DE DERDE DINSDAG Het uitbreidingsplan van Soest* IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Olticiële mededelingen. Voetbal. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag em Vrijdag. 24e JAARGANG No. 68. Bureaus Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, f 1.50 - p. post f 1-75 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1948. Het is vandaag weer de derde Dinsdag in September, van ouds de dag van de opening der Staten-Generaal, een dag, die men bui ten Den Haag veelal „Prinsjesdag" noemt. Een rechtgeaarde Hagenaar zal dit woord echter nooit gebruiken; daar spreekt men van de opening van de Kamers. Hoe tradi tioneel ook, dit jaar zal de plechtigheid om meer dan één reden van bijzondere betekenis zijn. Ten eerste, omdat het voor de eerste maal is, dat Koningin Juliana de Troon rede uitspreekt en voorts omdat daarin de regering enkele richtlijnen geeft over haar beleid en haar plannen voor het vol gende jaar. Vlak daarop volgt de indiening van de begroting, of zoals men die door gaans noemt, de Millioenennota, en deze zal meer nog dan de Troonrede, opheldering ge ven omtrent regeringsplannen. Men kan zich er ditmaal niet met vage algemeenheden af maken. In het verleden waren de bewoor dingen van de Troonrede dikwijls zeer teleur stellend, maar dit jaar staat er zoveel op het spel, dat een meer inhoudsrijke opening van het parlementaire jaar verwacht mag worden. Enige aanduidingen van de richting waarin het gaan zal, hebben wij reeds gekregen in de regeringsverklaring, die de Minister-presi dent bij 't optreden van zijn kabinet aflegde en waarin hij aankondigde, dat naar 'n slui tende begroting zal worden gestreefd. Hoe men dat denkt te bereiken, zullen wij thans vernemen. Ook hierover is al enig licht ver spreid door de laatste regeringsmaatregelen, die duidelijk laten zien, dat men voornemens is de distributie zo snel mogelijk af te schaf fen en voorts om de levensmiddelen minder zwaar te subsidiëren. Zoals men weet, kos ten die subsidies 500 millioen per jaar en deze uitgaven kunnen door onze staatshuis houding eigenlijk niet meer gedragen wor den. Daarom zal de regering een deel van de lasten, die zij tot nu toe uit de algemene kas betaalde, gaan overhevelen op de ver bruikers. Daarbij zullen de luxe producten de zwaarste lasten dragen; zoals reeds be kend, zal het witte brood duurder worden en zelfs zoveel, dat het ook de subsidie op het gewone brood zal dragen. Dit rekensom metje gaat echter alleen op, wanneer het verbruik aan wittebrood groot zal zijn en dat kon, bij een zeer hoge prijs, wel eens tegenvallen. Gelukkig echter beginnen de invoerprijzen van levensmiddelen te dalen, waardoor op het ogenblik bijv. buitenlandse gerst al goedkoper is dan de inlandse. Daar over de gehele wereld grote oogsten worden verwacht, is het waarschijnlijk, dat een alge mene daling van landbouwproducten in het naaste verschiet ligt. Dat zou de financiële positie van de West-Europese landen niet weinig verbeteren. In feite is het deze da ling, waarop minister Lieftinck reeds twee jaar geleden gerekend had en die tot ieders verbazing en teleurstelling niet alleen uit bleef, doch in de plaats waarvan juist de prijzen tot ongekende hoogte stegen. Op het ogenblik zijn echter alle factoren voor een prijsdaling voorhanden. De productie in overzeese landen is tot grote hoogte geste gen en de koopkracht van het Amerikaanse volk is niet meer bij machte alles te kopen wat aangeboden wordt. De onverkochte voorraden in Amerika worden dan ook steeds groter en het zou al lang tot grote dalingen gekomen zijn, als niet de export van Marshall-goederen en de nieuwe bewa peningscampagne een prijsopdrijvende wer king uitoefenden. Niettemin zulen wij in ons land vooreerst met stijgende prijzen moeten rekenen, om dat de kleinhandelsprijzen bij ons door de regering kunstmatig laag werden gehouden, doch waartoe het land thans niet meer bij machte is. De komende begroting zal daar van zonder twijfel getuigenis afleggen en in de komende maanden zal dus de binnen landse koopkracht op de proef worden ge steld door de invoering van harde, doch noodzakelijke maatregelen. De kosten van het levensonderhoud zullen stijgen, doch men zal niet bereid zijn loonsverhogingen toe te staan en nu is het de vraag, of de regering in enigerlei vorm een tegemoetko ming voor deze zwaardere lasten kan geven. Afwenteling op het bedrijfsleven schijnt practisch gesproken onmogelijk te zijn, ter wijl verdere verzwaring van de sociale lasten ten gunste van de werknemer, eveneens al te bezwaarlijk wordt. Van belastingverlich ting zal echter evenmin sprake kunnen zijn en men vraagt zich dus in Den Haag af, welk antwoord de regering in deze vrijwel onoplosbare moeilijkheid zal geven. Daar door zijn het de voorstellen, die straks aan de Kamers zullen worden voorgele'gd, die het economisch beleid in de Staat der Ne derlanden voor het komende jaar zullen be heersen en daarmee het economische en so ciale leven. (Slot.) VERKEERSVERBINDINGEN. De gemeente Soest wordt, zoals bekend, doorsneden doorniet minder dan 3spoor lijnen: AmsterdamAmersfoort, Utflecht- den Doilder-Baarn ien Utrecht-dein Dol- der-Amersfoort 'en telt niet mindeir dan vier stations of haltes: Solestduinen, Soest-Zuid, Soest ,en Soestdijk. Hoe; gun stig dit alles voor de gemeente ook schij nen moge, toch is de toestand niet zon der bezwaren. Op de grote lijn Amsterdam-Amersfoort heeft Soest geen ieigen station; Baarn geeft de naastbijzijnde aansluiting. Op de grote lijn Utrecht-Amersfoont ligt weliswaar het station Soiestduinen, doch voor de bebouwingsaggilomjeratie van 'Soest ligt dit vrij ver verwijderd. Rest de lijn Utrecht-Baam, welke bijna beschouwd kan worden als leien speciale voorziening voor de gemeente Soest al leen. Hier is het contact met de bebou wing innig genoeg, té imlnig aeilfs, walnt de spoorbaan langs de Noord-Oostzijde van de Eng vormt een ernstige belem mering voor een behoorlijke uitbreiding van de bebouwing en is zeer hinderlijk voor de aanliggende woningen;. Het verkeer over deze lijn is niet zeer frequent 'en geeft bovendien in hoofd zaak slechts verbinding in de richting Utrecht; voor Amsterdam moet te Baarn worden overgestapt. Al deze bezwaren hebben ontwerpers er toe gebracht om de mogelijkheid van leien verbetering onder ogen te zien. Zij menen deze te hebben gevonden door het vervangen van de lijn Soest-Baann door een aansluiting van de uit de rich ting Dan Dolder komende spoorlijn op de lijn Amsferdam-Amersfoort ien w'el met twee takken, één in de richting Baarn ter vervanging van de huidige lijn en één in de richting Amersfoort, meier bestemd voor goederenvervoer. Langs de Eng zou de riieuwéi lijn vrij diep kun nen worden ingegraven (teneinde g.-fen niveau-verschil te krijgen met da lijn 'langs de Eem), hetgeen het grote voor deel zou opleveren van kruisingisvrije ver bindingen tussen Soest-Zuid 'ein S,o,eist- Centrum. Hef overleg over deze denkbktelden met de Nederlandse Spoorwegen hqeft nog niet tot definitieve overagnsfemm ing ge leid, doch op grond van de verkregen re sultaten 1 eek het juist om de geschets te oplossingen in ieder geival als moge lijkheden, in het plan aan te g'eVein. Soest zou daarmede verlost worden uit de omknelling door bet bestaande spoor lijntje en zou riem behoorlijk station krij gen bij het begin van de nieuwe baan - gedeelten op die verbinding Amersfoorf- Soest-Utrecht. 2. Landwegen. 0e aanleg van de grote Rijksweg ten Noordoosten van de Eem is voor Soest niet zonder betekenis, mede om dat daardoor de bestaande Rijksstraat weg dwars door de bebouwing voor eien belangrijk deel van bet doorgaande ver keer zal worden ontlast. Een rechtstreeks, op eigen grondgebied gelegen, aansluiting van Soest op deze weg leek, gegeven juist de aanwezigheid van de oude Rijksweg, niet onontbeerlijk. Ten dienste van het ontworpietn industrie terrein verdient eein doortrekken van de Provinciale weg langs de grens mét Baarn over het grondgebied van laatstgenoem de gemeente, in Noord-Oostalijke rich ting tot de nieuwe Rijksweg inmiddels ernstige overweging. Een nieuw .ölemetnt in hef plan vormt de ontworpen weg langs de Noord-We|stzijd'e van de lijn naar i>en Dolder, welke da toekomstige kom Soest eien rechtstreekste verbinding zal geven in de richting Utrecht. Een ander nieuw element (hoewel val lende binnen bet plan in ctnldlerdieSleui voor Soest-Zuid) vormt een doorbraak tussen Birkfstraat en Niieuwieweg. Een blik op de kaart ieiert, hoezeer deze scha kel zal kunnen dienen ter vereenvoudi ging en vervolfediging van hef internis verkeierswegenschema. 3. Waterwegen. Nieuwe waterverbindingen zijn niet ge projecteerd. Wellicht valt op den duur enige accomodatie te voorzien voor bef industrieterrein, hietzij door verruiming van het Oude Grachtje, dan wal door aanleg van een haventje of ioswal bij de Grote Melm, of mogelijk door het al daar graven van een dwarsvaart op de Eem, tot onder de spoorlijn door. ONTSPANNING. Speciale ontspanningsterrein©n zijn in het Uitbreidingsplan in Hoofdzaak niet geprojecteerd. Voor buurtparken, groenstroken e.d. zul len ruime voorzieningen wordieln getrof fen in nader samen te stéllen Uitbrei dingsplannen iji Onderdelen, voor sportvelden e.d. wordt de mogelijkheid in het Plan in Hoofdzaak overal geopend in de gebieden weilke zijn aangewezen voor bosbouw of bet agrarische bedrijf (ten ZuidWesten van de Wiek'stoflerweg) of voor 't agrarisch bedrijf (die weiten- den in de EÜemvaUei, de gromden bij de Birkfstraat, in heit Veen), doch niet op de Eng. Het ontwerpen van nieuwe wandelpar ken mag wel overbodig worden geacht in een gemeente welke over zoveel fraai bosbezit en zovele fraaiie buitenplaatsen beschikt alls juist Soest. DOOR HET PLAN GELATEN VRIJ HEDEN EN ALGEMENE BEPALINGEN. Over de mogelijkheid om, in strijd met het Plan zijnde bestaande industrieel e bedrijven te handhaven werd reeds .eien en ander opgemerkt naar aanleiding van de bij Soiestduinen aanwezige industrieOn. Deze zalfde mogelijkheid geldt natuurlijk evenzeer voor leiders aanwezige htórijvqn. Een andere overgangsbepaling geldt i,n het algemeen voor al!|ei bestaande bouw werken, welke niet in overeenstemming zijn mef de eisen van bef plan. Deze mo gen worden verbouwd of gediéalfelijk ver nieuwd, zonder dat onmiddellijk vojfc- dige aanpassing bij bet Plan wordt ge vorderd. Verder verdient het die opmerkzaamheid dat overal in bet landelijk giebieid (be halve in de echte bossen en op de Eng) landhuizen, gebouwen voor stichtingen!, gestichten zijn toegestaan, mits daarbij een terrein van tenminste 6 H.A. aanwe zig is en mits daarop een bouwwerk' van voiiidoendle importantie wordt gjesticht om de afwijking van de grondgedachten van het Plan te nachtvaardigen. Enkele alglemania bepalingen wakgln tien slotte tegen ontduiking van de bedoe lingen van hef Plan. Burgemeester ien Wethouders van Soegt maken bekend, dat het verzoek van A. G. M. den Besten, alhier, om in perceel Nieuwerho/ekplein 1, kadastraal bekend in sectie E no. 7097, een timmer- len meu belbedrijf te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is ingewilligd op 10 Sep tember 1948. SCHOUW. Burgemeester pn Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis van belang hebbenden, dat op Vrijdag 15 October a.s. zal worden gevoerd de schouw ovier de in de gremeiente gelegen w'egen, vo|eit- paden, waterleidingen, bruggen, beulen, heggen enz. Belanghebbenden worden daarom herin nerd aan de artikelen van hiet Rieglemienif op hef Onderhoud' en Gebruik der Wiegen in de provincie Utrecht. Overtreding dier daarin voorkomende be palingen wordt gestraft overeenkomstig dat Reglement. VOORWAARTS—BDC 3—1. Hef is BDC j.,1- Zondag niet gelukt de de eerste conpPtitiewledstrijd te Rhiemen tegen Voorwaarts te winnen. En toch was het begin zo vtiel belovend. Al direct kre gen die bteuw-witten door goed samen spel een overwiegends veldmeerdlerheilcC, hetgeen na ie|ein kwartier spelen bekroond werd miet ten mooi doiejpunt van W. Huurdeman. 01. Ook nadien bleef BDC het mieest im dé aanval, dóch er werd te weinig rekening gehouden met 'die straffe wind, zoktet véle voor de voorhoede bestemde ballen ieten gemakkelijke prooi van de goed spelende achterhoede van Voorwaarts werden. Vrij onverwacht kwam de gelijkmaker, toen bij eien snelle aanval der gastheren doelverdadigier Epskalmp met bal en al over de .doellijn wlerd glewerkt. 11. Met d;eze Istand kwam ook de rust. Na de doielwisseling was bet weer BDC die vrij geregeld in de meerderheid was. Toch kwam 10 minuten in de tweede helft succes aan de andere zijde, toie|n de midvoor van Voorwaarts van verre afstand plotseling keihard in kogelde en hiermede op fraaie wijzle zijn club de leiding gaf. 21. BDC geenszins ontmoedigd, ondernam de enie aanval na d'e andere, doch het splel werd tekort gehouden, waarmee die te genpartij, voor het doel samengedrongen niet te passeren was. Een kwartier voor het einde was leien fout van één der BDC-ers oorzaak, dat Voorwaarts op ge lukkige wijzie de stand op 31 kon bren gen. Was het juist andersom geweest, niemand zou dit ctivlerdieWd gie- noemd hebben, doch doelpunten be slissen nu eieinmaal een wedstrijd 'li hiermede hadden die Soesteinareln vooral het laatste kwartier geen greintje, geluk. Met BDC in de aanval' kwam het leiindo van deze door scheidsrechter v. d. Broek zeer goed getelde wedstrijd. BDC behoeft zich door deze nederlaag geenszins te ilafjein ontmoedigen. Die ploieg in zijn geheel is sterk genoeg om nog menig succes te beha,ten, al zou den wij op de vleugels liever ten paar snellere spieterS zien opgpsteld. QUICK 2—S.E.C. 2 3—4. SEC 2, dat op bezoek was bij Quick 2 te Amersfoort, beeft hef niet zo gemak kelijk gehad als verwacht was. In de Een golf van afschuw is over de wereld gegaan bij bat vernemen van het bericht, dat Graaf Bernadotte laaghartig werd vermoord. Als ooit oen moord ons met afgrijzen hoeft vervuld, is bet wel deze, op pen hoogstaand mens, die niet anders wilde dan vrede en rust voor belde partijen. Er had een licht begrijpen kunnen zijn, wanneer dezie afschuwlijkie daad tvas ge ploegd door oen fanaticus van andere zijde, maar nu in het geheel niet. Sprakeloos van .ontzetting moet ieder weldenkend mieins staan, wanneer ééin van de leiders van d|e groep, waartoe die moordenaars 'behoren, zegt: „Ik ben blij, dat hef gebeurd is''. Wat is het voor leien wiereld, waarin zulke woorden worden gesprokén over een prachf-mens alis Graaf Biernadotte? We hebben gelukkig de tijden van straf expedities achter ons liggen, maar bijna zouden we ons, voor pen lage moord als deze, kunnen verzoenen met zo'm ouder wetse instelling, omdat leien wandaad als deze afgestraft mept worden. Ik weet, dat dit niet die manier is, maar eien oierinstilnet gilt ler haast om leen wia- derdaad te stellen tegenover dézesluip moord. Vermoedelijk zou Graaf Biernadotte de eerste zijn geweest, dip dit vol afschuw zou hebben verworpen, want hij was een man van de vrede. Als de staatslieden van bepaalde lan den op deze aarde maar een gpeintjia van het morele) bjezaten, dat Graaf Ber nadotte zo 'kenmerkte, zou de wereld er heel andiers, vooral vfledelipvletidat uitzien. Zo viel' de eerste, in dienst der Verenig de Naties werkende strijder, voor vre de len gerechtigheid, door moordenaars handen. Ik vrees, gezien de toestand waarin onze wiereld verkeert, dat hef niet die laatste zal zijn. Als we ooit met recht konden zeggen, dat we op leen vulkaan leven, is dit nu wel bet geval. Toch moeten we blijven hopen en ver trouwen op hiet goedwillende depl dier mensheid en allen naar vermogen bijdra gen dit goedwillende dleel steun te geven. En laten wie vooral opletten, dat sluip moordenaars in ,ons midden geen kalms krijgen. H. OEKMAN. eerste ,spie|el'helft liepen enige SEC-tara naar hun vorm te zoeken, waardoor die gastheren in staat werden gesteld eiem achterstand in eiejni voorsprong om te zetten. Ook werd te weinig reketaing ge houden met het stevige briesje, waardoor de bal vaak leien prooi w.erd van de Quic'k-achterhoede. In de tweede spielSl- helft, toien tage'n de vrij stugge wi|nd op getornd moest worden, heeft SEC veal' beter gespeeld en Quick kwam ier dan ook vrijwieï niet meier aan te pas. Reieds vrij spoedig na 't begin gaf mid voor Rcijerse SEC Met 'een hard schot de leiding, maar ho,ew|eI SEC 'een klei" ne vlaldmelerderheid behield, gleiïukte htef de gasfbereln, door twïjfjelllen in de SEC- achterhoede, twiaemaal achtereen te sco ren ien daarmede da leiding te nemen. 2—1. Enthousiast vielen de Speisters aan en hef was midhalï Die Nooy, die Met 'n fraai schot de partijen weier op gelijke voet bracht. 22. Toch slaagde voor hef verstrijkjan van de eersfe spleelbleilft de snéJle Quick- linksbuiten ier ip zijn club de leiding fia gewen. 32. Na de rusf domineerde SEC over alle linies ien het was midvoor Rieijerse, djs met ,eien fraaie kopbal; de uitlopende! Amersfoortse doelman passeerde. 33. De Qu idk-v'erdeldigitig krje|eg het zwaar te Verantwoorden, de 'eine na c(e ainldiere aanval golfde regelmatig op hun doel' af. De Quicik-dciaïman was echter in pri ma vorm en voorkwam Menig doelpunt. Voor eren strak schot van de SEC-li.nks- b innen moest hij echter zwichten em leid de SEC wieier miet 34. Wel trachtte Quick deze achterstand in te lopiern, maar de SEC-v,erdeidiging met Poot als besta man, was niet ie passieren;. Enige opgelegde kansiein werden nog door de SEC-voothciede gemist. Hiet einde kwam mef een verdiende 34 overwin ning voor de SEC-re serves. Het dierde lel f tal van SEC, op bezoek bij Veienendaal 3, bracht bef tof een, 1-1 gelijk spiek Lang geien onverdienstelijk resultaat len met belangstelling zien wij de verdere verrichtingen van dit elftal tegemoet. AANRIJDING. Zondagmiddag, omstreeks 12 uur, werd eiein meisje, datgpjejr rijwiel vanaf de Kerk straat de Peter van dien Breemérweg wilde inrijden, door -(jein ZwecldB'e auto aangereden. Het mieisje Kklef ongedeerd', maar haar rijwiel wieird tfcnstig bescha digd.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1