Voetbal. Plaatselijk nieuws. Waterleiding en Vorst. het voordeligst zijn. De heer SCHAAFSMA vraagt wie de plannen heeft gemaakt en of particulie re ondernemers voor dit werk gijn ge raadpleegd- Spr. is geen voorstander van de D.U.W. wanneer het werk ook op an dere wijze kan worden uitgevoerd. De heer NOODER steunt de gedachten van de heren Burgwal en Schaafsma. Spr. begrijpt de zaak echter wel. Ben en an der houdt natuurlijk verband met de rijkssubsidie. De heer OOMS meent, dat, hoewel hef Rijk 85-90 o/o in de lonen zal bijdragen, de lasten op ons zullen blijven drukken. Binnenkort hebben we in Colenso prach tige paden en in de gemeente slechtte wegen. Spr. stelt voor de plannen uit te stellen tot betere tijden. Ook de heer A- HILHORST is tegen dit voorstel. In de Eng,»de Eemvallei, de Duinen en het Soester Veen hebban wie veel prachtig natuurschoon, maar er zijn geen wegen om al dit moois te ontslui ten. Voor de zo nodige wandel- en rijwiel paden langs de hoofdweg is geen geld- We weten niet, waf dit plan ons nog brengt. Spr. is daarom tegen dit plan. De VOORZITTER beaamt, dat wij in de Eng, Eemvallei, de Duinen enz. prachtig natuurschoon hebben, dat geen geld vraagt. Colenso zal een ander soort na tuurschoon, een park, brengen. Er is voor dit werk geèn plan op papier ge maakt, het werk werd ter plaatse opge nomen en begroot. Spr. neemt aan, dat bij uitvoering door particulieren de post lo nen iets lager zal liggen. De D.U.W. werkt thans voornamelijk in de polders en dit lichaam blijkt het werk op Colenso voor de wintermaanden wel een geschikt pro ject te vinden. Dat de gelden, welke hier voor docr het rijk worden uit getrokken verloren geld is, is niet juist, daar nagenoeg dezelfde gelden anders toch voor de ovèrbruggingslrege- ling nodig zijn. Weth. VAN ZADELHOFF merkt op, dat er wel wat werklozen blijken te zijn. De D.U.W. wil het werk direct met 30 mensen aanvangen. Mevr. POLET- juicht het ontstaan van het' park toe, doch kan zich niet vereni gen met de gedachte, dait er lagere lo nen werdén betaald. Weth. DE HAAN zegt èen stille hoop de hebben, dat de lonen kunnen worden opgevoerd, omdat voor dit wérk geen fietsgeld en vergoeding voor de tijd be nodigd voor het gaan naar en van het werk behoeft te worden behaald. Spr. zou er zich mee kunnen verenigen, dat B. en W. het voorstel terugnemen tof de volgende vergadering om met betrekking tot de lonen nog tt doen wat mogelijk is en prijzen van particulieren te vra- gen. Mevr. LANDWEER stelt voor nu een beslissing te nemen over bet wel of niet doen uitvoeren van het werk. In een volgende vergadering kan dan zo nodig een beslissing vallen op welke wijze dit zal worden gedaan. De heer KRUIJFF meent, dat het werk in ieder geval moet worden verricht. Als wè het perceel laten verwaarlozen, hebben we er later niets meer aan. Ook de VOORZITTER is deze mening toegedaan. Het voorstel om het werk uit te voe ren wordt hierna aangenomen met de stemmen van de heren Schimmel, Ooms Dotrestcijn, A. Hilhorst en Tolman tegen. Over de wijze hoe het werk zal worden uitgevoerd, zal in dè volgende vergade ring worden beslist. 18. Voorstel tot toekenning vergoeding kosten van vervoer voor schoolkinderen ingevolge artikel 13 der L.O.-wef 1920. Conform besloten. 19. Voorstel tot het aangaan van een geldlening grcot f375.000,— voor aflos sing van toegekende rijksvoorschotLn voor woningwetwoningen. Conform besloten. 20. Vaststelling van een besluit tof verhuur van 2 stroken grond aan de Ju- lianalaan aan W. van der Velden. Conform besloten. De VOORZITTER vraagt hierna nog toestemming om dè overdracht van de grond, tot de koop waarvan in de vo rige vergadering werd besloten, te mo gen uitstellen tot uiterlijk 1 Juli 1949, hetgeen wordt goedgekeurd. RONDVRAAG. Mevr. BUNGENER vraagt verbetering van de spoorwegovergang aan de lal- malaan en verbetering van het uitzicht bij de ovecgang aan dé Kolonieweg. Mevr. POLET verzoekt er op te la,(en toezien, dat garagè-houders de auto's niet plaatsen op wégen en paden welke vcor het verkeer, wielrijders en wande laars zijn bestemd. De heer SCHIMMEL informeert hoe 't staat met de plannen voor riolering. Weth. VAN ZADELHOFF deelt mede, dat bij de minister aangedrongen is op bijstand, ,doch zonder resultaat- Wel heeft mén geadviseerd in nieuwe wégen gelijktijdig riolering aan te brengen. De heer OOMS adviseert het rijwielpad voor de zaak van de heer Kraal aan de Van Weèdestraat een weinig om te leggen, zodat ook nog èen smal wandel pad kan worden gelegd aan welk ver zoek zal worden voldaan. Dé heer CLEMENS vraagt verbetering van het trottoir voor eèn der scholen te Soesterberg. Dè heer TOLMAN vraagt er op toe tie zien, dat de- Soester duinen niet meer gebruikt worden als oefenterrein door motorrijders en militairen. De VOORZITTER zegt, dat hierop reeds wordt toegezien en in dezie aangelegen heid steun is toègezegd van militaire zij de. Op een vraag van de heer VAN KLOOS TER deelt Weth. VAN ZADELHOFF nog mede, dat in 1949 het Kerkpad geheel onder handen zal worden genomen iein van een asphaltlaag zal worden voorzien. De vergadering wordt hierna gesloten. De raad blijft nog bijeen voor een ge heime zitting. VOETBALOVERZICHT. De door de Soester clubs behaalde re sultaten in de Zondag j.1. gespeelde com petitiewedstrijden waren als volgt: De Zebra'sSEC 12 SVMM—Soester Boys 10—1 BVC 2—SEC 2 1—2 SEC 3—Hercules 3 11 BDC 2Hooglanderveen 2 160 BDC 3Veenendaal 4 uitgesteld. Amsvorde 4BDC 4 04 Soester Boys 2—UW 7 2—4 De kleine kans, die SEC nog had bij de strijd om de eerste plaats, is door de kleine maar eervolle overwinning op de Zebra' s behouden gebleven. De SEC-reserve.s deden voor hun club genoten uit het eerstie niet onder iep wisten te Bilthovèn eveneens met 12 van BVC 2 te winnep en daarmede hun kans op de ere-titel te behouden. De leider van d'e Res. Ie klasse van dè afd. Utrecht, Hercules 3, .Stuitte in Soest op hevige tegenstand len wist het tegen SEC 3 niet verder te brengen dan een 11 gelijk spel. De Soester Boys lieten het *e Maarn te gen SVMM lelijk liggen en keerden meif een smadelijke 10—1 nederlaag huis waarts. Zoals verwacht heeft BDC 2 Zondag de gelegenheid waargenomen om haar doel- gemiddelde iets op te voeren, waarvan Hooglanderveen 2 met 16 tegen 0 de dupe werd- Uit deze uitslag blijkt toch wel duidelijk, ;dat dè BDC-reserves niet in de Res. 4e klasse thuis behorien. DE ZEBRA'S-SEC 1-2. S.E.C. heeft de vele aanhangers, die Zondag de reis naar Hilversum hadden medegemaakt, niet teleurgesteld. In een snelle en enthousiast ge speelde wedstrijd wisten de S.E.C.-mannen van de Zebra's te winnen. Deze reis was vrouwe Fortuna S.E.C. wel goed gezind, daar de door S.E.C. gemaakte doelpun ten wel op bijzondere wijze zijn tot stand ge komen, terwijl de Zebra's zo onfortuinlijk wa ren, toen het nog 11 stond, een strafschop te missen. In ieder geval hebben de S.E.C.-ers hard voor deze overwinning gewerkt en vooral de ach terhoede, met doelman Hornsveld aan het hoofd hebben zeer veel tot dit succes bijgedragen. De Zebra's waren deze middag niet in kam- pioensvorm. De eerste aanvallen waren voor S.E.C. en doelman Cohen van de Zebra's kreeg al reeds spoedig enige schoten te stoppen. Maar ook spoedig kwamen de Hilversummers" los en toen bleek, dat hun linker vleugel een doorlopend gevaar voor de S.E.C.-defensie betekende. Het spel golfde dan ook snel van doel tot doel. Er waren zowat twaalf minuten gespeeld, toen de snelle S.E.C.-linksbuiten Maassen zijn be wakers net even te vlug af was. Een keurige voorzet, vlak in de doelmond volgde, waar door een scrimage voor het Zebra-doel ont stond en waarbij een der gastheren de bal met de hand speelde. Met een strak schot benutte Jo Belt de strafschop en S.E.C. leidde met 0-1. Enthousiast trokken de Zebra's ten aanval en reeds vijf minuten later wist midvoor Schou ten met een hard schot de partijen op gelijke voet le brengen (11). Even later kreeg de jeugdige S.E.C.-rechts- buiten v. d. Valk, die deze middag wel bijzon der op dreef was, na een fraaie aanval over rechts, een bijna niet te missen kans, maar zijn schot ging over de lat. Met de Zebra's iets meer in de aanval bleef de strijd zeer aantrekkelijk De verdedigingen bleken echter in uitstekende vorm en er was aan beide zijden geen doorkomen aan.Met 1i kwam dan ook de rust. Na de doelwisseling was S.E.C. een tikje ster ker en de beide vleugelspelers stichtten nogal eens verwarring voor het Zebra-doel. Een keer was doelman Cohen al reeds gepasseerd, maar een der Zebra-achterspelers kopte het hoge schot nog juist uit de doelmond. Maar ook de goed opgezette aanvallen der gastheren waren niet van gevaar ontbloot en de S.E.C.-keper had soms al zijn talenten nodig, om onheil te voorkomen. Een half uur was er in de tweede helft ge speeld, toen de hard werkende S.E.C.-rechts- half Fontein juist binnen het strafschopgebied een overtreding beging. De Zebra-midvoor Schouten nam onder geweldige spanning de strafsenop en tot grote teleurstelling van al wat Hilversummer was schoot hij meters naast. Aangemoedigd door dit meevallertje zette S.E.C. daarna enige snelle aanvallen op en reeds na enige minuten kreeg S.E.C. op onge veer 30 meter vanaf het Zebra-doel een vrije trap toegewezen, die midhalf v. Diermen oer- hard inschoot. Een der Zebra achterspelers trachtte het schot te keren, maar veranderde het daarmede juist van richting en onhoud baar voor doelman Cohen vloog de bal in de touwen. (12). Door sterk op te dringen, probeerde de Hil— versumse defensie het spel naar de S.E.C.-helft te verplaatsen, maar de S.E.C.-achterhoede hield met de iets teruggetrokken middenlinie stand en zette met verre trappen haar voorhoede aan het werk. In deze periode onderscheidde zich ook de S.E.C.-doelman door zich enige malen op moe dige wijze voor de aanstormende Zebra-spelers te werpen. Aan de andere zijde ging een schot van de S.E.C.-linksbuiten net naast, terwijl een Zebra achterspeler even later nog juist red ding kon brengen, toen de uitgelopen doelman Cohen de bal was kwijtgeraakt. Na enige hoekschoppen op beide doelen, die ook al geen succes brachten, kwam ten slotte onder grote spanning het eindsignaal van de correct leidende scheidsrechter. VLEESVERKOOP. Morgenmiddag (Woensdag), van 2.30 tot 3.30' uur, heeft aan hét slachthuis aan de Lange Brinkweg vérkoop van vrijbank- vlees plaats voor de nummers 2201 toit en met 2500. DE ST. NICOLAAS-VIERING TE SOEST. Zaterdagmiddag was Sint Nicolaas de gast van de Federatie van Buurtvereni gingen tijdens de viering van het feest met de kinderen van alle aangesloten buurtverenigingen. Sint Nicolaas, die in een open landauer eierst eeln rijtoer door de gemeente maakte, werd aan icfs grens der gemeente officieel ontvangen ien har telijk toegesproken door onze burge meester, Mr. S. P. Baron Bentinck, (ter wijl ook de Soester Harmonie aanwezig was om de Sint met muziek te verwel komen. In een flink regentje werd dè tocht door Soest aanvaard, welke ein digde in Eemland, waar reeds 400 kin deren hunkerend naar ide komst van Sf. Nicolaas uitzagen. Met ae gebruikelijke Sint Nicolaasliiede- ren we|rd dè grijze Bisschop ontvangen, waarna prettig feest werd gevierd. Iedleir kind kreeg ee,n cadeautje. In de zaal van De Viersprong vierde SPSV het gebruikelijke Sint Nicolaas- fee.st met de kinderen ider led'én. Ook Ook hier was Burgemeester Bientinck met zijn echtgenote met hun dochtertje aan wezig. Het ging er recht geziellig aan toe en menig standje werd uitgedeeld. AANRIJDING. Op de Birktstraat reèd een uit de rich ting Amersfoort komendê vrachtauto ach ter eèn boerenwagen, bestuurd door H., wonende, aan genoemde straat. Doordat uit de richting Amsterdam een andere auto naderde, moest de vracht auto plotseling stoppen, waarbij deze tegen dè boerenwagen botste. H- viel hierdoor van dè wagen, terwijl de paarden op hol sloegen en met 'de wa gen in eèn tuintje belandden. H- liep een schaafwond op aan zijn hoofd, terwijl de wagen totaal vernield wérd. CLANDESTIEN WONEN. Tegen een drietal personen werd Pro cesverbaal opgemaakt wegens bet zich zonder vergunning vestigen in deze ge meente. ONGEWOON BEZOEK. Vrijdag in de vroege ochtenduren werd de landbouwer K, aan het Oude Gracht je alhier, gewekt door een enorm spek takel in zijn kippenhok. K., die onmid dellijk een onderzoek ging instellen, zag nog juist bij zijn komst, dat een vos uit het hok de vlucht nam, alwaar hij reêds 7 kippen had verscheurd. Een hond zetfie de achtervolging op de vos in en wist dezie dood te bijfan. Uit het ingestelde onderzoek ble^k d.s vos uit de farm aan de Eigendomweg alhier te zijn ontvlucht. SOESTERBERG. JUBILEUM BRANDWEER. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Ver. Vrijwillige Brandweer van Soes terberg wordt door heit Bestuur op Za terdag 11 December, van 16.30 tof 18 uur, in Hotel ,,'t Zwaantje" receptie gehou den. Hoe voorkom ik een bevroren waterleiding? Het winterseizoen nadert en daarmede het gevaar voor bevroren waterleidin gen en andere narigheden. Ten einde afwijkingen in de binnenlei dingen te kunnen constateren, dient men als volgt te werk te gaan. In de eerste plaats moet worden nage gaan of de hoofdkraan (van het water leidingbedrijf) goed kan worden afge sloten. Dit is gemakkelijk te controle ren door deze kraan goed dicht te draaien en daarna de hoogst gelegen aftapkraah in het perceel te openen; blijft het water daaruit doorstromen, dan sluit de hoofdkraan niet goed af. In dit geval dient het waterleidingbe drijf ten spoedigste te worden gewaar schuwd, welk bedrijf voor herstelling zorg draagt. In de tweede plaats overtuige men zich of de tussen-afsluitkranen, waardoor een gedeelte van de binnenleiding kan worden afgesloten, goed functionneren. Deze kranen maken het mogelijk be paalde gedeelten van de binnenleiding, gelegen in niet-vorstvrije ruimten, ge durende een vorstperiode ook overdag af te sluiten. In de keuken kan dan b.v. het aftappen van water nog,blijven door gaan. Het gevaar van bevriezen van de leiding kan zodoende zoveel mogelijk worden beperkt. Indien deze tussen-afsluitkra nen afwijkingen vertonen, dient men zich voor reparatie tot een loodgieter te wenden. Het vrijwaren van de hoofdkraan tegen bevriezing kan op eenvoudige wijze ge schieden door het omwikkelen van de kraan met stro, kranten e.d. Voordat de vorst invalt, is het noodza kelijk, dat de watermeter tegen bevrie zing wordt beschermd, indien men al-, thans gevrijwaard wil zijn tegen groot ongerief en hoge kosten. Niet alleen moet voorde gebruikelijke afdekking met stro, kranten e.d. van de waterme ter worden gezorgd, doch bovendien moeten de meterputten, waarvan het deksel ontbreekt, thans zo spoedig mo gelijk daarvan worden voorzien. Men make deze bij voorkeur van ijzer of beton, daar houten deksels nog steeds voor brandhout te gebruiken zijn. In kelders, waarin zich de hoofdkraan (en watermeter) bevindt, dient het bui tenraampje gesloten te worden. Wat we niet moeten doen: Het gebeurt wel, dat geabonneerden tij dens een vorstperiode één of meer der tapkranen geregeld laten doorstromen. Een dergelijke handelwijze is zeer laak baar, aangezien daardoor nodeloos wa ter verloren gaat en bovendien electri- sche stroom wordt verspild, voor de op wekking waarvan steenkolen nodig zijn. Iedere geabonneerde wordt in zijn eigen belang aangeraden de binnenleiding in zijn perceel thans spoedig te controleren hij zal zich zelf daardoor in de komende winter veel ongerief besparen. Als het gaat vriezen: Als het gaat vriezen is het noodzakelijk onderstaande raadgevingen nauwkeurig op te volgen: le. Sluit de hoofdkraan 's avonds zo vroeg mogelijk af, wanneer dit kan overdag. Voordat U daartoe overgaat na tuurlijk eerst voldoende water in voorraad nemen. Open het leeg loopkraantje en alle tapkranen en trek de closet-stortbakken door. 2e. Blaas de leidingen door. In vele ge vallen kan dit noodzakelijk zijn. Begin daarbij op zolder en eindig beneden. U blaast daartoe in elke kraan met behulp van een gummislang of des noods met de mond. Daardoor vloeit het nog in de lei dingen achtergebleven water door het leegloopkraantje bij de hoofd kraan weg. 3e. Sluit daarna alle kranen U voor komt zodoende waterverlies en eventuele overstroming, indien de hoofdkraan later weer openge draaid wordt. 4e. De stopkranen bij de closet-stort bakken mogen nimmer gesloten worden. U moet daaraan dus nooit draaien. ALUMINIUMSIERADEN De goedkope goudkleurige sieraden, die men tegenwoordig algemeen in de winkels kan kopen, bestaan voor het grootste deel uit aluminium. Het is n.1. een mengsel van 78% aluminium, 20 delen koper en 2 delen goud. Dit materiaal lijkt niet alleen uiterlijk, maar ook in vele eigenschappen sterk op goud en laat zich op dezelfde wijze verwerken. Het heeft het vroeger veel gebruikte .doublé", dat vervaardigd werd door zilver met een laagje goud te bedekken, geheel verdron gen. Doublé was belangrijk duurder, maar was niet zo duurzaam als de aluminium-ko- per-goud combinatie. Deze nieuwe stof is bovendien geheel door en door goudkleurig, zodat men bij slijtage geen witte plekken krijgt. Het z.g. „wit goud", dat veel gebruikt wordt voor de vervaardiging van sieraden en voor het zetten van diamanten en bril janten, is eveneens een aluminium-alliage. Het bestaat n.1. uit platina, gemengd met aluminium. KNOEIERIJ BIJ EEN ZOUTBORING Dezer dagen is een Deense onderzoekings commissie tot de conclusie gekomen, dat er enige jaren voor de oorlog gezwendeld is bij het z.g. aanboren van een zoutlaag. Een Amerikaan, Rawlins, begon in 1934 met bo ringen in de Deense bodem, die eerst zonder resultaat bleven. In 1936 deed hij een tweede boring en vond, volgens zijn zeggen, op 958 m. diepte een dunne laag steenzout. Men vertrouwde zijn vondst echter niet geheel en nu is eindelijk bewezen, aldus „Economi sche Voorlichting", dat Rawlins dit zout eerst gekocht had te Odense en het zelf in de boorapparaten bracht. Op grond daarvan heeft de Deense staat nu de concessie op de zoutwinning, die aan de Amerikaan was verleend, en later door hem aan een Ameri kaanse oliemaatschappij verkocht was, ver vallen verklaard. Dit is voor de maatschappij des te pijnlijker, omdat zij bij verder onder zoek in 1946 op veel geringere diepte zout lagen had ontdekt; deze werden aangeboord op diepten van 246 en 462 meter. De Deense regering zal de Amerikaanse maatschappij echter niet geheel uit haar rechten kunnen ontzetten. Zij wil alleen het bewezen bedrog aangrijpen om aan de concessie voorwaar den te verbinden, die aan de Deense Staat meer voordelen zal opleveren.

Soester Courant | 1948 | | pagina 3