wTn. nïeuwenhuis De Historische tentoonstel ling en de Volksuniversiteit n DAMESKOUSEN EN HEREN P YAMA 'S. HOPPENBROUWERS Op elke wond Plaatseliflc nieuws. Alle verzekeringen. Laat Fa. v. d. WIJNGAARTadviseren Hoe U zich moet assureren! Geldige bonnen. Loodgieter Electriciës UIT CROMWELL'S TIJD. Natuurzijden v. Weedestraat 44 naast de Apotheek. HERBILLON knippatronen voorradig. Er zullen thans weinig inwoners in oinze gemeente zijn, dip, niet op de hoogte zijn van het bestaan ener Valksu'niviersiteit in Soest. Mochten er ienkiel(en zijn, die die huis aan huis bezorgde circulaire niet hebben ge lezen, dan zal hun toch niet ontgaan Zijini, dat reeds lenige wieken lang in het ge meentehuis eien historische tentoonstel ling te bezichtigen is over ons verleden, heden en toekomst aüs gemeente. Wat deze tentoonstelling te maken heeft met de Volksuniversiteit? Eenvou dig dit: deze ten toonstelling, waartoie 't plan door bet gemeentebestuur is be raamd, werd door de Volksuniversiteit georganiseerd. Het is die eerste daad, waarmee zij zich aan de gehele bevol king van Soest heeft kunnen voorstellen. En het karakter daarvan sluit wonder wel aan bij het doel, dat de Volksuni versiteit zich heieft gesteld. Zij wil het verleden (niet allleen van Soest) voor U doen herleven; zij wil trachten het voor bije en vergane mleer dan louter herinne ring doen zijn, maar dit doen zien als een onmikbare achtergrond, waartegen het heden afsteekt als ieein silhouet, dat niets is zonder zijn achtergrond. Zij wil iets meer doen begrijpen, iets meer listen ge nieten ;en vooral helpen believen vain wat de mens van nu aan mogelijkheden ge geven zijn. Dat is heden ten dage, dank zij de enorme vorderingen der weten schap en techniek meier dan ooit tevo ren' mogelijk. Wat honderd jaar gelle den het voorrecht was van enkelen, is thans voor honderden millioenpn toegan kelijk. De Volksuniversiteit wil U niet alleen Ihten terugblikken, zij wil U ook meiene- men op de speurtochten in die wereld van nu. Zij zal dat pogen te doen door voordrachten door deskundigen over verschillende onderwierpen van weten schap, kunst en techniek. Die krachten, die in het beden1 wierken, de mogelijkhe den van het menselijk dienken, williein ein handelen, maar ook zijn grenzen wil zij l^ten zien. G'elielerden zullen U een wei nig laten doordringen in de oneindige diepten van het beielal, de Veelvormige schoonheid der natuur doen herlieven, de overweldigende ontdekkingen dier natuur kundigen tonen. Kunstenaars zullen eins doen genieten van de rijkdommen van muziek en woord. Maar de Volksuniver siteit wil méér dan een ogenblik te laten stilstaan bij wat hier en nu voor ons te verkrijgen is aan verkwikking voor ver stand en gemoed. Zij wil tevens heen- wijzen naar de verborgenheden en op wekken, niet slechts tot béwondering, maar vooral tot verwondering. Zij wil trachten met haar voordrachten en uit voeringen ook ieen wieinig bij te dragen voor de toekomst; een iets betere sa menleving, waf meer saamhorigheid, een beetje meier elkaar wiliien verstaan, wat echte menselijkheid. En daarom hoopt zij zeer op toeloop van vele jongere'n. Wie er wel voor voelt, maar zich nog niet ais lid heeft opgege ven, kan dit nog altijd doen bij de se cretaris, Braamweg 32. Ook is het mo gelijk door het tekenen van de lijst, die op de tentoonstelling Ifigt. Want d'eZe is nog geopend tot en met Zondag 19 Sep tember a.s. Er zijn reeds meer dan 3000 bezoekers gewieest ien naar men algemeen hoort, is deze expositie zeer in de smaak gevallen. Een verdiend succes voor het gemeentebestuur. Feitelijk moest iedere inwoner van Soest deze gelegenheid, om iets van de histo rische bijzonderheden van Soest te zien, niet laten voorbijgaan. Stroomt in gro te getale dus Zaterdag of Zondag naar bef Gemeentehuis. Die toegangsprijs zal'geen bezwaar zijn: 23 cent voor volwasslenen, 10 oent voor kinderen. En vergleet die lijst niet van de voiksunivertifeit. Wie vóór 1 October zich nog opgeeft als lid, kan tegen leien lagie entree de pia novoordracht met toelichting meiemaken van een onzer grootste uitvoerende kun stenaars: Willem Andrïeissien. DE ENGEL DER DUISTERNIS. In net City-theatier draait dezie week de Franse film ,,De engel dier duisternis", een boeiend en aangrijpend verhaal van een jongie beeldhouwer, diie blind uit de oorlog terug komt en voor wie een jonge vrouw zich uit medelijden opoffert. Het voortreffelijke spel der acteurs maakt deze, iets te sentimentele geschie denis, tot een zeter goede film en het is vooral de bekende acteur Jean Louis Barrault, die bewonderenswaardig is in de rol van beeldhouwer. In het voorprogramma is o.a. de kro ning van H. M. Koningin Juliajna e|n de rijtoer in de Gouden Koets voor die tweede week verlangd, zodat degenen, die nog niet in de gedegenheid waren, de ze plechtigheden te aanschouwen, hier een nieuwe kans krijgen. FLORALIA TENTOONSTELLING. Woensdagmiddag werd in het Sint Jozef- gebouw de tweiedie tentoonstelling na de bevrijding van de Elbralia Vereniging ge opend. Deze tentoonstelling draagt dit jaar wiel een zeer 'bijzonder karakter, daar be halve Floralia, de Bijen vereniging, de Soesfer Tuinbouwvereniging en de Bloe mist-Hoveniers vereniging m(et hunne in zendingen dieze Jexpositie een buitenge wone luister geven. De voorzitter van Floralia, de be(e;r Th. Segers, sprak ieen kort wieïkomstwtoord. Het verheugde spr., het hoofd van de ge meente, Mr. S. P. baron Bentinck, aan wezig te Zien en w(enste hem geluk m^t zijn herstel. De aanwezigheid van de gemeentesieicie- taris, de heer J. Batenburg^ stelde spr. eveneens op hoge prijs, daar deze, naast de burgemeester, heel veel belangstelling in 't werk van Floralia toont. Spr. dank te de directeur van gemeentewerken, die heer Van Noasel', voor zijn daadwerkelij ke steun bij de opbouw van de 'expositie» alsmede de Bijen vereniging, die Bloemist- Hoveniers vereniging en de jubilerende, 10-jarige Soester Tuinbouw-vereniging. Een bijzonder woord van dank bracht spr. aan de secretaris van Floralia, de heer Van de Schoor, die die laatste da gen met klennis van zaken, biergen werk heeft verzet om dieze tentoonstelling te doen slagen. Ook de werkcommissie wilde spr. niet vergeten, die miet behulp van lenige vak genoten een zo keurige opstelling en groepering heeft tot stand gebracht. Het aantal' ingezonden planten is moei lijk te schatten, heit zijn er 560, en hoe wel tevreden, had dit volgens spr. beter gekund, want van de 130Ö uitgegeven plantjes, is zoals men kan berekenen., nog niet de hielft teruggekomen. De jury, bestaands uit de darmes Schlos- ser en Oranjle, de heer C. v. d. Brink, tuinbaas van het Paleis Soestdijk en de heer Muizlert, hortulanus van het Can- tonpark te Baarn, had lang geen gemak kelijke taak. Na nog dank (Ie hebben ge bracht aan de schenkers van de vele en mooie prijzen, waarin spr. eien be wijs van medeleven zi(et van de gsm cen tenaren in het Floralia-werk, verzocht spr. de burgermeester tot de opening van de tentoonstelling te willlien overgaan. De burgermeester dankte de heer Segers voor de tot hem gerichte vriendelijke woorden. Het verheugde hem tie kunnen constateren, dat in vergelijking mi et het vorige jaar, eien grote vooruitgang valt te bespeuren, niet alleen in het aantal in zendingen, maar vooral in de aantrek kelijke len overzichtelijke wijze van op stellen, waardoor dit gebouw in eien wa re lusthof is herschapen. Dit alles is tot stand gebracht door een drachtige samenwerking van eien grote groep van persomen, diej, gied'revien door de liefde van de natuur, deze tentoon stelling het hoogtepunt maken van na- tuurminnend Soest. Vieia'1 kindleren zul len komen isn spr. verwacht, dat die ken nismaking met deze wond enen der na tuur, voor hen eien aansporing zal zijn im het latera leven de liefde voor dia natuur te doen toeimemien. Met de wiens, dat deze tentoonstelling aan de gestelde verwachtingen mag beant woorden, verklaarde spr. deze voor ge opend. £).e aanwezigen maakten daarna 'n rond wandeling langs de inzendiingiefn. Prach tige planten icin bloemstukken viel>en te bewonderen, die kleurschakeringen waren een lust om tie zien, fijn fruit deied de aanwezigen watertanden, f|arwij.l de stand van de Soester imkers vieieï be langstelling trok. Een ten toonstelling, dije de verwachtingen ver hiejeft ovfertroffen em waarop Floralia met trots kan te rugzien. Reeds spoedig na de opiqning bestond 'er voor de tentoonstelling grote bleil'angstell- Ting. Donderdag bezochten grote groepen kinderen in schoolverband de expositie. De jury kende de volgende prijzen toe: School Beetzl.: Pietunïa: le pr. Max Jan sen, 2e pr. Kariel v. Zanten. Fagletes: 2e prijs Ali van Lambalgen; 4e prijs Hans van Kooij. Fuchsia's: Xe prijs Henk' Hollander; 2e prijs Tieun de Jong ien Ti neke Kraaijenbrink; 3e prijs Nellie van Beemen en Rietje van Groningen. Coleus: 2e prijs Miemeke die Brele, Herman Roe lof s en Piet Sonders; 3e prijs Jan Rad- stok. Begonia: 2e prijs Herman Roelofs en Teun die Jong; 3e prijs Wim de .Jong. Van der Huchtschool: Petunia: 3e prijs Gerda van de Pol. Fagefes: 3e prijs Ger- da van de Pol. Coleus: 2e prijs Gerda v. d. Pol- Begonia: Xe prijs Gerda van de Pol; 3e prijs Marinus Meijer. Van Arkel Stichting: Fagetes: le prijs Markus Schnerz. School Kerkebuurt: Fuchsia: le prijs H. v. d. Baan. Mariaschcol: Fuchsia: 2e prijs Ans Schimmel; 3e prijs Marzanne Jansen. Coleus: 3e prijs Kees Schimmel. Begonia: 2e prijs Hansi Kok. 3e prijs Jan v. d. Lugt. School met de Bijbel, Prins Bernhardl'.: Fuchsia: 3e prijs Jeanfjie Praag. Coleus: lè prijs Jan Verzaal. Begonia's: 3e prijs Louis Put; 3e prijs Jasper van Arkel en Lettie Knottenbelt. R.K. Meisjesschool: Fuchsia: 3e prijs Annie Kok. Begonia: Xe prijs Jopic van Munster; 2e prijs Willis WilXsmsen; 3e prijs Beppie Vos. School met de Bijbel, Driehoeksweg: Fuchsia: 3e prijs Wim Piepenbroek. Be gonia: 3e prijs Wim Piepenbroek. De zilveren wisselbeker, uitgeloofd door de Federatie van Buurtverenigingen, werd voor dit jaar behaald door de Van der Huchtschool met het beste ingezonden planten materiaal. MANNENKOOR APOLLO Zoals nagenoeg alle vacantieis, is ook de vacantie van het Mannenkoor „Apollo" j voorbij. Dinsdag 21 September vangen de wekelijkse riepatities weder aan in het repetitielokaal Chr. Ulo, Prins Bemhard- laan 21. Zij, die als lid willen toetreden kunnen dit op deze repetitie doen. Men zie de advertentie in dit nummer. JAARVERGADERING 'T NUT. Maandagavond vond in de kieirue zaal van Religie en Kunst" de jaarvergade ring van het Dep. Soiest der Mij. tot Nut van 't Algemeen plaats. Na de gebruikelijke opening deielde de voorzitter, de beer J. Andriessien, miede, dat Mevrouw Gijzen-Geerling door druk- Heideweg 29 - Soest Telefoon 20B< s Voor het tijdvak van 19 September tof ein met 9 Octobier zijn de volgende bon nen voor vlees aangewezen: 204, 206 Vlees 100 gram vlees. 205 Vlees 300 gram vlees. Voor het tijdvak van 19 September tof en met 2 Octobier zijn van de Tabaks en versnaperingienkaarten enz. aangewezen de bonnen: 103, 107 Tabak 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. De niet-aangewezien bonnen van strook 1 kunnen worden vernietigd. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 ke werkzaamheden genoodzaakt was ge weest haar functie van secretaresse meier te leggen en dat de heer H. Beyer haar plaats in het dagelijks bestuur had inge nomen. De notuiien van de lieden verga de ring van 4 Sept- 1947 werden onveran derd goedgekeurd, waarna een ingekomen schrijven van het medeiid, de heer J. de Vries werd voorgelezen. De voorzitter deelde vervolgens de plannen van het be stuur mede voor hiet komende wintersei zoen, dat zal worden geopend op 29 Sep tember a.s. met eien filmavond met als onderwerp Indonesië werkt weer". Hef programma vermeldt verdek een lezing door Dr. Smith met het biologisch onder werp Vreemde j-evensgeschïedenissen"; De heer Stuvei met ,,Het zwarte goud"; Dr. Miedema met een lezing over Vin cent van Gogh; Dr. Ritter met een voor dracht over de Humor in de literatuur; Naafje Top, leerlinge van Charlotte Koh ier met de voordraent ,,De stilte der zee'' en het Zaans Kleinkunst Ensemble terwijl het bestuur zich voorstelt enjge cursussen te geven over verschillende on derwerpen. Hef uitgebreide jaarvierslag, uitgebracht door Mevr. Gijzen-G eerling, werd onder dankzegging goedgekeurd. Uit dit ver slag bleek, dat de subsidie-aanvraag voor het departement, door het gemeentebe stuur zonder opgaaf van redenen was af gewezen. Gezien het culturele werk, het welk door 't Nut wordt verricht en de belangstelling, die er onder de ingezete nen voor de verrichtingen van het depar tement bestaat, werd ier door de lieden op aangedrongen, alsnog op 'n subsidie bij hef gemeentebestuur aan te dringen. Hef financiële vierslag van de penning meester gaf eien flink batig saldo aan en hem werd door de kascommissie vol ledige. decharge verleend. Voor hef komende verenigingsjaar wer den de neren Gijzen en Moa in de kas- commissie benoemd. Bij de bestuursverkiezing werd de af tredende ieden, Mevr. M. G. Gijzien-Gaer- ïing en de heren H. Zomer en P. C Groot, ats zodanig herkozen. Hef voorstei van net bestuur, om in ver band met de uitbreiding der werkzaam- neden, het bestuur met één lid uit te breiden, werd door de vergadering goed gekeurd en de voorgestelde candidafe, Mej. J. M. Kraaijenbrink, met algemene stemmen benoemd. Besloten werd de bestaande contributie- regeling te handhaven. Hef voorstel van het bestuur om deel te nemen in het bestuur van de Kleu terschool Soest-Zuid werd eveneens door de vergadering aanvaard en die heren Groot en Beyer werden bereid gevonden deze bestuursfunctie te aanvaarden. Daar geen dier aanwezigen gebruik wens te te maken van de rondvraag, sloot de voorzitter met dank voor de aangename discussie, deze belangrijke vergadering. 181. Dit draien was juist wat kapitein Gay wenste. Wanneer de Rondkoppen niet aanvielen, zou er geen onnodig bloed vergoten worden, en had Hall tijd ge noeg om hulp te halen. Beide partijen Hielden 'elkaar voorlopig goed in betoog. 182. Tenslotte begon het Majoor Byng, de aanvoerder der Rondkoppen, te ver velen. Hij begreep heel goied, dat een aanval' door het open veld hem te veel manschappen zou kosten, maar dat rus tig afwachten van kapitein Gay, stond hem evenmin aan. Hij kende zijn tegen stander. 183. Schiet maar een paar gaten in die houten barak'', beval de majoor zijn sol daten. „Misschien dwingen we hem dan tot een uitval.'' Direct begonnen deze te vuren, maar veel resultaat hadden ze niet.

Soester Courant | 1948 | | pagina 2