Binnenlandse Zaken. W. N. NIEUWENHUIS J. LENSSEN, MAKELAAR Plaatselijk nieuws. Loodgieter - Electriciën UIT CROMWELL'S TIJD. Past op de zakkenrollers. Ingezonden stukken. Plaatselijk nieuws. „Democratie als waarborg voor krach tig, besluitvaardig en sociaal-recht vaardig beleid", Dr. W. Drees. Thor- becke's Grondwet anno 1848 herdacht. „De" gulden, Kinderbijslag en Prof. Romme. Minister Stikker kwam niet in Djokja, Hatta bleef uit Ba tavia. De kan en de deksel. jjandel met Duitsland moeilijk probleem. Zuid-Afrika toont ons verknochtheid. „In het verleden is het heden, in het nu, wat worden zal." Bedoelde Zijne Excellentie Dr. Drees dat niet te zeggen in de voortreffelijke rede, die hij uitsprak tijdens de herdenking in de Eerste Kamer van Thorbecke's Grondwet van 1848? Hoor de minister-president: „Het zal de taak der huidige generatie zijn, te doen zien, hoe democratie als grondslag van constitutionele monarchie een waarborg kan zijn voor een krachtig, besluitvaardig en sociaal rechtvaar dig beleid." Wanneer wij ons de zin dezer woorden goed inprenten, dan kan een te verwachten slag, zoals die zich in de Tweede Kamer zal gaan -afspelen, alleen maar positieve resultaten afwerpen. Hoe „heet" het er ook moge toe gaan. Dat het er zal spannen is zeker. Ver leden week zeiden wij reeds 't was waar lijk geen profeten-taal dat de „loonopslag- gulden" en de verminderde subsidie op onze levensmiddelen, nog wel een muis met een staart zou worden. Welnu, wie weet wordt het meer staart dan muis. Professor Romme voorzitter der K.V.P. kondigt met scherpte een groot offensief aan voor een kinderbijslagwet. In deze kinderbijslagwet moet het grotere gezin in bescherming wor den genomen „tegen de gulden" waar de arbeiders met grotere gezinnen ook zeker veelal een gevoelige strop door hebben. Hoe deze Kamerslag zal aflopen, weten wij nog niet. Prof. Romme moet (en zal) er mee rekenen, op tegenstand te stuiten. Het NVV sprak als haar mening uit, niets voor een wet als hier bedoeld, te voelen. Zij wil de vader van het gezin met. méér kinderen, die eventueel een minder goede vakman zijn, niet laten profiteren boven de prima vak man, die wie weet minder kroost het zijne kan noemen. De P.v.d.A. zal zich door het NW-idee zeker laten leiden en dus In zoverre kunnen wij die Kamer-match ver gelijken met het begin van de onlangs ge speelde wedstrijd in Assen tussen Drentse burgervaders en Groningse collega's. Al bleek tijdens het gevecht, dat die Drentse burgemeesters raker konden trappen, de sportiviteit werd er niet minder om. Konden wij de aanvoerders der ploegen in Indonesië nu ook eens tot een dergelijke hou ding ziëh komen. De G.G.D. zei opnieuw dat beide partijen evenveel schuld zouden hebben wat betreft de overschrijding der sta- tus-quo lijn. Werd aanvankelijk het stopzet ten der bestandschendingen als onvoorwaar delijke voorwaarde gesteld om de onderhan delingen te hervatten, thans is dit grote punt van het Nederlandse verlanglijstje op geschoven. Hieruit blijkt wel duidelijk van hoe groot belang de Regering het acht om Stikker en Hatta bijeen te doen komen. Bij na was het dan ook zoverBijna, maar minister Stikker bracht het tot nu toe niet verder dan een ontbijt met een Republikeinse minister. Hij kwam (nog) niet in Djokja, Hatta bleef uit Batavia. Zonder onszelf over betoonde goede wil op de borst te slaan, mogen wij toch wel betreu ren dat het „antwoord" op de Nederlandse geste van de Republikeinse Regeringspartij (de Nationale Partij P.N.I.) iets in zich heeft, van het begeerde onderste uit de kan. Deze P.N.I. immers dreigt met een rege ringscrisis, wanneer Djokja zou gaan onder handelen vóór een opheffing der „zee-blok kade" aan Nederland zou zijn afgedwongen. En het geschommel duurt voort. Hoewel geen twee dingen hetzelfde zijn, lijkt het „halen en brengen" in Indonesië wel iets op de begeerde handelsovereenkomsten tus sen ons land en bezet Duitsland. Nog voor kort ver)"»- ^n wij ons over een eindelijk tot stam^^^nen „contract" en reeds nu ging opnieuw een handelsmissie vol goede moed over de Oostgrens. Men confereert in Baden-Baden (Franse zóne) over een han delsverdrag met Trizonië. Vóór de tot stand- koming daarvan, schijnt de oude overeen komst weer te niet gedaan te moeten wor denNu ja, als het uiteindelijk maar in orde komt en wie weet, kunnen wij wat die handelskansen met Duitsland betreft, moed putten uit het „geval" om de Zuid-Afrikaan se gezant. Aanvankelijk zou Dr. Otto du Plessie als gezant naar hier komen. „Merci" zeiden véél Hollandse bladen, „die was ons van '40'45 él te Germaans. Gevolg? Hij komt niet en inplaats van een gezant te zen den, overweegt Zuid-Afrika het oprichten van een ambassade. Het kan verkeren; in derdaad. Het aantal verkeersongevallen neemt nog steeds onrustbarend toe. Sluit daarom een ONGEVALLENVERZEKERING en vraagt offerte bij Van Weedestraat 29 - Telefoon 2169 - Soestdijk Agent van „De Nederlanden van 1845" voor ALLE verzekeringen. DE 'KERKEBUURT' GAAI SPEELTUIN STICHTEN. In de zaal van „Zonneheuvel" vond Vrij dagavond een druk bezochte ledenvsrg- dering plaats van die Buurtvereniging „Kerkebuurt". Na de bichandeling van enkele interne aangelegen heden werd met algemene stemmen besloten over te gaan tot de stichting van een kinderspeelplaats, op een peroeel grond aan de Peter v- d. Bre&merweg, achttir die villa van Jhr. de Geier. In de voorlopige commissie, die met die verdere uitwerking der plannen is be last, werden benoemd Mej. Kuyvenho- ven ien de beren Rademak:r en Schad- delee. Staande de vergadering werd een reser vefonds van enkele honderden guldens bijeen gebracht. GESLAAGD. Dezer dagen slaagde onze plaatsgenoot de heer W. Brouwer, voor het vakexamen „Alcoholhoudende en alcoholvrije dran ken". BAND NED.-INDONESIë BESTAAT TWEE JAAR. De Band „Nederland-Indonesië", afd. Soest zal, ter gelegenheid van haar twee jarig bestaan, op Maandag 22 November a.s. een gezellige contact-avond geven voor haar leden, donateurs en genodig den. Deze avond zal gehouden wordien in dc zaal van Bemland (ingang Korte Brink- weg), te 7.30 uur. De toneelgroep de „Figuranten" zal dan opvoeren het toneelstuk „Melders Co.". Door enkele O.V.W.-ers zal bovendien een bondsvlag worden aangeboden aan. het bestuur van de Band, terwijl hef pro gramma nog wel iets meer zal bevatten. Het belooft een gezellige avond te wor den en het bestuur rekent er op, dat alle lieden en donateurs dieze avond vrij houder, om gezamenlijk dit tweejarig bestaan te vieren. Toegang heeft alken plaats op vertoon van „Uitnodiging". VOLKSUNIVERSITEIT. Donderdag- 18 Nov. a.s. 'wordt in het City-theater de film „Farrebique" ver toont. In dezie film toont regisseur Rou- quïer ons, de dagelijkse bezigheden dier bewoners van een Zuid-Franse boerde rij, in de wisseling der seizoenen winter, voorjaar, zomer len herfst. Ziehier de levens elementen van die boeren, want die 'bepalen hun levensdriften en gewoon ten. Georges Rouquier is een mo-cdig man, die het aandurft onze aandacht op te vragen voor een onderwerp, dat iecfieir zinneprikkfelend element onttleert Zijn film maakt het hart rustig en biedt wij ze troost aan hen, die soms nielf meer weten, dat er essentiële waarden zijn, welke, bij al het vergankelijke, nooit vergaat. Het is een m Jesf^j-stukje van filmkunst met prachtige fotografie en zinrijke creatieve ordening der beelden, terwijl die geluiden der boerderij, dier na tuur en van de kerkklokken tot een bolei- end harmonisch geheel zijn samenge bracht. Ongetwijfeld zullen vele van de ze prachtige film, waarvan slechts drie, voor eein ieder toegankelijke, voorstellin gen worden gegeven, willen genieten. BILJARTEN. De resultaten van de gespeelde competi tiewedstrijden voor de N.B.B., district Eemland in de week van 7 tot en miet 13 November waren: Cadre Klasse: Centraal 1De Vergulde Wagen 1 6-0 Ons Genoegen 1De Gouden Ploeg 1 6-0 le Klasise libre: Leusderkwartier 1Metropole 1 2-6 Gouden Ploeg 2Verg. Wagen 2 6-2 Zonneheuvel 1Ons Genoegen 2 4-4 Soestdijk 1De Nieuwe Kei 1 3-5 2e Klasse libre A: De Vergulde Wagen 3Metropole 2 4-4 Ons Genoegen 3ODL 1 44 Leusderkwartier 2Centraal 2 80 Animo 1Oosterpark 1 6-2 2e Klasse Libre B. KOT 1Metropole 3 0-8 De Nieuwe Kei 2Middelwijk 1 4-4 Middelwijk 2Goudien Ploeg 3 62 3c Klasse libre A: Soestdijk 2Metropole 4 6-2 Thcomien 2—KOT 2 4-4 ODL 2De Vergulde Wagen 4 6-2 Centraal 3Ons Genoegen 4 3-4 3e Klassie libre B: ODL 3Metropole 5 2-6 Tavenu 1—Ons Genoegen 5 0-8 Animo 2Leusderkwartier 3 4-4 Zonneheuvel 2—De Nieuwe kei 3 6-2 3e Klasse libre C: Middelwijk 3—KOT 3 2-6 ODL 4—DOS 2 2-6 Zonneheuvel 3Animo 3 uitgesteld. Centraal 4Oostierpa,rk 2 4-4 GYMNASTIEKVER. „OLyMPIA". Vrijdagavond waren de leden dezer ver eniging met hun familie voor een gezelli ge avond bijeen in gebouw „Eltheto". 't Was er stampvol, toen de voorzitter, de heer C. Tak, op gebruikelijke wijze open de .en daarna de secretaris, de heer F. Slijper, gelegenheid kreeg één ten ander over „Olympia" mede te delen. Hieruit werd bekend, dat de vereniging bijna 300 leden telt, waarom overwogen wordt hef toelaten van nieuwe leden uit te stel len tot na de uitvoering van Febr. 1949. De feestcommissie, bestaande uit die heren Kuïjper, Van de Wecken en Ro- zendaal, namen hierna de leiding over en het bleek, dat zij' de zaken goed voor elkaar hadden. De consumptie, snoiep, dje schetsjes, voordrachten, tombola, zang enz. war.cn welverzorgd. In de loop der avond: ontving de vereen, nog een pracht cadeau, n.1. een even- wichtsbal met drie pootsteunen van I M- hoogte en trapbestijging. .Ook demonstreerde één der dames het nieuwe, door Mej. Sfempvoort ontworpen turncosfuum, waarvoor veel belangstel ling was. Te ruim half twaalf sloot de secretaris de zeer geslaagde avond. Van Weedescr. 23 Tel. 2577 DE DUITSE HANDELSVLOOT VAN THANS De Duitse handelsvloot is nog maar een schaduw van vroeger. Was bij het begin van de oorlog deze vloot ongeveer 4 millioen ton groot, bij de ineenstorting van het Derde Rijk was er nog maar goed 800.000 ton van over, afgezien dan van de schepen, die nog in Russische en Poolse havens lagen of in Oostzeehavens, waar ze eveneens door de Russen in beslag zijn genomen. Nadat van het overschot ongeveer 700.000 ton was ver deeld onder de geallieerden, waren er in het westen van Duitsland nog 422 kleine sche pen en kustvaarders over met een gezamen lijke inhoud van 117.000 ton. Van de in be slaggenomen schepen kreeg Engeland 350.000 ton, Noorwegen 78.000 ton, Frankrijk 60.000 ton, Nederland 48.000 ton, Grieken land 47.000 ton en de Ver. Staten 45.000 ton de Ver. Staten hebben echter 65 pet. van hun aandeel niet opgeëist). Sindsdien heb ben de Duitsers door reparatie en nieuw bouw hun vloot op 220.000 ton kunnen bren gen. Zij beschikken thans over 920 kleine vrachtschepen met een totale inhoud van 166.000 ton, 189 vrachtschepen in reparatie met gezamenlijk 42.000 ton en 88 passa giersschepen met 14.000 ton. De Duitsers mogen nog geen schepen bouwen, groter dan 1500 ton, de maximumsnelheid is 12 kno pen en de machines moeten met kolen ge stookte stoommachines zijn. Het is dus wel uitgesloten, dat de Duitsers de eerste jaren een handelsvloot van enige betekenis op de zee kunnen brengen. Alleen de kustvaart en de visserij zullen wellicht met Duitse concurrentie rekening moeten houden. BELGIE MAAKT ZICH ZORGEN De Belgen zien varf maand tot maand hun handelspositie verbeteren en toch voelen ze zich niet lekker. Dat komt doordat er te veel ijzer en staal word? uitgevoerd, maar te weinig van de producten van de zgn. lichte industrie, d.w.z. van de textielnijverheid, de schoenenindustrie, de meubelindustrie en apdere bedrijven, die dagelijks gebruiksvoor werpen vervaardigen. Vroeger leverden de zware industrieën ongeveer een derde van de uitvoerwaarde, maar op het ogenblik is dit aantal reeds gestegen tot tweederde. Ken merkend is bijv. de achteruitgang van de textielnijverheid. Vóór de oorlog leverde tex tiel 12V2 pet. van de uitvoer en dadelijk na de bevrijding was het textielaandeel zelfs belangrijk hoger. In het begin van dit jaar beliep het zelfs nog 15.6 pet., doch in Juni was het al gedaald tot 9.9 pet. van de totale uitvoer. Dit verschijnsel wordt veroorzaakt, doordat de omringende landen wel machines van de Belgen willen kopen, maar de andere goederen min of meer als luxe beschouwen. Om daarin nu verandering te brengen, zul len de Belgen de eis gaan stellen, dat Euro pese landen, wanneer ze ijzer, staal of ma chines kopen, zich ook zullen verplichten textiel, schoeisel en dergelijke producten af te nemen. Mócht het buitenland daartoe echter niet, of niet in voldoende mate, be reid zijn, dan schijnt' werkloosheid in vele Belgische industrieën onvermijdelijk. HOE DE CHILI-SALPETER WERD ONTDEKT In het begin van de vorige eeuw trok een Indiaanse stam uit het kustgebied van Chili meer het binnenland in. Hun akkers waren uitgeput en zij zochten daarom naar nieuwe gronden. Op hun tocht kwamen zij door een woestijnachtig gebied en toen zij daar des avonds een vuur aanlegden, vertoonden zich allerlei zonderlinge verschijnselen. Het vuur kroop over de grond, er schoten zonderlinge gekleurde vlammen uit op en het maakte sissende geluiden, die de Indianen niet an ders konden verklaren dan uit de aanwezig heid van boze geesten. Zij braken onmiddel lijk hun kamp op en gingen terug, het» ge rucht. met zich meevoerende, dat de grond daar verderop eenvoudig vol met boze gees ten zat. Een missionaris, wiens naam dooi de historie jammer genoeg niet is opgete kend, geloofde niet veel van het verhaal, maar trok er zelf op uit om te ontdekken, wat er werkelijk aan de hand was. Enkele van de dapperste Indianen brachten hem naar de gevreesde kampeerplaats en de priester nam een aantal monsters mee van deze zonderlinge grond, om thuis te on derzoeken. Hij ontdekte, dat deze aarde veel salpeter bevatte en daardoor zo gemakkelijk brandde. Verder gingen zijn gedachten niet en hij wierp de restanten van dit onderzoek in de tuin. Enkele weken later vertoonden de planten op de plaatsen, waar de grondrestanten neergekomen waren, een opmerkelijke groei en de missionaris, die een goed. opmerker was, bracht het een met het ander in ver band. Hij liet nog meer grond komen, nam enkele proeven en kon al spoedig melden, dat de woestijngrond niet bezeten was dooi de duivel, doch een ware gave Gods was, die de uitgeputte akkers weer nieuwe vrucht baarheid kon geven. Van die tijd af dateert het gebruik van sal peter in Chili, maar het duurde tot 1830, eer de eerste zending naar New York werd ver scheept. Het was slechts een partijtje van 1000 kilo, maar niemand geloofde, dat dit goedje geschikt was voor bemesting, zodat de kapitein van het schip er geen koper voor vond en de zending tenslotte maar in de New Yorkse haven liet storten. Dat was het weinig aanmoedigende begirr van de export van Chili-salpeter. Eerst toen Liebig kort daarna met zijn kunstmest-theo- rie had geleerd, dat minerale stoffen plan ten voeding kunnen zijn, begon de Chili-sal peter zijn zegetocht door de wereld. 217. De ruïne was niet zo verlaten als ze wel leek. Een bende vagebonden had in een der kelders zijn hoofdkwartier op geslagen. Het waren ook enige van deze kerels die Margaret hadden ontvoerd- 218. Een der mannen had de vlucht ont dekt en toen direct alarm gemaakt. De bandieten begrepen dat hun schuilplaats geheim moest blijven en daarom alleen reeds moesten de vluchtelingen achter haald worden. 219. Wild van woede waren ze opge sprongen. om, geheel tegen hun gewoonte, hun duister hol bij daglicht te verlaten- In de verte verdwenen 'Hall en Margaret in het woud. Als een bende wolven1 zet ten de vagebonden hun prooi na. Wij dwalen door de binnenstad van een der drie grote steden van ons land. Het is een zonnige, zomerse dag; de mensen bewegen zich druk door de nauwe straten, zij die de tijd hebben, slenteren door de volte en blij ven zo nu en dan voor de etalages der win kels staan kijken, anderen dringen zich snel door de krioelende mensen heen. Boven, zichtbaar tussen de daken der twee rijen hulzen, koepelt zich een felblauwe lucht met hier en daar een opzichtige witte wolk. In de verte jengelt de bel van een tram, uit de vele café's en koffiehuizen hier in het oude centrum rammelt muziek naar buiten, plotseling hard opklinkend als een bezoeker in of uit gaat. Mensen gaan voorbij, zo maar mensen, te snel voorbij om meer dan de buitenkant te kunnen waarnemen; men ziet hen aan hün uiterlijk goed noch kwaad aan. Merendeels zijn het goede, eerzame burgers, brave men sen, met niet meer kwaad in het karakter dan ieder met zich draagt. Maar daartussen, onopgemerkt, lopen zij, die uit de argelozen en braven hun slachtoffer kiezen. Zij loeren, zonder dat de anderen daarvan iets vermoe den, voortdurend op hun prooi, immer ge spannen, steeds waakzaam en te allen tijde gereed om hun slag te slaan. Hier in deze rusteloze bijenkorf van de grote stad is hun terrein, hier „werken" zij, de parasieten der maatschappij Het gilde der vingervluggen. Nog niet lang geleden arresteerde de politie een meisje van12 jaar, dat vier porte- monnaies in haar bezit had. En zij is niet het enige kind, dat aan 't „rollen" is; kinde ren van 13, 14, 16 jaar zijn geen uitzonde ringen. Mannen en vrouwen door elkaar, zij allen hebben zich gewijd aan dit lucratief bedrijf, met het bestrijden waarvan de poli tie handen vol werk heeft Met moeite hebben wij een plaatsje veroverd op het achterbalcon van de tram en ons tus sen de andere passagiers gewrongen. De tram is meer dan vol en zelfs het verklein woord plaatsje geeft een te'ruime, een te riante indruk van onze verovering, waar wij ons minder kunnen wenden of keren dan de befaamde sardines in het blikje. Amechtig belt de conducteur af, de tram sukkelt voor bij verschillende halten alle anti-tros-ac- ties in arren moede negerend passagiers stappen in en uit, proberen dat althans, en voortdurend is het een strijd als op leven en dood. Dan klinkt een kreet van schrik. „M'n por- temonnaie". De juffrouw die dit roept, is bleek geworden. Er wordt gevraagd. „Ik had 'm even in de zak van mijn mantel gestoken om de conduct. ur te betalen." Er wordt gezocht, er wordt zo goed en zo kwaad als dat in deze opgepropte haring ton, die het achterbalcon is, gaat op de grond gekeken. De povtemonnaie is verdwe nen en blijft verdwenen. „Zat er veel in?" „Ik weet het niet precies. Een paar honderd gulden zeker..." Oplichters slaan hun slag. In de hall van stations, voor stationsgebou wen, bij drukke tramhaltes, staan altijd wel mensen te wachten, die voor 't gemak hun koffer even naast zich hebben neergezet. Een moment van onoplettendheid mis schien is dat zelfs niet nodig daarvan maakt de dief gebruik, hij is daarin „ge oefend." Hij gaat naast de wachtende staan en plaatst zijn koffer, die vrijwel hetzelfde van uiterlijk is als die van de wachtende de dief heeft geduld en wacht zolang, totdat hij de juiste koffer in 't oog heeft naast de koffer van zijn aanstaand slachtoffer. Een ogenblik later loopt hij verder, neemt echter de koffer van de wachtende mee Deze kan een moment daarna terloops naar zijn valies kijken, ziet dit nog staan (het verschil is immers miniem en wie denkt er nu aan diefstal?) en blijft rustig verder wachten en ontdekt de diefstal misschien pas veel later. Vaak is de „oplichterskoffer" een weinig met waardeloze rommel ver zwaard, zodat de reiziger zonder iets te be merken „zijn koffer" meeneemt. En mocht de dief op heterdaad betrapt wor den, dan kan 't toch nog een vergissing zijnDe koffers lijken zo op elkaar. Het geval van het meegegeven costuum. Deze „actuele" oplichting vond slechts enke le weken geleden plaats en terwijl wij dit schrijven, vernemen wij, dat de politie mo gelijk een spoor van de oplichter heeft ge vonden. Een man vertrekt naar het Zuiden van het land om daar te gaan werken. Zijn vrouw vergezelt hem niet naar het station, omdat haar echtgenoot over veertien dagen toch thuis komt met verlof. Z'n zwager brengt hem naar het station. De koffers zijn ge pakt; al het nodige heeft hij bij zich. „M'n goede, blauwe costuum laat ik toch 'maar hier, want m'n collega's hebben ook hun goede kleren niet bij zich. Ik zal 't niet zo nodig hebben en zo ja, dan kan ik 't toch altijd nog een volgende keer meenemen." Zij vertrekken. Een kwartier, twintig minu ten daarna. Er wordt gebeld. Een man komt bij de achtergebleven vrouw aan de deur. „Mevrouw, of u toch maar Frans z'n blau we pak mee wilt geven, want de anderen nemen ook een goed pak mee. Als ze des avonds soms nog even in de stad willen. De trein gaat iets later en Frans had dus nog netgelegenheid om het te laten halen." De vrouw haalt zenuwachtig het costuum te voorschijn en wil het netjes inpakken. „Neen, laat u maar, ik neem 't zo wel mee. Hij doet het toch direct in zijn koffer." Weer een kwartier later. De zwager komt terug. Neen, natuurlijk, hij weet van niets en de trein is precies op tijd .vertrokken. Was de zwager niet mee naar hel gegaan, dan had de ontdekking van stal minstens veertien dagen en n wel veel langer geduurd. Dit laatste is een voorbeeld van v gemene oplichting: iemand te besti voor zijn gezin gaat werken in een stad. Inderdaad, de oplichter moet mate met de vertrokken men, met en z'n blauwe pak bekend zijn gewee heeft de politie nog niet de hand kunnen leggen. Het is ook voor de re vaak het zoeken van de speld in de h Boven vermeldden wij echter ree thans evenwel een vrij zeker tot r leidend spoor wordt gevolgd en wij dat de oplichter zeer spoedig zelf wordt. Desnoods van zijn bed, middt nacht. Hoe onaangenamer, zo beter. Politie in In burger stellen de agenten, de cheurs zich op. daar waar het jach bij uitstek der zakkenrollers zich bev stations, bij de drukke tramhaltes. H voudig gekleed om vooral niet op te speuren zij alweer onopvallend „getrainde blik" om zich heen en is vaak dat beroepsinstinct, dat hu zegt, dat juist die onschuldig uitzieni heer of juffrouwDan gaat 't e heterdaad te betrappen. Want in weg arresteren om maar 'ns te kijk gaat vanzelfsprekend ook niet. Daarb nog de moeilijkheid, dat vele beroi kenrollers het uiterlijk van tal van maar al te goed kennen. Maar de p< actief. Alleen al op het Stationsplein sterdam verrichtte zij in elkele rr meer dan veertig arrestaties, die a treffers bleken te zijn. Een daarvai nogal gemakkelijk verricht te zijn, n; althans werd medegedeeld. Een zal Ier had een rechercheur „in de gat kregen, maarmeende met een te doen te hebben. Teneinde het werl broederlijk te verdelen, voegde hij z ondersteld mede-gildelid toe: „Als jij neemt, dan pak ik lijn 2 enM; geluk te ener zijde en die tegenslag derer zijde komt maar zelden voor. Op de spitsuren komen de lieden, die zelfkant van onze maatschappij le1 voorschijn en de broeders van het gi andermans zak" loeren op hun kans Welke raad kan men hier geven? deze: weest niet nonchalant, let goed weest vooral voorzichtig en waakza drukte of gedrang. Uw onschuldig ui buurman is misschiende man, die op het achterbalcon van de tram c frouw haar portemonnaie ontrolde. Pas op: gister zij, vandaag u. DREIGING. Geachte Redactie. Iedere dag zijn er vliegtuigen Ixn bebouwde kommen van ons dorp. wel bij elke w eer s gesteld hei* d- De vliegtuigrampen (zie kranten! ten) zijn legio. Kundige besturing de talrijke risico's (virilHes etc.), c gen ge:n waarborg. Ook Geijssend en Parmcntier waren uitmuntenc loten. En hotvele anderen, wier vl gen verongelukten! Is het nu bepaald nodig boven bouwde kommen te vliegen en de en goederen der ingezetenen met gang te bedreigen en des nacht: veuse lieden te verontrusten en slaap te houden? De luchtruimte is, dunkt mij, toch strekt genoeg! Wanneer men, zoals ik, tijdens c zetting, van zeer nabij is getuige gi van al het onheil, dat zo'n antip ding, bij het neerstorten kan tewqe gen, de vlammenzee heeft gezien hartverscheurende kreten der slac fers heeft gehoord, dan-vergeet m< ze ellende nimmer en huivert mie kens, wanneer men het sinister t van zo'n onberekenbaar monster zijn hoofd hoort. Met dank voor de plaatsruimte H- W. OOK DE GOUDEN PLOEG STRUI TEGEN ONS GENOEGEN. De Gouden Ploeg, dat zo'n pracht genheid had om op haar concurre: Vergulde Wagen, uit te lopen,, heefl geen gebruik van gemaakt en een si lijke nederlaag geleden. Door dit resultaat is de spanning cadre klasse terdege toegenomen 1 vier deielnenunce ploegen staan 1 de eerste ronde vrijwel gelijk- In de eerste partij tussen Lankhoi R. Stalenhoef bleef de Gouden I speler ver onder zijn kunnen en h ook Lankhorst niet tot bijzondere taties kwam, liep deze mat kleine toch regelmatig uit- In de 24e beur Lankhorst de benodigde 225 carai bij elkaar toen R. Stalenhoef pas 1< rambols had. Van de 24 beurten hi Gouden Pioeg-speler er 8 van gepoi Ook in de tweede partij is van spanning geen sprake geweest. Vc Burg speside zijn gewone spel let jt uitstekend groot spel en daar ook in partij de Gouden Plpeg-speler Vai Heiden er maar niet in kon komen gen wij als 't ware een copy van d< ste wedstrijd te zien. Van de Burt regelmatig uit en beëindigde in di beurt de partij. Van der Heiden blie

Soester Courant | 1948 | | pagina 2