UITGAVE: ÖRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Eenheid, samenwerking en kiespijn. De Soester Courant naar de jongens in de tropen. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 73. Bureau: Van Weedestrsat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. kwart, fl.50 - p. post f 1-75 VRIJDAG 8 OCTOBER 1948. In de bezettingsjaren haddien we de mond vol eenheid- Als we maar eenmaal vrij waren... dan zouden aile scheids muren omver zijn getrokken! In leien- dracht zouden wij samenwerken om de schade, door de oorlog teweeggebracht te herstellen ien in vrijheid en vriendschap zouden wij geiïjkop arbeiden om ieder mensenkind zijn aandeel in de rijkdom men van moeder aarde te verschaffen. Nu klinkt de roep om eenheid altijd het luidst, als je in de misère zit. Hij heeft iets gemeen miet kiespijn. Zolang je geen kiespijn hebt, laat je je eistameublenieint rustig op en neer gaan en je denkt er verder niet bij. Maar als er bij een lek ker hapje van die venijnige scheuten ko men, gaan we denken en praten over de tandarts en over een kunstgebit- Zolang de grote mogendheden nog rus tig hier en daar en zo'n beetjie overal in de wereld, hun hapje konden niemen, in Afrika, in Azie of waar dan ook, dacht men niet aan eenheid. Tot de eerste pijn scheut kwam in 1914, gevolgd door de zeurende, zanikende pijn van malaise, crisis en werkeloosheid en die „vanzelf" overging in die slapeloze nacht van '40- '45. Zo staat dan de wereld nu in de wachtkamer van de tandarts en past zich een nieuw gebit aan in samenwerking, eenheid. Als u optimistisch bent mag u ook denken, dat de jonge wereld zijn melktanden pas heeft verloren en nu eerst zijn echte volwassen tanden krijgt Maar het wil ons voorkomen, dat er dan niet zoveel gedokter bij nodig zou zijn. Want dokteren blijft het Om te beginnen de UNO. Zoudien er nog zoveel mensen zijn, die ter in geloven? Maar de UNO is iets ver weg en iets hoogs, het is om zo te zeggen het Zon dagse gebit van tante aardbol en om dat ze er dus niet vaak moe kauwt do,et het haar ook niet veel zeer. Anders wordt het al wanneer wie die Eu ropese spijsvertering gaan fciekijkien. Daar hapert nogal het een leri ander aan. "Wanneer we eien taai stukj'e vlees oen ondoordachte knauw geven, ontvalt er ie.;vand van het gezelschap de kreet om de tandarts, om de eenheid. Zulk icen kreet werd geslaakt docr Frankrijk, dat enkele weken gjeleden West-Europa zo maar een Wesf-Europeies parlement in de mond wilde stoppen. Engeland wilde er niet veel van weten. Terecht meent het, dat men zulke dingen niet van bo ven af moet beginnen maar van onderen op. Eerst deugdelijke, wiel gefundeerde regelingen omtrent productie, afziet, prij zen, accijnzen enz. Dan komt later het andere wel als noodzakelijke aanvulling op het eerste. Amjerika is van dit En gelse geluid geschrokken ien heeft een beetje vinnig laten weten, dat we met het passen van het nïeuwie gebit de samenwerking voort moeten maken, omdat het anders wel eens te laat zou kunnen worden, waar hef óók al weer geen ongelijk in heeft. Intussen is het een Amerikaan niet kwa lijk te nemen, dat hij zo geen wset heeft van de vele problemen en probleempjes, die al die kleine landjes van Europa op leveren. Laten we als voorbeeld eens op noemen wat er komt kijken bij samen werking tussen drie kleine landjes; het onze, België en Luxemburg. Welaan dan, ongeduldige Amerikaan, daar moeten ge regeld worden achtereenvolgens: Douanekwiesties, om ze onderh'ng te la ten verdwijnen tenminste; preferenties overzeese gebiedsdelen (theie uit de Con- go of uit Indonesië); Accijnzen en om zetbelasting, de industriële ontwikkeling en die van landbouw, veeteelt en visserij; de prijzen en de monetaire vraagstukken (huiselijker geen zwarte franken meer nodig); Transport- en havenaangelegen- heden (Amsterdam, Rotterdam en Anf- pen géén concurrenten van elkaar); de kwestie van de overzeese gebiedsdelen (Indië kost ons, Congo levert Belgie ba ten, factoren die een evenwicht dreigen te verstoren); wegertvraagstukkfen en spoorwegvraagstukken (wij rijden hier en daar nog in onze laatste houten koets jes, getrokken door een stoommachine!, bijna net weer als in 1839, België hejeft een spoorwegmateriaal, dat haast ni-et heeft geleden); die waterwegen (Antw:er- werpen heeft zijn kanalen tot in het Luikse toe» het nieuwe kanaal Amster dam—Waai is in de begroting '48-49 af gedamd). Je kunt waarachtig nog beter een stuk onland als de Tennessy-vallei organise ren, enige malen groter dan die Benelux- dan de onnozele oppervlakte van diers drie Lilliput-landjes- En wat zou er dan niet allemaal komen kijken bij de organisatie van heel Wiest- Europa? Waarschijnlijk zoveel gekra keel, dat... een derdie wereldoorlog er misschien pas een einde aan zou makien- Van dergelijke gruwelijke misérie heb ben wij echter de buik releds vol! Een kunstgebit moet prima zitten wil je er goed moe kunnien eten en een eenheid tussen staten van West-Europa moet sluiten als een bus wil je ier van kunnen eten. Maar er hard aan toe zijn wij wel daar hebben ze in Amerika weer gelijk in. Een groot aantal nummers van ons blad werd tot 1 October, op verzoek der fa milieleden, elke Dinsdag (en Vrijdag door ons per luchtpost verzonden naar de jongens in de tropen en een wog groter aantal door familieleden, die het door hen ontvangen blad, na gelezen fie heb ben, per brief doorzonden naar hun zoon of echtgenoot, zodat wel mag werden aangenomen, dat geen enkel van de pl.m. 230 in de tropen verblijvende Soiester militairen van ons blad en het nieuws uit Soest verstoken bleief. Door de veranderde posttarieyen, die 1 October zijn ingegaan, is verzending van ons blad per luchtpost practisch niet meer mogelijk, doordat de porto voor elk nummer op minstens 40 cent komt. Deze onaangename omstandigheid is voor de Vereniging der Nederlandse Nieuws blad Pers aanleiding geworden zich hier over met de Minister van Oorlog te verstaan en gelukkig kan worden me degedeeld» dat cie minister van oordeel is_, dat de verzending van-nieuwsbladen per luchtpost, hoewel tegen verhoogd tarief, in beperkte hoeveelheid mogelijk moet blijven. Aan een nieuwe riegjeling, welke waar schijnlijk 1 November zal ingaan, wordt thans gewerkt, maar nu reeds moet wor den medegedeeld, dat alleen ds uitge vers der bladen de couranten op leen speciale wijze mogen verzenden. Hoewel het nog niet bekend is, hoe hoog de portokosten voor ons biad zullen wor den kan thans wei worden gemeld, dat deze ten hoogste f 6.e,n ten minste f4.50 per kwartaal zullen bedragen. Wanneer wij aannemen, dat de minister de guiden middenweg gaat bewandelen, dan wil dit zeggen, dat de porto met on geveer 100 zal worden verhoogd ver geleken bij het oude tarief, doch toch nog de helft voordeliger dan thans. Deze kosten zouden natuurlijk moeiten worden verhoogd met f 1-75 per kwar taal voor een postabonnement op ons blad, doch, ferwille van onze jongens en om de hoge kosten, dat het hebben van een familielid in de tropen miet zich brengt, vooral voor de minst kapitaal krachtigen, zo laag mogelijk te houden, hebben wij besloten ons blad gratis voor de jongens ter beschikking te stellen, zo dat alleen de nader door de minister vast te stellen porti zal moeten worden vol daan. Om hen echter ons blad in de toekomst te kunnen sturen, moet er vlug gehan deld worden. Ons is n.1. verzocht binnen enkele da gen te melden hoeveel exemplaren wij van elk nummer naar de militairen wen sen te verzenden- Als gevolg hiervan verzoeken wij een ieder, die wenst, dat wij ons blad naar hun zoon of echtgenoot in de tropen zul len zenden, hiervan ten spoedigste, doch uiterlijk vóór Woensdag 12 uur, kennis te geven aan ons bureau» onder opg'aVo van het volledig militair adres. Daar het echter niet uitgesloten is, dat ons slechts toestemming zal wordein verleend tot verzending van een gedeelte van de door ons aan te vragen hoeveel- held, wijzen wij er op, dat de aanvragen naar volgorde van binnenkomst zullen worden behandeld. Voetbal. VOETBAL-PROGRAMMA. SEC gaat a.s. Zondag te Geildermalsen bij GVV op bezoek en zal' daar zeker op ernstige tegenstand stuiten. Wil SECiech- echfer in de running blijvlen, dan mag geen punt meer v'erspieeld worden. Speelt SEC in de vorm van 1.1. Zondag en met de wil om te winnen, dan kun|n|en o.i. de winstpunten mede naar Sojest ge bracht worden. Oranje-Wit uit Eist komt BDC aan de Ferd. Huijcklaan bekampen en ook in deze ontmoeting zat het aan spanning niet ontbreken, daar Oranje-Wit er al les op zal zetten, om miet haar vijf ver- liespunfen niet verder achterop te ra ken- Wij achten BDC sterk genoeg om de pogingen van Oranje-Wit te verijdelen. De Soester Boys spelen op hun terrein aan de Klein Engendaalweg do lasrste thuiswedstrijd voor de competitie en wel tegen Hoogland en na de vuurproef van 1.1. Zondag kón dat wel eens een succesje voor de Boys worden. De reserves van SEC krijgen biezoek van Zeist 3, een niet te onderschatten tegenstander. Het Spellen op eigen terrein zal voor de SEC spelers wel doorslagge vend zijn om de Zeisters infet ,een neder laag naar hun woonplaats te laten terug keren. SEC 3 komt Zondag voor een moeilijke opgave te staan. Donar 3 te Hilversum schijnt niet voor de poes te zijn jen be vindt zich ook in het leidende pelieton. Dit SEC-elftal heeft echter al voor he ter vuren gestaan, zodat wij het hezoiek aan Hilversum met vertrouwen tegemoet zien. Voor de overige w(edstrijd|en verwij zen wij naar het hieronder viermiellde programma. Het programma van deze weiek ziet er ais volgt uit: Zaterdag 9 October (Jeugdvoetbal): HVC bSEC a te Amersfoort, 4 uur. Baarn bSEC b te Baarn, 3 uur. SEC aAmersf. Boys a te Soest, 3.30 u. BDC aBaarn a te Soest, 3.30 uur. Quick bBDC b te Amersfoort, 3-30 u. Zondag 10 October: AP WC jun. ABDC jun. A te A'foort. Hoogland jun. ASEC jun. A te H'land. GVVSEC te Geldermalsen, 2 uur. BDCOranje-Wit te Soest, 2 uur. Soester BoysHoogland te Soest, 2 uur. SEC 2Zeist 3 te Soest, 2.30 uur. Donar 3SEC 3 te Hilversum, 12 uur. AP WC 4BDC 3 fe Amersfoort, 12 uur. Voense Boys 3BDC 2 te Nïjkjerkierveien. Plaatselijk nletaws. MEISJESKOOR IDA JONGSMA. Morgen'namïddag te 5 uur vangt in de Chr. Uloschool, de eerste repetitie aan van het meisjeskoor. Nieuwie teerlingen kunnen zich dan opgeven. Bij grofer(e deelname wordt de contributie lag'er. OPBRENGST KERKCONCERT. De netto-opbrengst van het kJerk-conc|e(rt in de Oude Kerk', ten bate van Sana torium „Zonnegloren" bedraagt f19225. GOODBYE Mr. CHIPS, Deze week wordt in het City-thieater de voortreffelijke voor-oorlogse film ver toond: „Goodbye Mr. Chips". Het is een genoegen te kunnen constateren, dat de ze knap gemaakte uevjenshisforüe van 'n Engeose schoolmeester, ons nog altijd even sterk boeit als vroeger en door zijn milde menselijkheid hoog uitsteekt boven verreweg het grootste dele! van de tegen woordige levens-drama's. De v.el(en» die Mr. Chips kennen, zullen ongetwijfeld deze kennismaking hernieuwien ien de overigen, welke voor het grootste deel jonge mensen zullen zijn, kunnien wij van harte aanraden te gaan geniete0 van die- ze knusse, nochtans echte gevoeligheden uit een betere, bijna goede» oude tijd, die door een wereld van slechts acht ja ren van de onze is gescheiden- MOTORONGELUK. Woensdagmiddag te drie uur had op de Burg. Grothestraat alhier een ernstig mo torongeluk plaats- De heer G. v. d. Pol» wonendje aan d|e Heuvelweg alhier, kwam mjet leen flinke vaart per motorrijwiel vanaf de Korte Brinkweg de Burg. Grothestraat oprijden, toen, op tot nu toe onverklaarbare wij ze, het motorrijwiel naar links van de weg schoot om op de hoek van de Anna Paulownalaan een boom te raken en ver volgens tegen de gev'el van de banket bakkerswinkel van de heler Van H. te botsen. De motorrijder bleef zwaar gewond lig gen >en is later met ,eien ernstige hersen schudding en ernstige hoofdwonden per ambulance-auto naar een ziekenhuis fe Amersfoort overgebracht. - KOOK- EN BAKDEMONSTRATIE. Uitgaande van de Ned. Vrouwen Ellectr. Ver., afd. „Eemland", werd eien kook- ien bakdemonstratie gehouden. Voor een stampvolle zaal sprak de pre sidente, Mevr. T. van Ooij (Mevr. Jans moest wegens ziekte haar functie neer- leggen), haar openingswoord, om daarna het woord te geven aan Mievr. Z/eldenrust, Nadat deze een keur van recepten had opgegeven, begon de eigenlijke kook- en bakdemonstratie. Een tienvoudige maal tijd, 'n heerlijke annanastaart, gestoofde vis, vleesgerechten ,en'z* In de pauze, waar in thee met biskwie werd rondglediend» werd ook van de verschilkinde schotels geproefd. Hierna zette Mevr. Zeldienrust liet doel en streven van de N.V.E.V. uiteen, wer den allerlei inlichtingen gegeven over het electrisch koken en mededelingen ge'daan hoe men in aanmerking kan komen voor een electrisch fornuis en boiler. Vele nieuwe leden voor d|e N.V.E.V. gaven zich op. Het was een prettige ien leerzame middag voor de Soester en Baarnsie huisvrouwen. SPOEDIG CACAO EN EXTRA BOTER. In de bonnenlijst, welke op 21 October wordt gepublioeerd, zullen wedietrom bonnen worden aangewezen voor cacao, en wel 50 gram voor houders van A, B en C-kaarten en 100 gram voor houders van D en E-kaarten. Voorts wordt op die datum een extra rantsoen voiedings- vetten (boter, margarine of vet) gegeven, te weten 250 gram voor de leeftijdsgroe pen boven 5 jaar en 125 gram voor de overige leeftijdsgroepen. Het moet nu maar eens gezegd worden. Ik kan het geroddel en gekliets nieit lan ger aanhoren. Laat ik echter dit voorop stellen: Ik kien de heer Tahernal niiet, ik had nooit i|ets met hem te maken, ik hoop nooit miet hem te maken te krijgen len al zou ik over de man vallen, wieiet ik niiet, dat dit nu die veel besproken en be kladdende man van het huisvestigings- bureau is. Als er één man is, die in ons dorp over de tong gaat, dan is heit wel de hqer Tabemal- Wat ik allemaal over hem hoorde, zal ik niet opdissen. Soms zijn de verhalen zo stom bedacht, dat jie ver steld staafl, dat grote mensen zich kunnien verlagen zoiets door te vertellen. U weet hoe het met vlerhalen gaaf. Ze worden steeds krasser en lijklen al gauw niet meer op hef originele]. Ik vind die kletskouserij over eien man, die, naar ik geloof, eerlijk zijn biest dolet het beste van eien vrijwel hopeloos vraag stuk te maken, ergerlijk. Tegen deze ach terbakse roddelarij kan niemand zich verdedigen en alleen al daarom vind ik het minderwaardig. Er zijn in onze gemeente Zeer vele wo ningzoekenden en een kiind kan voeten» dat voor deZe groep nu eenmaal niiet in een vloek en eien zucht plaats is te vin den. Nummer 1 wordt z.g. eerder gieholpfen dan nummer 496. Maar daar wil nummer 496 niet aan. Hij gaat kankeren en insi nueren zonder enigie grond, all(een maar uit nijd en een verbijsterende kortzich tigheid en zegt dan dingen, diie hij niet waar kan maken en vaak alleten maar boosaardige kwaadsprekerij blijken te zijn van 'n zeer laag gehalte. Wanneer u denkt te zijn gepasseerd of wanneer u redeln hiejeff aan te nemen, dat er onregelmatigheden gebeuren, be wandel dan de weg, die u gaan moet. Spreek met of schrijf er over naar de bevoegde instantie. Met roddelen maken we de zaak alleen maar slechter en be smeuren de naam van eien ambtenaar, wiens baan heus geen benijdienswiaardi- ge is. -H.' Naschrift van de redactie. Reeds meermalen ontvingen wij briev< g over het wel of niet toewijzen van wil ningen in onze gemelenf|e, met verzoejl deze schrijvens op te nemlen in ons blad.fc Aan dit laatste gaven wij nimmer ge~l volg, niet alleen omdat alle inzendingen! niet of met een schuilnaam waren on- dertekend en vaak hatelijk waren gesteld, maar vooral, omdat deze zaken in onze courant niet op hun plaats zijn. Om onze lezers enig inzicht in de wo ning-aangelegenheid fe geven, zijn wel licht de navolgende gegevens van belang. Van alle in onze gemeiente aanwezige wo ningen, komen er, naar het oordeel van van ons gemeentebestuur, pl.m. 3000 in aanmerking voor dubbele bewoning en ongeveer 1600 van deze 3000 wordjein thans reeds dubbel bewoond. Thans staan nog ongeveer 1000 woning zoekenden ingeschreven en dat dit aan tal nog dagelijks stijgt is voor een ieder duidelijk. Als men hierbij bedenkt hoevleel werk verzet moet worden om in slechts één enkel geval huurder en Verhuurder bij een te brengen, len dat in alle gevallen het hoofd van onze gemeente wordt ge raadpleegd, dan moeten wij ons scha ren aan de zijde van de heer Oekman on zijn woorden nog eens dunnetjes ondier- strepen. COLLECTE DIERENDAG. De collecte ten bate van d|e Vereen, tot Bescherming van Dieren, wielke Maandag j.1. is gehouden, heeft ruim f600.op gebracht. DETAILLISTEN OPGELET. In de week van 11 tot en mót 15 Octo ber moeten de bonnen voor boter-marga rine, Kaas, Spijsolie en Was poeder wor den ingeleverd. In de wleek van 18 tot en met 22 October Versnaperingen-suikleir, Bloem, Vleeswaren ion Tabak. MOTORONGELUK MET DODELIJKE AFLOOP. Donderdagmorgen, te omstreeks half 12, had op het kruispunt Ossiendamweg en Schoutenkampweg een aanrijding met dodelijke afloop plaats. De alhier welbekende koordirigent en kunstschilder, die heer Jan Barfelsman, reed met zijn motorrijwiel op de Schou tenkampweg en sloeg blijkbaar geien acht op een rechts van hem in de Osis|endam- weg rijdende luxe auto. Juist op de kruising naderden beidie voertuigen elkander met h|et gevolg» dat de motor de luxe auto in de flank re/ed en de heer Barfelsman mét het hoofd tegen het porfier slcieg. De daarbij opgelopen verwondingen wa ren zo ernstig, dat hij ter plaatse over leed.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1