jong, gaf een verslag van het financiële gedeel te der vereniging en hieruit bleek, dat SPSV niet rijk bij kas is, maar er was toch een voordelig saldo. De bestuursverkiezing had nogal wat voeten in de aarde. De heer H. G. Scholf- meijer (aftredend), stelde zich niet her kiesbaar. In zijn pjaafs werd gekozen de heer A. de Liefde, terwijl de aftredende bestuursleden de hieren H. die Jong en J. W. Kaspers werden herkozen. De wandel-, athletiek-, schiet- en elftal commissie zal door het bestuur worden aangewezen. Hierna kwam ter sprakie het Sint Ni- coilaasfeest voor de kinderen en de daar na fe houden onderlinge feesfavolnd. Ook hiervoor zal 'n feestcommissie worden aangewezen. Die Franse cojliega van Minister Lieftinck1 was een man naar mijn harf. Even na dat hij was aangezocht om minister van Financiën te zijn, kondigde hij leem ver laging van de Belastinglen aan. Jammer genoeg voor die Fransen was hij de vol gende dag al geen Minister meer, maar het rhoet toch prettig zijn ge weest, 24 uur lang het gevoel te hébben, dat je geen uitgeknepen citroen meer bent. Weliswaar hebben wie alllelmaal van Mi nister Lieftinck 4 maanden uitstel van betaling gekregen, maar ik ben bang, dat me dit aanstonds gaat opbreken. Een poosje geileden stond ik, om zo te zeggen, met m'n belastingplennimgein voor het loketje, toen afgekondigd werd, dat we 4 maanden uitstel kregen. Ik vond dit een sympathiek gebaar. Het leek wel, of meneer Lieftinck wist hoe ik in de knoei zat miet die belastingdienst van hem, want, met alle respject voor Minister Lieftinck, zijn belasting dienst vind ik geen prettige instelling. Maar hoe moet dat nu aanstonds? Die centen voor dei belasting hebben allang een andere bestemming giekregen. Dat wordt me wat! Ondanks al m'n gemopper, zie ik zeer wel in, dat belastingen een noodzakelijk en onaangenaam kwaad zijn, maar als meneer de penningmeester zomaar, zon der dat er eigenlijk iemand om heeft gevraagd, vier maanden uitstel van be taling geeft, ga ik' geloven,, dat de schat bewaarder (er zeilf van overtuigd is, dat zijn heffingen te zwaar zijn. Dat houdt beloften voor de toekomst in. Laten we hopien, dat Minister Lieftinck' tot het Inzicht is gekomien, dat de be lastingen in. te hevige mate op ons eco nomisch bestel' 'drukken en zeer zeker op de economische toestand van Oekman's portemonnaie. Minister Lieftinck', mijn hartelijke dank voor Uw uitstel. Maar U moest leens we ten, hoe dankbaar ik U zou zijn, als U waar maakte1 wat mijn Moeder altijd zei, namelijk, dat Van uitstel afsjteil komt. H. OEKMAN. De gebruikelijke rondvraag maakte heel wat tongen los en alle sprekers werden op afdoende wijze door de voorzitter be antwoord. DIERENBESCHERMING. Het rapport van de inspecteur vermeldt o.a., dat in Augustus talrijke malen die hui'p en bemiddeling van de inspecteur werd ingeroepen ten behoieve van hon den. Bij Soestduinen werd een hond uit een rijdende trein gesaingerd en gewond opgenomen. Konijnen werden aangetroffen in ver vuilde hokken, zonder stro; kippen in een natte, van vuil doorweekte ren. Een voerman, die zijn paard ranselde met een stok, kreeg een ernstige waarschu wing. Zeer te betreuren valt het, dat, als gevolg van de hondenbelasting, zoveel van deze trouwe viervoeters worden af gemaakt. SIM AVI TE SOEST. De collecte voor Simavi steun in me dische aangelegenheden v. inheemsen tijdens de feiestweek gehouden te Soest en Soestierberg bracht een bedrag van f1094.56 op, terwijl 50 nieuwe leden zich opgaven. Voor dit alles wordt hartelijk dank gezegd. Mochten er dorpsglenoten zijn, die zich gepasseerd voelen, omdat hen niet gevraagd is om lid te wordien, dan bestaat hiertoie altijd nog gelegen heid. Men gieve zich voor Soiest op bij één der onderstaande adressen. Mevr. Baronesse Bentinck, Vossieveldlaan 56. Mevr. Batenburg, Wil helm inalaan 6» Mevr. Dammers, Van Weedestraat 27. Mevr. Oosterveien, Soielsferblergsestraat 21, Mevr. Van der Swan, Vossevelldlaan 21c, Mevr. Tabernal, Van Lijndenlaan 20. Me vrouw Zaïinan, Van Beuningenlaain 10. de heer Herlé, Hartmanlaan 52. MUZIEKMATERIAAL DER ORANJE-CANTATE. Voor de zanguitvoering, welke tijdens de feestelijkheden in het Openluchttheater is gehouden, is door die heer Bartelsman aan verschillende zangers en zangeressen muziek verstrekt, waarvan veel nog niet in zyn bezit is teruggekomen. De heer Bartelsman verzoekt derhalve de zangers en zangeressen de nog i|n hun bezit zijnde muziek bij het bestuur van hun zangvereniging in te leveren, zodat afgifte aan hem mogelijk is. GEVAARLIJKE JACHTPARTIJ. Door een boswachter werd ©en drietal jongens in de Soester bossen bij de Ze- venspar betrapt, toen zij daar met ieen geweer aan het jagen waren. Toen zij zich ontdekt zagen, namen dje knapen de vlucht en wierpen het gle- weer wieg. Het bleek een Engels giewiejer te zijn, geladen met 10 scherpe patronen. De boswachter had een dier vluchtende jongens herkend, zodat het drietal spoe dig was opgespoord.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1