1 1 enige nette meisjes. VOOR ONZE DAMES. -4- ESPERANTO. Plaatselijk nieuws. Onze eigen zaken. Het groene gedoe. BGEROHGEROB w 0 w O GEROH O M 50 Gerofabriek Zeist. GEROHGEROHGEROI 0 Cl m O Spiritistische Vereen. „Harmonia" Openbare Vergadering „De Heks van Endor". EEN WARME PLUSFOUR. Een kort broekje, hoe sportief ook dit staat, heeft in de regel in de winter het nadeel van de onbedekte knieën. Een flinke Hollandse jongen zal natuur lijk nooit willen toegeven, dat hij het koud heeft. Maar als er een scherpe Noordooster giert en je ziet dan die rode, soms gesprongen knieën van de jongens, dan zal iedere moeder toch haar biest doen een warme winterdracht voor de knaap te fabriceren. Een uitkomst brengt dan de plusfours. Misschien heeft u nog wel een broek van vader, waar nog iets goeds voor uw zoon van is te maken- Wilt u .dit zelf doen, dan gaat u als volgt te werk. Nadat de verschillende delien zijn geknipt, worden eerst de zakken in elkaar gezet De zakkleppen slaan we naar binnen; de zakken, die wc van voering hebben ge knipt, worden aan de kleppen gestikt vervolgens aan elkaar genaaid. Dan slui ten we de zijnaden, maar laten de band van onderen open voor de sluiting, die we kunnen maken of met knoop en knoopsgat of met een gesp. De hoeken van de zakken worden extra versterkt, door enige maliën zigzag te stikken. De sluiting: Eén belegstuk van voering en één van stof worden met de goede kant op elkaar gelegd en de buitenron ding gestikt; omkeren en de stof aan middenvoor naaien. Vervolgens zomen we de verkeerde kant van de voering over de middenvoornaad aan de broek. Voor de linkerkant knippen we twiae be legstukken van voering en één van stof. Eén belegstuk, van voering, naaien we links middenvoor op de stof» met de goede kant op elkaar. Omslaan en vast- rijgen. Twee belegstukken, een van stof en een van voering, worden met de goede kan ten op elkaar gestikt» omgekeerd en langs de kanten voor stevigheid nog eiensover- gestikt. We leggen de voering delen op elkaar en stikken de buitenkant in 't mo del dat op het patroon is aangegeven. Om het rafelen tegen te gaan, worden de drie delen aan elkaar omgeslingerd". Middenvoor en middenachter sluiten, waarna de binnenbeennaad lev-eneens ge sloten wordt. In het kruis zetten w'e ter versteviging een lap voering. Voering en band worden met de goede kant op elkaar gestikt, omgeslagen en 4 c.m. van boven op de broek genaaid- Het overblijvende stuk voering wordt ter voorkoming van rafelen gezoomd. Het laatste worden de knoopsgaten gfe- maakt en na het passen de knopen aan gezet Het patroon van dit model is voor de leeftijd van 6-8, 8-10. 10-12 en 12 14 jr. ad f0.85 verkrijgbaar bij het „Patronen- huis"'» Middenweg 200. Amsterdam-Oost. Na ontvangst van een postwissel wordt het patroon per omgaande toegezonden. Op de postwissel vermelden No. 4756, alsmede de leeftijd waarvoor hiet pa troon bestemd is. De heer Blaauwbroek, inspecteur van po litie te Den Haag zal tien Espieranto-cur- sus leiden voor politiepersoneel. Reeds hebben zich zeventig deelnemers aange meld. Een officiële uitgave van het Braziliaan se instituut voor Geographie en Statis tiek (m boekwerk van 267 blz.), bevat in het Portugees, Engels en Esperanto allerlei statistische gegevens over Brazilië. De beschrijvingsbrief van het in Juni te Utrecht gehouden congres van de Alg. Bond van Ambtenaren vermeldde o.a. 'n voorstel van de Afd- Zaandam» om Es peranto voortaan practisch op de inter nationale congressen toe te passen. Ook Amsterdam is thans een Zamenhof- straat rijk. Zoal® men weet is Zamenhof de auteur van Esperanto. NAAR HUIS TERUG. Aan ons bureau ligt gratis ter inzage de passagierslijst van het troepentrans portschip „Grote Bieer". Met dit schip keren uit de tropen t|erug: J. Reïjerse, Hartweg 7a; W. G. Ripha- gen, Braamweg 80; M. J. Klompenhou- wer, Molenstraat 136; B. v. Kooij, Laan straat 70; H. van der Neut, Molenstra,a]t 129 en R. G. van Elderen, KNIL, Beietz- laan 61. GEVONDEN VOORWERPEN. Herenportemonnaie inh. f2.30, rijwiel- voetpomp, sigarenaansteker, bruine por- temonnaie, kinderhandschoen. ÊjeklJede autoschotten, schapenwollen want mo tor-insigne, grijze vulpenhouder» bruine portemonnaiie inh. f0.30. Inlichtingen te bekomen politiebureau, v- Weedestraat LAFFE STREEK. Op de Klaarwaterweg was iemand zo vriendelijk een plank miet spijkers te leggen voor een aldaar geparkeerde auto, met het gevolg, dat lekke bandiön ont stonden, toen de bestuurder m)et zijn wa gen wegreed. Die politile stelt een uitge breid onderzoek in. Nederland lid van de permanente generale staf voor het Westen. Vrede door verbondenheid. Alge mene Rekenkamer rekent af met 1947! Communisten verdreven uit Madioen. Politeke winst voor Mohammedaanse Parij. Vakbond bestuurders op naar Suriname. „De kogel is door de kerk!" West-Europa heeft zijn permanente generale staf bestaande uit de vijf ministers van De fensie der z.g. „Vijf landen van Brussel." Terwijl smalende commentaren door Radio Moskou de aether werden ingeslingerd, reik ten de onderscheidene Excellenties elkaar in de afgelopen week de hand om zó de belan gen hunner landen en van de vrede in het Westen te kunnen dienen. Voorzitter van deze permanente generale staf is niemand minder dan Montgomery himself. Neen het is geen vergissing, als wij onze be schouwing over het binnenlands gebeuren van de afgelopen week, met het memoreren van dit in Brussel genomen besluit begin nen. Want dit besluit accentueert dat er sinds 1939 „iets is veranderd" in Europa. Zelfs al zou het waar zijn, wat zekere dwars kijkers in eigen kamp willen beweren, dat een defensiebundeling der landen van het Westen geen enkele practische zin heeft, zelfs de daardoor ontstane macht, geen noe menswaardig tegenwicht kan vormen ten opzichte van „de rest" der gewapende mach ten, dan toch nog is dit besluit van grote waarde. Alleen immers langs deze weg der geleide lijkheid, kan het tot een gezonde groei ko men van een boven elke twijfel staande machtvorming van betekenis: een Atlantisch blok, waaraan door de belangrijkste „archi tecten" reeds met voortvarendheid wordt ge bouwd. Moge het geheel een waardig bolwerk des Vredes blijken te zijn en de vredeswil der kleine landen, zoals die der Benelux, hierin een hechte garantie kunnen vinden. Als deze garantie even zeker zal zijn, als die welke de Algemene Rekenkamer de Neder landse belastingbetaler biedt voor een ver antwoorde besteding der staatsgelden, mo gen wij tevreden zijn. Het verslag der Reken kamer over 1947, saamgesteld in nauwe sa menwerking met de Minister van Financiën, is uitgebracht. Helaas bleek er veel aan de „strijkstok" te zijn blijven hangen. De euvel daden van een bakker die er gewoonte van maakte zijn rekeningen bij militaire bureaux twéémaal aan te bieden (en te doen hono reren!) zowel die van marine-officieren, die luxe hotels tot plaats van Inkwartiering ko zen, boven de meer gebruikelijke legerste den, werden aan de kaak gesteld. De waak zaamheid der Rekenkamer wrijft de strijk stok sneller schoon van deze ongerechtighe den, dan zij er aan konden blijven plakken! De Republiek Indonesia zet de schoonmaak der communistische revolutie-haarden met wisselend, maar over de gehele lijn toch toe nemend succes voort. Bij Wonogiri is het in de achterliggende week tot omvangrijke ge vechten gekomen. Het centrum van agitatie tegen de regering van Djokja, Madioen, is op de opstandelingen heroverd. Volgens Sjahrir betekent de rel der commu nisten een sterke groei der conservatieve Mohammedaanse partij. Zelfs de gematigde midden-partijen, zoals Sjahrir's eigen (klei ne) Socialistische groep zien hun aanhang overlopen naar de politieke Mohammedanen. Mag hieruit worden geconcludeerd, dat een schuldbesef over gemaakte eigen fouten door de Regering der Republiek ook bij de aanhangers, baan breekt? Hoewel dit verwonderlijk snel zou zijn, is het toch wel mogelijk, juist door de commu nistische gevolgen van die fouten. Om één der gemaakte vergissingen te noemen: leden der Pesindo, de bolsjewistische militaire jeugdorganisatie, maken allen deel uit van de drie tot vijftienduizend man tellende re- bellenorganisatie. Terwijl Europa de bittere gevolgen van een militante vorming van jongens in de knikkerleeftijd onderging, liet de Indonesische Intelligentia toe, dat daar hetzelfde spel zich herhaalde. Gevolg: Madioen! Mogen de berichten, die de bestuurderen der drie vakcentrales uit Suriname mee terug zullen nemen, meer opwekkend en hoop gevend zijn. Zij gingen naar de West op uit nodiging van Suriname's gouverneur ter be studering van Surinaamse en Nederlandse mogelijkheden voor arbeidsverruiming. Och, och, wat maken diie jongens weier een herrie. Wat is leer wleejr .een drukte gewieiest om die ontgroeningsmfe)tjhod|ejï van onze studientjes. Hele lange zwaarwichtige artikelen wor den ler geschreden ovietr de ontgroenings schandalen en de exoqssten, die zich bij het groenen hebben voorgjedaan. Een raadslid in Amsterdam stelde e!r zélfs vragen over aan het gemeentebestuur. „Zijn B. en W. niet van mening1, dat de j barbaarse instelling van dit soort ont groenen in ee!n culturele samenleving iniet thuishoort?" vraagt dit lid, die naar mijn smaak wel wat al te hoog van de toren blaast Wacht u even met uw protest. Ik beib heel wat vrienden, die 'destijds als student zijn ontgroend en die daar nooit nadeli ge gevolgen van hebben ondervonden. Ik ken 'er, die er vóór zijn; ik kien ier, die ler even hard tqglen zijn; ik kien er ook, die ;er de schouders over optrekken en zeggen: „laat de jongelui hun flauwe kul". Voor die laatste mening voel ik hef meest- Gun de kinderen hun pr;etj'e» maar let er een beetje op, dat het niet de spuigaten uitloopt Ze zullen er niets van krijgen, dat zje een poosje mét ©lep kaalgeknipte bol moei ten rondlopen; ze zuljlén er ni[et slechter van worden, als ze door een ouderle jaars eens flink op hun nummer worden gezet Niet slechter, maar ooknfet beter. De brutalen blijven brutaal, de eigenwij zen blijven eigenwijs en die bedeelden ja, voor hen zou het misschien nog wél kwaad kunnen. Maar welk jongmens is er in deze tijd nog bédiefesd? De heren studenten kunnen zich wel ver béélden, dat ze in twee wieken tijd een karakter kunnen omvormen, maar daar om IS het nog niet zo! Dat ontgroenen?... Kinderspul! Laten wij het niet zo geweldig zwaarwichtig ien serieus nemeln. Laten wij alllöen maar goed opletten, dat er geen excessen gier beuren, zoals in Den Haag, waar Delftse en Leidse kaalkoppen nota blenie met de politie slaags raakten. Dat wordt al' te mal. Dan zou je er warempel voor gaan voelen, het hele steil1 groenen én oude re jaars, een tijdje in fabrieken, bedrij ven of werven te wierk te stellen, om hen te leren, dat er in die gewone maatschap pij nog énderie dingen bestaan dan flau we kul en herrie maklen. ZWEDEN, EEN IJZERLAND, DAT IJZER TEKORT KOMT Zweden is zeer rijk aan ijzerertsen en aan hout. En deze twee rijkdommen hebben ge zamenlijk geleid tot het ontstaan van een zeer belangrijke ijzer- en staalindustrie. Van het hout wordt n.1. houtskool gemaakt en door middel van het houtskool worden ijzer en staal uit de ertsen gesmolten. Juist het gebruik van houtskool leverde het hoog- O Op onze INPAKAFDELING en op 05 onze BRUNEERAFDELING is nog plaats voor Aangenaam werk, in prettige omge ving onder goede leiding. Gratis ver voer. Aanmelding aan het kantoor Afdeling Soest en Omstreken. op DONDERDAG 14 OCTOBER in „RELIGIE EN KUNST", aanvang 8 uur. Dr. De Jong uit Den Haag, spreekt over Entree f 0.75. Leden vrij. waardige Zweedse staal op. En toch heeft Zwedeneen tekort aan ijzer. De oor zaak daarvan was niet, dat er te weinig ertsen werden gewonnen, doch dat men geen kans zag in voldoende mate die ertsen in eigen land uit te smelten. Dit hangt weer samen met de hoge houtprijzen, want door dat het hout duur is, wordt er minder hout verwerkt tot houtskool, waardoor voor de staalproductie niet voldoende materiaal be schikbaar kwam. Men is daarom verplicht geweest na de oorlog op grote schaal het smelten met houtskool te vervangen door 't smelten met cokes. Dit is thans ongeveer in orde, maar in de overgangstijd hebben de Zweedse hoogovens lang niet voldoende erts kunnen verwerken. En nu op het ogenblik de cokesvoorziening in orde is, is het weer het arbeiderstekort, dat de productie remt. Het Zweedse volk heeft een laag geboorte cijfer en dus geen jaarlijks aangroeiend le ger van arbeidskrachten. Daardoor trekken de arbeiders naar de plaatsen waar het le ven het gemakkelijkst is en dat is in de streken van ertswinning en hoogovenbedrijf niet het geval. In deze streken n.1. is geen zgn. „lichte industrie", waarin ook de vrou wen en meisjes arbeid kunnen vinden. En daarom vestigen jonge arbeiders zich liever daar waar ook vrouwenarbeid mogelijk is en dit onttrekt de nodige arbeidskrachten aan de zware industrie. De toestand is thans zo, dat Zweden bij een ertsproductie van bijna 10 millioen ton, daarvan bijna 8Vz millioen ton uitvoert. Dit erts wordt dus in het buitenland uitgesmolten. Daartegenover voert Zweden weer een kleine 900.000 ton ijzerwaren in, die dan in eigen metaalin dustrie worden verwerkt. Daardoor kan het gebeuren, dat een grote autofabriek als de Volvo, die 10.000 auto's per jaar kan maken, er wegens materiaalgebrek in 1947 maar 2500 heeft kunnen afleveren. Hetzelfde geldt voor Electrolux, die eveneens door te kort aan plaatijzer zijn bestellingen slechts gedeeltelijk kan uitvoeren. JAPANSE SCHEPEN VOOR NOORWEGEN De Japanse werven kunnen op het ogenblik schepen bouwen voor nog niet ten volle drie kwart van de prijs, die Europese of Ameri kaanse werven berekenen. Bovendien kun nen ze veel sneller leveren, doordat ze min der overbelast zijn met bestellingen. Noor wegen laat thans twee walvisjagers in Ja pan bouwen, terwijl onderhandelingen gaan de zijn over het bouwen van twee tanksche pen van 18.000 ton ieder en eveneens voor de Noorse vloot bestemd. Een der moeilijk heden is, dat de betaling in Amerikaanse dollars moet geschieden. RADIO-PEILSTATIONS OP NOORD EN ZUIDPOOL? Om de navigatie van vliegtuigen belangrijk te vereenvoudigen en te verbeteren, heeft Robert J. Colin in het tijdschrift „Air Trans port" het voorstel gedaan op de Noord- en de Zuidpool la^ge-'golfzenders te bouwen. Deze zenders zouden op een bepaalde wijze golven uitzenden, die als het ware radio-me ridianen over de aardbol zouden spannen. De afstand tot de Pool kan men aan de sterkte van de ontvangst afmeten, zodat men op die wijze de breedte kan bepalen. Het ontvangtoestel, dat hierbij behoort, kan inderdaad op een dergelijke wijze worden gebouwd, dat het automatisch lengte en breedte in graden, minuten en seconden aan geeft, als de cijferaanduiding van een kilo meterteller. De navigator van een vliegtuig kan dan steeds nauwkeurig de plaats aflezen waar het vliegtuig zich bevindt. Het spreekt vanzelf, dat dit systeem ook voor de scheep vaart van geweldige betekenis zou zijn. De grote moeilijkheid is echter het inrichten van de zenders aan de Polen en nog meer de voorziening van deze zenders met electrici- teit. Daar het aanvoeren van brandstoffen voor opwekking van de stroom vrijwel on mogelijk is, omvat Colins plan het gebruiken van een atoomkrachtbatterij als energie bron. Dit en de plaatsing aan de Polen heeft hem zijn systeem doen noemen „Polatomic". Het is nog niet te bezien of dit plan ooit werkelijkheid zal kunnen worden, doch af gezien daarvan is het idee om een automa1 tische lengte en breedteregistratie voor vliegtuigen te construeren aanlokkelijk ge noeg om ieder plan in die richting op de mogelijkheid van practische uitvoering te onderzoeken. ELECTRISCHE AFRASTERING VOOR ZUINIGER WEIDEN De propaganda voor het omweidsysteem maakt de laatste tijd plaats voor de bevor dering van de rantsoenbeweiding. Ook dit systeem heeft ten doel het nuttig effect van grasland te verhogen, maar het geschiedt op een enigszins andere wijze. Bij het om weidsysteem verdeelt men n.1. de weiden in percelen, die door een koppel vee in vijf da gen kunnen worden afgegraasd, terwijl men met rantsoenbeweiding werkt met losse af rasteringen dwars over het land, die iedere dag een eindje verzet worden. Het verzetten van de afrastering is echter alleen mogelijk als het op zeer eenvoudige wijze kan wor den gedaan. En dat is eigenlijk alleen het geval bij electrische afrastering, omdat men daarbij slechts één draad nodig heeft. Daar door gaan electrische afrastering en rant soenbeweiding hand in hand. Naar de Rijks Landbouw Voorlichtingsdienst in West- Overijsel onlangs meedeelde, moet men het rantsoen niet kleiner nemen dan 50 vier kante meter per koe en per dag. Beter nog kan men de percelen iets groter nemen en dan de draad niet iedere dag, doch om de twee dagen verzetten. Eventueel kan men er schapen achteraan weiden, die de resten opruimen. Past men het systeem toe zonder overdrijving en met goede verzorging van het grasland, dan is het een prachtig mid del om het rendement van het weidebedrijf aanzienlijk te verhogen. i

Soester Courant | 1948 | | pagina 3