Biedt Frankrijk toekomst. PlaatseliSk nieuws. Als men het urgentieprogram van de Stich ting voor de Landbouw doorleest, kan men wel begrijpen, dat duizenden boeren, vooral actieve jongelui en mensen met een groeiend gezin, ernaar haken het land te verlaten. Het gevecht, dat hier te lande voortdurend moet worden geleverd om erkenning van de betekenis van de landbouw en tot verdedi ging van het welvaartspeil, is zo afmattend, dat velen maar liever hun geluk in het bui tenland proberen. Daarmee richt men zich ook naar Frankrijk en hoewel de hoofd stroom van de emigranten naar Canada trekt, lokt het Franse platteland toch ook tientallen Nederlandse beoren. Nu zijn er ontegenzeggelijk verschillende argumenten, die voor Frankrijk pleiten. Het belangrijkste is misschien wel, dat men van Frankrijk uit gemakkelijk weer eens „thuis" kan komen; verder dat men meent in Frankrijk goed koop land te zullen krijgen en dat men daar met de vakkennis en de ijver, die de Neder landse boeren kenmerkt, een veel beter re sultaat moet kunnen krijgen, dan de Franse boeren bereiken. De naar verhouding lage pachten geven een aantrekkingskracht op zichzelf. De eerste jaren na de oorlog is het verbod om bezittingen mee te nemen, een struikelblok geweest voor vestiging in Frankrijk, doch sindsdien is toegestaan eigen inventaris, waaronder ook vee, mee te nemen. Dit heeft de mogelijkheid ge schapen in Frankrijk te beginnen met enig bedrijfskapitaal; de boeren met emigratie plannen schaffen zichnamelijk in Neder land een flinke veestapel aan en doen daar van een groot deel weer van de hand, wan neer zij eenmaal op hun Franse boerderij gevestigd zijn. Op die wijze krijgen zij enig kapitaal in Franse munt vrij of wel zij be talen er de inventaris mee, die doorgaans op Franse boerderijen moet worden overge nomen. Is eenmaal die inventaris betaald, dan meent de Nederlandse emigrant een goede toekomst voor de boeg te hebben, want in vergelijking tot de toestand in de steden maakt het platteland een periode van betrekkelijke welvaart door. Het verbruik van vlees, vet, melk en suiker is in de Fran se plattelandsdistricten de laatste jaren zeer sterk toegenomen, hetgeen wijst op een ho gere koopkracht. Toch is deze toestand niet gezond, want die hoge koopkracht is bereikt bij lage productie, een productie, die het vorige jaar slechts 86 pet. van voor de oor log beliep. De industriële productie is daar entegen 110 tot 115 pet. van 1938, maar des ondanks is het levenspeil van de industriële bevolking lager geworden. Voor zover de ge stegen welvaart van het platteland het her stellen van een oud onrecht is, is daartegen geen bezwaar, doch de huidige toestand is zuiver het gevolg van de schaarste, hetgeen betekent, dat het slechts een schijnwelvaart S voor de boeren. Zo spoedig de vroegere -^Bïhttrtie weer is bereikt of overschreden en naarmate de Marshall-goederen in ruimer mate toestromen, zullen de prijzen der land bouwproducten in Frankrijk onvermijdelijk gaan dalen. Het is zeer waarschijnlijk, ge zien de oogstverwachtingen, dat dit in de loop van het volgend oogstjaar zal gebeuren. Dan zullen de Nederlandse boeren, die tegen hogeprijzen een Franse boerderij overgeno men hebben, voor bijna onoverkoombare moeilijkheden komen. Het rendement der boerderijen zal belangrijk dalen en dan is Frankrijk niet zo aantrekkelijk meer. Voegt men daar nog bij, dat de woningen naar on ze begrippen zeer ongeriefelijk zijn, dat het milieu, waarin de jeugd komt te verkeren niet zonder gevaar is, dat de voorziening met arbeiders totaal onvoldoende is, dat het moeilijk is zijn kinderen naar goede scholen te sturen, dan menen wij, dat ieder, die Franse plannen heeft, zich nog wel eens mag beraden eer hij de stap doet. Canada is in ieder opzicht veel gezonder dan Frank rijk, zowel in economisch als in sociaal op zicht, terwijl men in Canada gemakkelijker inburgert in een ons meer verwant volk van hogere levensstandaard, waartegenover Frankrijk bij een lagere levensstandaard aan Nederlanders nooit het gevoel geeft, dat zij daar thuis zijn. De toestand in Frankrijk is op het ogenblik zo verward, dat het ons een groot waagstuk lijkt thans in dat land een boerderij te beginnen. BROOD, BLOEM EN SUIKER VAN DE BON. Met ingang van 8 November a-s. wordt de rantsoenering van tcrood en suiker beëindigd', 'zcdiat op de nieuwe bonnenlijsf van a.s. Donderdag geen bonnen^ mesr zullen voorkomen voer andere artikelen, die op de suiker- en versnaperïngjenbon- nan verkrijgbaar zijn, boterhamstrooisel, jam, stroop e.d. en versnaperingen met inbegrip van chocoladewerk (cacao blijft evenwel op de bon). Ook de bloiembon zal vervallen, zodat met ingang van ge noemde datum bloem, zelfrijzend bak- meeT, kindermeel en kinderbiscuits eveneens zonder bon verkrijgbaar wor den gesteld. VERGADERING W.S.V. -DE EEMKANTERS' J.l. Vrijdagavond hield de Soester Wan delsportvereniging „De Bemkanters" een algemene ledenvergadering, wölkie een zeer geanimeerd karakter droeg. De verschillende agendapunten werdien vlot afgehandeld. Vanzelfsprekend werden ook de verrichtingen van het afgelopen 9eizcen besproken en het deed allen goed te mogen vaststellen, dat de jonge ver eniging dit jaar een le en eien 2e prijs had verworven. Besloten werd om -half December wieder- om een gezellige avond te organiseren, terwijl er plannen in voorbereiding zijn voor het volgend jaar. Eveneens werd besloten om op 27 November a.s. deel fe nemen aan de St. Nicolaastocht fe Bus- sum- GEVONDEN VOORWERPEN. Herdershond, handschoen, verzilv. man chetknoop, br. lederen portemonnaie met f207.zilv. broche, groene want, da meshandschoen, auto-wielsleutel, boven- gebit, herenrijwiel merk Simplex, beige wanten, herdershond, dameshoed* hond, hangertje met ketting, rozenkrans. Inlich tingen politiebureau v. Weedestraat. JUBILEUM B.A.B. A.s. Zondag viert de afd. Soestdijk dier Katholieke Arbeiders Beweging haar 20- jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan zal op die dag van 12 tot 1 uur receptie worden gehouden in het St. Ludg'ardis- gebouw. Vredehofstraat. UISLAG MAESTRO' MUZIEK-PRIJSVRAAG. Voor de grote „Maestro" Muziek-prijs- vraag bestond zeer grote belangstelling en de jury, bestaande uit Alex de Haas, Dolf v. d. Linden, Malahdo, Theo Uden Masman en Pi Scheffer, kregen ruim 600 inzendingen te beoordelen- Verheugend is het te kunnen melden, dat onze plaats genoot Benny Vreden, als tekstdichter, met zijn inzending „Vroeg in de morgen" een der hoofdprijzen mist fe verwerven. DE ZAAK P. DUYST. De Kantonrechter voor Tribunaalzaken te Utrecht bevestigde de uitspraak van ge noemd Kantongerecht van Mei 1948, waar bij Pieter G. Duyst alhier wegens het ver strekken van inlichtingen aan de S.D. te Staphorst tot drie en een half jaar inter nering met aftrek van voorarrest werd veroordeeld, eindigende 3 November 1948. Tevens werd D. voor de duur van het le ven uit de beide kiesrechten ontzet- HET DERDE LUSTRUM VAN DE R.K. METAALBEWERKERS* Zondag herdacht de afd. Soest van die R K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy" het feit, dat de afdeling 15 jaar geleden werd opgericht. Nadat 's morgens in de Sf. Petrus en Pauluskerk voor de leden een H. Mis was opgedragen, werd 's avonds in hef Sint Jozefgebouw dit derde lustrum fees telijk herdacht. De voorzitter van de afdeling, de heier G. van 't Klooster, die deze functie re,eicts vanaf de oprichting vervult, schetste in zijn openingswoord het wel ien wee van die bond in de afgelopen jarren en bracht tevens hulde aan zijn mede-be|sifuursle den de heren Th. Koops en P. de Bruin, respectievelijk secretaris ien penningmees ter, die hem gedurende 14 jaren trouw terzijde hadden gestaan. Vervolgens sprak de bondsvoorzitter, de heer v. d. Brink, de aanwezigen toe, nadat hij namens het hoofdbestuur de afdeling met het jubi leum had gecomplimenteerd. Met de opvoering van een revue, door de R.K. Gem. Toneelvereniging „Hoger op'- werden de talrijke aanwezigen het verdere gedeelte van de avond bjezig ge houden. LEZING MARY POS, Voor het Christelijk Comité voor Ont wikkeling en Ontspanning sprak Maan dagavond. in de grote zaal van Eemland, de bekende wereldreïzïgsfcer en schrijf ster, Mary Pos, over haar reis naar en door Zuïd-Amsrika. Na door de voorzitter van het comité de heer Veldhuizen, te zijn ingeleid, ver telde Mary Pos op vlotte en dikwijls geestige wijze van haar reizen en trekken door de wereld met zijn grote mogelijk heden. Van haar bezcek aan Brazilië, Chili, Bolivia en de Antillen, daarbij trek kende van landgenoot naar landgenoot. Een serie lichtbeelden verduidelijkte haar boeiende reisverhalen terwijl spreek ster daarbij de aandacht vestigde op de grote dingen, die door Hollanders in den vreemde waren tot stand gebracht. Aan het slot dankte de heer Veldhuizen spreekster voer haar schitterende voor dracht en voor de genotvolle avond, wel ke zij de talrijke aanwezigen geschonken had. SOESTER SCHAAKCLUB. De onderlinge Schaakwedstrijden hadden 'het volgende resultaat: H. de GraafH. Schreuder 1/2-12. A. de Ru\gK. Mud 1/2-1/2. J. Hoek—H. de Regt i/?-l 2. Mej. E. CoopsF. v. d. Schoot 1-0. L, Cats- man-J. H. Zijtveld 01. J. PilonD. Amelunxen 01. Als verrassing op de wedstryid-avopd' kwam de kampioen van Nieuw-Zeeland, de heer Wadie. nog simultaan spelen te gen een 12-tal leden, uit dankbaarheid voor de schitterende verzorging en or ganisatie van het Internationale Tournooi in Astoria-Chalet te Baarn. De heer Wade verloor slechts 1 partij, njl tegen de heer Reiefman en maakt)* remise tegen de heer J. J. W. Blom. Een prach tig resultaat in pLm. ander half uur tijd. WIJDINGSDIENST „HARMONlA". In ons nummer van j.l. Vrijdag werd te gen hedenavond een openbare vergadk- riing aangekondigd, uitgaande van de Spiritistische Ver. „Harmonia". Men verzoekt ons 'er op te wijzen, dat het hier niet betreft een openbare verga dering doch een wijdingsdienst. Men zie de advertentie in dit nummer. SOESTERBERG. PASSAGIERSLIJST. De passagierslijst van het troepentrans- portschip „Waterman'' ligt ter inzage op de Hulpsecretarie. Vermoedelijke aan komst te Rotterdam, 10 November. ZUSTER REYNDERS NEEMT AFSCHEID. In verband met het afscheid van zuster Reynders werd Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur in het Wijkhuis van- de Ver. Wijkverpleging Huis ter Heide en Om streken receptie gehouden. Vooraf wierd in een bestuursvergadering door de voor zitter, de heer S* L. Vermeier, namiens de leden als huldeblijk aan d'e scheidende zuster een enveloppe mjeft inhoud aange boden. Er was buitengewoon veel belangstelling voor deze receptie, welke door oen schat van aangeboden bloemen werd opgeluis terd. Onder hen, die van de zuster af scheid namen, merkten we o.m. op: Mevr. J. C. Planting, namens de Prov. Utr. vereniging Het Groene Kruis; zr. J> C. Jansen en zr. C. W. Oosthoek, namens de kring Utrecht van de Ned. Bond van Wijkverpleegsters; zr. C. H. Boom, na mens het Groene Kruis Zeist; de dokto ren Hagedoorn, van den Helm, Schook en Splinter; Pastoor Welsing van Soes- terberg; de heer J. A. Luijf, namens de Soesterbergse burgerij; bestuursleden en oud-bestuursleden, functionarissen, oud functionarissen en tal van léden der ver eniging. Ook kwam er een aantal schrif telijke felicitaties en telegrammlen binnen. HOE DE WELVAART TERUGKEERDE In Maart van dit jaar verkocht een Ameri kaanse levensverzekeringmaatschappij, de Metropolitan, een boerderij. Dat lijkt niets bijzonders, doch die verkoop kreeg een streepje aan de balk, want het was de laat ste boerderij van 10.728 stuks, die deze maat schappij in de crisisjaren van de boeren over nam. In 1931, toen de landbouwcrisis een paar jaren geduurd had, waren de Ame rikaanse boeren zo totaal verarmd, dat zij hun hypotheken niet meer konden betalen, evenmin als hun andere schulden. Duizen den trokken toen weg en lieten het land eenvoudig aan zijn lot over, anderen ploe terden voort, maar hadden de middelen niet meer, om de boerderij in cultuur te houden en om de gebouwen te onderhouden. De Me tropolitan, die veel geld in hypotheken had belegd, zag zich bij de executie van vele boerderijen genoodzaakt het land maar over te nemen, waardoor zij ongewild eigenaar werd van duizenden boerderijen. In 1931 kreeg zij er zelfs 300 per maand bij, die prac- tisch gesproken waardeloos waren. Al het geld van de boeren, evenals dat van de maat schappij, scheen verloren en daarom nam deze laatste toen het besluit al het land in beheer te nemen en weer in cultuur te bren gen. Er werd een rentmeesterschap inge steld, dat van iedere bezitting een grond- soortenkaart maakte en door landbouwkun digen liet onderzoeken wat er aan het land en aan de inrichting van de boerderij moest gebeuren. De gebouwen werden gemoderni seerd en bewoonbaar gemaakt, schuren en stallen verbeterd, de bemestingstoestand van het land hersteld, afrasteringen ge maakt en er werd weer een boer op gezet, die adviezen kreeg voor de vruchtwisseling. Zoveel mogelijk liet men er de eigenaars zelf op, meestal op basis van deelpacht. In weinige jaren waren de boerderijen weer in volle productie, waarbij men de lessen van de laatste 10 jaar niet veronachtzaamde en maatregelen trof om te voorkomen, dat het land verstoof of wegspoelde. Toen de boer derijen weer productiever waren, ging men er toe over ze terug te verkopen aan de pachters of aan de voormalige eigenaars, indien deze zich weer aanmelden. Het gevolg is geweest, dat meer dan 82 pet. der boerde rijen weer in handen is gekomen van de oorspronkelijke bevolking. Het kapitaal, dat de maatschappij er in gestoken heeft, heeft gemiddeld 2.77 pet. rente opgeleverd en de maatschappij heeft op de verkoop 2.769.150 dollar verdiend. Op deze wijze is wat wilder nis dreigde te worden, een vruchtbare en welvarende streek geworden. GASTURBINES VOOR VLIEGTUIGEN Zoals men weet, bestaan er tegenwoordig schroefloze vliegtuigen, waarbij de machine voort wordt gestuwd door het uitstoten.van hete gassen, inplaats van door een schroef. De achter de machine uitspuitende gasstraal wordt niet opgewekt met een motor, doch met een turbine. In een dergelijke machine heeft men geen cylinders en zuigers, doch een zeer snel ronddraaiend apparaat. Men kan op deze turbines echter ook gewone schroeven monteren en juist deze toepas sing schijnt belangrijke voordelen te hebben. In Engeland, dat vooraan staat bij de con structie van gasturbines, heeft men onlangs twee verschillende typen met schroeven ge durende 500 uur in een windtunnel gepro beerd. De eerste proef betrof de Siddeley- Armstrong (Mamba-turbine), die men 34 keer 5 uur en 33 keer 10 uur liet lopen. Tel kens liet men weer starten en optrekken, daarna een aantal uren constant doorlopen en na vijf of tien uur stoppen, alsof er ge land werd. In de windtunnel kan men de eisen, die het starten en landen aan de tur bine stelt, precies nabootsen. Tussen twee perioden van werking mocht hoogstens twee uur stilstand liggen voor afkoeling en onder houd. Onderdelen mochten echter niet wor den verwisseld. Deze turbine haalde over de gehele 500 uur, met inbegrip van starten en landen, een gemiddelde snelheid van 500 km., zodat in totaal 250.00 km. werd afgelegd of zesmaal de aardomtrek. De turbine leverde 1100 pk. bij een gewicht van slechts 375 kg. De machine functionneerde zonder de minste hapering. De tweede proef betrof de Theseus-turbine, die bij een gewicht van 850 kg. 2180 pk. levert. Het smeerolie-gebruik van deze tur bine in totaal niet meer dan 55 liter, het geen neerkwam op 0.11 liter per uur. Ook deze turbine doorstond de proef schitterend. Er zijn thans reeds machines in gebruik ge nomen, die met één turbine werken en bui tengewoon goed voldoen. ZAL DE ROGGE VERDWIJNEN? De Nederlandse boeren verbouwen enkele honderdduizenden hectaren rogge en haver, maar dat is volgens de bekende zaadkweker Ir C. Koopman uit Hoofddorp niet verant woord. Hij is zo juist teruggekeerd van een studiereis naar Amerika, waar hij o.a. de verbouw van mais bestudeerd heeft. Zelf heeft hij de laatste jaren veel aan maisver- edeling gedaan en hij is dus zeker tot oorde len bevoegd. Welnu, Ir Koopman is van oor deel, dat mais een veel voordeliger graan gewas is dan rogge of haver en dat er alle aanleiding is deze granen voor een groot deel door mais te vervangen. In een uitvoe rig artikel in „De Nieuwe Veldbode" heeft hij zijn inzichten bekend gemaakt en daar uit nemen wij het een en ander over. De gemiddelde opbrengst van mais is in ons klimaat zeker 50 pet. hoger dan van rogge of haver, terwijl ook de voedingswaarde gro ter is. Bovendien kan door het zaaien van hybriden waarschijnlijk de oogst nog met 30 pet. verbeteren (dit betreft het zaaien van eerste producten van een kruising, waar van men geen nabouw zaait). Onder nor- name omstandigheden is het ook in ons land mogelijk 7000 kg. droge korrels per ha. te krijgen en daar kan natuurlijk geen rogge of haver tegenop. Dat men toch niet gemak kelijk op mais overgaat, komt, doordat men vreest, dat mais bij koel en vochtig weer niet voldoende rijp zal worden en ten twee de, doordat het oogsten van de kolven meer arbeid vraagt. Beide bezwaren acht Ir Koop man ongegrond; de tegenwoordige rassen zijn reeds geheel aan het Nederlandse kli maat aangepast en het plukken van de kol ven vraagt minder arbeid dan het rooien van een ha. aardappelen. Overigens zijn er ook wel machines voor dit werk, maar die zijn voor het kleinbedrijf niet geschikt, ten zij men ze coöperatief aanschaft, of dat ze worden geëxploiteerd door een loonbedrijf. Wat de grondsoort betreft, is mais beter op zijn plaats op zavel en zandgrond, dan op klei. Nu het tijdstip van het roggezaaien voor de deur staat, geeft Ir Koopman in overweging minder van dit wintergraan uit te zaaien, doch daarentegen het volgend jaar de oppervlakte mais belangrijk uit te breiden. Vooral voor de productie van voe- dergraan is dit van de grootste betekenis. PAPIEREN AARDAPPELZAKKEN De schaarste aan jute heeft de Amerikanen doen zoeken naar een middel om papieren zakken bruikbaar te maken voor verpakking van aardappelen. De gewone papieren zak is daarvoor niet geschikt, omdat de aardap pelen altijd vocht uitdampen, waardoor de zak klam wordt en dan spoedig scheurt. Men heeft thans een goede oplossing gevon den door de binnenste en de buitenste laag van de papieren zak, die uit verschillende lagen bestaat (evenals de me^poederzak) te behandelen met plastic. Zelfs in klets natte toes'and laat een dergelijke zak zich moeilijk scheuren, terwijl hij in droge toe stand drie of viermaal zo sterk is als een onbehandelde papieren zak. Een nadeel blijft, dat de papieren zak niet poreus is, zoals een jute zak, zodat men de aardappe len niet lang in dichtgebonden zakken kon laten staan wegens het gevaar van broeiing. Dit bezwaar heeft men ondervangen door ln de zakken gaatjes te ponsen, zodat ook voor bloembollen geschiedt. Gezorgd moet wor den, dat de aardappelen droog en in ge zonde toestand verpakt worden; bij deze voorzorgen bleken in de afgelopen winter de aardappelen in papieren rakken minder rot ting en spruitvorming te vertonen dan bij andere wijze van verpakking. Deze papieren zakken worden nu ook geleverd in kleine maten van 5, 10 en 25 kg., zodat de groente handelaren de aardappelen kant en klaar zonder rommel of tijdverl'es kunnen afleve ren aan hun klanten. Evenals de brandstof in papieren zakken er goed ingegaan is, schijnt ook de kleinhandel in aardappelen "vereenvoudigd te kunnen worden door het gebruik van deze emballage. VOEDINGSPROBLEMEN IN TSJECHO-SLOVVAKIJE De communistische president van Tsjecho- Slowakije heeft dezer dagen een perconfe rentie bijeen moeten roepen om de geruch ten tegen te spreken, dat het land voedsel uitvoert, terwijl de rantsoenen allesbehalve bevredigend zijn. Intussen bleek, dat er wel degelijk vee naar Rusland en aardappelen naar Duitsland en naar Zwitserland gezon den zijn. Het vee betrof 2000 stuks fokvee, die op grond van het verdrag met Rusland moesten worden geleverd; tegelijkertijd heeft het land zelf een groot tekort aan vee, waardoor vlees alleen wordt verstrekt bij zware arbeid. Verder krijgt niemand enig slachtproduct. Men heeft zelfs katoen, die in het buitenland gekocht was, weer moeten uitvoeren om daarvoor in de plaats vlees te kunnen kopen voor de industrie-arbeiders. Brood is tamelijk overvloedig, waarvan be draagt het rantsoen 2800 gram per week, margarine 200 gram, suiker 350 gram en aardappelen 3 kg. De ontevredenheid over deze rantsoenen is algemeen; vooral het mankeren van boter en van rundvet of var kensvet wordt ernstig gevoeld. De regering geeft de schuld van de ontevredenheid na tuurlijk aan de „reactie". f

Soester Courant | 1948 | | pagina 3