Werk aan de winkel. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE Z DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Abonn. p. kwart, fl.50 - p. post f 1-75 24e JAARGANG No. 83. Bureau: Van Weedestroat 25 Telefoon 2566 - Giro 126156 VRIJDAG 12 NOVEMBER 1948. Truman, de oude president van de V.S. zit dus weer „in z'n witte gevangenis", zoals hij het zelf uitdrukte. Wij menen echter, een onderscheid te mogen maken tussen de Truman, die er zat vóór de verkiezingen en de Truman van nu. Want hoeveel er ook is gebeurd tussen de dood van Roosevelt en de November maand van 1948, tot de uitspraak van die stembus van verleden week zat Harry op de presidentiële zetel als opvolger van Franklin Delano. Als degene, die het werk van zijn onvolprezen voorgan ger moest voortzetten en die dat deed, trachtte althans te doen, al was het dan niet steeds op de gelukkigste manier en zij het ook met „disfanciërin- ringen". Franklin. Deze naam had iets van het vrije, forse aanpakken, dat Amerika in crisis- en oorlogsjaren fut gaf. Harry her innert aan de hardnekkigheid, waarmee het onvoltooide werk van Roosevelt ver dedigd werd. Verdedigd? Ja. want Amerika wordt wel het land van de „vrije onderneming" ge noemd, waar men niets moet hebben van het ingrijpen der overheid in prijzen, productie enz., maar onder Truman en Roosevelt was het toch maar zo, dat de prijzen door „O.P.A.", een commissie die ervoor moest waken dat het leven niet te duur werd, stevig in de hand werden gehouden. Truman vermocht O.P.A. niet in heit le ven te houden en de prijzen stegen. Die huismoeders hebben het gevoeld op hun huishoudboekje. Als de prijs van het ene vrij mocht zijn, mag dat ook met de prijs van het an dere, redeneerden de arbeiders. De antï-stakïngswetten waren er het antwoord op. Ziehier twee keer, dat Truman „Afstand" moest nemen van de sociale politiek van zijn voorganger. De huizenbouw is op een fiasco uitge lopen: een derde disfanciëring. En wat de buitenlandse politiek betreft: de pogingen om op het Marshall-plan te beknibbelen, liggen nog vers in hef geheugen. Dat heeft de opvolger van Roosevelt te slikken gekregen _en het Jigt yoor de hand, dat de gekozen Truman zulk soorf schotels niet nóg eens zal laten opdienen. Hij zal ze zelfs de keuken niet uit la ten komen. We denken dan eerst aan de anti-infla- tie-politiek, die. de binnenlandse koop kracht van de dollar tenminste niet verder zal doen dalen. Van 1946 tot 1948 werd er het leven eens zo duur. Waarschijnlijk wordt het ook, dat het bouwprogramma, goedkoper huizen, op instigatie van de overheid tot stand komt Wel zeker is, dat een aantal maat regelen zal worden getroffen om de tel kens voorspelde economische crisis op te vangen, dat men op het terrein der buitenlandse politiek zal voortgaan, zich te wapenen tegen zijn Russische rivaal op de enige manier, waarop dat mogelijk is: de economische gezondmaking van de aan dat land grenzende streken. Waar bij men niet alleen aan West-Europa, maar ook aan China mag denken. Voor de met de V.S. samenwerkende landen betekent de verkiezingsuitslag 'n stabiliteit van de ingeslagen koers. Voor Oost-Europa betekent de uitslag, dat het geen verandering behoeft te brengen in zijn berekeningen, hoe ver het kan gaan met hef geduld van de Ver enigde Staten. Voordat de ambtsperiode van de tegen woordige functionnaris is verstreken, zullen wij weten, of „het derde beest" komt, ja of nee. Otficiële mededelingen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest, brengen, overeenkomstig het bepaalde bij de artikelen 5 en 7 der Hinderwet ter algemene kennis, dat ter secretarie van Soest ter inzage is gelegd «en verzoek met bijlagen van Shell Nederland N.V., Wassenaarseweg 80. 's-Gravenhage, om vergunning tot het uitbreiden van de ben zinepompinstallatie op perceel Radema- kerstraat 13 te Soesferberg, kadastraal bekend in Sectie E, No. 2388, door het bijplaatsen van 1 electrische pomp, aan gedreven door een electromotor van 1/4 P-K. Op 25 November 1948 zal gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Daartoe zal op die dag des voormiddags elf uur ter secretarie zitting worden gehouden. Voetbal. POLITIE-VOETBAL. Voor de competitie 2e Klasse C van de Ned. Politie Sportbond vond Dinsdag middag op het SEC-terrein een treffen plaats tussen SPSV en Hilversum 2. Voor de rust hadden de Soesfers hef beste van 't spel er werd goed gecom bineerd en het Hilversumse doel stond regelmatig onder druk. Wel trachtten de Hilversummers met snelle aanvallen het spel te verplaatsen, maar de frapvas- te Soest achterhoede bleek in goede vorm en met verre trappen werd die voorhoe de van Soest steeds aan 't werk gezet. Na 20 minuten nam Soest de leiding toen midvoor De Hartog eien goede voorzet van links fraai wist in te koppen. IrQ. Soest bleef sterker en hoewel mjenig schot op de Hilversumse veste werd afgevuurd, de doelman der gasten was in goede vorm en wist verder zijn doel voor door boring te behoeden. De rust kwam met 1-0 voor Soest. Na de doelwisseling waren de bordjes verhangen en het was nu Hilversum, dat de toon aangaf. De SPSV-achterhoede, goed gesteund door de middenlinie, wist echter van geen wijken en ook doel man Van Veen bleek niet te passeren. Zo nu en dan trok ook die Soester voor hoede er snel tussen uit, maar zag even min kans de score te verhogen. Enthou siast, om tenminste een gelijk spel uit hef vuur te slepen, speelden de Hilversum mers vierder en menig hachelijk moment speelde zich voor het Soester doel af. Onder geweldige spanning kwam ten slotte het einde van deze sportieve wed strijd en had Soest twee kostbare punten op het sterke Hilversum veroverd. Nog ongeslagen, met 13 punten uit 7 wedstrijden gaat SPSV fier aan de kop van haar afdeling. VOETBALPROGRAMMA. Dat is weer een moeilijke opgave voor SEC a.s. Zondag, nu op Welgelegen in de Domstad aan de vereniging „Utrecht" een bezoek moet worden gebracht. Zo als uit de ranglijst blijkt ontlopen beide clubs elkaar niiet veel in kracht zodat een spannende wedstrijd verwacht kan worden. SEC zal (en zo is het met Utrecht ook gesteld), wil zij haar kleine kans blijven behouden, moeten winnen. BDC bindt eveneens de strijd aan miet 'n Utrechtse club, n.1. De Toekomst. BDC heeft het voordeel op eigen terrein te spelien en wij zien de Utrechtenaren dan ook met lege handen huiswaarts keren. De Soester Boy® gaan bij RKVUV op be zoek /en zullen van dit uitstapje o.i. weinig plezier beleven, of zorgen juHi£ voor een verrassing, boys? u SEC 2. dat het j.1. Zondag tegen Kam pong 2 weer best deed, krijgt bezoek van HVC 3 en kan weder een paar winstpunten bij het totaal voegen. Het 3e elftal van SEC begint Zondag reeds aan de 2e helft van de competitie en krijgt bezoek van Hilversum 3. Waar te Hilversum in het eerste treffen is ge wonnen, durven wij ook nu een overwin ning te voorspellen. BDC 2 gaat op bezoek bij Amsvorde 3 te Amersfoort en zal haar overwinningen reeks ten koste van de Keistedelingen, voortzetten. Verder vestigen wij nog even die aan dacht op de ere-wedstrijd KPS.Polonia, welke Zaterdagmiddag op het KPS-fer- rein zal plaats vinden en waarvan de baten bestemd zijn voor de Bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers. Het volledige programma luidt: Zaterdag 13 Nov. KPS-POLONIA, 3 u. Jeugdvoetbal: Amersf. Boys jun. ASEC jun. A te Amersfoort, 3.30 uur. SEC ads. AHVC ads. A te Soest, 3.30 uur. KWA ads. ABDC ads. A te Amersfoort, 3.30 uur. BDC ads. BAP WC ads. C te Soest, 3 uur. Zondag 14 November: UtrechtSEC te Utrecht 2.30 uur. BDCDe Toekomst te Soest 2 uur. RKVUVSoester Boys te Veenend., 2 u. SEC 2HVC 3 te Soest 2.30 uur. SEC 3Hilversum 5 fe Soest, 12 uur. Amsvorde 3BDC 3 te A'foort, 2 uur. Amsvorde 5BDC 3 te A'foort 12 uur. BDC 4HVC 6 te Soest 12 uur. Soester Boys 2Rivierwijkers 3 te Soest, Jeugdvoetbal. T uur. APWC jun. ABDC jun. A te A'frt. 12 u. Plaatselijk nieuws. ONEERLIJKE NAAISTER. Op naaisters als het soort waartoe E. G. van W. alhier schijnt te behoren, n.1. van het gilde der lange vingers, behoeft een huisvrouw geenszins gesteld te zijn. Deze heeft n.1. in het tijdvak van Maart tot October 1947 ten nadele van Mevr. E. Z.-K. in deze gemeente, bij wie zij naaide, sieraden, w.o. een gouden han ger, een paarlenhalsketting en een paar glacé-handschoenen ontvreemd. Ter zitting van de Utr. Politierechter, voor wie het meisje zich moest verant woorden, gaf zij het ten laste gelegde volmondig toe. Het over haar uitge brachte rapport luidde vrij gunstig en daaraan dankt zij hef, dat zij conform de eis door de politierechter voorwaar delijk werd veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar en onder toezïchtsfelling van de R.K. Reclassering. DE HOVENIERS. Het begint langzamerhand een gewaar deerde traditie ,fe worden, dat de to neelgroep „De Hoveniers" uit Bilthoven» die door serieuze studie onder regie van de gevierde actrice Vera Bondam haar prestaties tot een zeer hoog peil heeft weten op ife voeren, ook de Soester toneelliefhebbers gellegenhieid biedt, haar prestaties ,te aanschouwen. Op 19 November a.s. zal óns in Hotel „Eemland" een op-en-top Franse cduicdro (Son Mari) van Paul Géraldy en Robert Spitzer voorgeschoteld worden, tintelend van fijne humor 'en vol psychologische wendingen. De Hoveniers breqg^n dit blijspel onder de titel van „Wat wil Jac- queline?" ien wij raden iedere plaatsge noot aan zich een avond van verzorgd to neelspel en Franse charme niet te la ten ontgaan. BLANCHE FURY. In het City-Theater draait deze week „Blanche Fury" een spannend verhaal van ongebreidelde haat en liefde, naar de bekende roman van Joseph Shearing. De hoofdrollen worden vertolkt door de Engelse acteur Sfewarf Granger, die op het ogenblik wel één van de meest po pulaire sterren in Nederland genoemd mag worden en de beeldschone Valerie Hobson, wiens spel wij in de films „Gro te verwachtingen" en „Jaren van schei ding" reeds hebben kunnen bewonderen en die ook nu weier een prachtige cre atie geeft van de titelrol Blanche Fury. Het prachtigie spel van beide acteurs en de schitterende kleuren van de zorgvul dig gekozen decors en costuums, maken het tot een lust om deze film, welke zich op een groot landgoed van een adelijke familie in het Victoriaanse Engeland af speelt, te gaan zien. PRQPAGANDE-FEESTAVOND S.B.B. Woensdagavond had in de zaal van Eemland e,en door de Soester Bestuur- dersbond georganiseerde propaganda- feestavond plaats. Na een kort openingswoord door de heer Besselse, voorzitter van de bond, waarin hij memoreerde, dat, gezien de ruim 300 leden van de bond, hij toch een grotere opkomst had verwa,cht en nadat de arbei- derszangvereniging „Kunst na Arbeid" uit Baarn enige liederen ten gehore bad gebracht, kreeg de heer Th. v. Oort uit Amersfoort, lid van het provinciaal be stuur van het NVV, bet woord. Spr. schetste in het kort hetgeen door het NVV sinds de oprichting was gedaan en uit spr. betoog bleek, dat wat tot nu toe bereikt was, goede hoop geeft op de toekomst. Met de wens „met bef NVV naar groter welvaart" besloot spr. zijn gloedvolle rede- Vervolgens brachten de zangers van de ze avond nog 'enkele liederen ten gehore. Na de pauze brachten „De Rode Rak kers" uit Utrecht een cabaret-revue ten tonelie met komische en critische schet sen, welke veel succes oogstte. Het dankwoord aan "het slof van deze avond gebracht aan allie medewerkenden, was dan ook meer dan v'erdiend. PROPAGANDA-AVOND C.N.V. Dinsdag 16 November a.s. hoopt het Christelijk Nationaal Vakverbond ook in Soest haar propaganda-avond te hou den. De leden worden opgewekt dez'e ver gadering bij te wonen, maar vooral ook zij, die nog niet bij één van de Chris telijke vakafdelingen zijn toegetreden en daarin thuisbehoren, worden tot deze avond uitgenodigd. Kom dus Dinsdag, te 8 uur, naar het Sf. Josephgebouw aan de Sfeenhoffsfr. Het wordt ook voor u ;een mooie en belangrijke avond. De toegang is vrij. Voor het programma zie men de ad vertentie in dit blad. DE SCHOONHEID VAN DE VOLKSZANG. Dr. J. Pollman hield Woensdagavond voor leden van de Volksuniversiteit een boei ende Verhandeling over de schoonheid van de volkszang, waarvoor de grote zaal van het St. Ludgardisgebouw flink was beziet. Allereerst gaf spr. een uiteenzetting over wat men moet verstaan onder volkszang en volkslied. Veel wat zich als zodanig aandient of een indruk wil wekken het te zijn, o.a. voor de radio, is het vol strekt niet. Spr. hoopt bij zijn gehoor voor de echte volkszang de verdiende belangstelling fe kunnen wekken. In de zangkunst zijn twee groepen te onderscheiden: het volkslied en bet kunstlied. Het kunstlied is internationaal, niet aan land of volk gebonden en dus gemeengoed in de ruimste zin van hef woord. Ffèt volkslied daarentegen is in wezen gebonden aan een bepaald volk. Het is inhaerenf aan de volkstaal- Nog een kenmerkend verschil is, dat hef kunstlied passief beluisterd wordt, maar met geconcentreerde aandacht; bef volks lied moet men actief ondergaan. De volks liederen kan men eerst naar waarde We hebben al zo'n beetje van alles aan de deur gehad en zijn in dit opzicht wel iets gewend. Vanaf grintvenfers, die de wind niiet meier zo mee hebben, nu het geld wieer schaars wordt, tot de zwarte textielhandelaar toe, die zijn „echte" Engelse stoffen aanbiedt voor t luttele bedrag van 200 tot 250 gulden per lap. Over hef algemeen rijn de huis-aan-huis verkopende handelaren een taai cil niet gemakkelijk van de deur weg te krijgen soort lieden. In het voorjaar was :er een meneer van een politieke partij, die alle records in kleverigheid brak. Nog liever zou ik m'n stem laten verlopen, dan te stemmen op een partij met dat soort propagandisten. Wat we ook mogen zeggen van deur- venters, huisbezoekende propagandisten en mensen, die helaas om kledingstukken moeten vragen, waardoor ik nog steeds zonder tuinbroek zit, nog nooit heb ik ze op onbeschoftheid kunnen betrappen, al was het wiel eens op het kantje af. Per slot gaat het vaak om den brode, zodat we wel wat door de vingers moe ten zien. Maar sedert enige tijd is er in ons dorp een „geestelijke redder" aan het werk, die in zijn ijver om de wereld en ons te verbeteren, wel wat ver gaat. Hij gaaf in zijn verlangen om U het goede te brengen zó ver, dat hij, stapje voor stapje Uw woning probeert binnen fe dringen. Hij laat zich niet afschepen met een beslist neen, hij laat zich niet ver jagen door geien interesse fe tonen en voor een beleefd verzoek om op te hoe pelen is hij niet vatbaar. Hij wil alles graag „op z'n gemak'' uitleggen, binnens kamers, ook als hem ettelijke keren be leefd is verzocht door te lopen. Kijk meneer daar ging u nu net mee over de schreef. Inderdaad leven wie in een vrij land, waar het een ieder vrij staat iemand jeien andere overtuiging bij te brengen, maar op de door U gevolg de manier lokt U het uit, dat onze vrou wen onopgevoed gaan lijken, door met een smak de deur voor uw neus dicht te smijten, wat trouwens in de gegeven omstandigheden het enige juiste ant woord is. H. OEKMAN. schatten als men ze zelf gezongen beeft. Een dergelijk verschil is ook op te mer ken bij de volksdans ien het ballet. Daarom is de volkszang geen massaal ge beuren zij is veel eer enkelvoudig. Spr. gaf hierbij enige voorbeelden fie,r ver duidelijking. Vaak is het volkslied de basis voor grote composities. Spr. verwees, ter staving van zïj'n betoog, naar moderneen oudere com ponisten o.a. Willem Pijper, S weelink en Diepenbrock. Ook voor grote dichters, o.a. Vondel, was het volkslied ieen bron van inspi ratie voor tientallen van zijn werken. De invloed, die van het volkslied uit gaaf, drukt een stempel op het werke lijke leven. Het was leen openbaring te vernemen, hoe groot de culturele waarde is, die ver ankerd ligt in simpele speeliliedekens, welkle wij in onze jeugd zongen. De ge- gezongen voordracht hiervan onfiokfie aan verschillende aanwezigen een blijde glimlach van herkenning. Spr. wees tenslotte op de ballade, een genre van het volkslied, dat helaas ver loren dreigt te gaan. De balladen zijn er niet om te worden verteld, maar' om fe worden gezongen. Een verheugend ver schijnsel mag het worden genoemd, dat vele drukken verschijnen van sprookjes e.d. literaire kunstuitingen. Dit wijst er op, dat het publiek hef goede weet te waarderen. Al met al een zeer geslaagde avond, eyen boeiend als leerzaam. SCHAKEN. De door de Soester Schaakclub georga niseerde onderlinge schaakwedstrijden hadden 'deze week het volgende resultaat: Th. de RuigE. Diemoed 1, 2-1/2 H. SchreuderA. Hilhorst 12-1/2 J. M. BeijJ. Thomaszie 01 W. BenschopE. Kantorowicz 01 H. de GraafA. van Dijk 1/2-1/2 K. F. MudH. de R'egt 01 G. RooseA. Poot 01 A. W. de Ruig—J. Timmer 1/2-1/2 C. AncroniusJ. Amelunxen 01 L. CastmanJ. Pilon 01 J. SpijkersH. v. d. Laan 10 VANDALISME. Vermoedelijk zijn door de jeugd een tiental jonge bomen, welke eerst korf geleden van gemeentewege op de V.erl- Talmalaan waren geplant bij de grond afgebroken. Een onderzoek naar de da ders wordt ingesteld. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soest" dijk'', Van Weedestraat 46.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1