NIEUWS. Naar Australië* Naaimachine-dokter I ,,0 HEBT HEM JN UW MND! Een smaakvol G. BENTE FACOHEN SPECIALE AANBIEDING HOEBEE'S HONDEN VRIENDEN. Flora „Mopjes" „Mergpijpjes" Joh. C. Groenestijn BONTWERKER CENTRALE VERWARMING. Krantenman te kunnen wezen Is toch wel cèn reuze baan. Om de nieuwtjes op fe snorren Hoef je niet meer wieg te gaan. Je kunt rustig blijven zittèn, Of j'een renteniertje bent. Al de grote nieuwsberichten Zijn «ivrr?" reeds bekend Wil ik U eens gaan vertellen Wat er na een maand geschiedt? Er is geen ênk'le krant in Neerland, Die u deze service biedt. Tussen Uncle Sam èn Rusland Zal er strakjes in Berlijn, Om de een of and're reden, Weer een beetje heibel zijn. En in Frankrijk zal men staken, In 't groot of in 't klein, Lieftinck zal ons laten weten, Dat we zuinig moeten zijn. Verder gaan een paar Ministers Weer eens naar Batavia. Een eèn aantal sub-commissies Reist de heren achterna. Het is eig'lijk doodeenvoudig, Zó maakt men geschiedenis En u merkt wel dat het nieuwtje Eigenlijk geèn nieuws meer is. De Australische regering streeft er naar door het aantrekken van blanke emigranten uit andere landen, haar bevolking uit te breiden. In allerlei beroepen is er een grote vraag naar arbeidskrachten. Aan vele Nederlanders, die geen of maar matige vooruitzichten voor de toekomst heb ben, wordt de gelegenheid geboden in Aus tralië een goede werkkring te vinden. Er be staan velerlei mogelijkheden om als geoefen de of ongeschoolde krachten op agrarische of industriële bedrijven in Australië te wor den geplaatst. De hoofdzaak is, dat men bereid moet zijn flink aan te pakken en zich aan het leven in Australië moet kunnen aanpassen. De gehele bevolking van Australië bestaat uit niet meer dan 7 8 millioen zielen. Twee derde gedeelte hiervan leeft in de steden. De rest van de bevolking is over het land ver spreid en is dus dun gezaaid. Ket grootste gedeelte van dit werelddeel be staat uit woestijngebied. Langs de kusten liggen stroken, waar zich de goede grond bevindt en voldoende regenval de verbouw van diverse gewassen mogelijk maakt. Men vindt deze o.a. bij Perth en langs de Z.O. en O. kusten. Vooral in het Zuid-Oosten, in de staten Victoria en New South Wales zijn de klimatologische omstandigheden zeer gun stig te noemen; zij doen enigszins aan die van Zuid-Frankrijk denken. In dit gebied üggert vele farms, waar behalve akkerbouw, naast rundvee- ook schapenfokkerij wordt beoefend. Men vindt er tevens boom- en ook fruitkwekerijen, terwijl in de onmiddellijke omgeving van de grotere steden tuinbouw- en bloemisterijbedrijven zijn gevestigd. De verbouw is echter over het algemeen veel minder intensief dan in ons land. In de s'eden zijn industriële bedrijven van velerlei aard. Het is voornamelijk in deze steden, dat onze Nederlandse arbeidskrachten een plaats zullen vinden. Aangezien in Australië uitsluitend Engels wordt gesproken, is het noodzakelijk, dat de emigranten vóór het vertrek uit Nederland zich in deze taal zoveel mogelijk bekwamen. Zonder enige kennis van Engels hebben zij in Australië met grote moeilijkheden te kampen. De Australische boeren hebben geen lust en tijd om de emigranten de ken nis van de taal bij te brengen. Om diezelfde reden is het nodig Engels te kennen als men in industriële bedrijven wenst te wor den geplaatst. De Australische boeren zijn gewend hard te werken. Op de farm heeft men een 56-urige werkweek. In de steden echter, in de industrie, is er door de grote invloed der vakverenigingen slechts een 40- urige werkweek. Hier kan met overwerk be hoorlijk worden bijverdiend. De Australi sche bevolking is over het algemeen prettig in de omgang en zij weet goede arbeids krachten te waarderen. De farmers zijn pio niers, die zich weinig om comfort bekom meren. zodat de emigrant bij aankomst zich niet te veel van woning en meubilair moet voorstellen. De lonen worden in overleg met de werklie denverbonden vastgesteld. Zij zijn behoor- -ijk, ook voor de ongeschoolde krachten. Men •:an hiervan oversparen, zodat men, en dit is voornamelijk in de landbouw het geval, er na enige jaren over kan gaan denken zich meer zelfstandig te maken (z.g.n. scharefarming" als overgangsfaze naar het eigen bedrijf). In de steden worden hogere lonen betaald dan op het land; echter zijn daar de kosten van levensonderhoud veel groter, zodat in feite op de farms meer kan worden overge spaard. Indien de vrouw van de werknemer gene gen en geschikt is in de boerenhuishouding mede te werken, zal zulks de inkomsten nog vergroten. De lonen op het land bedragen ongeveer 5.10.0 per week. Aan belastingen, sociale voorzieningen en kost en inwoning wordt een bedrag van plm. 2.per week afgetrokken, zodat men ca. 3.10.0 per week kan overhouden. De vrouw verdient ca. 2 tot 3 per week en de kinde ren, indien zij groot genoeg zijn, naar ge lang van hun leeftijd. In de steden krijgen ongeschoolde krachten 6.tot 7.per week. Naarmate zij meer geoefend raken, worden deze lonen hoger en kunnen deze voor zeer ervaren werknemers tot L 10per week Gpiopen. In de z.g. Army Disponal Stores, welke zich zowel in de steden als op het land bevinden en waar ook legervoorraden worden opge ruimd, kan men werkkleding kopen, zoals b.v. regenjassen (ca. 1.10.0) en rubberlaar- zen 0.10.0 tot 1.0.0). Emigranten voor dit werelddeel moeten bij voorkeur ongeveer 20 tot 30 jaar oud zijn. Behalve ongehuwden kunnen ook gehuwden r-.e4- óezm van ten hoogste twee kinde ren een werkkring vinden, doch dan alleen op landbouw- en veeteeltbedrijven. Opge merkt wordt, dat voor gezinnen met kinde ren speciale werkgelegenheid moet worden gezocht i.v.m. de beperkte woongelegenheid. Op de fruit- en boomkwekerijen zijn er zo wel voor ongehuwden als gehuwden met ten hoogste twee kinderen plaatsingsmogelijkhe den, hoewel in geringere mate. Op de tuin- en bloemistbedrijven kunnen practisch alleen ongehuwden geplaatst wor den. In de industrie en andere stedelijke beroe pen kunnen tengevolge van de woningnood voorlopig slechts ongehuwden worden ge plaatst. Het z.g. „vooruitgaan" van gehuwde man nen verdient geenszins aanbeveling, daar met geen mogelijkheid kan worden bepaald wanneer gezinshereniging zal kunnen plaats vinden. Als emigranten Nederland verlaten, weten zij nog niet waar zij worden tewerk gesteld, terwijl overigens ook de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat zij niet in hun eigen be roep geplaatst kunnen worden. Zij vernemen zulks bij aankomst in Australië. Persoon en karakter zijn nog belangrijker dan vakken nis, hoe belangrijk deze ook op zich zelf is. De kosten van passage zijn op het ogenblik geheel voor rekening van de emigrant. Zij bedragen ca. 1300.per volwassene. Kin deren van 1 tot 3 jaar betalen 14 en kinde ren van 3 tot 12 jaar de halve passageprijs. Men wordt tevens in de gelegenheid gesteld van te voren 100.voor aan boord te ma ken kosten te storten, zodat gegadigden in totaal derhalve met de volgende kosten moe ten rekening houden: 1300.passagekos- ten per volwassene; 250.aan mede te nemen deviezen; 100.boordkosten. Te zamen 1650. Het is mogelijk, dat de passageprijs wijzi gingen ondergaat, hoewel door gegadigden ongeveer met het bovenstaande bedrag moet worden rekening gehouden. De Commonwealth of Australië heeft zich in principe bereid verklaard aan daartoe in aanmerking komende Nederlanders, die naar Australië emigreren, t.w. ex-servicemen en waarschijnlijk ook aan degenen, die actief in de illegaliteit zijn werkzaam geweest, re ductie op de passagekosten te verlenen. Zij, die in Australië wensen te worden ge plaatst, of die hulp bij het verkrijgen van passage naar Australië of Nieuw-Zeeland verzoeken, kunnen zich hiertoe bij het Gew. Arbeidsbureau of haar bijkantoren aanmel den. Officiële mededelingen. Het hoofd van het gemeentebestuur van Soest, gelet op art. 37 der Woningwet, brengt ter algemene kennis, dat hef: door de raad dezer gemeente in zijn vergade ring van 3 Decejmbèr 1948 vastgestel/de uitbreidingsplan in hoofdzaak geldende voor 't gedeelte der gemeente giel|egèn ten noorden van dè spoorlijn Utrecht- Amersfoort met toelichtende beschrijving gedurende veertien dagen vanaf 13 D,er cember 1948 ter gemeentesecretarie vod® een ieder ter inzag/e ligt- Belanghebbenden, die bezwaren tegen het plan bij de raad hebben ingediend, kunnen zes weken na afloop van boven genoemde termijn bij Gedeputeerde Sta ten tegèn het plan bezwaren indienen. Plaatselijk ziie&ws. HOTEL, CAFE-RESTAURANT „DE SCHOUW". Zoals ree(ds dè vorige we|ek per adlver- tenfic. bekend gemaakt, is hqt bekend- hotel, cafe-restaurant „De Schouw", aan de Birktstraat «alhier, in andere handen overgegaan. De nieuwe .eigenaar, de hïjer W. la Grouw, was ree^ds jaren in de hoofdstad in het hotcjbedrijf werkzaam, hetgeen voor de clientèle een waarborg is voor uitstekende verzorging en bedie ning. De heer La Grouw heeft wiqer ver schillende verbeteringen in de zaak doien aanbrengen, w-o. êen nieuwe verwarming in het intieme vergaderzaaltje. Door de levering van prima waar, hoopt de ex ploitant ook beter publiek te trekken. SOESTER SCHAAKCLUB. De uifslagon van de onderlinge wiedstrij- den zijn: Groep 1: A. van DijkW. Benschop 12-1/2. J. ThomaszeTh. de Ruig 10. Th. de Ruig—A. Hilhorsf 1—0. W. Ben schopE. Demoed 01. Th. de RuigH. Schreuder 01. Groep 2. J. BorcherdingJ. Hoek 01. J. J. W. BlomJ. Borcherding 01. K, F. MudJ. Timmer 01. J. J. W, Blom- G. Roozen 10. J. HoekL. de Regt 1-0. J. J. W. Blom-A. W. de Ruig 0-1, Groep 3: J. SpijkerG. Acronius 10. Mej. E. CoopsE. Amelunxen 1/2-1/2. H. HomsJ. Pilon 01. J. H, Zij'tveld J. Spijker 1—0. VERKEERSONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP. Donderdagmiddag omstreeks vier uur had op de betonwég SoestdijkBiltho- ven, ter hoogte van de boerderij van De Gier, een verkeersongeval plaats, dat aan Ncite jultrcuw, 33 j., b.z.a. voor de HUISHOUDING, met huiselijk verkeer. Liefst hulp van werkster aanwe zig. Br. letter S D bur. S.C. Wie start met mij met de Skoda 1947 in de RALLEY DE MONTE CARLO. Inlichtingen Kerkstraat 31, Soest, Telefoon 2838. repareert alle merken NAAIMACHINES. Moleostr. 137 - Tel. 2106 In- en verkoop van nieuwe en gebruikte Naaimachines. In korten tijd leert U hoe ■een auto volk omen te beheersen b.j AUTORIJSCHOOL S0ESTER-6NGWEG 48 -TEL.2543 Voor Schoorsteenvegen, Puf- en Riolering werk W. H. SCHLEBAUM Julianal. 82, Soestdijk. ingelijste plaat of foto, is een sierraad voor Uw woning. Ook Uw oude schilderijen worden vak kundig door mij ver zorgd. Encadreur DORRESTEIJNWEG 4 Telefoon 2937 Soestdijk VOOR LEDEREN KLEDING OUDE GRACHT 220 brf.HömburgérbrugUTRECHT TELEFOON 13077 JE ADRES voor palen, slieten, latten, schroten, brandhout en aan- maakhout. Ook loonzagen.x H* Majoor Zonen Beukenlaan 21 Soest. Fotolijsten f 0.50 en f 0.75 Kinderauto'tjes f C.50 Kindertrekbeestjes enz. f 0,25 Voorts uitgebreide collectie Luxe Post, Vulpennen enz. Boekhandel en Advertentiebureau KERKSTRAAT No. 20A MEUBELEN. Wij hebben weer in voorraad blank eiken en gebeitste slaapka mers, eerste kwaliteit. Compleet vanaf f465.— Old Finish en mo derne huiskamers. Compleet vanaf f475.— Schrijfbureaux, Bijzet tafels enz. J- SCHBTZER Meubelmaker - Stoffeerder Reparaties Kerkpad 48 N.Z., Tel. 2262 Verrast Uw hond met een pak heerlijke of Verkrijgbaar bij voe derzaken en winkeliers Bontmantels naar maat Tevens reperatie. Wij hebben alle soor ten bontvellen, strook- bont voor New Look en sierzilvervos voor garnering. Dus alleen van ouds Ossendamweg 6a, Soest-Z. een Soèster ingezietepe, di; 71-jarig|e bak ker Kruseman, wonende aan de Belve- dereweg, het leven kostte. Op genoemd tijdstip stak K. per rijwiel de rijweg over zonder daarbij voldoenjdie op het verkeer te lietfen en wjrd door een in volle vaart rïjidende luxie auto, ko mende uit de richting, Baarn, gegrepetn en tegen het wegdek geslingerd. Met zwa re inwendige kneuzingen werd het slacht offer opgenomen en per ambulance-auto naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort overgebracht, alwaar hij kort na aankomst is overleidèn. SOESTERBERG. MEDISCHE DIENST. Dokter Splinter, Amersfoortsesfraat 3» te Soesterberg zal op Zondag a.s. de artsendienst waarnemen. JUBILEUM BRANDWEER. In verband mej de viering van het zil veren jubileum der Vrijwillige Brandw|eer heeft Zatèrldag 11 December, te 15.30 uur Idus 1 uur vóór de aanvang der receptie, bij de Brandweêrgarage de plechtige pre sentatie van hét corps aan de autoritei ten plaats, waarbij aan 'n 5-tal jubila rissen een onderscheiding zal wordlem uit gereikt, alsmede een vier'al diploma's aan "die brandweerlieden, di/e 15 jaar óf langer bij de brandweer dienden. Maandagavond 13 December wordt, zo al reelcfs eerder weird medegi-ideield, nei corps een cabaretavond" aangeboden. Dinsdagmiddag 14 December geeft "de brandweer voor de schoolkindleren als feestgave een filmvoorstelling in „Huis ten Halve", om 2 uur voor de laagste 4 klassen eji om half 5 voor de hoogste klassen, 's Avonds half acht c,en film voorstelling voor leden, donateurs en belangstellenden, zover iex nog plaats is. BIJ DE HERDENKING VAN HET 25-JARIG BESTAAN DER VRIJWILLIGE BRANDWEER. In verband met de viering van het zil veren jubileum dir Vrijwillige Brandweer is het zeker wel op zijn plaats enige her- inneringem op tè halen uit de rijk gescha keerde geschiedenis dezer nuttigj orga nisatie. Op 13 Dec- 1923 had op instignatie van de gemcente-siecretaris, d|e h ier J. G. A. Batenburg, de oprichting van een vrijwil lige brandweer plaats. Wat betreft het materiaal, waren het aanvankelijk nog zeer primitieve toe standen, waaraan pas enigszins een ein de kwam, toen men in 1930, op herhaal delijk aandringen van de toenmalige commandant, de beschikking kreeg over een motormanschappenwagen. In de loop der tijden werd het materiaal al lengs verbéterd en thans kan worden ge zegd, dat onze gemoderniseerde brand weer, met haar nieuw aflegsysfieem, ei;tn der best geoufiIleercte brandweren uit de omgeving is. Op hetzelfde hoge niveau liggen ook <3£ prestaties van het corps, dat in de lan ge reeks der 25 jaren herhaaldelijk moefst uitrukken ter bestrijding van bos- en heidebranden, waarbij dikwijls onnoeme lijk veejl en zwaar werk werd verzet. Ook bij huisbranden toonde onze forancf- weer zich in hoge mate actief. Zo kon, door tactisch opfreden bij de gevaarlijke brand1, einde '46, in het Genakel, het ge bouw gespaard blijven. Dat onze brandweer alom een groot ver trouwen geniet, bewijst wel hef fei/L Idat zij door de legèrbrandweer wend aangezocht de bescherming van het voertuigen park' en de rayonwerkplaatsen op zich te nemén. Ook ide burgerij van Soesterberg kan trots zijn op haar brandweer, wat zéker tot ui ting zal komen bij de huldiging van hef wakkere brandweercorps in de eerstko mende dagen. VERZEKERING. Assurantie-Kantoor G. VAN DE POLL, W. Pyrmontlaan 44. Tel. 2080 HEEFT „GELEIDE ECONOMIE" AFGEDAAN? Er is alle reden om aan te nemen, dat de regering de „geleide economie" heeft afge dankt. Minister van den Brink spreekt in zijn Memorie van Antwoord over „gerichte economie". Ook de Minister-president, Dr. Drees, heeft dit woord reeds enige malen gebruikt en wij mogen aannemen, dat met deze term voortaan de regeringsbemoeiing met het bedrijfsleven zal worden aangeduid. Prpf. Dr. J. Tinbergen, de directeur van het Planbureau, heeft zich in de laatste jaren steeds meer van de geleide economie losge maakt en hij is dan ook degeen van wie het begrip „gerichte economie" eigenlijk afkom stig is. De betekenis ervan is, dat de rege ring niet langer productie en verbruik tot in details wil regelen en beheren, maar dat zij door algemene maatregelen het economische leven in de gewenste richting wil sturen. De regering zal daartoe invloed blijven uit oefenen op de rentevoet, op het loonpeil, op de investering van kapitaal en op de prijsvaststellingen van enkele der belang rijkste producten. Verder zal men de econo mische ontwikkeling in toenemende mate vrij laten. Het wachtwoord voor de naaste toekomst is dus: gerichte economie. DE NIEUWE ADOLF Oost-Duitsland heeft zijn nieuwe Adolf! Wel geen Adolf Hitier, maar een zekere Adolf Hennecke. Deze Adolf is een mijnwerker, die door de communisten naar voren wordt ge schoven als voorbeeld van bijzondere vrijwil lige arbeidsinspanning. De arbeiders worden opgewekt evenals Hennecke de productie vrijwillig te vergroten. De nieuwe Adolf is dus een navolger van de arbeider Stacha- noff, die in Rusland destijds bij de uitvoe ring van het vijf-jarenplan met een soort gelijk initiatief kwam, waarop het gehele Stachanoff-stelsel en de Stachanoff-propa- ganda werden gebouwd. Daarbij werd ook een soort wedstrijd tussen de fabrieksarbeiders opgezet om per arbei der of per groep zoveel mogelijk te produ ceren. Op het ogenblik kan men in de Duitse kranten uit de Russische zone enthousiaste verhalen lezen over de navolgers van Hen necke, zoals^ijv. „zes arbeiders in een mijn- gebied," die hun productie met 340% opge voerd zouden hebben, of arbeiders in een motorenfabriek, die het aantal afgeleverde onderdelen op 175% brachten. Bekijkt men deze cijfers nuchter en houdt men rekening met het feit, dat de productie van een arbei der in een goed georganiseerde fabriek niet willekeurig kan worden vergroot, dan kan men dergelijke productieverhogingen alleen daaruit verklaren, dat er tot nu toe op een schandalige manier is geluierd. De produc tie van welke arbeidskracht ook in een goed geleide fabriek wordt bepaald door de be drijfsorganisatie, door de beschikbare machi nes en door het toestromen van grondstof fen; een individuele arbeider kan de produc tie moeilijk meer dart enkele procenten ver snellen. Intussen blijkt uit deze propaganda wel, dat de arbeiders in Oost-Duitsland met alle mogelijke middelen geprikkeld moeten worden om voor de Russen te werken.

Soester Courant | 1948 | | pagina 3