Dc komende oorlog. Zal Nederland geboden kansen grijpen IN DE HOEK. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. p. kwart, fl.50 - p. post f 1-75 24e JAARGANG No. 70. Barean: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 DINSDAG 28 SEPTEMBER 1948. Strategen zijn mensen, die zich met de oorlog bezig houden. Niet alleen in oor logstijd, maar ook in vredestijd. Ze kie nen dan uit, hoe, als er een oorlog komt, deze het best kan worden gevoierd- Of het leger zich alleen maar zal verwieren (onze strategie van vóór '40) of dat het zal aanvallen (de strategie van Duits- Hand), waar en hoe en welke troepen zul len worden ingezet en zo meer. Er komt heel wat kijken. Haast nog meer dan bij geleide economie. Maar in tegenstelling met die laatsite wordt er over die strategie niet zo ierg veel gesproken. Dat is maar gelukkig ook, want wie denkt ,er nu in het gewone leven over hoe of hij het beste zijn medemen sen kan doodmaken, hun huizen kan ver nielen, hun landouwen verwoesten? Al leen in Duitsland was de strategie altijd een geliefd onderwerp van het gesprak- Maar als er oorlog is, of als er oorlog dreigt, interesseert in een gewoon land die gewone man zich voor die strategie. Weet u nog wel? Als de Russen dét gaan idoen, of als Monty dat doet, dan moet... Het is daarom niet erg verblijdend, dat allerlei beschouwingen van strategen nu buiten de vakpers trieden en hun weg vin den naar de gewone dag-, week- en maandbladen. Wat zeggen zie alzo? Die beschouwingen hebben natuurlijk betrekking op een eventuele oorlog tus sen Rusland en het Westen. Als in de tijd van wijlen het Propaganda-ministe- rium prijken die kaarten van Europa weer met pijlien ien sterretjes in cirkeltjes in de kranten. Rusland is zwart (of wit), de rest wit (of zwart) aangegeven. En in je verbeelding zie je al precies die wiegen waar de pantserdivisies en de gemotori seerde afdelingen langs zulle,n razen. Maar dat is verbeelding natuurlijk, want geien mens, in wielke generale staf tier we reld ook, legt zijn kaarten op tafel, an ders dan stafkaarten en dan in besloten kring. En dan zit er nog ieien kant aan die gepubliceerde beschouwingen. Kan er tenminste aan zitten. D.'e van het ver wekken van een angstpsychose onder 't grote publiek. Want als al die beschou wingen over de komende oorlog nu ciens, bij brede lagen van de bevolking in West-Europa, de mening post kondiein doen vatten, dat er binnenkort een oor log moet komen en dat dan We3t-Europa onder de vcief wordt gelopen, zou dat dan de prikkel om dat stuk van ons wie- reldcqel veer op te bouwjen niet sterk doen afnemen, tot nul terugbrengen? En zou daarmee al n'ie: een belangrijk stra tegisch doel zijn bereikt? Maar dit daar gelaten, kunnen we wel zeggen dat de heren 't er ovler eens zijn, dat de Russen de oorlog zullen voeren met een overvloed van mensen, ge steund door hun technische hulpmidde len en dat bij het Westen (lees Amerika) de techniek op de eerste plaats komt en de mensen op de tweede. Ook is er een zekere matje van eenstem migheid over het eerste verloop. Het zwakke West-Europa nj. bezet door de Russen. Maar dan komen d<e verschil len. Behalve zij, die zeggen, dat Rusland niet naar het We?ten zal oprukken, om dat daardoor de verbindingen mei' het hart van het land te lang worden Hit- Ier in 1945 en Napoleon in 1814 gingen daaraan ten gronde mienen sommigen, dat de Russen, na het bereiken van de kusten van de Noordzee en de Atlanti sche Oceaan daar hun krachten zullen samentrekken om Enge1 and te bezetten, anderen: dat ze die kusten we.1 zullen bezetten, maar alleen om er aanstonds weer van fie verdwijnen, alleen een verschroeide aarde achter latende om de opmars van de vijand door deze woes- 'ternij zo niet onmogelijk, dan toch zeer hachelijk (e maken. In beide gevallen zou Amerika dan in eerste instantie door hef luchtbombardement bet hart van de Russische oorlogsindustrie murw maken. In de tw eede en derde plaats zouden de luchtlandingstroepen en gemotoriseerde infanterie enz. dat hart bezetten en zo van binnen uit en tegelijkertijd van bui ten af. met een overvloed van materieel en ieen betrekkelijk geringe troepen macht het Russische en door Rusland be zette glebied „zuiveren". Wat er gezegd wordt over West-Europa gelidt in zekere mate ook voor het Verre Oosten. China vervult daarbij, die daar totaal andere toestand in aanmerking nemende, de rol van West-Europa, Ja pan, die van Engeland. Voorts behoeft het geien betoog, dat de petroléumveldien van het nabije Oosten, die tevens zo ge vaarlijk dicht bij de route West-Europa en de Indien liggen, de finish van eein militaire wedloop worden. Vermelden we nog, dat de kortste vlieg route van Siberië naar Niew-York over hef Noordpoolgebied loopt en dat dus, voor ieder zichtbaar, daar steunpunten worden ingericht, ook al niet met hef doel daar een klavierjasje te maken, dan heeft u de komende oorlog in een note- dop. Inmiddels, een ironicus beeft eens ge zegd, dat strategen alleen maar klaar wa ren voor een vorige oorlog. De komende pakt altijd heel anders uit. Moge het on uitgepakt blijven. Beer, Adelaar en... Leeuw. De greep van Moeso naar de macht. Republiek Indonesia contra com munisten. Reactie op geruchten rondom Van Mook. Mr. Stikker ging op tijd naar Washington. „Als twee honden vechten om een been" Zouden ze in Indonesië niet een gelijkwaar dig zegswijze kennen, voor dit overbekende Nederlandse rijm-spreekwoord? Wij geloven het stellig! Immers, nog steeds klinkt ons in deze dagen het laaiend applaus in de oren, dat opklonk in de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam in de na zomer van 1945. Toen, nu ruim drie jaar ge leden, hield daar de Perhimpoenan Indone sia de vereniging, die de zelfstandigheids rechten der Republiek hier wilde propa geren een overbruggingsavond. Sprekers met klinkende namen, uiteraard meest progessieve figuren, wisselden elkaar af. Onder hen bevond zich Henk van Rand wijk. Deze bekende letterkundige, die zich vooral in de illegaliteit tot een politiek man van gezag ontwikkelde, ontzag zich niet de toen meer dan nu, sterk idealistische Re publikeinen toe te roepen: „Wéét wat je doet, in een groot bos om een jong repu bliek je, loeren een grote beer, een sterke adelaar en een hoewel strijdvaardige, toch kleine leeuw. Praten en tot vergelijk komen met die leeuw is beter, dan er mee vechten en aan die beer of die adelaar ten prooi val len." En of ze het begrepen hadden en het er mee eens waren! Inmiddels is deze drie jaar oude waarschu wing en het daarop volgende instemmend applaus, plotseling méér actueel geworden dan ooit. In een blinde hartstocht menen de uiterst doctrinaire bewindvoerders in Rus land, dat het moment voor de wereldrevo lutie is aangebroken. Hoezeer zij daarmede de belangen van hun eigen door de oorlog zwaar getroffen land schaden, zien zij niet, kunnen zij niet zien. Daarvoor zijn ze als ge zegd doctrinair, bekrompen en hardnekkig vasthoudend aan hun alléén-zaligmakendë leer. Geheel volgens plan werd dan ook voor kor te tijd de Indonesiër Moeso op zijn land los gelaten, na een revolutionnaire scholing van niet minder dan 25 jaren in Moskou. De ge volgen zijn niet uitgebleven. Een ware bin nenlandse oorlog is ontbrand, en Madioen, een stad met meer dan 200.000 inwoners, is in handen der communisten gevallen. Juist nu zal de Indonesische Republiek voor de ogen der in angstige spanning toeziende wereld, om wat overal in het Oosten gaat gebeuren, moeten tonen wat zij waard is. Merkwaardig is in dit verband de houding van de bevelhebber der T.R.I., generaal Soe- dirman, de man, die door vriend en vijand lang is gewantrouwd om zijn vermeende sympathieën en die nu volkomen loyaal ach ter Hatta blijkt te staan. In allerijl zijn de in 1947 gearresteerde „Trotskisten" Tan Ma Lakka, Abikoesno en Soekarni vrijgelaten en wéér blijkt Hatta een goede „gok" te hebben gedaan. Fel ke ren zij zich tegen Moeso en zijn Sovjet-satel lieten. Soekarno gaat zo ver Moeso vogelvrij te verklaren, Dr. Soehirnan, de leider der Moslems, roept alle Mohammedanen in de Republiek op, zich achter Hatta te blijven scharen; de sultan van Djokja stempelt Moeso in een radiorede tot verrader, kort om, heel de republikeinse upper ten is in het geweer gekomen. Hier schuilt voor isfederland een ongedachte kans en wij kunnen slechts de hoop uitspre ken, dat daarvan een goed en gepast ge bruik zal worden gemaakt. De reactie juist óók van de zijde der Repu bliek, toen er even sprake van was, dat Van Mook zou aftreden en Beel hem zou vervan gen, staat daar borg voor. Plotseling bleek, dat het Hatta en de zijnen niet onverschillig laat of en met wie zij spreken. Overigens geen dag te laat nam onze Minister van Bui tenlandse Zaken contact op met zijn collega in Washington. Onderwerp van gesprek: het opkomend communisme. De materiële nood, waarin mede Indonesië ons bracht, vond zijn afspiegeling in een be zuiniging op grote schaal bij vele takken van dienst der regering. Tal van ambtenaren zijn op korte termijn ontslagen. En hoewel dras tische bezuiniging op het Regeringsbudget niet anders dan ieder toejuiching verdient, willen wij niet nalaten om als gezond tegen wicht te besluiten met de uitspraak der Equipe Internationale, de Chr. Dem. par tijen van Europa, die de afgelopen week in Scheveningen.bijeen kwamen: „Economie is er voor de mens en niet andersom." VERGADERING BIJEN VERENIGING. Op de Vrijdagavond gehouden vergade ring der bij en vereniging werd in de vaca ture, welkie was ontstaan door het aftre den van de heer Po,let als voorzitter, als zodanig gekozen die heer Van Reijen. Vervolgiens werd, nadat nog enige indruk ken waren wieergegevten van de algemene vergadering te Utrecht, verslag uitge bracht over de onlangs, in samenwerking met „Floralia en nog enige andpre Ver enigingen, georganiseerde tentoonsitelliing. Het is voor de commissie en enkdje le den, welke de stand der afdeling had in gericht, een grote voldoening geweest tje constateren, dat deze zoveel belangstel ling trok. Uit het verslag bleek wel, dat, vooral door de fraaie foto's en misschien nog hef meest door die observatiekast, waarin men de bijen zd maar bezig kon zien zonder gevaar gestoken te worden, waar bij het zoeken naar de koningin tot een ware sport was geworden, speciaal onder de jeugd veiel interesse voor het mooie bijenleven is glewekt. Bij de opening der tentoonstelling had ook de burgemeester geruime tijd op de ze stand vertoefd en zich over verschil lende dingen inzake de bijenteelt laten voorlichten. Resumerende kan wel gezegd worden» dat de afdeling met haar inzending een groot succes heeft geboekt ien er ongetwij feld toe heeft bijgedragen velen iei?in he tere kijk op de bijenteelt te geven en 't wel aanbeveling zou verdienen iets dier gelijks later nog leiens en dan op groter schaal te herhalen. Nadat nog enkele kwesties over het reizen niet de bijen waren besproken eindigde de vergadering met het gebruikelijke „bijen praat je". KAARTEN VOOR A.S. MOEDERS. Het C.D.K. dejelt mede, dat behalve de CA-kaarten (voor a.s. moeders) uitge voerd in de kleuren grijs en rood met zwarte opdruk, ook CA-kaarten in dezelf de kleuren grijs en rood met blauwe op druk in omloop zullen worden gebracht. Beide soorten zijn geldig. JAARVERGADERING NBB, DISTRICT „EEMLAND". Tijdens de Vrijdagavond in „De Wapen roem'* fe Amersfoort gehouden algeme ne ledenvergadering van de Nederlandse Biljart Bond, district ,,Eemland", bleek dat de animo voor de biljartsport nog steeds groeiende is. De jaarverslagen van ide-secretaris-wedstrijdleider, de heer A. J. Verkerk alhier, waren in bijzonder op timistische toon gesteld. Het district „Eemland'' omvat thans 18 verenigingen, waarvan 7 in Soest, 6 in Baarn en 5 in Amersfoort. Het aantal leden bedraagt 293, hetgeen weer ioe,n vooruitgang van 20 leden betekent. De oudste biljartvereniging in Amersfoort, „Theomien", is wieer lid geworden en zal deelnemen aan de nieuwe competitie. Het algemene gemiddelds pier speler is geste gen van 1.91 tot 2.10. Dat ook de financiële toestand in het district gezond is, bleek uit hef door de penningmeester, de heer G. Steil, uitge brachte jaarverslag. De inkomsten be droegen in het afgelopen verenigingsjaar f711.15, waartegenover een bedrag van f672.03 aan uitgaven. Een batig saldo van f39.12 besloot het financieel rapport. De ingediende begroting, welke sloot mef aan inkomsten en uitgaven f600.werd goedgekeurd. De voorzitter die heer Spijker, moest in zijn openingswoord een somber geluid laten horen, want het district leed ejen zwaar verlies door het plotseling over lijden van de heer H. van Sitter, secre taris van de biljartvereniging „Centraal" ailhier. De overledene werd met teen mi nuut stilte herdacht. Door het bedanken van de heer Gijben van „Metropole'" was een vacature in hef districtsbestuur gekomen. Bij acclamatie werd de secretaris van „Het Leusdjer- kwartier", de heer Baesjou, gekozen, die ook het secretariaat van het dis trict zal vervullen, daar de heer R. Sta lenhoef door drukke werkzaamheden biertoe niet mieer in staat is. De districtscontributie werd evenals vo rig jaar vastgesteld op f 0.50 per lid. Het inleggeld pier team werd voor de compe titie verhoogd van f4.op f5. Het voorstel van 't bestuur, om dleel te nemen aan gewestelijke kampioenswed strijden, in samenwerking met het Oos telijk district, werd van die hand gewe zen naar aanleiding van een betoog vain de afgevaardigde van „De Vergulde Wa gen, de heer Stoffen, dile dit inconsequent vond, aangezien ,,Eemland" heeft gepro testeerd liegen de competitie-indleiTing door de NBB, waarbij het district zondier rug gespraak bij het Oosten werd ingedejeild. Tot leden van 'dier kascommissje '48'49 werden gekozen de henen Bey, (Middiejl- wijk) en J. Sflootmaber Lieusdierkw-air- tier). De heren Spijker en Vierkerk zullen het district op de op 24 Octobier te hou den bondsvergadering ver tegen woord igetn. De protestcommissie zal bestaan uit de beren Sfieffen, Amersfoort, voorzitter, P. Otters, Baarn en R. Stalenhoef, Soest, leden. De competitie zal op Maandag 4 Oef ober Het is jammer, dat vorige week het re dactionele artikel „Biezuinigings-schan- daal" op de binnenpagina van dit blad werd geplaatst. Het had minstens op de frontpagina moeten prijken met een nog veel kapitalier hoofd. Desnoods met een kop over de gehele paginabrtjedte, want een zó stomme bezuinigingsmaatregel als deze beknibbeling op brieven aan onze jongens overzee, die vóór! alleS hunke ren naar contact met thuis, de gemeente hunner inwoning en het moederland, is zo stupied, dat 't zijn weerga niet heeft. Met wel haast 100 procent zekerheid durf ik beweren, dat die uitvinder van deZe bezuiniging geen zoon heeft in Indié ,e)n er dus niet viöe'1 notie van heeft hoe on ze jongens daar eigenlijk leven. Toch verwond enen we ons eigenlijk ook weer niet ovier deze maatregel. We heb ben al zoveel gekke dingen meegemaakt als het om Indié gaat, dat je eigenlijk al leen maar je hoofd kan schudden. In de dagen, nu al weer lang geleden, toen er beslissende dingen hadden moeten en kunnen gebeuren, waren er Indië-klem- ners die waarschuwden: „Let op, man- nen-die-hiet-nu-mcefen.doen. Er zitten oin- der die nieuwbakken repoebliiekeins|e re geerders, mannen met namen, die eien ble kende klank voor ons hebben. We ken nen ze van vroeger en we "krijgen moei lijkheden, als er niet wordt gehandeld en opgetreden in leen stijl die zij verstaan". Hoongelach was het antwoord op deze welgemeende en kundige raad. Er werd onderhandeld met leiders van tien ka liber, die wij hïier in Holland in de loop pas tegen de muur hadden gezet wiegens collaboratie en anderszins. Voormannen van de repoebliek, waarmeie steeds onderhandeld is, blijken releds ja ren lang geheim lid te zijn van de com munistische partij, mibf welke bekentenis de bovenbedoelde waarschuwers in hef gelijk werden gesteld en die hoonlachers in hun hemd. Nu meneer Mceso in Indië is aangeko men, begint in Madioen en andere plaat sen de pret echter pas goed en in Ne derland is ook nu nog 'ejen groep die meent, dat we de Repoebliek te hulp moeten snellen. Djokja wil die hulp niet» hetgcien blegrijpe'lijk is, want de politieke overtuiging van Madioen en Djokja lo pen niet zoveel uiteen. Door die een te helpen, helpen we ook de ander. De oplossing voor Djokja is aansluiting bij de federale deelstaten in Bandoeng, waartoe zij tot in den treure Is uitgeno digd. Zolang dit niet het geval is, hebben wij geen rieden tot juichen. Tot zolang zal ook die memejer met z'n postbladen moe ten wachten. Als we zover zijn, zien we wel weer. H. OEKMAN. aanvangen met een openingswedstrijd ia café „Centraal alhier, tussen de cadre teams van „Centraal" en „De Gouden Ploeg". Aan de afgevaardigden werden twee plannen voorgelegd voor een op te rich ten districts-orgaan. De heer Sfeffen vqr- zocht hiermede spoed te betrachten, aan gezien die Amiersfoortse clubs reeds beslo ten hadden een 14-daags orgaan uit te geven, doch het districtsbestuur gaarne in de gelegenheid steldle een algemeen districts-orgaan uit te geven. FEESTAVOND BUURTVERENIGING „WEST". Met medewerking van de toneelvereni ging „De Toekomst" gaf de buurtver eniging „West" voor haar leden een feest avond in Bos en Duin. De zaal was tot in ide uiterste hoeken beziet, toen die voor zitter met ,een kort openingwoord de avond opende. Deze avond was wederom georg»aniseerd tien bate van het speel - tuinfotnds. Onder het motto „Elck wat Wils" bracht de toneelvereniging drie één-acters voor het voetlicht. Op voortreffelijkie wijze werden die taferelen vlettolkt, waardoor de talrijke aanwiezigien zich danig ver maakten. De dramatische schets „Die Ploegbaas" bracht het publiek wieer even tot bezin ning. Het is cien amateursavond gewor den van de beste soort en de miedewier- kenden ver dienen alle lof. De „Haert Boys" verleenden muzikale medewerking. HUISSLACHTINGEN '48- *49. Op 1 October a.s. wordt het huisslach- tingsseizoen 19481949 geopend, dat op 31 Maart a.s. weer wordt gesloten. Voor elke slachting is een schriftelijke mach tiging vereist, die door die plaatselijke bureauhouder wordt verstrekt aan hen, die in het bezit zijn van eien aanhoudver- gunning. Machtigingen tof hef slachten van var kens moeten worden aangevraagd door middel van het aanvraag-formuliier, dat op de achterzijde van de aanhoudvergun- ning voor het varken is afgedrukt. De zelf verzorgers zijn verplicht de op de achterzijde van de slachtmachtiging ver melde voorwaarden na te komen.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1