Blijde berichten* HET LIED VAN EEN VORST! Plaatselijk nieuws. WERELDTAAL. Beneluxe samenwerking Helpt ons danig uit de nood; Zij is eigenlijk de oorzaak Van ons bonloos daag'lijks brood. Het is toch wel eigenaardig, Dat dit nu zo plots'ling kon En dan gaat, per 8 November, Ook de suiker van de bon. •t Was gewoonweg een verrassing, Die men ons daar heeft verteld] Eén ding is er minder prachtig: Het kost nu ineens meer geld. Voor ik echter kon gaan klagen, Kwam een aardige meneier, Die mij vriendelijk vertelde: Strakjes krijg j'een gulden meier. Fijn, nu kan ik dus gaan sparen, Als het nu een beetje wil En de boel wordt niet meer duurder, Leef ik na een poosje stil. Wéér kwam er een Excellentie, Een die ik reeds heel vteel gaf En die neemt me van die guldien Acht en twintig cent weer af. Excellenties, al Uw speeches Deden mij nog meer dan goed- Na Uw mededeling had ik Toch de smaak vansuikerzoet! GEVONDEN VOORWERPEN. Ketting met kruisje, grijze want, wit-br. fox-hond. kinderwant, br. lederen porfce- monnaie inh. autobusabonnement, s/rirf- brander, lanfaarnkop, deursleutel (loper), hoofddoek, balpen, beige pet, kin dier handschoen, witte bus, kinder portemon- naie inh. f0.65 en twee vlieesbonnei}, joc keypet. Inlichtingen politiebureau Van destraat. DE GOUDEN PLOEG WINT VAN CENTRAAL. Voor de competitie van de NBB, district Eemiand had een ontmoeting plaats tus sen De Gouden Ploeg ion Centraal. Het heeft in deae ontmoeting geweldig gespannen en de krachtsverhouding was aan ook zeer gering. De laatste partij moest ten slotte de beslissing brengen en deze kwam eerst, toen de Gomden Ploeg-speler P. Stalenhoef zijn partij met een beheerste en technisch goed gespéél de slotserie van 89 in zijn voordeiel beslis te en daarmede idie wedstrijd voor zijn club won. Hij bracht daarmede tevens de hoogst gemaakte serie in dit seizoen op zijn naam, die tot nu toe met 68 op naam stond van de Goujden Ploeg-spejier A- v. d. Heiden. Door deze overwinning van De Gouden Ploeg is de spanning in de cadre afde ling geweldig toegenomen zoals onder staande stand duidelijk weergeeft. De eerste partij tussen de kopspeJers A- Verkerk (C.) en R. Stalenhoef (G.P.) verliep vrij normaal zonder enige hoog tepunten. In 't begin liep Verkerk met enige kleine en constant gespeelde serre tjes op zijn tegenstander uit, maar la ter kreeg hij t'<en kleine inzinking, waar door Ries Stalenhoef met o.a. een serie van 42 weer gced bij kwam. In de 25e beurt had Verkerk zijn benodigde 225 carambols bij elkaar; Stalenhoef stond toen op 260 en had de nastoof. De span ning kwam er toen weer in, want Stalen hoef zette een fraaie eindspurt in om nog een gelijk spel uit het vuur te sliepen. Fraaie massé's en moeilijke trekballep waren geen beletsel, maar met nog drie carambols te maken strandde Stalenhoef op een moeilijke massé en had Verkerk dus net op 't nippertje gewonnen. De tweede partij tussen Waasdorp (C.) en v. d. Heiden (G.P.) had eveneens een zeer spannend verloop. Wel 1'iep in 't be gin v. d. Heiden regelmatig iets op zijn tegenstander uit. Na 15 beurten was dé stand v. d- Heiden 157 en Waasdorp 110 en na 18 beurten v. d. Heiden 190 en Waasdorp 150. v. d. Heiden poedelde toen twee keer, waarvan Waasdorp ge bruik maakte om zijn achterstand in te lopen en na 22 beurten was de stand 193 gelijk. Waasdorp was toen aan stoot, maar strandde op 198, waarna v. d. Hei den de benodigde 7 carambols wist fe maken en daarmede de partij te winnen. De stand was toen dus wie er gelijk en de laatste partij molest dus de beslissing brengen. Het eerste gedeelte van de laatste par tij tussen Jac- Stalenhoef (C.) en P. Sta lenhoef (G. P.) gaf een gelijk opgaande strijd te zien en na 20 beurten was de stand 139 voor Centraal en 136 voor De Gouden Ploeg. Na 3 carambols van Jac. Stalenhoef, wist zijn broer, P. Stalenhoef, met een prachtig gespeelde serie van 89 de partij te beëindigen en daarmede te vens de overwinning voor De Gouden Ploeg tot een feit te maken. De stand is nu: De Gouden Ploeg 12 8 0 4 16 De Verg. Wagen 12 8 0 4 16 Centraal 12 4 0 8 8 Ons Genoegen 12 4 0 8 8 PLAATSGENOOT EXPOSEERT. Gedurende 14 dagen, van 13 tot en met 27 November, houdt onze plaatsge noot Bob Lokhorst, in samenwerking met Dick den Exter, een tentoonstelling van tekeningen ienz. in de Openbare Lees zaal te Laren. De opening heeft a.s. Za terdag plaats te 2,30 uur. AANRIJDING. Dor een misverstand botste op het Ju- lïanaplein een wielrijder tegen qen juist wegrijdende auto, waardoor het rij wiel werd beschadigd. De berijder kwam er met de schrik af. FEESTAVOND ONS GENOEGEN. Zaterdagavond gaf de Toneelgroep van de Buurt- en Speeltuinvereniging „Ons Genoegen eten herhaling van de opvoering Harten op hol'' in de zaal van „Eem iand. Qok ditmaal was de zaal weer tot de laatste plaats bezet en het spel zeer goed, hetgeen wel bleek uit het sfjeieds weer oplaaiend applaus. Ook de „Zingende Broertjes", die het programma afwisselden, lieten zich wieer op hun best horen. Jammer was het dat de begeleiding soms boven de zang uit ging- Na afloop kregen de dames der toneel groep bloemen en „Die Zingende Broer tjes" een souvenir aangeboden door de voorzitter, de heer Die Langen, terwijl de leider der zangertjes, de1 heer Dasie- laar, een ovatie ïn ontvangst moest nie- men. Het was weer «eb goede avond voor „Ons Genoegen" en de nog jonge to neelgroep. AANRIJDING. Een personenauto, rijdende in de rich ting Amersfoort, werd op de Van Weie- desfraat vaji achteren aangereden door een vrachtauto, toen de bestuurder van de personenauto ter hoogte 'van de F.C. Kuijperstraat iets afremde, om de zich aldaar bevindende ANWB-wegwijzer te raadplegen. De personenauto werd aan de linker achterzijde ernstig beschadigd. R.K. OPENBARE LEESBIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwinsten: Studie Goebbels, Dagboek. C. Höwelier, X-Y- Z der muziek. J. de Jong, Handboek der kerkgeschiedenis. 3 dln. A. van Kampen, Zeeslepers rond de evenaar. I. van Maasdijk, Het kengetal 3-5'39. F. Mauriac, Les anges noires. W. Paap, Mens en melodie. NIET NAKOMING INENTINGSWET. Wegens niet nakoming van de verplich ting ingevolge de inentingswet (pokken- inenting), werd fegten em zevental ouders procesverbaal opgemaakt. DE KILIMA HAWAIIANS. De hoge toegangsprijs van f 2.50 was geen beletsel voor cte gisterenavond in de zaal van Eemiand door de Kilima's gegeven avond. De zal was geheel bezet. Het optreden van dit populaire muziek gezelschap viel bij de aanwezigten zeer in de smaak, maar ook de andere mede werkenden hadden de volle belangstel ling zoals het accordeon-paar „De* twee Piccs; de imitator Peter Plekos; de zin gende zwerver Frans van Schaik en .de twee Neisons met hun grote kracht en acrobatiek. Voor de pauze vergastten de Kïlima Ha- waiians de toehoorders op liedjes, die zij op hun tournee door Indonesië zongen, terwijl zij beslaten met cowboy-songs. Een avond, die ïn alle opzichten vo-Meted- MUILEZEL HAALDE EEN STREEP DOOR DE REKENING Er was eens niet zo heel lang geleden, want het is enkele maanden geleden gebeurd er was eens een Nederlandse fabrikant van lederwaren, die graag wilde exporteren. Toen dus enkele zakenvrienden hem vertel den, dat zij deel zouden nemen aan de jaar beurs in Johannesburg, wilde hij dadelijk van de partij zijn. Die Transvaalse boeren, zo redeneerde hij, zitten bijna de hele dag te paard en ik zal ze daar in Zuid-Afrika dus mijn zadels aanbieden. De fabrikant trok dus met zijn mooiste leerwerk naar Johan nesburg en ontving vol verwachting zijn be zoekers. De boeren kwamen ook werkelijk kijken, ze keurden het materiaal, ze vroegen de prijs enliepen toen lachend door. „Waarom lachen jullie zo?" vroeg de fabri kant, toen dit nog enkele malen gebeurde. Wel, zeiden de boeren, voor die prijs koop je hier een muilezel met zadel en al! Moraal van het verhaal: wie wil exporteren, moet eerst informeren. Hij moet de markt onderzoeken om te weten wat er te verkopen is en welke prijzen er gemaakt kunnen wor den. Dit informatiewerk en dat wist de leerfabrikant, evenals vele andere fabrikan ten niet wordt verricht door het „Cihan" in Den Haag, dat is de Stichting ter Bevor dering van de Buitenlandse Handel, die twee jaar geleden door enkele Kamers van Koop handel in samenwerking met Economische Voorlichting is opgericht. Wie dus export plannen heeft naar een land, dat hij niet voldoende kent, doet het beste eerst inlich tingen bij het Cihan in te winnen. Het adres is Bezuidenhout 64, Den Haag. NEEM DEZE WINTER DE BOOMGAARD ONDERHANDEN Nu het kap verbod voor vruchtbomen (met uitzondering van notebomen) is vervallen, krijgt men de gelegenheid zonder hinderlijke formaliteiten de boomgaarden te verjongen. Er zijn vele oude boomgaarden, die reeds lang over hun beste productie heen zijn en die hoog nodig opgeruimd moeten worden. In de komende winter zal men daarvoor de gelegenheid hebben. Wie dan tevens een jonge boomgaard aanlegt van handige, lage vormen, zal ervaren, dat de fruitteelt nog wel iets meer is dan een verlengstuk van de moestuin. Er zit geld in de fruitteelt. mits men het goed doet. SLECHTE HONINGOOGST Kon de honingoogst van het vorig jaar be vredigend worden genoemd, de honingoogst van dit jaar is zonder meer slecht. Wel werd in het voorjaar in de kleistreken, waar veel koolzaad werd verbouwd, een be hoorlijke honingopbrengst verkregen, doch de vruohtbomenbloesem leverde in het Zui den van het land slechts een matige honing oogst en in de overige delen van het land zo goed als niets op. De totale opbrengst aan voorjaarshoning kan dan ook niet hoger worden geschat dan ca. 200.000 kg. De productie van zomerhoning is zeer laag geweest. De bloei van de witte klaver, de korenbloem en de linde viel n.1. samen met een periode van lage temperaturen en veel neerslag. In het midden en Zuiden van het land is deze zomer dan ook vrijwel niets geoogst. Slechts in de Noordelijke provincies waren de uitkomsten iets gunstiger. De heide vertoonde weliswaar een mooie bloem, doch de temperatuur was overal te laag om een behoorlijke opbrengst te bevor deren. In Noordbrabant, Limburg en Drente is een weinig heidehoning gewonnen, doch de Veluwe leverde zo goed als niets op. Al met al is het jaar 1948 dus een slecht honing jaar geweest. EEN NIEUWE STOOMMACHINE? Enkele maanden geleden heeft een Belgische uitvinder octrooi gevraagd voor een geheel nieuw systeem van stoommachine. Stoom machine is eigenlijk niet geheel het juiste woord, want de machine zal niet alleen met verdamping van water, maar ook met ver damping van andere vloeistoffen kunnen werken, aldus de uitvinder. De tegenwoor dige machines, of het nu stoommachines, dieselmotoren af gasturbines zijn, kunnen hoogstens een nuttig rendement van 30 tot 40 pet. van de in de brandstof aanwezige energie opleveren. De octrooi-aanvrager be weert echter, dat zijn machine vrijwel alle energie in arbeid kan omzetten. Het appa raat bestaat, evenals een gewone stoomtur bine, uit een ketel, een oververhitter en een turbine, maar er is geen condensator, waar de stoom weer tot water wordt geconden seerd. En juist deze condensering veroor zaakt bij een gewone stoomketel een verlies van ongeveer tweederde van de toegevoerde warmte. Wanneer men dit verlies kan ver mijden, zal de brandstof dus een veel groter nuttig effect krijgen. Daartoe wordt de af gewerkte stoom door middel van een com pressor in de ketel teruggevoerd. Bij de com pressie gaat geen warmte verloren, doch wordt druk juist in warmte omgezet. Hier door zouden de kostbare energieverliezen vrijwel volledig kunnen worden onderschept. Inplaats van water zou men, volgens de uit vinder, ook vloeiston'en kunnen nemen, die bij veel lagere temperaturen in damp over gaan, zoals koolzuur. Naar zijn mening zou de machine in dat geval ook desgewenst als koelmachine kunnen dienen. Er zijn op dit gebied tal van uitvindingen aangemeld, die tot nu toe geen van alle practische waarde bleken te hebben. Of dit ook geldt voor deze Belgische uitvinding, wagen wij niet te beoordelen. WONINGBOUW De woningnood, misschien wel het bran- dendste sociale probleem van het ogenblik, mindert nog steeds niet. Integendeel, wij zijn nog niet eens zover, dat de nieuwbouw gelijke tred houdt met de toeneming van het aantal gezinnen; om niet te spreken van de achterstand, die weggewerkt is door samen woning enz. Van bevoegde zijde vernamen wij, dat het moeilijkste punt nog steeds de productie van baksteen is. Hout komt er op het ogenblik genoeg, ook al doordat in de nieuwe wonin gen veel minder hout wordt verwerkt dan vroeger, ijzer is geen probleem meer en sa nitair houdt ook de bouw niet op. Maar er komen veel te weinig stenen beschikbaar en daarvan schijnt de oorzaak weer te zijn, dal de steenfabrieken niet voldoende arbeiders kunnen krijgen. Dit vindt weer zijn oorzaak in de goede lonen, die in de landbouw kun nen worden verdiend en in het tekort aan woningen bij de steenfabrieken, waardoo* de arbeiders naar elders wegtrokken. Wo ningbouw en mechanisering van de steen- fabricage zullen dus in de eerste plaats be vorderd moeten worden. Intussen praat men thans over de invoer van Belgische steen, terwijl wij vroeger enorm veel bakstenen uitvoerden. Een ander punt, dat in het midden van de belangstelling staat, is de vraag, welke in stantie de wederopbouw moet verzorgen- Tot nu toe geschiedt dat in hoofdzaak door het Ministerie voor Wederopbouw, met be hulp van zijn provinciale kantoren. Minister In t' Veld wil dit werk echter decentrali seren, d.w.z. losmaken van het ministerie en overdragen aan de gemeenten. Enerzijds is het wel aanlokkelijk als men in dit opzicht meer zelfstandigheid krijgt, maar een goede uitvoering' van het wederopbouwwerk ver eist tal van deskundige ambtenaren en daar over beschikken alleen de grote gemeenten. De gemeentebesturen van kleinere plaatsen voelen daarom weinig voor het plan van de minister. Wanneer ze ieder een eigen dienst voor woningbouw moeten organiseren, zul len er eerder meer dan minder ambtenaren komen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat men de oplossing zal zoeken door een deel van de taak van het ministerie over te dragen op de bouwkundige diensten van de grote gemeenten, terwijl voor de kleinere hetzij de provinciale kantoren van het ministerie zullen blijven bestaan, hetzij tot gemeen schappelijke bureaux ten dienste van die gemeenten zullen worden veranderd. Overi gens zal dit weinig verandering brengen in de tegenwoordige voorschriften, alleen zul len de grotere gemeenten daardoor wellicht iets vlotter kunnen werken. Er is een vorst gesignaleerd, wiens komst men echter niet waardeert, daar hij met strenge hand regeert. Een uiterst koele Ma jesteit, die door de vensters binnenglijdt. Wij rillen door hem en verbleken en gillen om een extra deken. Hij doet geen enkele con cessie en wijkt alleen voor een depressie. Het is een drama en. géén Klucht-stuk. Zijn adjudant heet: Hoge Luchtdruk. De kolen- man vindt hem een pracht-vorst: maar 't weerbericht zegt nuchter: Nachtvorst! Hij heerst niet erg parlementair, maar frigi- dair-autoritair, hij is nooit constitutioneel, geen Tweede Kamer is zijn deel, bij hém is veel, veel meer in trek: de kilheid van het slaapvertrek. Gaat hij die Kamer binnen treden, dan rilt elk Lid in al z'n leden. Ik was altijd zeer royalistisch, om zo te zeg gen monarchistisch, maar hier tracht ik, bij 't eerste sein, een Nacht-Republikein te zijn. De Nachtvorst komt hier nooit alléén, met winterpeen en winterteen. Wanneer zijn Hof stoet in 't verschiet is, komt influenza, hoest, bronchitis, die hele Hofstoet staat gereed, en is in Zakdoeken gekleed. Hij komt met zoute drop en katjes, met zalf en menthol op de watjes. Herauten roepen: „Koopt Ju jubes!"en blazen dan op lege Tubes, waaruit een mens'lijke ruïne, zijn redding zoekt door aspirine. De Nachtvorst teistert de gewassen, én ons, als wij ons 's ochtends wassen, in half-ont- dooide waterplassen. Dan roepen wij „O Ma jesteit! 't is dertig onder Fahrenheit!" Maar hoe men van De Bilt ook rilt, wanneer de Nachtvorst, (nooit gewild) voorspeld wordt, vol intelligentie, die Vorst 'bezit geen Residentie! Hij, (met gevolg, gezin, familie) heeft overal zijn domicilie. Dat is de troost der koude dagen; Geen vraag: „Soestdijk of 's-Gravenhage". Geen burgertwist, geschrijf, gesol, die Vorst eist óveral zijn tol, gaat 's nachts, lichtzinnig, aan de rol, in herenhuis, in hut en hol Komt, burgers! Vlug onder de wol! „O PETROLEO E NOSSO" De Zuid-Amerikanen zijn altijd benauwd geweest voor een overheersing door de veel actievere Noord-Amerikanen en deze afwe rende houding heeft er veel toe bijgedragen dat Zuid-Amerika economisch in ontwikke ling is achtergebleven. Zo liggen er in Bra zilië hoogstwaarschijnlijk enorme voorraden peroleum, die nog nauwelijks aangeboord zijn. Maar aangezien het land zowel voor eigen gebruik als voor de buitenlandse han del zijn bezit aan aardolie niet langer kan laten sluimeren, zal men nu toch een begin gaan maken met een winning op grotere schaal. De aangrenzende landen, zoals Vene zuela en Bolivia zijn reeds onder invloed van de grote Noord-Amerikaanse en Brits-Neder landse petroleummaatschappijen druk bezig rijke olie-producenten te worden. Doch Bra zilië zet zowel aan de Standard als aan de Shell (Bataafse) de voet dwars. Daarbij doet de laatste tijd opgeld de slagzin: „O pe troleum nosso", wat zeggen wil: „De pe troleum is van ons." De strekking daarvan is, dat alleen aan een Braziliaanse maat schappij de olie-exploitatie gegund mag wor den. Dit zal nu dan ook gebeuren door de stichting van een maatschappij onder toe zicht van de regering, waarvan 51% van het kapitaal in Braziliaanse handen zal zijn. Er zijn echter voor het tot ontwikkeling bren gen van petroleumvelden geweldige kapita len nodig en nu blijkt het, dat Brazilië niet in staat is uit eigen contanten de benodigde 51% te leveren. Hierdoor staat men voor het zonderlinge feit, dat de trotse slagzin geen werkelijkheid kan worden. Het is duidelijk, dat men er tegen op ziet voor het bij elkaar brengen van het Bra ziliaanse aandeel buitenlandse leningen op te nemen, want dan zou dat Braziliaanse eigendom toch slechts schijn zijn- Men zal nu proberen de 'kosten, zoveel mogelijk te drukken door de raffinaderijen te laten bou wen door landen, die bij Brazilië in de schuld staan. Ten eerste zullen Tsjecho-Slowakije en Frankrijk ieder voor een raffinaderij zor gen en daarmee het crediet aflossen, dat Bra zilië aan deze landen toestond voor het ko pen van koffie e.d. De Tsjechische raffina derij, wordt gebouwd door de bekende Skoda- fabriek. Verder wil de Braziliaanse regering in Engeland een tawkvloot van 180.000 ton laten bouwen. Intussen is men in de inter nationale petroleumwereld zeer benieuwd 'hoe men tenslotte het kapitaal voor de aan leg van de boorputten en voor de pijplei dingen bijeen zal brengen. Van Haarlem begint de Victorie. De contactcommissie van 2 grootste Ne derlandse verenigingen van Nederlandse Esperantisten te Haarlem kon een prach tig succes boeken: De Directeur van die Rijkskweekschool voor Onderwijzers, Leidsevaart 220, Haarlem, de heer J. van der Meulen, toonde zich dadelijk bereid op zijn school een facultatieve Esperan- to-cursus in fe voeren voor de leerlingen van het eerste en tweede leerjaar. Die goedkeuring van de Rijksinspecteur werd verkregen en zo begon op 13 Octobier j.1. deze cursus met 58 leerlingen, w.o. voormelde directeur en een der Leraqen. Leider van deze cursus is de heer H. H- Suurmans. In Hoorn wordt Esperanto (niet ver- oplicht) onderwezen aan 46 leerlingen (leeftijd 16 tot 18 jaar) van de Rijkstuin- bouwsichool.

Soester Courant | 1948 | | pagina 3