Zeeën en pacten. Gouden jubileum P.V.0. Olficiële mededelingen. Voetbal. Plaatselijk nieuws. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE i DRUKKERIJ SVIIT - SOESTDiJK Abonn. p. kwart, fl.50 - p. post f 1-73 24e JAARGANG No. 91, Bureau: Van IVeedestraat 3B - Teleloon 2566 - Giro 126156 VRIJDAG 10 DECEMBER 1948. Rondom de Zuiderzee rondom de oude Mare Nostrum en dan: om de Atlantische Oceaan. Hollanders weten dat water niet alleen een scheiding, maar ook een verbinding vormt tussen de mensen- Hoeveel trek vaarten zijn er niet, langs welke een tonige oevers, eens het paard de schuit voortzeulde, die de mensen tussen de verschillende plaatsen, met elkaar in con tact bracht? En ook op grote schaal was het water een goede geleider zouden wis haast zeggen. Zo vormden in ds Middel eeuwen de stadjes van nu rondom de Zuiderzee voor die tijd machtige han delscentra's, die met elkaar samenwerk ten en elkaar ook wel dwars zaten. Maar toen ze dat déden, kregen ze zelf dj kous op de kop. Ze hebben hem nu nog op. En was het, maar dan in internationaal formaat ook al niet zo bij de oude Ro meinen? Ze schopten het op het laatst zo ver, dat alle oeverstaten van de Mid dellandse Zee zo'n beetje een economisch gebied gingen vormen, met Rome als centrum waar de lakens werden uitge deeld. De schepen van die Romeinse vloot bevoeren de Middellandse Zee. Ze brach ten het brood en de wijn naar de bur gers van Rome, al kregen ze ier weliswaar niet veel voor terug. En na dit pasje achterwaarts in de ge schiedenis een pasje voorwaarts. Zal de Atlantische Oceaan dezelfde rol gaan spelen in de historie der volkeren, die bij ons eens dé Zuiderzee en in dé Oud heid de „mare nostrum'' van de Romei nen speelde? Het lijkt er wèl wat op. tenminste voor het Noordelijk gedeelte. Na de oorlog is er tussen de oeverstaten van de gro te haringvijver èen onderlinge afhanke lijkheid ontstaan, die in sommige opzich ten herinnert aan die, welke wë bovéin noemden. Een economische afhankelijkheid, een strategische en politieke. Ben afhankelijk heid, die wederkerig is zowiel voor de be woners van de Westelijke als de Ooste lijke oever, al zijn de eersten momentje! ook de zwaksten. Een verbondenheid, die tot uiting komt in een ding als het Mar shall-plan, als het Atlantische Pact, waar men over aan het dokteren is. Het Atlantische Pact is een uitbreiding van het Brusselse, waarin de vijf landen aan West-Europa elkaar bijstand toezeg den tegenover een (Duitse) adr^ssi,?. Een agressie uit het oosten klinkt mis schien oprechter, maar minder vriende lijk. Amerika en Canada gaan nu ook meedoen. Wat dan wil zeggen, dat ook strategisch de Oostelijke oevier zich aan sluit bij dé Westelijke-. Op de vijfde Januari Jubileert in Soest „IN GOUD'', Ons Muziekcorps, dat er altijd Met muziek dé moed in houdt. P.V.O. heeft vijftig jaren Ijverig gerepeteerd, En bij alle Soester feesten Heeft zij zich geducht geweerd- Altijd staan de muzikanten Met hun instrumenten klaar, Denk eèns aan de serenades Aan zo menig gouden paar! Zié ze sjouwen als het feest is, Met de grote trom en bas. Kilometers langs dè wegen, Altijd keurig in de pas. De concerten, die zij geven, Bij hét Raadhuis jn dé tént. Kortom, als er iets tê doen is. Dan is P.V.O. present. Straks bestaat zij 50 jaren, 'f Is een prachtig jubilee, En geloof me P.V.Ó.-ers, Alle Soesters leven mee! Naast de hulde, diè wij brengen In dit feestelijk gedicht, Wil de burgerij u tonen. Dat zij zich gevoelt verplicht, Om aan t P.V.O.-muziekcorps, Waarop Soest zéér is gesteld. Als haar hulde aan te bieden 'n Reuze grote stapel geld. Immers, julli klarinetten Zijn niet helder meer van toon, De piston die is gebarsten En de klank is heus niét schoon. Ook de bugel én de althoorn Woeden, wat men noemt antiek"; Uit versleten instrumenten Komt geen zuivere muziek. Daarom, waarde P.V.O.-ers, Voelt men zich in Soest verplicht Om dat zaakje te vernieuwen; t Comité is opgericht. Alle Soesters willen geven aan dit plan hun sympathie; Ieder doet een duit in 't zakjie, Voor... de SOESTER HARMONIE. E. v. EEDEN. In het Noorden vormer» dé vliegtuigbasies op Groenland en IJsland een belofte, dat die aansluiting er niet een zal zijn van woorden alleen en in het Zuiden zijn de afspraken met Portugal over het ge bruik van de Azoren als tussenstation van eenzelfde waarborg. Moeten wé dit alles zien als een Ameri kaanse overheersing? Washington als een modern Rome? Sommigen menen van wel, maar men kan het ook zien, als een consolidatie van die wereld, die rust op de eeuwenoude waarden van vrijheidszin en respect voor anderen. En in zijn nieuwe groepering alleen maar betekent „laat ons met rust, kom je aan een van ons, dan kom jè aan ons alle maal"', en daardoor ver uitgaat boven zijn materiële. MAXIMUM SNELHEID. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemenie kennis, dat de maximumsnelheid voor alle motorrijtui gen voor de Beetzlaan is vastgesteld op 20 K.M. per uur, ten behoeve waarvan, ter plaatse verkeerstekens zijn aanga- bracht. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van E. G. Engelen, Duinweg 4, alhier, om in eien werkplaats aan de Duinwèg "kadastraal bekend in sectie D. nr. 2833, een tim merbedrijf te mogen uitbreiden door hen is verdaagd. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 3 December 1948 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van W. la Grouw, van be roep caféhouder, wonende te Amster dam, ten deze woonplaats kiezende te Soest, Birktsfraat 17, om een verlof A in de benéden vóórlocaliteit en beneden achterlocaliteit van hét perceel, plaatse lijk gemerkt nr. 17 ên gejegien aan de Birktstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij B. ep W. inbrengen. HET WEDSTRIJDPROGRAMMA VAN A.S. ZONNDAG. Het eerste elftal van SEC hieeft Zondag een rustdag, zodat de grootste belang stelling zal uitgaan naar de ontmoeting BDC-Voorwaarts (R). Dit belooft een aardige en tevens spannende ontmoeting te worden, daar beide elftallen elkaar in kracht niet veel ontlopen. Voorwaarts zetelt momenteel op de 3e en BDC op de 4e plaats van de ranglijst. Tevens heeft BDC met deze Rhenense club nog een appeltje te schillen voor de indertijd te Rhenen geleden 31 nederlaag. De Soester Boys gaan te Hamersvield te gen de club van die naam de returnweid- strijd spelen. Te Soest werd miet 42 van die club gewonnen en ook nu achten wij de Boys zeker in staaf de winstpunten mede te nemen naar Soiesf. De SEC-resèrves krijgen bezoek van Quick 2. De wedstrijden tussen dezle elf tallen kenmerken zich altijd om hun spannend karakter en ook a.s. Zondag zal dit wel weer 't geval zijn. Te Amers foort wist S.E.C. 2 maar net met 34 te winnen, dus, willen de gastheren hun kans op het kampioenschap behouden, dan moeten de winstpunten in Soest blij ven. Het derde elftal van SEC gaat op bezoek bij 't Gooi 3 te Hilversum èn ook dit elftal mag geen punt meer verspelen om haar kans op de eerste plaats te behou den. BDC 2 is vrij en kan dus eèns gaan kijken naar de verrichtingen van hef eerste elftal. Het volledig programma voor dit week end ziet er als volgt uit voor de Soestqr clubs: Zaterdag 11 December: Jeugdvoetbal. Baarn ASEC A te Baarn, 2 uur. Zondag 12 December: BDCVoorwaarts (R). te Soest, 2 uur. Hamersveld— Soester Boys te H'vield, 2 u. SEC 2Quick 2 te Soest, 2.30 uur. 't Gooi 5SEC 3 te H'sum, 2 uur. SEC 4Amersf. Boys 4 te Soest, 12 uur. HVC 7—BDC 3 te Amersfoort, 2 uur. BDC 4HVC 6 te Soest, 12 uur. Soester Boys 2En Avant 4 tè Soest, 2 u- Jeugdvoetbal. SEC ABilthoven A te Soest, 12 uur. BDC AHoogland A te Soest, 12 uur. 'T NUT. Op 7 December hield de heer H. J. Stu- vel uit Den Haag in dé zaal van Eemland een causerie voor het Diept Soest cfer Mij. tot Nut van 't Algemeên over hef onderwerp: „De jacht naar het zwarte goud". Wat weet de doorsnee-Nederlander éj- genlijk af van ons mjjnbedrijf in Zuid- Limburg, wat van het leven van de mijn werkers? Doorgaans niet veel. De he,er Stuvel, die gedurende zes wekiein in hef mijngebied zijn gegevens hieeft vlejrza- meld, wist op boeiende wijze daarvan te vertellen. Van het werk van die mijnwer kers zo diep ondêr de grond, de omstan digheden waaronder zij werken, de vei ligheids- en gezondheidsmaatregelen, die te hunne opzichte genomen wordien, de gevaren waaraan zij blootstaan enz. Wisf men, dat onze mijlnen de modernste en veiligste ter wereld zijn? Wist mem, daf de oudste steenkolenmijn van Europa (de Dominiale mijln te Kerkrade) zich in ons land bevindt? Ook het nevenbe drijf, het Stikstofbin- dingsbedrijf, we,rd behandeld- Het ver vulde met ontzag té vernemen, da,t hier in piet minder dan 141 producten uit steenkool verkregen worden, o.a. benzol, soda, zeep, alcohol, kunstmest enz. Het was een zeer belangrijke avond, ter wijl de heer Stuvel zijn gehoor wist te boeien van begin tot eind. De meer dan 100 zeer fraaie, gekleurde lichtbedld;<n droegen ertoe bij dezie avond tot een suc ces te maken. VERGADERING K.A.B. Op uitnodiging van de K.A.B. sprak Dinsdagavond de heer A. van Konings- bruggen in het St- Josephgebouw over 'f onderworp „Naar een volwaardige be- Idrijfsgemeenschap". Spreker begon zijn lezing met (ie wijzen op het feit, dat ér tegenwoordig bij' de massa van de arbeiders geen belangstel ling meer bestaat voor de grote gebeurte nissen, die zich rondom hen afspelen. Zelfs nu bij de regering het voorontwerp van de publiekrechterlijke bedrijfsorga nisatie is ingediend en dit binnenkort kracht van wet zal hebben gekregen, nu er begonnen kan worden aan de verwe zenlijking van de idéalen, waarvoor de K.A.B. tientallen jaren op de bres heeft gestaan, zelfs nu zijn er vele katholieke arbeiders, die verstek lafen gaan. Wil het werk van een Schaapman, Aal- berse én zovele andere pioniers bekroond worden, dan zal iedere arbeider van boog tof laag zich bewust moeiten zijn van de grote verantwoordelijkheid, die hij in de P.B.O. zal krijgen. Déze overgangs tijd zal de toetssteen vormen voor hef Christendom. Kapitaal en arbeid zullen moeten begrij pen, dat zij elkaar nodig hebben en op elkaar zijn ingesteld, waardoor tevens de encyclieken der Pausen werkelijkheid zullen worden. Niét alleen bij de werk gevers, maar vooral bij dè arbeiders mag geen plaats meer zijn voor gedachten aan de klassestrijd. De nieuwe maatschappelijke orde kan alleen slagen, zo besloot spreker, wanneer alle katholieke arbeiders zich geheel gé ven voor het grote belang. KERSTNACHTDIENST NED. HERV. KERK. Op Vrijdag 24 December, 's avonds te 11 uur, zal de Kerstnachtdiènst plaats vinden in de Oude Ned. Herv. Kerk. Dit jaar wordt een Kérstzangdienst ge houden voor gemêeinte, koor en orgel. De liturg, Ds. D. van Krugten, zal deze zang afwisselen met hef lezen van toe passelijke gedeelten uit de H. Schrift. Het hoofdaccent valt op de preek, het gesproken woord, dé Evangelieverkondi ging, maar daarnaast zingen koor en ge meente afwisselend in mannen-, vrouwen en samenzang en beleven zodoende hét Kerstgebeuren in dubbelle mate. Deze zangdienst is geschreven door Adr. Q. Schuurman en dus in strenge kerkstijl gecomponeerd. Vrij van alle romantiek, zonder concertante soli of ingewikkel de vormen, zingen beurtelings kerkkoor en gemeente haar lofprijzing in opge wekt tempo naar het oorspronkelijke rythme. Alleen een enkele maal jubelt het koor eèn tegenmelodie boven dié ge meente uit. Dit is het z.g. discanteren (tegenstem), stammende uit die tijd van de eerste meiersfemmigheiid, Wél ke voorkwam In de oude R.K. liturgie. De hele sfeer der muziek is rustig en eenvoudig als het Kerstgebeuren zelf, maar warm en groots door de liefde van Christus, die alles doorstralen moet. Gemeenteleden en buitenkerkelijken, die plan hebben deze Kerstdienst bij te wo nen, worden verzocht a.s. Zondag, 12 uur, op de eerste repetitie aanw'tizig itii zijn in de Oude Kerk. Omdat de gemeente (een niet zo .ienvou- dig onderdeel van de hele zangdienst vormt, moet deze repetitie gehouden wor den en zou zonder deze studie vooraf de dienst niet kunnen doorgaan. Natuurlijk is de toegang vrij. VOLKSUNIVERSITEIT. Wie van U hoorde de laatste tijd niet spreken ovèr de wonderbaarlijke gene zingen door penicilline en streptomycinie? Wie van U spreekt niet over D.D.T.- Al sinds jaar en dag liep ik rond met het gevoel, dat er iets aan mankeerde:» zonder etr op te kunnen komen wat het nu eigenlijk was, tot ik er deze wieek, door een krantenberichtje, miet een schok achter gekomen ben. Het was „room". Waarom ik het precies miste, weiet ik niet, want ik houd niet van room, onver schillig, of het koffie- dan wel slagroom is. Als die meneer van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening denkt, dat hij mij êe;n plezier heeft gedaan met te vlerklarlem, dat eerstdaags de „room" vrij te krijgen zal zijn, alleen maar een beetje erg duur, dan zit hij er toch vreselijk ver naast Ik begrijp zeer wel, dat de man een uitweg moet zoeken voor al die room, nu wij allemaal zijn overgegaan op vers ge karnde margarine, maar dat hij mij zoiets aan doet, vind ik wel wat onplèizierig. Dat wordt natuurlijk weer slagroomwafèls en -horeins wat de klok slaat. We waren net zo, lekker giewend aan dié droge biskwiefjes en nu komt zo aan stonds de slagroom het evenwicht in m'n toch al zo geschokte financiën weer ver storen. De winst, die, ik nu maak door margarine te eten inplaats van roomboter, vlieg|fj aanstonds wee,r dubbel en dwars de deur uit aan slagroomwafels, want on danks m'n vrouw het met mij eens is voorwat betreft het eten van margarine om wille van de pingping, voorzie ik, dat ze niet stevig genoeg in haar schoenen zal staan als de koekenbakker haar straks de slagroomwafels voorhoudt. Meneèr van het roomboterministierie, ik weet, dat het voor u een moeilijke tijd is, maar zoudt u niet eén andere w|eg kunnen zoeken? Kunt u niét een prijsvraag uit schrijven over dè vraag: „Wat kunnen we maken van room?". Of is mogelijk ons roomboter - productie-apparaat tè duur? Het zal toch ergens in moeten zitten. Als we nog eèn loonronde krijgen ovier de helè linie, met dus nog hogere kost prijs voor de boter, kunt u het helemaal wel opschrijven met de paar klanten, die er dan nog voor roomboter overblij ven. De lekkerste slagroom haalt de melkboeren dan niet meier uit de narig heid. De weg tussen koe en room boter-eter zal minder kostbaar moeten worden en vlug. Heus niet alleen voor het welzijn van de boeren, die er direct bij zijn betrok ken, maar voor ons helè Vaderland- H. OEKMAN. poedeir? Wie van U kent niet die „wonderfa- bletjes'", wélke de medicus U voorschrijft bij longontsteking, blaasontsteking e.dl., waardoor U thans in zeer korte tijd her steld bent? Welke leek zou over al deze nieuwe ge neesmiddelen niet eens iets mder wililejn weten? Hefdenavond zal U déze gelegenheid wor den geboden; de bekende arts, Dr. Th. H. Schlichting uit Amsterdam komt U dan iets vertellen over die toepassing van dezei geneesmiddelen en zal verder o.m. spreken over de middelen tegen brand wonden en dié tegen de zo zeer géivijeios- de ziekte van Base do w. Na afloop van deze lèzing zal gelegenheid zijn vragen te stellen. Voor nadere bij zonderheden zie men de adVertelntiê in dit blad. BILJARTEN. Het competitieprogramma van de N.B.B., district Eemland, vermeldt voor de we'dk' van 12 tot en met 18 December a.s. de volgende wedstrijden: Cadre Klasse: 14 Dec. Centraal 1Ons Genoegen 1. 17 Dec. De Gou'den Ploeg 1 Vergulde Wagen 1. Ie Klasse libre: 13 Dec. Metropole 1 Theomien 1. Leusder kwartier 1Niéu we Kei 1. Zonneheuvel 1Soiestdijk 1. 15 Dec. Ons Genoegen 2De Gouden Ploeg 2. 2e Klasse libre A: 13 Dec. Vergulde Wagen 3Oosterpark 1. 14 Dec. Ons Genoegen 3Centraal 2. 15 Dec. Leus der kwartier 2ODL 1. 16 Dec. Ani mo 1Metropole 2. 2e Klasse libre B: 14 Dec- Metropole 3DOS 1. 15 Dec. Nieuwe Kei 2Gou den Pioeg 3. 15 Dec. KOT 1Middel- wijk 1. 3e Klasse libre A: 15 Dec. Soestdijk 2— KOT 2. 16 Dec. Metropole 4Vergulde Wagen 4- 17 Dec. Ons Genoegen 4— ODL 2. 17 Dec. Centraal 3Theomien 2. 3e Klasse libre B. 14 Dec. Ons Genoegen 5Leurder kwartier 3. 16 Dec. Tavenu 1 Animo 2. ODL 3Zonneheuvel 2. Me tropole 5*—Nieuwe Kei 3. 3e Klasse libre C: 13 Dec. Animo 3 Oosterpark 2. 15 Dec. Leusder kwartier 4Centraal 4. ODL 4Mxiddelwijk 3. 16 Dec. DOS 2Zonneheuvel 3. Heden, Vrijdagavond 10 Dec., vindt fe Baarn de belangrijke competitiewedstrijd voor de cadre klasse tussen Ons Ge- noégefn 1 en De Gouden Ploieg 1 uit Soest plaats. Aanvang half acht.

Soester Courant | 1948 | | pagina 1