Burgerlijke stand. Plaatselijk nieuws. GEBOREN. Donald Jan, zoon van L. Workum en G. Zeeman, Konïnginnelaan' 166. Reinier Wijnand, zoon van H. R. Snapper en G. v. d. Weerd, Viel dm. Montgomeryweg 55. Maria Johanna The- resia, dochter van H. P. J. Lusfcenhou- wer en M. J. J- van Doren, Heuvelwteg 26. Elzelina Gerarda Franciska Maria, dochter van P. J. G. Smits en E. Ha- vermans, Van Lenneplaan 35a. Nïesj'e Irene, dochter van P. Schagen ien B. v. d. Kamp, Koningïnnelaan 32. Nico- laas Johan Louis, zoon van H. Frank en G. E. v. d. Berg, Pelïkaanweg 1. Ge- rard John Winston Franklin, zoon van G. G. Iseger en M. E. Nicol, Konïnginne laan 82. Agatha Dorothea, dochter van J. B. van Mil en J. M. Le Noble, Erica- weg 12. Maria Petronella, dochter van p. H. van Nieuwburg en M. J. Langen- dorff, Den Blieklaan 67. Paulus Petrus Gerardus, zoon van G. W. van Rossen berg ien E. van Wegen, Beukenlaan 18. Volanda Mananka, dochter van B. Klaa- re en D. Dik, Dijkhuisstraat 14. Hen- ricus Leonardus, zoon van H. Beijer en E A. Detmers, Julianalaan 37. Wilhelrni- na Maria Cornelia, dochter van W. van Hofslot en J. P. Kok, Ferd. Huïjcklaan 12. Louise Maria, dochter van C. P. Merts en C. M. Vegten, Gien. Wink|elman- straat 19. Evert Theunis, zoon van Th. Groenesteijn en S. Pater, Nfieuweweg 73. Petrus Wilhelmus Marïe, zoon van W. L. de Beer en W. M. P. Sloothaak, Molen straat 16. ONDERTROUWD. A. M. Voordouw, 46 jr., timmerman, Utrecht en M. J. Vlug, 43 jr., Beckeringhstraat 35. H. van Ros senberg, 25 jr.. opz. slachth., Laanstraat 74 en C. A. Stalenhoef, 28 jr., Laanstraat 76a. GEHUWD. J. Visser, 27 jr., electricien en A. Klomparends, 25 jr., Amersfoort- sestraat 108. R. Ravenhorst, 31 jr., mon teur, en E. Rengers, 25 jr., Radeimakler- straat 7. H. Zandvoort, 27 jr., ïng. prov. waterstaat *en P. R. J. W. Meinesz» 26 jr., Julianalaan 21. C. Roskam, 64 jr., schoenmaker en M. C. Uitzetter, 43 jr.. Amersfoortsestraat 1. OVERLEDEN. Bernardus W. A. Koop man, 70 jr., wednr. van A. J. v. d, Beid, Bartolottilaan 7. Catharina Kuijpers, 82 jr., geh. m. A. Grijze, Laanstraat 22. Jo- hannes W. Janssen, 55 jr., geh. m. C- H, Harinck, Heideweg 22. Jeannjettje Smit. 88 jr., wed. van J. Gale, Schrïkslaan 54. Antje F. W. Stute, 61 jr., ongehuwd, Dor- resteinweg 34. Jan C. Bartelsman, 59 jr.. geh. m. A. M. van Ellïnkhuizen, Regen- tesselaan 5- Helma A. v. d. Lugt, 10 da gen, Klaarwaterweg 91. GEVONDEN VOORWERPEN. Bruine dameshandschoen, alpinopet, jachthond, paar kinderkousjes, notitie boekje, briefje van f 10.bril, 1 sleute.Ji, 1 Lips-sleutel. bruine her-enschcjen, sok ophouder, br. damesschoen, rammelaar, vulpenhouder, gymnastiekschoenen, twee boeken, bruin kinderschoentje, here^i- handschoen, d. br. spanïel, gouden scha kelarmband, 2 snoepkaarten met 5 tex tielpunten, zwarte bouvier, nïieuw op schrijfboekje. Inlichtingen politiebureau, Van We edestraat. STICHTING OPENLUCHTTHEATER. Op Zaterdagmiddag 23 October te 2.30 uur zal in hotel Eem'land de indertijd wegens slechte weersomstandigheden uit gestelde kindervoorstelling plaats vinden door Bert Brugman's Marionnetten-fhea- ter. Gegeven zal worden die avonturen van Buffalo Bill'', een voorstelling, waarvan de jeugd intens zal genieten. Daar de zaal niet zoveel ruimte biedt als het openluchttheater, verdient het wel aanbeveling kaarten in voorver koop te nemen bij de bekende adressen, n.1. Verkeershuis en L. Mook, Soester- bergsestraat 24. Hoewel een zaalvoorstelling gtezien de geringe capaciteit» hogere toegangsprijzen noodzakelijk maakt, heeft het Stichtings bestuur toch de prijzen voor een open- IuchtvoorstelHng gehandhaafd. Men zie de advertentie in dit blad. 's Avonds geeft hetzelfde gezelschap een voorstelling voor volwassenen en wel' Dr. Faust. Goede wijn behoeft geien krans en voor dit in geheel Nederland zeer be kende marionnettentheafier, met zijn bijzondere artistieke uitvoeringen, is ver dere aanbeveling overbodig. De Maatschappij tot nut van het Alge meen had voor dit seizoen tevens een avond van genoemd Marionnettentheafier op haar programma staan, doch heeft, gezien bovengenotemdie uitvoering op Za terdag 23 Oct-, deze avond van haar pro gramma afgevoerd, dit na overleg miet de Stichting Openluchttheater. Ook de le den van „Het Nut" genieten van deze voorstelling, evenals de leden van Soest - Vooruit", een reductie op de entreeprijs, echter alleen bij voorverkoop, welke ge zien de zaalcapaciteit dringend wordt aangeraden. Men verzuime dezte uniieke voorstelling niet. DE POLITIE WERKT ENGROS Tegen pLm. 20 autobestuurders werd pro cesverbaal opgemaakt wegens hipt rijden zonder voor- en achterverlichting, belas- tingkaart, rij- en nummerbewijs, overtre ding van het inhaalverbod enz- HULDIGINGSAVOND KATHOLIEK THUISFRONT. Zondagavond werd, uitgaande van het Kath. Thuisfront der samenwerkende pa rochies Soest en Soe^t-Zuid, een feest avond gegeven ter huldiging van 10 ïn de laatste maanden uit de tropen terug gekeerde militaïnen utf beide parochies. De voorzitter, de heer Kloppenburg, opende de avond' met pien hartelijk woord» waarin hij vooral hulde bracht aan hen, die uit de tropen waren teruggekeerd- Ook herdacht hij de drie gemeientejnaren» die in de tropen hun laatste rustplaats hadden gevonden, voor welkie personen een ogenblik stilte in acht werd genomen. Hierna gaf aalmoezenier Van Gestel, die enige jaren in de tropen verbleef, een beeld van het werk der aalmoezeniers en van de jongens aldaar. Hoewel het werk voor beide groepen zeer zwaar is, mag op prachtige resul taten worden gewezen. Met klem drong spr. er op aan, om de band met on ze jongens en mannen door briefwisste- Iing en anderszins zo sterk mogelijk te houden. Een brief miet de kleinste bij zonderheden over thuis en alles waar in zij belangstellen, doet wonderen. Een groot deel van de avond werd hier na ingenomen door zang, uitgevoerd doior de gezamenlijke kerkkoren der beide parochies, de Zangver. ..Hoger Strevien" en muziek door een kwartet, alles on der leiding van de heler Van Boxiel. Een goed stukje zang en muziek vi|el meerdere malen f|e beluisteren. Een dames- en herengroigp van de Gym nastiekvereniging „Crescendo", die ook aan de avond medewerkten, li/eten weer prachtig werk zien, terwijl de toneielver. „Hogerop" een leuk schetsjie op zang voor het voetlicht bracht. Het dankwoord van de voorzitter aan het einde van de avond gebracht aan de vele medewerkenden was meer dan verdiend. VRIJE PRIJS VOOR KOFFIESTROOP. Daar de productie van koffiestroop een ruim aanbod verzekert er en geen gevaar bestaat voor prijsstijging" op grond van schaarste, wordt met ingang van 16 Oc tober 1948 de maximumprijsregeling voor dit artikel ingetrokken. R.K. SPAARBANK. Op 20 November bestaat de S,oester R.K. Spaarbank 30 jaar. Opgericht door pastoor Vossenaar en de heren J. Jansen, J. Batenburg', J. Rupert, W. en Th. Butselaar, A. en G. Hilhorst, H. en A. Kok en A. Dekker, groeide de jonge spaarbank uit tot ejen beduidende instelling, waaraan groot en klein met een gerust hart hun spaargel den toevertrouwen. Dat de R.K. Spaar bank ook werkelijk dit vertrouwen ge niet, blijkt wel duidelijk uit de verslagen welke de secretaris, die heer J. Baten burg en de penningmeester, de heer A. van Hal, op de jaarvergadering uit brachten. Het tegoed der spaarders steeg in 1947 met f 14.637,14 en bedraagt thans f 319.020,97. Ingelegd werd f72.220,terwijl f63.627 werd terugbetaald. Het aantal spaarders steeg van 644 tot 648. De toestand van de spaarbank is ïn al le opzichten zeer gcied. Ook in 1947 is het bestuur er in geslaagd alle mqeilijk- heden op goede en zakelijk verantwoor de wijze op te lossen. De winst bedroeg f 2440,31. Dit bedrag werd, verminderd met f500,welke bestemd wordjen voor liefdadige doeleinden, aan het re servefonds toegevoegd, waardoor dit steeg tot f20.201,19. Ofschoon het resultaat alleszins tot tevredenheid stemt, zal nog niieifl tot een verhoging van de rente aan de spaarders worden overgegaan. Het ge volg zou zijn, dat er bijna geen gelden meer beschikbaar zouden komen ter ver steviging van de reserves. Het bestuur streeft er naar het reservefonds zo hoog mogelijk op te voeren, om het toienerniend aantal inlagen der spaarders zo veilig mogelijk te stell'en. Bij de bestuursver kiezing werd de heier J. Batenburg bij ac clamatie herkozen. De herien W. Ó-em mers, G. Rasch en A. Bouwhuizen wer den benoemd tot leden der kascomïnis- sie voor 1949. Aan het einde van de vergadering sprak pastoor W- Voss hartelijke woorden van dank tot het bestuur, in het bijzonder tot de voorzitter en secretaris, de heren J. Rupert .en J- Batenburg, die sinds, de op richting deze functies vervulden jen met recht d;e steunpilaren van de R.K. Sojes- ter Spaarbank genoemd mogen worden. HET GEVAL PIETER DUYST. De Hoge Autoriteit heeft onlangs zijn goedkeuring onthouden aan het advies van het Utrechtse Tribunaal, waarbij aan Pieter Duyst alhier een voorwaardelijke internering werd opgelegd in verband met diens gedragingen in oorlogstijd Daarom diende deze zaak gisteren op nieuw voor de Kantonrechter voor Tri- bunaalzaken te Utrecht. Wederom kwa men de misdragingen van de gebroeders Duyst naar voren, tijdens hun evacuatie in Drente in oorlogstijd begaan, zoals on rechtmatige requisities van paardietn ten hout, verraad van de veldwachter van Staphorst, die zijn radio behouden had enz- ;enz. Verdachte gaf de schuld van het gebeur de voornamelijk aan zijn broer Jacob» doch de Kantonrechter weies ler aan de hand van getuigenverklaringen op, dat Pieter in deze 'evenmin geheel vrij uit gaat Zeker niet in het geval van de verraden veldwachter. De verdedigster, Mevr. Mr. Heyst van Romunde, pleitte clem>entïie op grond van het grote gezin van verdachte ien diens geringere schuld, welke zij uitgeboet achtte door het ondergane voorarrest van 31/2 jaar. Uitspraak 1 Nov. a.s. ZEDENMISDRIJF. Zoals reeds eerder glemeld, deden zich in de omgeving van het Openluchtthea ter, in de bossen langs de Soes'terberg- sestraat, meermalen gevallen voor van schennis der eerbaarheid. Ook 1.1. Don derdag had in dezelfde omgeving iee,n dergelijk geval plaats en door snel op treden van de politie kon nu de dader worden gearresteerd. Uit hiet ingestelde onderzoek bleek de dader zich ook te Amersfoort aan hetzelfde feit tie heb ben schuldig gemaakt. DIEFSTAL. Als verdacht van diefstal in dienstbe trekking, werd de heer Sk alhier do,or de politie in arrest gesteld. VERKEERSZONDAARS. Wegens het rijden zonder licht len het niet rijden op de hiervoor aangegeven paden werden enige wielrijders bekeurd, terwijl 2 automobilisten werden gever baliseerd wegens overtreding van het in haalverbod. WAT BINNENSLANDS MEER AANDACHT VERDIENT Franse stakingen tegen westelijk blok gericht? Amerikaanse voortvarend heid niet steeds gewenst. Den Haag bereikte overeenstemming inzake in terimregering, maarDe Repu bliek kondigt stappen aan bij V.R. en C.G.D. „Steekt uw licht niet onder een koren maat Tsja, dat oude vermanende woord mag dan al véél wijsheid bevatten, ik kon het m'n vrind de fotograaf bezwaarlijk voorhouden, toen dk in zijn heiligste heiligdom, de don kere kamer, mocht proberen zijn kunst af te kijken. In die donkere kamer werkte m'n vriend vele uren achtereen en ter verbreking van die eenzaamheid in duisternis, stelde hij er een radiotoestel op. Dat ding speelt bijna ononderbroken, zolang de artist in zijn hol aan het werk is. Zo kon het gebeuren, dat m'n gastheer met een grijns tegen mij zei, na m'n halve zweefduik over een drempel: ,,'k Heb de Russenzender in Duitsland aan staan, wel leuk om eens te horen hoe zij straks het nieuws lezen." Ja, dat vond ik ook en ik wachtte, terwijl „de man die 't zo leuk vond", manipuleerde met luchtkokers en chemische baden. De nieuwsberichten kwamen, m'n vrind hoorde niets meerTurend op zijn werk en zijn zwak verlichte chronometer, ontging hem de restPas véél later, bij een rust gevend kopje koffie, heb ik hem uit de doe ken gedaan, hoe ik mij voelde, bij deze be richtgeving van een politiestaat, in een om geving als zijn donkere kamer.'Als ik eenmaal goed aan het werk ben, hoor ik niets meer, was het commentaar. Op gevaar af, dat u de krant met een wrevelig: Dat is geen nieuwsberichtgeving, opzij gooit, wil den wij het niet bij dat commentaar van onze fotograferende vrind laten. Opgaan in ons werk, 't is prachtig. Angst-psychose 't voert tot niets. Reële bezinning op ons aller taak is broodnodig! Soms kan een boek en een radio er voor nodig zijn om de gevoelens in ons op te roepen, die deze reële bezinning pas goed over ons doen komen. Iedere Nederlander bezinne zich op de im mense gevaren, die inderdaad dreigend om ons staanBewijzen? Hoor naar een rede van de Franse Minister van Binnenlandse Zaken. Deze onthult, hoe de stakingen in de Franse republiek een gevolg blijken van gerechtvaardigde looneisen, maar ook van opdrachten, door de onlangs in Moskou over leden Danof rechtstreeks aan de Franse ar beiders verstrekt. Deze opdrachten hadden ten doel, het toen nog in oprichting zijnde Westerse Defensieblok en het Marshallplan voor Europa te vernietigen. Wie het ver neemt, moet toch inzien, dat de Nederlandse politiek een fictie is, wanneer, deze niet als bewuste Europese politiek wordt gevoerd. Ook wij evenals Frankrijk vormen een deel van dit Europese geheel èn van dit Wes terse defensieblok. Zo bezien kunnen wij het hoe en waarom beseffen van een stap, als die welke deze week door het Amerikaanse lid van de Com missie van Goede Diensten, Merle Cochran, werd genomen. Als éénling en met voorbij gaan van zijn mede-commissieleden, trachtte hij tussen Nederland en de Republiek Indo- nesia te bemiddelen. Aan dit eigenmachtig optreden der Amerikaanse leden in de C.G.D. zijn wij zo langzamerhand al ge wend. De Amerikanen willen in hun ver beten „koude oorlog" tegen het internatio nale communisme, geen tijd verspillen met praten over landen, die zulke begeerlijke grondstoffen voortbrengen. Dat is voor een objectief beschouwer zeker te begrijpen, al zullen de bedenkingen tegen eigenmachtig optredende commissieleden er niet minder om worden. Wat echter te zeggen van een stunt als door Cochran gelanceerd, die on middellijk algemene verkiezingen aan de orde gesteld wil zien. In een staat waar demarcatielijnen dagelijks worden overschreden door gewapende troe pen van beide partijen, waar een communis tische machtsgreep een stad als Tjepoe krampachtig tracht te blijven omklemmen, waar de regering al gelukkig is, de herove ring te kunnen melden van een plaatsje als Poerwodadi, is men weinig gebaat met deze Amerikaanse voortvarendheid. Terwijl men te 's Gravenhage tussen Re gering en vertegenwoordigers van niet-repu- blikeins Indonesië een volledige overeen stemming werd bereikt over een te vormen interim-regering, kondigde Mohammed Nat- sir, de minister van Voorlichting der Repu blikeinen aan, dat Djokja opnieuw een be roep op C.G.D. en Veiligheidsraad zou wil len doen, omdat uit de houding der Neder landers speciaal uit de toon van pers en radio weinig goede trouw zou blijken. WAAROM GRIEKENLAND ZO ARM IS Armoede en burgeroorlogen plegen hand in hand te gaan. En een van de oorzaken van de voortdurende burgeroorlog in Grieken land is dan ook zonder twijfel de verschrik kelijke armoede, waaronder het land gebukt gaat. Die armoede wordt grotendeels ver oorzaakt door de geringe vruchtbaarheid van de bodem. Griekenland bestaat voor 80% uit rotsen en slechts voor 20% uit be bouwbaar land. Vroeger leverden de berg hellingen nog vrij wat op, doch door slechte cultuurmethoden zijn de rotsen grotendeels kaal gespoeld. Alleen groeien hier en daar groepen olijfbomen, die met elkaar toch nog een oppervlakte van 25.000 ha 'bezetten. De oogst is per hectare nauwelijks een derde van wat wij in Nederland gewend zijn en bovendien heeft de oorlog de helft van de veestapel doen verdwijnen. Met hulp van de Amerikanen is men thans bezig een plan uit te werken om landbouw en handel weer te verlevendigen. Waarschijnlijk zal men door bevloeiing en andere verbeteringswerken nog 7% van de bodem voor de landbouw geschikt kunnen maken. De voornaamste uitvoerproducten van het land zijn rozijnen, tabak, wijn en olijfolie. De laatste jaren be gint men ook met de verbouw van rijst en katoen. Hoezeer de handel verstoord is blijkt wel uit het feit, dat bijv. Nederland voor de oorlog per jaar 8000 ton Griekse rozijnen kocht en in 1947 maar 6 ton. Eerst zal men weer de grondslag voor het bestaan de be volking moeten herstellen, voordat dit to taal verarmde land tot rust kan komen. HET DURE WITTEBROOD Terwijl het wittebrood te duur is voor de meeste mensen om het als iets anders dan een tractatie te beschouwen, vinden vele bakkers het een zware schadepost voor hun bedrijf. Zo heeft een der grootste bakkerij- bedrijven in Den Haag onlangs mededelin gen gedaan om duidelijk te maken hoe groot die schade wel was. Vroeger werden alleen cadetjes en ander klein brood van patent bloem gebakken en dit brood leverde een prijs op van 3 cent voor een broodje van 50 gram, wat een zeer 'behoorlijke winst moge lijk maakte. Deze winst moest de krappe prijs van het gewone brood goed maken. Nu er echter wittebrood is gekomen, daalt de omzet aan klein brood op een geweldige manier en daardoor gaan de bakkers er op achteruit, hoewel het wittebrood op zichzelf een zeer lonende prijs oplevert. De Bakkerij Stichting heeft als minimum prijs voor een wittebrood van 800 gram 34 cent geadviseerd. Zestien kleine broodjes van 50 gram per stuk, dus ook in totaal 800 gram brood, leveren echter 16 X 3 48 cent op. Bij navraag ten departemente vernamen wij. dat deze klachten overdreven worden ge acht, omdat de bakkers thans 25% van hun meeltoewijzing in de vorm van patentbloem ontvangen, tegen vroeger maar 10%. Men kan dus veel meer wittebrood maken dan voorheen kleinbrood. Op onze vraag of de broodprijs een verandering zou moeten on dergaan, deelde men ons mede, dat die 25% wittebrood voldoende moeten zijn om het bakken van het andere brood niet onrenda bel te maken. Eerder hangt er nog een cent prijsverlaging in de lucht, omdat er nog steeds niet beslist is over een verschil van een cent per brood van 800 gram. Dit ver schil hangt samen met het advies van de Commissie-Polak, dat indertijd maar ten dele tot overeenstemming heeft geleid. Men meent op het Ministerie bovendien, dat er voor de bakkers geen reden tot klagen kan zijn, daar in de afgelopen jaren op koek en gebak zeer behoorlijk is verdiend. WIL ENGELAND EUROPA PRIJSGEVEN? In diplomatieke kringen in Den Haag loopt het gerucht, dat de Britse regering niet al leen de industrieën in West-Duitsland, die voor de oorlog van betekenis kunnen zijn, wil demonteren, maar dat zij ook aan een plan werkt om dergelijke sleutelindustrieën uit geheel West-Europa en zelfs van de Britse eilanden weg te nemen en over te brengen naar de Britse Dominions. Dit plan zou een verplaatsingsprogram omvatten, dat 10 jaar zou eisen voor de uitvoering. Het zou niet alleen de overbrenging van de ma chines betekenen, doch ook het meenemen van tienduizenden geschoolde arbeidskrach ten. Over dit plan bestaat groot verschil van mening, want zowel de West-Europese sta ten van het vasteland, als de Amerikanen zijn van mening, dat deze verplaatsing een totale verarming van West-Europa teweeg zou brengen. Het zou er op neerkomen, dat men Europa zou prijsgeven aan economische afbraak en daardoor een nog gunstiger voe dingsbodem maken voor de communistische propaganda. De Engelsen daarentegen be togen, dat de Westerse wereld hetzelfde moet doen, wat Rusland deed, toen het de inval van de Duitsers vreesde en nieuwe in dustrieën opbouwde in de binnenlanden van Siberië. Aangezien de politieke crisis in Europa echter acuut is, is er veel meer kans. dat deze crisis in de een of andere zin zal opgelost zijn, lang voordat het verplaat singsprogramma enig effect zou kunnen heb ben. Wij verwachten daarom niet, dat dit werkelijkheid zal worden.

Soester Courant | 1948 | | pagina 3