UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Doekje voor het bloeden. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 24e JAARGANG No. 90. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Het zou overdreven zijn te zeggen, dat de gulden loontoeslag als compensatie voor de stijgende prijzen der levensmiddelen alge mene waardering heeft gevonden. Ten eer ste ontvangen de loontrekkers onder de 23 jaar de toeslag niet en vallen de gepension- neerden er buiten, terwijl natuurlijk alle zelfstandigen de kosten van de hogere prij zen eveneens zelf te dragen hebben. In de Tweede plaats schiet die gulden volkomen te kort, ook al doordat er loonbelasting over moet worden betaald. Veel meer dan een doekje voor het bloeden is deze maatregel clan ook niet. De bedoeling ervan was uit sluitend een royaal gebaar te maken, waar door de Kamerleden konden worden ver zoend met de onpopulaire maatregelen. De Kamerleden konden dan weer tegenover hun kiezers de goedkeuring voor de nieuwe maat regelen verantwoorden. De regering kon het gebaar des te gemakkelijker maken, omdat zij de kosten toch liet dragen door het be drijfsleven en er zelfs nog een deel van in eigen zak steekt door middel van de belas tingheffing. Met moet deze nieuwe verhoging van de kos ten van levensonderhoud toeschrijven aan twee oorzaken: ten eerste het streven om de kosten van levensonderhoud meer in over eenstemming te brengen met de werkelijke prijzen der producten en ten tweede de nood zaak om binnen een jaar ongeveer gelijke prijzen en economische toestanden te krij gen als in België. Dit betekent, dat wij in een onplezierige overgangstoestand zitten, maar als wij van de distributie-regelingen, van grondstoffentoewijzingen en van de meeste andere maatregelen, die het bedrijfs leven hinderen, af willen komen, moeten wij er wel mep accoord gaan. Dalende prijzen in het verschiet? Zoals wij enkele weken geleden schreven, wordt hierbij gespeculeerd op een algemene prijsdaling op de wereldmarkt, die de huidi ge stijging van de prijzen bij ons te lande te niet zou kunnen doen. De aanwijzingen wor den sterker, dat deze daling inderdaad be gint door te zetten. Na de herverkiezing van Truman is de Amerikaanse beurs een heel eind omlaag gegaan met de koersen. Aan vankelijk dacht men, dat het slechts een tij- - aelijk verschijnsel zou zijn. doch ae daling is, nadat men zich hersteld had van de ver rassing van de republikeinse nederlaag, doorgegaan en het blijkt trouwens, dat hier voor zeer gezonde redenen bestaan. Men zegt wel in Amerika, dat de Marshall-hulp in het geheel niet werd verstrekt om de Amerikaanse markt te ontlasten van een dreigende overproductie, maar dat neemt niet weg, dat die gefox*ceerde uitvoer nodig is om te grote voorraden te spuien. Met ver ontrusting heeft men geconstateerd, dat on danks de grote uitvoeren onder het Mar shall-plan de Amerikaanse uitvoer dit jaar 15% lager zal zijn dan het vorig jaar. Dit wordt veroorzaakt door de onmacht der Europese en Aziatische landen om aankopen te doen in Amerika; ze hebben er nu een maal geen dollars voor. Het is dan ook geen wonder, dat Truman nu besloten heeft de Marshall-hulp te versnellen. Hoe nodig dat is blijkt o.a. uit het feit, dat in September j.1. de waarde van de onver kochte goederen in Amerika nogmaals met 800 millioen steeg, waardoor het totaal der voorraden het reusachtige bedrag van 53,3 milliard dollar beloopt. Deze enorme massa goederen hangt dreigend boven de markt, want mochten zij onverkoopbaar blijden, dan zullen zij vroeg of laat als een lawine op de markt komen en daardoor een gewel dige daling van de prijzen veroorzaken. Er is dus wel een grondige reden om toenemen de daling van de prijzen te verwachten. Heel Europa zit daarbij op het vinkentouw en wacht er op goedkoper te kunnen impor teren. In die tussentijd bedient men zich van zulke doekjes voor het bloeden" als de gul den loontoeslag. PiaaSselifit nieuws. SOESTER GEMEENSCHAP. Zoals wel algemeen ttèk:nd, is in Juli 1948 door de Raad onzer gemeenfcj nen commissie ingesteld, welke tot taak heeft B. én W. te adviseren omtrent oprichting en instandhouding van eietn „Soester Gemeenschap", Als leden van die commissie werden bzino.md Mevr. S. G. Landweer-de Visser, Msvr. H- A. E. K. van der Swan-de Kiewit en dié heren K. de Haan (teviens Voorzitter), H- J. S. Clements, R. Hilhorst, G. Kruijff en J. A. Schaafsma. Als secretaris werd aan de commissie toegevoegd de hiöer D- Oostelaar. De commissie voornoemd hesft e,ni£|e be langrijke besprek ingc^m geveterd en zich o»m. door een uiterst deskundigs n.I. d: heer Molendijk, burgemeester van Amersfoort, laten voorlichten. De eerste vraag, di/e er ongetwijfeld bij het publiek rijst is deze: ,,Wat wil die Soester gemeenschap" 'eigenlijk en -is dit nu zó belangrijk, dat het gemeente bestuur zich volledig achter dit streven stelt?" De eerste sbninrjea, die opgingen om te komen tot een gemTi.nschap, dateren uit de jat en 1938 ion 1939. Met de Duitse invasie voor ogen, vond men, dat er ijets gebeuren moest; H.M. Koningin Wilhel- mina hield haar rede over „Gaestelijkd herbewapening". Tijdens de Duitse bezrtting groeide bet gemeenschapsgevoel tot een voor ons fand ongekende hoogte. Ongeacht ge- loofs- of politieke overtuiging had hef Nederlandse volk maar 1 doel: „ver drijving van de gehate bezetter". Nu echter deze angstige tijd w.|er achter de rug is, keert men zo langzamerhand weer terug naar zijn eigen klein belan- gengroepje. De Soester Gemeenschap nu wil telen overkoepelingsorgaan zijn tussen de di verse plaatselijke verenigingen >an trach ten tot e^n nauwere samenwerking te ko men, zonder de vrijheid van iedti-rie; ver eniging afzonderlijk aan te tasten. De ze samenwerking strekt zich uit over hét gehele sociale en culturele le^étn ten omvat dus zowel sportverenigingen als verenigingen op het gebbd van tondel, schaken, volksontwikkeling enz. enz. In plaatsen waar geen gemeenschap be staat is de gang van zaken vaak zo: De vereniging A geeft een lezing ov.r 'n bepaald onderwierp en een paar wteklein later geètf vereniging B een lezing over eepzelfde onderwierp. Gevolg? Beide avonden slecht bezet, twiejs maal honorarium voor de spreker, twee maal reiskosten enz. enz. Laat nu de „gemeenschap" voor beide verenigingen 1 avond organiseren tin bet voordeej spreekt voor zichzelf. Boven dien bereiken wij, dat personen, di;e veelal nooit contact met elkaar gehad hebben nu eens gezamenlijk g|eni)eten van een mooie avond. Velen zullen hun schouders ophalen ien zéggen: Zoiets is in Soest niet mogelijk. Kunt U zich voorstellen, dat een R.K., een Chr. en een zangkoor van „Die Stem des Volks gezamenlijk in een kerkge bouw een kerstconcert organiseren? In Amersfoort is het tót stand ge-' bracht en waarom zou iets dergelijks in Soest niet mogelijk zijn? Binnenkort hoopt de commissie haar verslag te kunnen uitbrengen in de hoop, dat ook in onze .gemeente een ge meenschap zal kunnen worden opgericht. BILJARTEN. De uitslagen van de gespeelde competitiewed strijden voor de N.B.B., district Eemla/id, in de week van 28 November tot en met 4 Decem ber waren: Cadre klasse: Ons Genoegen IDe Vergulde Wagen I 42. De Gouden Ploeg ICentraal I 4—2. Ie klasse libre-. Soestdijk IDe Vergulde Wa gen If 6—2. De Gouden Ploeg IILeusderkwar- tier I 80. Theomien IOns Genoegen II 3—-5. Zonneheuvel IDe Nieuwe Kei I 62. 2e klasse libre A: Leusderkwartier IIDe Ver gulde Wagen III 80. O.D.L. IOosterpark 1 44. Ons Genoegen IIIAnimo I 44. Cen traal IIMetropole II 44. 2e klasse libre B: Metropole IIIDe Nieuwe Kei II 80. Middelwijk IIMiddelwijk I 80. D.O.S. IDe Gouden Ploeg III 62. 3e klasse libre A- De Vergulde Wagen IV Theomien II 62. Ons Genoegen IVK.O.T. II 44. Metropole IVCentraal III 44. O.D.L IISoestdijk II 62. 3e klasse libre B. Animo IIO.D.L. II 44. Tavenu 1Zonneheuvel II 44. De Nieuwe Kei IIILeusderkwartier III 17 Metropole V Ons Genoegen V 44. 3e klasse libre C: D.O.S. IIMiddelwijk III 6—2. K.O.T. III—O D.L. IV 2—6. Leusderkwar tier IVAnimo III 62. Oosterpark IIZonne heuvel III 62. „DE ROVERSSYMPHONY". Donderdag wordt in het City-Theater het bij zondere Mmwerk ,,De Roverssymphony" ver toont. Friedrich Feher, die dit filmwerk gecom poneerd heeft, is er in geslaagd met zeer een voudige en voor de hand liggende middelen, maar geieid door een helder filminzicht, een kundig vakmanschap en vooral een grandioze fantasie, een lyrische, vloeiende en gave com positie tot stand te brengen. Niet in het minst heeft daarin een belangrijk aandeel het feit, dat hij behalve de regie, ook de muziek voor zijn rekening kon nemen. En hoe is deze muziek? Speels, teder, schelms, het zijn alle eigenschappen, waarin geluid en beeld een onverbrekelijke eenheid vormen. Met een verrukkelijke, zwierige vaart rollen zich de merkwaardige avonturen van Giannino met zijn slingerpiano'tje, zijn ezeltje en zijn hond voor u af. De tragi-comedie. van de gestolen en verloren geraakte kous met dukaten, de gefopte waar zegster, de rondreizende muzikantenfamilie, het illustre roversgezelschap, van dit alles weet Feher met onfeilbare zekerheid de bijna sprookjesachtige sfeer te treffen en de meest onverwachte dingen, met zo'n pretentieloze vanzelfsprekendheid voor te dragen, dat men deze snaakse zotternij onmiddellijk aanvaardt en met intense vreugde geniet. TENTOONSTELLING POSTDUIVEN VERENIGING „DE ZWALUW". Tijdens de St. Nicolaasdagen hield de postdui venvereniging ,,De Zwaluw" haar jaarlijkse clubtentoonstelling in de grote zaal van „De Gouden Ploeg". Er bestond voor deze expositie een bijzonder grote belangstelling en er vielen tal van fraaie exemplaren te bewonderen. De keurmeester, de heer J. F. Heerschop uit Haarlem, had een zeer moeilijke taak, om uit de ruim 225 inzendingen de beste duiven als prijswinnaars aan te wijzen. Zaterdagavond opende de voorzitter, de heer J. v. d. Brink, met enige toepasselijke woor den de tentoonstelling en dankte de commisie, die met de organisatie was belast, voor de keu rige wijze, waarop een en ander tot stand was gebracht. Tevens dankte hij de Soester winke liers voor de prachtige beschikbaar gestelde prijzen. Met de wens, dat deze tentoonstelling er toe mocht bijdragen het gehalte der postduiven te veihogen en de onderlinge kameraadschap der leden zou bevorderen, verklaarde spr. de ten toonstelling voor geopend. De prijzen werden als volgt toegekend: Oude doffers, onbevlogen: 1. A. van Asch, 2. C van Soest, 3. G. Geijtenbeek en E. V. W. Grift. Oude duiven, onbevlogen: 1. J. Wijnands, 2. J. de Brakel, 3. H. Elschot. Oude dofiers tot 500 K.M.: 1. A. Priem, 2. C. van Soest, 3. Logtenstein. Oude duiven tot 500 K.M.: 1. J. de Brakel, 2 Jac. van Herwaarden, 3. H. Verwoerd, 4. Jac. Kamerbeek. Oude doffers boven 500 K.M.: 1. ,G. Geijtenbeek, 2. P. Grift, 3. R. Veer, 4. J. Gaasbeek, Z.E.V. J. Kruseman. Oude duiven boven 500 K.M.: 1. Sj. Rijksen, 2. C. Van Soest, Z.E.V. J. H. van Breukelen. Jonge doffers, onbevlogen: 1. J. de Bruin, 2. Van Velzen, 3. Jac. v. Herwaarden, 4. C. van Soest. Jonge Duiven, onbevlogen: 1. H. Prins, 2. R. Burgsteden, 3. H. Elschot, 4. J. v. d. Brink, Z.E.V. H. de Bree. Jonge doffers tot 200 K.M.: 1. Sj. Rijksen, 2. G. Geijtenbeek, 3. Jac. Kamerbeek, 4. J. v. d. Brink, 5. R. Veer. Jonge duiven tot 200 K.M.: 1. Jac. Kamerbeek, 2. J. v. d. Brink, 3 A. Priem, 4. A. van Asch, Z.E.V. J. Wijnand. Jonge doffers en duiven boven 200 K.M.: 1. J. de Brakel, 2. J. Gaasbeek, 3. Jac. Kamerbeek, 4. H. Gorisen, 5. A. van Asch, Z.E.V. A. Rijk sen. De beste duif van het geheel: Sj. Rijksen. Zondagavond werden de prijzen in „De Gouden Ploeg" door de voorzitter aan de respectieve lijke winnaars uitgereikt. ST. NICOLAAS-FEEST. Vrijdagmiddag j.1. brachten St. Nicolaas en Piet een bezoek aan de School met de Bijbel aan de Prins Bernhardlaan, alhier. Om ongeveer kwart voor drie arriveerde de goede Sint in vol ornaat, gezeten op het lie velingspaard Trix van Z.K.H. Prins Bernhard, welwillend beschikbaar gesteld, wegens ziekte van de oude schimmel. Het hoofd der school, de heer C. N. v. d. Hier, heette de hoge bezoeker hartelijk welkom. Nadat enkele Sinterklaasliederen ten beste wa ren gegeven, gingen de opgetogen kinderen naar binnen. Sinterklaas bezocht achtereenvolgens de ver schillende klassen, en onderhield zich met bra ve en stoute kinderen, waarna de kinderen werden getracteerd. ST. NICOLAAS BIJ DE BUURTVERENIGING. Op verzoek van het bestuur der Buurtvereni ging „Burg. Grothestraat en Omgeving" be zochten St. Nicolaas en zijn knecht Vrijdag middag de kinderen van de leden der vereni ging. Tegen vijf uur arriveerde Sint per auto bij het City-Theater, waar zowel St. Nicolaas als zijn knecht door de heer Trip, namens het bestuur, werden welkom geheten. In de door de directie feestelijk versierde foyer van het Theater, werd de grijze Sint met een welkomstlied door de kinderen be groet. Hierna ging St. Nicolaas over tot de uitreiking van de uit Spanje medegebrachte pakjes, welke bij de kinderen zeer in de smaak vielen, even als de geserveerde chocolademelk. Om ongeveer half zeven verliet Sint Nicolaas onder luide toejuichingen der kinderen, het theater. Bij het afscheid verklaarde Sint nog, dat hij het volgende jaar zeker weer een bezoek aan de Buurtvereniging zou brengen. TAFELTENNIS. Soestdijk 3 heeft het tegèn het sterke N.M.V.J. 2 niet tot een overwinning kunnen brengen. Met 100 werd er verloren. Soestdijk 2 deed goed werk door Neerlandia 2 met 64 te klop pen. Soestdijk 4 maakte een vergeefse reis naar de Domstad, doordat U.T.T.T.S. 7 net opkwam. Soestdijk 1, die spelen moest met één inval ler, wist het tegen Rivendi 7 lot een 55 ge lijk spel te brengen. Het programma voor deze week luidt als volgt: Donderdag 9 Dec.: Noal 4Soestdijk 1 te Amersfoort. Rivendi 7Soestdijk 2 te Utrecht. Zaterdag 11 Dec.: Soestdijk 3U.T.T.C. 8 en Soestdijk 4Leva 4 le Soestdijk. GYMNASTIEKVER. „OLYMPIA". Onder aanvoering van de directeur, de heer Egtbers, trokken Woensdagavond het Volley balzestal naar Utrecht, voor een demonstratie avond van het Chr. Gymn. Verbond, Kring Utrecht. Twee ploegen van „Fraternitas" te Utrecht en één van „Mars" uit Zeist, hebben met „Olym- pia", in een halve competitie het Volley-bal spel gedemonstreerd voor een talrijk publiek. Om der tijdswille werd afgezien van de gewo ne telling, waardoor het mogelijk werd 2 maal 10 minuten te spelen. Er is sportief en enthousiast gespeeld en' de lei ding was prima. De Olympianen Egtberts, Derks, v. d. Werken, Rozendaal, Kaatee en Slij per kunnen met voldoening op de gespeelde partijen terugzien. Niemand der aanw.ezigen zul len de laatste partij Fraternitas IIOlympia vergeten. Taai volhouden en goed op elkaar ingesteld zijn en niet te vergeten het doeltref fende spel van Derks, bracht nog een over winning. Hiervoor ontving Olympia een harte lijk applaus van 't niet chauvinistisch Utrechts publiek. De uitslagen waren als volgt: Abomn. p. kwart, f 1.50 - p. post f 1-75 DINSDAG 7 DECEMBER 1948. Op mijn zoori's Sin terklaas-verlang] ijst- je stond een elecfrjschie dieseffiffcéjn m'et station en een heleboel rails, spoorbo men, wissels én booglampen; een water pistool, een echte fiets, nat zo'n bal als waarmee SEC voetbalt en nog zo het een en ander. Mijn vrouw en ik berekenden, daf we met duizend gulden wel klaar zouden zijn om zijn wensen te vervullen. Maar, al is er niets prettigers dan aan wensen te voldoen, er was vanzelfsprekend maar 1 oplossing, n.1. het verlanglijstje te ne geren en een ,eigen lijst op te spillen, dat helaas niet vérder kon gaan dan eiqn klappertjes pistool, èen chocoladeletter en nog wat van dat kleine spul. Om de teleurstelling niet al te groot te doen zijn, hébben wij de knaap van u ,voren dat wat hij gevraagd had, tot een volgende gelegenheid mosst wachten. Ik maakte foem èen paedagogische fout Minister Lieftinck in het geding te bren gen en nu wil dié jongen met alle ge weld weten waar die merueer Lieftinck woont. Gelukkig weèt ik het huisadres van de Nederlandse penningmeester niet, dus kon ik zonder te liegen .zeggen, dat ik geen nader adres wist dan: ergens in Den Haag. Hij is nu woest op onze kasbeheerdier. Om hem enig inzicht bij te brengen en de zaak te sussen, heb ik hem uitge legd, dat het nu eenmaal nodig is, dat de inwoners van èen land of een dorp met z'n alle|n bijdragen om dingen in 'j. !ands.; of dorpsbelang te doen. Om dicht bij huis te blijven, wij gaan bij voorbeeld een park aanleggen achter Co- lènso- Dat kost geld. Er zijn natuurlijk wél andere en meier noodzakelijker dinge.n in ons dorp te doen, maar dê noodzake lijkste dingen doen we niet altijd het eerst. De weg van de minste weeirs|t|anjd is nu eenmaal aanlokkelijk te bewande len. Nare zuurpruimen vinden wel, dat een behoorlijk trottoir in b.v. de Steenhoff- straat van meer urgentie is, maar daar zijn het nu eenmaal zuurpruimen voor, die het nut van zo'n park niet inzien. Kijk knul, voor dat soort dingen moet Pappie belasting betalen en omdat iet" erg veel van die parkjes zijn, moeten je Diesel èn je voetbal nog ieyen wachten. Hiermee heb ik mm zoon een volkomen scheve voorstelling van zaken gegeven, dat £eef ik toe, maar ja, waf doet een mens als de ontvanger je steeds vrien delijk verzoekt je inkomsten-, loon- ver- evenmgs-, personele-, grond-, winst-, vier- 3?'i °ndernêming8-, dividend en straatbelasting te voldoen. Zo iemand moet jé zo nu en dan toch' ook eens een pleizier doen en bovphdiisn kwam de ontvanger eerder met zijn ver- zoek dan mijn zoon. H. OEKMAN. Olympid—Fraternitas I 22—23. Fraternitas Tt- Mars IJ—19. Mars—0]ymp,a 18—26. Fraterni- 21 T n ?'i! 'i 23~20' Mars-Fraternitas l 21 22. Olympia—Fraternitas TI 33—31 De prijzen vielen als volgt: Fraternitas (3 gewonnen) 1ste prijs Olympia (2 gewonnen) 2de prijs. Mars (1 gewonnen) Fraternitas II (0 gewonnen). De uitreiking der prijzen wérd door de Kring- voorz.tter, de heer Vermolen, met een toepas selijk woord verricht. Met de belofte, dat spoe dig zoiets weer georganiseerd zal worden ook voor dames-zestallen, ging men tevreden naar MET KERSTMIS EXTRA KAAS. In verband met de goeids melkgiff van net veè en de daaruit voortvloeiende ruimere kaasproductie in de afgelopen pen odé, zal het mogelijk zijn aan alle leeftijdsgroepen 100 gram kaas extra ter beschikking te stellenwaarvoor in de bonnenlijst van 16 December teen extra bon wordt opge|nomen. Desgewenst kan men op dezle bon 125 gram korstloze kaas betrekken. WAARSCHUWING. Tijdens de in dé laatste dagen door die politie in samenwerking met de P.U.E.M- gehoude,n controle is o.m. gebleken, dat verschillende zakenlieden en amfcifö pier- sonen zich niet houden aan de lichtlij nen voor sfroombesparing. Voorlopig werd waarschuwend opgetre den, doch mem moét er rekening möel houden, dat van nu af bij overtreding der voorschriften direct procesverbaal worcff opgemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN. Haan, zilverbon f2.50 qn 2 van f I.—br. kinderwant, dames-vulpotlooid, zw-bon|fe pink, bl.-rode wanten, 4 bedeltjes, he ren-polshorloge, figuurzaagplankje, geruit wollen vest, portefeuille, gro;en windjack, rijwiellantaarnkop, beige ceintuur, on derstel van wagentje, dameswant, siga renkistje inh. 3 pijpen, doos, 8 sigaren enz.; 6 kousen, bruin glacé herenhand- schcèn, reliquie, witte wollen wan,f, zilv. schakelarmband, zwarte hond. Inlichtin gen Politiebureau.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1