COMMUNISME IN INDONESIË. Officiële mededelingen. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITlïAVEl DRUXCKERU SMIT - SOESTDIJK Abomn. p. kwart, fl.50 - p. post f 1-75 24e JAARGANG No. 7ó. BureauVan Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 DINSDAG 19 OCTOBER 1948. Er is nog niemand in Nederland toe ge komen, een boekje te schrijven, waarin de hele Indonesische kwestie objectief, overzichtelijk en neutraal wordt behan deld. Wij geven to-e: de materie is niet gemakkelijk. De vrtiemdie namen, de grote verscheidenheid van partijen en perso nen, de grillige hande'lwijzie van die lei ders der Republiek, het is mjet elkaar in staat ons kopschuw te maken. Het is echter langzamerhand zó geworden, dat geen Nederlander mjeer een touw kan vastknopen aan diie hele geschiedenis- De ;een doodverft bij voorbeeld Sjahrir als een fascist de ander noemt hiem communist en als dan ineens het be richt uit de lucht komt vallen, dat Sja- rifoeddin „zomaar*" communist is gewor den, dan wordt de verwarring nog gro ter ien is men licht geneigd om de hele santekraam maar als „communistisch" te gaan betitelen. Hoe liggen de verhoudingen zo ongeveer en welke perspectieven vindt het com munisme in de aard van de bevolking der Republiek? Laten w;e in afwach ting van het begeerde boekje eens zien. De communisten hebben ©en funie aan gegaan miet de Republikeinse' arbeiders partij en de socialisten van Sjarïfoeddin. Numeriek zijn ze daardoor sterker ge worden. Dat hadden ze wel nodig, want veel aanhang telde hun groep nilet In het parlement hadden ze 35 van die 500 zetels. Zeven op de honderd dus, net als in Nederland. Maar staan de communis ten hier geïsoleerd van de overige partij en, daar bracht de fusie het aantal léden op het drievoudige, oen vijfde deel dus ruim. In Nederlandse verhoudingen een fractie van 20 man. Niet bij die fusie aangesloten, maar de ze wiel steunend, zijn de Pasindo, de so cialistische jeugdorganisatie en de Sobsi, de vakverenigingen. Die jeugdorganisatie zat goed in de wapens en dat ze achf;er de nieuwe „Partei Komoenïs Indon'esia" staan, bewijzen de jongste opstanden wel. Wat zijn hun kansen? Ongeacht of ze met die opstanden uit elkaar gieslagén wordt of oen georganiseerde groepering blijft vormen ieen bépaald döet is in de communistische zuigkracht terechtge komen en die zuigkracht kan in de toe komst meer of minder mensen meene men, Welke invloeden vermeerderen di'e kracht, welke doen haar afnemen? Natuurlijk speieTit de internationale po litieke conjunctuur een roL Krijgt Mos kou de wind in 'de zeilen, dan zullen de geestverwanten in de Republiek er ook een fokzeil bij op kunnen zetten. Ge beurt dat niiet, dan komt daar de terug slag ook- De inwoners van de Republiek zijn voor een groot deel kleine, zelfstandige boe ren, \een slag mensen, dat niet alleen daar, maar overal in de wereld n.'iet di rect klaar staat om achter allerlei leu zen aan te hollen maar wakker genoeg is om. als het kan, hun eigen bedrijf vooruit te brengen en ter zielf baas over te blijven ook. De Russische praktijken kunnen dat streven weinig aanlokkelijks bieden. Daartegenover staat, dat de bevolking te dicht is geworden om ieder, wat wij een „plaatsje'" zouden noemen, te geven. Honger naar grond dus, di'e niet kan worden gestild. Versnippering van de ak kers, minimum bedrijfjes, die d'e beier en zijn gezin niet genoeg geven om van te leven, het gevaar dat de keuterboer een landbouwproletarkr wordt, oen be zitloze, vatbaar voor communistische denkbeelden. Wat wij hier fabriekssteden noemien, zijn er in de Republiek niet. Geien industrie arbeiders, opeengehoopt, onder slechte arbeidsvoorwaarden, als schrille tegen stelling met een weelderig levende bezit tende klasse. Tegensöel'Ungendie de mensen ook al weer niet alléén daar, maar overal de extremistische kant op drijven. Maar wat de sociale verhoudin- dingen niet doen, dreigen die onbevredig de nationale verlangens te doen, die, wan neer daaraan niet tegemoiet gekomen wordt, in zekere mafje de nationalisten steun doen zoeken bij Moskou. Nederland en de Republiek zouden bei den een heel eind cje goede kant op gaan, wanneer er clen plan ,kwam> dat die men sen, die in de landbouw hun rijst niet meer kunnen vind,en, opnam in den te stichten serie industrieën, die op dat stuk van Java levensvatbaarheid hadden. Wat dus naast een industrieel plan den sociaal plan zou meebrengen om de ar beider zijn rechtvaardig aandtleil van de productie te geven. Maar zonder een gezondere politieke ver houding tussen die twee zi'en wie daar niet veel mogelijkheden in. Wie levert de forse en toch omzichtige hand om dit toch mooie werk te volbrengen. HERMETING DER GEMEENTE. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat van wege hiet kadas ter de hermeting van de gemeente Soest, die door de oorlogsomstandigheden was afgebroken, thans zal worden voortgezet. De desbetreffende werkzaamheden zul len worden uitgevoerd door het Bureau voor Buitengewoon Landmeetkundig Werk fce Utrecht. De opmietingen hebben tien doel een goe de kadastrale kaart op grote schaal te vervaardigen, benevens hiet verschaffen van een grotere rechtzekerheid van de grondeigendom. Voordat tot de eigenlijke meting kan worden overgegaan, worden de Jtienzen binnen het te hermeten gebied door een landmeter van het kadaster vastgesteld. Daartoe worden de zakelijk rechthebben den (volle eigenaren, erfpachters, opstal- houders, houders van het recht van gebruik en bewoning) tevoren opgeroe pen om op een bepaalde dag ieh uur op het terrein te verschijnien, tieneinde tegen woordig te zijn bij die grensregeling. Eventueel kan men zich laten vertegen woordigen door een gemachtigde. Dieze dient dan de door de lastgever geteken de oproepingskaart mede te brengen. Is het verloop van een griens in ovferleg met belanghebbenden eventueel na het raad plegen van de oude kadastrale gegevens vastgesteld, dan worden op de knikpun- ten voor zover nodig betonnen grensste nen geplaatst. Omdat een sternen paal, vanwege de landmeetkundige dienst van het kadaster geplaatst en opgemeten, door ieder als grenspunt wordt erkend, worden daardoor latere grensqutestii.es voorkomen. De stenen zijn voorzien van eien halfcirkelvormig gat aan de zijkant, het midden van dit gat geeft het bie- treffende grenspunt aan. Die kosten van de stenen, voor zover ze geen gemfcien- tegrenzen marketien, zijn voor rekening van belanghebbenden. Men is verschuldigd een bedrag, 'even redig aan het aantal knikpunten van z'n perceel, waar cien steen geplaatst is. Dit moet later aan de gemiefenteHonfvanger worden voldaan. Het aanvoeren en hét plaatsen van de stenen geschiedt gratis. Mocht men geen prijs stellen op afsfle- ning, dan dient men dit de landmeter tij dens de grensregeling miede te delen. Tenslotte verzoeken wij aan alle inge zetenen de uitvoerende ambtenaren zo veel mogelijk behulpzaam te willen zijn bij hun werkzaamhe.den, door 't verschaf fen van inlichtingen, 't ontzien van ver- zekeringspunten (btfonmen stenen met ,.KAD'" in de kop, ijzeren buizen <en pi ketten). Het in gebruik gevlen van hulp middelen, opbergen van méetmateriaal enz. Het hoofd van het gemeentebestuur van Soest, gelet op art. 3lid 4 van de Wo ningwet; brengt ter openbare kennis, dat de Raad dier gemeente in zijn vergade- van 13 October 1948 heeft bepaald, dat een herziening van hiet ten zuidem van de spoorlijn Ütrecht-Amersfoort gelegen gedeelte van hiet voor dieze gemeden te gel dende uitbreidingsplan wordt voorbereid. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat ter se cretarie van Soest ter inzage is gelegd ©en verzoek miet bijlagen van Shell Ne derland, Wassenaarseweg 80, Den Haag, om vergunning tot het veranderen van de bestaande benziwepompinstallatiie op perceel Ra dem akerstraat 13, Soesterberg, door de handpomp te vervangen door ©ten eliectrische pomp, aangedreven door een eliectromotor van 1/4 P.K. Op 26 October 1948 zal gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Daartoe zal op die dag des voormiddags elf uur ter secretarie zitting worden gehouden. WARENHUIS-DIEVEGGEN WORDEN STRENG GESTRAFT. „Ik waarschuw de mensen niet meier, ze zijn al genoeg gewaarschuwd. Iedereen moet weten, dat dergelijke diefafjalillen hier in Utrecht niet worden getolereerd. Als de mensheid uit de omgeving zo hardleers wil zijn, dan moet ze dat voe len. Die enige manier onr een einde 6e maken aan de veelvuldige diefstallen uit warenhuizen, is drastisch optreden ien ik cis tegen deze verdachte een gevangenis straf van drie maanden." Aldus de Officier van Justitie bij de Utrechtse Politierechtbank in zijn Vrij dagmiddag gehouden requisitoir tegen 'n 64-jarige inwoonster uit deze gemeente, die wegens diefstal van eten japon ten na dele van C en A. te Utrecht Was ge dagvaard. Verdachte ontkende de bedoeling gehad te hebben de japoin weg te nemen, ze beweerde op zoek te zijn naar een juf frouw en daar ze een „flodderjapon" over haar arm droeg, was ze bang deze in de drukte te verliezen en had het ge val in haar tas gestopt. Die trap naar de uitgang afgaande, werd ze aangehou den en toen kwam he,f onbetaalde ja ponnetje te voorschijn. Haar verdedigster drong er bij de recht bank op aan, ©en rapport over verdachte te laten uitbrengen ,en die politierechter ging daarmede hoewel aarzelend accoord, zodat de zaak terug verwezen werd naar de rechter-commissaris. DE GOUDEN PLOEG IN ONGENAAKBARE VORM. ONS GENOEGEN VERLOOR WEDEROM MET 6-0. Hoewel „Ons Genoegen'" fjegen „De Gouden Ploeg'' veel fcjeter voor de dag kwam dan in haar eerste wedstrijd vo rige week te Amersfoort, moest zij ook nu wederom met 60 de vlag voor haar tegenstander strijken. Die Baarnaars trof fen de „Gouden Ploeg'-spelers in onge naakbare vorm, hoewel de laatste partij die tussen v. d, Heiden (G.P.) en v. d, Burg (O.G.) .maar net door de Soester werd gewonnen. In deze partij verbeter de v. d. Heiden tevens de hoogste se rie van A. Verkerk met 5 carambols ;en bracht deze op 68. In de eerste partij, die tussen R. Stalen hoef (G.P.) (300) en Lankhorst (O.G.) (225) ondervond Stalenhoef niet vieel cojncurrentie van de Baarnspeïier- In de 5e beurt kwam Stalenhoef los ten mét series van 43, 12, 40, 25 en 41 stond hij al spoedig ver voor. Lankhorst stootte nog een fraaie seri,e van 33 bij elkaar, waarop Stalenhoef met series van '50 en 26 en een slofserie, in de 19e beurt van 42, de partij beëindigde. P. Stalenhoef wilde schijnbaar in de tweede partij voor zijn broer niiet onder doen ,en de Ons Genoegen-speler De Vries kwam ,er dan ook niet aan te pas. In de 3e en 7<e fcjeurt maakte Stalenhoef enige fraaie series van nesp. 53 en 57 en speelde tot de 8e beurt een gemiddelde van 20. Daarna zakte Stalenhoef wel Iets af, maar hij wist de partij toch in de 15e beurt te beëindigen. Zijn tegenstander bleef op 84 staan. De laatste partij tussen v. d. Heiden (G. P.) (200) en v- d. Burg (O.G.) (150) was de spannendste van du avond. v. d. Hiel den kon er in 't begin in het geheel niet inkomen en de Baarn-speler liep dan ook tot de elfde beurt regelmatig op zijn te genstander uit en het begon er op te lijken, dat de handicap van 50 carambols voor v. db Heiden te zwaar zou zijn. Toen kreeg De Gouden Ploeg-spéler plot seling de goede maat te pakken en stoot te een prachtige s/erfe, met fraaie trek- ballen en massé's, van 68. Van de Burg beantwoordde met 'den serie van 37 en kwam op 140 te staan, v. d. Heiden op 163. In de achttiende beurt strandde de Baarn-speler na 7 carambols op een ge makkelijke trekbal, stand 147. Van der Heiden gaf echter die moed niet op en met een serije van 37, g'espeeld onder adembenemende stilte van de belangstel lenden, wijst hij de partij nog uit het vuur te slepen. BILJARTEN. De resultaten van de compietifci|Qwedsfrij- den van de NBB, 'district Eemland, j£e- speeld in de weiek van 10 tof 'en m'et 16 October j.1. zijn: Cadre Klasse: Verg. Wagen 1Centraal 1 4-2. De Gouden PI.Ons Gen. 1 6-0. Ie Klasse libre: Theomüen 1Metropo le 1 4-4. Die Nieuwe Kiei 1Leusdeirk'war- tier 1 2-6. Soiesfdijk 1Zonneheuviel 1 44. De Gouden PI. 2Ons Genoegen 2 8-0. 2e Klasse libre A: Leusd'erkwarti'er 2 Oosterpark 1 4-4. ODL 1Vierg. Wagen 3 8-0- Ons Genoegen 3Metropole 2 6-2. Centraal 2Animo 1 4-4. 2e Klasse libre B: DOS 1De Nieuwe Kei 2 8-0. Metropole 3Gouden PI. 3 8-0. KOT 1—Middelwijk 2 2-6. 3e Klasse libre A: Zonneheuvél' 3—DOS 2 2-6. Ons Genoegen 4Soest dijk 2 3-5. Metropole 4Theomien 2 4-4- Die Verg'. Wagen 3Geintraal 3 5-3. 3e Klasse libre B: Animo 2-Zonneheuvieü 2 6-2. Tavenu 1—ODL 3 6-2. De Nieu we Kei 3Ons Genoegen 5 2—6. Metro pole 5Leusiderkwartier 3 62. 3e Klasse libre C: Zonneheuviel 3DOS 4 2-6. Centraal 4Leusderkwartier 4 2-6. Oosterpark 2Animo 3 62 Middelwijk 3—ODL 4 2-6. INTERNATIONAAL SCHAAKTOURNOOI VAN DE SOESTER SCHAAKCLUB. Zoals békend organiseert de Soester Schaakclub elk jaar een groot internatio naal Schaaktournooi. Ook dit jaar is het weer het geval len momenteel is het He internationale Schaaktournooi reeds en kele dagen aan de gang in het Astoria- Chalet 6e Baarn. (Wanneer zal er in Soest toch ©ens gelegenheid zijn om een derge lijk tournooi binnen de „eigen muren" te kunnen houden?) Er wordt eïkie avond gespeeld van 611 uur en het tournooi is nog deze gehele De rondvraag na de laatste gemeente raadsvergadering werd niet benut om ook een, zij het maar schriel gieluidjie te la ten horen over die siemi-plermanenfoe scho len. Nou had ik» eerlijk gezegd, ook niet an ders verwacht hoor. Zoiets doet "men" nu eenmaal niet in z'n waardigheid van gemeenteraadslid. Sitel je voor. Het zou waarachtig net zijn, of het je zelf aan o.rginalitevt mangelde. Maar tóch was het een nuttige rondvraag, al zal het nuf nog moefen blijken. Twee raadsleden haddien iiets te verzoe ken in verband met verbreding van, over wegen der Nederlandse Spoorwegen en één van de leden verzocht die straatver lichting langer fe laten branden. Ik zou haast wensen bij de volgende raadsver kiezing op alle drie te mogen sffemmen, zozeer voel ik mij tegenover hen verplicht. Jammer, dat er niet nog e'en vierde raads lid is geweest, die weier eens wilde zeu ren over onze onbewaakte overwegen en of het nu niet zo zoetjes aan tijd ging worden, dat de in het begin van dit jaar beloofde flikkerlichten ter nu ook ko men. Een oversteek bij avond van b.v. de on bewaakte overweg in het vierlengde van de Nieuweweg, bezorgt mij altijd hiet ge voel, of ik een plaats moet pasisier|e,n:. waarvan ik weet, dat er sluipmoordenaars op me zitten (e loeren mét lange messen. Iedere keer, dat ik biehoudèn aan de overkant kom, heb ik neiging op m'n knieën te vallen uit dankbaarheid, dat hef me weer gelukt is m'n vuige belager te vernaggelen. Totdat ik op 'n keer geen tijd meer krijg om op m'n knietjes fe vallen en ik een onderwerp ben voor „gemengde berichten", mlet misschien van onze redacteur ©en stemmig stukje in de trant van: het was een besfje kerel, maar te stom om alleen e'en onbewaakte overweg over te stekien. Mijnheer de Burgemeester. Schrijft U alstublieft nogeens een brandbrief je naar Utrecht. Zegt U nog eens eien keer, daf wij in Soest de Nederlandse Spoorwle- gen bewonderen, maar dat wij de snel heid, waarmee zij het onbewaaklfé-over- wegen -vraagstuk oplossen, üT/tgehs-erd evenredig is aan hun rollend materiaal'. Schrijft U desnoods over groeiende on rust onder uw onderhorigen of, om in de stijl van deze tijd te blijven, dat wij in Soest met staking dreigen. En, nodig, nog ergerH. OEKMAN. week. Gaat u er ©ens een kijkje nemien. In de hoofdgroep spelen 5 Nederlanders tegen 5 buitenlanders, waaronder 2 En gelsen, 2 Belgen icn 1 Niieuw-Zeélander. Ook de 2e groep bevat zeer sterke Ne derlandse spelers en de Engelsman Rho- des. Dit wat de tienkampen betreft. Maandag zijn de 8-kampen begonnen ©n Woensdag beginnen de 6-kampen. Zater dag a.s. de 4-kampen. Al met al ©én zeer interessant tournooi. In verband met dit tournooi is er he denavond (Dinsdag) fe Soest geien club avond. Nieuwe leden, die juist deze, w!eek' hadden willen komen, zullen wjj dus gaarne deze woek ontvangen in" het As- toria Chalet. TONEEL VER. „SOESTDIJK". Voor ©en tevoren rejeds geheel uitver kochte zaal werd Zaterdagavond door de Toneelvereniging „Soestdijk" in Be(m- land opgevoerd „Sfefan Borkos", eien spel uit het zigeunerslevteln. De voorzitter opende de avond mlet een kort woord, waarin deze zijn vreugde uitsprak over de grote opkomst- Spr. meende daarin te mogjen zifen een groot medeleven met die1 vereniging en iee)n be wijs dat van de toneelvereniging leen goede roep uitgaat. „Sfefan Borkos'" speelt in Hongarije, al waar een zigeunerstam in de bossien leeft. Dit stuk vraagt een grote verbeeldings kracht en zal zowel door uitspraak als spel, aan regisseur Kronemeijier en zijn spelers en speelsters aanvankelijk wel de nodige moeiten hebben gegeven. Wij kunnen echter zeggen, dat die^e schitterend zijn overwonnen en miede daardoor het stuk subliem werd vertolkt Niet alleen bleken die grote rollen in goede handen, ook de bijrollen wier den uitstekend verzorgd, hoewel wij |er de voorkeur aan zouden geven bepenrolléO niet door dames te doen spelen. De mooie costuum® en decors droegen mede veel tot sucaes bij. BESCHUIT KOST THANS f 0,26 PER DUBBELE ROL. In verband miet de stijging van de blojem- prijs ad f6.81 per 100 k.g. heeft de Mi nister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening toegestaan, dat de kost prijsverhoging van beschuit, welke 1 et per dubbele rol bedraagt, in de prijs wordt doorberekend. De prijs bedraagt thans 26 cent per dubbele rol van 14 stuks.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1