Amerika en wij* UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. Distributiedienst. Voetbal. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No, 85. Bureau: Vao Weedestraat 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 Abonn. p. Lwart, f 1,50 - p. post f 1*75 VRIJDAG 19 NOVEMBER 1948. In Europa ontbreekt het bindende element: Wat vóór Amerika pleit, is een argument tegen Rusland. De eco nomie van Amerika wordt niet aan die van Europa gekoppeld. Wanneer we er ons rekenschap van wil len geven welke de oorzaken zijn, die onze gevoelens jegens de Nieuwe Wereld bepalen, dan zouden we er drie kunnen aanwijzen, die niet alleen beslissend zijn wat het standpunt vóór Amerika be treft, maar die eveneens in gelijke maf)2 tégen Rusland getuigen. Want het schijnt wel, dat de tragische loop der gebeurte nissen na de oorlog geen gedachten heb ben kunnen opwekken aan iets dat zowel voor de een als voor de ander pleit. Het verenigende, het verzoenend/a, hst bin dende element pnfbieekt in Europa fe enenmale- Waar anders dan in West-Europa, dat op haast alle gebied tussen het Oosten en het Westen inligt, geografisch, cultureel, economisch, strategisch, staatkundig, had dit bindende element moeten opkomen en groeien? Het heieft niet zo mogen zijn. Wat bij de een pleit voor Rusland is meteen een argument tegen Amerika en omgekeerd. Op welke oorzaken rust de sympathie in West-Europa en speciaal in Nederland voor Amerika? Daar is in de eerste plaats de historische binding. De overtollige bevolking van nagenoeg alle landen is in de loop dier vorige en deze eeuw afgevloeid naar da nieuwe wereld. Een wereld, die niet „zo maar'' nieuw werd genoemd, maar in derdaad nieuw was, ïn die zin, dat men, zo lang het land nog niet tot aan de Oce aan toe „bezet"' was, men er de moge lijkheid vond om de tradities, de gewoon te van de familie, van het land van her komst te handhaven. Later, toen hef land dan inderdaad geheel „in bezit ge nomen'" was, is daarin wel verandering gekomen. Toen moest men zich wel rich ten naar de zoveel grotere ruimte, waarin men leefde en wat daarmee zo al samen hangt Maar wie wel eens de lucht heeft geademd in het zo typische stadje „Hol land"', dat méér dan de naam alleen gemeen heeft met ons land, wie er zich rekenschap van geeft hoe men in de Am©: rikaanse politieknog rekening moet houden met de sympathieën van het na kroost der geïmmigreerde Ieren ten Jo den, dat Bismarck reeds zei, dat het be langrijkste feit in de wereldpolitiek be stond uit het feit, dat in Engeland en Amerika beide Engels werd gesproken, weet van welk een kracht die historische binding is. Een binding, die instede van te verdorren steeds niieawe krachten toe gevoerd krijgt door de, zij het afgenomen, immigranten uit West-Europa. Is 't te verwonderen, dat op die manier aan beide kanten van de Atlantische Oceaan een „klimaat' ontstond, dat ge grondvest als het is op vrijheid van me ningsuiting, automatisch reageert op wel ke vorm van geestelijke domperij ook? De sympathieën voor het Nazidom kwa men hier zowel als daar nauwelijks boven het nulpunt, de aanhangers van Moskou hier hebben zich teruggetrokken in een maatschappelijke isolatie, aan de over kant van de Noordzee, al komen ze nauwelijks aan bod. En ten slotte, dat de na-oorlogse hulp aan Europa uit Amerika en Rusland wel zeer verschillend is, zou ©en land als Tsjecho-SIowakije kunnen vertellen, als het mocht. We weten heus allemaal wel, dat we die Amerikaanse steun niet al- lféen maar mogen zien als een louter on baatzuchtige. Mannen van de „greaf business'' laten zich kwalijk conterfeifen als bazuinengeltjes. Maar men kan er niet van zeggen, dat het er een is, diie de economie van Europa wil koppelen aan die van Amerika en er ondergleschikt aan maken. Eerder mag men het zo zien, dat hij een vrijwillige bondgenoot wcier zo sterk wil maken, dat het inderdaad weer een bondgenoot zijn kan, maar dan toch in elk geval een vrijwillige bondge noot Wanneer we hiertegenover naar Oost-Europa zién, kunnen we ons voor stellen, dat de 'aanhangers daarvan in ons land, uitgaande van hun eigen gees telijke instelling, het MarshalL- plan niet anders vermogen te zien dan als een uitvloeisel van duivelse listen en dat we van hen niets anders te hoqen krijgen dan de Russische versie van het „Gott strafe England" uit de eerste en het „und wir fahren", ook al tegen de Angelsaksen, uit de 2e wereldoorlog. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat ter se cretarie van Soest ter inzage is gelegd ©en verzoek met bijlagen van M- C. van Erk-Maaswinkel, Torenstraat 7, Soest, om vergunning tot het oprichten van een autogaragebedrijf met vier electromoto- ren van gezamenlijk 4Va P-K., in per ceel Torenstraat 7, kadastraal bekend in Sectie N., No. 4438. Op 30 November zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek, in te brengen. Daartoe zal op die dag des voormiddags elf uur ter secretarie zitting worden gehouden. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van A- Frank, alhier, om in perceel Koninginne- laan 48, kadastraal bekend in sectie H Nr. 6840, een timmer- en meubelbedrijf te mogen uitbreiden, door hen is ver daagd- Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kieinnis, dat bij hun besluit van 12 November 1948 de aan G. van den Broek, Beckeringhstraat 32a te Soest verleende Vergunning d.d. 20 Aug. 1946 voor vervoer van personen met huur auto''s is overgedragen aan J. W. v. d. Scheur te Apeldoorn. 1 INLEVERING BONNEN. In de week van 22 tot en met 26 Novem ber worden op de vastgestelde dagen de bonnen ingeleverd voor Koffie, Thee, Bo- ter-Margarine, Kaas en Vleeswaren. Dinsdag 23 Nov. leveren de slagers de bonnen in voor vleeszegels ©n op Maan dag, Woensdag of Donderdag, vóór 11 uur, die voor vet en vleeswaren. Dins dag 23 Nov. tevens inlevering van ta baksbonnen. In afwijking van het reeds eerder gepu bliceerde worden de bakkers op Dinsdag 30 November in de gelegenheid gesteld de nog in hun bezit zijnde D-coupures nos. 153, 154, 157, 158, 161 en 162 om te ruilen voor Reductie-coupures, terwijl dan tevens coupures worden uitgereikt voor het betrekken van importbloem of inlandse patentbloem. In verband met de Interland wedstrijd BelgiëNederland, welke a.s. Zondag te Antwerpen plaats vindt, zijn voor die dag geen copetitiewddstrijden vastgesteld. Wel zijn enkele inhaalwedstrijden inge last, die echter allen op 12 uur zijn vast gesteld, n.1. ~f—iSüC'4- te Soest, fi* uur. 1 KV VA ad. A—SEC ad. A te A'frt, 3.30 u. Bilthoven jun- ABDC jun. A, te Bilt- hoven, 12 uur. Jeugdvoetbal op Zaterdag 20 Nov- TOV jun. A—SEC jun. A te Baarn,2u. KVVA ad. A—SEC ad. A te A'fert, 3.30 u. BDC ad. A—APWC ad. A te Soest, 3 u. Nagekomen voetbaluitslagen: Soester Boys 2Rivierwijkers 3 4—2 RK-VUV—Soester Boys 4—3 POLITIE-VOETBAL. Voor de competitie van de Ned. Politie Sportbond was SPSV Dinsdag op bezoek bij Velsen en het heeft maar weinig ge scheeld gf het ongeslagen record was gesneuveld. Vanaf de aftrap nam Velzen het spel in handen en werd Soest gehietel in de ver dediging gedrongen. De verdedigers wa ren er goed in, zodat het offensief der gastheren geen resultaat opleverde. Na een kwartier spelen wist Soest zich iets los te werken en zelfs enige hosk- schopoen te forceren, die echter -evenmin doelpunten brachten. De rust kwam dan ook met blanke stand. De tweede helft was nauwelijks begonnen, toén de Soesf-midvoor een pracht kans kreeg om de score te openen, maar zijn schot ging juist naast. Onverwacht nam Velsen toen de leiding. Een hard schot van de linksbinnen was doelman Van Veen te machtig, 10, doch 5 minuten later was de stand weer gelijk. Tcien de Velser doelman de bal het vélid intrapte, ving mïdvoor Den Hartog deze op om hem ineiens in de rechter hoek van het Velser doel te plaatsen. 1—1. We kregen nu een •gelijk opgaande strijd te zien en hoewel die gastheren er allhs opzetten om opnieuw de leiding te ne men, de Soester backs, goed gesteund door de middenlinie, wisten niet van wij ken. Ook de Soester voorhoedle krijgt geen kans de hechte achterhoede van Velsen te passieren. Na ruim 30 minuten in de 2e helft trachtte doelman v. Veiein, door uit te lopen, een aanval te onderbreken, doch zijn tegenstander was eerder bij de; bal en schoot deze in het verlaten Soester doel. Velsen heeft dan opnieuw de leiding. Niet ontmoedigd spelen de Soesters verder en zij verhogen zelfs het tempo, waardoor Velsen geheel op eigen helft wordt teruggedrongen en de boes ter achterspelers zelfs op die mididenlijn staan. Wanneer Kaspers de bal hard op het Velser doiel terugspeelt, kopt die links back van Velsen in eigen doel en de stand is weer gelijk. 2 2. Beide partijen spannen zich in de laatste minuten nog in om de overwinning uit het vuur te slepen, maar de verdedigin gen houden stand en als de goed lied diende arbiter het einde aankondigt, zijn die punten gedeeld, een resultaat-, waarmee beide partijen tevreden kunnen zijn. ONGELUK DAT GOED AFLIEP. Dinsdagmiddag sloeg op de Ste.enhoff- straat nabij de Molenstraat, een paard op hol van landbouwer S., dat voor tweie achter elkaar bevestigde wagens, beladen met voerbjeten, was gespannen. De voerman, een knecht van de, land bouwer, sloeg van de bok, maar bekwam daarbij geen noemenswaardig letsiel. Het hollende paard, met de slingerende wagens achter zich, werd eerst een halvie kilometer verder nabij de Dalweg door de postbode, de heer G. Middelman, ge grepen en tot stilstand gebracht. Die weg was bezaaid met voerbieten. Het mag ©en wonder heten, dat op dit zo drukke weggedeelte, zich geen onge lukken voordeden. TOESLAGKAARTEN WEGENS BIJZONDERE ARBEID. Bij het indienen van aanvragen om toe- slagkaarten wegens bijzondere arbeid voor de periode van 19 December tot en met 12 Februari a.s. moet de tweede dis tributiestamkaart van alle betrokkenen worden ovtergelegd. Het bovenstaande geldt zowel voor indi viduele aanvragen als voor bedrijven, welke collectief .efe-n naamlijst indienen. „GEEN GRENZEN MEER". Dit ïn de titel van een nieuwe Nederland se geluidsfilm, vervaardigd «door de film fabriek Profilti te 's-Gravenhage. De inhoud ervan is gewijd aan het boek der duizend talen, de Bijbel, zoals dat ïn onze dagen gelezen, vervaardigd en ver spreid wordt. Hoewel de stof zich schijnbaar niet leien- de voor verfilming, zijn de vervaardigers er toch in geslaagd om.er een boeiend -en hier en daar zelfs aangrijpend geheel van te maken. Buiten dat zijn er veel foto grafische opnamen in, die de bewonde ring van zeer velen reieds hebbien geoogst. Overal in ons land trekt deze film vol le zalen. En terecht. Want zij voldoet aan hoge artistieke en technische eislen. Foto grafisch is alles uitstekend. Een knap stuk werk van Profilti-Polygoon, dat ver uitgaaf boven een gewoon propaganda- filmwerk. Zij boeit van het begin tot hef eind door haar levendige afwisseling van Ook itJt boestdljk zal deze film thans worden vertoond en wel a.s. Maandag. Voor bijzonderheden zie men de adver tentie in dit nummer. BILJARTEN. Het competitieprogramma van de NBB, district Eemland, vermeldt voor de weiek van 21 tot en met 27 November de vol gende wedstrijden: le Klasse libre: 22 Nov. Verg. Wagen 2—Nieuwe Kei 1. 22 Nov. Metropol© 1Zonneheuvel 1. 24 Nov. Theomien 1Sioestdijk 1. 24 Nov. Leusderkwartier 1Ons Gen. 2. 3e Klasse libre B: 24 Nov. Ons Genoegen 5OE)L 3. 3e Klasse libre C: 23 Nov. D.O.S. 2—Oosterpark 2- 23 Nov. KOT 3Leusderkwartier 4- 23 Nov. O.D.L. 4—Centraal 4. 24 Nov. Zonneheuvel 3—Middelwijk 3. PASSAGIERSLIJST TER INZAGE. Aan ons bureau ligt gratis ter inzage de passagierslijst van het troepenfcrans- portschip „Johan van Oldenbarnevelt". Met dit schip keren geen Soester mili tairen uit de tropen terug. VOLKSUNIVERSITEIT. Woensdag 24 November a.s. brengt de Volksunivesiteit een tweetal films over het vogelleven op het eiland Rozenburg. De heer Simon de Waard zal een toe- lichting geven "bij deze schitterende op namen uit het natuur-resérvaat „De Beer". Wij maken kennis met het leven van de meeuw- en kraaivogels, met de ©enden, weide- en strandvogels in hun karakte- restieke omgeving. Ongetwijfeld films, welke tot het hart van iédere natuurliefhebber spreklen. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. De leden worden er nogmaals op attent gemaakt, dat de lidmaatschapskaarten strikt persoonlijk zijn. Door het uitle nen van deze kaarten b'e'nadeielt U de vereniging en bovendien benadeelt U ds gemeente. Leden, welke ondanks deze waarschuwingen hiermede doorgaan, zul len als lid van de vereniging moeten wor- ten worden geroyeerd. OPBRENST COLLECTE OORLOGSGRAVEN. De Zaterdag 1.1. (Klaproosdag) gehouden collecte ten bate van de oorlogsgraven heeft te Soest en So'esferb-erg f 666.— op gebracht, hetgeen aanmerkelijk minder is dan het vorige jaar. EEN GESCHENK VAN H.M. KONINGIN JULIANA. Er was eens nee, er is een Koningin, die, toen zij nog Prinses was, prachtige foto's van Haar kindertjes voor de Prin- Als ik het er weer is'ens op waag te schrij ven over de fiets- en wandelpaden langs de hoofdweg, is dat niet om een aanmer king te maken op ons gemeentebestuur, die, gezien de ijver, waarmee smalle we gen worden verbreed jein opnieuw be straat, ons aller lof verdienlf, maar moer, om weer eens de aandacht te vestigen op dit feit, voor het geval we dreigen in slaap te sukkelen. Een klein gedeelte van de hoofdweg be gint er wat op te lijken en de politie is zelfs beiig de mensen naar het rijwiel pad te verwijzen. Dat is allemaal wel voor elkaar. Nee, aan de gemeente 'en aan de politie ligt het niet. Maar is het niet ergerlijk, om het maar heel zachtjes te zeggen, dat een enke ling nog steeds kans ziet de begeleide doortrekking van het fietspad tegen te houden en hiermede dagelijks mensjen- levens in gevaar te brengen? Het kan mij geien snars schelen wat of wie de oorzaak is, dat die laatste obsta- kels niet kunnen verdwijnen. We hebben nu lang genoeg geprobeerd ze langs minnelijke weg op -te ruimen, maar nu moeten ze toch wèg. Ik schaam me haast hef te moeten zeg gen, democraat als ik ben, maar hier pas sen alleen nog dictatoriale maatregelen. Het ïs toch te gek, dat de maatregelen, die ons gemeentebestuur in het alge meen belang meent te moeten niamfem, maar zó kunnen worden gesaboteerd- We leven in een vrij land, inderdaad, maar als we die vrijheid zo misbruiken, zijn wij die vrijheid niet waard. Mag ik de eigenaren het ongeluk met do delijke afloop nog eens in herinnering brengen, dat zeker voorkomen was, wan neer er ©en doorgetrokken fietspad ter plaatse was geweest? Durven zij, met dit voor ogen, nog langer recaïsitrant te zijn? En is het voc% ons gemeentebe stuur nu nog geen tijd om deze lieden aan het verstand te brengen, dat het nu uit is en dat tot onteigening overgegaan wordt? Als het tof ©en proces mocht komen, zal iedere Soester graag zijn penningske bij dragen. En wanneer gaan we verdfir met het aan leggen der U+4* SteVfrrt 4 -ivfiaaei wijnstraat, forens draaf, Kerkstb en Birktstraaf? Ik ben nog wlé'1 niet zo erg oud, maar zou het leggen van de laatste tegel toch graag meemaken. H. OEKMAN. sessem-kalender van „Pro Juventute" schonk. Zij sprak daarbij de wens uit, dat Haar geschenk ïn vele gezinnen een plaatsje zou krijgen. Immers, het met raad en daad bijstaan van ouders en opvoeders bij de ernstig© moeilijkheden in de opvoeding van de na-oorlogse jeugd is het doel van Pro Juventute en zij doet dit werk geheel belangeloos voor en door alle gezindten. Ook in onze gemeente wordt dikwierf haar hulp ingeroepen. De kalenders zijn o.a. verkrijgbaar aan onderstaande adres sen, herkenbaar aan het raambiljet. Grol, Munafacturier, Soestetbergsie&traat. De Oranjezon'', bloemist, Torenstraat 13a. Politiebureau, Van Weedestraat 3 MOOIE SUCCESSEN. De heier C. J. de Hooge, Koninginnelaan, alhier, behaalde op de Internationale Kam pioe ns -Hemden ten toonstell ing te Utrecht met zijn ruwharige Holl. herders hond „Leo van de Schaapskudde" ©en tweede prijs, de U.Z.G.-medaille en het praedicaat „Z,eer goed". Ook de heer A. J. Stalenhoef, Toren straat alhier, nam met zjjn boxer ,,Fix van d© Hor ja'' (reuj, deel aan genoemde ten toonstelling. Ook zijn hond werd be kroond met het'praedicaat „Zeer Goed". LEDENVERGADERING P.v.d.A. De afdeling Soest van de Partij van de Arbeid belegt op Donderdag 25 Novieim- ber a.s., des avonds te 8 uur, eefl leden vergadering ïn „De Gouden Ploeg". Een der belangrijkste punten van de agenda is de verkiezing van drie be stuursleden, wegens het bedanken van de leden De Bos, Mulder ©n Schade. LEESBIBLIOTHEEK „MINERVA" Schreven wij eind Maart over „Minerva", dat wij veel verwachting hadden van een goede bibliotheek ïn Zuid, wij zijn daarin niet teleurgesteld. Integendeel', de bibliotheek heeft nu reeds moeten uitbreiden en 2 vertrekken in gebruik moeten nemen. Het kan ook niet anders. Als men de keurig onderhouden boeken en van de inhoud nota neemt, dan blijkt wel, dat hier voor ieders gading voorradig is en practisch alle boeken, die na de bevrijding zijn uitgegeven en geschikt zijn voor ©en u 1 tleenbibliothttek, aanwe zig zijn. Dat er per 1 Deoeiribtfr a.s. eien gedruk te catalogus verschijnt zullen de l;e- zers(essen) van „Minerva" van harte toejuichen. Men leze de advertentie he den in dit blad. Adv.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1