Meubelen Waar is de „Zwevende koopkracht" gebleven. Soest werkt voor zijn jongens overzee» nette meisjes of jongens. DE SCHOUW, Sitter's Schoenhandel en reparatie-inrichting Plaatselijk nieuws. Dankbetuiging. Charlotte Wilhelmina Annemarie. Spiritistische Vereniging „HARM0NIA", Openbare Bijeenkomst J. SCHETZER Faillissement H. Tiggelaven, Soest. Biljartliefhebbers wedstrijd op de vlotbrug. Hiermede berichten wij onze geachte cliëntele, dat op dezelfde voet zal worden voort gezet door Mevr. Van Sitter-Onderwater. Herinnert u zich nog die term uit de eerste tijd na de bevrijding: zwevende koopkracht? Het was voor veel mensen niet duidelijk, wat ermee bedoeld werd en toch was het zo ingewikkeld niet. Men duidde er het geld mee aan, dat de mensen in hun zak hadden, maar niet konden uitgeven aan noodzake lijke levensbehoeften, omdat die er eenvou dig nog niet of niet voldoende waren. Na tuurlijk deed iedereen, die zulk overtollig geld in zijn bezit had, alle mogelijke moeite om er iets bruikbaars voor te kopen en dat bracht nogal wat economische bezwaren met zich mee. Want als de vraag heel groot is bij. beperkt aanbod, dan stijgen de prijzen. Vandaar dan ook, dat men dadelijk na de bevrijding dit geld zoveel mogelijk blokkeer de en bovendien de prijscontrole nog een beetje straffer maakte dan die al was. La ten we eerlijk erkennen, dat die maatrege len hun nut hebben gehad; ze hebben er inderdaad toe bijgedragen, dat de prijzen niet onbetaalbaar hoog werden en dat dus de waardevermindering van de munt geen ontstellende grote afmetingen is gaan aan nemen. Maar, die maatregelen hebben hun nut gehad, met de klemtoon op „gehad". Want wie spreekt er nu nog van „zwevende koopkracht". Wie heeft er nog geld achter de hand, dat hij niet besteden kan wegens gebrek aan goederen in de winkels. Nie mand.' Er zijn weer tal van nuttige artike len te koop en de belastingen hebben de laatste resten van die overtollige geldmid delen wel opgeslokt. Bovendien wordt er niet meer zo gemakkelijk en zoveel ver diend als een paar jaar geleden. Niettemin zijn op een enkele uitzondering na alle prijsbepalingen blijven bestaan en ze worden zelfs nog voortdurend bijgewerkt. Nog steeds bemoeien ambtenaren zich met aeprijsvorming van allerlei kleinigheden en maken het daarmee voor het bedrijfsleven nog moeilijker dan de toestand van zichzelf al is. Dezer dagen troffen wij weer een ty perend voorbeeld aan. Het tarief van de wit- wasserij is bij verordening van 44 op 47 cent per kg. gebracht, maar tegelijkertijd is de prijs van het wassen en strijken van een boord met een cent verlaagd. Misschien komt dat gemiddeld weer op hetzelfde uit, maar er zijn nu eenmaal bedrijven, die naar verhouding meer boorden en overhemden wassen dan huishoudwas en die worden door deze nieuwe regeling gedupeerd. Nu vraagt men zich toch af, waarvoor dat nodig is: het een wat hoger, het ander wat lager. Dit is op zichzelf al bewijs genoeg, dat men de beweging der prijzen beter aan zichzelf kan overlaten. De concurrentie is heus alweer scherp genoeg om ervoor te zorgen, dat de prijzen niet overmatig stijgen. Teder bedrijf zal zijn prijzen wel vaststellen op het niveau, dat het publiek wenst en kan betalen, zonder dat het van leverancier ver andert. Ér zijn trouwens wasserijen, die men graag een cent per boord meer zou betalen voor het goede werk en andere, die minder nauwkeurig zijn, die eigenlijk een cent min der waard zijn. Laat men de prijzen vrij, dan komt er vanzelf weer onderscheid in de a- rieven overeenkomstig de verzorging en be diening. Regelt men alles bij verordening, dan worden alle bedrijven over één kam ge schoren en dat schept altijd onbillijkheden. Weg met de oorlogserfenis. De zwevende koopkracht is dus weg. Ieder een heeft zijn handen val aan de becijfering hoe hij met zijn inkoipen zo goed mogelijk toekomt en dat is de beste garantie, dat de prijzen ook niet zullen stijgen, wanneer men al die verordeningen en ambtenarij opruimt. Wat te duur is, wordt niet meer gekocht, ten eerste omdat de mensen het niet kun nen betalen en ten tweede omdat er geen noodzaak meer is zich bij hoge prijzen neer te leggen. En daarom: weg met die oorlogs erfenis. Wat niet meer nodig is, moet opge ruimd worden. Wij kunnen ons indenken, dat de betrokken ambtenaren van mening zijn geworden, dat het dagelijkse leven niet meer goed kan functionneren zonder hun controle en hun verordeningen. Maar dat is niet zo! De bestaansreden van die diensten wordt iedere dag minder, naarmate de productie toeneemt en inplaats van zwevende koop kracht, die de prijzen omhoog drukte, is er reeds een tekort aan koopkracht. En dat maakt het noodzakelijk, de banden voor het bedrijfsleven minder knellend te maken. La ten we niet vergeten, dat de prijsbeheersing een noodzakelijk kwaad was in de jaren van schaarste, maar dat er geen reden is ons er blijvend mee fe belasten. Op het ogenblik is de prijsbeheersing eerder een struikelblok voor gezonde toestanden geworden dan een bescherming tegen uitwassen en daarom moet zij zo spoedig mogelijk verdwijnen. WEER EEN HULDIGINGSAVOND. Het zal onze gemcentenanetn ongetwijfeld een genoegen doen te vernemen, dat „Ni- kaproba" tegen a.s. Vrijdagavond weder om een huldigingsavond heeft belegd- Sinds de laatste avond, welke enige maan den geleden werd gehouden, zijn wieder- om een 20-tal Soester jongens uit de tro pen teruggekeerd en zij zijn het, dit- door middel van „Nikaproba", Vrijdag avond door de Soester bevolking zullen worden gehuldigd en aan wie dan een certificaat zal worden uitgereikt, ten be wijze dat zij in het erebo-ek der gietnaeinttp Soest zijn .ingeschreven. Aan deze avond, welke ditmaal gehou den wordt in het parochiehuis aan de' Vredehofstraat, zullen wederom enige plaatselijke verenigingen geheel belange loos medewerken em wij zijn er van over tuigd, dat ook deze avond voor onze jongens wederom een waardig sluitstuk zal vormen van hun soldaat-zijn in de tropen. Op deze avond zal' tevens de uitloting plaats hebben van de Nikaproba-Verlo- ting, waarvan de uitslag in de Soester Courant van Dinsdag 5 October zal wor den bekend gemaakt HET ST. NICOLAASPAKKET. Twee weken geileden "hebben wij mede gedeeld, dat „Nikaproba" zich ging in spannen om aan alle Soester militairen overzee, (pl.m. 250 in getal) ter gelegen heid van Sint Nicolaas, een pakket fa zenden. In verband hiermede vierzochten wij ds familieleden onzer jongens aan het se cretariaat van „Nikaproba" (Van Wae- destraat 35) het juiste adres te zendiep van hun zoon, echtgenoot broer of vriend in de tropen, opdat voorkomen zou wor den, dat zijn pakket, wegens onjuiste adressering verloren gaat en gepn lemkele Soester militair zou worden vergeten. Velien, maar lang niet allen, hebben aan dit verzoek gevolg gegeven ien uit da binnen gekomen gegevens is overduide lijk gebleken, hoe nodig het is, dat ons de gevraagde gegevens worden verstrekt. Meerdere door ons verzamelde gegevens bleken onjuist, terwijl ander|ep in het ge heel niet in ons systeem voorkivamen. Dit is niet onze schuld, want geen en kele instelling kan ons mededelen welke ingezetenen in de tropen vprblijvan. Ook ons gemeentebestuur, dat zo ten volle met ons werk meetieeff, kan dit nipt, om dat van militaire zijde nimmer opgave wordt versteekt van hen, die naar die tro pen vertrekken. Wij herhaltan daarom nogmaals en met aandrang ons verzoek, zend ons de.na volgende gegevens van uw familielid: Naam, voornamen (voluit), geboorteda tum en geboortejaar, rang, legiernummer, onderdeel, veldpostkantoor, gehuwd of ongehuwd, datum van vertrek naar de tropen, alsmede het particuliere adnefs te Soest Laat nu geen enkele familie achterblijven en zand ons de gegevens direct. Ook aan de jongens zelf. die' dit blad in de tropen krijgen toegezonden en dit zijn er velen, verzoeken wij ons deze ge ge- j vens te zenden. i Voor ons werk in de toekomst ontvangen wij de gegevens liever twiaemaal dan in het geheel niet. WIE HEEFT BONNEN TE MISSEN. Artikelen, welke in het pakket niet mo gen worden gemist zijn sigaretten en pe permunt. U weet ongetwijfeld, dat onze jongens nimmer aen goede sigaret krijgen fa-ge wezen en dezie artikelen zijn hef, die ons de grootste hoofdbrekens bezorgen. Het wil ons voorkomen, dat het voor ons allen te samen (22000 inwoners), mo gelijk moet zijn 250 rokers- en 250 sneep bonnen bijeen te bpengen, opdat wie de jongens minstens met 40 sigaretten en 4 rolletjes pepermunt kunnen verblijden. Wij vragen daarom: wiie heeft voor onza jongens te missen één of meer sigaretfan- bonnen en of snoepbonmen. Zij wordep aan ons secretariaat (tevens bureau van dit blad: Van Weedestraat 35) gaarne in ontvangst genomen of door een der be stuursleden aan Uw adres afgehaald- Dat we de sigaretten en de roilllejjlêis pe permunt ook gaarne in natura ontvangen» zullen wie niet behoeven te zeggen. Het bestuur van „NIKAPROBA" GEVONDEN VOORWERPEN, Blautve wollien motorpet, witte keeshond, schop, blauwe haarstrik, rode ceintuur, dameshandschcienen, porfcemonnare met ge?d ien bonnen, armband, bruin lediörein por tem onna ie met geld, kinderjasje, si garendoos met diverse snoepkaarten ien brandstoffenbonnien, linker bruilnie glacé herten handschoen, damesporlieimonnaie met geld en levensmiddelen bonnen, por tefeuille inh. foto's en rijbewijs A, levens middelenkaart C 810. Inlichtingen poli tiebureau Van Weedestraat. R.K. OPENBARE LEESBIBLIOTHEEK, NIEUWE AANWINSTEN. Jeugd: Hagers, ,,Marga gaat haar eigen jr. Hagers, „Marga gaat haar eigen weg''- Meisjes 18 jr. en ouder. Hoog» „Nanneke". Meisjes 10-12 jr. Jehu, ,,Neftie v. d. Slee". Meisjes 14-16 jr. Mare, „In de Poolstreken verdwaald". Jongens 12-14 jr. Marlie Hubregtse, „Gims ongeweten afscheid". Meisjes 16- 18 jr. Masdorp, „Jan van Oeveren". Jongens 14-16 jaar. Studie: Edginton, „Famnies fortu|tie". Eeden, „IJsbrand". Goebbiels, "Dag boek". Haverschmidt, „Familie en kennissen". Kuthe, „Verzen". Loijo- lo, „Jezus van Nazareth"- Oldenburg Ermke, „Een Amerikaan keert terug" Roland Holst, „Het feest der gedachte nis" Roland Hol9t, „Verzonken ver zen". Wal ter Brund, „Thema ein va riaties". Wraij, Vagebonden vatn de Zuidzee". AANRIJDING. E. P„ alhier, die, rijdende niet zijn vracht auto op de Birktstraaf, links af wilde? gaan, werd door een andere vrachtauto in de flank aangereden, waardoor beide wa gens flinke beschadiging opliepen. AUTOBOTSING. Op de Steenhoffstr. stootte leen vier tal auto's op elkander, doordat een de zer wagens moest stoppen voor een boe renwagen. Alle wagens liepen beschadi ging op. SOESTERBERG. KORDAAT OPTREDEN. Door eetn tweetal1 burgers werd ieie!n mans persoon opgebracht, die nabij de Kerk- 1'aan op heterdaad werd betrapt bij h(et plegen van openbare schennis der eer baarheid. De politie maakte ter zake procesverbaal op. BEKEURINGEN. In de afgelopen dagen werden 25 be keuringen ter zake verkeersovertredingen opgemaakt. SCHAAKBERICHT. Door de Soiesterbergsie schaakclub werd oen vriendschappelijke wedstrijd geispbeld tegien „Soester kwartier" te Amersfoort. Uitslag 37 in het voordeel van, „Soester kwartier". DUITSLAND GAAT WEER SYNTHETISCHE BENZINE MAKEN Een van de industrieën, die na de capitula tie van Duitsland werden stilgelegd, was de productie van synthetische benzine. De ver vaardiging daarvan had in Duitsland onder de druk van de oorlogsnoodzaak een grote hoogte bereikt. Het land beschikt zelf over vrijwel geen oliebronnen, doch heeft veel bruinkool, die langs chemische weg in olie en benzine kan worden omgezet. Ook uit andere grondstoffen wisten de Duitsers kunstmatig Vloeibare brandstof te bereiden. Daar deze industrie echter geheel gericht was op de voorziening van het Duitse leger, in het bijzonder voor de gemotoriseerde troe pen, de tank-afdelingen en het luchtwapen, werd (je productie van synthetische benzine na de bezetting niet meer toegestaan. Maar daarmee sneden de Engelsen en de Ameri kanen in hun eigen vlees, omdat nu alle motorbrandstof ingevoerd moest worden, hetgeen onder de gegeven omstandigheden economische waanzin is. Daarom zullen twee der grootste bedrijven weer in werking wor den gesteld. Het ene in samenwerking met de Amerikaanse Standard Maatschappij en het andere in samenwerking met de Neder landsBritse Shell. Gezamenlijk zullen deze twee fabriekscomplexen voldoende kunst matige benzine produceren om de behoefte aan dit materiaal voor de Britse en Ameri kaanse zone volledig te kunnen dekken. DE HANDEL MET OOST-EUROPA West-Europa heeft altijd een levendige han del gedreven met de Oost-Europese landen, doch deze is, door de Russische overheer sing van de Oostelijke streken veel moeilij ker en daardoor doorgaans van geringer omvang geworden. Deze handel omvatte, in het bijzonder de volgende producten: hout uit Finland, Polen, Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië, steenkool uit Polen, kali uit Oost-Duitsland, granen uit Polen, Roemenië, Hongarije en Joego-Slavië, zink, lood en ko per uit Joego-Slavië, enz. Natuurlijk slui ten thans alle West-Europese landen han delsverdragen met deze landen af, maar ook is men bezig de Marshall-hulp hierbij in te schakelen. Tot nu toe zijn 7.293.000 dollar voor aankopen in die oostelijke landen uit getrokken. Zij zijn besteed aan steenkool uit Polen, goederenwagons uit Hongarije en Tsjecho-Slowakije en kali uit Duitsland. De orders worden betaald met West-Europese goederen, die geen militaire betekenis heb ben. Rechtstreeks in Rusland doet de Mars hall-hulp-administratie geen aankoop. PAS OP-DE PLAATS IN BELGIë In België is het niet meer zo botertje-tot-de- bodem als het een paar jaar lang het geval is geweest. Wel is het overdreven, zoals in sommige kringen gebeurt, te spreken van een crisis, maar niet te ontkennen is, dat sommige takken van bedrijfsleven er alles behalve rooskleurig voorstaan. De handel stagneert en het aantal werklozen neemt toe. Bijzonder moeilijk is het in het Ant werpse havenbedrijf, in het hotelwezen en in de lichte industrie. België telt alweer om streeks 150.000 werklozen (in ons land is practisch geen werkloosheid), terwijl de af- zetmoeilijkheden in binnen- en buitenland toenemen. De slechte toestand in de Ant werpse haven wordt voor het grootste deel veroorzaakt door de hardnekkige weigering van de Amerikaanse generaal Clay om de invoer van Duitsland over Antwerpen en Rotterdam te laten lopen. Ook onze eigen grote haven heeft daardoor nog slechts een omzet van 38 pet. van voor de oorlog, maar in Antwerpen is het nog erger. Daar komt nog bij, dat een ander deel van de handel voor Zuid-België en Noord-Frankrijk zich heeft verplaatst naar Duinkerken en Le Havre, omdat men daar met goedkoop Frans geld kan betalen. Dat het hotelwezen er zo slecht voorstaat, komt eveneens doordat de Belgische franc momenteel te duur is voor de Nederlanders en eigenlijk ook voor de Belgen zelf. De Nederlanders zouden wel graag hun vacan- tie in België doorbrengen, maar onze rege ring kan daarvoor geen geld missen. En de Belgen gaan liever naar Frankrijk, waar al les veel goedkoper is, als men tenminste Belgische franken heeft om daar goedkope Franse francs mee te kopen. Naar schatting zullen de Belgen dit jaar anderhalf milliard Belgische frans in Frankrijk verteren, waar van het gevolg is, dat de Belgische toeristen plaatsen haast niets te doen hebben. In de lichte industrie (waaronder men ver staat textiel, lederwaren, glas- en aarde werk, meubilair, enz.) begint men te voelen dat de binnenlandse markt verzadigd is. Het publiek heeft zijn oorlogsslijtage weer in gehaald en koopt nu nog maar normale hoe veelheden, terwijl alle grossiers en winke liers ruime voorraden hebben. Daardoor neemt de handel in het binnenland af. In het buitenland zou men wel meer kunnen verkopen, als de Belgische franc voor de meeste landen niet te duur was. Het is zelfs zo, dat verschillende landen, die handelsver dragen met België hebben, niet eens de hoe veelheden afnemen, welke in die verdragen zijn opgenomen, omdat men liever machines en andere productiemiddelen koopt, dan ver- bruiksartikelen. Eerst wanneer de economi sche unie met Nederland werkelijkheid is geworden, zal België weer voldoende afzet gebied krijgen. Hiermede betuigen wij onze oprechte dank voor de vele blijken van me deleven bij het smartelijk verlies van ons dochter tje en zusje J. A. PAANS M. M. PAANS- SOLGAT WERNER HEINSJE BOUDEW1JN Soestdijk, 25 Sept. 1948. Oranjelaan 31. PRIMA NAAISTER neemt weer werk aan. Vlugge aflevering. Tevens 1 maal per week werkster gevraagd. Br. No. 444 bureau S.C. Te koop of te huur gevr. een HUISJE met woningruil vrij huisje in 's Graveland. Br. letter B.S. bureau S.C. TE KOOP Am. el. naaimachine (portable), damesfiets.kachel met plaat, leg kast (kl. formaat), dames en he ren winterkleding voor punten. Molenstraat 13. NET MEISJE zoekt bezigheden tot 1 Novem ber. Br. No. 443 bur. S.C. WECKFLESSEN te koop gevraagd, in al le maten. Br. no. 306 bu reau Soester Grt. Net R.K. persoon, 25 jr., wenst KENNIS TE MAKEN met dito mlei§je, liefst 20-25 jaar. Br. en foto's worden op erewoord te ruggezonden. Br. no. .445 bur. Soester Courant. Boekbinderij A. M.Graff- ner, L. Brinkweg 52 B, vraagt voor direct Aanmelden aan de bin derij. afd. Soest omstreken. op DONDERDAG 30 SEPT. a.s., in „Religie en Kunst". AANVANG 8 UUR. SprekerMej. Gravelotte. On derwerp „Aardstralen en Wi chelroede". Leden vrij. Belangstellenden 75 cent. koopt U het beste bij de Meubelmaker. Lage prijzen - Prima kwaliteit Kerkpad N.Z. 48, Tel. 2262 De E.A. Heer Rechter commissaris in het fail lissement van H. TIGGELAVEN te Soest, Bosstraat 63, heeft bepaald, dat de verificatie-vergadering zal worden gehouden op Maandag 25 Oct. 1948, des namiddags te 2 uur, in eten der lokalen van het gerechtsgebouw te Utnëcht, iHamburgierstr. 2K Vorderingen kunnen bij ondergetekende 'worden ingediend tot uiterlijk 11 October 1948. Mr. D. HAALMAN, Curator. Domstraat 6, Utrecht. Donderdagavond a.s. houdt de Biljartver. een Fraaie prijzen AANVANG 7,30 UUR.

Soester Courant | 1948 | | pagina 3