Past op de zakkenrollers. Ingezonden stukken. Plaatselijk nieuws. VOOR ONZE DAMES. -c^y WERELDTAAL. Wij dwalen door de binnenstad van een der drie grote steden van ons land. Het is een zonnige, zomerse dag; de mensen bewegen zich druk door de nauwe straten, zij die de tijd hebben, slenteren door de volte en blij ven zo nu en dan voor de etalages der win kels staan kijken, anderen dringen zich snel door de krioelende mensen heen. Boven, zichtbaar tussen de daken der twee rijen huizen, koepelt zich een felblauwe lucht met hier en daar een opzichtige witte wolk. In de verte jengelt de bel van~ een tram, uit de vele café's en koffiehuizen hier in het oude centrum rammelt muziek naar buiten, plotseling hard opklinkend als een bezoeker in of uit gaat. Mensen gaan voorbij, zo maar mensen, te snel voorbij om meer dan de buitenkant te kunnen waarnemen; men ziet hen aan hun uiterlijk goed noch kwaad aan. Merendeels zijn het goede, eerzame burgers, brave men sen. met niet meer kwaad in het karakter dan ieder met zich draagt. Maar daartussen, onopgemerkt, lopen zij, die uit de argelozen en braven hun slachtoffer kiezen. Zij loeren, zonder dat de anderen daarvan iets vermoe den, voortdurend op hun prooi, immer ge spannen, steeds waakzaam en te allen tijde gereed om hun slag te slaan. Hier in deze rusteloze bijenkorf van de grote stad is hun terrein, hier „werken" zij, de parasieten der maatschappij Het gilde der vingervluggen. Nog niet lang geleden arresteerde de politie een meisje van12 jaar, dat vier porte- monnaies in haar bezit had. En zij is niet het enige kind, dat aan 't „rollen" is; kinde ren van 13, 14, 16 jaar zijn geen uitzonde ringen. Mannen en vrouwen door elkaar, zij allen hebben zich gewijd aan dit lucratief bedrijf, met het bestrijden waarvan de poli tie handen vol werk heeft Met moeite hebben wij een plaatsje veroverd op het achterbalcon van de tram en ons tus sen de andere passagiers gewrongen. De tram is meer dan vol en zelfs het verklein woord plaatsje geeft een te'ruime, een te riante indruk van onze verovering, waar wij ons minder kunnen wenden of keren dan de befaamde sardines in het blikje. Amechtig belt de conducteur af, de tram sukkelt voor bij verschillende halten alle anti-tros-ac- ties in arren moede negerend passagiers slappen in en uit, proberen dat althans, en voortdurend is het een strijd als op leven en dood. Dan klinkt een kreet van schrik. „M'n por- temonnaie". De juffrouw die dit roept, is bleek geworden. Er wordt gevraagd. „Ik had 'm even in de zak van mijn mantel gestoken om de conduct* ur te betalen." Er wordt gezocht, er wordt zo goed en zo kwaad als dat in deze opgepropte haring ton, die het achterbalcon is, gaat op de grond gekeken. De portemonnaie is verdwe nen en blijft verdwenen. ,,Zat er veel in?" „Ik weet het niet precies. Een paar honderd gulden zeker..." Oplichters slaan hun slag. In de hall van stations, voor stationsgebou wen. bij drukke tramhaltes, staan altijd wel mensen te wachten, die voor 't gemak hun koffer even naast zich hebben neergezet. Een moment van onoplettendheid mis schien is dat zelfs niet nodig daarvan maakt de dief gebruik, hij is daarin „ge oefend." Hij gaat naast de wachtende staan en plaatst zijn koffer, die vrijwel hetzelfde van uiterlijk is als die van de wachtende de dief heeft geduld en wacht zolang, totdat hij de juiste koffer in 't oog heeft naast de koffer van zijn aanstaand slachtoffer. Een ogenblik later loopt hij verder, neemt echter de koffer van de wachtende mee Deze kan een moment daarna terloops naar zijn valies kijken, ziet dit nog staan (het verschil is immers miniem en wie denkt er nu aan diefstal?) en blijft rustig verder wachten en ontdekt de diefstal misschien pas veel later. Vaak is de „oplichterskoffer" een weinig met waardeloze rommel ver zwaard, zodat de reiziger zonder iets te be merken „zijn koffer" meeneemt. En mocht de dief op heterdaad betrapt wor den, dan kan 't toch nog een vergissing zijnDe koffers lijken zo op elkaar. Het geval van het meegegeven costuum. Deze „actuele" oplichting vond slechts enke le weken geleden plaats en terwijl wij dit schrijven, vernemen wij, dat de politie mo gelijk een spoor van de oplichter heeft ge vonden. Een man vertrekt naar het Zuiden van het land om daar te gaan werken. Zijn vrouw vergezelt hem niet naar het station, omdat haar echtgenoot over veertien dagen toch thuis komt met verlof. Z'n zwager brengt hem naar het station. De koffers zijn ge pakt; al het nodige heeft hij bij zich. „M'n goede, blauwe costuum laat ik toch 'maar hier, want m'n collega's hebben ook hun goede kleren niet bij zich. Ik zal 't niet zo nodig hebben en zo ja, dan kan ik 't toch altijd nog een volgende keer meenemen." Zij vertrekken. Een kwartier, twintig minu ten daarna. Er wordt gebeld. Een man komt bij de achtergebleven vrouw aan de deur. „Mevrouw, of- u toch maar Frans z'n blau we pak mee wilt geven, want de anderen nemen ook een goed pak mee. Als ze des avonds soms nog even in de stad willen. De trein gaat iets later en Frans had dus nog netgelegenheid om het te laten halen." De vrouw haalt zenuwachtig het costuum te voorschijn en wil het netjes inpakken. „Neen, laat u maar, ik neem 't zo wel mee. Hij doet het toch direct in zijn koffer." Weer een kwartier later. De zwager komt terug. Neen, natuurlijk, hij weet van niets en de trein is precies op tijd .vertrokken. Was de zwager niet mee naar het station gegaan, dan had de ontdekking van de dief stal minstens veertien dagen en misschien wel veel langer geduurd. Dit laatste is een voorbeeld van wel zeer gemene oplichting: iemand te bestelen, die voor zijn gezin gaat werken in een vreemde stad. Inderdaad, de oplichter moet eniger mate met de vertrokken men, met „Frans" en z'n blauwe pak bekend zijn geweest. Toch heeft de politie nog niet de hand op hem kunnen leggen. Het is ook voor de recherche vaak het zoeken van de speld in de hooiberg. Boven vermelddeh wij echter reeds, dat thans evenwel een vrij zeker tot resultaat leidend spoor wordt gevolgd en wij hopen, dat de oplichter zeer spoedig zelf „gelicht" wordt. Desnoods van zijn bed, midden in de nacht. Hoe onaangenamer, zo beter. Politie in burger. In burger stellen de agenten, de recher cheurs zich op. daar waar het jachtterrein bij uitstek der zakkenrollers zich bevindt: de stations, bij de drukke tramhaltes. Heel een voudig gekleed om vooral niet op te vallen, speuren zij alweer onopvallend met „getrainde blik" om zich heen enJa, het is vaak dat beroepsinstinct, dat hun soms zegt, dat juist die onschuldig uitziende mijn heer of juffrouwDan ga'at 't erom op heterdaad te betrappen. Want in 't wilde weg arresteren om maar 'ns te kijken, dat gaat vanzelfsprekend ook niet. Daarbij komt nog de moeilijkheid, dat vele beroeps-zak kenrollers het uiterlijk van tal van „stillen" maar al te goed kennen. Maar de politie is actief. Alleen al op het Stationsplein te Am sterdam verrichtte zij in elkele maanden meer dan veertig arrestaties, die alle vol treffers bleken te zijn. Een daarvan bleek nogal gemakkelijk verricht te zijn, naar ons althans werd medegedeeld. Een zakkenrol ler had een rechercheur „in de gaten" ge kregen, maarmeende met een collega te doen te hebben. Teneinde het werkterrein broederlijk te verdelen, voegde hij zijn ver ondersteld mede-gildelid toe: „Als jij lijn 25 neemt, dan pak ik lijn 2 enMaar dat geluk te ener zijde en die tegenslag te an- derer zijde komt maar zelden voor. Op de spitsuren komen de lieden, die aan de zelfkant van onze maatschappij leven, te voorschijn en de broeders van het gilde „In andermans zak" loeren op hun kans. Welke raad kan men hier geven? Slechts deze: weest niet nonchalant, let goed op en weest vooral voorzichtig en waakzaam in drukte of gedrang. Uw onschuldig uitziende buurman is misschiende man, die gister op het achterbalcon van de tram die juf frouw haar portemonnaie ontrolde. Pas op: gister zij, vandaag u. DREIGING. Geachte Redactie. Iedere dag zijn er vliegtuigen boven de bebouwde kommen van ons dorp. En dat wel bij elke weersgesteldheid- De vliegtuigrampen (zie krantenberich ten) zijn legio. Kundige besturing is, bij de tainjke risico's (vrilles etc.), daarte gen geen waarborg. Ook Geijssendorffer, en Parmentier waren uitmuntende pi loten. En hofcvele anderen, wier vliegtui gen verongelukten! Is het nu bepaald nodig boven de be bouwde kommen te vliegen en de levens en goederen der ingezetenen met ondier gang te bedreigen en des nachts ner veust lieden te verontrusten en uit de slaap te houden? De ludhtruimte is, dunkt mij, toch uitge strekt genoeg! Wanneer men, zoals ik, tijdens de be zetting, van zeer nabij is getuige geweest van al het onheil, dat zo'n antipathiek ding, bij het neerstorten kan teweegbren gen, de vlammenzee heeft gezien en de hartverscheurende kreten der slachtof fers heeft gehoord, dan-vergeet men de ze ellende nimmer en huivert mlen tel kens, wanneer men het sinister gegons van zo'n onberekenbaar monster boven zijn hoofd hoort. Met dank voor de plaatsruimte H. W. E. S. OOK DE GOUDEN PLOEG STRUIKEL'1 TEGEN ONS GENOEGEN. De Gouden Ploeg, dat zo'n pracht gele genheid had om op haar concurrent De Vergulde Wagen, uit te lopen, heeft daar geen gebruik van gemaakt isn een smade lijke nederlaag geleden. Door dit resultaat is de spanning in de cadre klasse terdege toegenomen en dve vier deelnemende ploegen staan nu na de eerste ronde vrijwel gelijk. In de eerste partij tussen Lankhorst en R. Stalenhoef bleef de Gouden Ploeg- speler ver onder zijn kunnen en hoewiel ook Lankhorst niet tot bijzondere pres taties kwam, liep deze mat kleine series toch regelmatig uiit- In de 24e beurt had Lankhorst de benodigde 225 carambols bij elkaar toen R. Stalenhoef pas 160 ca rambols had. Van de 24 beurten had de Gouden Pioeg-speler er 8 van gepoedeld. Ook in de tweede partij is van enige spanning geen sprake geweest. Van de Burg speelde zijn gewone spelletje met uitstekend groot spel en daar ook in deze partij de Gouden PIpeg-speler Van de/r Heiden er maar niet in kon komen, kre gen wij als 't ware een copy van de eer ste wedstrijd te zien. Van de Burg liep regelmatig uit en beëindigde in de 28e beurt de partij. Van der Heiden bleef op 126 staan. Door deze tweede overwinning was de nederlaag van de Gouden Ploeg reeds een feit. In de derde en laatste partij heeft de heer P. Stalenhoef er alles op gezet om tenminste de eer voor De Gouden Ploeg te redden, maar het is hem niet mogen gelukken- Stalenhoef begon in de derde beurt veel belovend met teen serie van 41 en in de 5e beurt een van 23, maar hij zakte daarna zo geweldig af, dat zijn te genstander De Vries na -enige beurten weer bij was. Ook al mede door moeilijke aanvangstoten kon ook P. Stalenhoef niet op toeren komen en hotewiel hij' daarna iets op zijn tegenstander uitliep, bleken de 75 carambols een handicajp voor hem te zijn. In de 33e beurt, itoen Die Vries zijn 150 carambols veroverd had, moest ook P. Stalenhoef de vlag strijken. De stand is nu: De Gouden Ploeg 15 8 0 7 16 Vergulde Wagen 15 8 0 7 16 Centraal 15 7 0 8 14 Ons Genoegen 15 7 0 8 14 JAARVERGADERING. BAND NED.-INDONESIë. Gisterenavond hield de afd. Soest van de Band Nederland-Indonesië, in de zaal van „De Viersprong" haar tweede jaar vergadering. Uit het jaarverslag van de secretaresse, Mevrouw A. Lagerweij, bleek, dat de be langstelling voor de band nog steeds groeiende is. De afdeling telt momenteel 184 leden en 87 donateurs. 54 teruggekeer de militairen werden in het afgelopen jaar hartelijk verwelkomd, terwijl met ruim honderd jarige militairen in de tro pen briefwisseling werd gevoerd. In samenwerking met de Soester afdelin gen van de Niwïn, Kath. Thuisfront en Prot. Thuisfront werden 235 pakketten aan de jongens overzee verzonden voor de viering van het St .Nicolaasfeeisit 1947. Niettegenstaande de grote uitgaven, bleek uit het financieel verslag van de penning- meesteresse, mevr. W. Leyssien, dat nog een flink batig saldo in kas was. Met het oog op de groei van de Band en de daaraan verbonden werkzaamheden, werd besloten het bestuur, dat thans be staat uit 5 leden tot zeven uit te 'breiden. Als zesde bestuurslid werd benoemd de heer Joh. Kraaijenhage, ter wijl voor de vervulling van de zevende plaats naar een geschikt persoon zal wor den uitgezien. Maandag 22 November a.s. zal het 2-ja- rig bestaan feestelijk worden herdacht in de zaal van Eemland. GEVONDEN VOORWERPEN. Groen-witte kinderwantjes, kinderporte- monnaie inh. 10 cent, houten gierschop, hoofddoek, gebr. wollen muts, rood wol len broekje, wollen handschoen, para- pluie, glacé handschoen, paar groene kïn- derwanten, bruine ceintuur, dwerg-pin - certje, khaki kleurige handschoen, wol len kinderwantjes, bruin jongensjasje, zwarte portemonnaie met inh., langharig bruin hondje, wollen dameshandschoeh, ruigharige hond, vijf kilo aardappelen, ruigharige handtasje inh. foto's, bril enz., grijze ceintuur, wollen kinderhandschoen, nikkel vulpotlood. Inlichtingen aan het politiebureau. OVERTREDINGEN. Wegens het te lang laten w'erkien van per- neel werd tegen twee ingezetenen proces verbaal opgemaakt, terwijl tegen ver scheidene personen moest worden opge treden wegens het niet nakomen der ver- keersv'oor sichr i f ten- SOESTERBERG. ORANJEVERENIGING VERGADERDE. De Oranjevereniging „Wilhelmina" hield Woensdagavond in het „Zwaantje" een algemene leden vergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer Schaafsma, hef goe de verloop der feestelijkheden, waarbij men de steun van tal van vereniginge|n en instanties mochf ontvangen. Alhoewel de vereniging een behoorlijk aantal 'leden telt, wil men toch nog meer propaganda gaan voeren voor uitbreiding van het le dental. Ben lid bracht daarna hulde aan de voorzitter van de schitterend geslaag de oranjefeesten. Het jaarverslag van de secretaris stond mede in het teken van de grote feestda gen. Uit het verslag van de penningmees ter blieiek, dat er, niettegenstaande de ho ge uitgaven nog een batig saldo was. In de kascommissie werden gekozen de he ren Luijf len Raat. Bij de gehouden bestuursverkiezing wier den in een viertal vacatures, ontstaan door het bedanken van Mej. Rupp en de heren De Bruin, Van Dcrssen en Tol boom, gekozen de heren K. de Bruin Jr., Th. Clemiens Jr., C. J. v. d, Do:nk en v. d. Weerd. Daarna richtte de voorzitter een woord van hartelijke dank tof de scheidende bestuurleden, hierbij een beroep doende op huns blijvende medewerking. Bij de rondvraag werd o.m. gewezen op de wenselijkheid om de schoolkinderen door gezamenlijke zang aan de Oranje feesten te laten dt'elniemen. ENGELAND LEERT VAN AMERIKA Maandag j.1. is de eerste zitting gehouden van de Engels-Amerikaanse Productiviteits- raad, die aanwijzingen moet geven hoe de prestaties van de Engelse industrie verbeterd kunnen worden door Amerikaanse arbeids- EEN SMOCKJURKJE VOOR DE KLEINE MEID. Als wij voor de kleine meid het moidel van eien jurkje zoeken, moeten vyïj er even op letten dit niet te eigenwijs te nemen. Wij kunnen met wieinig kosifetn de kinderen leuk kleden, mits wij het bo venstaande in gedachte hóuden. Hief een voudige jurkje, dat wij voor u ontwierpen, zal ook uw kind „schattig" sfaan. Voorpand en mouwen moeten wij van smockwerk voorzien. De tekening geeft dit duidelijk aan. Vindt u het smocken te lastig, of vindt u het teveel wierk, dan kan de ruimte ook een paar maal onder elkaar worden ingehaald. De sluiting van het jurkjie valt op de rug. Hef kraag je bestaat dan ook uit twee helften, zo dat het op de sluiting in het rugpand vrijkomt Het mouwtje, dat u desgewenst ook lang kunt maken, wordt aan die bo venkant ingehaald* waarna wij de mouw naad stikken ,en de onderkant smocken. Voor het achterpand gaan wij als volgt te wierk De bovenkant van het rokje inhalen, het rugsfukje er op stikken en daarna de zij- len schoudernaden sluiten. Mid den in het rugpasje wordt een split je voor de sluiting gemaakt. De kinderen groeien zo snel, dat het ge wenst is, het jurkje een brede zoom fe gevien. Indien nodig kan die worden uit gelegd. Het patroon van dit modelletje is voor de leeftijden van 2-4 en van 4-6 jaar a f 0.85 verkrijgbaar bij „Het Pafronordmis", Middenweg 200, Amsterdam-O. Na ontvangst van een postwissel, waar op vermeld: No. 4778, leeftijd woihdt het patroon omgaande toegezonden. Ook' onder de academische geschoolden telt de Esperanto-beweging voel aanhan gers, al blijft Nederland in dit opzicht bij veel landein achter. In ons land bestaat juist onder die intellectuelen nog altijd een zeker wantrouwen teglen de Esperan- tobeweging. Velen schijnen nog te menen, dat ze zich ernstig zouden blameren, wanneer ze zich zouden inlaten met den geconstrueerde faal. Volkomen ten onrech te, want hot streven is ook wetenschap pelijk ten volle verantwoord. methoden in te voeren. Men verwacht echter niet, dat de nogal conservatieve Engelse in dustrie en de nog conservatiever Engelse arbeiders gemakkelijk tot de strikt rationele Amerikaanse werkwijzen te bekeren zullen zijn. Deze eerste zitting dient dan ook hoofd zakelijk tot uitwisseling van ervaringen en tot bezoek aan Engelse fabrieken, ten einde de verschillen vast te stellen. Aan het eind van de winter zal een tweede bijeenkomst in Amerika worden belegd om de Engelsen kennis te laten maken met de daar toege paste productiemethoden. KOMEN SINAASAPPELEN VAN DE BON? Met vrij grote zekerheid mag thans worden aangenomen, dat in December 4.5 millioen kilo sinaasappelen zal worden ingevoerd uit Italië. Ook zijn nog onderhandelingen gaan de met Palestina en Spanje om aanzienlijke hoeveelheden sinaasappelen uit deze landen te betrekken. Wanneer de gunstige verwachtingen hier omtrent zullen worden bewaarheid, zal de vraag urgent worden, of de sinaasappelen niet meteen bonvrij kunnen worden ver kocht. Een belangrijk argument tegen deze maatregel blijft evenwel de matige binnen landse fruitoogst, waardoor de vitamine voorziening door middel van zuidvruchten wel enige controle behoeft. Het is echter vrij wel zeker, dat de gecontracteerde anderhalf millioen kilo citroenen uit Italië zonder bon zullen worden verkocht. De prijs der sinaas appelen zal ten zeerste worden beïnvloed door de grootte der hoeveelheden, die uit Suriname kunnen worden ingevoerd.

Soester Courant | 1948 | | pagina 3