Geen grapje* Huurprijsverhoging. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 86. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abomn. p. kwart, f 1.50 - p. post f 1*75 DINSDAG 23 NOVEMBER 1948 zijn kant is, maar de gulden op zijn tóant. Gaat het goed, dan wordt de gulden meer waard en heeft de regering het gewonnen, maar blijft de daling op de wereldmarkt uit, dan zal zij voor bijna onoverkomelijke moei lijkheden komen te staan. De Belgische le- vensmiddelenprijzen zijn hoger dan de Ne derlandse en volledige aanpassing bij België zal dus een nog verdere stijging van de kos ten van levensonderhoud veroorzaken, nog afgezien van de komende huurstijging. In dat geval zal de regering moeten kiezen tussen verdere aanpassing bij de Belgische toestanden, waardoor een derde loonronde onvermijdelijk zou worden en terugkeer tot het oude stelsel van subsidies, dat men juist wil verlaten. Wij komen daardoor thans in een periode van grote onzekerheid, die gemakkelijk aan leiding kan zijn tot loonconflicten en dus tot stakingen. Stakingen zouden de kwaal ech ter alleen maar verergeren, want iedere sta king verkleint de productie, waardoor de mogelijkheid van prijsdaling wordt vermin derd. In de eerste plaats zullen dus in de maanden, die voor ons liggen regering, werk gevers en werknemers in nauwer overleg dan ooit en met een maximum aan zelfbe heersing en goede wil ervoor moeten zor gen, dat het moeilijke aanpassingsjaar, dat voor ons ligt, verloopt zonder onderbreking van de productie. EEN DUUR KIPPENHOK. Ook een kippenhok mag niet zonder ver gunning van het Algemeen Collegie van Commissarissen voor de Wederopbouw worden getimmerd, zelfs niet als het van afbraakhout is. Dat ondervond G. W., die zonder zich van kwaad bewust te zijn een hok voor zijn kippen vervaardigde en zich terza ke van „bouwen zonder vergunning" voor de Utrechtse Politierechter had ie ver antwoorden- „Als ik het geweten had, dan had ik het niet gedaan", verontschuldigde hij zich, danig geschrokken van de eis, die de Officier van Justitie stelde, n.I. f35.- boiete of 15 dagen hechtenis. Met een boete van f 25-- of 10 dagen hechtenis was het voor hem een duur kippenhok gewor den. BAZAAR AMMERZODEN- Met vreugde deielt het bazaar-comité me de, dat de bruto opbrengst dept: bazaar f 7400.bedraagt, hetgeen die stoutste verwachtingen overtreft. Die medewerksters en medewerkers wor den hierbij uitgenodigd tot eten samen komst op Dinsdag 30 November a.s., te 8 uur, in het wijkgebouw jjElfheto". KONINKLIJKE BELANGSTELLING VOOR HEI JAARFEEST VAN K.P.S- De voetbalvereniging K.P.S. (Kon. Paleis Soestdijk) vierde Zaterdagavond in de zalen van Eemland haar tweede' jaarfeest. De heer B- Hoogevteen, voorzitter van K.P.S., heette de aanwezigen, leden en donateurs, waaronder zich ook H-M. de Koningin, Prins Bernhard en de prinses jes Bfeatrix en Irene bevonden, hartelijk welkom en stelde het op hoge prijs, dat de burgemeester van Soest en zijn echt genote, de uitnodiging hadden aanvaar cf, om dit feest bij te wonen. Een bestuurslid van K.S.D. (Koninklijke Staldepartement Den Haag) complimen teerde K.P.Si. en bood bloemien aan. Daar na was het woord aan de heer Paansj bestuurslid van de Bond van Neld- Mili taire- Oorlogsslachtoffers. In een kern achtige toespraak wekte hij de aanwezi gen op om de tombola, die ten bate van genoemde bond deze avond zou plaats vinden, tot een zo groot mogelijk succes te maken. Het gezelschap van Fred Fagel presen teerde voor deze bijzonders avond zijn cabaret-revue „Dat is lachen", Met élan voerde dit uit 5 personen bestaande ge zelschap de in deze revu/e voorkomende schetsen en voordrachten uit. Groot was het enthousiasme, dat steeg naarmate het programma vorderde en bij zonder goed deden hef de schetsen „Half en Zacht van de Wegenwacht", „De Boksmatch" en „De ober van de spoor weg-restauratie' Ook Cas Oosthoek bracht met zijn accor- deonmuziek en zijn muzikale prestaties op de vleugel, op de hem bekends wijze, de aanwezigen in verrukking. M'et de door hem ten gehore gebrachte m1 eezing-piot- po urri „Van Grootvaders klok tot Pie- tertje Swing" was dit in hoge mate het geval. De gehele muzikale omlijsting Sloof zich overigens wonderwel aan bij het re vue-programma. De koninklijke familie leefde geheel in de feestelijke sfeer van ds avond mee en op ongedwongen wijze deelde zij in de vreugde van dit door K.P.S. georga niseerde feiest. Aan het slot van deze zeer geslaagde avond dankte de voorzitter de artïsten voor hun succesvol optreden en bood die twee medespielende dames bloemlen aan. Met waardering gewaagde spr. van het feit, dat Philips fe Eindhoven welwillend voor de geluidsinstallatie had gezorgd en de. firma Goldschmeding uit Hilversum de vleugel eveneens belangloos beschik baar had gesteld- De tombola ten bate van de Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers werd een groot suc ces. Het was bijna middernacht toen het einde kwam aan deze zo bij uitstek ge slaagde avond en de Koninklijke Familie vertrok. Die pianist Harry Saelman verzorgde in de restauratie de muziek op de vleu gel op zeer bekwame wijze. Een gezellig bal, o.l.v. J. H, van Es uit Baarn en met medewerking van het dansorke.st ,,The Red-White-Bleu Gang" besloot de avond. HET WANDELSPORT-BOEK ARRIVEERDE IN SOEST Zaterdagmiddag legde het wandelsport boek de laatste etappe af van de kilome terslange tocht door het gehele land. Te ruim 4 uur arriveerden de Amjers- foortse verenigingen kiene, Mieursing, S.O.S-, St. Joris, Trekvogels, Volharding, SSS, Wilhelmina en Z.U.T. met het boek, na een wandeling door de bossien en de Soester duinen, op de Soesterbe.rgsiestraat nabij het sanatorium „Zonnegloren", al waar zij werden opgewacht door de Soes ter Wandelsport Vereniging „Die Eiem- U moet mij geloven als ik zeg, dat de Commissie Stikker, die nu onderweg is naar Indië, mijn zegen heeft. Niets ligt mij zo na aan het hart als de Indische kwestie en de uiteindelijke oplossing daarvan. Daarom heeft de commissie mijn zegen, maar enig resultaat verwacht ik niet, hoezeer mij dat ook spijt. De regering schijnt het nu in de massa te gaan zoeken en als dit inderdaad de opzet is, hadden ze wijzer gedaan dje hela le, en 2e Kamer maar mieje te nemJen. Wie zouden dan tenminste hef voordeel heb ben, dat er een paar mensen wanen mee gegaan, die Indië kennen. Ik heb alle respect voor de heten van die commissie, maar van Indië weet eigenlijk geen d'er lieden iets en van de aard der tegenpartij evenmin. Misschien dat zij „Javaans in 10 dagen" hebben doorgewerkt, maar al spreek je Javaans, dan ken je nog de Ja vanen niet. En dan heb ik het alleen nog maar over Javanen. Hoe het ook zij, de commissie is onder weg en alle leden zijn vol goede wit om de Indische kwestie nu in het reine fe brengen- Het zal wel weer op een bij eenkomst uitlopen met veel ups and downs en uiteindelijk eten schijnbare overeenstemming, die direct weet ge schonden wordt als de commissiele den hun hielen hebben gelicht. We; beleefden al Linggadjatti, waar mi nister Schermethorn zo blij mee was, de Renville-overeenkomst, d,e ontmoeting in Djokja, waar onze mensen werden ge molesteerd, bespuwd ienz. Van al die: overeenkomsten bleef geen draad heel en ik ben niet de enige, die gelooft, dat wij, voor waf Indië betreft, met een plank voor ons hoofd lopen. Waar wij Nederlanders, ondanks alles, nog steeds ons gevoel voor humor niet verloren, hebben ve'en gelachen toen zij van de nieuwe commissie hoorden. Ik heb ook gelachen, maar zij en ik weten, dat dit lachen misplaatst is, omdat er zulke grote belangen op het spel staan. Hierbij denken we niiet in de laatste plaats aan onze jongens overzee, die,, on danks alles, hun plicht doen onder om standigheden, waarvan iemand, idie niet eerder in Indië was, geien begrip heieft. We denken aan die Nederlan'diers, dile in de republiek gevangen worden gehou den en aan het overgrote deel di:r goed willende Inlandse bevolking, die snakt naar vrede en veiligheid. Maar ,,apa boleh boewat", oftewel, wat zullen wij er aan doen. Die voor de hand liggende oplossing van het vraagstuk schijnt te gemakkelijk. Door onze eigen schuld kijken onzie grote broers ons op de vingers, dus gaan we maar weer confereren en tonen wij ons weer als een schoolmeester, dite gejen or de kan houden in zijn klas en nodig ge- pensioinneerd moet worden H. OEKMAN. kanter s". Met de drumband van de padvinders van de afd. Amersfoort en de vaanJdlels en vlaggen van genoemde verenigingen voorop, werd gemarcheerd naar hef „Oranje Hotel", alwaar de wandeihws werden ontvangen door onze burgemees ter, Mr. S. P. baron Benfinck. Nadat de burgemeester de wandelaars op deze mooie November-namiddag ha d ver welkomd en zijn waardering had uitge sproken voor de betoonde liefde en trouw aan de Koningin en in de aanbie ding van het wandelsport-boek tten de monstratie zag van de verknochtheid aan het Huis van Oranje, nodigde spreker de besturen van de aanweizigie verenigin gen uit binnen te komen, om bij de plaat sing van de laatste handtekening aanwe zig te zijn. Nadat aan dit verzoek was voldaan, over handigde de heer v. d. Klok, voorzitter van het Amersfoortse Wandel-comité on ze burgemeester het gedenkboek, waarbij spr. er zijn teleurstelling over uitsprak, dat ze nu, onder de rook van hét paleis, het boek uit handen moesten gieven. Nadat de burgemeester zijn handtekening in hef fraai uitgevoerde boek had ge plaatst en dc burgemeester dte heer v. d. Kolk had beantwoord, werd de terug tocht door de wandelaars naar Amers foort aanvaard. Het ligt in dc bedoeling in het voorjaar van 1949 een stertochf naar Soestdijk te organiseren, waarna een massaal défilé zal plaatsvinden, waarbij het gedenkbotek aan H. M. de Koningin zal worden aan geboden. AANRIJDING. Op de Birktsfraat moest de bestuurder van een auto voor een geparkeerde auto stoepen, om een tegenligger te laten pas seren. Een vrachtauto, die om dezelfde reden wilde stoppen, glejed echter door de gladheid van het wieg'dtek door en botste tegen de vóór hem stoppende luxe auto, met 't gevolg, dat deze aan de achterzijde ernstig werd beschadigd. Heb je dat verhaal gelezen Van die vrolijke barbier, Die zijn klanten bijna keelde Voor die klanten hun plezier? Een of and're grappenmaker Kwam de winkel ingestapt En de kapper vroeg hem of hij Moest geschoren of gekapt. Maar de klant zat vol met grapjes, Zodat hij ten antwoord gaf: „Nee, je moet ma maar niet scheren, Snij m'n kop er maar eens af." Het barbiertje dacht verwonderd, Wat is dat een rare "klant, Maakte toen een schijnbeweging Met een mes, da botte kant. Ja, dat dacht hij toen tenminste, Vóór hij 't zelf nog goed begreep Gaf-ie met de scherp? zijde In de hals een forse kesp. Nou, je kunt begrijpen, dat-ie Door de schrik haast was verlamd En hete slot van 't lied was zelfs, Dat de wond nog moest gekramd. Lijkt het u ook te onzinnig? 't Is een echt gebeurd verhaal; Eig'lijk heeft dit stuk historie Nog een zekere moraal. Deze tijden zijn te ernstig, Dat is, wat ik nu begrijp En voor echte leuke grapjes Zijn de mensen niet meer rijp. Geef z'een mes of een atoombom, Het geeft allemaal geen duif, De mensheid kan niet ernstig blijvten, Ze haalt er steeds iets geks mee uit. Een overgangsjaar. Er is dan ook' iets geheel anders, dat in de lucht hangt. Volgens mededelingen, die wij bij officiële instanties inwonnen, rekent de regering er met stelligheid op. dat in de ko mende maanden op de wereldmarkt een be langrijke prijsdaling zal optreden. Vooral in Amerika begint het aanbod meer en meer de vraag te overtreffen, waardoor de prijzen zowel voor levensmiddelen als voor gebruiks artikelen gaan dalen. De Nederlandse rege ring speculeert er nu op. dat deze beweging zich zal doorzetten, waardoor onze aanko pen in het buitenland veel goedkoper zullen worden en tal van prijzen zullen kunnen dalen. Tegelijkertijd moet zij er rekening mee houden, dat in de loop van 1949 ons prijspeil aangepast moet worden bij het Bel gische en dat zal heel wat voeten in de aarde hebben. Tot nu toe hadden wij in ons land een straffe prijsbeheersing, die het mogelijk heeft gemaakt de koopkracht van de lonen vrij goed te beschermen. Door de aanpas singspolitiek ten behoeve van de Benelux- overeenkomst dreigt deze sociale rust tot een einde te komen en alleen de bovenge noemde internationale prijsdaling zou de op komende onrust kunnen bezweren. Met recht mag men zeggen, dat dit geen dubbeltje op DRAAGT ELKANDERS LASTEN. HERWONNEN LEVENSKRACHT- A.s. Zaterdag, 27 Nov„ houden boven genoemde tuberculosie-bestrijdingsfond- sen, instellingen van het Chr- Nat. Vak verbond en de Kath. Arbeiders Bew(e- weging een openbare collecte. Daar er steeds melete personen door de ze, vooral onder de arbeidende bevolking woekerende zjekte, aangetast worden, is het dringend nodig met alle denkbare middelen deze zilekte te bestrijldkn. Het uitvoerend comité doet dan ook een dringend beroep op alle inwoners van Soest en Soesterberg om dit werk te steu nen. Dit kunt u doen door uw bijdrage te storten in de busjes, welke U Zater dag zullen worden voorgehouden. Voor dit nicoie deel is geen gifi te groot. PROV- UTR. ELECTR. MIJ. Die. Directies van de NV PUEM en bef GEBRU verzoeken ons, met verwijzing naar Pet eerder in ons blad opgenomen bericht betreffende beperking van bet electriciteifsvertruik in de piekuren, tw. van 7-9 en van 16-18 uur, de aandacht er op te vestigen, dat de verbodsbepalingen zijn uitgevaardigd door de Minister van Economische Zaken, derhalve algemeen voor het gehele land geleien, dus óók voor de Provincie Utrecht. D'e Directeur-Generaal van de energie voorziening is gemachtigd om, al dan niet voorwaardelijk, geheel of gedeeltelijk ont heffing te verlenen van de verbodsbepa lingen. Daar evenwel ook bij de PEGUS- centrale, die de etectriciteit voor PUEM en GEBRU opwekt, overbelasting van bei tels, machines en transformatoren diteigt. kan de Directeur-Generaal onder geen voorwaarde ontheffing voor de provin cie Utrecht verleneh. Verboden ïs dus: 1. buitenverlichting van openbare gebou wen, hotels, café's restaurants en amu- sjementsoindernemingeh van 7-9 ten van 16-18 uur op werkdagen, behalve 's Za- ter dagsmi dfciags 2. tetalagevcrlichting in winkels vóór 18 uur ien na 22 uur op de dagen Maandag Lm. Vrijdag en vóór 16 uur en na 22 uur op Zaterdagen en Zondagen (étalagevier- lïchting is dus alleen toegestaan van 18- 22 uur op de dagen Maandag tot en met Vrijdag en van 16-22 uur op Zaterdagen én Zondagen); 3. lichtreclame, w.o. neonreclame is be grepen. Verder wordt medewerking vterzochf van alle electriciteitsverbruikters het stroom verbruik in de piekuren 7-9 en 16-18 uur op de dagen Maandag tot en met Vrijdag en van 7-9 op Zaterdagen zoveel mogelijk te beperken o.a. door tijdens die uren zo min mogelijk van huishoudelijke electrische apparaten gebruik te maken, vooral geen electrische kachtels inschake len en de verlichting tot het hoogt nood zakelijke te vermindei ten. DUITSER GEVAT. Wegens illegale gnensovierschreiding w/erd de Duitser B. S., die zich in deze gemei?ta- te ophield, door de politie gearresteerd: GEVONDEN VOORWERPEN. Barnsteen sigarenpijpje, nummerbord L 49423, portemonnaie met inh-, wi f-hl. want, glacé handschoen, halssnoer, hand warmer, lederen kindierporfcemonnaie> bril, schroevendraaier, paar glacé hetenhand- schoenen, jachthond, kinderwanf, klap stoeltje, schop, schakelarmband, gele glacé handschoen, sleuteltje, zwarte bou vier, gr.-rode kinderwanten, fitterstang, br. glacé handschoen. Inlichtingen poli tiebureau, Van Weedestraat. Er is voor het eerst sinds de bevrijding een onmiskenbare „deining" in het land ontstaan, een algemeen gevoel vanongerustheid over de toekomst. De oorzaken daarvan liggen niet in de internationale spanning, maar in de snelle verhoging van de prijzen van be langrijke levensmiddelen en in de onaange name verwachting, dat het nog wel erger zal worden. Dit gevoel van onbehagen is nu bovendien nog versterkt door de medede ling van minister In 't Veld, dat huurverho ging in de loop van het volgend jaar onver mijdelijk zal zijn. Wel heeft hij daaraan toe gevoegd, dat de hogere huren niet ten laste zullen mogen komen van de kleine man, maar op wie men die last dan wel zou moe ten afwentelen, is niet duidelijk. Verreke ning in de lonen is uitgesloten, omdat daar mee het gehele loon- en prijspeil in bewe ging zou komen. Verhoging van de lonen zonder doorberekening in de prijzen is even onmogelijk, omdat de bedrijven reeds tot het uiterste belast zijn en in geen geval een nieuwe loonsverhoging zouden kunnen beta len. De Minister maakte echter melding van een huurbelasting en als wij hem goed heb ben begrepen, zou dit betekenen, dat op de huren een zekere belasting zou worden ge heven. die hoger zou zijn naarmate men meer huur betaalt. Hierdoor zou de gehele last van de huurverhoging komen op de ho gere inkomens en het is zeer de vraag of dit in de praktijk mogelijk zal zijn. Deze hogere inkomens immers betalen reeds aan zienlijk meer inkomstenbelasting, hogere schoolgelden en genieten bovendien niet van de sociale wetten. Zij vallen niet onder de kosteloze ziekte-verzekering, hebben geen recht op ziekenhuisverpleging enz., zodat ook deze groep de grens van zijn belast baarheid heeft bereikt. Wie men dan wel die zwaardere huurlast wil laten betalen (alleen voor de huurwoningen zou men toch zeker moeten rekenen op een bedrag van 50 tot 100 millioen guldenis niet duidelijk.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1