Daling geboortecijfer. Officiële mededelingen. Ingezonden stukken. Plaatselijk nieuws. IN HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE t DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK Abonn. p. kwart, f 1.50 - p. post f 1-75 24e JAARGANG No. 82. Bureau: Van Weedestraat 35 Telefoon 2566 - Giro 126156 DINSDAG 9 NOVEMBER 1948. Hoewel nog slechts voorlopige cijfers over 1948 bekend zijn, staat het vast, dat er dit jaar veel minder kinderen geboren worden dan in de eerste tijd na de bevrijding. De periode van hoge geboortecijfers behoort dus al weer tot het verleden. Om slechts een enkel voorbeeld te noemen: een vroedvrouw in een der Noordelijke provincies verzorgde vorig" jaar gemiddeld iedere maand 19 beval lingen en dit jaar niet meer dan 10. Zij in formeerde daarop bij het Groene Kruis en kreeg ten antwoord, dat haar dorp geens zins een uitzondering vormt. Overal in de noordelijke provincies ziet men hetzelfde: een belangrijke daling van het geboortecij fer. Ook in de andere delen van 't land blijkt men deze ontwikkeling reeds geconstateerd te hebben en het spreekt vanzelf, dat men zich afvraagt wat daarvan wel de oorzaak kan zijn. Het is een bekend verschijnsel, dat onmid dellijk na iedere oorlog het aantal huwelij ken en het aantal geboorten met een sprong omhoog gaan. Alle West-Europese landen hebben dat zowel na 1918 als na 1945 on miskenbaar getoond. Frankrijk, dat vóór de oorlog een geboortecijfer van nauwelijks 16 per 1000 inwoners per jaar had, steeg in 1947 zelfs tot ruim 20. Dat er na enige tijd een terugslag zou komen, stond reeds bij voorbaat vast. Het schijnt echter voorzover men op voorlopige waarnemingen mag af gaan, dat de terugslag veel sterker is, dan verwacht werd. Vraagt men naar de vermoedelijke oorza ken, dan krijgt men ten antwoord, dat de vrees voor een nieuwe oorlog waarschijnlijk de voornaamste reden is van de snelle da ling van het geboortecijfer. Men vreest ge zinsuitbreiding, wanneer men met zo grote bezorgdheid als op het ogenblik de spannin gen in de wereld moet gadeslaan. Maar is de woningnood niet een nog veel sterker in vloed? En is het dure leven ook niet een factor van betekenis? Zonder twijfel hebben wij hier de drie redenen, die het geboorte cijfer doen dalen. De woningnood werkt in dubbele mate remmend. Ten eerste stellen tal van jongelui hun huwelijk noodgedwon gen van jaar tot jaar uit, omdat zij geen woning kunnen krijgen en als het hun ein delijk gaat verdrieten, vinden zij met moeite één of twee kamers. In de stad gebeurt dan heel veel, dat het jonge vrouwtje nog maar liever een tijdlang haar oude werkkring behoudt, omdat zij niet weet wat zij de hele dag in dat miniatuurwoninkje moet doen. Toch pleegt doorgaans vrij spoedig het gezin vermeerdering te ondergaan, maar al heel dikwijls blijkt het dat reeds dit ene kind de beschikbare ruimte op een benauwende wijze verkleint. Men heeft geen afzpnderlijke slaapgelegenheid voor de baby, er is haast geen ruimte om de kleertjes te drogen en dat verklaart, dat men er tegen op ziet spoe dig nog meer kinderen te krijgen. Als dan bovendien het leven nog zo duur is als op het ogenblik, bedenkt men zich wel twee maal. Maar het merkwaardige is nu, dat wanneer men de mensen vraagt hoe het komt, dat de kinderrijkdom geringer wordt, dat zij dan in de eerste plaats wijzen op de dreiging van een oorlog. Hoe het zij, de drie invloeden gezamenlijk verlangzamen de geboorte-aanwas. Deze ver traging is nog geenszins verontrustend, want ons volk is krachtig en gezond en ziet tegen wat extra werk en wat extra moeite niet op. Ook niet tegen de lasten en de verant woordelijkheid van het ouderschap en wij behoeven van deze daling van het geboorte cijfer dus geen vermindering van de energie van het Nederlandse volk te vrezen. Een van de drie oorzaken, het oorlogsgevaar, ligt geheel buiten onze invloed. Doch de twee andere, de woningnood en de duurte kunnen bestreden worden. Wij kunnen die bestrijden door zo hard mogelijk te werken, want ar beid schept de welvaart, waardoor woningen gebouwd kunnen worden, belasting verlaagd en daardoor de bestaanskansen aantrekkelij ker gemaakt. Burgemeester en*Wethouders van Soest maken bekend, dat de verzoeken van: Ie- Th. Smink, Ringweg 14 te Soest, om in een achter perctiel Nleuwstraat 8 jge- legen werkplaats een machinjereparafie- bedrijf te mogen oprichten; 2- G. Stam, Nieuwerhoekplein 1, Soest, om in perceel Nieuwiurhoekpliein. 1 een autoherstelplaats te mogen oprichten; door hen zijn verdaagd. Geachte Redactie- Bij inspecteur Van Baak kwamen ver schillende klachten in over het verdwij nen van katten, waarschijnlijk ten gevol ge van vergiftiging- Hier past een felle aanklacht tegen de onverlaten, die zich op zo'n walgelijke manier ontdoen van dieren, die misschien hun nette tuintjes wat omvoellen! Zij vergeten het verdriet, wat een kind of een oud mens ondergaat, als ze hun dier zo'n vreselijke dood zien stetrven. Dezeifae personen gaan waarscnijnlijk iedere Zondag ter kerk en hopen, dat de Godheid al hun platvloerse wensjes inwil ligt, maar vergeten tegelijkertijd, dat de wezens, die zij op zo'n misselijke manier vermoorden, door diezelfde Godheid in deze wereld zijn geplaatst 'echter zon der rede, die wij wel bezitten en daarom méér verantwoording voor onze daden verschuldigd zijn. Een bewoonster van de Bartolottilaan. LEZING OVER BIJENTEELT- Voor een goed bezette zaal sprak Vrij dagavond in „De Viersprong" de heer Van Dijk, secretaris van de Bijenvcreni- ging, afd. Bilthoven. Na opening door voorzitter Van Reijen, begon spr. zijn lezing met een uiteen zetting van enige bijen6e-Itonderw eirpén, toegelicht met guestige voorbeelden uit de dagelijkse omgang van imkers met hun bijei^ Het scheppen van zwermen, voor- en nadelen van bijensteken, gents .'«krach tige werking van bijenhoning, nieuwiepe kastsysfemen en allerlei andere onder werpen passeerden de revue. Bij het inwinferen van bijenvolken wetrd o.a. het inkuilen van volken besproken. Dit wordt ook in ons land hier en daar toegepast, b.v. onder hooi of zand. In koude streken, als Canada, ook wel in kelders- De resultaten zijn dikwijls goelcf, mits de volken zeer rustig staan. Situifmeelgevende gewassien in de eigen omgeving zijn zeer belangrijk. Stuifmeel is als bijenvoedsel noodzakelijk voor 't produceren van „bijenmelk", waarmee 't bijenbroed moet worden gevosd. Natuurlijk, stuifmeel is toch altijd beter dan surrogaten, zoals soyameel, waarme de in Amerika veel proeven zijn genomen. Na de pauze vertoonde de, h.'ier Van Dijk 'n mooie serie lantaarnplaten uit Zwit serland- Beelden van het Zwitsersie volk, het landbouwbedrijf en vele imkieïijien verschenen op het doek, waarbij vooral de prachtige Zwitserse landschappen met de daarin voorkomende fiora 't oog boei den. HOGE ONDERSCHEIDING. In verband met zijn vele werkzaamheden in het belang van de Belgische en Neder-* landse Militaire Oorlogsweduwen, Wezen en Invaliden, is onze plaatsgenoot, de heer J. A. Paans, Sergt.-majoor van Spe ciale Diensten bij de Staf van Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden- door de Prins Regent van België benoemd tot tot Ridder in de Orde van Leiopold II. „VREEMDE LEVENSGESCHIEDENISSEN". Over bovengenoemd onderwerp hield Dr. J. J. Smith Vrijdagavond j.1. een lezing voor 't Nut. Ter inleiding behandelde spr. het ont staan van al wat leeft, de ontwikkeling van één cel, door voortdurende deling tot een volmaakt organisch geheel. Daarna werden de meest uiteenlopende, en meest in Nederland voorkomende die ren, onder de loupe genomen, di|e om de een of andere eigenaardigheid bijzonder de aandacht trekken* Zowel de laagste diergroepep, z.a. poliepien (die zelfs bin nenste buiten gebeierd doorgroeien), zee sterren (waarvan iedere afgehakte arm weer tot een compleet diier uitgroeit), de malariaparasiet en levjerbof, als die ren van hogere oirde, z.a. kikkers, sala manders, platvissen, mierenleeuwen (ko men veel in de Sciester duinen voor), wier den besproken. Wij werden meegevoerd op de wondere wereldreizen van paling en zalm én ston den versteld over het aanpassingsvermo gen (minicri) van vele dieren, wandellen- de takken, -bladeren, -doorns, rupsen en vlinders en vooral van de bot, die zich zelfs op een dambord-ondergrond onop vallend weet te maken. Dit is slechts een greep uit hetgeen behandeld werd- De duidelijke, gezellige voordracht van spreker, die de vele hem gesteld|e vra gen vlot beantwoordde en de uitgebrei de collectie voortreffelijke lantaarnpla ten, maakten het geheel tot leen zijer ge slaagde avond- BUITENGEWONE VERGADERING VAN DE N.B.B, DISTRICT EEMLAND. Voor de behandeling van enige dringende agendapunten had het bestuur van hef district Eemland van de Ned. Biljartbond Zondagmiddag in de zaal van „Asforia" te Baarn een buitengewone vergadering belegd, waarvoor van de zjjdfi der aan gesloten verenigingen nïiet veel belang stelling bestond, want de opkomst was bepaald slecht. Na de gebruikelijke opening en goedkeu ring van de notulen der vorige vergadjet- ring en het verslag van de kascommissiie kwam aan de orde de behandeling van het nieuwe disfricts-reglemenf. Vele correcties blieken noodzakelijk en vooral de afgevaardigden van „Die, Ver gulde Wagen" drong op verbetering van diverse artikelen aan. Na langdurige be spreking zal het verbeterde concept-re glement de verenigingen opnieuw ter behandeling worden aangeboden en leien nieuwe vergadering zal alsdan haar fiat moeten geven. Vervolgens werd besloten over te gaan tot de uitgifte van een maandblad voor de leden van die aangesloten verenigingen van Baarn en Soest. De gezamenlijke verenigingen in Amers foort gaan over tot uitgifte van een 14- daags orgaan. Beide bladen zuiden vriend schappelijk naast elkaar staan en het nieuws zal worden uitgewisseld. Die op zet is, zodra hiervoor een gunstigte op lossing is gevonden, beide bladen in één te smelten. Het abonnement van hef districtsblad is verplicht tegen die prijs van f0,90 pier half jaar. SCHAKEN. Donderdag 4 Nov. hield Soest 1 haar eerste schaakwedstrijd in de eerste klas se van de Sticht-Gooise Schaakbond. Het resultaat was een kleine nederlaag voor de Soestenaren, daar met 412-51/2 werd verloren van Ufreest 2. De uitslagen waren Soest 1 Utrecht 2. A. TammensTh. van Schaik 10 J. GorterA. H. Rodrigo 10 H. de GraafH. Groenenboom 01 J. ThomaszeT. H. Dieperink 1/2-1/2 A. van DijkP. v. d. Miff 1/2-1/2 G. J. DemoedW. Verhoef 1—0 P. J. StuiverT. Visser 0—1 E. KantorowiszA. C. Bos 01 H. SchreuderC. H. de Voogd 01 J. M. BeijSellenraad 1/2-1/2 ONEERLIJK JONGMENS. „Een zeer vreemde persoonlijkheid", noemde de Officier van Justitie de 20- jarige G. B. uit deze gemeente:, die zich Vrijdagochtend j.1. voor de Meervoudi ge Kamer van d'e Utrechtse Rechtbank moest verantwoorden wegens verduiste ring van een bedrag van f3200.ten na dele van G. S. alhier. Welke precies de redenen tof dit mis drijf geweest zijn, viel moeilijk op te maken, alleen werd bekend, dat hij van het gesfokne tien motorfiets en eien hor loge had gekocht. Zeker was dus ar moede niet de drijfveer tot bet gebeurde. De Officier van Justitie, rekening hou dende met verdachts's verminderde toe rekeningsvatbaarheid, eiste tegen B. 3 maanden gevangenisstraf, waarna ter be schikkingstelling van de Regering, om te worden verpleegd in eien gesticht De Rechtbank wees deze eis onvermin derd en onmiddellijk toe. EEN VROUW MISHANDELD. De 39-jarige schilder J. van de W. te Soesterbetg bad sinds enige tijd een vei?te tegen de heer W. alhier, hetgeen zijn oor sprong vond in de verkoop van een huis door W. aan v. d- W., waarmee laatstge noemde er z.g. „ingelopen" zou zijn. De verhouding tussen beide partijen was slecht en op 30 Juli j.1. kwam het tof een hevige ruzie, welke uitliep op een vechtpartij. Mevr. van de H.-W., een zuster van de heer W., die getuige was van de vechtpartij, nam het voor haar broer op en trachtte de Vechtenden te scheiden, met het gevolg, dat v. d. W. niet de vertegenwoordigster van de zwakke sexe over de grond rolde en wel op zo'n eigenaardige wijze terecht kwam, dat hij op haar knie kwam te zitten. Dit was echter geenszins om haar te minnekozen, want hij sloeg .Mevr. v. d. H. tegen hoofd en borst en trapte haar bovendien nog. Wegens deze mishandeling stond de schilder Vrijdagmiddag voor de Utr. Po litierechter terecht, waar hij te kennen gaf deze onverkwikkelijke zaak zo gauw mogelijk uit de wereld te willen hebben- Ter verontschuldiging voerde hij aan, die avond in overspannen toestand te hébben verkeerd. De Politierechter veroordeelde verdach te tot f15.boete subs. 10 dagen hech tenis, oftewel de helft van hetgeen de Officier van Justitie eiste. BILJARTEN. De uitslagen van de gespeelde competi tiewedstrijden voor de N.B.B., district Eemland, in de week van 31 Oct. tot en met 6 Nov. zijn als volgt: Cadre Klasse: Ons Genoegen 1—Vergulde Wagen 1 4-2 Gouden Ploeg 1Centraal 1 4-2 le Klasse libre: Verg. Wagen 2Leusderkwartie|r 1 3-3 Theomien 1Gouden Ploeg 2 2-6 Soestdijk 1Metropole 1 4-4 Nieuwe Kei 1Ons Genoie'glen 2 4-4 2e Klasse libre A: Metropole 2Leusderkwartier 2 6-2 Ons Genoegen 3Oosterpark 1 2-6 Centraal 2Vergulde Wagen 3 2-6 Animo 1ODL 1 6-2 2e Klasse libre B: Nieuwe Kei 2—KOT 1 2-6 DOS 1—Middelwijk 2 6-2 Middel wijk 1—Gouden Ploeg 3 4-4 3e Klasse libre A: KOT 2—Metropole 4 8-0 ODL 2—Centraal 3 6-2 Theomien 2Ons Genoegen 4 6-2 Vergulde Wagen 4Soestdijk 2 4-4 3e Klasse libre B: Metropole 5Tavenu 1 5-3 Dr. Gallup, U weet wel, de man van hef opini e-(ond erzoek in Amerika, dite kort voor de glorieuze overwinning van Tru- man nog een glansrijke zege van Dewey voorspelde, heeft zich haast onherstelbaar geblameerd. Door tal van hoofdredacteu ren is dit feit om commerciële redenen, aangegrepen om de belangstelling voor opinie-ionderzoek te breken. Dat Gallup in vele gevallen wel een juist inzicht gaf of de Amerikanen een diëtist beweiesl, wordt vlug vergeten. Zo gaat het nu één maal in de wereld, al geef ik toe, dat da- ze vergissing inzake Truman wel leen da verende is. Maar, al zou het alleen maar zjjn om on derstaande ^geschiedenis, dan hééft Gal- lups bureau voor mij al reden van be staan. Het verdroot allang vele Amerikanen, die technische vakkennis misten, dat zij door reparateurs, bij herstel van een of ander apparaat, om het maar voorzichtig] te zeggen, op de hak werden genomen ein soms veel betaalden voor reparaties, die gefantaseerd waren. Om nu eens na te gaan, af dat wel waar was, besloot Gallup de proef op de som te nemen. Hij nam tien dezelfde apparaten en schroefde van elk hetzelfde schroefje los, waardoor het geval niet meer werkte. Vervolgens bracht men die dingien naar 10 verschillende reparateurs en men d?;ed overal letterlijk hetzielfde verhaal. Dat het plotseling niet meer werkte ;en of die reparateur even wilde kïjklen. Ik weet niet meier zeker de juiste ver houding, maar meen mij, met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid te her inneren, dat 3 reperateutrs het geval be keken en direct zieiden: ,,0> dat is niets meneer. Er is een schroefje losgelopen". Zij zetten het ding vast en berekende niets. 4 Anderen legden, na het geval fe hebben bekeken, het apparaat naast zich neer en zeiden, dat ze het op hun gemak moesten nakijken ,en dat meneer mor gen of overmorgen maar moest terugko men. Ze rekende van, 1 te|t 3 dollar repa ratiekosten. De andere drie hielden de mechanieken meerdere dagen tot tw£|e weken onder zich en fantaseerden aller' lei gebreken. Reparatiekosten van 3 tot 7 dollar. Vooral de laatsten konden zich dé haren wel uit het hoofd trekken, toen later bleek, dat Dr. Gallup hun alleen maar op hun betrouwbaarheid had willen tes ten en nu zonneklaar aantoopde„ dat een deel der reparateurs er maar wat op los kletsten en rekenden. Ze hadden graag het duizendvoudige gegeven, als men heft niet in dit zaakje had betrokken. Dit gebeurde in Amerika. Niemand in ons dorp behoeft zich dit 'dus aan te trekken- Amerika en Nederland liggen var uiteen: ook in zakelijke opvattingen. H. OEKMAN. Ons Genoegen Animo 2 4-4 Nieuwe Kei 3—ODL 3 4-4 3e Klasse libre C: O.D.L. 4—Animo 3 4-4 Middelwijk 3Centraal 4 4-4 Zonnieheuvel 3—K.O.T. 3 8-0 Oosterpark 2Leusderkwartier 4 2-6 EEN „500" REN WAGENCLUB IN NEDERLAND. Zaterdag j.1. had op automobielgebied 'n voor Nederland zeer belangrijke bijeen komst plaats in het „Oranje Hotel" al hier. Vele prominente figuren uit de autosportwereld waren hier bijeen om, onder leiding van de bekende autosport- tekenaar-journalist Piet Oïyslager, de mogelijkheid te bespreken om tot oprich ting te komen van een „500" re.nwagein club voor Nederland. Onder de aanwezigen bevonden zich een aantal personen, die reeds met ide bouw van een renwagentje waren biegon|tuenv, w.o. Jhr. Van Lennep, die reeds zo vier was gevorderd, dat hij van overheidsin stellingen de grootst mogelijke steun ontving, welke mededeling door de ver gadering met applaus werd begroet. Nadat de heer Oïyslager nog meidedeial- de, dat de vele buitenlandse dllubs op dit gebied, waarbij hij dit seizoen dö gast was, allen even verwonderd wapen, dat in Nederland nog niet de nodige stappen waren gedaan tot organisatie van deze mooie sport, werd de Nederlandse „500" club gevormd. Direct traden een 30-tal leden toe, w..o- enige bekende figuren ten werd de htejer Oïyslager bereid gevonden, trots zijn drukke bezigheden, voorlopig het presi dentschap van de nieuwe club fe aan vaarden, terwijl de he.p Wagienaar, P. C. Hooftstr. 165 te A'dam met het secre tariaat werd belast. Die naam van de vereniging zal zijn „500 Club Nederland". Tevens werd een technische commissie benoemd, bestaande uit 5 leden, waar van het secretariaat zal worden waarge nomen door de heer T. Doijer, p.a. Laan van Nieuw Oost Indic 207, Den Haag-

Soester Courant | 1948 | | pagina 1