De Soester Gemeenteraad bijeen* IN DE HOEK. PlaatseStjjk nieuws. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. p. kwart, f 1-50 - p. post f 1-75 24e JAARGANG No- 75. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 VRIJDAG 15 OCTOBER 1948 De Beetzlaan wordt volgend jaar vernieuwd. Communisten buifen de raads- commissie's. „Colenso" en „Braamhage" verhuurd. Woendagavond kwam de raad onzer ge meente in openbare vergadering bijeen, onder leiding van de Burgemeester. Vanaf 7 uur had tevoren een geheime vergadering plaats met betrekking tot het uitbreidingsplan, waardoor de open bare zitting eerst te ongeveer te half 9 kon aanvangen. Voor ons courantenmensen werd het wia- derom een onbelangrijke vergadering, waarin, met de regelmaat van een klok, de hamer van de voorzitter op de tafel neerkwam. Slechts zo nu en dan werden de door de voorzitter gegeven toelichtingen on derbroken door een of andere onbelangrijke vraag door een der lieden. In een zeer vlot tempo gingen niet min der dan 13 punten onder de hamer door. De punten 14 en 15 brachten iets lieven en toen we bij punt 16 (verhuur van de villa „Colenso" en de buitenplaats ^Braamhage' meenden iiets te kunnen opdoen, waarmede we onze lezers ten minste nog iets zouden kunnen voorzet ten, ging men weer ,'eiens een uur lang in geheime zitting. Over beide punten werd na heropening der vergadering niet mieer gesproken en gingen ook deze punten onder de hamer door. Na de gebruikelijke opening bracht de voorzitter de agenda in behandeling. 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering d.d. 16 en 30 Juli, 31 Augustus en 6 September 1948. Zonder bemerking goedg'ekeurd. 2. Mededeling van ingekomen stukkien. Alle stukken worden voor kennisgeving aangenomen of goedgekeurd. 3. Adres van H. Rubingh, te Soest, ver- ••-ceekende ontheffing van het verbod om in de bebouwde kom der gemieje'nte te mogen oprichten een houtwarenfabriiek met lakspuitïnrichting. Conform besloten. 4. Voorstellen tot vaststelling van de na volgende strafverordeningen: a. Schoonheidsverordening Op een vraag van de heer KRUIJFF of deze verordening ons door Ged. St is opgedrongen, deelt de VOORZITTER mede, dat Ged. St. verzocht hebben deze materie ook plaatselijk te regieten in de geest als door de provincie gedaan. De verordening wordt vastgesteld- b. Verordening regelende ds ratfenbe- strijding; De heer A. HILHORST zegt, dat deze verordening door de landbouwers niet kan worden nageleefd, daar het voor hen niet mogelijk is alle producten zo te bergen, dat deze onbereikbaar zoudten zijn voor ratten- Spr- vraagt verder waf de gemeente denkt te doen met de ge meentelijke vuilnisbelt, daar dleze plaats moet worden gezien als de grootste kweekplaats van ratten. Mevrouw POLET informeert of met de ze verordening ook kan worden ingegre pen, wanneer iemand blijft wei geren zijn huisvuil met de ophaaldienst mede te geven. De VOORZITTER wijst er op, dat be doelde verordening alleen betrekking heeft op eetbare afvallen en bedoeld is, hen, die niet aan de rattenbestrijding me dewerken, hiertoe te dwingen. De verordening wordt hierna goedge keurd. c- Verordening tot bijzondere bescher ming van enige in het wild levendje plan ten. Zonder bespreking goedgekeurd. 5. Adres van het bestuur der Buurtver eniging „Beetzlaan'' verzoekende verbe tering van die laan, met voorstel van bur gemeester en wethouders. In dit voorstel zeggen B. en W., dat zij gem een te werken opdracht hebben gege ven aan dieze weg die hoogst noodzakelij ke verbeteringen aan te brengen, terwijl zij voornemens zijn bij de behandeling der begroting voor het nieuwe dienst jaar een voorstel te doen met betrekking tot een afdoende vernieuwing van die laan. Besloten wordt B- en W. te machtigen van een en ander miecfedejing te doen aan de adresserende vereniging- 6. Voorstel tot het verlenen ,oner mach tiging aan B. en W. voor vaststelling van een besluit tot klasse-indeling van we gen ingevolge artikel 36 van het Motor en Rijwieilreglemeint miet credief-aanvra ge voor uitvoering van dit besluit. B- en W. vragen hiervoor e,en credief groot f2450.—, hetwelk zonder bespre king wordt toegestaan. 7- Voorstel tof toestaan van een ere- diet ten behoeve van de beschoeiing der walkant aan de Grote Melm. Voor deze werkzaamheden wordt fllÜO toegestaan en voor baggerwerk, ten be hoeve van het pontvcer, f 300. 8. Voorstel tot verlenen van medewerking ta.v. het verzoek van 't R.K. Schoolbe stuur te Soesterberg inzake aanschaffing van leermiddelen voor lichamelijke oefe ning ten behoeve van de R.K. School. De heer KRUIJFF informeert of B- en W- het hiervoor benodigde bedrag, dat hem nogal hoog voorkomt, hebben be zien. De VOORZITTER wijst er op, dat deze zaken in overleg met- de inspecteur voor het onderwijs worden afgedaan en niet meer wordt verstrekt dan door de ze persoon wordt nodig geoordeeld. Het voorstel wordt goedgekeurd- 9. Vaststelling van leen besluit tot ver lening van medewerking tot herstel van oorlogsschade aan de Christelijke School te So<esterberg. Conform besloten. Bij dit punt wijst de heer CLEMENS op het feit, dat de afdoening dezer za ken zeer traag verloopt. Het R.K. School bestuur te Soesterberg heeft de haar toekomende gelden thans nog niief ont vangen. 10. Voorstel tot vaststelling van een re geling tot het verlenen van iaën tegemoet koming aan de onderwijzers in de door hen te maken noodzakelijke kosten, voortvloeiende uit de verandering van standplaats. Conform besloten. 11. Voorstel tot wijziging der gemeente begroting, de begroting van het gasbe drijf en het Wegenfonds over 1947. Conform besloten. 12. Voorstel tot instelling van een Agra rische Commissie. In de commissie worden gekozen die he ren Dorrestein, A.' Hilhorst en Schïmmtel. 13. Voorstel tot renteverlaging van eien aan de gemeente Bunschoten verstrekte geldlening. Conform besloten. Dit voorstel houdt in verlaging der rente van 31/2 op 3 procent over een bedrag van f48.300. 14. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden voor de commissie van georganiseerd overlag voor 1948-'49. De leden voor deze commissie moeten ieder jaar opnieuw worden gekozen. Voor de ziftingsperiode 1947-1948 had den zitting als leden de heren R. Hit- horst en J. Schaafsma en als plaatsver vangende leden G. Kruijff en G. Burg wal. De voor de periode 1948-1949 door B. en W. gegeven voordracht, vermeldt de zelfde personen, met uitzondering van de heer G- Burgwal, waarvoor Mevr. Van der Swan wordt voorgesteld. Dit is voor Mevr. BUNGENER aanleiding er op te wijzen, dat kort geileden door de Kath. fractie in een raadsvergadering me dedeling werd gedaan van oen motie» waarin de wenselijkheid werd gieuit ge/en communisten meer te kiezen in de raadscommissies. Uit een door B. en W.. gegevfan voor dracht meent spreekster fle moeten con cluderen, dat B. en W. deze gedachte hebben overgenomen, waartegen zij zich meent te moetien verzetten en alsnog voorstelt de heer Burgwal in die commis sie te benoemien. De heer CLEMENS wijst er op, dat de vrije stemming, welke hiervoor nodig is, de oplossing wel zal' brengen. In de hierna gehouden stemming wordien gekozen de henen Hilhorst len Schaafs ma als leden en Mevr. v. d. Swan en die heer Kruijff als plaatsvervangende Deden. Mevr. BUNGENER zegt, dat deze uitslag haar niet verwondert. De indiening van de door die Kath. fractie ingediende mo tie, aldus spr., vond haar aanleiding in de gebeurtenissen in Tsjiecho-Slowakije, waar de arbeiders niet voor de tweede maal de dupe willen worden van een kapitalisti sche staat, hetgeen onze volledige instem ming heeft. Een ieder kan thans waarne men, dat wij uit die commissies wordien gestoten, omdat wij sympathiseren met een staat, welke het voor de arbeiders opneem t. Na nog afkeurend te hebben gesproken over die vertegenwoordigers der K.A.B., N.V.V., C.V.v, cn de regering, vraagt spr, wat er over blijft van de democratie, als de 'ene groep alles en de andere niets te vertellen heeft. 15. Voorstel tot vasfsitelling van een gra- tïficatïeregeling voor hef personeel der gemeente. Op een door de heer NOODER g)estelde vraag deelt de VOORZITTER mede, daf een gratificatie-regleling is getroffen voor het rijkspersoneel, hetgeen inhoudt, dat ook voor het gemeenfepersoneel Eenzelf de regeling mag worden getroffen. Verder wijst de beier NOODER >er nog op, dat B. en W. in de toelichting zeg gen, dat het besluit genomen werd door de Prinses-Regentjes. Dit lijkt spr. nijet juist. De VOORZITTER wijst er op, dat dit een Koninklijk Besluit is, dat door H.M- in de dagen van Haar regentschap wierd genomen, zodat de formulering juist is. De heer R. Hilhorst wijst er op, dat die- ze zaak niet in de commissie voor geor ganiseerd overleg is geweest, terwijl spr. het betreurt, dat zij, die op ar beidscontract bij die gemeente werk zaam zijn, niet in deze regeling zijn op genomen. De VOORZITTER zegt, dat deze aan gelegenheid schriftelijk miet de organi saties is behandeld. Spr. betrieurt het dat de arbieidscontractanten niet ondier deze regeling vallllen, maar hüeraan kun nen wij niets veranderen, omdat wij niiet verder mogen gaan dan de rijksregeling aangeeft. Ook de heer SCHAAFSMA is deze me ning toegedaan. We moeten dleze regeling zo aanvaarden, anders krijgen de men sen niets, aldus spr. De heer BURGWAL noemt de regeling onredelijk. Waarom» aldus spr., worden de salarissen niet aangepast aan de no den van deze tijd. Wij arbeiders moieten daarvoor blijven vechten. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. 16. Vaststelling van besluiten betreffen de gemeente-leigendommen, t.w. a. Verhuur van de villa „Colenso" met erf aan W. F. Mïranï en D. Mirani te Am sterdam. B. en W. stellen voor bedoell'dje villa met erf, ter grootte van 1400 M2,, voor de tijd van 10 jaar te verhuren voor f 1500.per jaar, waarbij de huurders op zich nemen gebouw, terreinen, afzetting ienz. in be hoorlijke staat fe brengen. Aldus besloten. b. Verhuur en kosteloze ingebruikgeving van eien gedeelte van de buitenplaats „Braamhage'' aan de Staat der Neder landen. B- en W. wijzen er op» dat reeds iseir- der een besluit werd genomen tot ver huur van het gebouw en de daarom heien liggende terreinen ter grootte van pl-m. 9000 M 2. aan de staat der Nederlanden voor legering van een brigade der Ko ninklijke Marechaussee, voor iaën be drag van f1800.per jaar. Tot uitvoie- ring van dit besluit is het nog niet ge komen, omdat de Min. van Oorlog zijn goedkeuring aan de huur tot nu toe he/eff onthouden. B. en W. stellen nu voor in de huur te betrekken eten aangrenzend stuk grond, ter grootte van 3000 M2>, waarop barak ken zullen worden gebouwd, alsmiedle kosteloos in gebruik af te staan eien me de-aangrenzend grondgedelelfe ter groot te van ongeveer 8000 M 2., dat als sport terrein zal worden gebezigd. Het voorstel wordt zonder bespreking goedgekeurd. Conform besloten. c. Verhuur van de percelen Julianalaan 36 en 38. Conform besloten. d. Verlenging verhuur voetbal ter rein aan SEC tot 1 Januari 1949. Dit voorstel wordt door B. en W. te ruggenomen. e- Intrekking van het raadsbesluit tot verpachting van grond aan J. W. Adams en tot opnieuw verpachting van deze grond aan J. van Eïjden. Op voorstel van de commissie voor het Grondbedrijf wordt met 16 tegen 3 stem men besloten bed oei die grond niet meer te verhuren. f. Aankoop grond nabij de Julianalaan van E .J. Hekman te Zeist. B. en W. vragen hiervoor eien orpdiet groot f3221,77. Conform besloten. g. Aankoop grond met schuur aan de Nieuwstraat van de familie Wijnhof- B. en W. vragen hiervoor eien ohedief groot f 6880.Conform besloten. 17- Voorstel toekenning vergoeding kos ten en vervoer voor schoolkinderen in- gevloge art. 13 L-O. Wet 1920. Conform besloten. 18. Voorstel tot het aangaan van een geldlening met de Rijksverzekeringsbank voor dekking bouwkosten 21 woningen aan de Klaarwaterweg. Betreft een bedrag groot f240.125, Conform besloten. Hoewel niet op de agenda voorkomende, worden hierna nog een drietal punten behandeld. Allereerst wordt goedgekeurd een voor stel van B. en W.» waarbij een herzie ning van het ten zuiden van de spoor lijn Utrecht-Amersfoort gelegen gedeelte van hef voor deze gemeiente geldende uitbreidingsplan wordt voorbereid. Verder wordt een bedrag van f1000- toegestaan voor het maken van eien riole ringsplan voor Soesterberg, terwijl nog wordt besloten de bij gemie|entewerken in gebruik zijnde dieselauto zondier bij betaling in te ruilen voor eien nieuwe benzine»-vrachtauto- Bij de rondvraag werden door meier diere leden nog vragen gesteld» waarvan wij, wegens plaatsgebrek, heden geen melding kunnen maken. Het geduvel met die kachels en haarden gaat weier beginnen. Toen wie dit voorjaar het zwarte monster konden wegbergen 'en ik ©en laatste fel- hafende blik op z'n gietijzeren kop had geworpen, zei ik tof m'n vrouw: volgend jaar zetten we dat onding niet mieier in huis. Dan kunnen we de haard weier van October tot April laten branden, aan één stuk door, want let op wat ik zeg, dan hébben we gelen kolendistributie meer. Nu heb ik mijn vrouw wel eens mieier iets voorspeld, dus snoof ze aïïelen maar en zei, dat we nog wél iete;ns zouden zien als het zover was. Nu is het dan weer zover en hfeb ik, hier en gunder, tóch dat onding, kruising tus sen ieen nood- en kookkachel, wieer te voorschijn moeten halen, omdat w,e„ die 4e winter na de bevrijding ien ondanks alle verhalen door radio en krant, dat het in de mijnen goed gaat en mét Mar shall-hulp, tóch maar weier 12 mudjes brandstof krijgen. Daar gaan we dan weer beginmen: 's mor gens kacheltje aanmaken, 's avonds uit laten gaan, iedere dag wieer, al foeteren we ;er nog zo bij, tot we op een och ton d in April of Mei met een zucht van ver lichting bemerken, dat het niet meer no dig is. Maar dat duurt nog minstens 200 dagen. Hoe komt daar een eind aan? Zagen wie op ander gébiied inderdaad vooruitgang, met de brandstof zijn we nog niet veel verder als het peil van 1946 en al wil ik niiet zo ver gaan als die meneer in „Biella", dïie beweer dei, dat de moeilijke devïie'Zenpositie op zijn kouwe tenen wordt uitgevochten, in m'n sas ben ik toch lang niet met m'n kolen- voorraad. Daar mankeren wel enige mudjes aan. H- OEKMAN. OPENING ZAAK. Dezer dagen opende die heer Demoted, Braamweg 99, Soiesf-Zuid, een modern: ingericht bedrijf voor het repareren van radiotoestellen. Kon men vroeger met eenvoudig gereed schap volstaan, thans is er een groot in strumentarium voor nodig. Wij* zagen een uitgebreide collectie meetinstrumen ten, waarmee de beste service verleiend kan worden. BENOEMING. De heer C. van Wijngaarden, Birktstraaf 7 alhier, is door het bestuur van de Kon. Ned. Vojetbal Bond, af'd. Utrecht, be noemd tot consul over de voetbal terrei nen van B.D.C. en De Soester Boys. VLEES-VERKOOP. Aan het abattoir aan de Lange Brinkweg heeft morgen (Zaterdag), van 9 tot 9.30 uur wederom vleesvierkoop plaats. Thans voor de nummers 301 t.m. 550. SUCCESSEN VAN SOESTER POSTDUIVENHOUDERS. Vanaf Quievrain, afstand 225 K.M-, werd met jonge duiven den wieldadigheidsvluchf gehouden voor het sanatorium Zonne straal'". Aan deze vlucht namen 6483 dui ven deel. De door „Zonnestraal" uitgeloofde lau wertak met medaille werd gewonnen door de heer H. Pohlman alhier, met die 5e prijs. Een medaille, uitgeil'oofd door Z- K. H. Prins Bemhard, voor de twee qerstge- toonden, werd gewonnen door die beier W- N. Nieuwenhuis, evemaens alhier, ter wijl een medaille, uitgeloofd idoor H.M. de Koningin, voor de drie eierstgetoon- den evenelens ten deel viel aan die hjeier W- N. Nieuwenhuis, met de 7e, 8ie en 28e prijs. GECOMPLICEERDE AUTOBOTSING. Donderdagmiddag omstreeks half vijf had op de Birktstraat in de bocht evtem voor Kamplust een gecompliceerde auto botsing plaats, die, wonder boven won der, zonder persoonlijke ongelukken is afgelopen. De voorste van twee achtoir elkaar rij dende luxe auto's kwam in botsing met een uit tegenovergestelde richting ko mende vrachtauto, waarna de tweek?i9 luxe auto miet volllle vaart op de twide van eerst vermelde auto's bofslde. De materiele schade was zo ernstig, daf een kraanwagen moest komen om die wrakstukken wieg te sleplen. Het verkeer tieir plaatje was enige tijd ge stremd. LAFFE DAAD. Van een in de avonduren op de Bartolot- tilaan geparkeerde luxie auto wjerd door een onverlaat de linnen kap stuk gesne- terwijl meerdene kof Iers en militaire jas sen werden ontvreemd. GEVAARLIJK SPUL- Tijdens het lossen van kolen stootte 'n arbeider op een groot stalen voorwierp, hetgeen bij onderzoek een gevaarlijk pro jectiel bleek te zijn. Op deskundige wijze werd het onding verwijderd.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1