UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Het kleine land dat zich gaat voelen. Officiële mededelingen. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 71. BureauVan Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, f 1.50 - p. post f 1*75 VRIJDAG 1 OCTOBER 1948. Er mogen dan mensen in Europa zijn, die menen, dat wij met 'elkaar zó ver zijn afgezakt, dat wie óf naar de pijpen van Amerika, óf naar die van Rusland hebben te dansen en wie zal hief ver wonderen, dat men die miensen het meest vindt in de kleine landen? toch zijn er ook nog klieine broeders, die juist in deze tjjd „groot" gaan doen. Dit kan de kleinen, die zo langzamerhand met een minderwaardigheidscomplex gaan rondlopen, 'n hart onder de riem steken. Wie dat kleine opscheppertje in de Eu ropese familie dan wel is? Ierland- En nog niet eens Ierland helemaal. Slechts een deel ervan, zij het het grootste deel. Wij bedoelen de vrijstaat Eirie, 69.000 ki lometer groot. Ons land is ongeveer half zo groot, maar hier wonen op die vier kante kilometers een acht millioen mien sen in Ierland 3 millioen. Hoe komt het nu, dat dit Ierland-gedeeltle nochtans zo groot kan doen? Van het jaar 1600 af heeft dit eiland on der de heerschappij van Engeland ge staan en het heeft ier armoede, bittere en in-bittere armoede onder geleden. Hef land, dat zijn betrekkelijk gering aantal inwoners best had kunnen voeden, werd leeggezogen door de Engelse groot' grondbezitters. Herhaaldelijke opstanden, die dan niet al te zachtzinnig werdien on derdrukt,' waren er het gevolg van. Ou deren zullen zich de naam van de Sinn- Feiners nog wel herinneren. In 1922 werd die strijd beëindigd met een overwinning voor de Ieren. Een gedeeltelijke althans. Want hef overwegend protestantse noorden blieef in de oude verhouding tot Engeland de rest kreeg de status van Dominion. President werd de heer Valiera, die dit bleef tot het begin van dit jaar. In naam is Eire dus nog vorbonden aan Enge land, maar in de practijk is het zo zelf standig dat het meer een republiek is dan een Dominion. In de jongste oorlog demonstreerde het die zelfstandigheid door neutraal te blijven. V>Ri in die tijd slecht hebben geboerd, kunnen wij niet zeggen. Onder Engeland een agrarisch land met periodiek terugkerende hongersnood, bleef het na die tijd wel agrarisch, maar ging in steeds belangrijker mate, land bouw- en veeteeltproducten uitvoeren. In de eerste plaats naar Engeland- Vooral na de oorlog is het dit land heel wat waard, er eten te kunnen kopen, om dat het er met ponden sterling kan be talen. Dit spaart uit op de dollar-reke ning, die het bij Amerika heeft Jopen. Vandaar, dat men in Londen op het ogen blik heel vriendelijk is tegenover de vroe ger zo rebelse buurman en graag een ge willig oor leent aan eventuele wensen. Dat gewillige oor vinden ze nóg ergens. Toen de erbarmelijk slechte toestand dui zenden Ieren uit het land wegjoeg, zoch ten en vonden velen eien bestaan in de V.S. Zij en hun nakomelingen werden na tuurlijk wel Amerikaan, maar zij bleven tevens Ieren, wien het wel en wes van hun stamland na aan het hart bleef lig gen- Ierse wensen en verlangens vinden steeds hun klankbord onder de Ameri kaanse Ieren, die bnnenkort mede zulle-n stemmen bij de presidentsverkiezingen in de V.S. Begrijpt u het willige oor bij de twee gfote politieke partijen van dat land? En dan is er nóg iets. Kómt er een conflict tussen het Westen en Rusland, dan is één voorwaarde voor een doeltref fende oorlogvoering een ongehinderd va ren op de Atlantische Oceaan. Daar moet dan geen land en geen landje aan liggen met sympathieën voor „de ander Zo vinden de Ieren bij de Amerikanen en bij de Engelsen niet één, maar twqö willige oren. Ze hebben het zo ver wefjen te krijgen, dat de oude Valera, die te gematigd naar hun zin was, in Januari van dit jaar naar huis werd gestuurd en John Costel- ]o, nationalist van zuivere bloede, tot president werd gekozen. Hij wil: geheel Ierland los van Engeland en de laatste in de practijk symbolische band met En geland verbreken. Geen dominion me°r» maar geheel zelfstandig. Eisen, die er Engelands premier Attlee toe brachten, "iTvacantie in Ierland door te brengen niet om er over politiek te natuurlijk niet! - en die Costello naar New York deden gaan en hem daar zeggen: „Wij willen graag aan dat Brusselse pact van jullie deelnemen en ook wel aan een Atlantische Unie. maar dan moet eerst gehéél Ierland geheel los Zted^drilfbewnsfe woorden van 'n klein maar zelfbewust landje. Voorlopig nog maar wensen, maar die t^h Sufs maken, op de duur werkelyk- hrfd te worden. We vragen ons af: „waf zou van een b.v. Poolse Costello zijn geworden, die aldus zijn nationale be langen bepleitte in Moskou? BEVOEGDHEID TOT STEMMEN BIJ VOLMACHT. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat eien kiezter bevoegd is om bij voimacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamhedien medé brengen, dat hij herhaaldelijk of al thans gedurende net gedeialite van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de Je- meiente op weiikjer kiezerslijst hij voor komt. Mede is bevoegd bij voimacht te stem men de echtgenote van hem, diie voldoteifc aan de bovenvermeldde voorwaarden, voor zover zij met deze in verband met zijn beroep of werkzaamheden, afwezig pljaegt te zijn. De aanwijzing geschiedt niét dan nadat dje belanghebbende een daartoe strekkend met redenen omkleed verzoekschrift aan 't gemeentebestuur heeft ingediend. De indiening moet geschieden vóór 1 Janua ri en niet eerder dan 1 October van htet voorafgaande jaar. Formulieren voor de bedoi&ide verzoekschriften zijn van hé den af ter secretarie kosteloos voor die kiezers verkrijgbaar. HINDERWET. Burgemeester ,en Wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat ter se cretarie ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van A- Frank, Koninginine- laan 48, Soest, om vergunning tot het uitbreiden van de bestaande houtzagerij tot een timmer- en meubelbedrijf, waar in zijn geplaatst vier electromotoren mef eien gezamenlijk vermogen van 10 p.k., in peroeel Koninginnelaan 40, kadastraal bekend Sectie H, no. 6840. Op 12 October 1948 zal gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Daartoe zal op die dag, des voormiddags elf uur, ter secretarie zitting worden gehouden. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester -en Wethouders van Soest brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid tot kosteloze inenting togen pokken wordt gegeven op Woens dag 6 October 1948: Te Soest, te 2 uur n.m. precies, in eien leslokaal der o.Il school Kerkebuurf aan de Middenwijkstraat en te 3 uur precies in een leslokaal van de Mariaschool aan de Mariastraat (hoofdingang); te Soes torberg, te 2 uur n.m. precies, ten huize van dokter A. Th. M. Splinter, ge meentegeneesheer, Amersfoortsestraat 3. Een wieek later zal op dezelfde plaatsen en tijden gelegenheid worden gegeven tot het nazien der inentingen. Aan belanghebbende ouders wordt ver- izocht het trouwboekje mede te brengen en de armen der in te enten kind;reni vooraf goed te wassen. Tevens wordt herinnerd aan de bepalin gen der Inentingswet, wélke de verplich ting bevatten van de inenting vóór de eerste verjaardag dier kinderen óf indie ning van een bezwaarschrift volgens vastgesteld model, ten gemöenfcehuize verkrijgbaar. EEN RODDELAAR GESTRAFT. Op 3 Mei j.I. bevond A. H B. zich in de trein van Bussum naar Weesp. In de coupé, waarin hij zat, reisde ook de ge scheiden vrouw G-, met wie hij kwam fce spreken juister gezegd roddelen over de fam. v. S.» in het bijzonder ovér R. van S-, met wie mej. G. kennis had aangeknoopt en zou gaan trouwen. Vée,l goeds kreeg de trouwlustige medleneizig- ster over haar aanstaande bruidegom niet te horen, o.a. de beschuldiging, dat hij tijdens de bezetting bij ingezetenen twee radiotoestellen weggjehaald zou hebben. Verdachte verklaarde het nodig geacht te hebben Mej. G. voor Van S. te waar schuwen. De Officier van Justitie vond al dat ge roddel, waarvoor herhaaldelijk verdach ten terechtstaan, afschuwelijk ten melen de, dat idaaraan maar eens eien eind imoiesf komen. Hij eiste f25.— boete subsidair 15 dagen hechtenis. Het vonnis luidde: f 15.boete of 10 dagen hechtenis. POSTDUIVENSPORT. Zondag had, tot sluiting van het seizoen, de laatste wedvlucht plaats vanaf Quie- vrain (Fr.), afstand 226 K.M. De duiven werden te 8.45 uur gelost. De vereniging vDe Zwaluw" nam deel piet 101 duiven. Aankomst le duif 11 uur 23 min. 36 sec. De totale uitslag is: J. van de Brakel 1—10. G. H. van de Broek 2491617. P. Oosterbeek 3. Th. Daseiaar 5- C. van Soest 6815 26. J. C. van Breukelen 71224. A* Waaijenberg 11-13—20—21—22. A. Priem 14. A. Grauwmans 18. P. Du ijst 19. H, Overbeek 23. G. Haks 25- De vereniging „De Vriendschap" nam deel met 63 duiven. Aankomst le duif 11 uur, 27 min. 13 sec- Die totale uitslag is: W- Nieuwienhuïs 13478—11 1316. H. Hartogsveld 2. G. Sukel 5. E. Daatselaar 691215. C. Dijkman 10—14. De kampioenschappen navluchten wer den als volgt behaald: Hokkampïoen: 1. E. Daatselaar; 2. W. Nieuwienhuïs; 3. G. Sukel. Duifkampioen: 1. G. Sukial; 2. E. Daat selaar; 3. W. Nieuwenhuis. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend Apotheek „Soést- dijk", Van Weedestraat 46. DE DEUTSFREUNDLICHE CAFéHOUDER. Voor de Kantonrechter voor Tribunaal- zaken te Utrecht stond Gradus Lengiers terecht wegens zijn politieke gedragin gen in oorlogstijd. Behalve het lidmaatschap van 'de NSB en van de NVD, waartoe hij in 1941 was toegetreden, wierd hem o.m. tan laste ge legd, dat hij in bezettingstijd 'f praatje had rondgestrooid, dat de foto graaf L. J. A. Mook van joodse origine zou zijn, welk feit de arrestatie, van dezé persoon door de Duitsers ten gevolge heeft gehad. Ten slotte, dat hij als vrij willig beheerder van het hotel-restaurant „De Boschvijver" zou zijn opgetreden. De beide laatste feiten ontkiemde ver dachte. Er was in het café, dat hij des tijds hield en dat als „verkejerslokaal" voor de Duitse Weermacht diende, vol gens zijn zeggen geroddeld over genoem de Mook, doch hij ontkende stelligzulks persoonlijk te hebban gedaan. Mook als getuige gehoord, ontkende, dat hij bij de P-R.A. zou hebben verklaard, dat Len- gers persoonlijk hem als jood had aan gegeven, maar hij deelde wiel méde, dat Lengers geassisteerd heeft bij zijn arres tatie evenals de beruchte Lomm|ein. Waf het beheerderschap betreft van „Dé Boschvïjver" maakte de Kantonrechter melding van leen schrijven van de eige naar Speorstra, volgens hetwelk de over name van hef behdar door Lengers niet op diens verzoek was geschied, zoals ver dachte beweerdie. De Kantonrechter herinnerde ook nog aan het feir, dat verdachte reeds in '39 wegens een spionnagjezaak door de Recht bank veroordeeld was en» wraakte hef ten zeerste in bem, dat hij omwille van het geld zo met de Duitsers had aange papt in bezettingstijd. De verdediger, Mr. Van Woiel'demem» wees er in zijn pleidooi op, dat men hier te doien heeft met oen brood-NSB-er, die louter om materieel voordeel met de Duitsers op goede voet had trachten te leven. Pleiter meende echter, dat hij met de ondergane internering van bijna drie jaar reeds voldoende zwaar gestraft was en pleitte uit dien hoofdie vrijlating zon der oplegging van maatregelen. Uitspraak 11 October a.s. BILJARTEN. Maandag 4 October a.s. wordt hef bil- jartseizoen van het district „Eemland" officieel geopend miet de plaatselijke ont moeting in die Cadre-klasse tussen Cen traal 1 ien De Gouden Ploeg 1. Hief wed- strijdrooister vermeld voor de wieek van 3 tot en met 9 October de volgfende ont moetingen. CADRE KLASSE: 4 Oef. Centraal I— Gouden Ploeg 1- 8 Oct. Vergulde Wa gen 1Ons Genoegen 1. le KLASSE LIBRE: 5 Oct Metropole 1 Vergulde Wagen 2. Leusderkwartier 1 Theomien 1. Zonneheuvetl 1Gouden Ploeg 2. 6 Oct. Ons Genoegen 2Soieet- dijk 1. Nieuwe Kei 1 vrij. 2e KLASSE LIBRE A: 6 Oct Vergulde Wagen 3Leusderkwartier 2. 8 Oct. Mje- tropole 2Centraal 2. Oo^terpark 1 ODL 1. Animo 1Ons Genoegen 3. 2e KLASSE LIBRE B: 5 Oct Nieuwe Kei 2Metropole 3. Gouden Ploeg 3DOS 1. 6 Oct Middelwïjk 1Middelwijk 2. KOT 1 is vrij. 3e KLASSE LIBRE A: 4 Oct. Theomien 2—Vergulde Wagen 4. 6 Oct. KOT 2— Ons Genoegen 4. Soestdijk 2ODL 2. 7 Oct Centraal 3Metropole 4. 3e KLASSE LIBRE B: 4 Oct Leusder kwartier 3Nieuwe Kei 3. 5 Oct. Ons Genoegen 5Metropolie 5- 6 Oct Zonne- heuvel 2Tavenu 1. ODL 3Animo 2. 3c KLASSE LIBRE C: 4 Oct. Animo 3 KOT 3. 5 Oct ODL 4Oosterpark 2. 6 Oct DOS 2Centraal 4. Leusderkwar tier 4Zonneheuvel 3. Middjelwijk 3 vrij. I.V. PHILATELICA, AFD. SOEST. De vergadering van 24 September was weer behoorlijk bezocht, vooral door d,e oudere leden. Déze oudieren blijven een voorbeeld voor de jongeren. Het is jam mer, dat zeer velen zo weinig belang me nen te moeten stollen zo te.e,ns per maand. Het was geen lange agenda, welkle spoe dig was afgehandeld. Bijzonderheden voor de Najaarsvergade ring per 16 Oct. a.s. te Amsterdam, brachten verschillende wensen naar vo ren, welke door de twee afgevaardigden Met belangstelling heb ik in een aantal artikelen kennis genomen van „Het uit breidingsplan voor So,est" en we moeten het betreuren, dat, door tijdsomstandig heden, niet harder aan d|e verwezenlijking van het plan kan worden gewerkt. Het is een gedegen stuk werk £n het getuigt van inzicht en durf. Het is dan ook verre van mij, om critiek op het „Plan" te léveren, al heb ik ook het gevoei, dat sommige dingen wel an ders zuilen uitpakken dan de plannen nu aangeven. Waar ik echter bescheiden de aandacht voor zou willen vragen is dit. Zijn we niet fce kieskeurig en hebben we niet te veel noten op onze zang mét betrekking tot de vestiging van industrieën Uitgerekend wordt een van de beste in dustrieterreinen van Soiest, aan de spoor lijn bij Soestduinen, taboe verklaard voor het vestigen van nieuwi© industrieën. Dat is natuurlijk prettig voor de daar- wonenden, maar dacht u in ernst, dat u oen industrieel, die naar eien goedé plaats yoor zijn bedrijf uitziet, ergens in de Eemvallei krijgt, waar hij eén paar maanden van bet jaar „vochtig" staaf en het bouwen enig;e keren duurder is dan b.v. op Soestduinen? Eigenlijk kunnen we dan evengoed Zeg gen, dat we in Soest geen industrie wil len hebben en van S,oest liever eén „luxe plaats" makien. In Soestduinen staan enige fabrieken di rect aan ieen spoorlijn met verbindingen naar alle richtingen van ons land, eein schitterende weg voor zwaar vierkeier in de onmiddellijke nabijheid ten over een poosje misschien in de directie nabijheid een go ed geoutilleerd vlieg veld. Wij hebben het zeflf in dje hand eien bouwverordening te maken, waardoor hief onmogelijk wordt gemaakt om een fa briek open en bloot aan wieg of spoor lijn te plaatsen. Wij schrijven eenvou dig voor, dat men b.v. 50 Mieter uit de weg moet blijven en dat dé1 strook vóór de fabriek bebost moet zijn. Vierder zou ik de bouwgrond voor zo'n lage prijs wil len aanbieden, dat men ser niet over denkt met een fce viestigen fcledrïjf naar een .an dere gemejente fce gaan en dat mén hef niet in „hoogtebouw" behoeft té zoeken. Goede industrieën brengen veiel inkom sten aan dé gemeentekas, dus vind ik, dat we ze moeten lokken en niet afweren. En dat doen wé m.i. door ze naar de Eem fce verwijzen. Wat het bezwaar betreft, dat erg een wo ningen in de onmiddellijke omgeving zijin, zou ik willen zeggen: is het niet altijd zo» dat de vestiging van een industrie de noodzaak van arbeiderswoningen be paalt en niet andersom? H. OEKMAN. der afdeling Soest zullen wordien toege licht. De te houden veiling op 29 Odt|o- ber hieild allen eveneens bezig. Kavels werden reieds ontvangen ien meer dere zullen zekier volgen vóór 12 Ocfcobiett: a.s. bij het secretariaat Steenhoffsfcr. 23» Tel. 2230. MEISJESKOOR IDA JONGSMA- In de wieek van 2 tot 9 Oct. is er gele genheid voor meisjes van 9-17 jaar zich op te geven voor het meisjeskoor onder leiding van Ida Jongsma. De bedoeling is, om met hét cano(n- zingen, waar zoveel enthousiasme voor was, weer 'n aanvang te maken, maar nu in grotere vorm. Daarom wordt verwacht, dat hét 40-tal meisjes zich zal uitbreiden tot ongeveer 60. Na een studieperiodie van misschien 4 maanden zal er een kleine uitvoering gegeven worden. Daarna volgt een twee de studie-periode, die vermoedelijk half Mei zal eindigen. In de zomier wordt niet gerepeteerd. De meisjes, die rieeds lid wanen, moeteni zich opnieuw opgeven en zo mogelijk 'n nieuw lid medebrengen. Zie verder de ad vertentie in dit nummer. „DE OPSCHEPPER". De film „De Opschepper", wielke deze week in City-theater vertoond wordt, is geladen met ejen dosis gezonde lachstof, welke door het bekende komische paar Joe Brown ie:n Judy Canova, op voor treffelijke wijze wordt uitgestrooid. Wanneier Brown de opschepper is, dan begrijpt ieder, dat er mallie situaties ont staan. Samen mét Judy Canova, die ze ker aanspraak maakt op de titel van de besté vrouwelijke komiek, beleeft hij de dolste avonturen, die zélfs die grootste nurks tot een schaterlach zullen dwingjen. Wie eens hartelijk wil lachen om een dol geval, verzuime niet teen bezoek aan City tebrengen. In het voorprogramma draait de kleu renfilm „Hét sprookje van de Goudiein Koets" en een reportage van hét ver blijf van de Koninklijke Familie in Den Haag; o.a. de opening van de Staten Generaal, 's Middags is er gelegenheid om deze plechtigheden in speciale uur- voorstellingen te aanschouwen.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1