VRIJE VAART. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE Z DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. p. kwart f 1.50 - p. post f 1-75 24e JAARGANG No. 81. Bureau: Van Weedestraat 85 - Tcleloon 2566 - Giro 126156 VRIJDAG 5 NOVEMBER 1948. Wat beoogt de regering eigenlijk met hef loslaten van een paar distributie-artike len, de prijsverhoging van nog een paar andere en om dit laatste weer goed fe maken een loonsverhoging 20 mag het eigenlijk niet heten, compensatie hert het officieel voor de voornaamste groep van loontrekkenden? We zouden kunnen zeggen, dat heit een stap is van de oorlogseconomie naar nor malere verhoudingen en het uit dien hoofde toe moislten juichen, maar we heb ben enige vrees, dat we alléén zouden juichen. De inkomsten van de meeste gezinnen zijn van die aard, dat er nie,f9 af mag, dat er niet af kan. Het daaglijks brood wordt vier centen duurder. De suiker, die ook elke dag dag weerkomt, liefst 17 cent, heit var kensvlees 53 centen. En nu zouden we graag optimisten willen zijn (als er ten minste nog zulke mensen bestaan) <en er op wijzen, dat brood Vervangen kan worden door aardappelen, maar afgezien van het feit, dat dit practisch niet mogelijk is of we zouden terug moe ten naar het weer kweken van de aard appelbuikjes, symbool van een armoe- bestaan, die aardappelen vragen voor de bereiding toch weer brandstoffen (anthra- ciet wordt ook duurder) en wat te zeg gen van 't vet, dat nog steeds schaars is. De suiker, die ons wordt toegewezen, be zorgt ons calorieën, zonder welke we ons niet op het gewenste niveau kunmetn handhaven. Vermindering van het ge bruik dezer artikelen? We zien ze niet komen. En nu weten we heus wel dat brood en suiker niet de enigste posten op het huishoudboekje zijn, maar de kwestie is deze, dat er van het inkomen van de doodgewone man al zó veel af moet aan voeding, dat hij als regel niet eens zijn textielpunten kan besteden we gens gebrek aan contanten, dat er voor ontspanning, voor luttele uitgaven, die het leven 'n beetje fleur geven, dood gewoon niets af kan. In West-Europa zijn streken, waar men driekwart van zijn uitgaven besteedt aan voedsel. In Frankrijk bijv. stegen de kos ten van levensonderhoud met 40 pCt., de lonen met 15 pCt. Ons grote bezwaar '\egUi óredtiuTuige TJrijsvcrhögïrïgên" isjdar deze ons land dichter bij dezelfde on gezonde atmosfeer brengen, welke er in dat land heerst. We weten niet, of de rekening, die dé re gering in de kranten liet zetten, dat voor een gezin van vier personen die prijsver hogingen opgevangen zouden worden door die looncompensatie van één gulden juist is. Met de belasting, die ook van die gulden moet worden betaald, werd géén rekening gehouden. Ook zijn er gezinnen met meer dan twee kindertjes. Bovendien is die tegemoetkoming een lóóncompensatie. Mensen, die niet in loondienst van een ander staan, vallen er buiten. Waarom? Omdat de prijsver verhoging niet voor hen geldt? En waar om mogen de loontrekkende gezinnen van minder dan vier personen van de verhoging en de compensatie profiteren en waarom moet het ouderpaar met meer dat twee kinderen hef nadelig saldo maar nemen? Wij zouden minder bezwaar hebben te gen de aangekondigde prijsverhogingen, wanneer men in Den Haag tegenover de consequentie van een .natuurlijke prijs vorming" de consequentie had gesteld van een ..natuurlijke rechtvaardigheid", want tot dusver is de soberheid, de mot- gezel van de armoede., ier alleen maar ge weest voor de mensen met de kleine lo nen, de kleine middenstandier, die naasit de vele bonnen zijn te kleine winstmarge te verwerken kreieg en de „géniiefler" van het vooroorlogse pensioen. Rechtvaardigheid bindt de soberheid aan allen; dc nieuwe prijzenpolitiek alleen aan de minst draagkrachtigen. Officiële mededelingen. Burgemeester en Wethouders van Soiest brengen het volgende ter alglemenie ken nis: Landbouwers, Tuinders en Veetelers, die in aanmerking wensen te komen voor bonenstaken en boerengerïefhout kunnen zich vóór 1 December 1948 opgeven door vóór gemelde datum een daartoe strek kend aanvraagformulier, dat vanaf 1 No vember a.s. ter afhaling gereed ligt in de bodekamer van het gemeentehuis, in te vullen en in te leveren ten gemnentehui- ze alhier. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van H. Rubingh, alhier, om in perecel Korte Middelwijkstraat 1, een ho u fw aren f a hriek te mogen oprichten, door hen voorwaar- waardelijk is ingewilligd op 28 Oct. '48. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat de door de raad dier gemeente in zijn vergadering van 13 October 1948 vastgestelde veror dening regelende de rattenbestrijding in de gemeente Soest, gedurende dr.|e maan den op de secretarie dier gemeéni|e voor j een ieder tor lezing is nedergeltegd. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemenie kennis, dat de door de raad dier gemeente in zijn vlerga die ring van 13 October 1948 vastgestelde veror dening tot bijzondere bescherming van enige in het wild levende planten in dé gemeente Soest, gedurende dirite maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergeljegd. Voetbal. VOETBALPROGRAMMA. Voor het komende week-iend zijn de volgende competitiewedstrijden voor de Soester clubs vastgesteld: SECVoorwaarts te Soest, 2.30 uur. FortissimoBDC te Cothen, 2 uur. Soester Boys—Renswoude te Soest, 2 uur. Kampong 2SEC 2 te Utrecht, 12 uur. Holland 3SEC 3 te Utrecht, 12 uur. SEC 4—KVVA 2 te Soest, 12 uur. Achterveld 2BDC 2 fe Achterv.p 2 uur. HVC 6BDC 3 te Amersfoort, 2 uur. BDC 4Amsvorde 5 te Soest, 2 uur. Soester Boys 2BDC 5 te Soest, 12 uur. Jeugdvoetbal. SEC jun. ABDC jun. A fe Soest, 12 u. SEC krijgt Zondag bezoek van Voor waarts, dat momenteel met twee pun ten voorsprong de leiding heeft in de 4e klasse L- Wil SEC aanspraak blijven maken op de ere-tifel, dan moeten de winstpunten op deze Utrechtse club ver overd worden. Spelende in de vorm van j.1. Zondag geven wij de SEC-ers zekér de kans op de overwinning, maar dan tweemaal drie kwartier spelen op volle toeren. BDC gaat fe Cothen op bezoek bij For tissimo, ook weer een wedstrijd vol voetangels en klemmen. Met 3 punten achterstand op het leidende Mimerva, mag geen punt meer verloren gaan. Dus BDC-ers laat je kans niet glippen. De Soester Boys krijgen bezoek van het leidende Renswoude, dat ongeslagen aan het hoofd gaat van de 3e klasse C. Ge zien de prestaties in de beide laatste wedstrijden zit in de ontmoeting van a.s. Zondag voor de Boys zeker een gelijk spel. Dus Boys beschaamt onze verwach tingen niet. De SEC -re-rréo'cfen de moeilijke opdracht Kampong 2 er a.s. Zondag on der te houden, of dit echter zal gelukken, menen mij te moeten betwijfelen. Ook SEC 3 gaat naar Utrecht om Hol land 3 te bekampen. Deze Utrechtse ploeg heeft in deze competitie nog geen wedstrijd gewonnen, hetgeen voor de SEC-spelers een aansporing moet zijn de zaken Zondag serieus aan te pakken. BDC 2 gaat weer met sprekende cijfers in Achterveld winnen. Het tweede elftal van de Soes.ttr Boys komt Zondag voor het eerst in 't veld voor het spelen van een officiële wed strijd en we zijn benieuwd hoe deze Benjamin het er tegen BDC 5 zal afbren gen. Voor de overige wedstrijden vér- wijzen wij naar het programma. POLITIE-VOETBAL. Onder ze.r ongunstige omstandigheden, n.1. een zeer glad veld len voortdurende motregen, welrd Dinsdagmiddag te Zui len voor de competitie van de Neidettll. Politie Sportbond, de ontmoeting Zuilen- Soest gespééld. Soest is dirqet in de aanvial en reiöds 3 minuten na begin der wedstrijd weiet de midhalf v. d. Weerd Soest met een fraai schot de leiding fe geven. Soiest behield het initiatief en na een kwartier wieet de Soester midvoor Den Hartog de stand op 2-0 voor Soest fe brengen. De Zuilenaren werken hard om hiet ge tij te doen keren, maar de frapvasöe ach terhoede van SPSV is niet te passeren. Het spel gaat snel van doel tot doel en als er een half uur géispeielid is, weet de Soest-linksbuiten De Bruin een goede pass van Den Hartog fe benutten om voor de derde maal de doelman van Zui len het nakijken te geven. 0-3. Nog voor de rust krijgt Zuilen een strafschop toe gewezen, die in eien dclelpunt w.ordt om gezet. 1-3. Met deze; stand wordt ook van doel verwisseld- In het begin van de tweede helft is Zui len meer in de aanval en de hard wer kende midhalf der gastheren stelt zijn voorhoede regelmatig in staat goede aan vallen op te zetten. De Soiester verdedi ging blijkt echter niet te passeren ien na dat de Soester midvoor een doelpunt van hem wegens buitenspel ziet geannuleerd, weet hij enige minuten later de stand op 14 te brengen. Met deze veilige voorsprong speelt Soest rustig verder. De Zuilenarein geven de moed echter niet op en 5 minuten voor tijd zien zij hun zwoegen beloond. 2-4. Van de aftrap dringt Soest met goed com binatiespel tot vlak voor het Zuilen-idool door en het is de linksbinnen Kaspers, die voor Soest het 5e doelpunt scoort Het einde komt met eien verdiende 2-5 overwinning voor de Soester politieman nen. Plaatselijk nieuws. SCHAKEN. Voor de 3e klasse van de Neiderlandste Schaakbond werd Dinsdagavond in hef clublokaal van de Soester Schaakclub de eerste competitiewedstrijd gespeield tus sen Soe^st 2 isn D e D om 2. De Utrechte- 'naren wonnen met 21'2 tegen 71/2. De gedetailleerde uitslag is: SOEST 2 DE DOM 2- 1. W. Benschop—A. Hiltjes 0—1 2. Th. de Ruig—C. A. Muiswinkel 1/2-1/2 3. J. M. BeijG. Swinkels 01 4. A. HilhorstG. Monceau 1/2-12 5- H. Fugers—Dr. A. v. Wessem 0—1 6. A. W. de Ruig—K. Gil 1/2-1/2 7. J. TimmerMr. G. P- Hauer 01 8. A. Poot—A. W. Kesler 0—1 9. D. GoedhartJ. G. Hakkenberg 10 10. J. J. W. Blom—L- Bicknese 0-1 I. V. PHILATELICA, AFD. SOEST. In een zeer goed bezochte vergadering herdacht de voorzitter in enige welge kozen woorden de nagedachtenis van het oudste lid in jaren, de heier J. S. Veensfra. Na enige mededelingen, werd begonnen met de veiling van 75 kavels. Er was wel kooplust, zodat vele zegels een nieuwe eigenaar kregen. Op Vrijdagavond 26 Nov. a.s. zal door de heer A. G. de Rooij een voordracht worden gehouden over: „De tegenwoor dige prijsverhoudingen van de postzegels in het algemeen". Leden, houdt dus deze avond vrij s.v.p. DE ZAAK HORNSVELD. De Kantonrechte voor Tribunaalzaken te Utrecht deed Woensdag j.1. uitspraak in de zaak tegen Mengs Hornsveld in be zettingstijd lid van de Technische Nood hulp, N.V.D. en van de Ned.-Duitse Kui tuurgemeenschap. Hem werd deswege verbeurdverklaring van vermogen tot iQen bedrag van f 500.opgelegd. THE KILIMA HAWAHANS. Na een tournee in Scandinavië en ,eie(n verblijf van drie maanden in Indonesië, waar zij tot Ere-Front Cabaret benoemd werden, eén onderscheiding, die nog nooit aan artisten werd verleend, zijn die be roemde Kilïma's weer in ons land terug gekeerd en maken nu een tournee door Nederland met hun geliefde melodieën, in een programma, waaraan de allerbeste artisfen hun medewerking verlenien. Het optreden in onze gemeente vindt plaats op Maandag 8 November, in Eem- land. ALI BABA EN DE 40 ROVERS. De liefhebbers van eien aardige^ vlotte en boeiende ontspanningsfilm kujnnein de ze week in het City-Theater hun hart op halen aan de bezienswaardige rolprent „Ali Baba en de 40 rovers". Het bekende sprookje, dat zich in het aan kleuren zo rijke Bagdftd afspeelt löenf zich wel bijzonder goed voor het fechni- color-procédé en de makers hebbien idan ook de romantische entourage van vor stelijke paleizen, harems en schitterende interieurs vervat in uiterst fraaie tin ten, die een genot zijn voor het oog. Hje|( verhaal is op groots opgezette wijze ver filmd en boeiend van het begin tot ein de. De bekoorlijke Maria Montez :©n de populaire Jon Hall, dragen er door hun actievolle spe'1 voor een groot deiel toie bij, dat deze amusementsfilm in allé op zichten geslaagd mag héten. WANDELAARS BIEDEN KONINGIN EEN HULDEBLIJK AAN. Het bestuur van de Ned. Wandelsport Bond heeft de goede gedachte gehad om naar aanleiding van de troonswisseling aan Koningin Juliana, een boek met handtekeningen aan te bieden, waarin leden van wandelsportverenigingen door 't hele land handtekeningen hebbien ver zameld. Zaterdag 4 September begon de tocht in Amsterdam, nadat de burgemeester van deze stad zijn handtekening in hef boek had geplaatst. Wandelaars namen deel aan een tocht van 150 K.M. naar Leeuwarden en namen hiet boek mee. Van stad tot stad ging het boek en. in alle gemtenten plaatsten de vroede va deren hun handtekening. Vrijdag 29 October arriveerde het boek in Leiden. Zaterdag in Hillegom en Zon dag 31 October in Haarlem. Vandaar ging het boek naar Beverwijk, verder naar Den Helder, dan langs IJssehneer naar Amsterdam, Utrecht en Soestdijk. Vrijdag 19 November arriveert het via Zeist te Amersfoort en Zaterdag 20 November brengen de gezamenlijke Amersfoortse wandelsportverenigingen 't boek naar Soest. Nadat de burgemees ter van Soest, Mr. S. P. Baron Bentinck, z'n handtekening in het boek heeft geplaatst, zal het dezelfde dag aan Koningin Julia na worden aangeboden. Het boek zal dan een afstand van 1797 K.M. hebben „gereisd". Dc oud-burgemeester van Soiest Mr. De Visser, thans burgemeester van Den Haag, zal bij de aanbieding van het boek aan H.M. de Koningin aanwezig zijn. Jammer, dat de suiker vandaag van de bon is. Jammer om meeir dan één reden, maar hoofdzakelijk wel omdat door vroegtijdige bekendmaking, ze bij die distributie nu geen gelegenheid méér heb ben nog eenmaal hun goede hart te to nen en ont te verrassiün mét b.v. een iex- tra bon voor 1 kilo:, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de suikerbon, welk feit juist dezer dagen plaats greiep. Nee, erg handig is dat niet bekeken door de minister. Meit één slag had hij zich populair kunnen maken als hij dit grapje had uitgehaald We waren er nu net zo lekker aan ge wend en op ingesteld. Een hele genera tie weet niet beter, dan dat je voor sui ker een bon nodig hebt Het was ook zo gemakkelijk, als de kin deren bleven zeuren om snoep, die kous te kunnen afmaken met: we hebben geien bonnen meer. Het kleinste kind snapten dat er dan verdér niet over gezwamd be hoefde fe worden. Als er geen bonnen waren, was het uit! Maar nu? Dat wordif wat Bovendien vind ik het onbehoorlijk van de minister, dat hij dat lolletje juist voor Sinterklaas uithaalt. Dat kost ons nu han den vol geld aan snoep en heeft ook tot gevolg, dat de spaaraffaire in de war loopt We lazen de laatste wekien wel' steeds: suiker wel van de bon, suiker niet van de bon, maar we dachten allemaal, dat het praatjes voor de vaak waren en dat het voorlopig wel bij het oude zou blij ven. Nee, dat de minister ons die poets bakt juist voor Sinterklaas en Kerstmis- dat past mij niks. Ik heb het dan nog niet eens over de ellende, die deze maatregel aan dé bon nenhandelaren bezorgt Het moet vrese lijk zijn zo je bestaansmogelijkheden ón der je fe zien weggraven en nog wiel door je eigen regering. Wat moeten diie mén sen nu? Gewoon gaan werken zoals an dere mensen? Is dat nu niet wat veiel ge vergd? Nou ja, er zijn nog wat kofHe- bonnetjes en boterbonnen, maar dat is ook al niet meer je dat Een ieder kan trouwens weten, dat juist suikerbonnen de pijlers van hun bestaan waren. Vpor de banketbakkers lijkt het me een prettige maatregel- Zij zijn nu van dat akelige suikerwegen af en van eien bron van geroddel verlost Nu de boter nog en ze staan weer voor ons, in al hun vol heid van koekenbakker. H. OEKMAN. Distributiedienst. INLEVERING DOOR DETAILLISTEN. Te Soest, in de week van 8 t.m. 13 Nov. Op Maandag, Woensdag en Donderdag de navolgende artikelen: Vleeswaren (met voorschotherziening en handelsver- lies) Rijst, Boter, Margarine» Vet Kaas en Huishoudzeep. Dinsdag 9 November leverén de bakkers voor het laatst alle broodbonnen en x- coupures in. Bedraagt de inlevering geien veelvoud van 680 rantsoenen, dan wordt voor het restant tien aparté coupure uit gereikt. In de week van 22 tot en met 26 Novem ber zal er gelegenheid zijn de nog in hun bezit zijnde D-coupures in te leveren ter verkrijging van Reductie-coupures. Slagers levtren Dinsdag 9 November bon nen in voor vlees en Maandag, Woensdag of Donderdag bonnen voor vet en vlees waren. Textiel, Brandstoffen, Eieren en Reduc tie-coupures worden Vrijdag 12 Novem ber ingeleverd. De Tabaksbonnen worden Dinsdag 16 November ingeleverd. 15, 17, 18 en 19 November is de afdeling Handel te Soiest gesloten. K.A.B. AFD. SOESTDIJK JUBILEERT. Deze wéék herdenkt die afd» Soestdijk van de Katholieke Arbeiders Beweging het feit, dat zij 20 jaar geleden werd op gericht. Het initiatief hiertoe ging uit van de toenmalige herder der parochie, pastoor H. Mölder. Deze nodigde in October '28 alle arbeiders in zijn parochie uit voor een belangrijke bijeenkomst. Op deze vergadering werd, mede dank zij d\e be geesterende woorden van het hoofdbe stuurslid Jos Veltman, de afd- Soestdijk opgericht. Een twintigtal arbeiders traden toe. Nu telt de afd. 150 leden. Het spreekt van zelf, dat het 20-jarig bestaan op de éersfie plaats kerkelijk gevierd wordt. Donderdag Vrijdag en Za terdag wordt een friduum gehouden door de adviseur, kapelaan P. Beekman, ter wijl Zondag een H. Mis zal worden op gedragen, waarna ten gemeenschappelijk ontbijt plaats heeft in het parochiehuis. Zondagavond wordt een feestavond ge geven in hét parochiehuis, waarin de bondssecretaris, Dré de Wolf, zal spre ken, terwijl de Gooise spelers o.l.v. Jack Funny voor de feeststemming zullen zor gen.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1