Met open ogen de toekomst tegemoet. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE I DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK Abonn. p. kwart, fl.50 - p. post fl-75 24e JAARGANG No. 72. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 DINSDAG 5 OCTOBER 1948. Wij willen geen domper zetten op de vol doening over de naar omstandigheden gun stige begroting van Minister Lieftinck, maar wij achten het toch noodzakelijk, uiteen te zetten wat deze cijfers allemaal betekenen voor ons dagelijks leven. In onze vorige ar tikelen voorspelden we, dat de verbetering van de financiële positie van het Rijk ge paard zou gaan met een duurder worden van het levensonderhoud en dus met een ge dwongen versobering. Dit is inderdaad wat staat te gebeuren, al wordt daarover in de Begroting niets gezegd. Hoe noodzakelijk deze politiek ook is, wij zouden het op prijs gesteld hebben, als de regering ons hierom trent niet in het ongewisse had gelaten. Want het is veel beter, dat men weet waar men aan toe is, mits daarbij een redelijk uitzicht wordt geopend op een betere toe komst. Het leven zal voornamelijk door twee oorza ken duurder worden. Ten eerste door ophef fing van de subsidies op levensmiddelen en ten tweede door een verhoging van de hu ren, die wel niet meer veraf zal zijn, hoewel de regering aarzelt er haar toestemming aan te geven. Maar daarover straks; eerst de levensmiddelen. Tot nu toe legde de rege ring er iedere week per inwoner ongeveer een gulden bij om de levensmiddelenprijzen niet te hoog te laten worden. Blijkens de Begroting wordt dit subsidiebedrag verlaagd tot ongeveer 75 cent, welke verlaging voor een deel mogelijk wordt gemaakt, doordat de granen in het buitenland goedkoper wor den. Dit deel van de verlaging wordt dus niet door de schatkist, maar door de buiten landse leveranciers gedragen. Aangezien er echter nogal een aardig tekort valt te dek ken, zal de Staat geleidelijk nog meer sub sidies opheffen of verminderen, waardoor, naar verwacht wordt, de kosten van levens onderhoud in de komende twaalf maanden gemiddeld per gezin en per week met één tot twee gulden zullen stijgen. Het is echter mogelijk, dat door een verdere daling van de wereldprijzen deze stijging van de kosten getemperd zal worden. De regering gaat blijkbaar uit van de gedachte, dat het duur der worden van het leven vooral moet wor den opgegeven door minder uit te geven aan luxe, zoals snoep, gebak, alcohol, e.d. Daarom zal men er geen reden aan kunnen ontlenen om de lonen te verhogen. De huurkwestie. Met de huren is het moeilijker. Deze moeten om twee redenen verhoogd worden. Ten eerste, omdat de huren, zoals die op het ogenblik zijn, een behoorlijk onderhoud on mogelijk maken en dus verlies veroorzaken. Ten tweede dwingt het lage huurpeil de re gering een zeer hoge toeslag te geven op de nieuwe woningen, teneinde van deze laatste de huur niet hoger te laten worden dan die van de oude woningen, hoewel nieuwbouw het drievoudige van voor de oor log kost. Laat men de huren in het alge meen stijgen, dan wordt het verschil minder en behoeft de regering dus ook minder bij te passen. Om dezelfde reden worden de bouwkosten £oveel mogelijk gedrukt. Aangezien deze huurverhoging plotseling en in haar geheel zal komen, zal de druk daar van veel groter zijn en dus aanleiding geven tot het stellen Van hogere looneisen. De re gering wil het loonpeil echter tot iedere prijs op de tegenwoordige hoogte houden en zoekt nu dus naar een regeling, waarbij een huurstijgingstoeslag zal worden gegeven aan enkele groepen van de laagste inko mens. Het is echter heel moeilijk om daarvoor een aanvaardbare regeling te vinden. Men wil daarom in de eerste plaats vergroting van het gemiddelde inkomen vinden in een ho gere productie. In de begroting werd ook gezegd, dat de gemiddelde productiviteit per arbeidskracht in Nederland slechts 90 pet. van voor de oorlog is. Het moet dus moge lijk zijn de mankerende 10 pet. in te halen en een 10 pet- hogere productie zou dek king geven voor 10 pet. stijging van de kos ten van levensonderhoud, hetgeen ongeveer overeenkomt met de te verwachten uitwer king van subsidievermindering en huurver hoging. Deze productievergroting zal men voornamelijk trachten te bereiken door meer en meer over te gaan op stukloon, ac- coordloon, of uurloon gecombineerd met prestatiepremie. Daardoor kan men het loon per uur handhaven en toch een hoger week loon in uitzicht stellen. De communisten zul len daarover wel een grote mond opzetten, maar men kan ze rustig verwijzen naar Sov jet-Rusland, waar dit systeem, het Stacha- now-stelsel, reeds sinds 15 jaar in zwang is. Waarschijnlijk zal het komende jaar daar om vooral moeilijkheden opleveren voor de mensen met een vast inkomen en dus vooral voor kantoorpersoneel, onderwijzers en amtenaren. Die zullen een harde dobber heb ben om hun salarissen op te trekken tot het niveau van de gestegen kosten van levens onderhoud. Maar aangezien deze economi sche politiek de enig mogelijke is om de ge volgen van de oorlog te boven te komen, zal men haar moeten aanvaarden. CREMATIE W. C. TENSEN. Onder belangstelling van meer dan hon derd familieleden, kennissen »en beken den had Zaterdagmorgen te Driéhuis- Wesfcerveld de crematie-plechtigheid plaats van het stoffelijk overschot van wijlen de heer W. C. Tiensen, die, op 71- jarïge leeftijd, na eien kort ziekbed, over- leied. Dezie zo grote belangstelling bewees wel, hoezeer de ovlerlediene in wijde kring ge waardeerd werd om zijn eenvoudig en vriendelijk optreden. Nadat de kist met het stoffelijk over schot in de grote aula was opgebaard, nam allereerst Mevr. G. M. Tensen-Van Wely het woord, die namens de kleinkin deren een laatste groet bracht aan opa, die zoveel van zijn kleinkinderen hield. Zgj deed deze laatste groet viergezeld gaan van eien bloemstuk, het enige, dat de kist zou dekken, daar op uitdrukke lijk verzoek van de overledenje geen bloe men aanwezig waren. Daarna sprak de heer J. van Oldenborgh, voorzitter der Sociëteit „De Soiester Kring'-, waarvan de overledene gedurende 21 jaar een zeer trouw lid is gewejeisit. Spr. wees in het bijzonder op die een voud, vriendschap en trouw, welke de overledene het best te kunnen eren met aan de dag legde, waarom zijn heengaan door allen zeer wordt betreurd. Voorts voerde het woord Mr. J. Slager te Schoonhoven, namens de Stichting Co ördinatie Autovervoer Personen, die ge tuigde de: overledene te hebben lenen ken nen als i&en eerlijk', waarachtig mens, op wiens woord men altijd kon vertrouwen en met wien samenwerking altijd een ge noegen was. Namens het gezamenlijke personeel sprak de oudste chauffeur, de heer A. D. J. van Riemsdijk, die wees op de vaderlij ke bezorgdheid van de overledjene voor allen, die bij hem in dienst waren, waar door het altijd leen genoegen was on- den hem te arbeiden. Spr. metende de overledene het bestie te kunnen enen met de toezegging van alle personeelleden, dat zij bereid zijn,' onder leiding van zijn zoon, hun beste krachten aan het bedrijf te blijven geven. De heer M. M. van Wely memoreerde tenslotte de overledenie als familielid en vriend en herinnerde aan diens ijverig streven tot uitbouw van zijn bedrijf, dat hierdoor van grote omvang werd. Spr. hoopte, dat zijn zoon, de heer P. Tensen, het bedrijf in de geest van zijn vader zou voortzetten en besturen. Tenslotte dankte de zoon van de over ledene, de heer P. Tiensen, alle aanwezi gen voor hunne tegenwoordigheid en blij ken van deelneming, waarna de kist met die stoffelijke resten onder de tonen van stemmig orgelspel langzaam wegzak te. HOOIBERGBRAND. Zaterdagavond te ruim 11 uur brak brand uit in ejen hooiberg van de heer Burg man aan de Eigendomweg. Door uiterst snel optreden van de brandweer mocht het gelukken 2 andere hooibergen, die er vlak naast stonden, voor het vuur te sparen, evenals het woonhuis len de schuren- Zelfs van de in brand staande hooiberg kon nog meer dan driekwart van het hooi gered worden. Eerst te 5 uur Zondagochtend konden de brand weerlieden inrukken. De oorzaak kwam niiet jgeheiel vast te staan, maar zal wel zijn gelegen in het achteloos wegwerpen van een eindje si gaar of sigaret. KERKCONCERT „ZONNEGLOREN'-. De Oude Kerk was Vrijdagavond zo goed als geheel gevuld, toen Ida Jongsma met psalm 24 van Ant. v. Noordt het concert ten bate van /Zonnegloren" opiende. Hoewel waarschijnlijk door te weinig aanwezigen gewaardeerd, klonk de oud|e bewerking zeer goed op dit klassieke or gel. Daarna zong het Ned. Herv. Kerk koor uit Amersfoort, o-l.v. Adr. C. Schuurman, psalm 84 van Cl. Gondimel. Juist passend in het oude k'erkjie werden de woorden stijlvol en eenvoudig ver tolkt. Ida Jongsma speelde verder C moll pre lude van J. S. Bach, waarvan de inzet prachtig klonk en dat een gloedvfolUe sfeer wist te scheppen, welkle zo goed aansloot bij de reeks kerkliedenen, die daarna door het koor werden gezongen en waarvan vooral „Jeruzalem, gij scho ne stad' die ingetogen bezieling ontving, welke bij dit geestelijke lied past. De twee koralen van Wilh. Fr. Bach, in geleid door het orgel, werden door orga- niste en koor met dezelfde feilloosheid ten gehore gébracht. De organiste spjee 1de daarna nog psalm 33, van C. de WolL Jammet is hef, dat het orgel' niet in eien grotere ruimte staat, want soms vroe gen de fortissimo's te veel van de biezoe- klers. Bij het slotnummer wachtten de vele aanwezigen tevergeefs op dp aangékon- de trompetten. Gemeente, koor en orgel eindigden het koraal „Dankt, dankt nu allen God" met een geïmiteerde trom pet van het orgel. De feestglans was er niet bij de tussen spelen, maar allen hebben, o.T.v. Adr. C. Schuurman, heerlijk gezongen. ZENDINGS-BAZAR LEGER DES HEILS. Een aardige zendingsbazar is ingericht ten huize van de Heer G. Werk'hoviep, Nieuwe weg 60A. De opbrengst dezer bazar komt ten goe de aan de arbeid van het Leger dies Heils in Indonesië. Er zijn veie artikelen ten toongesteld, w.o. leuke attracties voor de jieugd. Vriendelijk wordt u uitgenodigd tot een bezoek aan deze bazar. Men zie verder d|e advertentie in dit nummer. COöP LANDBOüWVER. „SOEST". In de grote zaal van „De Gouden Ploieg" had de jaarlijkse algemene ledenverga dering plaats van die Coöperatieve Land bouw vereniging „Soest". Na de opening door de voorzitter, de heer J. J. Brouwer en goedkeuring dier notulen van die vorige algemene leden vergadering, bleek bij die besprjeking van de balans en resultatenrekening 1947-'48 de coöperatie een goed jaar achter de rug te hebben. De omzet, bestaande uit veevoeder, kunstmeststoffen, brandstof fen, zaai- en pootgoed, bestrijdingsmidde len en ruwgoederen artikelen bedroeg 2.184.176 K.G., 600,000 K.G, meer dan het vorige boekjaar. Voor het periodiek aftredende bestuurs lid, de heer W. Hilhorst Gzn., die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd ge kozen de heer W. Rolest. De voorzitter dankte de heer W. Hil horst voor de vele werkzaamheden als be stuurslid verricht. De heer T. Dorresteijn, periodiek aftredend, werd als commissa ris herkozen. Het entreegeld voor nieuwe leden werd op f10.vastgesteld, terwijl besloten werd de rente reserve ledenkapitaal op 3 o/o te handhaven. Het voorstel om het crediet met f25.000 te verhogen en van f75.000 te brengen op f 100.000, werd zondier hoofdelijke stemming goedgekeurd. Vervolgens geel de die directeur, die heer W. P. Hilhorst mede, dat hef ledental was toegenomen met lelf leden len thans 170 bedraagt. Te vens merkte spreker op, dat op aandrin gen van de leden verschillend^ landbouw werktuigen, zoals dorsmachine, tractor, graanmaaier-zelfbinder, 2 zaaïmachines, mofcorsproeimachine en tractorploeg, wa ren aangekocht en dat hij verwachtte, da,É de leden nu ook van dezie landbouwwerk tuigen gebruik zouden maken. Na leen korte rondvraag, sloot de voorzifter deze vlotte 'en geanimeerde vergadernig. BONNEN VOOR SCHEERZEEP WORDEN ONGELDIG. De bonnen „Reserve E Tabak" der Ta- bakskaart QA 808, welk'e recht geven op een rantsoen scheerzeep, zijn na 9 Octo- ber a.s. niet meer geldig. 25 NIEUWE TEXTIELPUNTEN. Wederom zijn 25 punten van de fexfiel- kaart VA 804 geldig verklaard; Met ingang van 1 October 1948 zijn gel dig de bonnen gemerkt „Textiel N vijf punten", „Textiel Reserve N" ter waarde van 10 punten, „Textiel N één punt" en „Textiel P één punt". De bonnen gemerkt: „P vijf punten" en „Reserve P" zijn derhalve voorlopig niet aangewezen voor de aankoop van tex- tïelgoed eren- De bonnen „L vijf punten", "M vijf pun ten", „Reserve L" en "Reslerve M-' zul len niet worden aangewezen en kunndn dus worden vernietigd. SOESTER BESTUURDERSBOND. WENSEN EN PLANNEN. In de algemene vergadering van dte Soes- ter Bestuurders'bond, welkle o-l.v. stond van de heer S- Bessielse» wisrd de nadruk gel'egd op het feit, dat die vakbeweging graag een woordje wil meiesprekiein als er maatregelen worden genomiem, die een verslechtering betekeniejn in de positie van de arbeiders. Met name we'e<s spr. op de aangekondigde subsidieverlagingen op levensmiddelen, waardoor het loonpeil in conflict zal komen met het te vormen prijspeil. Spr. memoreerde vervolgens de pogingen van het N.V.V., reeds twiee maal bij de regering aangewend, om in dezie maatregelen gekiend te wordlen. Vervolgens kwam het winterprogramma ter sprake. Behalve de reeds vastgestelde cursussen- reeks van vier avonden, waarop deskun digen belangrijke onderwerpen zullien be handelen, zal er voor de kinderen leen St Nicolaasfejest worden georganiseerd. Ook een propaganda-feestavond zal leind October of begin November worden ge houden. E;en intensievle le den we r v i n g s-ac - tie wil mien in het voorjaar 1949 doen besluiten met een bonte avond, waarop de Verbonds-voorzitter, de hieer E. Ku- pers, zal worden gevraagd eien spreek- Midden tussen de ellende-berichten over de spanning in Europa en sluipschutters- bedrijvigheid in Palestina hoorden wij een, voor ons Nederlanders,, prettig ge luid. Het bericht waarop we al sedierf 1945 wachten, namelijk, dat de opheffing van de moeste distribufiiemaatregjeliein aanstaande is. Even waren we de sniertstemming betreffende Berlijn verg|efe?i en dachten we niet aan die armie Chinezien, die zich in China ik-wieet-niet-wait vech ten om baas in eigen huls te blijvlen .en er niet in schijnen te slagen de commu nistische vloedgolf te kéren- Het tragische van het geval is, dat de wereld, die nu alle ogen richt op Berlijn en enige jaren geleden met medelijden de Chinezen zag vechten tegen leien Japanse overmacht, er zich geen syllabie van aan trekt, dat daar het idoek bijna gaa,t vallen, waaruit weer duidelijk blijkt, dat dat- genie, waar je zelf het meleste belang bij hebt, ook de meeste aandacht hejeft. Gelooft u gerust, dat meneer Jan Pak' Sien in Nanking bet ook geen lor kan schelen hoe dat zaakje in Berlijn gaat ver lopen. Eigenlijk moest dit toch, na de ellende van de juist achter ons liggende oorlog, anders zijn. Het zou ook anders kunnen ^ijn, als het ideaal van „Verenigde Na ties'- verwezenlijkt zou zijn. Wat dit nu allemaal m'e't de distribu/fiie- opheffing heeft te maklen? Tja» dat wéét ik eigenlijk zelf ook niet. Ik kwam daar zo ineens maar op, toen ik ml ét een op geruimd gezicht naar de keuken liep om m'n vrouw te vertéllen, dat ze de bon kaarten kon weggooien en ik alleen maar had te zorgen, dat er wat meer ping ping kwam, omdat alles leen „piezeltje" duur der zou worden. Toen dacht ik inieens aan de mensen im Berlijn, in Pollen, in Tsjecho -Slowakije enz., aan de Chinezen, die aan ei en tach tigjarige oorlog blezig zijn en toen vond ik1 die bonnienophefferij ineens ni|ef zo be langrijk meier. Gekkelr zelfs. Hoewel wé er naar vletrlangen om ér af te komen, zou ik graag nog een hel'e tijd „op de bon" willen lieven, wanneter wij de m/ön- sen in genoemde en andere landie|n zou den kunnen helpen hen weer een plaats je onder de zon te geven, in vrijheid en rust. Tja, de gedachten van eien mens kunneim rare sprongen maken. H. OEKMAN. beurt te vervullen. Aan het slot van dei avond wekte de heer Th. van Oort, vertegenwoordiger van de Federatie van Bestuurdersbonden, die aanwezigen op, de aangekondigde ontwik- kejingsbijeenkomsten te 'bezoeken. GEVONDEN VOORWERPEN. Blauwe kindierjas, vulpenhouder, dames tasje, gymnastiekschoen, twee korte zwarte riemen, rood kindejrtasje met inhoud, ballpen, vulpenhouder m. gouden pen, damesschoen, paraplui, gouden scha kelarmband, rol papier van 1000 k.g., gla cé linker dameshandschoen, jockéypief. Inlichtingen politiebureau Van Weede straat. UITLOTING NIKAPROBA-VERLOTING. Op de Vrijdagavond door „Nikaproba" gehouden huldigingsavond had tevens dje uitloting plaats der Nikaproba-verloting, door onze burgemeester, S. P. baron Bentinck. Van de eerste tot de honderdste prijs zijn de prijzen gevallen op d!e navolgende nummers. C 762 B 281 A 25 B 152 A 782 A 265 B 619 B 552 D 767 E 299 C 338 C 284 A 251 D 914 B 247 A 471 E 793 C 405 E 116 A 431 B 854 A 824 E 610 E 413 E 286 B 6 - A 657 A 751 E 41 C 220 B 728 C 286 A 54 D 394 A 49 A 311 C 251 C 293 B 201 E 337 E 169 A 270 E 402 C 977 C 998 A 128 B 967 C 278 D 954 C 959 B 868 A 850 B 183 A 328 B 859 E 757 C 83 D 876 C 298 A 645 C 363 A 466 E 46 A 20 - - A 284 C 713 B 595 B 467 D 860 i C 956 B 748 D 710 E 106 B 379 C 680 A 985 A 44 C 357 A 826 E 480 E 271 C 221 A 24 C 973 D 554 A 843 E 61 A 640 A 309 D 809 D 863 A 319 E 459 C 661 D 751 A 337 B 848 A 999 C 266 D 340. De prijzen kunnen worden afgehaald aan het secretariaat van „Nikaproba", Van Weedestraat 35 (bureau Sojesfer Cou rant)» tot en met Zaterdag a.s„ 's namid dags van 5 tot 6 uur. Ter voorkoming van misverstand wordt vooral aangeraden op de loten niet alleen de nummers maar ook de serieiétters te controleren. W

Soester Courant | 1948 | | pagina 1